forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
King Warrior Posted - 22/07/2009 : 17:32:42
Umjesto topica "trenutno citam", koji me vise podsjeca na kaladont topic,kako bi bilo sa jednim topicom u kojem se kaze sta je procitano i par rijeci da li se preporucuje ili ne?
Prednost ovog topica je da ostali saznaju da li je nesto vrijedno procitati i da vide koliko se nekim osobama svidjeo neki strip, bez obzira da li je Bonelli,BD,Ameri,Manga ili nesto peto. Kod "trenutno citam" vecinom stoji samo naslov epizode koja se cita,logicno i da nema vise rijeci kada osoba nije jos procitala strip. Navesti samo naziv stripa je po meni ista stvar kao napisati nesto u topicu "kaladont".
Ne mora to biti neka recenzija vec nekoliko rijeci,kao dobro ili lose i ukratko zasto je tako.Mogu i slikice naslovnica kome nije tesko da uploaduje, kao i rasprava o navedenim stripovima.

Mogle bi se davati i ocjene od 1-10 za cijeli strip.Nije potrebno ocijenjivati crtez ,pricu i sve ostalo.

npr.



- The Walking Dead,paperback 1: Solidna horror prica o zombijima. Svidja mi se sto u prvom planu stoje dogadjaji ljudskih uloga kao i njihove emocije, te nije pravi slasherski strip gdje na svakoj stranici prikazuju vadjenje crijeva i ostale gadosti.
8/10
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
wintermute Posted - 25/06/2024 : 20:40:03
Jedino sto mi se svidelo sto su mi deca citala je Warriors manga i to sam prebacio u svoju kolekciju (njih ne zanima vise) i i dalje uzimam nove brojeve na Amazonu kada se pojave iz navike. Vecinom su malo deblje i u boji ali imaju i tanke crno-bele.

Nisam citao sve, planiram...


Vlaadisha Posted - 25/06/2024 : 20:32:25
haha ista priča. godinama čekao poslednji amulet... kad je konačno izašao, samo ga je prelistao priznavši da se ni ne seća prethodnih. i ja ih čuvam više zbog sebe nego zbog njega.








ali će zato geronimo stilton i my weird school ići na ebay.
wintermute Posted - 25/06/2024 : 20:24:03
Da, moji su isto citali Dog Man, imam tonu tih stripova sve tvrd povez...

Isto su im preporucivali i Diary of a Wimpy Kid i Bad Guys. Imam ih dosta

Ja to ne racunam u svoju kolekciju, cuvam ih u garazi iz nostalgije jer su ih prerasli...



Vlaadisha Posted - 25/06/2024 : 17:43:19
pre mnogo godina bila je neka tema na kojoj smo maštali šta bi od stripova moglo u školsku lektiru. iskreno, bili su mi to samo pusti snovi dok učiteljica u prvom razredu nije preporučila dog mana. a ovo leto smo dobili spisak knjiga za šesti na kom je i all's faire in middle school.



ovo levo nije učiteljica nego autorka. ovde je poznata po when stars are scattered, grafičkoj noveli koju je ilustrovala sa izbeglicom iz somalije. čitao sam i to, ali ostaje utisak da takve stripove treba da rade samo kompletni autori. kad crtač svojim crtežom prepričava piščevu priču, to često ispadne ko igra gluvih telefona. pogledajte fotku, šta ta žena zna o izbegličkim kampovima?

ali zna puno o tome kako je biti dvanaestogodišnja devojčica koja pokušava da se uklopi u novoj školi. nije ni ovde sve autobiografski niti mora da bude, nije to poenta. autorka nije radila na renesansnom vašaru, ali jeste volontirala dovoljno dugo da se zaljubiška u žonglera. možda je docrtala zvezde na lažnim starkama jer nije imala para za prave. a za incident sa plišanom vevericom i mlađim bratom je otvoreno priznala da se stvarno desio. sve je ovde napisano iz srca.

a kako je nacrtano? eh. meni je jako žao što mladi crtači ne čitaju klasike i moraju da ponovo otkrivaju toplu vodu. opet, i ta naiva ima neki šarm i ide uz tekst.

a možda ovaj strip nije za mene, možda sam ga prerastao jer sam mentalno i emotivno već u osmom razredu...



Vlaadisha Posted - 24/06/2024 : 17:39:07
quote:
Originally posted by wintermute

Nego jel' ovo slikas u nekoj biblioteci ili su tvoji stipovi? Vidim mnogo nalepnica, ako su tvoji one se lako i bez posledica skidaju tako sto ih malo zagrejes sa fenom za kosu i odlepis. A ako ostane lepka, samo kapljica Goo Gone rastvora (jeftin i ima ga svuda) na papirnoj maramici skida sve za nekoliko sekundi. Ja cesto dobijem ove nalepnice na polovnim stripovima i posle skidanja oni su kao novi.

ovi gore su iz biblioteke. zapravo, iz raznih biblioteka jer zloupotrebljavam medjubibliotecke pozajmice. hvala ali nisam ti ja neki kolekcionar. radije kupim dva polovna nego jedan novi. istina, rikne ruzno izgledaju na policama ali ionako ih cuvam u kutijama, ispod kreveta, u frizideru...
wintermute Posted - 24/06/2024 : 17:29:04
quote:
Originally posted by Vlaadisha
evo nešto drugačije ali sa iste police. chris w. kim...



Interesantno, pogledacu i ove.

Nego jel' ovo slikas u nekoj biblioteci ili su tvoji stipovi? Vidim mnogo nalepnica, ako su tvoji one se lako i bez posledica skidaju tako sto ih malo zagrejes sa fenom za kosu i odlepis. A ako ostane lepka, samo kapljica Goo Gone rastvora (jeftin i ima ga svuda) na papirnoj maramici skida sve za nekoliko sekundi. Ja cesto dobijem ove nalepnice na polovnim stripovima i posle skidanja oni su kao novi.
Vlaadisha Posted - 24/06/2024 : 16:11:16
quote:
Originally posted by verab

My kind of guy.
pa napiši koju



evo nešto drugačije ali sa iste police. chris w. kim je već ilustrator i to školovani, tako da je čudo da smo uopšte dobili ne jedan, nego tri stripa za sedam godina. pa kakvi su? nisu ilustratorski, to sigurno. ne vidi se najbolje na koricama, ali crtež je stilizovan, neću reći sveden jer ima puno pametnog senčenja, crno-beli. mogao je chris da se raspištolji ali je sve podredio pričama. u herman by trade lik iz naslova je čistač koji prolazi audiciju za film i otkriva nam svoj skriveni talenat. na pola knjige shvatam da se chris ne zajebava i da će pokušati da kaže nešto o identitetu i umetnosti. još uvek pod utiskom, puštam da me strays vozi, iako ne znam kuda: ljudi ostaju bez posla i lutaju poput duhova. sad mu već verujem i zajedno sa glavnom junakinjom adherent krećem u potragu za tajanstvenom spisateljicom, iako znam da se neće završiti kako se nadamo. ne, priče nemaju pančlajn, preokret ni naravoučenije... ali ostaju u malom mozgu.
alexts Posted - 24/06/2024 : 02:15:17
Stvarno preteruju sa tim WW2, a uopšte nije bio neki veseo i zabavan događaj, da bi se njime bavili toliko.
verab Posted - 23/06/2024 : 23:49:55
quote:
Originally posted by Vlaadisha

zato ja recenziram stripove koje niko ne izdaje kod nas kao što su npr. radovi owena d. pomeryja. owen je englez pa ga gricka savest zbog imperijalizma u british ice, grafičkoj noveli koja se dvoumi između alegorije i horora. onda sledi zaokret u žanr sa the hard switch, science fiction koji izgleda ko vanbračno dete moebiusa i hergea. no sve me ostavilo hladnim do victory point, nenametljive slice of life pričice kojom je autor rekao više nego sa prethodna dva ambicioznija naslova. mada i ovde se čini kao da owen radije crta zgrade nego ljude (studirao je arhitekturu), pa mu predviđam neku nagradu i prelazak u ilustratore.




My kind of guy.
[/url]
wintermute Posted - 23/06/2024 : 20:41:13
quote:
Originally posted by Vlaadisha
ali jesi me zajeb'o sa the closet, to mi kao ocu jedanaestogodišnjaka nije trebalo u životu. ili baš jeste...



Drago mi je da cujem.

Strip (knjiga, igra, film) pre svega treba da IZAZOVE EMOCIJU. Taj strip je meni bio brutalan. Ali nesto sto MORA da se procita. (Ja imam dva decaka slicnog uzrasta.)

EDIT: pogledacu ova tri sto si pomenuo.
Mr. Bushido Posted - 23/06/2024 : 20:40:21
quote:
Originally posted by Vlaadisha

zato ja recenziram stripove koje niko ne izdaje kod nas kao što su npr. radovi owena d. pomeryja. owen je englez pa ga gricka savest zbog imperijalizma u british ice, grafičkoj noveli koja se dvoumi između alegorije i horora. onda sledi zaokret u žanr sa the hard switch, science fiction koji izgleda ko vanbračno dete moebiusa i hergea. no sve me ostavilo hladnim do victory point, nenametljive slice of life pričice kojom je autor rekao više nego sa prethodna dva ambicioznija naslova. mada i ovde se čini kao da owen radije crta zgrade nego ljude (studirao je arhitekturu), pa mu predviđam neku nagradu i prelazak u ilustratore.




Baš mi je nedavno stigao Victory Point. A planirao sam nabaviti i The Hard Switch u neko skorije vrijeme.
Vlaadisha Posted - 23/06/2024 : 19:24:09
zato ja recenziram stripove koje niko ne izdaje kod nas kao što su npr. radovi owena d. pomeryja. owen je englez pa ga gricka savest zbog imperijalizma u british ice, grafičkoj noveli koja se dvoumi između alegorije i horora. onda sledi zaokret u žanr sa the hard switch, science fiction koji izgleda ko vanbračno dete moebiusa i hergea. no sve me ostavilo hladnim do victory point, nenametljive slice of life pričice kojom je autor rekao više nego sa prethodna dva ambicioznija naslova. mada i ovde se čini kao da owen radije crta zgrade nego ljude (studirao je arhitekturu), pa mu predviđam neku nagradu i prelazak u ilustratore.

Vlaadisha Posted - 23/06/2024 : 19:12:50
quote:
Originally posted by wintermute

Gibrat

au, sad se spremi za katran & perje
matori paraliticar Posted - 23/06/2024 : 19:12:32
Pametna odluka [wintermute]

meni je sasvim ok eyecandy i mlada partizanka ne treba mi vise
valjalo bi obnoviti stivo i videti da li mi odgoda i dalje malo simpaticnija nego potkazivac

Uh pa nisam ni znao da fibrino izdanje ima drugu naslovnicu nego srpsko i svedsko..
sedi kec

za markosa
quote:
Originally posted by shommy

Hoce li biti kasnije i ovaj album Pinocchia od Gibrata?



ah vec je odgovorio mada se mozda predomislio
quote:
Originally posted by Markos

Polako, doći će na red jednom.





Vlaadisha Posted - 23/06/2024 : 19:11:37
quote:
Originally posted by wintermute

quote:
The Long Haul

Nadam se da ne zalis
ma ne, i ja sam odrastao na boneliju. ali jesi me zajeb'o sa the closet, to mi kao ocu jedanaestogodišnjaka nije trebalo u životu. ili baš jeste...
wintermute Posted - 23/06/2024 : 18:56:13


Nastavljajuci po Fibra katalogu sledeci autor mi je bio Gibrat. Krenuo sam od Odgode koja je ovde objavljena kao The Reprieve.

Za mene i ljude moje generacije WWII je neverovatno prezvakana i prevazidjena tema. Gledali smo ga i citali o njemu iz ugla Tita, partizana, pionira bombasa, herojskih americkih i YU filmova, povratka otpisanih, serije Alo Alo, pa sve do modernih "istiniti(ji)h" serija Band of Brothers i filmova Saving Private Ryan i najnovijih over the top ludorija tipa Inglorious Basterds.

Videli smo ga vec nebrojeno puta kroz ideologiju, patnju, horor, ocaj, genocid, filozofiju, humor, tragediju, komediju, ironiju, cinizam, herojstvo, revoluciju, kukavicluk, dezerterstvo, gradjanski rat, lihvarenje, komunizam, geopolitiku, izdaju, kolaboraciju, putovanje kroz vreme, naucnu fantastiku...

Tako da sam bio veoma oprezan sa ovim stripom i nazalost nije me razuverio. Tu u smislu scenarija, dijaloga, obrta i raspleta za mene licno nema apsolutno nista novo / originalno. OK, crtez je eyecandy, privuce u pocetku (narocito devojka) ali posle nekog vremena postaje (mi) neobjasnjivo zamoran i dosadan. Sve na isti fazon svaka tabla, svaka slika. I sve sa belim carapicama i plitkim cipelicama sa stiklama po dubokom snegu... TLDR: ovo je meni bila mesavina povratka otpisanih i Alo Alo sa dodatkom "mlade partizanke" uz crtez napravljen da privuce na jeftin trik.

Ovaj strip je Fibra davno izdala i dosta se raspravljalo o njemu ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=34967 tako da necu ostavljati table -- ima ih svuda.

Uglavnom je dobio dobre kritike (na Amazonu 5 zvezdica sto je retko) ali meni jednostavno nije legao. Iz nekog postovanja i sireg konteksta cu dati cak tri ocene:

Moja licna ocena: 6/10
Realna ocena da sam "pro" kriticar: 8/10
Ocena za nekog ko nije zasicen sa WWII i nije video nista slicno ili ga WWII izuzetno zanima ili bas voli ovakav stil stripa ili je veoma mlad i tek ulazi u strip: 10/10

Nemojte slusati mene. Moj ukus i zivotna prica i pogled na isti i sta sam do sada citao i gledao su samo moji. Pogledajte preview, pogledajte online, presudite sami. Ja samo ostavljam svoj iskren utisak u nadi da ce nekome biti koristan.

- - - - -

Na osnovu ovog stripa necu citati "nastavak" (ovde izdat kao Flight of the Raven, Fibrin Potkazivac kao ni nijedan Matteo. Skinuo sam ih sve digitalno u nadi da ce to biti dugacko uzivanje i da cu ih kupiti u papiru ali toliko imam potencijalno meni zanimljivijih stripova na listi za citanje da u ovom trenutku ovde prekidam sa Gibratom. Koliko sam video crtez mu je apsolutno isti, likovi su isti (iako nisu), radnja je slicna ili se lako ekstrapolira iz vec vidjenog itd. Mozda mu se jednom vratim.
wintermute Posted - 23/06/2024 : 00:02:31
quote:
Originally posted by Vlaadisha
...ali jesam izvukao najbolju scenu, u kojoj nepismeno dete špijunira odrasle i potpisuje im smrtnu presudu...



Necu citati i ne zanima me ali ovo je brutalna tabla covece.
wintermute Posted - 22/06/2024 : 18:21:30
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by wintermute

The Long Haul

koliko si ga nahvalio, morao sam da ga nabavim istina, bio je jedan polovan primerak na amazonu za $2 + shipping pa nisam puno razmišljao

pošteno si ga opisao, ali nije mi legao pacing, što naš narod kaže. ovo je scenario za film a ne strip. 25 strana potrošeno na partiju pokera!



Nadam se da ne zalis, za te pare sigurno ne. Neocekivan strip za americko trziste i malo ljudi zna za njega a i jeftin je polovan. Moze se naci i online na "bezobraznim" sajtovima ko nije ovde pa ne moze da kupi papir. Znam da ljudi ovde vole bonelija a mene je podsetio na to pa sam mislio malo da ga reklamiram. Naravno, svaciji ukus je razlicit...

Film po njemu bi bio vrh!
Vlaadisha Posted - 22/06/2024 : 17:34:21
ko je pratio ovu temu možda se seti da sam pisao o raznim lokalnim varijantama persepolisa, pa smo imali slične naslove iz kine, vijetnama, turske, poljske, iraka itd. sve je to lepo, vlaadisha, čujem kako kažete, ali gde je kambodža?! evo je. strip se zove godina zeca, i u njemu smo opet videli da je čovek čoveku vuk. preporučio bih da sebe poštedite ovog mučenja osim ako vas ne zanima žanr ili tema. ali jesam izvukao najbolju scenu, u kojoj nepismeno dete špijunira odrasle i potpisuje im smrtnu presudu...





Vlaadisha Posted - 22/06/2024 : 17:26:01
quote:
Originally posted by wintermute

The Long Haul

koliko si ga nahvalio, morao sam da ga nabavim istina, bio je jedan polovan primerak na amazonu za $2 + shipping pa nisam puno razmišljao

pošteno si ga opisao, ali nije mi legao pacing, što naš narod kaže. ovo je scenario za film a ne strip. 25 strana potrošeno na partiju pokera!
Vlaadisha Posted - 22/06/2024 : 17:17:04
quote:
Originally posted by wintermute

No One Else

od njega mi je najbolji night fisher, isto slice of life (duvanje & muvanje na havajima)
wintermute Posted - 22/06/2024 : 01:12:23


Udubljujuci se u Fibrin katalog otkrio sam Chabouté-a. Nazalost, samo tri njegova dela su prevedena na engleski. Odakle poceti? Pa recimo po redosledu stvaranja:

To Build a Fire, 2007 (po Jack London prici) -- vreme je kanadske Klondike zlatne groznice. Preko 100 000 amerikanaca krece preko Aljaske na sever, u jos teze i hladnije uslove ne bi li se obogatili. Procenjuje se da svaka osoba koja zeli da prezivi mora da ponese sa sobom oko tonu raznih stvari (namirnice, odeca, alatke...). Komunikacije ne postoje, mape su bazirane na nesigurnim informacijama. Teren je tesko prohodan ali glavni neprijatelj je kanadska -50C zima. Rukavice ne smeju da se skinu na vise od nekoliko sekundi a kvasenje nogu znaci smrt. Jedini spas je u redovnom paljenju vatre... Da li ce nas bezimeni usamljeni junak sa svojim psom uspeti da se probije do logora? Crtez je dobar a u stripu nema dijaloga nego se razmisljanja protagoniste prikazuju kroz "lebdece kvadratice". Vrhunski covek protiv prirode ugodjaj.

Moja ocena: 8/10

Amazon: https://www.amazon.com/Build-Fire-Based-Londons-Classic/dp/1982100826
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/38645139-to-build-a-fire



-----------------------------

Alone, 2008 -- ovo je izdala i Fibra tako da necu duziti i ostavljati table, diskusija o ovom stripu je bila ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=35673. Samo cu reci da mi je strip bio odlican dok se glavni lik nije razotkrio (na razocaravajuci nacin) a onda mi je radnja izgubila misticnost i postala ocekivana.

Moja ocena: 8/10

-----------------------------

Park Bench, 2012 -- strip bez teksta o sudbini jedne klupe u parku. Ljudi i vreme prolaze a klupa postojano sve to trpi i svedoci. Smenjuju se sati, dani, godisnja doba, korisnici klupe... U pocetku mi je bio malo dosadan i predvidljiv ali ga je onda par obrta diglo. Crtez je odlican. Kraj je dobar.

Moja ocena: 8/10

Amazon: https://www.amazon.com/dp/1501154028
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/32951507-the-park-bench

wintermute Posted - 22/06/2024 : 00:13:47


The Man Who Came Down the Attic Stairs je originalan strip, kreacija jedne autorke o jednoj veoma zenskoj temi: postpartum depresiji. Iako ta tema moze da ide u mnogo pravaca, ovde se razvija u smeru psiholoskog trilera i horora. Procitao sam ga u jednom dahu u knjizari i onda ga i narucio na Amazonu. Malo neobicnog formata (uzan a dugacak) i tvrdih korica, ovo je kratak (48 str.) crno-belo-sivi strip kome crtez nije najjaca strana ali su zato ideja, atmosfera, pripovedanje, obrt i kraj svi odlicni. Strip sam zbog specificne tematike dao i supruzi da procita i potresao ju je. Ovo je veoma originalan autorski strip koji vas sigurno nece ostaviti ravnodusnim, pogotovu ako ste malo stariji i imate familiju. Sa druge strane, mladji citaoci verovatno nece toliko uzivati u ovom stripu ali mozda gresim. Izdao ga je ARCHAIA koja je od 2013. u vlasnistvu BOOM!-a (to nisam znao).

Moja ocena: 9/10

Amazon: https://www.amazon.com/dp/1684153522
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/43909492-the-man-who-came-down-the-attic-stairs


wintermute Posted - 21/06/2024 : 02:58:49
Da, to je to. Ja sam procitao samo prvu pricu. Vredi procitati, neobican i originalan strip.
going going Posted - 21/06/2024 : 00:46:54
To su price: JEZUITA DŽO
GRINGOVA MAKUMBA
ZAPADNO OD RAJA

Ovo je Carobna knjiga objavila u okviru svog integrala jezuita dzo. Jos nisam nabavio. Video sam na fejsbuku da Zoran Djukanovic bas hvali ovaj strip.

https://carobnaknjiga.rs/jezuita-dzo-i-druge-price

Tri priče Huga Prata koje čine ovu knjigu nastale su između 1977. i 1980. godine i deo su serijala Jedan čovek, jedna avantura izdavačke kuće Cepim (današnji Serđo Boneli editore). Iako su smeštene na međusobno udaljenim mestima, povezuje ih atmosfera samoće, straha i beznađa, kao i narativ koji se odvija na razmeđu sna i okrutne stvarnosti. Verska ubeđenja i moralna načela glavnih aktera čine još jednu tačku u kojoj se ove priče sučeljavaju i naglašavaju vizionarsko umeće Huga Prata u mediju stripa, što ga je i svrstalo u red najvećih stvaralaca devete umetnosti.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000