forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 TOP 100 scenarista GLASANJE za ENG do 24.9.

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
don_draper Posted - 09/09/2024 : 18:19:57
Pozdrav kolegama forumašima.

Možda je i bilo ovih pothvata ranije, možda ne, ali pokušao bih uz malo dobre volje napraviti jednu listu baš ovog našeg foruma.
Kako američki magazin Time svake godine izda 100 najutjecajnijih ljudi, mislim da bi naš forum mogao iznjedriti jednu top stotku za sva vremena.

Ideja je da zbirnim glasovima članova foruma formiram listu najboljih 100 scenarista svih vremena. U konkurenciju bi upali samo scenaristi ili oni koji participraju u scenariju. Dakle, mogu biti i oni koji su kompletni autori stripa (scenarij + crtež) poput Hergea, Charlesa Schulza itd. Mogu biti i tu uključeni crtači koji su se uspješno okušali i kao scenaristi (npr. Moebius). Jedino tko ne konkurira jest ekipa koja radi samo u svojstvu crtača. Malo isključivo, ali naslov liste je dosta sugestivan.

FORMAT LISTE

Nakon vaših prijedloga i dodatnog mozganja, ostaje se pri sustavu kvota po pojedinim školama stripa, ali u nešto izmjenjenom obliku.
Imat ćemo 3 veće kvote:

1. ANGLOSAKSONSKI (ENG) stripovi - dakle stvaralaštvo na engleskom jeziku pod okriljem SAD/UK/Australije i ostalih anglosaksonskih govornih područja.

2. BD stripovi - svi stripovi povezani s francusko-belgijskim kućama i školama, praktički jako veliki dio Europe ovdje spada

3. ROMANSKI - ovdje spadaju romanski jezici, a da nije franucski, dakle španjolski, portugalski i talijanski. Ovdje pripada Bonelli, Alan Ford, Pirenejski poluotok, Južna i Srednja Amerika. Šarolika skupina.

Sve 3 grupe će imati po 20 fiksnih predstavnika na listi, dakle 60 mjesta.

Ali, od rezultata vaših glasovanja ostaje još 20 kao "best of the rest" iz ove 3 kategorije upadaju na listu. To znači da po bodovnim stanjima 20 najboljih koji su "izvisili" iz svojih top 20 u grupacijama ipak upadaju.

I 2 manje kategorije

Manga i Domaći strip svaki s po 10 mjesta. Kriteriji za ove 2 kategorije su prilično jasni. Za domaći spadaju svi autori s ex-Yu prostora.

PRAVILA GLASANJA

Za 3 veće kategorije ide prvo krug nominacija u kojem svatko može nominirati do 10 autora. Molim vas da u nominacijama ne duplirate imena koja su neki od kolega spomenuli prije.

Onda iz tih nominiranih svatko može sortirati top 15 imena po svom mišljenju i ukusu.
Iz tih top 15 bodovi se dodjeljuju po principu:

1. mjesto 18 bodova
2. mjesto 16 bodova
3. mjesto 14 bodova
4. mjesto 12 bodova
5. mjesto 11 bodova

i tako dalje za po jedan bod manje za svaku nižu poziciju

Ako netko glasa za manje od 15 autora bodovi će se priznavati, ali po principu proporcionalno manje bodovne snage. To znači, ako stavite listu od 11 autora, boduje se kao od 5.mjesta nadalje, ili ako ih se 7 stavi, bodovno kao od 8.mjesta i tako dalje.

Za 2 manje kategorije neće biti nominacija, nego se ide odmah u glasanje. Za te kategorije se traži top 7 lista po principu

1. mjesto 10 bodova
2. mjesto 8 bodova
3. mjesto 6 bodova
4. mjesto 4 bodova
5. mjesto 3 bodova
6. mjesto 2 bodova
7. mjesto 1 bod

I onda je na meni da sastavljam listu.
Objavit ću i listu po kvotama, ali ići će na kraju ultimativnih top 100 po bodovima od najviše ka najniže, kao jedna zbirna i baš naša lista.


RASPORED GLASANJA

13.9 - 18.9. NOMINACIJE za ANGLOSAKSONSKE

Nominirani autori:

Alan Moore
Frank Miller
Garth Ennis
Grant Morrison
Warren Ellis
Neil Gaiman
Brian Azzarello
Charles Schulz
Bill Watterson
Chris Claremont
Brubaker Ed
Crumb Robert
Eisner Will
Mignola Mike
Millar Mark
Remender Rick
Rucka Greg
Russell Craig P.
Shelton Gilbert
Windsor-Smith Barry
E.C.Segar
Carl Barks
Leonard Starr
Stan Lee
Archie Goodwin
Howard Chaykin
Walter Simonson
John Ostrander
Matt Wagner
Kurt Busiek
Peter O'Donnell
Tom Tully
Hal Foster
Milton Caniff
Frank Robbins
Elliot Caplin
George McManus
Dik Browne
Scott Adams
Gary Larson
Peter Bagge
Derf Backderf
Julia Wertz
Guy Delisle
Joe Matt
Julie Doucett
Bryan Talbot
Bob Fingerman
Harvey Pekar
Adrien Tomine
Tom King
Matt Kindt
Robert Kirkman
Hernandez bros
Brian Michael Bendis
Brian K Vaughan
Winsor McCay
Don Rosa
Stan Sakai
Tony Millionaire
Erik Larsen
Geoff Johns
Scott Snyder
James Robinson
Keith Giffen
J.M. DeMatteis
Darwin Cooke
Sergio Aragones
Alex Raymond
Floyd Gottfredson
Jason Aaron
Roy Thomas
George Herriman
Art Spiegelman
Jim Davis
Marv Wolfman
Cary Bates
Gary Friedrich
Steve Englehart
Len Wein
Gerry Conway
Doug Moench
Bob Haney
Mort Walker
Gail Simone
Jack Kirby
Mark Waid
Pat Mills
John Wagner
Kate Beaton
Roger Stern
Mark Russell
Jeff Lemire
Peter David
Jonathan Hickman
Jeff Smith
Paul Dini
Jeph Loeb
Chip Zdarsky
Matt Fraction
David Michelinie
J. Michael Straczinsky
Chris Ware
Charles Burns
Jason Lutes
David Mazzucchelli
Sean Murphy
Michel Rabagliati
Alex Robinson
Joe Sacco
Harvey Kurtzman
Otto Binder
Christopher Priest
Joe Hill
Kieron Gillen

19.9. - 24.9. GLASANJE za ANGLOSAKSONSKE
25.9. - 30.9. NOMINACIJE za BD
1.10. - 6.10. GLASANJE za BD
7.10.- 12.10. NOMINACIJE za ROMANSKE
13.10. - 18.10. GLASANJE za ROMANSKE
19.10. - 24.10. GLASANJE za MANGE
25.10. - 30.10. GLASANJE za DOMAĆE
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
borg Posted - 19/09/2024 : 00:49:53
Lee Falk-a ne stavismo na listu...

Zar nije lakše da napišeš koliko bodova koji. Biće ti možda preglednije kad budeš sabirao. Posebno ako bude nepotpunih lista.
don_draper Posted - 18/09/2024 : 23:22:13
Kao sastavljac liste uzet cu si cast da medu prvima glasam, da ne ispadne da poslije nastimavam rezultate

1.Grant Morrison 18
2.Alan Moore 16
3.Jeph Loeb 14
4.Darwyn Cooke 12
5.Neil Gaiman 11
6.Frank Miller 10
7.Stan Lee 9
8.Ed Brubaker 8
9.Kurt Busiek 7
10.Geoff Johns 6
11.Jonathan Hickman 5
12.Jeff Smith 4
13.Paul Dini 3
14.Bill Watterson 2
15.Mark Waid 1
don_draper Posted - 18/09/2024 : 23:19:48
NOMINACIJE SU ZATVORENE, a samim time se OTVARA GLASANJE za prvu kategoriju.

Pravila su u prvom postu, kao i popis svih nominiranih.
Beva Posted - 18/09/2024 : 21:13:04
Eto, da ne propadne, ja nominiram ridiculusove prijedloge pošto je on svoje već ispucao:

Harvey Kurtzman
Otto Binder
Christopher Priest
Joe Hill
Kieron Gillen

Joe Hill će sigurno biti na mojoj listi.
ridiculus Posted - 18/09/2024 : 20:20:02
Joe Hill je sin Stephena Kinga, i on bolje razume medij stripa nego ćaća mu, koji je i sam napisao nekoliko takvih scenarija - po mišljenju dodeljenih crtača, ne različitih po formi od onih za filmove.

Ali glasanje za scenariste a bez Kurtzmana je... pa, neobično.
njofra32 Posted - 18/09/2024 : 19:52:25
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by njofra32

1 ED BRUBAKER
2 JASON AARON

i to je to od mene za anglosase



Već su pomenuti i Brubaker i Aaron.

Ali,

Harvey Kurtzman
Otto Binder
Christopher Priest
Joe Hill
Kieron Gillen

nisu.



to su dva autora za koje dajem svoj glas na glasanju unaprijed. ostalu gospodu ne poznajem. don drapere pribilježi
don_draper Posted - 18/09/2024 : 16:53:11
Ajde jos crtaca kako-tako, ali ova druga kategorija bi bila pomutnja.

Vidjet cemo se kako se bude ovo kretalo, mkslim da cemo imati respektabilan uzorak i broj glasova i da ce ovih 100 imena biti znacajna.

Mota mi se po glavi i ideja za top 100 stripova, ali to je jako veliki problem s ukljucnim kriterijima. Idemo mi prvo sutra izglasati prvu dvadesetoricu.
Mr. Bushido Posted - 18/09/2024 : 13:34:58
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Meni osobno je nebitno da li je strip nastao na temelju klasičnog scenarija ili nije, u konačnici je rezultat isti. Mi tu početnu ideju/priču/narativ vrednujemo isključivo kroz taj niz povezanih ilustracija na papiru.


A mi ne. Hvala lepo! Neću valjda da glasam za iste ljude iz istog razloga u različitim kategorijama (scenarista/crtač/štagod)?

quote:
"Scenarij" je možda nespretan pojam u kontekstu stripa, jer nas automatski tjera da pomislimo na scenarij u književnom ili filmskom smislu, a zapravo nam treba neki bolji pojam, koji bi obuhvatio načine oblikovanja narativa jednog Alana Moorea, jednog Stana Leeja, ili jedne Kate Beaton.



Sad kažeš ono što sam ja već rekao, samo što sam ja pomenuo Chrisa Warea, a mogao sam i Mazzucchelija i Scotta McClouda. Ali to je bilo samo postavljanje okvira, ne probijanje (kao što bi hteo Vader), jer glasam za ono što me kategorija "automatski tera da pomislim".

No, nema veze, ionako će na samom glasanju to da se uravnoteži.


Jedino fer bi bilo da Draper napravi izbore za najboljeg crtača i najboljeg kompletnog autora. :)
ridiculus Posted - 18/09/2024 : 12:22:12
quote:
Originally posted by njofra32

1 ED BRUBAKER
2 JASON AARON

i to je to od mene za anglosase



Već su pomenuti i Brubaker i Aaron.

Ali,

Harvey Kurtzman
Otto Binder
Christopher Priest
Joe Hill
Kieron Gillen

nisu.
ridiculus Posted - 18/09/2024 : 12:20:30
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Meni osobno je nebitno da li je strip nastao na temelju klasičnog scenarija ili nije, u konačnici je rezultat isti. Mi tu početnu ideju/priču/narativ vrednujemo isključivo kroz taj niz povezanih ilustracija na papiru.


A mi ne. Hvala lepo! Neću valjda da glasam za iste ljude iz istog razloga u različitim kategorijama (scenarista/crtač/štagod)?

quote:
"Scenarij" je možda nespretan pojam u kontekstu stripa, jer nas automatski tjera da pomislimo na scenarij u književnom ili filmskom smislu, a zapravo nam treba neki bolji pojam, koji bi obuhvatio načine oblikovanja narativa jednog Alana Moorea, jednog Stana Leeja, ili jedne Kate Beaton.



Sad kažeš ono što sam ja već rekao, samo što sam ja pomenuo Chrisa Warea, a mogao sam i Mazzucchelija i Scotta McClouda. Ali to je bilo samo postavljanje okvira, ne probijanje (kao što bi hteo Vader), jer glasam za ono što me kategorija "automatski tera da pomislim".

No, nema veze, ionako će na samom glasanju to da se uravnoteži.
Mr. Bushido Posted - 18/09/2024 : 01:17:04
quote:
Originally posted by culture vulture

Htio sam ubaciti kratko pitanje i dobiti kratak odgovor, ne pokrenuti opseznu raspravu.


Jebiga, ne postoji jednostavan odgovor na tvoje pitanje. :)

Gore sam spomenuo kako govoreći o scenariju moramo uzeti u obzir specifičnosti stripa kao medija. Da, imamo autore-scenariste koji pišu scenarije za stripove, koji se doista ne razlikuju od scenarija svojih književnih, kazališnih ili filmskih kolega.

Međutim, isto tako imamo more autora koji sami pišu i crtaju svoje stripove, te pritom ne pišu nužno punokrvne scenarije. Neki sastave sinopsis ili bilješke, neki skiciraju, neki rade storyboardove, a neki jednostavno crtaju iz glave. A tu je i Marvelova metoda, u kojoj niti ne postoji scenarij u klasičnom obliku.

Meni osobno je nebitno da li je strip nastao na temelju klasičnog scenarija ili nije, u konačnici je rezultat isti. Mi tu početnu ideju/priču/narativ vrednujemo isključivo kroz taj niz povezanih ilustracija na papiru.

"Scenarij" je možda nespretan pojam u kontekstu stripa, jer nas automatski tjera da pomislimo na scenarij u književnom ili filmskom smislu, a zapravo nam treba neki bolji pojam, koji bi obuhvatio načine oblikovanja narativa jednog Alana Moorea, jednog Stana Leeja, ili jedne Kate Beaton.
njofra32 Posted - 17/09/2024 : 20:15:36
1 ED BRUBAKER
2 JASON AARON

i to je to od mene za anglosase
Shaner Posted - 17/09/2024 : 13:43:30
U nekoliko navrata se spominjao Chris Ware, a nitko ga još nije nominirao, pa evo da i to ispravimo.

Chris Ware
Charles Burns
Jason Lutes
David Mazzucchelli
Sean Murphy
Michel Rabagliati
Alex Robinson
Joe Sacco

ridiculus Posted - 17/09/2024 : 12:59:58
I da ne bude dodatne zabune, gore rečeno se ne odnosi na misaone balončiće. Njihov sadržaj je takođe stvar trenutka u kome se dešava akcija, nezavisno od toga da li je tu vreme kondenzovano ili šta god.

Pričao sam o pojavi u kojoj je protagonista narator koji se obraća čitaocu, i čije misli, isečci iz dnevnika, razmišljanja o životu, prisećanja iz mladosti, idu iza neposredne akcije, a nisu u njoj.
ridiculus Posted - 17/09/2024 : 12:40:37
Eh, kamo sreće da jesam! Opisao sam možda 0,99% njegovog opusa, i to sam darežljiv.

Unutrašnji monolog nije isto što i izgovoreni monolog, koji se dešava u vremenu akcije.
Lord Vader89 Posted - 17/09/2024 : 12:36:13
bukvalno si opisao 99% scenarističkog pristupa Stana Leeja xD
ridiculus Posted - 17/09/2024 : 12:32:12
quote:
Originally posted by AdamEer

Kako bi onda okarakterisao romane ili knjige koje su pune takvih unutarnjih monologa? Jesu li i to samo "trope" (imamo li kakvu bolju domaću riječ od ove? Kliše? Stereotip? Šablon? Bilo šta, samo ne to) koje služe za vještačke pokušaje stvaranje lažne kompleksnosti?

Jasno da strip nije ni film ni knjiga, već nešto između; ima na raspolaganju niz alatki koje ova druga dva medija nemaju, ali također ima i brojna filmu i literaturi svojstvena načina pripovjedanja - između ostalog i unutarnji monolog. Zašto ih onda ne iskoristiti ukoliko postižu željeni efekt?

Ono što važi za film ("show, don't tell"), ne mora nužno važiti i za strip. Nekada ta unutrašnja naracija služi postizanju određene atmosfere, kao i dodatnoj karakterizaciji likova i ako se odradi dovoljno pametno, može dati niz suptilnih sugestija o samom karakteru, stanju uma ili situaciji u kojoj se lik koji "monologizira" nalazi.



Proza (ili poezija) koja sadrži unutrašnji monolog je mesto gde je taj postupak nastao. Tu treba i da ostane, uz časne izuzetke. Reči su stvorene za takve stvari, književnost je oblast koja najbolje prikazuje tok i previranje unutrašnjeg života.

Možda nisam bio dovoljno jasan: ne mislim na upotrebu "unutrašnjeg monologa" u stripu po sebi, već na kontekst u kome nam je najčešće predstavljen - čitalac prati dve uporedne linije dešavanja, neposrednu akciju i autoritatavno izrečene misli protagoniste koje se međusobno slažu najčešće samo u nekom muzičkom smislu (ritam, kulminacija, kadenca, itd.) Ima tu nekog poetskog talenta, istina; scenarista nauči da prilagodi tok svojih reči veličini kadrova i ritam svojeg "recitovanja" ritmu dešavanja. Ali, na jednom dubljem nivou, takav postupak najčešće nema smisla. Moderni (američki?) strip je uglavnom odbacio univerzalnog, nezavisnog naratora, ali zamenio ga je nečim gorim: protagonistom, ili čak bilo kojim likom kome se ukaže prilika, i koji time postaju autoriteti za čitaoca. Naravno, to bi moglo da se iskoristi na lep način, na primer, nepouzdanim pripovedanjem i slično, ali retko ko to radi (ako iko). Obično se "alat" koristi da bi se uštedelo na prostoru - dve muve jednim udarcem, što bi rekli naši stari. A i efikasno je na jedan način, jer popunjava se prostor, time i vreme, da čitalac ne bi prebrzo savladao dugačak niz nemih kadrova. Zaokupljuje mozak.

U filmu ga koriste povremeno i po potrebi. U stripu ga češće potežu nego ne, ili bar imam takav utisak.

Inače, šalio sam se za Millera. Kod njega je to deo ličnog stila, pa čak i šarma. Ali ovi posle njega preteraše.

"Show, don't tell" je dobro pravilo do određene granice; ne preterujmo ni sa tim, čak ni na filmu. Zapleti se često zasnivaju na rečima, na lažima, na onom neizrečenom u govoru - pogotovo kriminalističke priče, ali i dobar deo drugih. Ali ovaj naš konkretni problem je nešto treće: tu se priča i pokazuje u isto vreme.
culture vulture Posted - 17/09/2024 : 12:10:07
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by culture vulture

Činjenica da se nekome nešto osobno svidjelo i da to ima na polici je irelevantna za razgovor o tome koji su najbolji scenaristi.



Upravo suprotno, to je jedina relevantna činjenica. :)


Na osobnoj razini.
Od obrazovanih se ljudi, medjutim, u razgovoru o prirodi neke umjetnosti opcenito, ocekuje nesto vise od solipsizma, inace sugovornici/citatelji ne znaju sto bi s tim duboko osobnim, "dragi dnevnice" misljenjima.

quote:

Gledaj, svakako bismo mogli primijeniti tvoje parametre za vrednovanje najboljih scenarista, ali čini mi se da su baždareni previše "književno", zbog čega nisu sasvim primjenjivi na stripovski medij/umjetnost, te ne uzimaju u obzir njegove specifičnosti.


Terminologija koju sam upotrijebio kako bih naveo neke kategorije po kojima mislim da bismo trebali vrednovati scenariste kad se radi lista najboljih dolazi (uglavnom) iz knjizevne teorije (nesto je i iz filmske), iz prostog i ocitog razloga sto je tamo najprije razvijena (do trenutka kad se stripovska teorija i pocela pisati, to je u knjizevnoj i filmskoj teoriji bila topla voda koja se vec odavno ohladila).
Unutarnje funkcioniranje bilo kojega narativnog djela koje ima likove, radnju, dijaloge itd. je, medjutim, uvijek isto - zato termini razvijeni originalno za razumijevanje starogrckog teatra i mogu biti primjenjeni na roman, film, strip, stogod. Zato se i preporucuje Aristotel kao lektira buducim scenaristima.

quote:
Stripovski scenarij ne možemo vrednovati na isti način na koji vrednujemo književna djela, jer on ne postoji u vakuumu, već se realizira isključivo kroz svoj vizualni dio.


Ovaj dio stoji.
I mislim da nisam jedini kojem bi ova tema bila daleko zanimljivija kad bi se scenariste nominiralo na osnovi toga na koji su nacin pridonijeli samom mediju stripa, a ne na osnovi toga kako su izvrnuli naglavacke ovu ili onu infantilnu pricu o ovom ili onom maskiranom osvetniku.
Ali onda moras revidirati i ostatak svoje liste, jer nijedan od tih nije napisao scenarij koji bi ucinio ista novo s medijem stripa kao takvim.
Chris Ware, koji tek nije napisao scenarij u punom smislu te rijeci, bi po toj logici, recimo, puno vise zasluzivao mjesto na listi najboljih scenarista jer je njegov nacin pricanja price pomaknuo granice medija.

quote:
Što se tiče Kate Beaton, moje je mišljenje da je dobar humor teško napisati, a još je teže napisati/nacrtati/stvoriti dobar humoristični strip. A kad čitam humoristične stripove Kate Beaton pomislim kako pred sobom imam nešto svježe i jedinstveno, prožeto šarmom i stilom. Čitajući Kate Beaton osjetim jedan glas i humor koji su nedvojbeno specifični. I onda dođemo do Ducks, stripa koji je stvarala godinama, koji je došao poput šamara i pokazao da joj humor nije jedini as u rukavu. Beaton bi po meni bila majstorica već samo na temelju svojih humorističnih stripova, ali Ducks ju je zapravo postavio na više postolje.



Vrtimo se u jako malenom krugu.
Citav je razgovor poceo mojim pitanjem "Na koju foru osoba koja nije nikad napisala scenarij u punom smislu te rijeci zavredjuje mjesto medju scenaristima uopce, a kamoli na listi najboljih?".
Odgovor na to dobio nisam, a to me jedino zanimalo.
Produzeni odgovor o tome zasto se njen rad tebi osobno svidja mi ne odgovara na to pitanje nista vise nego kratki odgovor ili sama pojava njezinog imena na listi. Da, naravno da mi jasno da je nominiras jer ti se svidja njen rad - pitam te nesto drugo.
Ali pustimo, nema veze. Htio sam ubaciti kratko pitanje i dobiti kratak odgovor, ne pokrenuti opseznu raspravu.
AdamEer Posted - 17/09/2024 : 11:43:30
quote:
Originally posted by ridiculus


Evo baš sam ponovio prvu priču iz Sandman Mystery Theatre, Tarantulu, i dok je sve to bogato i uzbudljivo (i morbidno!) prikazano, ima jedna falinka u načinu pripovedanja, koja se sadrži još u scenariju, ali koja se uprkos tome što je falinka pretvorila u standardnu tropu u stripu, onu koja se zove "unutarnji monolog". Kako sam stariji, ili hajde da kažem kako vreme više ide, ta me tropa sve više iritira. Stvara lažnu kompleksnost tamo gde nema potrebe za tim. Daje eksplicitno motivacije likova - kao da je to uobičajena stvar u svakodnevnom životu, analizirati sam sebe na taj način - tamo gde bi nedorečenost bila interesantnija.




Kako bi onda okarakterisao romane ili knjige koje su pune takvih unutarnjih monologa? Jesu li i to samo "trope" (imamo li kakvu bolju domaću riječ od ove? Kliše? Stereotip? Šablon? Bilo šta, samo ne to) koje služe za vještačke pokušaje stvaranje lažne kompleksnosti?

Jasno da strip nije ni film ni knjiga, već nešto između; ima na raspolaganju niz alatki koje ova druga dva medija nemaju, ali također ima i brojna filmu i literaturi svojstvena načina pripovjedanja - između ostalog i unutarnji monolog. Zašto ih onda ne iskoristiti ukoliko postižu željeni efekt?

Ono što važi za film ("show, don't tell"), ne mora nužno važiti i za strip. Nekada ta unutrašnja naracija služi postizanju određene atmosfere, kao i dodatnoj karakterizaciji likova i ako se odradi dovoljno pametno, može dati niz suptilnih sugestija o samom karakteru, stanju uma ili situaciji u kojoj se lik koji "monologizira" nalazi.
Lord Vader89 Posted - 17/09/2024 : 11:35:43
quote:
Originally posted by borg

quote:
Originally posted by Lord Vader89

samo Marvel xDD



Ja mislio da je Dizni.




sve je to ista kancerogena materija xD
borg Posted - 17/09/2024 : 11:34:52
quote:
Originally posted by Lord Vader89

samo Marvel xDD



Ja mislio da je Dizni.

borg Posted - 17/09/2024 : 11:29:32
Verovatno je i Gul to pokupio negde. Al meni se svidelo, pa mi se urezalo.
Iako ima latinski sufiks -itis na kraju reči, koji bi trebalo da označava poremećaj, da ne kažem narodski bolest, ne doživljavam ga pežorativno, već naprotiv.

U kontekstu kritičara, on i ima pežorativno značenje, jer sviđitis može da negira objektivnu kritiku, i može da se suprotstavlja znanju i iskustvu kritičara, a bez potrebnih argumenata da se o tome vodi polemika. Što može da vodi u frustraciju.

Ali sa aspekta običnog, usputnog konzumenta kulture, sviđitis mi je znak da je taj umetnički proizvod izazvao emotivnu reakciju kod konzumenta, ili da je konzumrnt prepoznao emociju, što na kraju i bude umetnikov cilj.


Lord Vader89 Posted - 17/09/2024 : 11:19:59
samo Marvel xDD
alexts Posted - 17/09/2024 : 11:14:00
quote:
Originally posted by Lord Vader89


ma kakvi crni scenaristi i crtači, potpuno irelevantne kategorije za strip, mlaćenje prazne slame



Pa da, za tebe je uvek bio bitan samo izdavač.

A ima i logike, crtači i scenaristi su promenljivi, a izdavač je stalna kategorija.
Lord Vader89 Posted - 17/09/2024 : 10:21:07
quote:
Originally posted by borg

Mnogo je lakše primeniti, ono što Vejder nazva: sviđitis.


mislim da sam od guleta to pokupio xD


quote:
(Vejder sebično neće da ubaci još koje preskočeno ime. Uaaa vejderu. On je na ovoj temi zbog fudbala)


ja sam ovde samo da palim vatru xD

ma kakvi crni scenaristi i crtači, potpuno irelevantne kategorije za strip, mlaćenje prazne slame

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000