forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 UT - Barbato/Roi

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
solar Posted - 02/02/2016 : 22:47:03
UT je Bonellijev mini serijal koji se sastoji od šest epizoda + prequel. Idejni tvorac i crtač je Corrado Roi, a Paola Barbato je scenaristica. Roi kaže da sve potječe od jedne ideje koja mu je sinula dok je bio šesnaestogodišnjak i koja, tek sada, četrdeset godina poslije, dobiva svoju finalnu verziju.

Nakon nestanka čovječanstva, na onome što je od planete ostalo, žive jedinke koje su slične čovjeku, ali su vođene samo osnovnim, primordijalnim, instinktima. Ipak, još netko se nazire u tami...



UT je poseban i po tome što je prvi Bonellijev serijal koji je imao istovremenu premijeru na kioscima i u striparnicama/knjižarama. Izdanje za kioske je klasično, dok ono za striparnice ima dodatnih šesnaest stranica viška sa alternativnom naslovnicom Nicole Marija.
Serijal je kod nas dostupan u Lokomotiva/Phoenix Press izdanju.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
dzoni Posted - 26/05/2024 : 22:49:28
hvala
vatrena_stenica Posted - 26/05/2024 : 17:02:05
Evo je naslovnica - https://i.ebayimg.com/images/g/QUcAAOSwfcFkciex/s-l1600.png
dzoni Posted - 26/05/2024 : 16:46:30
nisam nasao naslovnu stranu UT-prequel-a , moze li je neko objaviti ovde?
zlatan bihac Posted - 20/05/2024 : 10:08:16
quote:
Originally posted by dzoni

koliko strana ima taj prednastavak Ut-a ?


Na bonelli stranici piše da ima 96 stranica...sad ne znam da li je to sve strip ili ima i nekih tekstualnih dodataka, skica i slično, jer nije kiosk izdanje u pitanju...
dzoni Posted - 20/05/2024 : 00:28:31
koliko strana ima taj prednastavak Ut-a ?
nikotin Posted - 19/05/2024 : 22:14:49
Da. I ja bih volio da izađe taj Greystorm.
zlatan bihac Posted - 19/05/2024 : 21:09:21
quote:
Originally posted by nikotin

Ja sam nabavio taj prequel i u tvrdim i u mekim koricama.
U pitanju je piratsko izdanje naravno


I ja ću izgleda morati nabaviti, ako u dogledno vrijeme neko ne izda regularno izdanje...nekako mi tih 6 brojeva nije potpuna kolekcija bez tog prequela...
Isti slučaj je i sa greystorm romanzi, kojeg isti ovaj izdavač nije htio da izda...
zlatan bihac Posted - 19/05/2024 : 21:03:43
quote:
Originally posted by vatrena_stenica

quote:
Originally posted by zlatan bihac

quote:
Originally posted by dzoni

sta je tacno ut prequel ? nastavak ili kako?


Pa prequel.



Ne zajebavaj čoveka. Il' pomozi, il' iskuliraj. Da ne ulazim u to zbog čega ceo svet MORA da zna engleski danas.


Nikakva zajebancija...da sam napisao UT l'inizio pa da je bilo pitanje šta je to, pa hajde...ovako sam baš i napisao da je u pitanju UT prequel... znači ne nastavak u pravom smislu te riječi, već baš prequel...
nikotin Posted - 19/05/2024 : 19:28:04
Ja sam nabavio taj prequel i u tvrdim i u mekim koricama.
U pitanju je piratsko izdanje naravno
zlatan bihac Posted - 19/05/2024 : 18:41:12
Naziv prequela bi trebalo da kod nas nosi naziv početak...
U sbe su ga izdali u velikom formatu, i od domaćeg izdavača traže isto... pitanje je hoće li i kad to neko kod nas izdati..
vatrena_stenica Posted - 19/05/2024 : 18:38:55
quote:
Originally posted by zlatan bihac

quote:
Originally posted by dzoni

sta je tacno ut prequel ? nastavak ili kako?


Pa prequel.



Ne zajebavaj čoveka. Il' pomozi, il' iskuliraj. Da ne ulazim u to zbog čega ceo svet MORA da zna engleski danas.
vatrena_stenica Posted - 19/05/2024 : 18:28:40
quote:
Originally posted by dzoni

sta je tacno ut prequel ? nastavak ili kako?



Bukvalno bi bilo "prednastavak". Deo napisan nakon svih brojeva, a kao im je predpriča. Malo nezahvalno za prevođenje, pa verovanto svi zbog toga koristimo prequel.
zlatan bihac Posted - 19/05/2024 : 17:33:00
quote:
Originally posted by dzoni

sta je tacno ut prequel ? nastavak ili kako?


Pa prequel.
dzoni Posted - 19/05/2024 : 16:37:23
sta je tacno ut prequel ? nastavak ili kako?
Cromwell Posted - 19/05/2024 : 09:59:01
Zašto?
Pa Bonelli je!
zlatan bihac Posted - 18/05/2024 : 18:05:15
Ja još čekam da neko izda kod nas ut prequel, pa da redom sve pročitam.... Šalim se, vjerojatno ovo nikad neću čitati...
vatrena_stenica Posted - 18/05/2024 : 11:17:59
Zasigurno ću morati i ja još koji put da ga pročitam. Za neke stvari apsolutno nisam imala predstavu šta predstavljaju.

Ovo sa matericom me malo podsetilo na početak jedne mange koju sam skoro čitala Kami no Kodomo. Ako stignem i ako me ne bude mrzelo, ostaviću par rečenica. I u njoj ima referenci na religiju, počevši od stila crtanja, položaja ruku, nekih scena itd. Ali ono što mi je odmah palo u oči jeste uloga žene/materice. Tamo, po donošenju novog života na svet, žena/majka biva predstavljena kao neka starica/veštica, jer je svoju jedinu ulogu obavila, a u Utu se pravi paralela između materice koja više ne rađa sa istrošenim bogom.

Mislim da bi Uta bolje i lakše shvatili poznavaoci religije. Deluje mi kao da ima dosta religijskih referenci, koje su mi izmakle ili ako i nisu, jednostavno nemam predstavu šta znače, pa pravim asocijacije sama naslepo, i verovanto često pogrešne. Poslednji put kada sam kao nešto ozbiljnije čitala o religiji i filozofiji je bilo u gim i slobodno mogu reći da se ničega ne sećam i da ništa ne znam. Kad si tako mlad i napržen, uhvatiš da čitaš (naravno) Ničea, Kjerkegora, Šopenhauera, Koplstona i ostalu svitu, pa uvidiš da ne možeš da ih ispratiš i onda koju godinu kasnije imaš pogled na sve to kao na neko proseravanje, patetiku i gubljenje vremena. Pa onda još neku godinu kasnije shvatiš da ti možda neka od tih proseravanja ipak mogu pomoći da sagledaš život, ako ti se sagledava. Mada je nekad pametnije i ne razmišljati previše već samo ići. Rekla bih da je na ovom forumu filozofa sasvim dovoljno da mi je pametnije da ćutim o stvarima o kojima baš ništa ne znam. 😆
mmihoci Posted - 17/05/2024 : 10:07:21
Dobar je ovaj osvrt jer meni ni nakona 2 čitanja ništa nije bilo jasno.

Možda kad pročitam i treći/četvrti put uz ovaj osvrt budem jasnije Utov svijet.

Roiev crtež stvarno jedinstven i poseban. Odgovaraju mu ovakvi mračni i mistični prostori.
vatrena_stenica Posted - 16/05/2024 : 15:55:41
UT [Barbato, Roi] 3-4/5
(Unapred se izvinjavam zbog velikog broja slika, ali nisam mogla odoleti. I ne brinite, Ut se ne može spojlovati.)

I u tom dobu nakon čoveka, postojao je još neko... ko je pokušavao da prebroji zvezde.

Ne znam odakle bih krenula s Utom. Definitivno ni od početka, a ni od sredine, jer sam se tokom prva četiri broja doslovno osećala kao Iranon - potpuno izgubljeno. Nisam znala ni odakle sam pošla, ni kud idem, ali sam znala "zašto sam se uputila". I kako se pojavljivao koji lik sve sam zbunjenija bila. Kao bi trebalo da mi pomogne u svom tom ludilu, mraku, haosu, beznađu, svetu kanibala koji je izgubio svaki moralni kompas, ali niko mi ništa pomogao nije... jer gde su kuće, šta su koji vrag kuće, zbog čega su bitne i zašto su meni bitne?! No, Histerija (5. deo) otkriva dosta toga i verovatno se nakon nje valja vratiti na sam početak, pa krenuti sve iznova, što nam sugeriše i 6. deo - Iranon u Atemu.

Dosta je u Utu simbolike, počevši od toga šta/koga predstavljaju arhitekte (Hog, Dečo, Gau i Kaligari), kuće/materice, bajke/hrana, Iv/Eva, Atem/Adam, 4 i 17, đurđevak i ljubičica i mnoštvo svega drugog.





Mislim da je haos u prva četiri dela dobrim delom zaslužan za to što Ut nema dobru ocenu i prođu kod šire publike. Kao ima radnju, svi se kreću spram svojih potreba i želja, ili samo da sačuvaju goli život, ali opet nemate pojma šta je radnja. Niti znate ko je tu šta, šta ko od koga hoće, svi igraju neke igre, kud sve to vodi, šta predstvljaju svi simboli koji se pojavljuju... ni Tjuringova enigma pomogla ne bi. 😂 Jedino što će vam od starta biti jasno jeste da se radi o potpuno jednom sumraku i sunovratu društva i da će Ut dati sve na tom svetu da spasi svog mačka i produži mu život, jer njega vodi ljubav, a ostale sebičluk ili interes u ovom ili onom obliku, kao i kompleks boga. Za Lea je spreman da bude neposlušan, da probija granice, na kraju krajeva da rizikuje život i ubije po potrebi. Ovaj Ut koliko god bio primitivno neko biće, detinjasto, instinktivno, pa i izuzetno nasilno, ima vrlo zanimljivih izjava.



Za razliku od Iranona, koji ne može nastaviti sa životom dok mu ne shvati svrhu, a ni poreklo, Ut se mnogo ne preispituje i ne filozofira oko tako nekih pitanja u vezi sa postanjem, svrhom i svetom generalno, ali ono bitno sasvim dobro "vidi".

Ut nimalo nije štivo za neku razbibrigu, već da mislite i guglate šta može biti koji simbol, ukoliko niste nikakav poznavalac religije i filozofije kao ja. S razlogom kažu da je ovo metafizičko delo i da mu mesto nije među ostalim Bonelijevim izdanjima. Dobro, mislim da se i u nekim epizodama Dilana može naći filozofiranja, ali Ut je totalno jedan novi nivo. 🤯 Jednostavno, treba biti istrajan u čitanju i pored sveg nerazumevanja na koje se prvobitno naiđe, sve do pomenute Histerije. Ili na kraju krajeva, što bi rekao Ut možda i "ne treba brkati horizonte s mogućnostima".

Atmosfera u ovom Utovom svetu je nekako hipnotišuća, sve je obavijeno mistikom i simbolikom i to je ono što mami. Kao kada gledate horor film i vičete nekoj tamo likuši da ne izlazi napolje, da ne otvara jbna vrata, ali jok... ima to nešto što nas sve vuče da se bavimo pitanjima koja nam možda za ovozemljaski svakodnevni život nisu bitna... odakle dolazimo, iz čega/koga vodimo poreklo, da li je smrt konačna, šta je duša, postoji li duša, od kojih smo - verujućih ili ne... (što bi rekli sveštenici "ti dolaziš iz sveta živih, ali te zanimaju mrtvi")









Neću se previše praviti pametna, jer sam potpuno svesna da Uta nisam skroz razumela i da mi je ko zna koliko detalja promaklo, a i ovo što nije nisam skroz razrešila. No, bilo mi je dovoljno i ono malo jasnih asocijacija da iščitam sve do kraja, pa i da uživam u ovom mračnom dobu, skučenim prostorima, ulicama koje "imaju i oči i uši", da trčim, bežim, prebiram po glavi šta je pisac hteo reći, dok na koncu ne stigoh do priče o materici/kući koja rađa originale, ali i defektne dok ne postane jalova ili je jalovom učine. A o tome zašto i od kada se histerija povezuje s defektom materice ne bih ovom prilikom.



Sve u svemu, "ovo je priča o mnogim smislenim stvarima i nekim glupostima" (opet Ut). I zahteva sigurno bar dva čitanja, ako ništa drugo ono zbog crteža koji je fenomenalan!!!

P.S. Malo večnosti nikome nije naškodilo. 😉



Ili možda jeste? 🤔



P.S.S. Verovatno jesmo.

djukak Posted - 29/08/2019 : 15:02:30
quote:
Originally posted by delboj

Ovo je vjerovatno kandidat za najnerazumljiviji Bonelijev strip svih vremena.



Slažem se. Iako danas ću pročitati i zadnju epizodu, pa ću videti.
delboj Posted - 29/08/2019 : 14:29:33
Ovo je vjerovatno kandidat za najnerazumljiviji Bonelijev strip svih vremena.
bonjovi4ever Posted - 29/08/2019 : 13:49:00
Ja ne znam talijanski. Istina, postanem poliglotičan nakon litre vina, ali mislim da se u mom slučaju radi o nekakvim drevnim jezicima jer me nitko ne razumije pa nastane konfuzija. Katkad ni sebi nisam jasan. A i često kažu da sam zaglavio u prošlosti. Poput Iranona. Krasno, upravo sam se poistovjetio s likom iz stripa. Možda bi mi Barbatica mogla dati odgovore koje tražim.
morski Posted - 29/08/2019 : 13:12:22
ajd da se dogovorimo ko ce da je pita
dzoni Posted - 29/08/2019 : 11:56:58
kada barbato opet bude gostovala na nasem prostoru na nekom sajmu stripa mozemo je pitati
djukak Posted - 29/08/2019 : 10:31:58
Znači, pročitao sam prvih 5 epizoda, i ostaje mi samo još jedna.
I blage veze nemam šta je poenta stripa, šta je pisac hteo da kaže i o čemu se tu uopšte radi.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000