forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Radna akcija No.2- scenaristi i crtači

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
manhunter Posted - 04/06/2010 : 21:55:26
Čitam tamo onaj topic o scenaristima, pa rekoh da i njima damo priliku.

Elem, ideja je sledeća: imamo ovde dosta ljudi koji umeju da crtaju (bar tako tvrde), a možda se neko nađe ko ima neku scenarističku ideju u glavi, pa bismo mogli da napravimo mini-strip (2-3- stranice), s tim što bi se radilo u parovima, jedan scenarista-jedan crtač, vreme za izradu, recimo 7 dana.

Radilo bi se na određenu temu.

Dakle, prvo pitanje je da li ima zaludnih crtača? Mislim da je scenaristima ipak lakše da nađu vremena za ovako nešto...

I naravno, ima li zainteresovanih da se okušaju u pisanju?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Mhejl Posted - 16/04/2011 : 18:34:43
Evo, ako je neki crtač raspoložen za rad na anti-samoubilačkoj poruci...
Neka vas ne zavara relativno "sitničarenje" scenarija, uvijek sam otvoren za dogovor i kompromis!

-Prva strana-
Kadar je horizontalno razvučen preko gornje trećine. Iz velike blizine vidimo dvije muške ruke koje stežu ručku ograde, i to toliko jako da su mu vene iskočile.
Tekst:"Da. Jer sam sam. Napušten i jadan, bijednik koji mrzi sebe i ostale..."
P.S E da, glavni lik bi mogao, čak treba biti tinejdžer. Možda onda uspijemo utrapiti strip nekoj dobro-brižnoj-i-tako-humanoj NVO. ;)

Sad, tri vinjete "normalne" veličine jedne pored druge.
Prva - vidimo, sa određene udaljenosti, čovjekovo lice u polusjeni. Oči mu sijaju čudnim sjajem. Da, "scenarista" se preserava i zahtijeva "sjaj". Sve najbolje ventualnom luđaku koji pristane na ovo.
Tekst:"Predodređeni gubitnik, sputan strahom od neuspjeha u ovom beskrajnom bolu..."
Druga - Krupan kadar, vidimo ruku, koja drži nož. Kuhinjski, po mogućnosti. Samoubica je previše gledao gore filmove, you know.
Tekst:"Ne mogu ga više trpiti. Mrak i bol. A sada ću konačno postati prava nula, ništavilo bez bola."
Treća - polumračni oblik vrata je poluotvoren, i kroz otvor vidimo jednu neonku - sa dvije šipke. Jedna ne radi. Providan simbolizam, ah. Trebalo bi me zatući istima zbog jeftinih trikova. :P
Tekst:"Smrt. Strah. Bol. Kraj?"

I, za kraj - veliki horizontalni kadar na kome vidimo Njega, to jest, njegov odraz u ogledalu. Nož drži pod grlom, ali se ruka primjetno trese. Izraz lica... Jebeno, jebeno preplašen do najmanje koščice. I da, neizbježno pomalo patatičan.
Tekst:"A posle?"

-Druga strana-
Right: opet moj "omiljeni" format: jedna mala vinjetica na vrhu stranice, i još jedna, malo duža, to jest "vodoravnija". Nijeme. Jebiga, dragi za-sada-nepostojeći-crtače, sav posao svaljujem na tebe.
Prva - jedan dječak udara drugog. Perspetkiva žrtve. Vidimo fin mlaz krvi iz nosića.
Druga - šira, zauzima prostor dvije sitne, i tu vidimo istog maltretiranog dječaka, koji ide ulicom, pognute glave. Probaj da ubaciš dvojicu hoštaplera koji, sa lakrdijaškim izrazom lica, dobacuju nešto u njegovom pravcu.

Again: na sreidni strane bi nam trebale tri manje vinjete.
Prva - malo dalja perspektiva, vidimo dječaka kako crvenog lica naglo udara šakom o zid. Gnijev u svakom pokretu.
Druga - krupan kadar, vidimo sada dobro okrvavljenu šaku.
Treća - mali se skljokao na koljena u podnožju zida. Glavu je zagnjurio u dlanove. Valjda rida, plačipizda mala.

I sada, za kraj mučenja zvanog druga strana veliki vodoravni kadar.
Vidimo visokog mladića, sa sveskom u ruci, koji ide napučenom ulicom. Ljudi se ne moraju jasno vidjeti, samo njegovo preplašeno lice, puno zebnje i čitav stav tijela, jako neodlučan.

-Treća strana-
Jedan dugačka i sitna vinjetica za vrh.
Prva - vidimo momka kako sjedi za stolom, čitajući nešto (ako biste mogli ubaciti majušno Dilan Terijer, bio bih, oh, vrlo zahvalan). Vidimo potiljak djevojke koja ga posmatra.
Tekst:"A ipak..."
Druga vinjete - krupni kadar djevojkinog lica, koja se osmjehuje. Srećno. Nacrtaj je kako hoćeš, samo da nije plavuša. :P
Dva kadra "medium" veličine.
Na prvoj vidimo malog dječačića kako se igra sa cukom. Razigran, fucking veseo. Da ubijemo cuka na sledećoj strani? Too Sclavi-like, huh?
Drugi kadar - izlazeće sunce. Vražja klasika.

Zadnji kadar je opet "zaguzenjao". No, dragi moji, ne brinite se - samo mi trebaju ljudske oči u krupnom, baš krupnom kadru. Efekat koji mi treba je, "kao da se neka tama zgrušava oko njih"... Pogled je iznenada, bijesa.
Tekst:" A u pizdu materinu, kakva je ovo jebena patetika?!"
-Zadnja (Bogu fala!) strana-
Prvi kadar treba da je horizontalno "razvučen" preko gornje trećine/četvrtine strane. Vidimo potiljak wanna be Samoubice, i gleda se u prljavom, na par mijesta prelomljenom ogledalu (ma ista perspektiva kao na prošlom sličnom kadru). Što se tiče facijalne ekspresije - hm, treba da izgleda umorno, iscrpljeno, ali sa primjesom odlučnosti.

Sada slijede tri vinjete, vertikalne, jedna pored druge. Bitno je da fino stanu na stranicu, ne remeteći poslednji kadar.
Prva - znači, uvećani profil našeg "junaka", sa jednom suzom koja klizi iz okga. I par graškica znoja, pride. :P
Druga - ruka je prinijela oštricu venama, ali silno drhti i pojavljuje se sićušna kapljica krvi.
Treća - nož pada na kupatilske pločice.

Konačni kadar - sa leđa vidimo junaka u kišnom mantilu, sa koferom u ruci. Vurta su širom otvorena, on stoji na pragu, i napolju vidimo kišu.
Tekst: "Ne. Boriću se... možda čak i pobijediti, ko zna? Ponovo se vraćam sarkazmu - bolje mi je..." (Uklopiti - na dnu strane, vrhu ili u onim malim didaskalijama koje se spuštaju duž slike, kao u američkim stripovima - it doesn't matter)
manhunter Posted - 18/01/2011 : 22:27:55
Bu!
vesele_saonice Posted - 23/08/2010 : 01:40:37
@all_ba, upravo tako, nisam hteo da ga gushim sa previshe detalja. i crtach treba da bude slobodan, da se umetnichki izrazi.
all_ba Posted - 23/08/2010 : 00:29:13
Možda ne bi bilo loše da pogledaš profesionalne scenarije, pa da vidiš kako to oni rade.
Ovako, dao si maksimalnu slobodu (potencijalnom) crtaču da nacrta strip po svom nahođenju.:)
vesele_saonice Posted - 23/08/2010 : 00:20:29
@all_ba, hvala na podrshci, potrudio sam se ovde, da napravim prepletenu formu fabule. Pricha i nije neshto, ali mislim da je fora na koju je isprichan posebna (prepletena fabula), pa sam se pitao kako bi to neko reshio kroz kadrove i kaisheve. ja nisam mogao drugachije nego ovako, na preskok. pitanje glasi kako bi redjao kadrove.
da li bi ih redjao uporedo, shto mislim da ne bi bio losh fazon, ili ovako, prepleteno, pa na preskok, ili meshovito. Malo jedan, malo drugi, pa prepleteno, pa onda jedan veliki, preko cele strane kadar, i to je to...

a to da me shvatite ozbiljno, nemojte, jer to bi onda znachilo da treba da idem u penziju, shto reche Rambo:
".. pocheo si sebe ozbiljno da shvatash a publiku na patetiku da hvatash, chini mi se burazeru da sam zreo za.. penziju"
all_ba Posted - 22/08/2010 : 22:45:51
@vesele s., vidi se da imaš talenta za pisanu formu, a da li će tvoji tekstovi nadahnuti nekoga od naših crtača, upitno je.
Obzirom, da si napravio pravi dar-mar na ovim našim topicima, trebaće malo više vremena pa da te shvatimo ozbiljno.:)
vesele_saonice Posted - 22/08/2010 : 15:46:14
Hm.. chini mi se da znam ko necje dobiti poklon od Deda Mraza za novu 2011.-u...
The Hammer of Hell Posted - 22/08/2010 : 14:44:18
quote:
Originally posted by vesele_saonice
...

ETO LJUDI - sad, pa prijatno crtanje, kome se ovo svidelo...



Evo, sad će oni, samo šta nisu. Do ponoći bar dvojica.

A možda neko odluči snimiti i film, ni kamere nisu skupe kao nekad.
vesele_saonice Posted - 22/08/2010 : 11:11:15
Gde ste ljudi, evo ga novi scenario. Namerno nisam razdvajao u kadrove, nego sam ovako, napravio, u kroki fazonu, jer mislim da onaj ko crta bolje vidi kadrove, ali koncept bih mogao da prepoznam bolje ja. Pa neshto u fazonu timskog rada, sa medjusobnim uvazhavanjem mishljenja. Ovo sam zamislio kao isprepletanu prichu. Novi nachin gradjenja fabule. Pricha se zove:

NESTAO

Zborno mesto u arheoloshkom kampu. Komandant volonterske akcije pita volontere:
- Gde nam je b'a Nidjo?
- Ne znamo, komandante, jutros mu je za sabaha bio prazan krevet.
- Kako ljudi ne znate gdje je cjo'jek? Jel sinocj legao s vama poslije vecjere, ili nije?
- Je, kapetane, ali ujt'ro ga nije bilo.

* * *

Bilo je lepa nocj. Zhurka na terasi sa koje se vidi Dolina piramida. Volonteri su naporan radni dan proslavljali uz dve gitare i 6 ogromnih flasha piva.
Neko je uspeo da prokrijumchari domacji duvan, pomeshan da konopljom iako je komandant izrichito zabranio da se chak i pricha o marihuani.
Osim pesme, zvezdano nebo je poput arabeski bilo okicjeno vezanim vechernjim molitvama koje su sinhrono prestajale i pochinale kao zhabice koje preskachu po vodi. Nebo je bilo chisto. Odavde se uvek moglo viteti zvezdano nebo leti. Setio sam se toga, kada sam imao 5 godina, sa ocem sam proshao ovuda. Voleli smo ovaj kraj. Tada je josh bio mir. I tada sam se osetio kao da sam odavde.
Kao da je ovo moje mesto. Moja kucja. Moje srce.
Nije bilo ovde nikad zagadjenja. Svuda mir i priroda. Nebo chisto i otvoreno ispred tebe, kao da nebo mozhesh zahvatiti kashikom. Ne znam koliko sam dugo gledao u nebo.
- hej, druzhe ukomirao si se, ha... avganistanac... - rekao mi je jedan od novih prijatelja sa akcije.

* * *

Uveche.
- Moramo zvat' polic'ju. Neima ga nidje.
- Ma kako je mogucje, jel neko neshto cjuo?
- Ne. Kao da je ispario, b'a.
- Grehota ako mu se neshto desilo. Vrijedan insan.

* * *

Nakon svega, onako ukomirani legli smo spavati. Moj krevet je bio gornji, a iznad mene je bio krovni prozor. Mesec mi je sijao direktno u lice.
Gledao sam ga, i kao da mi je telepatski neshto saopshtavao... kao da sam putovao do Meseca i nazad.. ili sam to sanjao...


* * *

Sa policajcem.
- Kazhete, nije se vishe pojavljivao?
- Ne, nijesmo ga vidjeli vishe.
- Imate li mozhda ideju gdje bi mogao biti? Da li je imao neprijatelja ovdije?
- Ne, inspektore, svi smo ga voljeli. Ali - eto. Ne znamo gde bi mogao da ode.
- Uzeli smo podatke. Moramo sach'kati nekoliko dana. Mozhda je otishao do neke cure. Mozhda se josh i javi. Ako se ne javi,
obavijesticjemo koga treba.
- dajte da pogledamo i to shto imate - tu, pljachku.
- ha, nije pljachka, inspektore, samo smo jutros zatekli obijeno. Nishta nije uzeto.

* * *

Prvoga dana kada sam doshao, video sam kako traser zakljuchava katancem ulazak u piramidu. Katanac je bio chvrst, ali se lanac dao presecji,
makazama za sechenje zhice. Hm.. ali gde nacji te makaze? Mozhda pijuk? Testera za metal? Hm..

* * *

kod ulaza u piramidu. lanac je bio presechen. postojali su i tragovi patika koji su vodili unutra.
tragovi su vodili do centralne odaje. I tu su se zavrshavali, upravo ispred nekog velikog izbrazdanog kamena nekim chudnim linijama i sharama.
Inspektor je gledao okolo. Svuda zidovi.
Nigde merdevina, nigde stepenica, niti mesta gde bi se chovek mogao uhvatiti. A tragova nema dalje.
Krenuo je nazad, ali je zapeo za nestho shto je zazvechalo. Svezhanj kljucheva.


* * *

Nakon shto su svi zaspali, iskrao sam se iz sobe, i poneo kljucheve od magacina, koje sam sinocj izvadio traseru iz zdepa. U magacinu nisam mogao
pronacji gde su kljuchevi od katanca, a pijuk nisam hteo da nosim, jer je ulaz bio daleko. Uzeo sam testeru za metal, koja skoro da nije bila upotebljavana.
Ishao sam polako kroz nocj, i doshao do svog odredistha. Onda sam pretesterisao lanac, i osmehnuo se, kada je lanac pao.
Ulazio sam polako, i prolazio kroz drevne hodnike osvetljavajuci prostor ispred sebe svetloschcju dzepne lampe. Orbovi su plivali svuda kao po vodi.
Seo sam na obredni kamen, skrstio noge po istochnjachki, i krenuo da meditiram. Nedugo zatim, osetio sam kako drhtim. Treperim kao zastava na vetru.
Mogao sam mislima da pomerim i podignem tehske megalite. Mogao sam da chujem shta rade moji cimeri u spavaoni, Cvrchci napolju u travi.
Mali mish koji izlazi iz prepunjenog kontejnera, dugo dole niz ulicu. Postao sam svega svestan. A onda i toga. Kao nekog velikog oblaka koji me poznaje.
Zna me. Oblak je nailazio. Obracjao mi se telepatski, ochinski. Odjednom sam shvatio svrhu postojanja i svega. I.. ja vishe nisam bio ja... ochi su mi se promenile...
Negde pred jutro, kako je prvi zrak obasjao shpic piramide, neka chudna struja je proshla kroz osu simetrije piramide, kao da je stub vatre.
Na dnu stuba se nalazio obredni kamen. A na kamenu vishe nije bio chovek, nego lopta energije, koja se kretala levo desno, pravo strahovitom brzinom,
skrecuci sa lakocom pod uglom od 90 stepeni.

* * *

Policijski inspektor se josh jednom okrenuo i pogledao na piramidu. Nishta mu nije bilo jasno. Kao da mu neshto sinu u glavi, neka misao...
ali.. ne, ne.. samo reche tiho, kao za sebe. To je nemogucje...

Iznad inspektora lebdecji objekat koga niko nije mogao videti, se smeshio, jedna turistkinja je zastala na kratko, zamolila da fotografishe ovog simpatichnog policajca ispred Piramide. Blic je sevnuo i svako je nastavio svojim putem.
Turistkinja je po povratku sa letovanja pregledala slike sa letovanja i imala je shta da vidi... NLO iznad policajca i iza njega piramidu koja vibrira. Nishta joj nije bilo jasno.

Policajac je nakon fotografisanja kretao nazad u stanicu, zaokupljen chudnim mislima.
Objekat se zadrzhao na kratko iznad njega da bi se udaljio, iducji ka suncu dok se nije potpuno stopio u jedno sa sunchevom svetloshcju. Svetlost Sunca je natkrilila chitav krajolik, pre nego shto cje potpuno zacji za piramidu.




ETO LJUDI - sad, pa prijatno crtanje, kome se ovo svidelo...
vesele_saonice Posted - 15/08/2010 : 02:02:42
E, ljudi, evo stigla nova vest sa teleksa (shta znachi osecjaj za istinu) gde se potvrdila pricha iz ovog mog scenarija - Vukodlak, da je jedan te isti "vukodlak" harao za sve 3 strane u ratu:

http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/68661/Boskic-Kriv-sam-za-ratni-zlocin-u-Srebrenici
vesele_saonice Posted - 14/08/2010 : 14:35:32
Mislio sam da ovo ne kazem, ali evo, ako cemo zapravo, umestnost je OGLEDALO ZHIVOTA, zar ne?
Dakle ako neko stvori neshto u umetnosti, stvorio je njegov odraz i u zhivotu, i obrnuto?
Buduci da se radi o odrazu, refleksiji, lik ce imati obrnuta svojstva, da li je tako?

Elem, ako nisam napravio hepi-end, ja onda ocekujem hepi-end kod chitaoca, zar ne?

Znas kako kazu Englezi: BREJK A LEG... kad neko ide na ispit..

Pitam se da li je neko u Holivudu provalio to isto sto i ja, pa ko za inat non-stop pravi filmove sa hepi-endovima??
Sta ustvari time zeli da postigne??
cat claw Posted - 14/08/2010 : 08:32:52
Izem ti život di su take crne pouke i poruke. Daj nešto veselo.
Recimo, priču o bogatom dečaku kojem Božić Bata poklanja vesele sanke
i onda on pobedi u trci 24 sata Aljaske.
vesele_saonice Posted - 14/08/2010 : 02:00:04
cat claw, to je fazon Tarkovskog, moralna pouka za zhivot, a ne samo za kratko vreme dok se ne upale svetla i raspu kese sa kokicama na sve strane.
manhunter Posted - 13/08/2010 : 22:48:39
Nije loše ispalo ovo.

Nego, hoćemo li kad se završi raspust da radimo malo više ovde? Kako da vežbam svoje (ne)umeće pisanja ako niko neće da crta???

Pomozite nam ljudi, ostaćemo zauvek mladi i prespektivni...
cat claw Posted - 13/08/2010 : 22:38:21
Kakav vam je to strip u kome zlo pobedjuje? Sram vas bilo.
vesele_saonice Posted - 13/08/2010 : 21:30:13
:))
mlLandj3 Posted - 13/08/2010 : 19:40:06
strip po scenariju veselog saonice
[URL=http://img822.imageshack.us/i/copyofps1.png/][/URL]

[URL=http://img810.imageshack.us/i/copyofps2.png/][/URL]
cat claw Posted - 09/08/2010 : 08:43:48
By Vesele-Saonice, preneto iz druge radionice.
Scenario za strip


evo ako moze neko nesto na ovu moju kratku pricu da nacrta:

Vatra je gorela u uglu razrusene zgrade na nicijoj zemlji. Dok je njegova jedinica leskarila i spavala oko vatre, Ivan je pijuci kafu iz porcije, ispod sedista pronasao neku beleznicu. Napolju su se culi topovi i barazna vatra. Bio je sledeci u rasporedu straze. Od nekog vremena, moglo se cuti i zavijanje vukova. Kapetan je gledao kartu sa desetarom, i komentarisao kako bi trebalo da se nalaze na nicijoj zemlji. Sta ti to u ruci, zapitali su? nista, neka beleznica. U beleznici je pisalo: "... najbolje da nismo uopste nabasali na ovu kucu, jebo ja i ovaj nehumani rat, i nocjnu izvidnicu, sta mozemo da pronadjemo po ovom mraku osim svoju glupost ili neprijateljsku pashtetu. dobro bi nam doshao odmor, svi smo iznemogli od ove jurnjave. Stari vodnik je ukljucio radio stanicu da ceka dalja naredjenja. Ne svidja mi se ovo zavijanje vukova okolo. Vukovi i ostale zivotinje uglavom izbegavaju rokanje, ukoliko nisu besni. Besni? samo jos to nam treba, da se zarazimo, a najbliza ambulanta je na 10 km odavde preko bodljikave zhice... zguzvana strana.. nesto me je ujelo sinoc dok sam bio na strazi. stalno sam zedan.. pocinjem da vidim u crvenoj boji sve.. kao da sam u kakvom transu.... (nema dalje)."
-Hm.. kapetane, cini mi se da ovde ima epidemija besnila.
-Sta?
-Pa, ovi vuci sto se cuju. Izgleda da su besni. Evo nasao sam ovu beleznicu, cini se kao da je ove sto su ovde dosli pre nas nesto napalo ujelo..i .. i... sad ih nema nigde...
-Hoces da kazes da si se uplasio, pa bi da udvostrucim strazu kako bi mogao da se sacuvas od par pasa lutalica. Imas pusku, bombu, i noz. Ne mogu ti nista.
-Ali kapetane?
-Dosta, Ivane. Dosta mi je problema i bez tebe. Ne pametuj mnogo, nego radi sta ti se kaze. Jasno?
-Razumem kapetane.
(kapetan, za sebe) sve mi je trebalo bas i ovaj napad sujeverja sto je veceras pun mesec. Pa sta?
- Ali, kapetane, sta ako je stvarno neka epidemija kao sto kaze Ivan.
- Nema ovde nikakve epidemije. Ima samo nekolicina naoruzanih neprijatelja do zuba. Nemote mi tu sad izmisljati. Nema dvostruke straze. Hocu da mi se svi odmorite za sutra. Bice akcije. A sad - razlaz, i da vise nisam cuo ni rec. Jasno?
- Ali, ali...
- Jasno?
- Razumem kapetane.
(kapetan desetaru) Odoh sad i ja da odmorim, u sobu s kraja. Nemoj da me neko ometa, ako nije vazno. Ako se jave iz komande, odmah me zovi.

Ivan na strazi, kroz pola sata. Zvuci se cuju sve blize. Odjednom prestaju. Tisina. Cvrci samo. Ivan cuje samo svoje srce kako uplaseno lupa. Sve mu se cini kao 2 puta vece, I drvece i trava, svaka senka mu deluje kao zivotinja. Odjednom, nesto frkne i skoci na njega. On uhvati pusku i ispali ceo rafal. Pogleda. Izresetao je macku.
(u picku materinu, sad ce me svi stati zajebavati...)
Dolaze trojica sa psom, medju njima i kapetan. Sta je bilo, Ivane?
-ovaj.. nista, ovaj.. pucao sam u machku.
Prilazi kapetan i zalupi mu shamar. - Pa jebem li ti majku nenormalnu!! - jel sam ja dosho ovde sa decom da ratujem, ili shta???
Idi mali u pichku materinu, mozhemo da nadrljamo svi zbog tebe. Odo si nam polozhaj sad. Jebacje nam majku kad saznaju da smo ovde. Nemoj vishe da sam te chuo da pucash na machke. Jel jasno?
- ovaj..
- Jel jasno, zhutokljunac, jebo ti ja mater!!!
- Jasno.
- Sta koji kurac jasno?
- Jasno, kapetane!
- E, tako, ajmo i mi sad odavde u tri pichke materine..

nesto kasnije, na strazarskom mestu. opet shumovi. Ivanova zamena gleda u pushku. Odlazhe je. Uzima nozh, i prilazi zhbunu. Chuje se potmulo rezhanje. Kuc, kuc.. nishta ti necju, kuco, dodji. Rezhanje staje. On se okrecje da se vrati na mesto, ali iza njega se javlja ogromna crna prilika.

Kroz nocno nebo odjekuje krik. Ivan, koji je dotada sedeo kraj vatre, ustade kao oparen. - sta to bi?

-kapetane, probudite se, nema nam straze na istocnom delu.
-opet je neko napravio neko sranje jebem li mu oca dechijeg.. - tako ti je kad ti daju balavce za vojsku.
-krecje trochlana patrola da ga trazhi. posle par minuta chuje se krik, pucnjevi, i onda opet tishina.

Ostala su josh trojica vojnika, medju njima i Ivan.
- Ivane, cini mi se da se njima tamo nesto desilo? Sta da radimo sada?
- ja ne bih da idemo nigde odavde.
- ni ja - odgovori drugi vojnik.
u taj mah, pocne da shushti radio stanica.

- Halo, Ara-1, shta se deshava?
- Ovde Ara-1, izgubili smo kontakt sa Djurom, i josh dvojicom. Ne znamo da li su ushli u "crvenu zonu" Ne znamo ni kolika je "crvena zona". Molimo za dalje instrukcije.
- Aro-a, ovde Kondor-2. Ne ulazite dalje u "crvenu zonu". Chekajte dalja naredjenja. Kraj transmisije.

- Sta da radimo sad?
- Pricekacemo.
- Sta? Da cekamo da dodju ovde da nas pokolju. Ja necu da cekam. Idem napolje.
- ostani tu - kaze mu Ivan - ne idi. Ne znamo koliko ih je tamo napolju.

vojnik odlazi, i posle nekoliko minuta chuje se stravichan krik.

Ivan tu rece - hajde, zabarikadiracemo sve ulaze i strazaricemo na smenu. Ti prvi strazari, posto sam ja vec bio jednom na strazi veceras. - ok.

Ivan se probudio sam u neko doba noci. Vatra se ugasila. Cula se sova, i mesec se probijao kroz prozore. Culo se samo grebanje po vratima. Ivanu se digla kosa na glavi. Cuo je kretanje oko ulaznih vrata, zatim kvaku kako se okrece. Dok je neko otvarao vrata video je odraz vuka koji hoda uspravno na prozoru...

Neeeeeeeeeeeee... -kriknuo je iz sveg glasa, i ispalio jedan magacin metaka, promenio, repeterirao, ispalio novi. Citava horda vukova na dve noge je ulazila u kucu u kojoj je bio. Pucao je i dalje, ali vukovi nisu umirali, samo su padali, da bi se ponovo digli, i nastavljali da idu ka njemu. U jednom momentu, nestalo mu je municije, video ih je kako mu se priblizavaju, uzeo je pistolj i prislonio sebi na celo, medjutim, vukovi su bili brzi. Skocili su svi na njega odjednom...

neljuski krik se prolomio kroz noc. Sova je usplahierno proletela i promenila drvo na kome je sedela.

u pustoj kuci je odzvanjao radio, kao jedini svedok postojanja ivanovog bezivotnog tela u prostoriji.
- Ara-1, javi se, prijem.. Ara-1, ovde Kondor-2, javi se prijem...Ara-1, javi se, prijem...

"Kako bih voleo da je ovo kraj moje price. Zovem se Ivan, i borio sam se za svoju zemlju, za svoj narod. Posle ovoga se vise nicega ne secam, sta se desavalo sa mnom. Voleo bih da sam stvarno umro te noci, umesto sto mi je zhivot veshtachki produzhen. Da sam imao neku beleznicu da zabelezim sta se sve desavalo sa mnom posle ove noci, ili da je to neko drugi belezio umesto mene u neku beleznicu. Bio sam jednako prisutan i na jedno i na drugoj i na trecoj strani. Svima je bio potreban vukodlak tih dana. Jeo sam i pio sa politicarima. Drogirali su me necim da ne zudim za ljudskom krvlju dok sam sa njima, ne znam sta je to bilo. Jednom su me drogirali necim, ne znam sta je to bilo, zaspao sam i probudio se u mraku, stojeci, nista nisam video, ali sam mogao da ih namirisem. Stavljali su one jeftine sprej-dezodoranse."

Streljacki stroj je bio postrojen za izvrsenje kazne. Dvojica kontrolora stoje pokraj streljackog voda. Tiho stariji kontrolor pita mladjeg: - jesi proverio da li su svima podeljeni srebrni meci? - jesam. - I? - sve je ok. - ok, reci im da moze da se pocne.

Zbog zverskih ubistava, i genocida, na smrtnu kaznu streljanjem, drzava osudjuje vojnika Ivana Strizhibabicja.

Stroj, priremi se. Nisa-ani, pa-ali!

Odjeknuo je plotun, i poslednje sto je video Ivan, nakon sto su mu skinuli povez bilo je odraz njegovog dlakavog vuchjeg lica u lokvi sopstevene zelene krvi...

vesele_saonice Posted - 06/08/2010 : 02:05:02
jeste, samo mnogi zaboravljaju da je trziste fluid, a ne stena.
ono se menja, i ono sto se ne radi je da vec u startu sam sebi kresese krila. Pusti druge, ima onih koji uzivaju mnogo u tome.
furaj svoj fazon. Ako ga nemas, nadji ga.. podji od svojih dechachkih snova...

quote:
Originally posted by mlLandj3

@vesele_saonice

vidju ovako, ti vrlo dobro znas moj stav. Imas taj nerv da pokrenes dobru pricu. Najbitnije je da pisac "iznutra" oseca ono o cemu govori, to je valjda osnovni uslov da mu i citaoci poveruju.
Ono sto ti nedostaje je poznavanje zanata i disciplina da ono sto pripovedas ukalupis u komercijalno prihvatljivu narativnu formu.
Zato mislim da si ovde na pravom mestu. Centralna licnost ovog topica ti je MCN tj. covek po imenu Darko Macan. On ti je godinama radio scenarija za americkog izdavaca Dark Horse, izmedju ostalog i za Star Wars fransizu. Mislim da od njega na ovim prostorima nema relevantnijeg da od tebe stvori ono za sta vec imas dosta preduslova.

mlLandj3 Posted - 05/08/2010 : 08:35:52
@vesele_saonice

vidju ovako, ti vrlo dobro znas moj stav. Imas taj nerv da pokrenes dobru pricu. Najbitnije je da pisac "iznutra" oseca ono o cemu govori, to je valjda osnovni uslov da mu i citaoci poveruju.
Ono sto ti nedostaje je poznavanje zanata i disciplina da ono sto pripovedas ukalupis u komercijalno prihvatljivu narativnu formu.
Zato mislim da si ovde na pravom mestu. Centralna licnost ovog topica ti je MCN tj. covek po imenu Darko Macan. On ti je godinama radio scenarija za americkog izdavaca Dark Horse, izmedju ostalog i za Star Wars fransizu. Mislim da od njega na ovim prostorima nema relevantnijeg da od tebe stvori ono za sta vec imas dosta preduslova.
vesele_saonice Posted - 05/08/2010 : 04:37:11
Mozda ne bi bio lose da cujemo neku dobru pricu prvo, pa onda da razvijemo po scenama, kadrovima, prolazimo kroz karakterizaciju likova itd.. ali mislim da je to za prvi razred.
Po meni najvaznija je prica. Ako je prica OK, onda je lako napraviti scenario...

quote:
Originally posted by mcn

>Kako ga mlati?! Sjedi joj u krilu, ona mu pripovijeda.

" U negativčevom novom flešbeku vidimo kako mu se, u studentskim danima,"

Sori, otac ga mlati.

>Generalni zaključak je dakle, da ovakve priče nema smisla pripovijedati

Noup, poanta je da priče ne treba pričati tako da kažeš što imaš, već da pričaš nešto drugo, a da ljudi na kraju sami zaključe što ti je bilo na umu.

Osim, okej, u Hrvatskim velikanima koji jesu propovijetke.

mcn

Škrky Posted - 21/06/2010 : 12:49:14
>Osim, okej, u Hrvatskim velikanima koji jesu propovijetke.

Znao sam da mi sve naučeno na Velikanima valja zaboraviti
mcn Posted - 21/06/2010 : 12:36:28
>sada kad sam čitao ovo vidim da si spomenuo Juricu Palijana,

Nemam pojma, nakon što je dobio Sferu za Sfemir, po koju nije došao, GAFIA-o je i više nisam čuo za njega.

mcn
mcn Posted - 21/06/2010 : 12:35:17
>Kako ga mlati?! Sjedi joj u krilu, ona mu pripovijeda.

" U negativčevom novom flešbeku vidimo kako mu se, u studentskim danima,"

Sori, otac ga mlati.

>Generalni zaključak je dakle, da ovakve priče nema smisla pripovijedati

Noup, poanta je da priče ne treba pričati tako da kažeš što imaš, već da pričaš nešto drugo, a da ljudi na kraju sami zaključe što ti je bilo na umu.

Osim, okej, u Hrvatskim velikanima koji jesu propovijetke.

mcn
Škrky Posted - 21/06/2010 : 12:10:12
>Prvo, jeb'o te rapidshare, da te jeb'o.

Okej, sljedećeg puta ću odabrati neki drugi način, npr. prekopirati u post. Barem nije pdf. Oglasi sve neprihvatljive načine objavljivanja scenarija da smo na čistom :)

>Klinac kojeg mater mlati završi na fakultetu?

Kako ga mlati?! Sjedi joj u krilu, ona mu pripovijeda.

>Jedine dvije opcije - i pojam dobra i zla - su demagog i tiranin? Demagog i tiranin završe razračunavajući se na vrhu litice? U kojem to svijetu? Da je sve pomaknuto u western ili vitezove, imalo bi više smisla. Da je to završetak jednog dužeg stripa, za čije smo se likove zagrijali, isto bi bilo drukčije, ali ovako ...

Pa ovdje je pomaknuto u lagani superherojski žanr iako nisam dodijelio nikome supermoći, htio sam po odjeći naznačiti lagani superherojski i superzločinački karakter dvojice glavnih likova (njih dvojica bi zapravo trebali predstavljati tipičnog superjunaka i tipičnog superzlikovca, ali očito je da to nisam dobro opisao), a opet zadržati priču u nekakvom realističnom svijetu. Nisu li sve češće moderni superherojski stripovi postavljeni u stvarni svijet gdje ostatak svijeta i dalje sluša Britni Spirs (jebla ih ona da ih jebla) i brine svoje brige?

>Plus, poanta nije najjasnija. Ako sudimo po tekstu pozitivac se promijenio ... ali samo na čas, jer su se nakon toga obojica vratili svojim primarnim impulsima? Zapravo, mislim da je tu problem što je svaka priča, po definiciji, priča o pokušaju promjene, koja se dogodi ili ne. Priča u kojoj se nitko ni ne pokušava promijeniti ... nije priča, već pamflet, tzv. propovijetka ((c) Jurica Palijan).

Onda se ovdje radi o propovijetki. Očito samo rijetkima poput mene popularan žanr.

> Drugim riječima, što dobijamo iz potencijalnih slika tvog stripa, što ne bismo dobili iz teksta bez slika?


Dobijemo tekst sa slikama.

>Na kraju, kako je negativac išta u stanju raditi s prebijenom kičmom (što tvoj scenarij sugerira), stvarno mi nije jasno.


Tu sam očito zeznuo, trebo sam mu samo noge polomit.

Generalni zaključak je dakle, da ovakve priče nema smisla pripovijedati (ili propovijedati), tj. ako smatram da se ljudi u velikoj većini slučajeva ne mijenjaju, da zadržim to za sebe.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000