forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Drawing tips and tricks/help topic

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Zagor12 Posted - 23/07/2013 : 01:39:39
Zamislio sam ovo kao topic koji bi služio za sva pitanja vezana uz crtanje nekoga/nečega, na određeni način, na pitanja u vezi opreme i tako to... Također, ovo bi bilo mjesto za savjete i razne trikove koje možemo upotrijebiti, a korisni su.

Eto, mene zanima na kojem je formatu najbolje crtati i koje debljine treba biti papir? Također, koje biste mi flomastere/markere preporučili, a da nisu osobito skupi, i da su različitih debljina te lako nabavljivi? Ono, basic stuff.

I da, pošto sam noob što se tiče samog crtanja stripova, vidio sam da neki crtači, bilo profesionalci, bilo amateri, skice crtaju penkalom (? zapravo ne znam što je to, samo znam da ostavlja plavi trag). Zanima me, što ako nešto zabrljam što se tiče skice? A ne mogu obrisati. Tj., ono što me zanima jesu li to zaista penkala ili bojice ili nešto treće.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
mogorovic Posted - 04/01/2014 : 21:14:46
quote:
Originally posted by Zagor12

Evo već neko vrijeme vježbam s perom, i dobro mi ide, ali vjerojatno ću morati kupiti nova zbog toga što se ovo neobično čudno ponaša. Napravim dva-tri poteza i već moram opet umočiti u tuš, zna li netko u čemu je problem...?

I treba mi pitanje za noviju gardu crtača na forumu. Imam u planu kupiti Wacom Inteos tablet, košta malo više od tisuću kuna, samo da vas pitam jel netko ima iskustva s tim tabletom i isplati li se njegova kupnja? Oni najbolji sa displayem na tabletu dostižu i peteroznamenkaste cijene, tako da o tome mogu samo sanjati.




Bilo bi dobro da opišeš pero (ili pera) kojima si počeo raditi, dakle: marku, broj i opisni izgled, a najbolje bi bilo, da uz opis postaviš i sliku pera. Tada ćemo vidjeti da li je, možda, problem u neodgovarajućem peru, ili u standardnom nedostatku rutine kod početnika, koju ćeš vježbom dotjerati. Svakako postavi i svoje nove vježbovne crteže, nastale tim perima, da vidimo kako sve to skupa izgleda.
Zagor12 Posted - 04/01/2014 : 13:49:59
Evo već neko vrijeme vježbam s perom, i dobro mi ide, ali vjerojatno ću morati kupiti nova zbog toga što se ovo neobično čudno ponaša. Napravim dva-tri poteza i već moram opet umočiti u tuš, zna li netko u čemu je problem...?

I treba mi pitanje za noviju gardu crtača na forumu. Imam u planu kupiti Wacom Inteos tablet, košta malo više od tisuću kuna, samo da vas pitam jel netko ima iskustva s tim tabletom i isplati li se njegova kupnja? Oni najbolji sa displayem na tabletu dostižu i peteroznamenkaste cijene, tako da o tome mogu samo sanjati.
Zagor12 Posted - 23/10/2013 : 14:19:46
Puno hvala na savjetima, mislim da bih uskoro trebao poći u mali shopping.
mogorovic Posted - 22/10/2013 : 23:57:26
Vratimo se mi tuširanju crteža. Baviti se stripom, a ne tuširati ga, zbog kojekakvoga straha ili drugog razloga, znači - ne baviti se ozbiljno stripom! Lijepo je da se zanimaš za sve domene stvaranja, odnosno, da želiš iskušati koloriranje, računalni crtež i kolor, i sve te lijepe stvari, no, moraš shvatiti da je tuširanje stripa temeljna "zanatska" komponenta, a sve ostale tehnike su nadogradnja. Sjeti se da je, povijesno gledano, gotovo sve što je u stotinjak i kusur godina "stripovanja" nastalo, uglavnom - istuširno! Crtati stripove, a ne tuširati ih (a ne "flomasterirati")je, kao prijaviti se na plivački maraton, a doći na start sa gumenim napuhanim kolutom oko struka i još sa istim takvim naramenicama na rukama.
Bojati se nemoj, nego lijepo kupi najosnovniji pribor koji možeš u papirnicama i knjižarama naći (nažalost, ne baš previše kod nas, ja uglavnom nabavljam sve iz Engleske i Njemačke), ali nešto se ipak može naći, samo nemoj za početak kupovati previše elastična i sitna pera, jer ćeš se, kao nevješti početnik, razočarati u učinku. Koristi, za početak, krupnija pera tvrđe konstitucije, a manje elastičnosti, srednje debele sintetske kistove (crvenodlaka kuna će doći s vremenom!)i, svugdje dostupni, tuš koh-i-noor (skuplji "indian ink" neke od svjetskih marki ćeš koristiti kasnije). Ni za živu glavu ne kupuj TOZ-ov tuš! To ne valja ništa, a proizvođača bi trebalo zatvoriti! Nekada je TOZ pravio odličan Leonardhi tuš, 1980-ih godina, ali ostadoše samao uspomene na to. Neću te sada opterećivati silnim markama opreme, koje imam nepreglednu gomilu, jer bi te to samo opterećivalo. Ako uhvatim vremena, mogu ti, kao i ostale kolege, preporučiti konkretna imena i serije pera, kistova, papira i tuša, koji odgovaraju početniku, bez pretenzija za vrhunskim markama, jer ti to još ne treba. Usput, papir koji je jako dobar i ne tako skup, a prodaje se u Hrvatskoj, pojedinačno ili u paketima po 125 listova A4 ili A3, je francuski Clairefontaine DCP, i ne uzimaj ga manje gramature od 220 g/m2 (ja, usput rečeno, koristim onaj od 300 g/m2). Pozdrav do sljedeće zgode.
milandj3 Posted - 11/10/2013 : 19:58:58
ima tu dosta istine. Ja bih jos dodao i to da kopiranjem drugih crtaca usvajamo i gotova resenja. Sto ce reci, ako npr. kopiramo kako je neki crtac uradio scenu tuce dva lika, mi preuzimamo samo krajnju koreografiju.
Ako se pak sami potrudimo, prolazimo put od postavke osnovne anatomije dva lika u pokretu, definisemo njihove proporcije, medjusobne odnose i sve ostalo i sami se izborimo za krajnji rezultat. To je nesto sto crtacu pocetniku ne moze pruziti nikakav ucitelj, nesto zasta se svako mora sam izboriti.
MisterYES Posted - 11/10/2013 : 17:53:14
quote:
iako sam također čuo da ne valja precrtavati od nekih ljudi jer tako samo kopiram tuđe stilove no nije da se baš slažem s tim. Svatko ima svoj svojstven potez, jedno je ako se precrtava da bi nešto naučio a drugo ako želiš imati identičan stil kao neki drugi crtač.



Ja to ovako gledam; crtež u stripu je vec na neki način redukovana i stilizovana realnost. Logično da ako ti se sviđa nečiji stil u smislu načina kako taj crtač radi određene elemente, ili konkretno samo nečiji način tuširanja; to svakako moraš "skinuti" od njega jer to iz prirode ne mozes ni vidjeti. Drugo je pitanje, želiš li da ideš takvim putem ili da gradiš i tu odmah neki svoj pristup.

Naravno da ako se pretjera u kopiranju čisto tuđeg crteža kao samog, rizikuje se da se upadne u zamku kopija-kopije u odnosu na stvarnost, jer je prvobitni "črtač uzor" već jednom redukovao stvarnost kroz svoj crtež. Tako da moja "formula" ispadne nekako ovako; olovka bi trebalo da se što više bazira na realnosti, a sa tušem se već moze malo igrati.

I svakako da je O.K, pogotovo u startu, kopirati i tudje crteže, jer tu strast nam samo oni i mogu probuditi; tesko da to moze probuditi surova realnost u kojoj stvari ne izgledaju tako pompezno i privlacno kao u stripu (pod uslovom da se ne zelis baviti klasicnim slikarstvom, mrtvim prirodama i pejzažima) :), znaci mislim na scene akcije itd. Sigurno ća svako prije pozeljeti da crta strip kada vidi naslovnicu Spidermana nego da ga na to inspirise izgled tete na kasi u samoposluzi, ili pokreti penzionera dok kupuje novine na kiosku...

Ali kada se radi o anatomiji, figurama, pozama, pa čak i sjenama; definitivno su korisne brze skice zivih modela ljudi, konja, automobila (čega god treba) jer ukoliko taj aspekt kopiras direkt iz necijeg crteža (ma kako da je realistican); rizikujes da "pokupis" i neke greske koje svi prave, ili ces tako prosto bazirati crtačko "razmisljanje" na nečemu sto nije 1:1 prirodan izgled stvari. A kad-tad upravo ce u stripu trebati nacrtati prodavacicu ili penizonera, i to da izgledaju realisticno i uvjerljivo, makar u pozadini; stoga nam i taj aspekt treba.

Minimalno sta mozes uciniti je da gledaš, da "permanentno" učiš iz realnosti, u svakoj mogucoj prilici, upravo dok čekaš bus isl, da "ubiješ" vrijeme posmatrajuci stvarnost oko sebe, ali sada kroz prizmu crtača. Ostane dosta toga u memoriji kada jednom pocnes tako da posmatras stvari. A prilika da se ima i blok i uradi koja brza skica, je samo +

Kasnije su dobrodosle malo detaljnije studije. Preporucujem (danas bar imamo tu mogucnost lako dostupnu) filmove, serije, i hvatanje "screenshotova" sa zanimljivim osvjetljenima likova, lica, ambijenata, scenografije isl. Čak i napraviti arhivu referenci od toga, nije zgoreg. Jer filmovi imaju taj extra setting kroz rasvjetu i atmosferu koja godi i stripu a tesko se vidja u svakodnevnici.

E tek na kraju dolazimo do paradoxa da vecina heroja iz stripova, koliko god da su bazirani na realnosti, zapravo odskacu od nje, ali na specifican i doziran nacin, da bi upravo izgledali tako kako izgledaju. Čuli smo svi za teoriju kako svaki čovjek ima identicnog dvojnika negdje na svijetu; ja imam "teoriju" da jedino strip junaci to nemaju. Da nigdje ne postoji lik koji ima Zagorovu facu ili Dylanovu fizionomiju. Prosto se tu mora uraditi mrva dodatnog "krivljenja" stvari da bi se postigao kompletan efekat.

Ovo je malo više teoretska stvar nego tehnička ali...valjda ce koristiti da podijelimo nacine razmisljanja. A ne moramo se svi u svemu ni sloziti.
Zagor12 Posted - 11/10/2013 : 14:02:51
Hvala svima na podršci.

@xilrion: Crtam otkad sam počeo čitati stripove, tj. otkad sam uopće naučio čitati, ali ozbiljnije tek u zadnjih par mjeseci. Hvala na savjetima za krokije! Znam nekada kopirati omiljene crtačke uzore, najviše u obliku skica, ne gotovih crteža, tako pokupim razne štosove, iako sam također čuo da ne valja precrtavati od nekih ljudi jer tako samo kopiram tuđe stilove no nije da se baš slažem s tim. Svatko ima svoj svojstven potez, jedno je ako se precrtava da bi nešto naučio a drugo ako želiš imati identičan stil kao neki drugi crtač.

@milandj3: Ma bojim ja velike površine, ali imam blagu fobiju od rukovanja tušem zbog razloga koje sam već naveo. Ali planiram poraditi na tome, hvala na podršci.

Hvala i MisterYES-u na odgovoru!

xilrion Posted - 11/10/2013 : 13:20:50
Zagore12, ako sam dobro shvatio ti si nov u crtanju? ako je tako onda ti savjetujem da za početak izbjegavaš zahtjevne i detaljne crteže i ne očekuj finalni produkt u što kraćem roku. prvo kreni sa hrpom skica i krokija, pusti ruku da ti švrlja po papiru, ne zamaraj se detaljima, ne koristi gumicu za brisanje, crtaj oblike, pokrete, dijelove tijela, prirodu. promatraj.
ako već imaš talenta i znaš crtati onda samo trebaš vježbati i ponavljati i crtati i crtati... švrljaj gdje stigneš i kad stigneš.
slobodno kopiraj druge, to isto uveliko pomaže. nauči neke stvari napamet ako moraš, poslije ćeš ih znati sam. nemoj vježbati crtanje na onome što želiš da ti bude finalni crtež. do toga se dolazi vježbom i puno, puno potrošenih olovaka, papira, vremena.

crtaj što više krokija, npr:
milandj3 Posted - 11/10/2013 : 09:32:36
Nisam samo razumeo da li potpuno izbegavaš tuširanje perom, kistom i tušem ili samo izbegavaš da bojiš velike površine?
Naime, ja sam primetio sledeće: markeri i flomasteri vremenom izblede, dobiju neku sivkastu boju pa to može da bude nezgodno onima koji vole trajne originale. Ja flomaster koristim samo kod nekih "tesnih" površina gde ne mogu da se razmašem četkicom ali i u tim situacijama radje koristim neko staro pero koje je toliko izandjalo da se tuš u njemu sasvim lepo razmrljava po papiru i obavlja posao
Flomasteri kod line-arta, pogotovo ti od 0.1 do 0.8 mogu da budu jako naporni za ruku. Istroše se vrlo brzo i onda moraš da pritiskaš kako bi ostavio otisak. Nepostojani su kod brisanja gumicom i teško se postiže varijabilnost linije. Ništa od ovoga nema kod tuširanja starim dobrim perom i tušem. A rad njima je samo pitanje vežbe. Vrlo lako se postaje majstor
MisterYES Posted - 10/10/2013 : 23:22:24
quote:

I je li itko ovdje općenito ikad koristio Indian ink? Vidio sam neke crteže na FB-u od mog susjeda koji je na likovnoj akademiji i izgleda jako dobro.


Jesam Winsor&Newton, i Speedball.
Speedball mi nije baš taman kako bih volio na Fabriano Multipaper. W&N je O.K. mada je malo previše "glossy" za moj ukus. Više volim matte tuševe kao sumi-Yasutomo.
Zagor12 Posted - 10/10/2013 : 22:46:47
Mogao bih pokušati s nekim crtežom i zatim ga otuširati, pa što bude. Možda neće uspjeti odmah ali s vremenom hoće. Hvala na savjetima!

Što se tiče digitalnog crtanja, čini mi se vrlo interesantno i zabavno, no meni se čini da prvo trebam ovladati papirom (možda sam i u krivu), a i nemam baš novaca za tablet. Nemam čak ni skener kod kuće, sve crteže fotkam i naravno, tako ispadnu loše pa ih onda obradim preko kompa da izgledaju malo bolje. Ono što mi je vrlo zanimljivo je coloring, preko ljeta sam se dosta igrao u GIMP-u (jedini pristojni besplatni program), sada baš i nemam vremena za to.

I je li itko ovdje općenito ikad koristio Indian ink? Vidio sam neke crteže na FB-u od mog susjeda koji je na likovnoj akademiji i izgleda jako dobro.
MisterYES Posted - 10/10/2013 : 21:33:29
Da, najbolje isprobati sto je moguce vise toga i naci za sebe šta ti leži.

Najbolji papir na koji sam ikada naišao do sada, je Fabriano Extra. Medjutim ima ga samo u blokovima koji kostaju 2.5EU a u kojima ga dodju samo 2 lista. I više nego neisplativo :(
Ostatak tih blokova je popunjen drugacijim papirima. Pokusavao sam doci do tog papira "u refuzi" preko firme koja pravi te blokove-nisam uspio.


Vezano za tuširanje, nije da nije ispravno markerima raditi vece plohe isl (Brindisi radi skoro sve flomasterima, a i Fortunato komplet Ink radi crnom hemijskom, čak i velike plohe, a ima super stil).
Jedino mozda vidi da zapravo to sto ti nazivas aljkavim tusiranjem nije zbog toga sto je tehnika teska, ili kist ili pero, mada naravno da treba malo rutine, vec sto mozda nisi u fazi olovke isplanirao zapravo tus pa ti se samo cini da je tus taj koji "unisti" crtez. Tus bi u sustini trebao doci kao slag na tortu u crtezu, i da maltene bude faza u kojoj se više nista krucijalno niti moze pokvariti, naravno uz dopustene "sretne nezgode" kako se kaže, kada neplanski nesto ispadne bolje nego si zamislio. A za ove druge nezgode, postoje korektori, vec smo pominjali.
A ako zaista pod tim mislis na probleme prosipanja, prskanja i sl, prosto vidi da nekako drzis tus na sigurnoj udaljenosti od papira koji je takodje po mogucnosti odvojen, na zakosenoj podlozi, i ne bi trebalo biti problema. Kist generalno nemoj potapati dublje od 50-60% (česta greška) u bočicu. Dovoljan je vrh da se natopi, a ostatak treba da istane suh da se kist moze savijati prirodno i ponašati kako treba. Kod pera, svaki tip ima svoju "liniju" do koje ga je optimalno potrebno potopiti. Obično tik iznad one središnje supljine. Čine se trivijalne stvari, ali ako se ignorisu u pocetku mogu stvoriti probleme i "strah" od neke tehnike.
Kratko sam studirao grafiku i radili smo brze skice tušem i kistom, dobro će ti doći to ;)

Tikky je OK gumica takodje, ali nije poput B20 zaista. Ako negdje naletiš na B20, toplo je preporučujem.

P.S.
Interesuje li te digitalno crtanje i stvari vezano za skeniranje i obradu?
Zagor12 Posted - 10/10/2013 : 19:14:39
Još jednom, puno ti hvala, a sad da prokomentiramo malo...

Vidim da ovog papira koji ti koristiš mogu nabaviti i to po dosta pristupačnoj cijeni u velikim količinama tako da bih se mogao pozabaviti time, barem ga uzeti u ruke i malo promotriti.

Pera/kist ne koristim zbog tuša, inače tamne površine riješavam flomasterima i markerima, što znam da nije ispravno ali imam veliku fobiju od tuševa i predmeta koji služe za baratanje njime pošto mi se nebrojeno puta u prošlosti dogodilo da nacrtam predivan crtež i onda ga uništim svojim aljkavim i smotanim tuširanjem. Iako znam da ću morati naučiti koristiti ga ako želim išta ozbiljnije postići što se tiče crtanja, a kad mi je jedna od eventualnih opcija za faks grafika znači da ću to morati naučiti u dvije godine.

Od markera i flomastera koristim Faber-Castellove veličine 0.3 koji su sasvim u redu a za deblje površine rabim 0.7.

Što se tiče gumice meni se najboljim pokazala obična Rotringova Tikky 20/30. Ne ljušti se, nije ni pretvrda ni premekana, ne gužva papir.

Zagor12 Posted - 10/10/2013 : 17:45:47
Pomoglo mi je i to divovski! Hvala ti! Napisat ću sve što želim malo kasnije, njemački me čeka.
MisterYES Posted - 10/10/2013 : 17:41:32
Evo da dodam na temu, mada za tehnička pitanja važi "koliko ljudi-toliko ćudi", ipak su iskustva pokazala da neke stvari rade bolje od drugih.

Ja ću ti napisati lične preference pa sve uzmi sa rezervom.

Ako krenemo od osnove, a to je papir, koliko god da postoji zaista mnogo odlicnih papira, i iako se većina toga sada može kupiti online, ipak mislim da je bolje osloniti se na nešto sto se uvijek može naći u domacim (Ex-Yu) knjižarama. Tako da sam uzeo Fabriano multipaper 240gm, A3 (Na njemu "Art Area" na kakvoj najčešće crtam je 24cm x 34cm). Pakovanje od 150 komada i to je to. Istina to je papir više okrenut za digitalni print ali ponaša se O.K. i za strip i ima ga više manje u svakoj knjizari.

Olovke. Najčešće radim sa tehničkom Staedtler 0.5 HB, ili obicnom "drvenom" Staedtler takođe HB, ali evo upravo za gore pomenuti papir sam otkrio da mi malo više odgovara nešto mekša B. Takođe Staedtler 0.5. Tako da uvijek treba i isprobati malo sve te kombinacije "papir, olovka, pero/kist, tuš, gumica" i naći marke koje najbolje rade skupa. (probao sam i plave Staedtler mine 0.5, i definitivno to nije za mene, da ne trosim prostor s razlozima)

Pera. Takođe gledam šta je najbolje od onoga što se može naći po Art Shopovima, međutim konkretno u Sarajevu sem nekih Brause pera koja mi baš i ne pašu, nema mnogo toga na šta bih se oslonio, tako da kada su pera u pitanju, naručujem online ipak. Makar dugo traju i nisu skupa. Kako ih generalno koristim jako malo do nikako (tek za neke prave linije, najsitnije detalje tehnicke prirode, opasaci, puške, vozila isl) nemam neki određeni brend koji bih preferirao. Od Gillot 659 preko americkog Hunt "Crowquill" 102 do japanskog Kuretake G-model (ovo zadnje ima fantastično držalo zaista). Tako da, svako koje se ponaša zadovoljavajuće, i ne grebe papir previše, OK je.

Markeri/Flomasteri su mi najčudniji dio pribora, posto ne znam gdje da ih svrstam. Kada sam ucio crtati oni nisu postojali kao ovakvi kakvi su danas. Koristim Staedtler i Mitsubishi raznih debljina (od 0.1 do 0.8) relativno jeftini, ali maltene jedino za neke finalne korekcije preko bijelog tuša gdje ne mogu perom pošto je pretvrdo za to (a kist sam već očistio). Nisam se nikad navikao da budu osnovni alat, a niti sam našao i jedan brend da ima tuš postojan kao klasicni tuš (ili liniju kakvu daje pero) tako da ih gumica dosta unistava, a bijeli tuš preko njih se razmazuje. Znači samo za finalne sitne korekcije ili eventualno neke "efekte", šrafure, teksture isl.

(Za izvlačenje okvirova panela koristim klasicne rapidografe 0.6 ili 0.7 a u samom crtezu ako mi treba duga i prava linija, radije naslonim (na onu odignutu stranu naravno) pero na linijar; umjesto ovih markera. Bilo za bijeli ili crni tuš. Time dobijem jako postojanu i otpornu liniju. Treba malo opreza pri tome istina).

Tuš/Ink. Definitivni favorit mi je Yasutomo. Ali kako ga nema na ovim prostorima, od onih sire i lakše dostupnih su super Staedtler, Rotring, Pelikan, W&N, Lefranc & bourgeois, Lukas, čak i Koh -i- Noor nije loš, jedino mi se Faber-Castell pokazao blijed na ovom Fabriano multipaper. Inače je i on O.K. Neki su "na kapanje" za rapidografe, drugi su u bočicama. Neke ostavim po nekoliko kapi na paleti, da se zgusne, za "dry brush" efekt, druge koristim direkt iz bočice...sve po potrebi bez nekih zacrtanih pravila. Definitivno za tuš preporučujem malo studiozniji test u odnosu na vrstu papira koji već odabereš (obrati paznju i na otpornost tuša spram gumice; ukoliko ćeš da brišeš ipak).

Kist. To mi je glavni tool. Ne koristim ga samo za veće plohe ili debele linije već zapravo 98% svega što tuširam, tuširam kistom. Naravno marke su W&N, DaVinci itd...ali su to poprilično skupe stvari. Postoji dosta dobrih sintetičkih alternativa i treba se malo zaroviti po shopovima, da ne nabrajam brendove. Sinteticki kraće traju ali su znatno jeftiniji. U sustini nema neke razlike spram ovih skupih u crtačkom smislu, treba ih samo malo ukrotiti. Ne koristim minijature ili male brojeve, vec od 4 pa do 8. Najčešće optimalno broj 6. Veci brojevi daju jednako tanku liniju kao manji ali duze traje linija, ne skuplja se tuš u kapljicu kao na manjim brojevima i ugodniji su u ruci pa je i rad samim time precizniji .

Gumica. Definitivno Rotring B20 ukoliko naletiš na nju. Najmanje odnosno skoro nikako ne "guli" tuš, a olovku odlicno skida. Ja je online narucijem istina. Nikako Staedtler za tu svrhu (sem u fazama rada samo u olovci naravno).
Jedina alternativa B20 koju sam vidio da je ima u knjizarama je Maped Technic 600. Nije jednako dobra, ali posluziće. (Ukoliko vidiš da ti je plava olovka solucija, ignorisi ovaj pasus :)

Bijelu temperu, akril isl, koristim samo za efekte nekada, magla, dim itd. Za prave korekcije kada istinski zabrljam tušem, zapravo koristim bijeli Rotring tuš. Najčešće sintetickim kistom manjeg broja 1 ili 2.

Nadam se da je pomoglo.
Pozz
milandj3 Posted - 10/10/2013 : 06:45:58
quote:
Originally posted by Zagor12

quote:
Originally posted by milandj3

nesto mi se slika ne otvara...



Sad? :)



sad je ok i uopste nije los crtez
Zagor12 Posted - 09/10/2013 : 17:59:43
quote:
Originally posted by milandj3

nesto mi se slika ne otvara...



Sad? :)
milandj3 Posted - 09/10/2013 : 17:21:10
nesto mi se slika ne otvara...
Zagor12 Posted - 09/10/2013 : 16:51:08
Evo, nakon mjesec dana rada i zurenja u Joe Madove crteže napokon sam uspio nacrtati jednu ženu kako treba. Bio sam inspiriran Battle Chaser



Evo, ispravljeno...
Zagor12 Posted - 13/08/2013 : 15:32:47
Hvala svima na savjetima, bio sam na moru zadnjih tjedan dana tako da nisam uspio ništa nacrtati, a ni pratiti forum kako spada.

Nacrtat ću nešto pa ću staviti ovdje.
mogorovic Posted - 06/08/2013 : 13:00:54
Vidiš, kao ti je lijepo krenulo na topicu!
Rico ti je potvrdio da plava boja nije toliko savršena, odnosno, da je neki programi za skeniranje i te kako prepoznaju! Milandj3 ti je ponovno preporučio svoj izbor olovaka, a on je ipak crtač sa iskustvom i ne bi ti preporučio bilo što. Ja ti mogu samo reći da se nipošto ne bojiš svoje obične TOZ-ove olovke techno 777 HB, jer te olovke i ja obilato koristim desetljećima, naravno uz patent olovke s ulošcima, u određenim situacijama. No, obična grafitna TOZ-ova olovka je temelj svakog dobrog crteža, ne zato što ja to tako kažem, već zato što su me tako učili i crtački dobrim dijelom odgojili oni koji o tome znaju jako puno. U prvom redu moji profesori crtanja, danas, nažalost pokojni, akademik prof. Ante Vulin i, još živući, u dubokoj i vitalnoj starosti, akademik prof. Josip Vaništa, apsolutno najveći crtač hrvatskog slikarstva 20. stoljeća. Dotični nas je natjerao da po zagrebačkim knjižarama (tadašnje "Mladosti")nabavimo sve tipove tvrdoće TOZ-ovih grafitnih olovaka, a u serijskoj proizvodnji ih je bilo čak 13 vrsta. Od najtvrđe (odnosno najsvjetlije tragom) 6H, preko 5H, 4H, 3H, 2H, H do standardne HB, pa preko mekih: B, 2B, 3B, 4B, 5B i najmekše 6B! Ubrzo je većina nas shvatila ljepotu crtačkog izraza običnim grafitom, zaoštrenim školskim šiljilom!
Naravno, praksa kod svakog iskristalizira mekoće, odnosno tvrdoće, olovke koje mu najviše leže, tako da ja od mnoštva olovaka koje imam, koristim dvije u izrazitom intervalu tvrdoće, 3H, kao tvrdu i 3B kao mekanu. Za postavku crteža je 3H dobra, uz dobar vid i dobro osvjetljenje, jer omogućava lakšu korekciju i lakše brisanje suvišnih crta, dok je 3B, u kontrastu s ovom olovkom, izazovna za postizanje kontrasta i sjena u olovčanoj fazi crteža. Za tebe je kao početnika sasvim dobra olovka HB (nju koristi i velika većina profesionalnih crtača, kao jedinu tvrdoću koju koriste), ali bi razvojem morao dostići upotrebu dviju olovaka (opet u smislu poštivanja temeljnih pravila zanata, koja nije dobro preskakati), možda u početku u manjem intervalu razlikovnosti tvrdoće, napr. 2H i 2B.
Što se tiče ženskih likova, pošalji na topic, kako ti i milandj3 kaže, pa neka forumaši vide i izjasne se!
Pozdrav!
milandj3 Posted - 05/08/2013 : 16:30:33
quote:
Originally posted by Zagor12

Velik problem na kojega nailazim jest crtanje žena. Jednostavno ne znam crtati žene!




ajde onda nacrtaj jedan zenski krupni plan, bilo iz glave bilo po modelu, pa ga postuj ovde a mi cemo prokomentarisati. To je najbolji metod da se dodje do nekog resenja
Rico Posted - 05/08/2013 : 15:44:32
skener plavu olovku ne prepoznaje SAMO u slučaju skeniranja LINE ART-a iliti BITMAP images. Grayscale i RGB model ce ga sasvim lijepo prepoznati.
Zagor12 Posted - 05/08/2013 : 14:27:44
quote:
Originally posted by milandj3


Za patent olovku najbolje, ali ubedljivo najbolje mine su stabilo Hi-Polymer Leads od 75 mm HB. Sem njih koristim i neke obicne HB olovke, proizvodjac TOZ ali ovo je neki bosanski TOZ. Za konacni crtez olovkom koristim neke NATARAJ DRAWING B olovke made in India. I jedne i druge su cca 40-45 din.



E sad ja pojma nemam ima li tih olovaka u Hrvatskoj, znam samo za te TOZ-ove koje i koristim. Morat ću malo pročešljati.
Zagor12 Posted - 05/08/2013 : 14:26:06
Ma vidi, pojma nisam imao da tu boju skener ne prepoznaje. Znači u tome je stvar! Zanimljivo...

Hvala ti na ovom opširnom objašnjenju i savjetima. Meni nije problem brisati gumicom, samo mi smeta što kasnije prekrijem cijeli stol ostacima gumice pa nakon svake nacrtane table moram nositi usisivač u sobu.

Velik problem na kojega nailazim jest crtanje žena. Jednostavno ne znam crtati žene!

Također, zna li netko koja je najbolja olovka za crtanje, a da se može lako nabaviti? Ja koristim običnu ToZ-ovu Techno 777 HB, ali s njom imam dosta problema, često zamrljam papir...

Crtanje je jedna od rijetkih stvari (uz pisanje) koje zaista volim i uživam raditi, nisam nešto pretjerano talentiran ali nadam se da ću s upornim radom kroz godine barem savladati crtanje žena i ljudskih proporcija.


forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000