T O P I C R E V I E W |
MAKONDO |
Posted - 27/10/2018 : 00:13:53 U nedelju 28. oktobra na Beogradskom sajmu knjiga, u 14 časova na štandu IK „Makondo“ biće promovisan album „Crne besmislice“, izdanje od značaja za evropsku devetu umetnost.
• Omiljeni crnohumorni stripovi iz Jugoslavije 1980-ih sabrani su u knjigu prvo u Francuskoj, a sada i u Srbiji. • Predstavljeno četiri decenije rada Božidara Milojkovića BAM-a i trideset godina saradnje sa Draganom Lazarevićem i Lazarom Odanovićem. • Izdanje se može posmatrati kao posveta Andreu Frankenu i drugim majstorima franko-belgijskog stripa.
Beogradske izdavačke kuća „Forma B“ i „Makondo“ zajednički su — sa dva različita omota — objavile album stripova Crne besmislice kao prvi u novoj biblioteci „Karike i oblaci, edicija karikaturalnog stripa“, koju uređuje Zoran Stefanović, upravnik programske jedinice Centar za umetnost stripa pri Udruženju stripskih umetnika Srbije.
Autori albuma Božidar Milojković BAM, Dragan Lazarević (De Lazare) i Lazar Odanović će potpisivati knjigu i crtati za svoje posetioce na Beogradskom sajmu knjiga u nedelju 28. oktobra, od 14 do 16 časova, na štandu IK „Makondo“ (Hala 1, štand 1436). Tu će posetioce čekati još neka iznenađenja – kao tek objavljeni kapitalni prvi tom sabranih dela jednog od očeva evropskog stripa Đorđa Lobačeva Plava pustolovka i druge priče (1931-1939. godina).
Nakon veoma uspešnog festivala humorističko-karikaturalnog i porodičnog stripa „Gašin sabor“ u Dečjem kulturnom centru Beograda u aprilu ove godine, Udruženje stripskih umetnika u saradnji sa izdavačima želi da zasmeje čitaoce najboljim srpskim i jugoslovenskim humornim stripovima u ediciji „Karike i oblaci“ čiji su autori takođe i Brana Nikolić, Lazo Sredanović, Dušan Vukojev, Radič Mijatović, Zoran Kovačević i mnogi drugi međunarodno poznati majstori.
Milojković, humorista–bomba
Temelj albuma Crne besmislice je četvorodecenijski opus Božidara Milojkovića BAM-a (r. 1952) srpskog stripara, karikaturiste, scenariste i izdavača, tvorca antologijskih crnohumornih stripova. Milojković prve karikature objavljuje 1975. u beogradskom Ježu, a zatim i u drugim jugoslovenskim strip revijama, novinama i časopisima: Ekspres politika, Crtani humor, Studio, Čvorak, Popaj, Seksi humor, Humor na kvadrat, Eks almanah, YU strip, Politikin Zabavnik, Kontejner, Finesa i drugim. Jedan je od osnivača strip magazina Kontejner, te izdavač i autor strip revije Finesa.
Sa scenaristom koji je obeležio jugoslovenski humor osamdesetih, Lazarom Odanovićem (r. 1957), BAM je kreirao strip „Paceri“. Iz Milojkovićevog pera nastali su i stripovi „Šašavci“, „Šerif“, „Super pacer“ i kolor gegovi crtanog humora. Radio je i naslovnice za časopise i knjige. Bio je u razdoblju 1993-1995. kandidat za nastavljanje „Gaše Šeprtlje“ i „Crnih misli“ jednog od najvažnijih evropskih autora Andrea Frankena.
Milojkovićev opus je visoko vrednovan u kritici i istoriografiji srpskog i jugoslovenskog stripa, uvršćen je u najbolje jugoslovenske radove 20. veka, a posvećena mu je i ilustrovana monografija Dragana Lazarevića Blogografija: BAMova strip avantura (2015). Milojković i Lazarević rade i projekat „FilmSTRIP“, u kojem se svetska i srpska filmska remek-dela adaptiraju u stripove: Maratonci trče počasni krug, Ben-Hur, Tačno u podne, Kleopatra, Dvanaest žigosanih i Spartak.
Sam Dragan Lazarević (r. 1964) je ugledni srpski stripar, ilustrator, karikaturista, scenarista, urednik i izdavač, poznat na međunarodnoj sceni pod umetničkim imenom Dragan de Lazare. Lazarević je jedan od začetnika trenda rada stripara iz Srbije u Francuskoj („Avanture Iva Rokatanskog“, sa Odanovićem 1989), a sa Mitikom i legendarnim Valterijem autor je frankofonog hit serijala „Rubina“. Jedan je obnovitelja Udruženja stripskih umetnika Srbije 2010. i njegov potpredsednik od 2015. godine. Upravo je objavljen i album Sat („Pčelica“, Čačak) gde je bio scenarista, a crtač je bio Vujadin Radovanović, a kolorista Rade Tovladijac. Album je rađen po istinitoj sudbini autorovog pradede Radomira u Prvom svetskom ratu i izazvao je veliku pažnju na ovogodišnjem Beogradskom sajmu knjiga.
Kao BAM-ov decenijski poštovalac i saradnik, upravo je Lazarević najzaslužniji za ovakav oblik albuma Crne besmislice. On kaže: „Pojava BAMa krajem 1970-ih bila je bomba humorističko-karikaturalne virtuoznosti na nebu srpske (tada još jugoslovenske) devete umetnosti. Svežina ideje, virtuoznost linije, sajdžijska minucioznost, tehnička preciznost, posvećenost detalju, ekspresivnost karaktera, dinamika dostojna crtanog filma, samo su nemušti pokušaji opisa širine i monumentalnosti njegovog, od samih početaka, projavljenog talenta.“ Vaskrsavanje izgubljenih originala
Zahvaljujući Lazarevićevom jednogodišnjem radu, izgubljeni originali BAM-ovih stripova su u dugotrajnom procesu restauracije i rekonstrukcije obnovljeni, ali i dopunjeni novim tablama i tako se pojavio crnohumorni album trojice autora Crne besmislice, koji jeste autorski rad ali predstavlja i svojevrsnu srpsku posvetu Andreu Frankenu i drugim majstorima franko-belgijskog stripa.
Podsetimo da je francuska verzija albuma bila objavljena u godini kada se obeležavalo 40 godina otkako je Bojan M. Đukić registrovao 1976. umetničku grupu „Beogradski krug 2“, u okviru koje su ovi stripovi nastajali. Zato je ovo izdanje i od istorijskog značaja, jedna lepa retrospektiva koja pokazuje da strip iz Srbije i cele Jugoslavije ima evropski kvalitet i da je sa razlogom najuspešnije izvozno polje u savremenoj umetnosti Srbije. Reč kritike
O Božidaru Milojkoviću BAM-u: „Pojavivši se karikaturom u Ježu 1975, a stripom sa dva kaiša u Eks almanahu 1979. (br. 199. i 202), Milojković je odmah pokazao kuda je namerio u svojoj misiji zabave sa blagom dozom bizarnosti. Od debitantskog – ideološki dvosmislenog, tada opasnog – kaiša „Crveni cvet“, pa nadalje, Bam je stilski ponekad bio blizak Frankenu, ali opet u mnogim nijansama svoj, osvežavajući razbarušenošću svog sveta svaki magazinski prostor u kojem se pojavljivao.“ — Zoran Stefanović (u Tamburić, Živojin, Zdravko Zupan i Zoran Stefanović. Stripovi koje smo voleli: Izbor stripova i stvaralaca sa prostora bivše Jugoslavije u XX veku, „Omnibus“, Beograd, 2011, str. 151) O Lazaru Odanoviću: „Šira javnost je za beogradskog scenaristu Lazara Odanovića (1957) saznala već krajem sedamdesetih, kada se pojavio njegov bizarni komični serijal „Nićifor“ kojeg je crtao, baš kao i kasniji serijal „TV mreža DDT“, Zoran Kovačević. Primećeni su bili i Odanovićevi „Paceri“ sa Božidarom Milojkovićem, a „Tom i DŽeri“ sa Kovačevićem i Zdravkom Zupanom bio je omiljeno štivo najmlađih širom Jugoslavije. U mnogo navrata je Odanović zaslužio reputaciju jednog od istaknutijih scenarista osamdesetih, sa izvornom duhovitošću i dobrim zanatom. Posebno mesto u opusu ovog pisca ima saradnja sa nešto mlađim Draganom Lazarevićem (1964), koja je ostavila traga u našem tadašnjem stripskom humoru.“ — Zoran Stefanović (predgovor za album: Lazarević Dragan, Lazar Odanović i Žan-Klod Smit / „Mitik“. Avanture u Gradu svetlosti: Gile Gulić & Iv Rokatanski, „Rozenkranc“, Maglić, 2012.) O Draganu Lazareviću: „Svoju nameru iz tinejdžerskih dana — da savlada najviše standarde jednog visoko formalizovanog manira, francuskog karikaturalnog stripa — Lazarević je direktno ispunio u svom velikom [inostranom] debiju, po scenariju iskusnog Odanovića. I zaista, „Iv Rokatanski“ je u crtačkom smislu bio udžbenički odraz profesionalne i temeljne psihe, što je kasnije višestruko potvrđeno i Lazarevićevom saradnjom sa Valterijem na „Rubini“. I tu stižemo do karakterološkog objašnjenja činjenice da samo neki talenti uspevaju da stvore iole ozbiljnije delo u industriji stripske zabave, jednoj od težih umetničkih disciplina.“ — Zoran Stefanović (u Stripovi koje smo voleli: Izbor stripova i stvaralaca sa prostora bivše Jugoslavije u XX veku, 2011, str. 119.) |
3 L A T E S T R E P L I E S (Newest First) |
zstefanovic |
Posted - 27/10/2018 : 22:15:48 Sutra, 28. oktobra, na Beogradskom sajmu knjiga, na štandu Makonda, biće druženje sa autorima "Crnih besmislica" u 14 časova.
Podsetnik:
- Časovnici se u toku noći pomeraju na zimsko računanje vremena (baš su šašavi ti Evropljani). 14 časova nije uvek 14 časova, osim ako nije dogovoreno.
- Naravno, mogu se za potpisivanje i crtanje davati i primerci "Crnih besmislica" u izdanju "Forme B" (neko je pitao - može li).
- Ako vam se BAM potpiše — to čuvajte kao retkost. On se na javnim manifestacijama pojavljuje jednom u 20 godina. Ili ređe. |
zstefanovic |
Posted - 27/10/2018 : 22:14:29 quote: Originally posted by ivanl
Ovo mi je ludilo. Kao da je izaslo iz Franquinove radionice. Za bolji kompliment ne znam...
Jeste — jedan od najšarmantnijih domaćih albuma i flešbek za nas koji smo odrasli na YU stripu. Osim Frankenu, ovo je spomenik zahvalnosti Francuskoj, pardon Belgiji, za sve što nam je dobro poslala kroz stripove. |
ivanl |
Posted - 27/10/2018 : 03:53:00 Ovo mi je ludilo. Kao da je izaslo iz Franquinove radionice. Za bolji kompliment ne znam... |
|
|