forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
King Warrior Posted - 22/07/2009 : 17:32:42
Umjesto topica "trenutno citam", koji me vise podsjeca na kaladont topic,kako bi bilo sa jednim topicom u kojem se kaze sta je procitano i par rijeci da li se preporucuje ili ne?
Prednost ovog topica je da ostali saznaju da li je nesto vrijedno procitati i da vide koliko se nekim osobama svidjeo neki strip, bez obzira da li je Bonelli,BD,Ameri,Manga ili nesto peto. Kod "trenutno citam" vecinom stoji samo naslov epizode koja se cita,logicno i da nema vise rijeci kada osoba nije jos procitala strip. Navesti samo naziv stripa je po meni ista stvar kao napisati nesto u topicu "kaladont".
Ne mora to biti neka recenzija vec nekoliko rijeci,kao dobro ili lose i ukratko zasto je tako.Mogu i slikice naslovnica kome nije tesko da uploaduje, kao i rasprava o navedenim stripovima.

Mogle bi se davati i ocjene od 1-10 za cijeli strip.Nije potrebno ocijenjivati crtez ,pricu i sve ostalo.

npr.



- The Walking Dead,paperback 1: Solidna horror prica o zombijima. Svidja mi se sto u prvom planu stoje dogadjaji ljudskih uloga kao i njihove emocije, te nije pravi slasherski strip gdje na svakoj stranici prikazuju vadjenje crijeva i ostale gadosti.
8/10
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Poli Posted - 03/10/2024 : 21:51:44

Nego, spomenuh Sacca posto uprkos tome sto koristi taj indide/UG crtez (valjda jer ne zna crtati k'o zmaj), kod njega uvijek znas tko je tko, lica ljudi se odmah prepoznaju, imaju svoje znacajne poteze i tako dalje. Nesto sto nije u primjeru Satrapijeve ili Beatonove, odnosno sigurno ne u takvoj mjeri.
Saccov crtez je (vjerujem) mozda malo odbojan na pocetku ali mislim da se veoma brzo moze cijeniti kad vidis koliko toga prikaze, i pejsaze (gradovi, ulice ko iz fotografije, samo na tom "indie" crtezu) i same ljude kako sam vec spomenuo.
Da, veoma moguce da je marljivo radio i tako napredovao. Kad se pogleda neke njegove starije crteze, vjerujem da je to uistinu takvo. Jer ovi noviji su jos djetalniji (onaj o WW1 ne treba ni spominjati, grom od crteza zapravo).

Ako je Tardi umjetnik, naravni talenat, Sacco uz moguci manjak (viska?) talenata izvukao najvise moguce.


ridiculus Posted - 03/10/2024 : 17:14:03
Šta fali čudnom toku?
alexts Posted - 03/10/2024 : 17:13:06
Meni, u stvari, Vlaadisha dojavljuje šta se dešava u Americi. Bez njega, ova diskusija bi poprimila čudan tok.
ridiculus Posted - 03/10/2024 : 17:10:14
Nisu meni, ali drugima jesu.

Uostalom, dobar deo "scenarista" koji nisu kompletni autori je takav, vidi se iz priloženog.

Ware se ne može lako filmovati, Kirkman može.
alexts Posted - 03/10/2024 : 17:09:46
Ja uglavnom po osećaju zaključujem.
alexts Posted - 03/10/2024 : 17:07:49
Ridiculuse, ja ti verujem da lično poznaješ mnogo takvih autora, koji su ti se ispovedili.
ridiculus Posted - 03/10/2024 : 17:03:30
quote:
Originally posted by alexts

Takve stvari i jesu materijal za film. Znaju Ameri šta rade, kad strip sadržajem privuče pažnju, šanse za ekranizaciju se povećavaju.



Ne samo to, nego držim da su nove generacije Amerikanaca (i ne samo njih) filmski pismenije, da tako kažem, nego jezički, i da im priče dolaze na način koji to podržava. Drugim rečima, veliki procenat onih koji pišu "autorske stripove" želi zapravo da snima filmove, ali novčani ulozi i potreba za saradnicima ih onemogućava. I onda pređu na medij koji im je sledeći najbliži.

Bar je takvo moje iskustvo.
verab Posted - 03/10/2024 : 17:00:48
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by verab

quote:
Originally posted by Poli


Da li je Joe Sacco u prvoj ili drugoj kategoriji? Po meni zna crtati ali da vidim sta kaze struka.





Kažu da je talent 10% rad na njemu 90, nikad nisam u to 100% vjerovao (prije bih omjer stavio pola-pola), kad vidim Saccov crtež dođe mi da se preispitam.
Čovjek je karijeru izgradio na 5% talenta i 250% rada, podići sebe s tako limitiranim likovnim talentom na level više nego ok crtača je velika stvar. Inače, kao autor, odličan.

Jasno, to je samo moje mišljenje. Alexts garant ima drugo:))



Kako si loš psiholog, pa mi smo se i do sada složili.

Joe Sacco (sad pregledah razne crteže) očigledno ima nešto talenta, a ulaže puno truda i rezultati mogu da mu budu i vrlo solidni. Ali nije među boljim crtačima, kakvih sve ima.


Ma samo se šalim. Naravno da se slažemo.
alexts Posted - 03/10/2024 : 16:50:06
quote:
Originally posted by verab

quote:
Originally posted by Poli


Da li je Joe Sacco u prvoj ili drugoj kategoriji? Po meni zna crtati ali da vidim sta kaze struka.





Kažu da je talent 10% rad na njemu 90, nikad nisam u to 100% vjerovao (prije bih omjer stavio pola-pola), kad vidim Saccov crtež dođe mi da se preispitam.
Čovjek je karijeru izgradio na 5% talenta i 250% rada, podići sebe s tako limitiranim likovnim talentom na level više nego ok crtača je velika stvar. Inače, kao autor, odličan.

Jasno, to je samo moje mišljenje. Alexts garant ima drugo:))



Kako si loš psiholog, pa mi smo se i do sada složili.

Joe Sacco (sad pregledah razne crteže) očigledno ima nešto talenta, a ulaže puno truda i rezultati mogu da mu budu i vrlo solidni. Ali nije među boljim crtačima, kakvih sve ima.
verab Posted - 03/10/2024 : 16:24:52
quote:
Originally posted by Poli


Da li je Joe Sacco u prvoj ili drugoj kategoriji? Po meni zna crtati ali da vidim sta kaze struka.





Kažu da je talent 10% rad na njemu 90, nikad nisam u to 100% vjerovao (prije bih omjer stavio pola-pola), kad vidim Saccov crtež dođe mi da se preispitam.
Čovjek je karijeru izgradio na 5% talenta i 250% rada, podići sebe s tako limitiranim likovnim talentom na level više nego ok crtača je velika stvar. Inače, kao autor, odličan.

Jasno, to je samo moje mišljenje. Alexts garant ima drugo:))
verab Posted - 03/10/2024 : 15:30:40
@alexts

Nisam spomenuo ni Satrapijevu ni Beatonovu kao dobre crtače, niti im crtačko umijeće dizao u nebesa, ustvari nisam ih spomenuo uopće:))

Perzepolis i Ducks su odlični i (mnogima) bitni stripovi, sam si dobro objasnio zašto.

Svi koje sam naveo imaju kvalitet, bar ga ja mogu vidjeti ma koliko se god oni između sebe razlikovali, likovno i narativno.

Može li Paul Gillon smanjiti i zgužvati svoju liniju do "odvratnosti" recimo Simmonsove i stvoriti djelo koje i takvo savršeno funkcionira? Vjerojatno da, a možda i ne. Nikad nećemo znati.
Može li Simmons dovesti svoj crtež na nivo Gillionovog? Ni za milijun godina, ali će zato napraviti strip milijun puta potresniji od Gilliona. Dva različita talenta.
Cijenim oba, i to je sve.
Poli Posted - 03/10/2024 : 15:16:54

Da li je Joe Sacco u prvoj ili drugoj kategoriji? Po meni zna crtati ali da vidim sta kaze struka.


alexts Posted - 03/10/2024 : 15:10:16
José Antonio Muñoz tj.
alexts Posted - 03/10/2024 : 14:56:51
José Muñoz je odličan crtač underground/indie linije.

Kate Beaton nije.

Kao što postoje bolji i lošiji crtači klasičnog stila, postoje i u drugim odeljcima. To nije teško pojmiti?
alexts Posted - 03/10/2024 : 14:51:18
Nećemo, doći ćemo do "ja sam u pravu!".

Nemojmo izmišljati nove estetike i ukuse, njene crtačke mogućnosti su skromne, ali ih ona koristi da iznese priču, koja će mnogima biti interesantna, pa i bitna. To je sve.

Nema potrebe da nju ili Satrapijevu sad proglašavamo vrhunskim crtačima, da bi opravdali zašto cenimo njihova dela.

Da bude još komplikovanije - postoje i crtači koji imaju - uprošćen ili "dečiji" ili "underground" ili skicast ili stilizovan crtački stil, koji su razvili, ali koji ZAISTA jesu sjajni crtači, koji mogu da crtaju šta i kako hoćeš, ali njih treba prepoznavati, a to je većini teže, nego prepoznati odličan crtež klasičnog realističnog stila, jer ne postoji adekvatna stvarnost sa kojom mogu da porede.
verab Posted - 03/10/2024 : 14:13:47
quote:
Originally posted by alexts

Ona stara: Vuica vs. Callas. Da li je nebitno?


Joj, ne pada mi na pamet raspravljat se o estetici, o lijepom, o ružnom (crtežu), likovnosti u stripu, ili općenito u umjetnosti, jer ćemo neminovno doći na onu "o ukusima se..."
Volim ja Fostera, Caniffa, Raymonda, Colana... obožavam Totha, Pratta, Brecciu, Kirbyja...
ali znam cijeniti autorsku underground/indie liniju i uživati u stripovima ljudi poput Simmonsa, Hanselmanna, Van Seivera, Jasona... ili Jeffery Browna, Porcellina, Villadsenove... itd. Hoću samo reći da ljepotu mogu pronaći i u naizgled ružnom. Stvar je oka.

Vuica ili Callas? Ajde, rekao bih Callas, a da si pitao Čkalja ili John Cleese, rekao bih, oba.
alexts Posted - 03/10/2024 : 13:32:03
Ona stara: Vuica vs. Callas. Da li je nebitno?
verab Posted - 03/10/2024 : 13:26:11
Hehe trn u oku klasičarima... pardon, estetama.
alexts Posted - 03/10/2024 : 13:05:10
Ispade: neusporedivo.
alexts Posted - 03/10/2024 : 13:04:17
Usporedba, na prvu:

jedan je odličan crtač, drugi je gori 2 klase od Zografa.
pcoro Posted - 03/10/2024 : 12:48:15
quote:
Originally posted by verab

BLACK RIVER by Josh Simmons




Dobar je Black River. To je kao neka strip varijanta Ceste, samo grotesknija i manje ozbiljna. Jedno vrijeme sam baš volio Simmonsa, pasali su mi ti njegovi odvratni stripovi koji bi bili šokantni da nisu razblaženi neozbiljnim crtežom. Sad ga već neko vrijeme nisam pratio, vjerovatno se i potrošio taj njegov horror/humor. Furry trap kompilacija je meni najbolje od njega, ali i Black River je dobra priča.Vrijedilo bi usporediti Black River i Larcentovu Cestu pa vidjeti ko se tu bolje drži.
alexts Posted - 03/10/2024 : 12:17:38
quote:
Originally posted by verab


Teško je preporučit ili ne preporučit Josh Simmonsa, jednako ga je teško, bolje reći mučno čitati,



Mučno, da.

alexts Posted - 03/10/2024 : 12:15:16
quote:
Originally posted by naker

quote:
Originally posted by alexts
Da se autor Pataka (nigde ne vidim patke?, kad se pojavljuju?)



Bojim se da su za tebe patke nedostižne



Zašto? Biće dostižne svima, kad počnemo da eksploatišemo litijum. Biće onda i ovde još materijala za scenarije za stripove.
verab Posted - 03/10/2024 : 11:16:58
BLACK RIVER by Josh Simmons





Teško je preporučit ili ne preporučit Josh Simmonsa, jednako ga je teško, bolje reći mučno čitati, jer čovjek dira u totalno crnilo.
Kako je Spiegelman u svom Mausu užas prikazao kroz antropomorfne karikaturalne likove i s "grubim" crtežom i time još dodatno potencirao cijelu priču tako i Simmons kroz svoj sirovi oku neugodni "underground" crtež snažno zadire u emociju beznađa i ludila. U "Black Riveru", postapokaliptičnoj priči od jedva stotinjak strana, Josh uspijeva zaroniti u ljudsku psihu i pokazati nam sav horor koji nosimo negdje duboko u sebi.
Grupa žena plus jedan muškarac u mrtvom postapokaliptičnom svijetu pronalazi skladište prepuno hrane, vode, oružja... odavno umrlog starca i njegov dnevnik u kojem piše o Gattenbergu utvrđenom gradu obilja, sigurnosti, života...
u okvirima opustošenog svijeta svojevrsnoj mini Dembeliji gdje pitka voda, struja, krov nad glavom i topli krevet znače sve grupa odlučuje krenuti na put. A na putu ih ne čekaju samo borbe protiv drugih nego i protiv vlastitih umova, mjestu gdje najveći užas živi. Kroz banalnu postavku Simmons uspijeva čitatelja (više s ne prikazanim nego prikazanim) uvući duboko u mrak. I tu mu se moramo nakloniti, s minimumom postići maksimum mogu samo najtalentiraniji.

Na kraju: preporuka uz ono klasično "nije za svakog". Ili još preciznije: štivo za one s jakim želucem.






naker Posted - 03/10/2024 : 11:10:05
quote:
Originally posted by alexts
Da se autor Pataka (nigde ne vidim patke?, kad se pojavljuju?)



Bojim se da su za tebe patke nedostižne

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000