forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 DARKWOOD: JULIA 1, 9 i 10

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Djole Posted - 26/10/2010 : 08:31:20
Već smo spominjali, ali ako vam je nekom greškom promaklo – Darkwood kreće s izdavanjem Julije!

Prvo tehničke stvari: 130 strana, c/b, 150x210 mm, papir 100 gramski beli, korice 300 gramski kunzdruk, plastificirane. Puna cena 300 dinara, a prva dva meseca u striparnici Darkwood (i na Sajmu knjiga) - 250 dinara. Ritam - minimum tri broja na tri meseca. Pošto je Julija već izlazila u Hrvatskoj, naše izdanje će kombinovati neobjavljene i već objavljene epizode - kako bi se u bliskoj budućnosti kolekcija spojila kao da preskakanja nije ni bilo.

Prve tri sveske Julije su od ponedeljka u prodaji na Darkwoodovom štandu na Sajmu knjiga, a od četvrtka će biti dostupne i u radnji. Standardna distribucija po striparnicama i VČ Trafikama kreće krajem naredne nedelje, kad se malo saberemo od Sajma.

A sad - za one koji se još nisu susreli s Julijom, par (desetina) reči o serijalu:

„Postoji večiti razdor između onih koji traže činjenice i onih koji pokušavaju da shvate kako su te činjenice nastale. Za policiju je ubica uvek samo krivac. Kriminolog želi da sazna u kojoj meri je ubica i sam žrtva. Nasilje je uvek plod nekog drugog nasilja.“

To nam kaže Julija Kendal, glavna protagonistkinja serijala koji počinje sa stripom koji držite u rukama. Julija nije Nik Rajder, Hari Kalahan, Horacije Kejn, pa ni Filip Marlou; hvatanje ubice joj jeste primarni cilj – pri čemu koristi svoje znanje iz psihologije da bi se lakše zatvorio obruč oko zločinca i predvideli njegovi sledeći potezi – no, ona se trudi i da razume motive i korene koji su jednog čoveka na zločin naveli. Julija nije detektiv, ona je psiholog i kriminolog, što epizodama ovog serijala često daje gorak ukus, jer glavna junakinja nakon rešenog zločina otkriva i onu drugu stranu zločinca, ljudsku i tragičnu, na koju policija i javnost ne obraćaju pažnju.

Julija Kendal živi i radi u Garden Sitiju, „baštengradu“ čije ulice i kvartovi nose imena po najrazličitijim biljkama. Muči je nešto iz prošlosti, neka strašna trauma koju je preživela – ali ne znamo koja. Bila je specijalni savetnik pri javnom tužilaštvu, ali je zbog spomenute traume digla ruke od svega i posvetila se karijeri predavača kriminologije na univerzitetu. Očigledno je odlična u svom poslu – ali i pored toga je nesigurna i sklona depresiji, usamljena i melanholična... makar u privatnom životu. Kad se silom prilika vrati traženju i analizi psihološkog profila serijskih ubica za policiju, vidimo kako ume da bude oštra i pronicljiva dok prikuplja činjenice.

Ta dihotomija između „slabašne“ žene i snažnog borca za pravdu daje Berardiju mogućnosti da istražuje lične tragedije i profesionalne pobede jedne iste osobe, pripovedajući nam svakog meseca podjednako priču o jednoj ličnosti koliko i o mračnim svetovima pojedinih kriminalnih umova i serijskih ubica. Nema sumnje da dobar deo svog uspeha Julija duguje upravo tom šarmu: publika voli da vidi humanizovane heroine, to znamo još od ranih dana čuvene Modesti Blejz. Kao i Modesti, i Julija ima svog „Vilija Garvina“, prijatelja Lea Bakstera, koji uvek priskače u pomoć preko svoje privatne detektivske agencije kad treba nešto dodatno istražiti van standardnih policijskih šablona. Leo je pored profesionalne pomoći uvek tu za Juliju, da je zaštiti i pomogne joj i kao profesionalac i kao prijatelj. Drugi predstavnik „jačeg pola“ u serijalu jeste policijski poručnik Alan Veb, s kojim Julija ima ambivalentan odnos: njihova prepucavanja koja su znana svima u policijskoj stanici stalno balansiraju između međusobnih prikrivenih simpatija i muško-ženskih neusaglašenosti u vezi s večitim temama. A za dodatne osmehe pobrinuće se i Emili Džouns, Julijina prijateljica i kućna pomoćnica koja na svoj specifičan, tvrdoglav način večito kritikuje, pa gotovo i „ugnjetava“ našu junakinju prekomernom brigom i dobronamernim savetima.

Drugim rečima – Julija je krimić, ali sofisticirani; njegova junakinja je odlučna spolja ali nesigurna iznutra.

Julija je čedo scenariste Đankarla Berardija, koji je na ovim prostorima poznat i hvaljen kao jedan od tvoraca vestern serijala Ken Parker. Nakon što je Divlji zapad učinio suptilnim, stari majstor Berardi rešio je da se oproba s jednim krimi serijalom i s junakinjom koja nije bez mana, a svakako nije ni bez straha. Ta ideja se dopala publici u Italiji: Julija je među najprodavanijim Bonelijevim serijalima, odmah iza „starijih kolega“ Teksa i Dilana Doga, a rame uz rame s Natanom Neverom. Mesečni serijal Julija 2005. dobio je i svoj Almanah zločina, godišnjak koji donosi vesti i zanimljivosti iz sveta krimića, kao i jednu novu Julijinu epizodu (i za sve vas koji se već zanimate – ne brinite, Darkwood će objavljivati i ovaj serijal kad na njega hronološki dođe red). Činjenica da je Julija uspela da se probije u tradicionalno „mačo“ Boneliju samo dodatno govori o Berardijevoj umešnosti da izmeša melanholičnu heroinu s veoma brutalnim ubicama.

Čitaoci će odmah primetiti da je Berardi u ovom stripu pribegao jednom triku: svi važniji likovi vizuelno su zasnovani na američkim glumcima. Sama Julija je, naravno, slika i prilika Odri Hepbern, Emili je crtana po Vupi Goldberg, poručnik Veb je Džon Malkovič, Ben Irving Džon Gudman, a Leo Bakster Nik Nolti iz mlađih dana.

Julija je već imala kratko predstavljanje u susednoj Hrvatskoj, koje je potrajalo nekoliko brojeva – i to je razlog što uz ovu prvu svesku, Oči ponora, na policama možete pronaći i devetu i desetu epizodu serijala: želeli smo da čitaocima predstavimo početak serijala, ali i nove priče, dosad neviđene na ovim prostorima. Bez brige – u narednom periodu ćemo paralelno objavljivati stare i nove epizode, tako da ćete u bliskoj budućnosti imati celu kolekciju bez ikakvih rupa. A same epizode Julije ne nadovezuju se jedna na drugu u većoj meri, tako da možete odmah posle jedinice preći na devetku. U Italiji, serijal je počeo da izlazi 1998. godine i trenutno je na broju 146 – već smo spomenuli da je među četiri najprodavanija serijala izdavačke kuće Boneli. Ovo je tek početak druženja s njom.

Slučajevi ovog kriminologa biće brojni... uživajte u njima!


JULIA #01: Oči ponora





Julija Kendal je kriminolog, nekadašnja saradnica policije i tužilaštva na najkompleksnijim ubistvima. Ali to vreme je prošlo – Julija želi samo da se posveti karijeri predavača na fakultetu Garden Sitija i ličnom životu.

To joj nije suđeno – novi talas ubistava zahvatio je Garden Siti i Julija mora da otkrije ko otima i ubija mlade žene... a pre svega, zašto to radi!

Prvih 86 strana pročitajte ovde.


JULIA #09: Odjeci iz prošlosti





Nesreća u muzeju prirodnih nauka slučajno je iznela na svetlost jedan ljudski kostur, dugi niz godina skriven ispod zgrade. Ko je žrtva? Da li je moguće posle više od decenije pronaći ubicu? I kakve veze ima skelet s porodicom Luskomb, najbogatijom familijom Garden Sitija?

Julija će sve to morati da otkrije... ako je ovaj slučaj ne bude koštao glave!

Prvih 79 strana pročitajte ovde.



JULIA #10: Veteran





Ko je bio Sidni Luskomb? Crna ovca najbogatije porodice Garden Sitija? Razmaženi tatin sin koji je otišao u Vijetnam iz inata roditeljima? Ili idealista koji je mogao da pobegne od moralne bede Luskombovih samo odlaskom u rat?

Julija mora da sklopi deliće jednog tragičnog života, i to pre plaćenih ubica čiji je jedini zadatak da istina o Sidniju nikada ne izađe na videlo...

Prvih 67 strana pročitajte ovde.


Rikne:



Zahvaljujemo se svima koji su pomogli oko ovog izdanja.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Kit Carson Posted - 29/01/2013 : 01:35:25
quote:
Originally posted by Just_Charlie

Strip je jedna kultura, koju treba njegovati. Zar sam ja jedina majka koja shvaca koliko stripovi imaju utjecaja na izgradnju mlade osobe, koliko produhovljuju.. Ta odakle mom sinu razvijen smisao za humor, duhovitost.. dobro, nesto je od mene , ali vidim utjecaj stripa na njegovu kreativnost, razvoj u smjeru koji
nisam uocila toliko kod druge djece, koju znam.. (Naravno da je teze s njim izaci na kraj )



going going Posted - 28/01/2013 : 20:29:38
Au koliko ima stripoteka u Hrvatskoj a ovde u Srbiji samo dve pa se slikaj
Djole Posted - 28/01/2013 : 20:19:53
Eh, da, još jedno izvinjavanje.
globinjo Posted - 28/01/2013 : 19:02:12
quote:
Originally posted by Djole

Nema na kioscima u Hrvatskoj, ima u striparnicama:

Asteroid B612

http://www.skab612.com/

Babilon

http://www.babilon-strip.com/

Stripovi na kvadrat

http://www.stripovi.hr/


zar lastan nema juliju u ponudi?
Poli Posted - 28/01/2013 : 09:30:22

Bas to. Trebalo bi poceti u osnovnoj skoli (ako ne vec u vrticu).
Mladima je i lakse nesto pojasniti uz sliku, a ukoliko se ne varam ima i toga danas u skolskim knjigama dosta vise - recimo ovi "geg" primjeri nacrtani pored, ne znam, recimo nekog fizickog ili matematickog primjera.
A i kod citanja sigurno bi mogao i strip doci na svoje mjesto. Pogotovo u prvim razredima.

Ali i da strip dodje na svoje mjesto u skoli, djeca danas manje citaju jer imaju vise drugih "elektronskih" smetala, da tako kazem. A i nisu jim toliko zanimljivi. No, sigurno bi se stanje vremenom izboljsalo, barem bi postojala malo veca baza.

Danas manje vise djeca imaju svoj uzor, sto se citanja stripova tice, u svojim roditeljima (pretpostavljam) i mozda jos prijateljima. Moji roditelji sigurno nisu citali ili kupovali stripove, sam sam nekako dosao do njih te poceo da redovno kupujem, sakupljam. Zapravo, kao mali-mali mislim da sam dobio nekoliko Musterovih stripova od njih, mozda je tako i pocelo. A danas sam ja taj koji posudjuje majki stripove.

Deers Posted - 28/01/2013 : 00:58:08
Ja i brat također smo bili jedini u razredu koji smo bili pretplaćeni na Modru (nakon Smiba i Zvrka u nižim razredima) ali dobro, bili smo manja sredina i manji razred. Srećom pa je naš razrednik znao, kad god mu se nije dalo ništa radit s nama ili je imao druge obaveze (znači često), na satovima razrednika podijelit stare brojeve Modre Laste koje smo čitali i pokušali na preskoke polovit epizode i priče. To me je uz Bonellija najviše navuklo na stripove. Bez toga teško da će klici samoinicijativno pristupit stripu. A navodno ni Modra nije što je nekad bila...
Just_Charlie Posted - 28/01/2013 : 00:43:26
quote:

Ma, bez veze i komentarisati sve ovo. Mlade stripovi bas i ne zanimaju, i u svetu je vise manje tako - barem dobar upad prodaje, a mi smo sve stariji... Samo daj dok (nas) jos ima.




Zao mi je sto je tako :( Ja srecom, imam mladunce koje uziva citati stripove, jeste da je dijete, ali vidim da se navukao..
Obavezno se prati kad izlazi novi broj Garfielda, pa posebno izdanje u boji.. (to mi je zadatak ne zaboraviti), Alan Ford..
Strip je jedna kultura, koju treba njegovati. Zar sam ja jedina majka koja shvaca koliko stripovi imaju utjecaja na izgradnju mlade osobe, koliko produhovljuju.. Ta odakle mom sinu razvijen smisao za humor, duhovitost.. dobro, nesto je od mene , ali vidim utjecaj stripa na njegovu kreativnost, razvoj u smjeru koji
nisam uocila toliko kod druge djece, koju znam.. (Naravno da je teze s njim izaci na kraj )

I jos nesto zelim reci, zavapiti i ovdje, radi se o Modroj Lasti, mnogi smo ju citali, i bila sam odusevljena time sto se moj klinac u skoli moze pretplatiti na Modru Lastu. No, on je jedini u razredu, a kako mi kaze, i u ostalim razredima, sto sam mogla vidjeti po uplatnici koju je donio doma, i na njoj je bio redni broj 001.
Pre tuzna sam zbog toga..nemam rijeci.. I ne zelim da taj svijet tako nastavi.. Ne zelim toj djeci danas, da kao odrasli ljudi ne znaju za onaj osjecaj, da se ne sjete omiljenih junaka, casopisa, prica..iz djetinjstva..
Poli Posted - 27/01/2013 : 22:21:56
quote:
Originally posted by Djole

quote:
Originally posted by Poli


Hm, ali tiraz je 1.000, je li?


Kažeš kao da je to neka velika cifra....




Pa... za ove SC u striparnicama i je. Nekako, realno stanje jr tu oko 500. Jebiga.

Vidis da ostali jos i smanjuju. Ovaj MR je vec na 270. Jos malo pa ce ga svako dobiti sa svojim imenom i posvetom izdavaca.

Ipak, nadajmo se nekim boljim vremenima (za sve, mada kupci vec sada imaju previse svega na tanjuru), mozda za unucad. Ako ce neko uopste jos citati tada.

Ma, bez veze i komentarisati sve ovo. Mlade stripovi bas i ne zanimaju, i u svetu je vise manje tako - barem dobar upad prodaje, a mi smo sve stariji... Samo daj dok (nas) jos ima.



Djole Posted - 27/01/2013 : 21:57:40
quote:
Originally posted by Poli


Hm, ali tiraz je 1.000, je li?


Kažeš kao da je to neka velika cifra....

quote:
Originally posted by Poli

Dobro, ipak se dobro prodaje. Mozda da se smanji tiraz na 750?


Pa na 500, pa na 350, pa...

quote:
Originally posted by Poli

Ali ritam ce i sada kada krenete mesecno 1 broj ostati 12 brojeva godisnje?


Yup.

quote:
Originally posted by Poli

Izdanje je zaista perfektno odradjeno, plus Julia je odlican strip, i slatka je. Samo picite dalje.

Ja ne znam kakva joj jos reklama treba. Ko ne uzima Juliju taj je...


Eh, tko će ga znati.
Poli Posted - 27/01/2013 : 21:26:59

Hm, ali tiraz je 1.000, je li?

Dobro, ipak se dobro prodaje. Mozda da se smanji tiraz na 750?

Ali ritam ce i sada kada krenete mesecno 1 broj ostati 12 brojeva godisnje?


Izdanje je zaista perfektno odradjeno, plus Julia je odlican strip, i slatka je. Samo picite dalje.

Ja ne znam kakva joj jos reklama treba. Ko ne uzima Juliju taj je...


Djole Posted - 27/01/2013 : 20:48:26
Polako i ne previše sigurno.
Poli Posted - 27/01/2013 : 20:37:06

Opa, vid' stvarno. http://www.darkwood.co.rs/forum/index.php?topic=7064.0

Znaci, sa Julijom sam pobrkao. Ali prva runda ide polako ha kraju.


Djole Posted - 27/01/2013 : 20:01:08
Ah da, i Palach, izvinjavam se.

I nema rasprodatih Darkwoodovih Julija, sve su dostupne.
Just_Charlie Posted - 27/01/2013 : 19:09:40
Hvala ljudi

a ima i jos nesto sto nisam nikad pokusala, zbog straha od
interneta..odn. ljudi na njemu.
Ovaj forum je dobro zasticen, clanovi provjereni, zbog onog pravila o
registriranju s pravim mailom, pa cu se sada upustiti u tu jednostavnu potragu na aukcijama.. mozda se snađem.
A striparnicu u Palachu pohodim. Kad god imam visak vremena, skrenem u Kruznu, pa cu kombinirati to dvoje
Poli Posted - 27/01/2013 : 18:33:20

Osim ovih rasprodatih. Ali ima jos onih prvih 9 Van Goghovih.


Shaner Posted - 27/01/2013 : 18:29:37
Imaju u Palachu, samo vjerojatno ne sve brojeve. Ali nije bed, kazes koji ti trebaju i stignu sa slijedecim uvozom.

Btw, Julija je izvrsna tako da pravo u Palach!
Deers Posted - 27/01/2013 : 18:15:00
Ako se ne varam ti si iz Rijeke pa pogledaj u strip knjižari u Palachu, trebali bi imati.
Djole Posted - 27/01/2013 : 17:50:26
Nema na kioscima u Hrvatskoj, ima u striparnicama:

Asteroid B612

http://www.skab612.com/

Babilon

http://www.babilon-strip.com/

Stripovi na kvadrat

http://www.stripovi.hr/
Just_Charlie Posted - 27/01/2013 : 16:51:46
ljudi, ovdje sam upala klikom sa Portala, ne znam je li pravo mjesto..
Citala sam o Juliji, i jako bih voljela procitati koji strip. Ima li ga za kupiti na kioscima? Gdje da ga nabavim.
ja bih sad rado od pocetka..

hehe, ovo mi je dobro: :)

OMILJENO ORUŽJE
Torbica u kojoj nosi pepeljaru:-)
skot Posted - 24/02/2011 : 00:21:21
quote:
Originally posted by Ignus

čiji je format veći?
Malo mi je čudno da je sad Julija hit a Van Goghova propala.



Van Goghova ima nešto veći format, a propala je vjerojatno zbog cijene od 39 kn
Ignus Posted - 23/02/2011 : 15:51:04
čiji je format veći?
Malo mi je čudno da je sad Julija hit a Van Goghova propala.
skot Posted - 23/02/2011 : 13:57:02
quote:
Originally posted by Prodigy

Konačno utržio broj 10!
Van Gogh-ova 9-ka sve ove godine čekala neraspakirana i nepročitana na polici!
Darkwood samo naprijed,Julija je uz Nathana i Magičnog jedino za što sam siguran da ću uzimat 100%!



I ja imam istu kombinaciju: 9-ka od Van Gogha i 10-ka od Darkwooda. Osim formata stripa, super su se uklopile
Prodigy Posted - 21/02/2011 : 10:13:11
Konačno utržio broj 10!
Van Gogh-ova 9-ka sve ove godine čekala neraspakirana i nepročitana na polici!
Darkwood samo naprijed,Julija je uz Nathana i Magičnog jedino za što sam siguran da ću uzimat 100%!
risbozg Posted - 14/01/2011 : 09:59:33
sad bi uskoro trebali i nastavci...
mrmada Posted - 20/12/2010 : 20:03:50
Ta ti je tacna.Treba se malo probrati u trafici.Al ja naidjoh na nepravilnost vezanu za stampariju.U knjizi 9 je 21. strana bila presavijena a kad sam je ispravio,zakljucio sam da je u tom presavijenom delu duza i sira od ostalih i da je bas zato presavijena da ne bi strcala iz knjige i videla se.Kad je cura otisla da je zameni,jos u dve knjige je nabasala na istu nepravilnost,al je srecom uspela da nadje i jednu dobru (nisam je jos video al verujem joj na rec :) ).U svakom slucaju ne krivim izdavaca zbog toga,verovatno su ovi u stampariji to presavili da se ne vidi.Knjige su odlicne i tehnicki a i po sadrzaju.Za sad sam procita samo prvu i prognoziram uspeh ovog serijala....

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000