forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 PHOTOSHOP TIPS & TRICKS

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Rico Posted - 01/06/2010 : 18:43:24
Šta ja znan, možemo ovdje postavljati pitanja vezana za bojanje na kompu, rješavanje problema vezanih kod skeniranja, formata, RGB, CMYK, grayscale... i sl.
Ima nas sto dosta znamo o tome, pa pitajte, i ja ću sto ne budem znao:)

Upisivanje slova, izrada oblačića, efekata, brusheva, textura...
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
cat claw Posted - 19/07/2012 : 07:00:58
Molim, i drugu out,
Ovako bi trebalo da izgledaju line art i kolor CMY koji se spajaju u finalni kolor.
Dommy Posted - 19/07/2012 : 00:07:22
Kontam! Dobro je da znam za ubuduće. Puno hvala. :)
cat claw Posted - 18/07/2012 : 23:59:56
Ako je line art samo linijski, neces. Ali ako ima velikih crnih povrsina, videce se efekt providnosti.

u channels selektuj crnu na lejeru za bw.
expand selection za 1 piksel.
invert selection
prebaci se na kolor lejer.
alt+backspace sa ''registracionom bojom'' (75% cyan, magenta yellow)
Dommy Posted - 18/07/2012 : 22:49:40
Što to znači za layer s bojom? Na što treba paziti? Što je to u pripremi na kompu što uzrokuje gore navedene rezultate? Ili je to samo do tiska?

Recimo, evo primjera kako bi izgledao moj layer s bojom da odvojim od linearta:



Jel' to dobro ili ću zbog nečega imati problema?
cat claw Posted - 18/07/2012 : 22:23:54
Ovde imamo simulaciju stampe. gore se vidi efekt nepokrivanja crne, narocito na povrsinama koje su ispod u cistoj boji. To dolazi zato sto je stampani sloj crne tanak i nema sanse da se to popravi cak ni sa tri nanosa. Gore desno je podmetnuta reg boja oglodana za piksel, Crna linija je ostala cista posto je na rubovima samo crna, a ;;unutra je tkz rich black iz sve cetiri boje.

Dole je primer line arta iz sve cetiri boje (vidljivo zaguseno) i lajn arta samo crna.

cat claw Posted - 18/07/2012 : 21:38:38
Da, ali na taj nacin su sve linije deblje, bas zbog onog akademskog smicanja. Na dobrom monitoru se cak vidi razlika izmedju crne linije gde su sve cetiri boje ''pune'' i linije gde je samo crna puna, a ostale tri boje su oglodane za piksel-dva.
Kolor sa oglodanim pikselima deluje mnogo jasnije i cistije, narocito u stampi.
Osim toga, ''reg boja'' se ubacuje i da spreci efekat providnosti crne boje u stampi.
bisley Posted - 18/07/2012 : 20:05:15
quote:
Originally posted by Dommy

Mislim da je baš to sa "registracionom bojom" baš ono što me zanima... nijedan tutorial o bojanju to ne spominje. Vjerojatno jer svi rade za digitalnu distribuciju ili fletovane artworke, pa to ne muči skoro nikoga. :)

Uglavnom se radi u RGB, a onda se za tisak promjeni mod u CMYK i tada se ponovi samo crna... Bar ja tako radim!
Dommy Posted - 18/07/2012 : 19:33:25
Mislim da je baš to sa "registracionom bojom" baš ono što me zanima... nijedan tutorial o bojanju to ne spominje. Vjerojatno jer svi rade za digitalnu distribuciju ili fletovane artworke, pa to ne muči skoro nikoga. :)
cat claw Posted - 18/07/2012 : 17:33:09
Export u pdf prema parametrima stamparije u kojoj se stampa, tj prema njihovom osvetljivacu ploca. To je obicno onaj najveci i najkvalitetniji pdf.
Pdf simulira ''flatten image''.
Pasovanje ploca i stamparskih valjaka je danas tesko zeznuti. Ne moras se toga bojati.
Lejeri ostaju u izvornom fajlu da bi bili editabilni ako se nesto menja.
Moras voditi racuna i o podmetanju tkz registracione boje ispod crnih povrsina, ali to je vec malo komplikovana prica,
Mislim da ima nesto o tome na ovom forumu http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=37939
samo treba naci
Dommy Posted - 18/07/2012 : 16:07:48
OK, ali što onda? Export u PDF? S kojim postavkama? Stavljaju li se boje, lineart i oblačići u nekakve layere, transparency? Kako tisak onda radi s time, ako prvo ide boja? Da li uračuna već gdje će oblačići biti?

Ovo sve možda zvuči glupo, ali koliko god se kužim u Photoshop i InDesign (a kužim se sasvim dovoljno za moje potrebe), toliko mi nije jasan taj dio sa konačnim tiskom.

Također, koliko sam skontao, neke su tiskare i dalje dovoljno nesposobne da useru sav taj trud oko dpi-a, layera, itd. :)
cat claw Posted - 18/07/2012 : 07:54:36
U odnosu na ranija vremena, smicanje boja je u pravim štamparijama danas velika retkost.
1200 piksela je obavezno zbog oštrine crteža. Ivice objekata u delu s kolorom su ispod crne pa nije bitna ''nazubljenost'' koju još dodatno ispegla linijatura štampe.

In dizajn je nespretan sa oblačićima kada ih treba ''zalepiti'' za ivicu slike. U svemu ostalom je OK.
Iscrtas oblik oblačića - elipsu ili rectangle (kojem ivice zaobliš komandom Corner options/round), zatim alatkom pen iscrtaš ''pokazivač''.
Selektuješ oblačić i pokazivač i spojiš ih komandom join u paleti Pathfinder.
Dommy Posted - 17/07/2012 : 23:54:30
Sve ovo o tehnikama bojanja je OK, ali to svatko vidi kako njemu više paše. Ja za flatove udarim layer i namjestim Multiply, pa još jedan layer za sjene, i onda još jedan za svjetlo.

No, ono što mene zanima je - tisak. Kako savjetujete da skeniramo lineart na 1200 dpi i skombiniramo ih sa kolorom na 300 dpi, mene zanima - zašto?

Pretpostavljam da se u tiskari prvo nanese boja, pa onda lineart. Ali koliko je precizno to poravnanje? Što ako se lineart ne poklopi točno sa bojom? U takvom slučaju može doći do "rupa" ili predebelih linija (recimo ako se preklapaju tamna boja i linija).

Also, kako se u InDesignu rade oblačići?
david Posted - 15/07/2012 : 11:17:39
@ Grujah: nisam siguran koliko je bolji od find edges ali probaj s high pass-om(filters-others), pa njega treshold za crno bijelo
Zagooor Posted - 14/07/2012 : 21:16:03
Imam veliko pitanje ! Imam ideju za jedan serijal koji bi se zvao Alan Pitt (bla,bla work title) i sad me zanima kako da dobijem profesionalniji izgled od toga da presavinem 10 komada papira i crtam na njih. Hoću li nacrtati jednu stranicu pa je skenirat i onda kompjuterski dodat tekst i oblačiće ili da sliku po sliku i s nekim programom to ukomponiram u big picture. I da,isto tutorial za koloriranje naslovnica. Znači,tražim jedan veliki tutorial od nekog stručnjaka,hvala.
Grujah. Posted - 12/01/2011 : 02:56:51
Kako da od ovoga levo dobijem nesto slicno ovom desnom:


Ja sam se ovde prvo igrao sa Curvesima (uglavnom obojio sve u neku bledozelenu da crne linije vise dodju do izrazaja) i onda radio Find Edges - Laplase. Jel ima neki bolji nacin, ili neki nacin da se sa Find Edges dobije bolji rezultat od ovog?
bisley Posted - 03/11/2010 : 19:45:17
Probat ću, kad sve skeniram, evo sad dalje...










Primjeri:

bisley Posted - 03/11/2010 : 18:03:03
Evo onda dalje pomalo...













len24 Posted - 03/11/2010 : 17:09:56
quote:
Originally posted by bisley

a ako nekoga zanima mogu staviti i ostatak časopisa jer je ostalo još pedesetak stranica, te još nekoliko brojeva...]



Svaka čast, momak.Mene definitivno zanima. Kad uhvatiš vremena i volje samo stavljaj.
all_ba Posted - 03/11/2010 : 14:20:49
Dobra je stvar što nam Photoshop nudi (uostalom kao i drugi programi)više opcija za rad; bitan je krajnji efekat (učinak), to je najvažnije.:)

@bisley, nabaci nam još koji tutorijal. Uči se dok si živ, dobro će nam doći.
bisley Posted - 03/11/2010 : 14:09:05
Zbog toga Photoshop vjerojatno i je najrašireniji industrijski program na svijetu. Ja sam učio po ovome, ali vremenom sam također neke stvari prestao ovako raditi, jednostavno se razvije neki drugi put koji više odgovara osobnosti korisnika (autora).
cat claw Posted - 03/11/2010 : 14:01:39
Činjenica je da što više upoznaješ Fotošop, postaješ sve kreativniji u iznalaženju što efikasnijeg načina kolorisanja. Ovaj način nisam znao, ali znam tri-četiri druga. Neki su bolji, neki su lošiji (komplikovaniji). Osnovna zamerka ovom načinu je niska rezolucija lajn arta i RGB.
Ja lično sasvim drugačije kolorišem, ne koristim maske i sakrivene kanale a selekcije su mi samo kad mora.
all_ba Posted - 03/11/2010 : 13:57:58
@bisley, ovo ti je super. Svaka čast, potrudio si se pravo.:)
bisley Posted - 03/11/2010 : 11:41:02
Drugi dio















bisley Posted - 03/11/2010 : 11:28:31
Slagao sam stripove, pa neletio na ovo. Pošto sam i sam gubio živce i tražio što više informacija kako se radi i boja u Photoshopu, skenirao sam petnaestak stranica. Nadam se da će pomoći bar malo, a ako nekoga zanima mogu staviti i ostatak časopisa jer je ostalo još pedesetak stranica, te još nekoliko brojeva...















split85 Posted - 16/10/2010 : 21:51:24
quote:
Originally posted by Attila77






Vrhunsak slika

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000