forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Life and times of $crooge McDuck i Don Rosa uopste
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 25/04/2011 : 21:21:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Na Darkwood forumu vec vise od pola godine vodim temu o Don Rosi i njegovom delu u Dizni stripu, kroz diskusiju o svim pricama koje je uradio. (a i o svemu ostalom, naravno)

Topic mozete videti na: http://www.darkwood.co.rs/forum/index.php?topic=109.0


U zadnjih par dana smo dosli do jednog od najvecih dragulja njegovog stvaralastva - Life and times of Scrooge McDuck.
Iako mi je lakse da diskusiju vodim samo na jednom mestu, ovde ima ljudi koji su zainteresovani, a mozda je njima lakse da budu samo na ovom forumu, tako da prenosim diskusiju i ovde, i nadam se da ce se sto vise ljudi prikljuciti. Naravno, ko zeli, a nije znao, dobrodosao je da se prikljuci na DW forumu, gde se diskusija vodi o celom Rosinom delu, i mnogo je sira i sadrzajnija.


No, back ontopic; diskusiju zapocinjem sa:

The Life and Times of Scrooge McDuck #1 - The Last of the Clan McDuck




Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 26/04/2011 16:11:55

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 25/04/2011 : 21:23:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Lo$ #1 je imao potpuno drugaciji pocetak od ovoga koji smo mi citali. Rosa se pobrinuo da temeljno isprica istoriju celog klana Mek Patak, ali se pokazalo da to mozda i ne bi bio najbolji potez. Naime, Rosin urednik jos iz najranijih dana, kada je radio za Gladstone publishing, Bajron Erikson, (koji je, BTW, nedugo nakon Rose i sam presao u danski Egmont) mu je skrenuo paznju da se strip radi o samom Baji, a ne o citavoj lozi Mek Patak. Tako je ova prica ispala iz zavrsne verzije, ali je dobar deo ostao integralni deo stripa, istovremeno ne menjajuci predmet radnje, ni ne skrecuci paznju sa malog Baje....

Bacite pogled:







Jeste, cesto sam krivio urednistvo za kasapljenja i lose poteze, ali vise zbog propozicija o broju strana, i slicnome....za nekoliko epizoda nije odobren veci broj strana, samo da bi se uklopile u casopis u kome su izlazile.... no, ovaj potez se mozda pokazao i kao pametan ....

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 25/04/2011 : 21:27:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Iako sam uspeo da sublimiram sve utiske, mozda ni ne najsrecniji nacin, ali sam bio ponosan sto sam ubacio sve ideje koje su mi pale na pamet


U osnovi, veliki deo mog teksta se bavio Bajinim pobudama da ode od kuce, krene u novi svet u potrazi za bogatstvom. Ali, pre nego sto se dotaknem toga, rekao bih
par reci o Bajinoj "pozadini" i o samom stripu "Last of the clan McDuck". (dakle, nadalje pricam konkretno o ovom stripu, ne o celoj Lo$ seriji )



Vidite, ovaj strip je vredan iz vise razloga. Ovaj strip nije puka slagalica koju je jedan fan slozio od malih i velikih delova koje je Paciji covek ostavljao po svojim stripovima. Ovaj strip je hronika jednog vremena i drustva. Ovaj strip je saga o coveku, o njegovom usponu, padu i iskupljenju. Ovaj strip, osim sto nam pruza povrsnu, ali dovoljnu sliku o poreklu i detinjstvu najbogatijeg patka na svetu, nam daje i vrlo dobar uvid u njegovu licnost, kako nekada, tako i sada. Sastavljajuci istoriju Bajine porodice, autor zapravo daje sjajan prikaz onog pravog Baje Patka, koji mozda nikada nije ni napustio svoju rodnu Skotsku....



Sta nam je prikazano u uvodu u Bajinu sagu? Baja je potomak dugacke loze Mek Pataka, cije se ime neslavno survalo niz provaliju nakon pojave avetinjskog psa... Ni naredna pokoljenja nisu mnogo doprinela ponovnom usponu imena Mek Patak...jedan od njih se prezdrao do smrti, jedan se slucajno zazidao u sopstvenom zamku, jedan je nastradao u bici gde su ga vojnici napustili jer ih je bedno lacao...
A danas...danas je situacija takva da poslednji izdanci ove nekada slavne loze mogu jedino da iz prikrajka posmatraju oronuli zamak predaka, dok im se suparnicki klan ruga... Muska linija Mek Patkova se sastoji od Bajinog oca i dva strica, koji zive u siromastvu, i u nemogucnosti da svojom imenu vrate nekadasnju slavu. Mali Baja je na vrlo tankoj liniji koja ga deli od rusenja svih snova. Baja je decak koji nema na koga da se ugleda...



Ali, koliko god njegov otac bio u nemogucnosti da sam ucini nesto sto ce poboljsati zivot nejgove porodice, mudrost ga vodi ka potezu koji ce da pogura njegovog sina napred, i da ga podstakne na velika dela! Ovde vec nalazim jednu od ideja ovog stripa, a to je dobra stara narodna, ponekad i previse koriscena - "na mladima svet ostaje"! Ali, ova izreka je mozda i stura u odnosu na ono sto je autor hteo da nam prikaze, jer, ne samo da je ostalo na Baji da spasi svoju porodicu od bede, nego i da sacuva porodicno ime i spasi ga od zaborava!!!



No, ovde upadam vec u zamku previse opsirnog reflektovanja, filozofiranja, call it what you like, jer...u samoj istoriji pronalazim neke blago drugacije ideje.
Naime, usudio bih se da pomislim da je klan Mek Patak prisutan u stripu i kao simbol dekadencije, in a way. Ali, da ne dodje odmah sad do nesporazuma, ne do moralne ili bilo cega slicnog, vec jednostavno do toga da se pokoljenja oslanjaju na dela svojih starih, ziveci pod svetlom njifove slave, nesposobni da bilo sta urade... Dakle, dok su se preci borili, klan je opstajao, a onda su dosla pokoljenja koja su se uljuljkala, i na kraju propala... U produzetku ove price, na scenu ulazi centralni pojam citavog serijal, ali vraticu se i tome, treba mi samo jos par reci :D :) Pitam se da li je poenta klana zapravo ta da se pokaze to da svako mora da ulozi sebe i svoj rad da bi sacuvao porodicno ime i velicinu, ili pak, da pokaze to da se na ono sto nam stari ostavljaju ne treba dirati, vec treba sam, sopstvenim radom, izgraditi svoj zivot, svoj status, svoje bogatstvo, kako protestantski mentalitet nalaze, ili korak dalje -> "americki san"!?
Ne sme se zaboraviti da je "americki san" vrlo bitan motiv u celom serijalu. Priznacete, ko je bolja personifikacija americkog sna od Baje Patka? Mozda Carls Forester Kejn? Ne mogu da se
otmem tom utisku, pogotovu zato sto je autor potomak imigranata, ali je sam odgajan i rastao u americkoj tradiciji i sistemu vrednosti.


Interlude: jedan mali, naizgled beznacajni (ako takvi postoje?), kadar mi se vrlo vrlo dopao, zato sto reflektuje nesto sto se odrazava direktno na odnos Baje i njegovih predaka:



Zasto mi se svideo ovaj mali prikaz nocnog Glazgova? Upravo zato sto sa zelenih visoravni i prostranstava na kojima pociva porodicni zamak, prelazimo direktno na potpunu suprotnost -> veliki grad,
industrijski razvijeno mesto, sa mnogo ljudi, mnogo radnika, malo prostora za zivot, malo prostora za razvijanje, malo prostora za individue... Meni licno, ovaj mali kadar predstavlja jasan znak da je doslo novo doba u kome stara imena u obliku u kakvom su nekada postojala - nemaju vise sta da traze, vreme je za promene, novo drustvo za nove ljude. I, upravo u takvoj situaciji imamo Bajinog oca i strica koji su u takvoj sredini nemocni da bilo sta urade, te moraju da polazu svoje poslednje nade u decaka cije vreme tek dolazi! Razmislite malo o ovome....


Vratimo se ocu (i porodici)... Otac je, u najboljoj nameri da Baju nauci da se bori sam za sebe u surovom svetu, pokrenuo sled dogadjaja koji ce poslednjeg naslednika Mek Patka da posalje na put zivota, put oko sveta, beskonacnu avanturu i put do samospoznaje... I, kako kazu stari, i najduzi put pocinje jednim korakom, i eto igre slucaja, taj prvi korak nije nacinio Baja, nego njegov otac... Kao poklon za ne tako slavno provedeni deseti rodjendan, Baja dobija mnogo toga. Materijalno - dobija opremu za ciscenje cipela. Duhovno, intelektualno - dobija lekciju iz samopouzdanja! Pogledajte koliko je malo bilo potrebno da se mali nesigurni decak, koji je nesiguran u svojim potezima, pretvori u malog uspesnog preduzetnika (moram tako reci)! Ocigledno je autorov cilj da nas uputi na cinjenicu da ne moze svako da postigne ono sto je Baja postigao, jer, nema svako u sebi sposobnost da od nicega napravi nesto. Takodje, vrlo bitno...jos jedan od poklona za rodjendan, je (iako nesvesno) direktni putokaz kuda Bajin zivotni put vodi -> americki novcic kao prvi plod Bajinog mukotrpnog rada! Takodje, americki novcic kao slika pomenutog "americkog sna" i predstave o Americi koju su u to vreme imali Evropljani. "The land of opportunity..." (zaista mi je znamenito to da je Amerikanac novije generacije (Rosin deda je bio imigrant iz Italije) napisao jednu ovakvu pricum, gde se tema imigranta u tolikoj meri stavlja u fokus)



Kroz "rodjendanski poklon" i njegovo prvo isprobavanje u praksi, Rosa je Baju stavio na test, koji citaocima treba da ukaze na to "sta Baja nosi u sebi". Naime, decak treba da se suoci sa time da ce vec nakon prvog rada biti prevaren, to je iskusenje koje mu je otac priredio, da bi ga naucio zivotnoj lekciji. (podmetnuo mu je nevazeci (americki) novcic kao isplatu) Ne bi svako iz te situacije izasao kao duhovno jaci covek, spreman da se suoci sa svim situacijama koje mu predstoje! Neko bi se razocarao, i povukao, ne bi nista od njega bilo....preovladao bi onaj Baja koji je kukao da "on jednostavno nije od preduzetnicke sorte...". Ne, preovladao je onaj "tougher than the toughest Baja" koga svi znamo, i vrlo je pametan potez autora sto je to prikazao ovako rano!!!



Finally, zapitao bih se - koliko je "realno" da jedan decak od deset godina uopste ima volju, zelju, hrabrost da napusti svoju kucu i ode u poteru za maglovitim snovima o bogatstvu? Pogotovu ako uzmemo u obzir da je Baja decak koji ne bezi zato sto je egzistencijalno ugrozen, niti je progonjen, niti nema za cime da zali za sobom.... Naprotiv, iako zive u teskoj situaciji, ocigledno je da porodica Mek Patak nije na ivici egzistencije, a i sto je najbitnije - cela porodica je na okupu, otac, majka, dve male sestre, stric. Koliki jaka mora da bude motivacija jednog decaka, da bi napustio tako nesto?
Vec od samog pocetka price, mali Baja posmatra propalu sliku nekada velike porodice, kojoj se pritom, rugaju neki nikogovici, stocari, poput porodice Whiskerville, koji slobodno lutaju njihovim imanjem, dok oni u strahu prezaju od povratka na isto. Ista ta porodica, kao sto smo rekli, zivi u nemastini, u velikom gradu gde je tesko izboriti se za sopstveni polozaj. Ali, kada je osetio impuls prve zarade, Baja shvata da u svojim rukama drzi moc da tu situaciju popravi, da ulepsa zivot svojoj porodici...



Ali, ne sme se zaboraviti, vrlo bitna scena sa Bajom i dvorcem Mek Patak. Vec kao "uspesni" cistac cipela i trgovac ogrevom, Baju i dalje grebe ta radoznalost "sta je to sa zamkom nasih dedova?", drugim recima, Bajina motivacija ide jos dalje od same porodice i projektuje se na ceo klan MekPatak! I, pokazace se, nakon sto je oterao Whiskerville bandite tamo gde im je mesto, da ce kljucni trenutak, odnosno odluka o prelasku u ameriku, biti inspirisana (a i potpomognuta? ) cinjenicom da se imenu MekPatak moze vratiti stari sjaj!



I, najzad dolazimo do poente ovog raspredanja nadugo i nasiroko, da, uh, tesko je reci... Vidi se da je Baja posao na svoj put iz najcistijih mogucih namera, sa potpunim davanjem sebe drugima - da bi i sebi i svojoj porodici, obezbedio bolje sutra, zaradivsi bogatstvo u novcu. U novcu, koji treba da bude resenje za sve probleme... Kako je zanimljivo to kako je ovde prikazano dete koje je bilo primorano da naglo odraste. Ipak, odrasti se nikako ne moze preko noci, cak i ako se odreknes svih cari koje detinjstvo nosi zarad borbe sa surovom stvarnoscu...jer, Baja odlazi u novi svet sa onim decijim osmehom na licu, nadom da ce se tamo ostvariti zaradivsi novac koji ce da obezbedi laksi zivot njemu i njegovoj porodici, a taj deciji pogled na svet se upravo ogleda u tome da se sve moze resiti samo ako se zaradi dovoljno novca...iliti jednostavna implikacija: nemamo -> zaradicemo -> imamo; as simple as that... ko zna, mozda i jeste tako jednostavno... kad smo zadnji put probali da razmisljamo poput jednog deteta...? :) Takodje, ovaj odlazak je vrlo bitan, jer, kako sam napisao negde iznad - rekao bih da je Baja dete u sebi ostavio u Skotskoj, ali, kad se razmislim sad, bolje je da taj detalj ostavim za kasnije....
Ovime mogu zakljuciti da uvodna prica definitivno udara cvrstu osnovu za celokupni sklop licnosti Baje Patka, koji ce uvek biti tu, i koji nikada nece nestati, vec ce samo biti duboko potisnut... Baja je prikazan kao sastav postenog, odvaznog i hrabrog, brizljivog i pozrtvovanog decaka!


Oprostaj od kuce i porodice zauzima dosta znacajan deo stripa, cak jednu od cetrnaest (petnaest) strana! I, taj momenat i jeste kljucan, utoliko sto je emotivni akcenat definitivno stavljen na uplakanu
majku i sestre. Ipak, ne treba zanemariti ni Bajin pogled ka buducnosti obasjanu zlatnom zracima zalazeceg Sunca..."kada se vrati, bice bogat covek"


Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 25/04/2011 : 21:34:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Istorija "Life and times of Scrooge" je poprilicno zanimljiva

Iako je Rosa radio za Egmont u vreme kada je poceo sa Lo$, ideja je dosla sa druge strane bare! Jedan od urednika iz Walt Disney company, i Rosin poznanik/prijatelj, ga je jednom prilikom nazvao sa zeljom da se konsultuje o izradi 12-delne price o zivotu Baje Patka. Kaze: "sada je takav fazon popularan u Americi" ;D Rosa je predlog prosledio dalje urednistvu Egmonta, moleci ih ipak da sacuvaju cast velikog dela koje je stvorio Karl Barks, i ne mesaju kojekakve gluposti iz crtanih filmova, nekih levih stripova, ili da izmisljaju neke sasvim nove price, nego da ostanu verni Barksovoj zaostavstini i "kanonskom" mitu o Baji Patku. Reakcija, iliti odgovor, na taj Rosin zahtev je bio: "Da li bi ti onda radio taj strip?" Mozete misliti koliko mu je bilo tesko da prihvati

Tako je Don zaseo, i sakupio veliki broj cinjenica i detalja o Bajinom zivotu, naravno, sve iz Barksovih stripova (99,9999%) i ugrubo podelio pricu u 12 delova. Sa stavom da Baja ipak nije njegov lik, i njegovom tipicnom skromnoscu ovaj put olicenom u "ko sam ja da pricam pricu o tome sta je Baja radio u mladosti", Don je cak prosledio svoje ideje i nacrt price fanovima sirom sveta, moleci za komentare i kritike Koja ljudina!

Zanimljiv detalj je to da je, apsolutno nepovezano, igrom slucaja sto bi rekli, u to vreme Rosa radio na "Of Ducks, dimes and destinies" (ono sto ce postati nulto poglavlje u Sagi), i da kada mu je stigao predlog za rad na Lo$ serijalu, je taj strip ostavio za kasnije Iako ima dosta "identicnih" scena i kadrova kao i u #1, ovaj strip je ipak posebna prica na izvestan nacin, a i njemu cemo svakako kasnije posvetiti vremena....


Evo, ovde bih ostavio i reference na Barksove (a i neke druge? ) stripove iz "Last of the clan McDuck"


The old castle's secret (Barks):









Hound of the Whiskervilles (Barks):




Getting that healthy, wealthy feeling (Carl Fallberg/Tony Strobl):




King of the golden river (Barks):




The great steamboat race (Barks):




A Christmas in Shacktown (Barks):




Heirloom watch (Barks):




The magic hourglass (Barks):


Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 25/04/2011 22:08:49
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 25/04/2011 : 21:34:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
da vidimo vas, ko je citao, sta mislite, kakvi su utisci, sta vam se (ne) svidja, itditditd....? :)))

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/04/2011 : 00:08:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Moram priznati, kada sam kao klinac čitao Mikijev Almanah i Mikijev Zabavnik, sjećam se kako sam uglavnom nailazio na priče koje su radili Carl Barks, Giorgio Cavazzano, Romano Scarpa i Floyd Gottfredson. Rosinih stripova se uopće ne sjećam. Tek sam se nešto kasnije upoznao sa Rosom, ali sam odmah shvatio kako njegovi stripovi i njegov stil nisu bili ništa slabiji od prethodno nabrojanih. Dapače. Žao mi je što zbog bolesti ne može više stvarati stripove. Tim više jer nije toliko star, ima tek 60 godina.

Skenove čitam iz nužde, zato samo čekam neko pošteno izdanje Rosinih stripova kako bih ga mogao pročitati kako spada.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 26/04/2011 00:09:09
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/04/2011 : 00:34:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Kad bolje razmislim, možda nije bio Gottfredson u pitanju već Scarpa. Scarpa je imao stil vrlo sličan Gottfredsonovom.

E da, pretpostavljam da nije loša stvar što se Rosa konzultirao sa fanovima oko svojih priča. Ali nekako mi se čini da nitko nije mogao biti već fan i poznavatelj Barksa od njega. Tako da nekako bude svejedno.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 26/04/2011 : 01:31:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Moram priznati, kada sam kao klinac čitao Mikijev Almanah i Mikijev Zabavnik, sjećam se kako sam uglavnom nailazio na priče koje su radili Carl Barks, Giorgio Cavazzano, Romano Scarpa i Floyd Gottfredson. R



E jeste secas se kur moj . Tad smo bili klinci i poslednje sto smo gledali je ko je pisao i crtao stripove. Eventualno smo znali ko je Sklavi i Alex rejmond.
Ta hiperanaliza suptilnih nijansi izmedju stilova autora je nastala u eri interneta. Nekad smo citali strip i jedina tri komentara su bila dal je dobar, los ili sranje. Osim ako si pre 2 godine bio klinac i citao te mikijeve almanahe.

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/04/2011 : 01:57:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Born To Run

E jeste secas se kur moj . Tad smo bili klinci i poslednje sto smo gledali je ko je pisao i crtao stripove. Eventualno smo znali ko je Sklavi i Alex rejmond.
Ta hiperanaliza suptilnih nijansi izmedju stilova autora je nastala u eri interneta. Nekad smo citali strip i jedina tri komentara su bila dal je dobar, los ili sranje. Osim ako si pre 2 godine bio klinac i citao te mikijeve almanahe.


Naravno da tada nisam imao pojma tko su bili ljudi koji su radili te stripove.

Puno godina kasnije, kada sam čitao skenove, prepoznao sam priče koje sam čitao kao klinac i povezao dva i dva.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 26/04/2011 : 02:05:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
E dobro to moze

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 26/04/2011 : 09:20:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Moram priznati, kada sam kao klinac čitao Mikijev Almanah i Mikijev Zabavnik, sjećam se kako sam uglavnom nailazio na priče koje su radili Carl Barks, Giorgio Cavazzano, Romano Scarpa i Floyd Gottfredson. Rosinih stripova se uopće ne sjećam. Tek sam se nešto kasnije upoznao sa Rosom, ali sam odmah shvatio kako njegovi stripovi i njegov stil nisu bili ništa slabiji od prethodno nabrojanih. Dapače. Žao mi je što zbog bolesti ne može više stvarati stripove. Tim više jer nije toliko star, ima tek 60 godina.

Skenove čitam iz nužde, zato samo čekam neko pošteno izdanje Rosinih stripova kako bih ga mogao pročitati kako spada.


pa, gledaj, ne znam koja si generacija, ali Rosa je poceo sa radom negde oko 1987.
e sad....evidentno je da se u domacem izdavastvu i nisu preterano trudili da budu up to date sa produkcijom, vec su uzimali sta im prvo padne pod ruku....

Rosa je izlazio malo u Disney show kolekcijama, i u kasnijim MZ koje sam pak ja citao kao klinac (dakle, period izmedju '96. i dveiljadeineke.

imas popis ovde, svega sto je izaslo u MZ:

http://www.darkwood.co.rs/forum/index.php?topic=109.0 (POPIS STRIPOVA (plava slova su domaca izdanja :D ))

ima par hrvatskih zabavnika, ali nisam mogao da nadjem vise od toga, niko se nije javio za saradnju....

glede njegovog stila, mislim da je u pitanju mozda i najlepsi stil u citavom Dizniju (brave and bold statement, jebi ga :D )
nije ni toliko zbog tolikih detalja, vec zbog preciznosti i savrsenstva oblika, valjda kad si inzenjer, onda se trudis da sve odradis u milimetar precizno ljudi ga uglavnom ne vole zbog svih tih pomenutih detalja, ali....ne znam, meni je upravo to ono sto je ucinilo da bas Rosa bude "the good Duck artist" moje generacije :))

a ako je nekome krivo sto vise ne moze da crta, taj sam....
pitah ga, da li mozda razmatra da pise scenarija samo, da da nekome drugome da crta, ali i pre nego sto sam zavrsio pitanje poceo je da odmahuje glavom....




i, na kraju krajeva, jesi li citao Lo$ cudno bi mi bilo od tebe da nisi

takodje cudno da se jos ljudi nije javilo, a znas da sam Lo$ temu otvorio bas zato sto sam mislio da ce privuci siru publiku nego diskusija o svih Rosinim pricama :))

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 26/04/2011 09:26:06
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 26/04/2011 : 09:23:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Kad bolje razmislim, možda nije bio Gottfredson u pitanju već Scarpa. Scarpa je imao stil vrlo sličan Gottfredsonovom.


Scarpin stil je, ako se ne varam, bio slican Gotfredsonovom iz kasnog perioda, a meni se to nesto ne dopada :((
Gotfredson iz neke faze koja je usledila nakon par godina pocetnickog uigravanja je meni neprevazidjena

quote:
E da, pretpostavljam da nije loša stvar što se Rosa konzultirao sa fanovima oko svojih priča. Ali nekako mi se čini da nitko nije mogao biti već fan i poznavatelj Barksa od njega. Tako da nekako bude svejedno.


ma on se samo najbolje ispromovisao
sta znam....recimo, dok je radio u Gladstoneu (americki izdavac, koji ga je otkrio), tu je bilo isto dosta pomoci i predloga od strane urednistva, koji su i sami bili Barks fanovi, tako da....ako nema vecih fanova od njega, a onda barem "dve glave razmisljaju bolje od jedne"

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 26/04/2011 : 09:30:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Born To Run

E jeste secas se kur moj . Tad smo bili klinci i poslednje sto smo gledali je ko je pisao i crtao stripove. Eventualno smo znali ko je Sklavi i Alex rejmond.
Ta hiperanaliza suptilnih nijansi izmedju stilova autora je nastala u eri interneta. Nekad smo citali strip i jedina tri komentara su bila dal je dobar, los ili sranje. Osim ako si pre 2 godine bio klinac i citao te mikijeve almanahe.


just like Bushido said :))

na primer, ja sam bas sa pojavom interneta (u mojoj kuci, ne u svetu ), slucajno skroz otkrio da je Rosa radio price koje su mi bile najbolje u MZ (najpre po crtezu, ali i po sadrzaju) - Back to Xanadu, Cowboy captain of Cutty Sark, Sign of the triple distlefink, Once and future Duck, itditditd....otprilike isto kao sto su americki fanovi uvek prepoznavali Barksove stripove, iako nisu (u pocetku) znali ko je on


BTW, what do you mean - "suptilne nijanse", jel znas bre kolike su razlike u stilovima istaknutih Dizni autora, pa sa Meseca bi mogao da primetis

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/04/2011 : 14:28:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

pa, gledaj, ne znam koja si generacija, ali Rosa je poceo sa radom negde oko 1987.
e sad....evidentno je da se u domacem izdavastvu i nisu preterano trudili da budu up to date sa produkcijom, vec su uzimali sta im prvo padne pod ruku....

Točno, da. I mislio sam da je možda to u pitanju.

Kada je sredinom 1990-ih Egmont počeo izdavati Miki Mausa, nije više bilo starijih autora, ali ni Rose. Što mi je malo čudno.

Doduše, probali su izdavati Barks kolekciju, jedino je šteta što nije zaživjela. Te knjige se još mogu naći po striparnicama.

quote:
Originally posted by Lord Vader89

i, na kraju krajeva, jesi li citao Lo$ cudno bi mi bilo od tebe da nisi

takodje cudno da se jos ljudi nije javilo, a znas da sam Lo$ temu otvorio bas zato sto sam mislio da ce privuci siru publiku nego diskusija o svih Rosinim pricama :))


Jesam, ali davno, i to preko skenova. Iskreno, zbilja ne znam što bih dodao onome što si ti već rekao.

Jedino nešto generalno u vezi Barksa i Rose. Kad bolje razmisliš, obojica su praktički svoj kruh mogli normalno zaraditi pišući obične geg-stripove u kojima se Donald nateže sa svojim nećacima. Ali nisu. Od jednog smiješnog stripa o antropomorfiziranim životinjama napravili su veliku pustolovnu sagu sa zaokruženim likovima. Mislim, to je bio ogroman odmak od onoga što smo viđali po onim Disneyjevim kratkim crtanim filmovima. Naravno, velika je sreća što su im urednici to uopće dopustili.

Mislim da dosta ovih novijih stripova poput Bonea ili Mouse Guarda duguje ostavštini Barksa i Rose. Ako se ne varam, Jeff Smith je posebno isticao njihov utjecaj.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 26/04/2011 : 16:07:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Kada je sredinom 1990-ih Egmont počeo izdavati Miki Mausa, nije više bilo starijih autora, ali ni Rose. Što mi je malo čudno.


ne znam....bitno je da Egmont izdaje sve sto treba sirom Skandinavije....a onda oni ispadnu najveci fanovi od svih, Paciji narod, ah....
vremenom sam poceo da bivam alergican na ime "Egmont", pa izmedju ostalog i zbog ovoga :D

zasto ne izdaju neke bolje stripove, Boga pitaj....valjda da bi udomili stripove svih tih autora koji crtaju za njih :D

quote:
Doduše, probali su izdavati Barks kolekciju, jedino je šteta što nije zaživjela. Te knjige se još mogu naći po striparnicama.


znam za te knjige, ali nazalost mi se nesto nisu svidele :/
tj, ideja je bila super, i dobro su krenuli, ali mi je sve izgledalo kao otaljano, prevod, oni textovi....moracu ponovo da pogledam, malo detaljnije :)
ipak, bilo bi svakako sjajno da su nastavili sa time, za ovih 5+ godina od izdavanja tih knjiga, mogla je solidna kolekcija vec da se nakupi....

quote:
Jesam, ali davno, i to preko skenova. Iskreno, zbilja ne znam što bih dodao onome što si ti već rekao.
Jedino nešto generalno u vezi Barksa i Rose. Kad bolje razmisliš, obojica su praktički svoj kruh mogli normalno zaraditi pišući obične geg-stripove u kojima se Donald nateže sa svojim nećacima. Ali nisu. Od jednog smiješnog stripa o antropomorfiziranim životinjama napravili su veliku pustolovnu sagu sa zaokruženim likovima. Mislim, to je bio ogroman odmak od onoga što smo viđali po onim Disneyjevim kratkim crtanim filmovima. Naravno, velika je sreća što su im urednici to uopće dopustili.


Barks se lagano razvio, valjda su mu dozvolili zato sto su videli dobar odziv :) pritom, Barks se nije radikalno razlikovao od svega ostalog, on je i dalje bio odlican zabavljac, a crtacki stil mu se nije isticao. dovoljan pokazatelj Barksove popularnosti je bilo to sto su se i Paja Patak i Deda Baja odvojili od Four color magazina, i dobili svoje magazine ;) (Donald Duck adventures, Uncle Scrooge)

Rosa se, po mom misljenju, mnogo vise istice od ostalih DIznijevih autora, a mislim da je i njemu to dozvoljeno bas zato sto se polako nadogradjivao, a poceo kao vrstan nastavljac Barksove tradicije, sto po kvalitetu prica, sto po kvalitetu humora (a cak je i prve stirpove crtao tako sto je doslovno precrtavao Barksove crteze)

ono sto meni nije jasno, to je da su mu dali da koristi neke izuzetno netipicne stvari, najbolji primer - smrt (u Lo$ seriji, na nekoliok mesta), ali, treba i imati u vidu da mu je dosta toga i zabranjeno, cenzurisano, itd....sto u Evropi, sto u Americi.

urednici su imali dobrih poteza (najvise Bajron Erikson), ali su i sprecili neke potencijalno dobre price da se vise razviju. na primer, neke epizode Lo$ su morale biti skracene samo da bi se uklopile u format magazina u kom su izlazile....(obratite paznju na razlicit broj strana u dobrom delu prica) takodje, pogledajte uvod u Lo$ koji sam postavio gore, sedam strana koje su izbacene. Razlog je bio da su stranice "offtopic", da strip prica o Baji, a ne o (Mek)Patkovima, no, da je ostao ovaj uvod, prica, a i sam lik Baje Patka, bi dobili jos jednu dimenziju - Baja koji nosi zaostavstinu i ocekivanja citavog klana na svojim ledjima - za kojom ovako mozemo samo da trazimo nagovestaje.

no....

quote:
Mislim da dosta ovih novijih stripova poput Bonea ili Mouse Guarda duguje ostavštini Barksa i Rose. Ako se ne varam, Jeff Smith je posebno isticao njihov utjecaj.



u to ime:






Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 26/04/2011 16:14:49
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/04/2011 : 18:01:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

zasto ne izdaju neke bolje stripove, Boga pitaj....valjda da bi udomili stripove svih tih autora koji crtaju za njih :D


Kakvi su ti autori?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 26/04/2011 : 19:52:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Nisam previse obrazovan po pitanju Disneya mimo Almanaha i Zabavnika koje sam odavno prestao da citam, ali ovo me je zaintrigiralo. Ne malim delom i zbog cinjenice da opet igram Duck Tales : Quest for Gold na Dosboxu :D :D :D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 26/04/2011 : 20:15:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Lord Vader89

zasto ne izdaju neke bolje stripove, Boga pitaj....valjda da bi udomili stripove svih tih autora koji crtaju za njih :D

Kakvi su ti autori?


pa, otvori prvi noviji zabavnik koji ti padne pod ruku, i videces

mislim, kapiram da su i njihovi autori, ali ima tu naravno i italijana, holandjana.... (zanimljivo, holandjani nisu bas bili ljubitelji Don Rose prvih godina, a mislim da su i danas dosta "rezervisani" :D ), sve u svemu, gomila djubreta, treba necim popuniti onolike Pocket stripove i sve ostalo, nedeljni magazini su mala beba :)

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 26/04/2011 : 20:19:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

Nisam previse obrazovan po pitanju Disneya mimo Almanaha i Zabavnika koje sam odavno prestao da citam, ali ovo me je zaintrigiralo. Ne malim delom i zbog cinjenice da opet igram Duck Tales : Quest for Gold na Dosboxu :D :D :D


e pa, pravi nacin da se vratis DIzniju je Don Rosa
plus sto je Lo$ generalno a must strip-lektira, tako da ces ubiti dve muve jednim udarcem

mnogo opsirnije o Rosi ces naci na Darkwoodu, na onom linku koji sam postavio; ovde cu pisati samo o Lo$, i svemu ostalome usput, a kad se zavrsi, pah....idemo dalje :D


a ako si u Ducktales fazonu, mogu ti preporuciti nekoliko tih stripova, ima dobrih stvari

ima cak i jedna Rosina kratka prica (Rosa pisao)


Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 26/04/2011 20:20:04
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3524 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 27/04/2011 : 01:19:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam ovu uvodnu pričicu... Prilično lepo i obećavajuće! Hteo sam da naručim još onda (s onim SW omnibusom, ako se sećaš...), ali sam u međuvremenu video nešto drugo... Anyway, nastavljam da pratim uporedo s ovim topicom.

http://disneycomics.free.fr/index_rosa_date.php

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 29/04/2011 : 14:14:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Poceo sam da citam L&T, i stigao, posle par dana, prilicno daleko...mislim da je sad poceo "Sharpie of the Culebra Cut". Priznajem da sam malo "lagano" usao u citanje ocekujuci neko lako stivo, ali L&T je ubrzo potvrdio da se radi o must read literaturi.

Crtez je fantastican. Detaljan, temeljan, pogotovo su impresivne neke vece kompozicije (evo napamet mi pada sad ono kad Rooseveltovi savetnici predstavljaju Culebra Cut - WOW!). Ali, scenario je sjajan. Koliko referenci, koliko dobre zajebancije, koliko mocnih dijaloga...

Nisam se odmah u startu navukao, da kazem. Last of the Clan McDuck i onaj deo na Mississippiju su mi bili malo spori...Buckaroo of the Badlands je pojacao tempo, ali prvi put kada sam zatekao sebe da se smejem k'o budala je bilo na Cutty Sark epizodi i erupcijom Krakataua. Povratak u Skotsku je bio vrisak, bas kao i avantura u Juznoj Africi (zena mi je banula u sobu da me pita sto se smejem k'o kreten dok sam citao onaj deo kad ujahuje u Jo'burg na lavu). Yukonske epizode su bile jako zabavne takodje. Ovo sada malo mi deluje kao stagnacija (Highland Games mi nije bilo nesto, sem kraja sa roditeljima koji je charming), ali verujem da ce biti zabavno do kraja.

A da - Vigilante of Pizen Bluff je plakanje...pogotovo Butch Cassidy & Sundance Kid..."are you crazy ? The fall will probably kill ya !" "Wow, deja vu" :D :D :D :D :D :D :D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 29/04/2011 : 14:34:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gil-galad

Pročitao sam ovu uvodnu pričicu... Prilično lepo i obećavajuće! Hteo sam da naručim još onda (s onim SW omnibusom, ako se sećaš...), ali sam u međuvremenu video nešto drugo... Anyway, nastavljam da pratim uporedo s ovim topicom.

http://disneycomics.free.fr/index_rosa_date.php



secam se ja, samo ne znam da li mislis na onda prvi put, ili onda drugi put, ili mozda onda zadnji put kad si rekao? :whistling:

priznaj, svetis mi se zato sto jos nisam kupio Far from Camelot, zlobnice

ovde cemo lagano, a ti citaj skenove

quote:
Originally posted by Mairosu

Poceo sam da citam L&T, i stigao, posle par dana, prilicno daleko...mislim da je sad poceo "Sharpie of the Culebra Cut". Priznajem da sam malo "lagano" usao u citanje ocekujuci neko lako stivo, ali L&T je ubrzo potvrdio da se radi o must read literaturi.



ja rekao lepo ;)

a to je deo vecne predrasude o Dizniju, da se radi o iskljucivo laganoj literaturi za klince :)

quote:
Crtez je fantastican. Detaljan, temeljan, pogotovo su impresivne neke vece kompozicije (evo napamet mi pada sad ono kad Rooseveltovi savetnici predstavljaju Culebra Cut - WOW!). Ali, scenario je sjajan. Koliko referenci, koliko dobre zajebancije, koliko mocnih dijaloga...


to su sve Rosini trademarkovi ;)
crtez mu je vazda bio predetaljan i nesto pre Lo$ je jednostavno postao savrsen!!! (iako mnog to ne vole, zato sto nije tipican Dizni stil, bu screw them ;))
covek je bio inzenjer, gradjevinac, ocigledno mu je preciznost u krvi :D

reference su zato sto je covek fanboy, posebno prema Barksu, a jos ako si upoznat sa Barksovim stripovima, iiih, na njega ima referenci da se udavis :D :)

takodje je veliki filmofil, pa ima dosta kinematografskih referenci :)

inace, za velike price poput ove (a bilo ih je dosta), uvek je izucavao detaljno gradju o tom istorijskom periodu, itd....i zaista su mu stripovi svojevrsni istorijski dokumenti ;) (ovo su i istoricari priznali, nema veze sa fanovshtinom ;))

quote:
Nisam se odmah u startu navukao, da kazem. Last of the Clan McDuck i onaj deo na Mississippiju su mi bili malo spori...


#1 je uvod, i daje nam dobar pocetak, temelj za Bajin lik, individualno i kolektivno, itd....jeste malo spor, ali je kratak :( ;)

#2 je....ah, avanturica
simatican je na svoj nacin, ali i dalje nije to to
bitan je vrlo zato sto nas upoznaje sa likovima poput Buldoga, Pronalazaca.... (i jedni i drugi su preci, ali ne mari ;))
o svemu tome uskoro u textu o drugoj epizodi :))

quote:
Buckaroo of the Badlands je pojacao tempo,


jes, ali je i dalje avantura u prvom planu
(ali, i celicenje, vrlo bitno ;))

ali2 - enter The Teddy ;)

quote:
ali prvi put kada sam zatekao sebe da se smejem k'o budala je bilo na Cutty Sark epizodi i erupcijom Krakataua. Povratak u Skotsku je bio vrisak, bas kao i avantura u Juznoj Africi (zena mi je banula u sobu da me pita sto se smejem k'o kreten dok sam citao onaj deo kad ujahuje u Jo'burg na lavu).


jes prepun fazona taj u Africi, i sa Skrtinim fazonima, ali i sa pratecim zezalicama sa zivotinjama :D
(obrati paznju na potpuno sporedne stvari, koje su da crknes od smeha :D :D :D poput ovoga:



quote:
Yukonske epizode su bile jako zabavne takodje. Ovo sada malo mi deluje kao stagnacija (Highland Games mi nije bilo nesto, sem kraja sa roditeljima koji je charming), ali verujem da ce biti zabavno do kraja.


a piece of info, nisi trebao da citas dodatna poglavlja ;) (3B, 8B, 8C, itd....) jer nisu kriticno bitni za pricu o Baji, a mogu te umoriti kada citas sve redom, izgubi se poenta maticnog serijala ;)

ali, ne brini se, sada ti tek predstoji uzivanje!!!! kulminacija, pad, iskupljenje, rasplet, joooj, hocu da citam ponovo prvi put


BTW, Highland games je sjajna epizoda, jer, pored tog malog emotivnog momenta te blago uzurbano-tragicnog zavrsetka, nosi odlican motiv nepripadanja, gubljenja korena.... ;)

quote:
A da - Vigilante of Pizen Bluff je plakanje...pogotovo Butch Cassidy & Sundance Kid..."are you crazy ? The fall will probably kill ya !" "Wow, deja vu" :D :D :D :D :D :D :D


rekoh, filmske reference :D ;)

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 29/04/2011 14:36:03
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 29/04/2011 : 14:55:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
O, nema veze, nisam se umorio...cak, da sam preskocio dodatna poglavlja, preskocio bih i one zezalice u Yukonu i Pizen Bluffs, to ne bih sebi oprostio :D :D :D

Highland Games ima tu notu otudjenosti i nepripadanja koju sam i licno osetio na slicnom primeru (dobro, ja se doduse nisam vratio kao bilioner :D), ali mi je humorni content bio nesto nizi pa mi se nije toliko svidelo, valjda me je prethodni rollercoaster navikao na nesto vise. No, kraj mi nije tragican, nikako, vise poetican. Voleo bih i ja onako da skoncam, da budem iskren.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 29/04/2011 : 15:09:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
:D

(sto se tice dodatnih poglavlja, mislio sam vise da ih preskocis sada, pa da im se posle vratis ;))

a glede kraja #9, nisam mislio tragican u tom smislu
navedena scena jeste poeticna (BTW, takodje preuzeta iz filma, The ghost and mrs Muir), ali vise sam mislio na sam kraj, The castle McDuck ostaje napusten, noc se nadvija nad njime, pogledaj lica Baje i sestara, zurba sa kojom odlaze....ne znam, meni taj zadnji kadar uvek potrese.

a za identifikaciju sa samom epizodom, razumemo se ;) mada, nadam se da ja necu doci do tog stupnja :D :/ :(

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 29/04/2011 : 18:20:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Procitao sada sve. Epizoda u Panami je mali highlight, imao sam neke nade da ce biti bolji redemption, ali...ovo je ipak baja f'ing patak, i nekako kao takav, kao karikatura, dopadljiviji je. Al mi je zao njegovih sestrica...svidja mi se sto je Bajina patnja trivijalizovana, tj. zaboravi na sve cim vidi novcanicu od 20 dolara. U svakom slucaju, grandiozan strip, definitivno me je naterao da narucim original (ako se ikad vrati in-print jer vidim da ga nema nigde), a ovaj cu procitati jos par puta da pohvatam sve reference.

Sada ostaje da citam ostatak onog Don Rosa gigatorrenta sto sam nasao pre neki dan :D

O, upravo procitah i onaj addendum sa sankama u gleceru. E, to je ono sto sam hteo kao kraj, vise mi se svidja. Ah, kakav sam ja romantik.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 29/04/2011 : 20:05:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

Procitao sada sve. Epizoda u Panami je mali highlight, imao sam neke nade da ce biti bolji redemption, ali...ovo je ipak baja f'ing patak, i nekako kao takav, kao karikatura, dopadljiviji je. Al mi je zao njegovih sestrica...


hahaha, ajde o svemu ovome kada eventually prodjem kroz ceo serijal ovako "analiticki" ;)
uostalom, vidis da ima ljudi koji ce da citaju seriju uporedo sa ovom temom :D

pa onda lepo kada prodjemo kroz svih 12, onda cemo lepo da pricamo i o zavrsetku, bez da krijemo reci :))

quote:
svidja mi se sto je Bajina patnja trivijalizovana, tj. zaboravi na sve cim vidi novcanicu od 20 dolara.


hehehe
tragican lik, tragican ;)

quote:
U svakom slucaju, grandiozan strip, definitivno me je naterao da narucim original (ako se ikad vrati in-print jer vidim da ga nema nigde), a ovaj cu procitati jos par puta da pohvatam sve reference.


neverovatno je sta ljudi rade....prethodni izdavac je radio dva tiraza, mislim da je i ovaj aktuelni izdavac isto upravo rasprodao drugi tiraz, pa jos i postoje razna izdanja od pre 10ak godina....i da niko ne odstampa DOVOLJNO primeraka!....
no....dostampavace se to kad tad, one way or another ;)

quote:
Sada ostaje da citam ostatak onog Don Rosa gigatorrenta sto sam nasao pre neki dan :D


ajde ti onda svrni na Darkwood, tamo imamo ogromnu temu, i presli smo oko 1/3 Rosinog opusa
imas i dobre preporuke, osvrte, misli.... koje price zavredjuju paznju, koje ne u tolikoj meri.... :)

quote:
O, upravo procitah i onaj addendum sa sankama u gleceru. E, to je ono sto sam hteo kao kraj, vise mi se svidja. Ah, kakav sam ja romantik.


addendum je posebna prica, "Last sled to Dawson", koji je nastao jos '88. nastavak Barksovog klasika "Back to Klondike"

vec tu se ustanovljava paralela Baje Patka i Carlsa Kejna, kao olicenja modernog americkog mita ;)

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000