forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Povijesno "netočni" filmovi

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
brni Posted - 11/09/2012 : 18:10:58
Pregleda sam cili ovaj podforum i nisam naša slicnu temu (mozda grijesim)..vidim da ima dosta topica sa istim sadržajem pa nisam tija otvarat ovo dok se ne uvjerim 100%..dakle ovdje cemo predstavljat povijesne filmove i koliko su oni pogresni u ocima povijesti..ovdje mislim samo na filmove koji su se koristili stvarnim povijesnim likovima, ili su smješteni u neko povijesno razdoblje i okruženje..

GLADIATOR (2000)



LIKOVI

-Komod (Commodus, rimski car od 180 do 192) - u filmu se pojavljuje u svojim srednjim ili kasnim tridesetima, neoženjen, suhonjav, tamne kose te kao dešnjak. U stvarnosti, imao je devetnaest kada je Marko Aurelije umro, oženio se Brutijom Krispinom (koju je dao smaknuti 191), bio je krupan i nezgrapan, imao je prirodnu plavu kovrčavu kosu i bio je ljevoruk (što se nekad smatralo znakom ludila). Često se pojavljivao kao gladijator u areni (navodno je sakupio preko 700 pobjeda), dok se u filmu pojavljuje samo jedanput te je prikazan kao netalentiran borac.
-U filmu Komod umire u kratkom razdoblju (možda unutar godine dana) nakon očeve smrti. U stvarnosti Komod je umro 192 (dakle 12 godina nakon smrti Marka Aurelija).
-Komodovi megalomanski projekti za Rim, nikada započeti, više odgovaraju Neronovim projektima.
-Komod nikad nije dao pogubiti niti jednog od svojih generala kako bi učvrstio svoj položaj.
-Komoda je stvarno ubio profesionalni borac, hrvač i njegov osobni trener Narcis a ne gladijator. Dakle on nije ubijen u areni, već je zadavljen prilikom kupanja (Narcis ga je ubio na inicijativu nekoliko senatora predvođenih pretorijanskim prefektom Emilijom Letom). U orginalnom rukopisu Gladijatora ime glavnog lika je bilo "Narcissus"a ne “Maximus”.
-Nakon Komodove smrti car je postao general Pertinaks, što se ne spominje u filmu.

-Maksim (Maximus) je fiktivan lik koji ima sličnu karijeru (i karakterne osobine koje je zabilježio Herodijan) rimskom generalu Klaudiju Pompejskom koji je oženio Aurelijevu kćer Luciju nakon smrti Lucija Vera (koji je bio suvladar sa Aurelijem). Vjeruje se da je Aurelije htio da ga nasljedi upravo Klaudije međutim ovaj je to odbio. Pompejski nikad nije sudjelovao ni u jednoj uroti protiv Komoda. On nije prikazan u filmu. Stvarni vrhovni zapovjednik na polju u bitci sa početka filma bio je Publije Tarencije Paternije, koji je usto bio pretorijanski prefekt. Klaudije Maksim je bio učitelj Marka Aurelija.
-Maksim je spomenut kao Maksim Decim Meridije te kasnije kao Elije Maksim: stoga bi kompletno ime bilo Elije Maksim Decim Meridije, ali ispravna forma bi trebala biti Decim Elije Maksim Meridije. Rimska konvencija o imenima prvo koristi prvo ime (PRAENOMEN, dano ime rođenjem) Decim, zatim drugo ime (NOMEN, obiteljsko ime) Elije i konačno treće ime (COGNOMEN, nadimak) Maksim (što znaci najveći). Neki su imali i drugi cognomen, koji se zove agnome. Poznati su agnomina koji su se davali za vojne uspjehe. Zvali su se po regiji gdje je postignuta pobjeda, a obično su ih dobivali vojskovođe. Glavni protagonist ovog filma je vojskovođa tako da ne čudi da je Maksim imao i drugi nadimak - Meridije (u slobodnom prijevodu “čovjek sa juga”,primjer iz povijesti imamo recimo Publije Kornelije Scipion Afrički koji je porazio velikog Hanibala u bitci kod Zame u Africi - otud mu i nadimak).
-Komod je živio od 161 do 192, ali Maksim Španjolski (aludirajuci na to da su Maksima u filmu zvali “Španjolac”), rimski uzurpator, umro je 422 kojeg je u areni dao pogubiti Flavije Honorije za primjer zbog pobune. Vremenski jaz između smrti ove dvojice je 230 godina.

-Marko Aurelije (rimski car od 121 do 180) je umro od kuge u rimskom vojnom logoru u blizini Vindobone (danasnji Beč) tako da nije mogao biti ubijen od strane svoga sina Komoda.
-Marko Aurelije u filmu pokazuje Maksimu “carstvo koje je on stvorio i proširio”. U stvarnosti, Rim nije doživio ekspanziju za vrijeme njegove vladavine, već je Aurelije cijeli svoj život nastojao zadržati postojeće granice braneći ih od unutranjih i vanjskih napada.
-Marko Aurelije nikada nije pokušao uspostaviti republiku niti lišiti nasljedstva sina Komoda budući da je on vladao uz njega do njegove smrti (177 - 180). Ustvari zadnji car koji je bio otvoreni republikanac je Klaudije (rimski car od 41 do 54). Film implicira da će Rim u budućnosti ponovno postati republika, što se nikad nije dogodilo.
-Antonije Proksimon je u filmu ustvrdio da je “mudri” Aurelije ukinuo gladijatorske igre u carstvu što ga je prisililo da živi pet godina u provinciji. Aurelije je ukinuo igre samo u Antiohiji za kaznu stanovništvu jer su podržali pobunjenog rimskog generala Avidija Kasija, međutim ovo se nikako nije odnosilo na Rim. Istina, Aurelije je izazvao manjak gladijatora regrutirajući ih u vojsku (kako bi popunio praznine nastale haranjem kuge), što je rezultiralo da voditelji gladijatorskih škola (tzv. laniste) kakav je bio Proksimon iznenada obilato profotiraju povećanjem potražnje za njihovim uslugama. Vladar koji je stvarno ukinuo igre bio je “kršćanin" Teodozije I, iako su zadnje zabilježene igre one za vrijeme vladavine njegovog sina Honorija, koji ih je vratio poput Komoda u filmu.

-Lucija je bila druga kćer Marka Aurelija i starija sestra Komoda. Komod ju je dao smaknuti na početku svoje vladavine nakon propalog pokušaja atenata i puča. Bila je oko 33 godine stara kada je ubijena. Nema nikakvih indikacija da je Komod pokušao imati seksualni odnos sa svojom sestrom kako je to prikazano u filmu.

Lucije Ver - Komodov jedini nećak, nazvan po svome ocu ustvari je umro jako mlad, čak prije nego što je njegov ujak uopće postao vladar. Na početku Komodovog vladanja 180 Lucije bi u tom trenutku imao minimalno 11 godina (ako uzmemo u obzir činjenicu da je njegov otac Lucije Ver umro 169) a 23 na kraju njegove vladavine 192. Film je ovim skratio stvarnu vladavinu Komoda.

Genaral Kvint - povijesni lik Kvinta bio je pretorijanski prefekt pod imenom Kvint Amelije Let koji je preuzeo službu tek pred kraj Komodove vladavine.

POLITIČKI ŽIVOT

U filmu se navodi da je Rim prvotno utemeljen kao republika. Rim je prvi oblik nekog politčkog uređenja imao u vidu monarhije 753. prije Krista. Postao je republikom oko 509. prije Krista.
-U filmu je rečeno da je Rimski Senat “izabran između ljudi koji će govoriti u ime ljudi”. U stvarnosti, Senat nikad nije bio izabrano tijelo, za razliku od četiri “nova čovjeka” (lat. homines novi). Njegovi članovi su se birali od visokih magistratura te kasnije od cara, a za vrijeme republike tek nakon desetogodišnjeg služenja vojske prije ulaska u politički život (lat. cursus honorum). Tijekom rane i srednje republike ovi uredi su striktno bili ograničeni na patricije, članove starih senatorskih obitelji.

ARHITEKTURA

Prilikom scene kada gladijatorska karavana pristiže u Rim, može se vidjeti zid koji opasuje čitavi grad što sugerira na Aurelijanov zid (car Aurelijan 270 - 275). Zid je sagrađen tek 274.
-U filmu Proskimon tvrdi da Koloseum može zaprimiti 50 000 ljudi. Danas se vjeruje da je mogao zaprimiti 73 000.
-U filmu Kolosejum se naziva upravo tim imenom; istina je da se tijekom Rimskog Carstva nazivao amfiteatrom Flavijevaca (lat. Amphitheatrum Flavium).
-Ime Kolosejum izvedenica je od latinske riječi colosseus - što znači kolosalan, kao referenca na kolosalni kip Nerona koji se nalazio ispred Kolosejuma (točnije njegovi ogromni ostaci), te dolazi u opću uporabu tek u 10 stoljeću. Nakon što je posjetio Kolosejum Ridley Scott je zaključio da je premalen tako da je onaj u filmu veći nego pravi Kolosejum.
-U filmu većina rimske arhitekture je prikazana u bijelom tonu. Povijesne iskopine i vodeći arheolozi tvrde kako se radi o pogrešnom razumjevanju, te da su zgrade i strukture bile razno obojane, i da se ovakvo mišljenje uvriježilo zbog toga što su ostaci otkriveni za vrijeme rimskog razdoblja (kao i grčkog) najčešće bili bijeli. To je tako isključivo zbog činjenice da se boja tokom vremena postupno skinula ostavljajući strukture i zgrade u bijeloj boji. Dakle, možemo zaključiti da one ne bi tako izgledale u stvarnom vremenu kad su sagrađene. Međutim, pojedine stare zgrade su u periodu u kojem je film prikazan mogle proći kroz taj proces.

LINGVISTIKA

-Kada Komodovi vojnici pristižu u Španjolsku kako bi pobili Maksimovu obitelj, njegov sin opaža njihov dolazak i viče - “soldati” što odgovara modernom talijanskom jeziku. Latinska riječ za vojnike je “milites”.
-Prilikom scene koja je prethodila samoj bitci možemo vidjeti barbara kako baca glavu prema rimskim linijama i ruga se. Riječi koje izgovara bi vjerovatno trebale zvučati poput modernog njemačkog, iako prva zabilježba upotrebe starovisokonjemačkog (najarhaičnije forme) je kod alemanskih plemena na jugozapadu Njemačke tijekom 6 stoljeća, područje koje su Rimljani već pokorili početkom 3 stoljeća (a ne u periodu kojeg prati radnja filma).
-Numiđani su najvjerovatnije berberskog podrjetla (dakle saharsko područje sjeverne Afrike) a ne subsaharskog podrjetla.

VOJSKA

-Vojna kampanja protiv germana nije bila na svom početku, umjesto toga ona je bila dio veće kampanje da se pokori i romanizira čitava regija, ali je prekinuta smrću Marka Aurelija a Komod nije imao volju da nastavi sa tom politikom.
-Maksim je prikazan sa tetovažom S.P.Q.R. (Senātus Populusque Rōmānus - “Rimski Senat i rimski narod”) tetoviranu na lijevom ramenu koju je kasnije uklonio. Indentifikacijske tetovaže koje su rimski vojnici bili dužni isticati zakonom su u stvari bile na njihovim rukama kako bi bile što vidljivije, čime bi ih se spriječilo da ne dezertiraju. Prema zakonu i gladijatori su također bili tetovirani, ali po licu, nogama i rukama sve dok car Konstantin (oko 325) nije ukinuo tetoviranje lica. Latinska riječ za tetovažu je bila “stigma” što odgovora našoj riječi stigmatizirati.
-Smaknuća nekoliko nelojalnih vojnika u filmu je predstavljeno kao moderno vojno smaknuće, uporabom strijela a ne pušaka (čak časnici naređuju smaknuće uzvikujući “pucaj”). Takva metoda smaknuća nije postojala u antici; obično se za smknuća upotrebljavao mač.
-Kostimi gotovo nikad nisu povijesno točni. Vojnici u filmu nose izmišljene kacige i štitnike za podlaktice što se rijetko nosilo. Imajući na umu da je radnja filma smještena u sredinu 2 stoljeća poslije Krista, oklop za tijelo je iz imperijalnog razdoblja (ovdje nisam htio ulaziti u dubinu jer samo oko podjele kaciga se može naći hrpa materijala tako da nema smisla ovo pisati na topicu koji se ipak bavi samo netočnostima u filmu) kojeg su Rimljani koristili oko 75 god. međutim takav dizanj je potisnuo novi već oko 100 god. Drevne germanske “uniforme” koje se pojavljuju u ovom filmu su iz kamenog doba.
-U rekonstrukciji bitke za Kartagu, Proksimonovi gladijatori su prikazani kao Kartažani (bez obzira što nose vojnu opremu rimskog stila) sukobljavajući se sa rimskim legionarima (koji su prikazani u nerimskoj opremi i boreći se u nerimskom stilu).
-Stremeni se mogu vidjeti na konjima rimske konjice, a kada je stremen izmuljen u Aziji za vrijeme Rimskog Carstva, Rimljani ga nikad nisu prihvatili. U filmovima su korišteni isključivo iz sigunosnih razloga, pošto je propisno rimsko sedlo bilo jako teško za jahati.
-Šuma iz uvodne bitke nikad nije mogla postojati za vrijeme Rimskog Carstva. Scene iz filma su snimljene u uzgojenoj smrekovoj šumi blizu Farnhama u Engleskoj. Budući da moderno šumarstvo nije primjenjivano u Europi prije 16 stoljeća, takva bi šuma sastavljena samo od jedne vrste drveća (monokultura) bila najverovatnije nemoguć prizor u Njemačkoj 180. Sama lokacija je izabrana zbog svoje dostupnosti te iz razloga što je samo par šuma moglo biti korišteno za tako destruktivne svrhe.
-Katapulti i balistička oružja se nisu koristila za borbu u šumama. Jako su se rijetko koristila za borbu na otvorenom polju a ponajviše se koristilo za opsade.
-Većina borbe pješaštva se odvija prsa o prsa između pojedinačnih individua. Rimljani koji su bili visoko organizirani ne bi nikad dopustili da se takvo nešto dogodi, isto kao što je bila veća šansa da legionar padne u bitci boreći se pojedinačno nego kada bi se borio kao dio jedinice. U stvarnosti rimski vojnici nisu bili trenirani tehnikama pojedinačne borbe, i bili bi strogo kažnjavani ako bi razbili formaciju da to urade. Organizirana jedinica - taktička postrojba tzv. kohorta je upravo bila korištena kako bi u borbi mogla izdržati više od germanskih plemena. Također treba pridodati da su Barbari bili savršeno izvježbani za borbu prsa o prsa, pa bi bilo koja vosjka služeći se taktikom rimske vojske iz početne scene u filmu bila pregažena i masakrirana.
-U stvarnosti rimska vojska je koristila bacačka koplja (lat. pila). Medutim u samoj bitci iz filma nema neprijatelja probodenih ovom vrstom koplja, stoga bi u stvarnosti bilo neobjašnjivo kako je taj sukob završio pobjedom Rimljana.
-U filmu se spominje postrojba rimske vojske smještene u Ostiji, dok se u stvarnosti, uz iznimku pretorijanske garde i simbola, legije nisu smjele vraćati u Italiju.

GLADIJATORI

-Brojne kritike koje su pale na račun Scotta zbog činjenice da je u filmu prikaza i žene kao gladijatore su neutemeljene. One su kako to navode drevni izvori doista postojale.
-U filmu je prikazano kako Rimski car odlučuje o sudbini gladijatora podizanjem palca prema gore ili prema dolje, što je opće prihvaćena zabluda, jer nema povijesnih dokaza za tako nešto. Mnogi povijesničari smatraju da je stvarni znak bio palac okrenut prema grkljanu za smrt (pobjednik bi tada morao prisloniti mač na grlo poraženog); palac stegnut u šaku ili palac prema dolje (ukazujuću pobjedniku da zabode vrh svoga mača u pod) značilo bi spas za poraženog.
-Gladijatorske borbe bile su popraćene muzićarima koji su svojom glazbom mijenjali tempo same borbe. Slično su danas glazbom popraćeni akcijski filmovi.
-Gladijatorske borbe nisu bile tako nasilne kako je to prikazano u filmu, niti su se oni toliko energično borili do smrti a i smrtnost je bila puno manja. Većinom bi stradavali poraženi borci koji su se loše borili pa bi bili ubijeni isključivo na nagovor svjetine.
-Maksim se u filmu borio samo sa gladijatorima koje nije poznavao. Ovaj prikaz je neobičan zato što je bila normalna praksa da se gladijatori (uz iznimku nekih specijalnih događaja) bore protiv gladijatora s kojima bi trenirali u zajedničkoj školi.
-Većina borbi u filmu je vođena između suparnika različite težine i veličine. Međutim, slično današnjim boksačkim kategorijama, gladijatori su se borili protiv suparnika iste veličine.
-Poput današnjih atleta gladijatori su reklamirali proizvode te se njihovo ime koristilo u tu svrhu. Posebno uspješni gladijatori (poput Maksima u filmu) predtavljali su proizvode u areni prije same borbe. Prvotno je ovo bilo u samom rukopisu za film ali je uklonjeno jer se zaključilo da šira publika to ne bi smatrala istinitom činjenicom.


300 (2007)

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
tinton Posted - 31/03/2014 : 11:04:51
quote:
Originally posted by Windwalker

Što je film više povijesno točniji, to je dosadniji i za zaspat.

The End


Ne bih se slozio, bio tocan ili metocan, zanimljivost ovisi iskljucivo o ljudima koji rade na njemu.
tinton Posted - 31/03/2014 : 10:19:49
quote:
Originally posted by Windwalker

Što je film više povijesno točniji, to je dosadniji i za zaspat.

The End


Ne bih se slozio, bio tocan ili metocan, zanimljivost ovisi iskljucivo o ljudima koji rade na njemu.
Windwalker Posted - 31/03/2014 : 01:19:34
Što je film više povijesno točniji, to je dosadniji i za zaspat.

The End
Kruger Posted - 30/03/2014 : 21:19:09
hiljadu mu motokultivatora, mladjo, baš me mučiš, a tko će sad ovo čitati?
Kruger Posted - 30/03/2014 : 21:15:39
film Kralj Arthur ( iz 2004 godine ) ima dosta povijesnih netočnosti, teško je reći u kojem obimu jer se radi o bajci ili legendi.
arthurovi vitezovi se u filmu prikazuju kao sarmati osim jednog, koji po odjeći i naoružanju liči na skita ( u njegovom društvu je ptica, vjerojatno jastreb. mislim kako se ne radi o sokolu jer je sokol veća ptica, možda i griješim jer se baš previše ne razumijem u ptice ), nigdje u filmu nije spomenuto kako je to skit već ga trpaju i isti “ koš “ sa sarmatima
dante Posted - 30/03/2014 : 20:56:21
Mislim da se ovo ne racuna, jer nije on otvorio topic.
tinton Posted - 30/03/2014 : 20:00:45
Fala mladjo.

Zanimljiv topic jako. Rado bih sudjelovao u nekim temama koje su ovdje bile, ali nema smisla vraćat se na to nakon par godina.

Ajde krugeru...
mladjo Posted - 30/03/2014 : 18:15:51
Evo Krugeru, digao sam topic da se ti ne moraš s tim zamarati, hajde sad tu slobodno piši
cat claw Posted - 24/09/2012 : 00:17:27
http://www.hsgalleries.com/gallery04/kubelwagenaj_1.htm
Mairosu Posted - 15/09/2012 : 11:23:22
Vid' zaista. Ceo zivot u zabludi da je kubelwagen onaj motor sa aksesorijom. Hvala na ispravci.
rommel Posted - 15/09/2012 : 11:16:48
quote:
Originally posted by Mairosu

Meni je omiljeno u Otpisanima, tj. u Povratku Otpisanih kad se Prle, Tihi i Joca maskiraju u Nemce i prodju checkpoint u kubelwagenu, a Prle ima brkove k'o Kraljevicu Marko :D :D :D




btw ono nije bio kubelwagen vec krad - kraftrad
-jeremija- Posted - 15/09/2012 : 10:15:13
quote:
Originally posted by rommel

quote:
Originally posted by Mairosu

Meni je omiljeno u Otpisanima, tj. u Povratku Otpisanih kad se Prle, Tihi i Joca maskiraju u Nemce i prodju checkpoint u kubelwagenu, a Prle ima brkove k'o Kraljevicu Marko :D :D :D




ne zaboravi da je druga polovina 44 i wehrmacht i ss su primali svašta u svoje redove tako da to nije bilo tako veliko čudo + čak i original njemački soldati bili su zapušteniji i dok je prije to bila više iznimkom kasnije je bilo gotovo pravilo...opet s druge strane ja en bih tako ulazio u grad pred krigerom, doduše oni nisu znali da ih ovaj očekuje



Ma Povratak Otpisanih manje više, ali kad vidim one slepčine sa naočarima k'o Dobrica Ćosić (znači hipsterske samo tako) A ČUVA STRAŽU
rommel Posted - 15/09/2012 : 07:01:58
quote:
Originally posted by Mairosu

Meni je omiljeno u Otpisanima, tj. u Povratku Otpisanih kad se Prle, Tihi i Joca maskiraju u Nemce i prodju checkpoint u kubelwagenu, a Prle ima brkove k'o Kraljevicu Marko :D :D :D




ne zaboravi da je druga polovina 44 i wehrmacht i ss su primali svašta u svoje redove tako da to nije bilo tako veliko čudo + čak i original njemački soldati bili su zapušteniji i dok je prije to bila više iznimkom kasnije je bilo gotovo pravilo...opet s druge strane ja en bih tako ulazio u grad pred krigerom, doduše oni nisu znali da ih ovaj očekuje
brni Posted - 14/09/2012 : 19:35:18
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by dosada

i jel vidiš da se sve sjaji? Svi ispeglani, čisti i nakon par dana jahanja na konju nakon povratka s bojšnice :)))



naravno dosado, naravno

http://www.youtube.com/watch?v=NqzDrFX-cNs

ajde ne provociraj u prazno, neg pogledaj barem 1. sezonu pa se javi...sa povijesnim netočnostima naravno



odlican klip..referira na ono o cemu sam govoria u Gladiatoru..nema sanse da bi Rimljani dozvolili takticku neorganiziranost..
dosada Posted - 14/09/2012 : 18:09:50
quote:
Originally posted by ken2

quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by paro
Ušminkanost uopće ne postoji...





pa stolovi im se sjaje koliko je sve ulašteno...a tek odječa, krvava i blještava!



čekaj malo
nisam gledao seriju
ali čemu čuđenje o tome da je sve ulašteno i blještavo
pa nije valjda da mislite da su imali pohaban namještaj i odjeću, a da su kuće i hramovi izgledali kao što sada izgledaju
pobogu, to je bilo carstvo kakvog nikad nije bilo
ni grčka ni rimska arhitektura nije bila monokromatska
da odete u prošlost, možda bi se i razočarali jer bi vam sve izgledalo šareno i kičasto
npr. partenon - bio je bojan u žarke boje i osobno mi se više sviđa kao ruševina



Ovo šarenilo i ljepota su upravo vidljivi u Stoneovoj verziji Aleksandra...
ma naravno to, ali poanta je u tome da se određene stvari žele prikazati na jedan nacin (prljavo, šokantno) i onda s eposla prihvate neke tetkice pa naprave krivo. Npr. kad konj jaše kroz šumu onda se mora dizati prašina i lišće, a jahač mora biti nakon par sati jahanja znojan i umoran!
Mairosu Posted - 14/09/2012 : 17:51:20
Meni je omiljeno u Otpisanima, tj. u Povratku Otpisanih kad se Prle, Tihi i Joca maskiraju u Nemce i prodju checkpoint u kubelwagenu, a Prle ima brkove k'o Kraljevicu Marko :D :D :D

ken2 Posted - 14/09/2012 : 17:05:22
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by -jeremija-

Ovo ko nadmaši svaka čast:



Otpisani



Za 4 godine, u BGD-u 6 švabova ranjeno, jedan ubijen


O "Nepokorenom gradu" da ne pričam... Tu tek što ima provala...


O povijesnim netočnostima i krivotvorinama u tzv.NOB filmovima i serijama mogla bi se napisati prilično debela knjiga, u bar tri nastavka. Koja bi to bila komedija...



otpisani i nepokoreni grad se ne mogu uspoređivat
otpisani su akciona, zajebantska serija, vrlo zabavna i nema nikakvih oslanjanja na stvarne događaje - plus ima nenadjebivu muziku
nepokoreni grad je rađen po stvarnim događajima, koji su dramaturški 'obogaćeni' - dakle, ima dodataka, pretjerivanja...
ken2 Posted - 14/09/2012 : 16:41:47
quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by paro
Ušminkanost uopće ne postoji...





pa stolovi im se sjaje koliko je sve ulašteno...a tek odječa, krvava i blještava!



čekaj malo
nisam gledao seriju
ali čemu čuđenje o tome da je sve ulašteno i blještavo
pa nije valjda da mislite da su imali pohaban namještaj i odjeću, a da su kuće i hramovi izgledali kao što sada izgledaju
pobogu, to je bilo carstvo kakvog nikad nije bilo
ni grčka ni rimska arhitektura nije bila monokromatska
da odete u prošlost, možda bi se i razočarali jer bi vam sve izgledalo šareno i kičasto
npr. partenon - bio je bojan u žarke boje i osobno mi se više sviđa kao ruševina
paro Posted - 14/09/2012 : 16:23:30
quote:
Originally posted by dosada
Seriju (kompletnu) imam u kućnoj kolekciji i dobro sam upoznat s njom, jedino ju nemam namjeru gledat od početka do kraja s obzirom da me takav prikaz i priča ne zanimaju!



Pa nisam znao da si takva stara iskusnjara, samo se nadam da filmove ne recenziraš nakon 15 odgledanih minuta
dosada Posted - 14/09/2012 : 13:58:14
quote:
Originally posted by paro
...sa povijesnim netočnostima naravno



taj aspket me u filmovima ne zanima...povijest je znanost kojom se bavim, a film je umjetonst kaj mi je hobi. Jedno od drugog je posve različito!
dosada Posted - 14/09/2012 : 13:56:03
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by dosada

i jel vidiš da se sve sjaji? Svi ispeglani, čisti i nakon par dana jahanja na konju nakon povratka s bojšnice :)))



naravno dosado, naravno

http://www.youtube.com/watch?v=NqzDrFX-cNs

ajde ne provociraj u prazno, neg pogledaj barem 1. sezonu pa se javi...sa povijesnim netočnostima naravno



treba ti cijela sezona da vidiš ono kaj je vidljivo u par isječaka

gle, nek se ljudima sviđa i nek uživaj ali negirat očito vidljivo nema nikakvog smisla! Seriju (kompletnu) imam u kućnoj kolekciji i dobro sam upoznat s njom, jedino ju nemam namjeru gledat od početka do kraja s obzirom da me takav prikaz i priča ne zanimaju!
Darth Ivan Posted - 14/09/2012 : 13:51:17
quote:
pročitaj odgovor dolje...
gle nekom treba da pročita određeni tekst nekoliko puta da ga shvati, netko ga shvati nakon prvog čitanja. Ista je stvar i sa filmovima....



postali smo u isto vrijeme. nisi primijetio?
paro Posted - 14/09/2012 : 13:51:05
quote:
Originally posted by dosada

i jel vidiš da se sve sjaji? Svi ispeglani, čisti i nakon par dana jahanja na konju nakon povratka s bojšnice :)))



naravno dosado, naravno

http://www.youtube.com/watch?v=NqzDrFX-cNs

ajde ne provociraj u prazno, neg pogledaj barem 1. sezonu pa se javi...sa povijesnim netočnostima naravno
dosada Posted - 14/09/2012 : 13:48:43
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by dosada

Rome je loš i zbog nepotrebne ušminkanosti, a priča je obična sapunica...sve u svemu ja sam si priuštil jednu epizodu i ta mi je bila previše (:



na temelju jedne epizode donijet zaključak o seriji kao cjelini?


pročitaj odgovor dolje...
gle nekom treba da pročita određeni tekst nekoliko puta da ga shvati, netko ga shvati nakon prvog čitanja. Ista je stvar i sa filmovima....
dosada Posted - 14/09/2012 : 13:47:18
quote:
Originally posted by paro

Dobro, znači kužiš o kojoj je seriji riječ, pogledao si 1. epizodu i zaključio da je ušminkana sapunica?



...da, jer se prije svakog filma/serija jako dobro upoznam s večinom činjenica (ne zanima me efekt "kaj bu se dogodilo") i onda pogledam jedanu epizodu da vidim jel to to....rome, game of thrones, deadwood sve je to bilo ono kaj sam i očekival nakon upoznavanja sa serijama. Jedino sam Deadwood uspel pogledati zbog vestern ugođaja!

i jel vidiš da se sve sjaji? Svi ispeglani, čisti i nakon par dana jahanja na konju nakon povratka s bojšnice :)))

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000