forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 stripovi i ulazak u europu

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
rommel Posted - 18/06/2013 : 15:09:35
veselje za Riječane i sve non agramere mada ni potonjima neće biti drugačije
19   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Wolfman Posted - 22/10/2015 : 12:40:32
Da, debilna su im ta tumačenja što je/nije knjiga. Baš me zanima tko je tamo kompetentan da kaže što ima ili nema umjetnički ili neki drugi sadržaj. Smatraju li ono od Nives Celzijus knjigom ili ne? :D

No, moj zaključak je bio: naručuj iz EU i nemaš brige s tim. Na Amazonu/Bookdepositoryju ćeš platiti VAT 5% i to je to (porez se plaća u zemlji u kojoj je transakcija napravljena). Naši mogu oderati porez od 25% samo ako naručiš primjerice s američkog Amazona.
Demosten Posted - 22/10/2015 : 12:26:45
Izvlačim temu iz naftalina no čuo sam od jedne osobe iz Porezne uprave zanimljivu priču.

Porezna uprava je iz nekih regula/zakona prepisala odredbu da se slikovnice i bojanke tretiraju kao knjige, no obzirom da u tim istim EU regulama ne spominju stripovi, čelnici porezne uprave su samostalno zaključili da eto stripovi nisu knjige i da za njih prilikom uvoza vrijedi stopa PDV-a od 25% (zaprimili su upit od Carine i na njihov upit su tako odlučili).

Znači, prema tumacenju Porezne uprave strip se ne moze smatrati knjigom i oporezuje se po 25%. Evo sto je knjiga prema Pravilniku o PDV-u.

Knjigama se u smislu ove točke smatraju neperiodične tiskovine koje imaju istodobno sva tri sljedeća obilježja:

1. imaju stručni, znanstveni, umjetnički, kulturni i obrazovni sadržaj a ne smiju imati promidžbeni sadržaj. (Promidžbenim sadržajem smatra se onaj sadržaj u kojem se kao pretežiti dio (više od 50%) pojavljuju promidžbene poruke),
2. izrađene su u tehničkom smislu u obliku knjige, otisnute na arcima papira, ili nositeljima teksta kao što su CD, DVD ili u obliku slobodnih listova,
3. imaju najmanje 49 stranica (definicija UNESCO-a) ne računajući korice i naslovnu stranicu, osim dječjih knjiga – bojanki, slikovnica bez teksta te tiskanih nota i umetaka za knjige u obliku slobodnih listova koji mogu imati i manje od 49 stranica. Dječjim knjigama razumijevaju se i bojanke kao i slikovnice bez teksta.

Znači djela Hal Fostera, Alex Raymonda, Floyd Gottfredsona, Don Rosae, Carl Barks, Russ Manninga, Burne Hogarth....u tvrdom uvezu na 100, 200, 300 stranica se ne mogu smatrati knjigom i platiti će te 25% PDV-a, a inflantilne slikovnice koje mogu i ja nacrtati u mekom uvezu na 20tak stranica su knjige i na njih će te platiti 5% PDV-a :(
jaki Posted - 24/06/2013 : 13:11:41
To je jasno da nema carine između HR i ostalih zemalja EU ali pdv ostaje.I sad je pitanje kojom stopom pdv-a će nas opalit za stripove?5% ili 25%.Obi je ima nesreću da su ga opalili sa 25%
Poli Posted - 21/06/2013 : 10:27:21
quote:
Originally posted by teller

mene više zanima hoče li ulaskom CRO u EU Ludensovi i SA stripovi na kioscima u Sloveniji pojeftiniti?...
carine odpadaju valjda?



dobar vic



teller Posted - 21/06/2013 : 10:21:27
mene više zanima hoče li ulaskom CRO u EU Ludensovi i SA stripovi na kioscima u Sloveniji pojeftiniti?...
carine odpadaju valjda?
Mali_Mate Posted - 20/06/2013 : 16:45:59
quote:
Originally posted by trolodtroje
I nema troškova poštarine ovaj transporta.



Zapravo ima, samo što se troškovi poštarine ne prikazuju kao takvi.

Uračunati su u cijenu knjige/stripa.

Ovisi što i koliko kupuješ, za jednu knjigu BD je obično povoljniji.

za velike narudžbe nerijetko se dogodi da je Amazon povoljniji.


torca Posted - 20/06/2013 : 16:08:18
E sad će tek bit veselo. Osim šta će nas oderat ka stoku za sve šta dolazi van Evrope, ne mogu ni zamislit kako će funkcionirat poznata Rvacka efikasnost kad se posao iz 6 carinskih ureda strpa u samo 1.

A od svega mi je najbolje kako su ovaj veličanstveni trijumf purgerske centralizacije uklopili s ulaskom u EU. Ista priča ka s ukidanjem PDV-a na knjige - nije to do nas, nego su nam zločesti Evropljani naredili.
trolodtroje Posted - 19/06/2013 : 07:22:43
quote:
Originally posted by jaki

što je bez troškova?



Bookdepository šalje stripove po jedan - uvek. Možeš naručit 5 ili x zajedno ali uvek šalju jedan po jedan. I nema troškova poštarine ovaj transporta. I od ulaska Hrv u EU nema nikakvog pdv ili taxe ili štatijaznam: "Po vstopu Hrvaške v EU slovensko-hrvaška meja ne bo več zunanja meja carinskega območja EU. To pomeni, da bo čez slovensko-
hrvaško mejo pretok blaga prost, brez carinskih formalnosti in obveznosti.":

http://www.carina.gov.si/fileadmin/curs.gov.si/internet/Za_medije/Sporocila_za_medije/2013/SPREMEMBE_ZA_PODJETJA_ZARADI_VSTOPA_HRVASKE_V_EU.pdf

Važi za fizičke osobe kao i za firme.
emirem Posted - 18/06/2013 : 23:46:27
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by jaki




Meni naplatili 25% s obrazloženjem:
"To nisu knjige"
Iako su bile knjige većinom.



Obi-wan Posted - 18/06/2013 : 23:30:25
quote:
Originally posted by jaki

a ako naplate pdve,koliki je?25% ili manji kao na knjige 5%?


Meni naplatili 25% s obrazloženjem:
"To nisu knjige"
Iako su bile knjige većinom.
Mogu kako hoće u banana državi.
Ispravka: evropskoj banana državi.
jaki Posted - 18/06/2013 : 23:18:04
a ako naplate pdve,koliki je?25% ili manji kao na knjige 5%?
rommel Posted - 18/06/2013 : 23:00:00
kod nas ništa - ili opale na cijenu plus poštarina ili puste
jaki Posted - 18/06/2013 : 22:53:06
što je bez troškova?
trolodtroje Posted - 18/06/2013 : 22:42:16
quote:
Originally posted by jaki

ja sam odustao od amazona i naručujem samo sa BD jer oni šalju svaki komad pojedinačno pa ne bi trebao izazvati pozornost carinika.

...bez troškova post&packaging
jang Posted - 18/06/2013 : 22:24:20
nema više carine iz država EU, iz amerike ne verujem da če se to promeniti
Smomo8 Posted - 18/06/2013 : 16:23:12
Postoji li mogućnost da će sad prilikom ulaska u EU na carini biti stroži kriteriji i da će se bolje motriti ? jer sam dosad uvijek bio oslobođen carine,čak i prilikom naručivanja s amazona.
Jako mi je bitno.
jaki Posted - 18/06/2013 : 15:54:44
ja sam odustao od amazona i naručujem samo sa BD jer oni šalju svaki komad pojedinačno pa ne bi trebao izazvati pozornost carinika.
rommel Posted - 18/06/2013 : 15:27:18
quote:
Originally posted by jaki

samo da ne naplaćuju pdv na stripove a gdje će ulazizi u hr i nije tako važno.
nema carine na stripove iz eu a pdv je koliko?25% ili manje?


zapravo nije baš tako - ja sam već znao x ljudi tamo i mogao sam razgovarati s njima i proći s oslobođenjem od carine - u zgb sigurno neću ići...ono čemu se nadam da će biti ipak koliko toliko fer kao riječki carinici -
jaki Posted - 18/06/2013 : 15:23:38
samo da ne naplaćuju pdv na stripove a gdje će ulazizi u hr i nije tako važno.
nema carine na stripove iz eu a pdv je koliko?25% ili manje?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000