forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Hachette Srbija - Marvelova kolekcija

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
zmcomics Posted - 16/02/2024 : 20:40:15
Eto, novo...
https://www.hachette.rs/stripovi/marvel/



25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Gil-galad Posted - 25/06/2024 : 01:27:17
quote:
Originally posted by borg

Ma i ja bih voleo da imamo Kapetana Srbiju. Kapetana Hrvatsku, i sve ostale kapetane, koji će petlićima da pričaju šta znači boriti se za svoju zemlju, voleti svoju zastavu, negovati prave vrednosti, biti ponosit građanin date zemlje. Živeti i umreti za svoju zemlju. (...)



U Fibrinom izdanju Plesa smrti se nažalost nije našao Macanov tekst o radu na tom stripu, ali ga ima u preview-u na sajtu. Ne kaže mnogo na ovu temu, ali svakako daje zanimljiv uvid iz ugla scenariste baš Kapetana Amerike...

Gastarbajterske godine: Captain Croatia

Darko Macan



Gil-galad Posted - 25/06/2024 : 01:21:55
quote:
Originally posted by borg

Za deset godina se nije mnogo promenilo. :)



Amerika se mnogo promenila.
borg Posted - 23/06/2024 : 21:57:36
Ma ja sam to hipotetički rekao da bih promenio percepciju, jer su nam mozgovi navikli na konstantno delovanje američke meke moći i propagande. Kod nas kad uleti policija, mi se pozivamo na peti amandman. :)
Nisam stvarno mislio da ćemo da raspredamo o Kapetanu Srbiji. :)


Vlaadisha Posted - 23/06/2024 : 21:10:44
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Misliš li da bi se Kapetan Srbija ikada borio protiv Aleksandra Vučića?
nekakav kapetan srbija mogao bi biti samo parodija i kao takav bi podržao vučića. od junaka stripa koji su nosili ideološka obeležja, kapetanu su najbliži mirko & slavko. s tim što srbija nema kontinuitet u izdavaštvu kao amerika, pa nikad nismo videli kako bi oni, tj. njihovi autori reagovali na promenu dominatnog narativa. kad su buina pitali gde su m & s danas, rekao je da su postali direktori firme koja je potom propala te da su u penziji. ali u nekom paralelnom univerzumu, zamislite da je slobodan marković aka kobra pronašao dva partizana zamrznuta u ledu, a potom svi zajedno učestvuju u titovom svemirskom programu. deceniju kasnije sledi team-up sa generacijom tesla, putuju kroz vreme i saznaju da je kobalt zapravo klonirani predsednik. konačno, 2010. lavirint retkonuje prvu epizodu iz 1958. pa saznajemo da kurir boško nikad nije poginuo nego je radio za drugu stranu... propaganda? sigurno, ali pre svega akcija i avantura. takođe, bushido je u pravu kad kaže da novi autori "konstantno preispituju lik u kontekstu američkih ideala". no u pravu je bio i king warrior pre deset godina, da je "cap je uvijek kritikovao ono isto što i američka javnost"; kad je dematteis probao da ga pretvori u pacifistu, dobio je crveno svetlo. nikad kontrakultura kao underground stripovi, od toga se ne živi.
Peyo Posted - 23/06/2024 : 19:53:52
quote:
Originally posted by borg

Back off, Mister!

Samo još fali šoljica čaja dok se tuku.



Koliko pamtim "rani" Marvel, svi junaci se nešto kurče, idu im na živce drugi maskirani i ulaze s njima u duele bez nekog razloga, neprestano melju dok se tuku, a dvoboji u pravilu završavaju bez pobjednika uz čestu napomenu za protivnika tipa pa nije on tako ni loš .
borg Posted - 23/06/2024 : 19:31:47
Za deset godina se nije mnogo promenilo. :)

Ernie Pike Posted - 23/06/2024 : 17:29:15
Mala rasprava o liku i djelu Kapetana Amerike od prije deset godina:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=42324&whichpage=2
borg Posted - 23/06/2024 : 17:09:24
Back off, Mister!

Samo još fali šoljica čaja dok se tuku.
alexts Posted - 23/06/2024 : 16:37:35
Priznaj da si fan Kapetana Britanije!

borg Posted - 23/06/2024 : 15:28:29
Ključno pitanje?
A ja nisam ni obratio pažnju jer sam mu napisao i pre tog pitanja odgovor.
Lepo stavih da se ostave originalna scenarija. Samo imena da se prilagode. Ako se kapetan Amerika bori protiv korumpiranih američkih generala i američke vlasti, da se promeni u Kapetan Srbija se bori protiv korumpiranih srpskih generala i vlasti... Pa tu dođu i aktuelni predstavnici vlasti...
Znači komplet borba za prava, slobode, poštovanje, ljubav, i sve ostale prave vrednosti, samo pod vođstvom Kapetana Srbije, obučenog u srpsku zastavu sa četiri "s" na glavi.

Bez da se pomene ista škakljivo, išta kompromitirajuće... Samo da vodi borbu protiv zla, u svakom broju da zagrli srpsku zastavu
i povremeno... Ma da ne preterujemo i to je meni dovoljno za novinske natpise u hrvatskim dnevnim novinama. :)

A što se tiče borgove tvrdoglavosti. Nah. Ako je glavni argument da Kapetan Amerika nije propagandni lik to što se bori povremeno protiv korumpirane vlasti, onda odustajem.

alexts Posted - 23/06/2024 : 12:45:37
quote:

Spomenuo si hipotetskog Kapetana Srbiju. Misliš li da bi se Kapetan Srbija ikada borio protiv Aleksandra Vučića?



Mislim da je ovo ključno pitanje, ali nikako ne treba podrazumevati negativan odgovor.

Ako bi Kapetan Srbija bio spreman da se bori protiv svih postupaka vlasti, koji u svojoj zemlji dovode do uspostavljanja ili učvršćivanja diktature, odnosno ukidanja slobode i demokratije, kao i protiv sprege kriminala i vlasti, a istovremeno ne bi slepo srljao u akcije za koje ga vlast zamoli za pomoć, bez obzira na prirodu konkretne akcije, onda mislim da ni stripofili izvan Srbije (ako ne već obična široka publika "sa kioska") ne bi imali ništa protiv takvog junaka i stripa, posebno ako je odlično nacrtan i pisan.
alexts Posted - 23/06/2024 : 12:33:45
Mislim da bi ovde trebalo da usledi zaključak, da je Kapetan Amerika stvoren kao propagandni lik (za borbu protiv nacista!), ali da najvećim delom svoje strip-karijere, on to nije, bez obzira što ga neki scenaristi delimično vraćaju ponekad na to, zbog konflikta sa drugim herojima i sl. ali ima više nego dovoljno suprotnih primera, gde se on sukobljava sa vlastima, ako ne rade ispravno.

Sem, ako Borg ne ostane tvrdoglav.
borg Posted - 23/06/2024 : 00:41:04
Mr. Bushido, Kapetan Amerika je stvoren sa ciljem. Da ne opisujemo period pre Vjetnama. Tu se slažemo.

Kasnije je on napravljen tako da obični ljudi mogu da se identifikuju sa njim. Preuzeo je moralne osobine Supermena, kome je uvek problem bio upravo to, što običan čovek nije mogao da se identifikuje sa njim. Umesto S (koje je bilo neutralno), novi heroj je nosio A. I to A ga je zarobilo. Kao i boja kostima. Nikad nije mogao pobeći svom poreklu i svrsi prilikom stvaranja.

Iako radi super stvari, on je običan momak koji je odbijen na regrutaciji, imao teško detinjstvo i postao junak.
Bori se za ideale, amandmane, povelju, prava. Naravno da povremeno kritikuje vlast. Inače ne bi bio narodski heroj.
Ali sve je to u službi onog gore plahata što sam postavio. Verujte Kapetanu, on će vas voditi pravim putem.
Kapetan Amerika je projekcija SAD. Samo romantizovana.

Crtež, priče... Ima jako dobrih. Ne sporim. Ali sam kostim, slovo, ime... Ne daju mu da izađe iz senke originalne upotrebe. Bar u mojoj percepciji. Ne pada kruška ispod jabuke.
Znam ja šta ti meni hoćeš da kažeš. Ali to je kao kada gledam bradatog muškog u haljini i ti me ubeđuješ da je on sada ona. A za mene je on on, kako god da se oblači, predstavlja...
Čitam ja njega i dalje. Ali ga ne gotivim nešto kao lika. Cela plejada Marvelovih heroja su mi mnogo simpatičniji.


IGMAN2 Posted - 22/06/2024 : 20:40:50
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by borg
Kapetana Hrvatsku


Satnika.



Ili što bi rekao Talajić -

[url=https://postimages.org/][/url]
jaki Posted - 22/06/2024 : 20:18:29
quote:
Originally posted by borg
Kapetana Hrvatsku


Satnika.
Mr. Bushido Posted - 22/06/2024 : 19:11:28
quote:
Originally posted by borg

Ok, nastao kao propagandna mašina dvojice jevreja sa početka drugog svetskog rata. I to nije diskutabilno. Čist propagandni lik.

Pa je utihnuo. Zamro, dok se nije javila nova potreba za takvim likom, kada je Amerika ušla u brutalan rat sa Vijetnamom. Kapetan Amerika nije ni imao toliko očiglednu ulogu učešća u tom ratu. Mislim da se pojavio svega jednom ili možda više puta. Ušao u Vijetnam, pobedio i izašao. Ali je njegova uloga u pozadini bila mnogo značajnija.

Nakon onih protesta u Americi i depopularizacije vojske, Kapetan Amerika mora da se prilagođava ili će se trajno ugasiti. On jaše na talasu dnevno političke situacije. Rade se komplesniji scenariji za pešadinca, pa on deluje i protiv vanzemaljaca, putuje u fantazi svetove itd... Ali se u svakom stripu pojavljuju obrasci propagande.

Born again, kažeš...
ne znam na šta misliš. Ali ako ova scena ne propagira američki san, onda stvarno ne znam šta je američka propaganda.



Inače su ove scene iz tog stripa. I iz gornjeg posta i ova...

Reci konkretno na šta misliš, što se pomenutog stripa tiče?




Kada govorimo o Born Again, lik Nukea zamišljen je kao antiteza Kapetanu Americi. Kao i Kapetan Amerika, on je rezultat vojnog eksperimenta, napravljen kao oružje koje bi uništilo američke neprijatelje. Ali je razlika u tome što je Nuke stvorenje lišeno ikakvih emocija, razuma, i skrupula, osim nevjerojatne količine izbezumljujućeg bijesa. Vojska usmjerava Nukea na neprijatelje SAD-a, ali i na neprijatelje onih koji su voljni dobro platiti, poput kriminalca Wilsona Fiska. Kada Kapetan suoči korumpiranog generala s Nukeovim zlodjelima, general se pokušava izmigoljiti, između ostalog, tako da pokušava igrati na kartu Kapetanove lojalnosti, na što mu Kapetan odgovara, kako je vidljivo u gornjem kadru.

Jedino što je u originalu to ipak rečeno suptilnije. Kapetan ne izgovara doslovce "američki san". Jasno je na što misli kada zahvati američku zastavu.



Ovaj kadar zapravo je suština onoga što Kapetan Amerika jest, praktički od 1970-ih godina do danas. On nosi američku zastavu, ali nije vjeran američkoj državi i vojsci, već američkim ljudima i idealima. Frank Miller to poentira tako što Kapetan Amerika Nukea isporučuje u Daredevilove ruke, koji ga pak predaje novinarima i medijima, kako bi se razotkrila vojno-kriminalna korupcija.

Spomenuo si hipotetskog Kapetana Srbiju. Misliš li da bi se Kapetan Srbija ikada borio protiv Aleksandra Vučića?

Ranije sam rekao da je svako umjetničko djelo zapravo nečija propaganda, više ili manje suptilna. Nije teško pogledati Kapetana Ameriku i izjaviti da se radi o propagandi. Upravo zato smatram da stripove o Kapetanu Americi treba čitati pažljivije, kako bi se vidjelo što nam to autori pokušavaju poručiti. Kakav se to čovjek krije ispod američke zastave?
borg Posted - 22/06/2024 : 15:08:50
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by borg


Ti ozbiljno ili me malo zezaš?
Ako si ozbiljan, ajmo od početka... Prvo kad je nastao lik? Drugo, zašto baš tada, u koju svrhu? Ko su mu tvorci? Da li su scenarija prolazila vojne cenzore (i ne samo tada, nego i kasnije, u vreme koje spominješ).
Što se tiče DD stripa, tu se Kap pojavio na kraju, kao omaž preporodu:



Kapetana Ameriku stvorili su dvojica američkih židova - Joe Simon i Jack Kirby - jer su se protivili tada dominantnoj ideji američkog izolacionizma i anti-intervencionizma.

Naime, užasi Prvog svjetskog rata gurnuli su Sjedinjene Američke Države u razdoblje izolacije od globalnih političkih i vojnih zbivanja. Taj ideal počeo je slabiti nakon izbijanja Drugog svjetskog rata, do te mjere, da je čak Franklin D. Roosevelt osvojio novi mandat uz najavu da će SAD imati aktivniju ulogu u ratnim zbivanjima.

Simon i Kirby bili su svjesni zla koje predstavljaju Hitler i nacisti, pogotovo jer je nemali broj Amerikanaca bio sklon nacističkim idealima. Zato su stvorili Kapetana Ameriku, intervencionističkog superheroja. Prvi broj stripa debitirao je godinu dana prije japanskog napada na Pearl Harbor, s naslovnicom na kojoj Kapetan razbija Adolfa Hitlera. Kapetan Amerika bio je veliki uspjeh, zbog čega su Simon i Kirby bili meta nacističkih simpatizera. Međutim, njihovu zaštitu jamčio je Fiorello La Guardia, tadašnji gradonačelnik New Yorka.

Dakle, u početku je Kapetan Amerika bio propaganda Simona i Kirbyja. Nakon japanskog napada na Pearl Harbor Kapetan postaje dio ratne propagande, te oruđe u borbi protiv njemačkog nacizma, japanskog imperijalizma i talijanskog fašizma.

Nakon rata slabi popularnost Kapetana Amerike, te mu čak ne pomaže ni rebrandiranje u neprijatelja komunista. Neko vrijeme strip prestaje izlaziti.

Stan Lee ga ponovo oživljava tijekom 1960-ih godina, na vrhuncu Hladnog rata. Međutim, iako je strip popularan, postavilo se pitanje što Kapetan Amerika predstavlja u vremenu Vijetnamskog rata, Watergatea i borbe za prava žena i Afroamerikanaca? Steve Englehart i Jack Kirby izveli su jedno preispitivanje lika, koje je dovelo do toga da se Steve Rogers odrekao titule Kapetana Amerike. Međutim, lik Kapetana je ipak bio reafirmiran, te je imao novu svrhu, u kontekstu svega onoga što se događalo u stvarnosti. Od tada autori konstantno preispituju lik u kontekstu američkih ideala koji se redovito mijenjaju i nadopunjuju.

To me dovodi do Born Again i Franka Millera.

Sjećaš li se što Kapetan Amerika napravi u Born Again?



Ok, nastao kao propagandna mašina dvojice jevreja sa početka drugog svetskog rata. I to nije diskutabilno. Čist propagandni lik.

Pa je utihnuo. Zamro, dok se nije javila nova potreba za takvim likom, kada je Amerika ušla u brutalan rat sa Vijetnamom. Kapetan Amerika nije ni imao toliko očiglednu ulogu učešća u tom ratu. Mislim da se pojavio svega jednom ili možda više puta. Ušao u Vijetnam, pobedio i izašao. Ali je njegova uloga u pozadini bila mnogo značajnija.

Nakon onih protesta u Americi i depopularizacije vojske, Kapetan Amerika mora da se prilagođava ili će se trajno ugasiti. On jaše na talasu dnevno političke situacije. Rade se komplesniji scenariji za pešadinca, pa on deluje i protiv vanzemaljaca, putuje u fantazi svetove itd... Ali se u svakom stripu pojavljuju obrasci propagande.

Born again, kažeš...
ne znam na šta misliš. Ali ako ova scena ne propagira američki san, onda stvarno ne znam šta je američka propaganda.



Inače su ove scene iz tog stripa. I iz gornjeg posta i ova...

Reci konkretno na šta misliš, što se pomenutog stripa tiče?

Mr. Bushido Posted - 22/06/2024 : 14:31:42
quote:
Originally posted by borg


Ti ozbiljno ili me malo zezaš?
Ako si ozbiljan, ajmo od početka... Prvo kad je nastao lik? Drugo, zašto baš tada, u koju svrhu? Ko su mu tvorci? Da li su scenarija prolazila vojne cenzore (i ne samo tada, nego i kasnije, u vreme koje spominješ).
Što se tiče DD stripa, tu se Kap pojavio na kraju, kao omaž preporodu:



Kapetana Ameriku stvorili su dvojica američkih židova - Joe Simon i Jack Kirby - jer su se protivili tada dominantnoj ideji američkog izolacionizma i anti-intervencionizma.

Naime, užasi Prvog svjetskog rata gurnuli su Sjedinjene Američke Države u razdoblje izolacije od globalnih političkih i vojnih zbivanja. Taj ideal počeo je slabiti nakon izbijanja Drugog svjetskog rata, do te mjere, da je čak Franklin D. Roosevelt osvojio novi mandat uz najavu da će SAD imati aktivniju ulogu u ratnim zbivanjima.

Simon i Kirby bili su svjesni zla koje predstavljaju Hitler i nacisti, pogotovo jer je nemali broj Amerikanaca bio sklon nacističkim idealima. Zato su stvorili Kapetana Ameriku, intervencionističkog superheroja. Prvi broj stripa debitirao je godinu dana prije japanskog napada na Pearl Harbor, s naslovnicom na kojoj Kapetan razbija Adolfa Hitlera. Kapetan Amerika bio je veliki uspjeh, zbog čega su Simon i Kirby bili meta nacističkih simpatizera. Međutim, njihovu zaštitu jamčio je Fiorello La Guardia, tadašnji gradonačelnik New Yorka.

Dakle, u početku je Kapetan Amerika bio propaganda Simona i Kirbyja. Nakon japanskog napada na Pearl Harbor Kapetan postaje dio ratne propagande, te oruđe u borbi protiv njemačkog nacizma, japanskog imperijalizma i talijanskog fašizma.

Nakon rata slabi popularnost Kapetana Amerike, te mu čak ne pomaže ni rebrandiranje u neprijatelja komunista. Neko vrijeme strip prestaje izlaziti.

Stan Lee ga ponovo oživljava tijekom 1960-ih godina, na vrhuncu Hladnog rata. Međutim, iako je strip popularan, postavilo se pitanje što Kapetan Amerika predstavlja u vremenu Vijetnamskog rata, Watergatea i borbe za prava žena i Afroamerikanaca? Steve Englehart i Jack Kirby izveli su jedno preispitivanje lika, koje je dovelo do toga da se Steve Rogers odrekao titule Kapetana Amerike. Međutim, lik Kapetana je ipak bio reafirmiran, te je imao novu svrhu, u kontekstu svega onoga što se događalo u stvarnosti. Od tada autori konstantno preispituju lik u kontekstu američkih ideala koji se redovito mijenjaju i nadopunjuju.

To me dovodi do Born Again i Franka Millera.

Sjećaš li se što Kapetan Amerika napravi u Born Again?
borg Posted - 22/06/2024 : 13:01:20
Pa mi ti reci odgovor na tvoje pitanje:

Pravo pitanje jest, o čijoj se propagandi radi? Je li Kapetan Amerika propaganda scenarista, urednika, vlasnika intelektualnih prava, ili nekog četvrtog?

borg Posted - 22/06/2024 : 12:51:54
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by borg

Ma i ja bih voleo da imamo Kapetana Srbiju. Kapetana Hrvatsku, i sve ostale kapetane, koji će petlićima da pričaju šta znači boriti se za svoju zemlju, voleti svoju zastavu, negovati prave vrednosti, biti ponosit građanin date zemlje. Živeti i umreti za svoju zemlju. I tako iz stripa u strip. Ne kažem da je loš ili prost lik. Samo kažem da je u službi propagande. I o tome se vodilo računa prilično. Bilo proste propagande ili kompleksne, prikrivene propagande.
Čak i u pričama gde morališe, idealizuje itd. on postupa obučen u američku zastavu. Jedan od izuzetnih izuzetne nacije.



Svako umjetničko djelo je propaganda, jer funkcionira kao odraz nečijih stavova. Pravo pitanje jest, o čijoj se propagandi radi? Je li Kapetan Amerika propaganda scenarista, urednika, vlasnika intelektualnih prava, ili nekog četvrtog?

Kada čitam tvoje argumente, nekako se nameće očiti odgovor.

Međutim, kada čitam stripove o Kapetanu Americi, odgovor nije sasvim očit. I pritom ne mislim samo na Remendera. Nedavno si pročitao Born Again. Sjećaš li se kako je Kapetan Amerika tamo prikazan?



Ti ozbiljno ili me malo zezaš?
Ako si ozbiljan, ajmo od početka... Prvo kad je nastao lik? Drugo, zašto baš tada, u koju svrhu? Ko su mu tvorci? Da li su scenarija prolazila vojne cenzore (i ne samo tada, nego i kasnije, u vreme koje spominješ).
Što se tiče DD stripa, tu se Kap pojavio na kraju, kao omaž preporodu:



Za njih je to krpa, za mene je to sve... Ne zvuči kao sa plahata?



Ili kada nas Kap vodi do pobede, kada ima najbolji štit, sa njim uvek pobeđujete, budite kao Kapetan America, služite domovini... Kucni propagande plahate Kapetan Amerika, gde često bude sadržana suština njegovog lika.

To što su unajmljivani najbolji scenaristi, crtači, najveći budžet, što je prva liga, rame uz rame sa Hulkom, Spajdijem... Ne znači da je on postao neko drugi. Već se samo prilagodio današnjem vremenu.
Ali poruke ostaju:


Ajd, da te ne davim. Evo jednog lepog teksta. Pročitaš ga i skontaš na šta mislim.



https://www.sace.sa.edu.au/documents/652891/3932077/Sample+2+-+Captain+America.pdf/c6d67f07-5f18-a520-b62e-d18be965dd6c?version=1.2

Mr. Bushido Posted - 22/06/2024 : 02:52:58
quote:
Originally posted by borg

Ma i ja bih voleo da imamo Kapetana Srbiju. Kapetana Hrvatsku, i sve ostale kapetane, koji će petlićima da pričaju šta znači boriti se za svoju zemlju, voleti svoju zastavu, negovati prave vrednosti, biti ponosit građanin date zemlje. Živeti i umreti za svoju zemlju. I tako iz stripa u strip. Ne kažem da je loš ili prost lik. Samo kažem da je u službi propagande. I o tome se vodilo računa prilično. Bilo proste propagande ili kompleksne, prikrivene propagande.
Čak i u pričama gde morališe, idealizuje itd. on postupa obučen u američku zastavu. Jedan od izuzetnih izuzetne nacije.



Svako umjetničko djelo je propaganda, jer funkcionira kao odraz nečijih stavova. Pravo pitanje jest, o čijoj se propagandi radi? Je li Kapetan Amerika propaganda scenarista, urednika, vlasnika intelektualnih prava, ili nekog četvrtog?

Kada čitam tvoje argumente, nekako se nameće očiti odgovor.

Međutim, kada čitam stripove o Kapetanu Americi, odgovor nije sasvim očit. I pritom ne mislim samo na Remendera. Nedavno si pročitao Born Again. Sjećaš li se kako je Kapetan Amerika tamo prikazan?
borg Posted - 22/06/2024 : 02:06:26
Ma i ja bih voleo da imamo Kapetana Srbiju. Kapetana Hrvatsku, i sve ostale kapetane, koji će petlićima da pričaju šta znači boriti se za svoju zemlju, voleti svoju zastavu, negovati prave vrednosti, biti ponosit građanin date zemlje. Živeti i umreti za svoju zemlju. I tako iz stripa u strip. Ne kažem da je loš ili prost lik. Samo kažem da je u službi propagande. I o tome se vodilo računa prilično. Bilo proste propagande ili kompleksne, prikrivene propagande.
Čak i u pričama gde morališe, idealizuje itd. on postupa obučen u američku zastavu. Jedan od izuzetnih izuzetne nacije.


Evo prostog testa. Samo promeni ime u Kapetan Srbija. I kostim mu napravi da bude sa simbolima Srbije. I tamo gde u tekstu pomene ime zemlje da se prepravi. Sve ostalo ostavi u originalu. I prodaj na hrvatskim kioscima.
Neće da kažu da širiš velikosrpsku propagandu i šta ti ja znam? :)

Mr. Bushido Posted - 22/06/2024 : 01:13:00
quote:
Originally posted by borg

8. Kapetan Amerika: Zatočenik Dimenzije Z

Zanimljiva knjižica. Imam utisak da je ovo nešto tipa godine prve, al provučene kroz neku usputnu avanturu. Priča nudi detalje o najranijem detinjstvu Kapetana, surovim okolnostima odrastanja i strpljivom građenju karaktera. Uporedo sa fantazi pričom koja se odigrava u drugoj dimenziji.
Nisam fan ovog superheroja, jer ne mogu da svarim propagandu koju on nosi. Pored toga korektna pričica.



Kapetan Amerika je lik koji je jednako kompleksan kao i zemlja čije boje i ime nosi. Da, u početku je bio propaganda, ali od 1970-ih godina postoji tendencija da se lik konstantno preispituje, ali i reafirmira. Već je Remenderov angažman dovoljan dokaz toga. Inače, Remender nastavlja priču nakon pustolovina u Dimenziji Z.
borg Posted - 17/06/2024 : 01:40:28
9. Derdevil: Ponovo rođen

Odlična priča, odličan crtež. Malo drečav kolor. Već smo rekli dosta o ovom stripu. Ko ga nema slobodno neka kupi.
Što se tehnikalija tiče, u poređenju sa Fibrinim, ovde nedostaje uvodna priča, koja uistinu nije od neke suštinske važnosti za dalji tok radnje. Lepo ju je imati (broj 226), ali se i bez nje može. U njoj je suptilni uvod u stvarnu priču koja sledi. Detalji koji se zapaze tek pri drugom čitanju kada se radnja već zna.
Tako da mi tu prednost ipak ima Fibra.

Što se papira tiče, stvarno nema neke razlike. Format, ovaj je nekih 2cm viši. i neke scene bez margina su različite. Ništa značajno... Pošto su table uglavnom sa marginama, pa su retki ovakvi slučajevi.



Što se tiče rasporeda stranica, to opet kontam u ovakvom stripu nije mnogo bitno, jer čini mi se da nema onih dvostranih scena, ali u budućim izdanjima gde ih ima, biće valjda složeno kako treba...
Primeri:




Postoje male razlike i u prikazu naslovnih stranica:


Sve u svemu, ne znam da li je prosto do materijala ili i do truda izdavača. Pa se stranice ređaju kao u originalu, ili se postavljaju originalne naslovne stranice... Da li taj format nešto znači kod stripova sa marginama odnosno bez... Da li je to "sečenje" kod umanjenog formata od ikakvog značaja... Fibra je numerisala stranice...
Sve su to detalji.

Ali prevod mi je zato mnogo bolje pogođen u ovom kiosk izdanju.
Npr:





Da zaključim. Ovaj strip, osim kraja nema neke posebne veze sa superherojštinom, pa je dobar i onima koji ne gotive muškarce u lateksu. Scenario i crtež su odlični. Dobar i za Marvel početnike. Ko ga nema, preporuka da ga nabavi.

p.s. smorih sa slikama, sorry.


Solid Snake Posted - 16/06/2024 : 21:57:39
Kupio sam prvi broj onako radi radoznalosti, nisam fan Marvela. Edicija izgleda solidno.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000