forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Profil traži ilustratore

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
mambrus Posted - 15/09/2010 : 09:48:58
Ljudi moji, tražim ilustratore!
Dajte proslijedite glas i neka se što više ljudi javi sa oglednim radovima i kratkim životopisom na urednistvo@profil.hr
Vapimo za svježom crtačkom krvi
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
SenG Posted - 10/07/2012 : 18:53:01
ovo mi je i dalje najdraži topic ikad <3
Rico Posted - 08/07/2012 : 09:09:46
bump for new jobs, LOL!!!!!
Rico Posted - 18/08/2011 : 22:34:29
Jel ko odustao? Jel se otvorilo novih mista stokod?

:)
Dule Posted - 22/06/2011 : 00:43:19
Poštovani kolege,
u kapitalizmu smo.
Potsjetite se filmova u kojima mrki predradnik izlazi pred grupu gladnih radnika i bira one koji još nekako stoje na nogama. ("Na dokovima New Yorka" n.p.)
E, mi smo sada tu.
Kojekakvi likovi, za koje nitko ne zna kako su stekli prvi milion(!?), preko svojih potrčka (etc...), ponižavaju svakog tko bi za rad želio i nekakvu naknadu.
Tico govori iskreno i savjetuje plemenito; ali tzv "ugovor", (koji je njemu, a i jest svugdje u svijetu "zakon"), ovdje na brdovitom zapadnom i istočnom Balkanu, uglavnom ne znači ništa. (Pa sve da se "ugovor" i ispoštuje, nikad nećete imati pojma koliko je zapravo primjeraka(!) izdanja s vašim ilustracijama otisnuto..
Drugovi, u kapitalizmu smo.
Stanite zato mirno u red i čekajte nekog "mambrusa" (koji sve zna, jer on/ona najme:
"...prolazi kroz ilustratore...")i čekajte da vas taj kolekcionira u svoj "katalog".
PS
Ako ste već sad gladni, nemojte biti i nervozni; jer to vam se samo pruža iznimna prilika, da će te kao takvi, "siromašni baštiniti kraljevstvo nebesko"!
Tako nas je najme, prije koji dan ohrabrio Petrov nasljednik.
Rico Posted - 21/06/2011 : 18:26:17
ma kurbe su to, muče i rade
cat claw Posted - 21/06/2011 : 13:14:30
Meni je vise licilo na eksperiment ''da vidimo koliko njih (i da li ce) se javiti.

Mambrus je rekla da joj je inbox bio prepun. Mogla je bar da kaze da li je zadovoljna i da li je nasla sto je trazila....
Rico Posted - 21/06/2011 : 12:37:21
Bane, ne virujen, pisalo je da hitno traže ilustratore. Nije valjda da su to bez veze napisali. Ajde, javite se SVI VI sto ste dobili poslove, jedino ako od pustog posla nemaju vrimena niti logirat se ode na forum... ili možda troše lovu po ljetovanjima...
cat claw Posted - 21/06/2011 : 09:20:16
Ocigledno je Mambrus trazila klince koji ce da rade za kikiriki. Posto je dobila po nosu (nismo je stedeli, mora se priznati), bice da je odustala.
Neka, bar smo mi mogli da kazemo sta imamo.
Rico Posted - 21/06/2011 : 00:10:17
Evo, prošlo je devet miseci.

Koliko vas je dobilo posao?
Jeste li zadovoljni uvjetima?
Je li Profil zadovoljan nađenim ilustratorima?

Sve ovo poviše je bilo kenjanje, dakle zanima me konkretan rezultat, ako ga ima:)
cat claw Posted - 21/10/2010 : 11:59:13
quote:
Originally posted by mambrus


>Iz mog iskustva se to pokazalo netočno. Morala sam proći kroz 4 različita ilustratora dok nisam našla jednog koji je to mogao.
Zar nije bilolakse da ih pitas da li umeju da nacrtaju violinu? Ili da im das fotografiju violiniste i da im kazes hocu bas takvog ali stilizovanog?


>Ako se probe kasnije koriste, dakle prođu i pokažu se kao kvalitetne i upotrebljive, onda se i one plate zajedno sa svim ostalim ilustracijama. Ako se probe pokažu kao nekorisne i neprikladne, onda nije logično ni da ih se plati. Jer bi u tom slučaju ilustrator mogao nacrtati nešto potpuno neprikladno što ni blizu nije ono što se traži jer zna da će mu se u svakom slučaju platiti bar proba.
Kod probe se ne placa vrednost ilustracije nego se placa kompenzacija za rad na probi i uobicajeno je da je 30 posto od cene ilustracije. Za probu je potrebno isto toliko rada i razmisljanja (koriscenja znanja) kao i za konacan crtez. Neprofesionalno uvaljivanje kojestarija koje su kao fol proba naravno da nije prihvatljivo. Ovde se moze raspraviti i stavka za ispravke. Postoje ispravke koje su neophodne zbog krivice autora (recimo da su to falinke u crtezu ili pogresne boje ) i te ispravke se ne placaju. Ali kada se narucilac izivljava pa trazi da se menja ili ubacuje nesto sto nije naznaceno u prvobitnom zahtevu, e, onda se to placa.

>Ako udžbenik ima 200 slika, upravo zbog toga je najpametnije dogovoriti jednu cifru za cijeli projekt i gotovo.. Ali opet, nemoguće je govoriti općenito, svaki projekt je drugačiji i zato se sistem posebnog dogovora za svaki projekt pokazao kao najpravedniji.
Tu se slazemo, jer sabrana prosecna cena daje upravo cenu celog projekta

>Itekako ima veze a životom i iskustvom, osobito kada je riječ o ilustracijama koje npr. idu u udžbenike i moraju proći odobrenje Ministarstva. Krvavi proces koji je izrazito frustrirajuć i za urednike, autore i ilustratore.
Tacno je, ali se retko dogadja kada urednik zna sta hoce i kada ne dozvoli ilustratoru da improvizuje. Jedno je naruciti ilustraciju tipa ''deca se igraju u dvoristu'', a sasvim drugo je '' savremeno obucena deca se igraju u dvoristu na selu, u pozadini tor sa ovcama, planinska kuca i konj upregnut u kola''. Do nesporazuma najcesce dolazi zbog nepreciznog scenarija. Autor teksta je DUZAN da precizno napise sta hoce, a urednik i ilustrator odredjuju da li je to moguce izvesti i da li je efikasno (posto je cest slucaj da autor teksta nije vizuelac i trazi 500 likova na prostoru od 3 kvadratna santimetra.)
Inbox ne moze da se zagusi ako se redovno proverava i cisti.
>Ako u jednom danu dođe 30 prijava sa nekomprimiranim portfolijima i slikama, pa tako tjedan dana za redom (a svakom portfoliju se daje potrebno vrijeme i pažnja dok se prijava razmatra), onda je itekako moguće.
Doduše, mogli bi preletiti preko svake prijave u 5 sekundi i brisati iz Inboxa, onda se ne bi zagušilo, jel'tako?
Nije tako. Ako se na desktopu napravi folder ''pristigli portfoliji'' i svaka dva-tri sata se iz inboksa sadrzaj prebaci u njega, ne bi trebalo da bude preoblema.
Odrasli ljudi u poslu ne koriste fraze tipa Come on, grow up... da nekoga uvjere u nešto
>Ne, ali koristim tu frazu kao izraz frustracije i nevjerice s obzirom na emotivnu razinu nekih komentara.
O ovome bi se moglo nadugacko i nasiroko. U pitanju je trendovska postapalica, zadnjih godina popularna u americkim sitkomima i spada u sleng. Oficijelni razgovori ne tolerisu takvo izrazavanje. Dobro, ovde manje vise caskamo, ali je tema dovoljno ozbiljna da bi je mogli smatrati oficijelnom.
Bilo kako bilo, meni je drago da zelis da razgovaras o svemu i da nisi partijski urednik koji svoje neznanje skriva iza dodeljenog mu autoriteta. Rekao bih da si mlada, i nije bacanje vremena da se saslusa i druga strana i da se u hodu cuje nesto novo.


mambrus Posted - 21/10/2010 : 10:28:01
Ako ilustrator ume da nacrta mac, umece i violinu.
>Iz mog iskustva se to pokazalo netočno. Morala sam proći kroz 4 različita ilustratora dok nisam našla jednog koji je to mogao.
Svakako, ali je rad na probama VRLO PROCENJIV, a izdavaci-svi odreda-jesu skloni da kazu ''aj napravi par komada a ja cu da izbiram'' i ne padne im ni na pamet da plate i probe.
>Ako se probe kasnije koriste, dakle prođu i pokažu se kao kvalitetne i upotrebljive, onda se i one plate zajedno sa svim ostalim ilustracijama. Ako se probe pokažu kao nekorisne i neprikladne, onda nije logično ni da ih se plati. Jer bi u tom slučaju ilustrator mogao nacrtati nešto potpuno neprikladno što ni blizu nije ono što se traži jer zna da će mu se u svakom slučaju platiti bar proba.
U udzbeniku sa 200 slika je bezveze valorizovati sliku po sliku. Uzimaju se tri vrednosti - prosta, slozena i komplikovana - o cemu se narucilac i ilustrator odmah dogovore. Na nekim slikama crtac dobije, na nekima gubi, ali je na kraju protivvrednost vise na postenoj strani.
>Ako udžbenik ima 200 slika, upravo zbog toga je najpametnije dogovoriti jednu cifru za cijeli projekt i gotovo.. Ali opet, nemoguće je govoriti općenito, svaki projekt je drugačiji i zato se sistem posebnog dogovora za svaki projekt pokazao kao najpravedniji.
Ovo nema veze sa zivotom. (itd)
>Itekako ima veze a životom i iskustvom, osobito kada je riječ o ilustracijama koje npr. idu u udžbenike i moraju proći odobrenje Ministarstva. Krvavi proces koji je izrazito frustrirajuć i za urednike, autore i ilustratore.
Inbox ne moze da se zagusi ako se redovno proverava i cisti.
>Ako u jednom danu dođe 30 prijava sa nekomprimiranim portfolijima i slikama, pa tako tjedan dana za redom (a svakom portfoliju se daje potrebno vrijeme i pažnja dok se prijava razmatra), onda je itekako moguće.
Doduše, mogli bi preletiti preko svake prijave u 5 sekundi i brisati iz Inboxa, onda se ne bi zagušilo, jel'tako?
Odrasli ljudi u poslu ne koriste fraze tipa Come on, grow up... da nekoga uvjere u nešto
>Ne, ali koristim tu frazu kao izraz frustracije i nevjerice s obzirom na emotivnu razinu nekih komentara.
Nostromo Posted - 20/10/2010 : 18:19:41
Odrasli ljudi u poslu ne koriste fraze tipa Come on, grow up... da nekoga uvjere u nešto (teško obranjivo k tome). Moje skromno mišljenje.
sawitch Posted - 20/10/2010 : 17:42:40
'ajme kulturnog napusavanja...
cat claw Posted - 20/10/2010 : 17:25:32
quote:
Originally posted by mambrus

Par komentara:
1. Ako ilustrator nikad, ali nikad nije crtao osobu koja drži recimo glazbeni instrument, nikako se ne može zaključiti da li bi bio dobar za recimo tehničke crteže te vrste, jer se uopće ne može procijeniti može li obraćati pažnju na ponekad bolesne detalje koji su važni baš na određen način. Čak i ako do bola precizno crta rukice koje sa tehnički savršenim detaljima drže recimo mač.
Ako ilustrator ume da nacrta mac, umece i violinu. Ilustratoru se pre pristupanja poslu kaze koji su bolesni detalji vazni, kao npr da violina ima cetiri zice i da je manja od violoncela

Dakle, probne ilustracije su... neprocjenjivo važne.
Svakako, ali je rad na probama VRLO PROCENJIV, a izdavaci-svi odreda-jesu skloni da kazu ''aj napravi par komada a ja cu da izbiram'' i ne padne im ni na pamet da plate i probe.

Ne samo za izdavača, nego za ilustratora, da osjeti uopće koliko mu odgovara vrsta ilustracije koja će se od njega tražiti. Ne procjenjuje samo izdavač je li ilustrator podoban za taj posao, nego odgovorni ilustrator procjenjuje da li taj projekt odgovara NJEMU i načinu na koji (voli) crtati/slikati.
Ilustrator koji ODMAH bez probe ne moze da oceni da li mu posao odgovara je vrlo sumnjiv za bilo kakav posao

2. Definitivno, ugovor mora biti potpisan prije svakog posla. Inače nitko ne zna što može ili ne može očekivati.
3. Cijene NE MOGU biti standardizirane nikad pa ni tad. Jer umjetnost nije takva. Također, trud kojeg ilustrator treba uložiti u dvije različite ilustracije nije jednak. Neke od njega zahtjevaju puno više nego neke druge. Cijena uvijek treba biti u skladu s tim. Također, projekti nisu isti i poslovi nisu isti.
U udzbeniku sa 200 slika je bezveze valorizovati sliku po sliku. Uzimaju se tri vrednosti - prosta, slozena i komplikovana - o cemu se narucilac i ilustrator odmah dogovore. Na nekim slikama crtac dobije, na nekima gubi, ali je na kraju protivvrednost vise na postenoj strani.

Ponekad ilustrator ima ogromnu slobodu, a ponekad dobije detaljan opis ilustracije dug 4 kartice teksta. Sve su to parametri koje se razmatra svaki put ispočetka kada se dogovara posao i cijena. Zato...
Ovo nema veze sa zivotom. Svaka ilustracija ima svoj scenario - predlozak po kome se radi. Kakva je razlika da li cu ja interpretirati Bas Celikova krila po svome, ili ce mi neki pametnjakovic objasniti na tri strane da Bas Celik ima krila? Uzgred, razradjen scenario (pa makar i od pametnjakovica)je uvek dobrodosao jer tu onda nema cile-mile. I ne moze narucilac pet puta da vraca na doradu jer ilustrator nije znao sta se tacno hoce (cuvena pepeljara koju treba pomeriti santimetar udesno).

kategorički tvrditi da ilustracija košta toliko i toliko i da NE MOŽE biti manje ili više..
Ako patike kostaju toliko koliko kostaju i niko ne ulazi u raspravu zasto su toliko, cemu uopste raspravljati. Najvise volim kad mi izdavac kaze ''znas, kriza je!''. Pa i meni je kriza i obojica kupujemo iste patike.
I opet.. da su SVI izdavači ZLI. Come on, grow up.
Vecina pravih ilustratora jeste odrasla, ali vecina izdavaca se jos uvek igra sitnog pilicarstva. Gleda da na ilustratoru ustedi stotinak evra i satima se raspravlja da li je ''slikica'' 15 ili 18 evra i trazi popust na kolicinu (kao da se ilustracije proizvode na pokretnoj traci). A stamparu plate koliko on trazi bez zvocanja.

Inbox ne moze da se zagusi ako se redovno proverava i cisti. Te fore ne prolaze ni kod koga ko se makar malo razume u mailing.
Dakle, ipak su izdavaci ZLI!


mambrus Posted - 20/10/2010 : 16:26:06
E, da... Dakle, Inbox se zapuni s vremena na vrijeme jer zaista dolazi mnogo prijava (za sada je katalog narastao za preko 100 novih članova). Ali, obrađujemo sve prijave i onda praznimo Inbox, tako da ako mail ne prođe, probajte opet za par dana.. I opet za par dana... Pametan način je poslati radove Jumbo mailom :)
mambrus Posted - 20/10/2010 : 16:16:22
Par komentara:
1. Ako ilustrator nikad, ali nikad nije crtao osobu koja drži recimo glazbeni instrument, nikako se ne može zaključiti da li bi bio dobar za recimo tehničke crteže te vrste, jer se uopće ne može procijeniti može li obraćati pažnju na ponekad bolesne detalje koji su važni baš na određen način. Čak i ako do bola precizno crta rukice koje sa tehnički savršenim detaljima drže recimo mač.
Dakle, probne ilustracije su... neprocjenjivo važne. Ne samo za izdavača, nego za ilustratora, da osjeti uopće koliko mu odgovara vrsta ilustracije koja će se od njega tražiti. Ne procjenjuje samo izdavač je li ilustrator podoban za taj posao, nego odgovorni ilustrator procjenjuje da li taj projekt odgovara NJEMU i načinu na koji (voli) crtati/slikati.
2. Definitivno, ugovor mora biti potpisan prije svakog posla. Inače nitko ne zna što može ili ne može očekivati.
3. Cijene NE MOGU biti standardizirane nikad pa ni tad. Jer umjetnost nije takva. Također, trud kojeg ilustrator treba uložiti u dvije različite ilustracije nije jednak. Neke od njega zahtjevaju puno više nego neke druge. Cijena uvijek treba biti u skladu s tim. Također, projekti nisu isti i poslovi nisu isti. Ponekad ilustrator ima ogromnu slobodu, a ponekad dobije detaljan opis ilustracije dug 4 kartice teksta. Sve su to parametri koje se razmatra svaki put ispočetka kada se dogovara posao i cijena. Zato... kategorički tvrditi da ilustracija košta toliko i toliko i da NE MOŽE biti manje ili više.. I opet.. da su SVI izdavači ZLI. Come on, grow up.
tico Posted - 05/10/2010 : 15:42:44
Ma jok. Nije to moje pitanje, već ime za tečaj.
mcn Posted - 05/10/2010 : 10:45:52
>Kako procijeniti i naplatiti posao?

Lako pa teško.

mcn
tico Posted - 05/10/2010 : 10:41:49
To je normalna cifra za toliki poso. Darko je uvjek znao za koliko para da svira.
Trebao bi organizirati tečaj za ilustratore.
Kako procijeniti i naplatiti posao?
Rico Posted - 05/10/2010 : 09:14:08
quote:
Originally posted by mcn

Vidi se tko je iskusan. :)
mcn


Ne bih baš rekao iskusan, ali dobar matematičar da.
mcn Posted - 05/10/2010 : 08:23:13
Vidi se tko je iskusan. :)

I znaš gdje obično dođe do kuršlusa? Kad zaključe da je to puno para za mjesec dana posla. A ne zaključe da je to puno posla za mjesec dana.

I tako to. Znat će se za jedno tjedan dana ćiribišto.

mcn
Rico Posted - 05/10/2010 : 07:57:46
Pa da, to su mozgalice, treba biti mudar.
Nista na osnovu tvoga posta ne mogu reči, ali ako to pretvorim u strip, jer je cb, jer je duhovito, jer je cca 15 tabli stripa, to bi bilo 20 000 kn.
Ovo je samo pretpostavka jer nemam pojma kakvi su crtezi, ali pretpostavljam da su i kao svi tvoji:)
mcn Posted - 04/10/2010 : 18:42:31
Nema ni mene na ovom topiku, iz razloga raznih. Koga nešto zanima, uvijek me može pitati na mail.

Al' evo mozgalice za svakoga tko se bavi poslom:

140 c/b ilustracija do 15.11., "duhovite situacije", znači scenarij i crtež.

Koliko biste vi tražili, koliko sam ja tražio, koliko će oni* ponuditi?

Nema točnih odgovora, ne morate ni odgovarati javno, samo sondirajte sebe.

mcn

* Nije Profil.
Rico Posted - 04/10/2010 : 10:41:11
E, još nešto, da ne bi bilo zabune, ja sam se zahvalio Profilu, tako da s te pozicije razgovaram:)
Rico Posted - 04/10/2010 : 10:36:13
E, to je već druga priča s kojom se slažem i to je dobar savjet.
Naravno, ne tiče se mene jer ja ne želim raditi niti za 200 kuna. Ili puna cijena ili u skladište, dakle sloboda i neovisnost.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000