forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
King Warrior Posted - 22/07/2009 : 17:32:42
Umjesto topica "trenutno citam", koji me vise podsjeca na kaladont topic,kako bi bilo sa jednim topicom u kojem se kaze sta je procitano i par rijeci da li se preporucuje ili ne?
Prednost ovog topica je da ostali saznaju da li je nesto vrijedno procitati i da vide koliko se nekim osobama svidjeo neki strip, bez obzira da li je Bonelli,BD,Ameri,Manga ili nesto peto. Kod "trenutno citam" vecinom stoji samo naslov epizode koja se cita,logicno i da nema vise rijeci kada osoba nije jos procitala strip. Navesti samo naziv stripa je po meni ista stvar kao napisati nesto u topicu "kaladont".
Ne mora to biti neka recenzija vec nekoliko rijeci,kao dobro ili lose i ukratko zasto je tako.Mogu i slikice naslovnica kome nije tesko da uploaduje, kao i rasprava o navedenim stripovima.

Mogle bi se davati i ocjene od 1-10 za cijeli strip.Nije potrebno ocijenjivati crtez ,pricu i sve ostalo.

npr.



- The Walking Dead,paperback 1: Solidna horror prica o zombijima. Svidja mi se sto u prvom planu stoje dogadjaji ljudskih uloga kao i njihove emocije, te nije pravi slasherski strip gdje na svakoj stranici prikazuju vadjenje crijeva i ostale gadosti.
8/10
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
wintermute Posted - 26/07/2024 : 20:07:20


Wrinkles je strip Paco Roce koji je pominjan na forumu i o kome je naker pisao ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=52092.

Nakon sto sam procitao The House istrazio sam sta bi me jos moglo zanimati od istog autora i stavio ovaj strip na listu. Sada sam ga konacno procitao. Zapravo ja sam ovaj strip davno citao ali sam to zaborvio da bih se postepeno tokom citanja pomalo prisecao (sto je zapravo potpuno u duhu radnje).

Relativno klasicna prica o smestanju starog coveka u staracki dom za ljude koji ne mogu potpuno da se brinu o sebi. Tamo ga smestaju njegova deca koja onda proredjuju i posete. U domu se nalaze svakakvi likovi a na njegovom drugom spratu (gde niko sa prvog ne zalazi) i oni koji su zbog raznih razloga potpuno nesposobni za zivot.

Manje-vise je sve ocekivano (a slicne radnje sam i video ranije po filmovima itd.) ali lepo odradjeno i sa odgovarajucim crtezom nekako mirnih "penzionerskih" boja. Ali nisam uspeo da ukapiram sta simbolizuje protagonistin cimer u starackom domu, lik koji je potpuno lucidan i nema nikakvu bolest, da li je moguce da on zapravo ne postoji nego ga nas junak zamislja!? Strip je dobar ali ne verujem da cu mu se vracati osim ako opet ne zaboravim da sam ga citao he he... kuc kuc...

Moja ocena: 8/10

Amazon: https://www.amazon.com/Wrinkles-Paco-Roca/dp/160699932X
Goodreads: https://www.goodreads.com/fr/book/show/25230533-wrinkles

[table na nakerovom postu]
wintermute Posted - 24/07/2024 : 21:34:23


Ordinary Victories

Procitah konacno i ovo (Fibrina Svagdanja borba).

Moja ocena: 8/10 a duzi komentar ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=25212&whichpage=6
pcoro Posted - 24/07/2024 : 08:19:01
quote:
Originally posted by vatrena_stenica
Jedva našla online pre nekog vremena. Sad gledala (doduše površno) i ne mogu da ga nađem. Ako ne uspemo do kraja dana ni ti ni ja, javi da ti pošaljem. Sreća pa sam e-horder. 😆



Našlo se. Hvala ti svejedno!
wintermute Posted - 24/07/2024 : 04:02:08


Procitah Blood & Ice Epicenter Comics izdanje i ostavih komentar i ocenu ovde: https://www.stripovi.com/recenzije/jedno-doba-jedna-prica-jdjp-phpr-3-krv-i-led/2868/

TLDR: 8/10, nije mi se svideo Lavcraftian obrt, kraj izvadio. Crtez i izdanje fenomenalni. Mozda bi mat papir bio bolji jer sam bas imao probleme sa odsjajem dok sam citao (stvar ukusa).

EC diskusija: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=48140&whichpage=6
vatrena_stenica Posted - 23/07/2024 : 13:46:16
quote:
Originally posted by pcoro

Vatrena stenice, a di si našla ovaj Altitude? Ima li ga negdje online?
Ne mogu sad ne pročitat strip o alpinizmu, kad ih ima tako malo, makar bio evidentno loš..



Jedva našla online pre nekog vremena. Sad gledala (doduše površno) i ne mogu da ga nađem. Ako ne uspemo do kraja dana ni ti ni ja, javi da ti pošaljem. Sreća pa sam e-horder. 😆
pcoro Posted - 23/07/2024 : 08:52:19
Vatrena stenice, a di si našla ovaj Altitude? Ima li ga negdje online?

Ne mogu sad ne pročitat strip o alpinizmu, kad ih ima tako malo, makar bio evidentno loš..
wintermute Posted - 22/07/2024 : 20:48:44


Trenutno sam u sred citanja (americkog izdanja) Spaghetti Bros i ostavio sam komentar ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=54260&whichpage=3

Kada zavrsim, nastavljam sa citanjem ostalih sa liste i prikazima ovde.
wintermute Posted - 22/07/2024 : 18:12:34
Kakva koincidencija, bas sam pre neki dan stavio Fitzcarraldo na listu za gledanje jer sam ga zadnji put bas jako davno gledao i doslo mi da "obnovim gradivo". Besplatan je za Amazon Prime clanove.

Sto se Altitude tice, istrazivao sam ga nakon citanja The Last Queen i tada zakljucio da to nije nesto sto ce mi se svideti. Mislim da je ovar review to i potvrdio.
Deers Posted - 22/07/2024 : 18:09:40


Zerocalcare: Quando Muori Resta A Me (Kad umreš ostaje sve na meni)

U najnovijoj knjizi Zerocalcare se hvata teme koju je jako dugo izbjegavao. Nakon što se u Kosturima uhvatio u koštac sa jednim preskočenim razdobljem života, ovaj put se bavi jednom još važnijom temom – ocem. Svaki čitatelj, koliko god je epizoda pročitao, shvatio je da se otac jako malo javlja, uvijek je veći fokus na majku s kojom je izgleda do nedavno i živio. U tom smislu je ovaj strip pandan Zaboravi mi ime mada je struktura drukčija. U zaboravi mi ime je osjećaj krivnje naslijeđen dok je ovdje nasljeđe to koje izaziva osjećaj krivnje i to ne samo ono što se nasljeđuje nego i ono što će se dati u nasljeđe.

Priča počinjem time kako ga otac poziva da s njim ide u posjet starini u Dolomitima, zabačeno selo na sjeveru Italije u koje je redovito Zero izbjegavao ići i gdje se ionako, kao gradsko dijete Rebibbije, nikad nije osjećao kao doma. Izgleda da je kuća iznenada poplavila pa treba obići i vidjeti što se sve može sanirati. Idealna prilika da si otac i sin malo porazgovaraju o temama koje ih već duže vrijeme tište. Šteta što niti jedan ne zna i/ili nije naučen da započinje razgovor. Tako da zapravo većinom i ne razgovaraju već se svađaju jer ga stari davi s tim kad će imati unuke i da što mu ne bi kupio brodicu, sad kad je pun para i ima crtić na Netflixu, jerbo će na kraju ionako sve ostati njemu. I jedan pokušaj razgovara o očevoj borbi s Mer-Manom! Jedno od najživljih sjećanje iz djetinjstva je noć kad se otac vratio sav pokisao kući da bi na zabezeknuto Zerovo pitanje odgovorio da se baš vratio iz borbe sa tim negativcem iz Mastersa. Malom Zeretu, tada opsjednutim tim crtićem (uz gusare i dinosaure) stari postaje apsolutni heroj! Da bi nakon nekoliko dana ubrzo roditelji najavili da se rastavljaju. Iako na početku to Zero dobro prihvaća, sa spoznajom da zapravo otac ostaje sam, javlja mu se osjećaj krivnje, koji je izgleda nasljedan. Kaže: „ U školi te uče sretan – tužan- ljut. Osjećaj krivnje ti nitko ne objasni.“

Naravno da je priča prilagođena stripovskoj naraciji, ne znam u kojoj mjeri je stvarna ali kao u njegovim drugim djelima, emocije su istinite. Priča je uglavnom o nasljeđu ali i o odnosu sa ocem. Iako se drži nekih klišeja pokušava razložiti proces odrastanja. Otac, heroj svakog djeteta u jednom trenutku postane, na djetetovo razočaranje, samo čovjek. Time izađu na vidjelo sve one mane koje je i prije imao ali se kroz dječačke naočale nisu vidjele. Otac tada pokušava iznova izgraditi odnos, da se probiju brane šutnje i da osobe ne odvoje. Što je često teško, pogotovo što roditelj nekad nije ni svjestan kad je i zašto pao u djetetovim očima. Ovo je ta priča, pokušaj da se revidira taj roditelj, sada sa odraslim očima, da se opet uzdigne, bez obzira na mane, na razinu heroja.
Naravno, to nije univerzalna priča, niti ne može biti i djeluje kao nekakav holivudski klišej, mada nakon nekog butnovništva u pubertetu, kad sami zasnujemo obitelj, promatramo neke postupke roditelja drugim očima, vidimo da smo ih možda, nekad, preoštro sudili.

Ali taj zid je kasnije tako teško srušiti, jer tako prokleto odgovara. Tako se lako naviknuti na udobnost istoga.

Priča je zanimljivo pisana bez obzira što Zerocalcare koristi prokušani obrazac misterioznog događaja oko kojeg gradi priču sa hrpa zabavno ispričanih anegdota. Ako bih mu nešto prigovorio onda je to kraj koji nema klasično razrješenje (mada mi je ostavio knedlu u grlu) i prikaz seljana u Dolomitima. Dok takav kraj daje jači dojam da se radi o stvarnom događaju (gdje nikad zapravo nema istinske katarze) kulminacija sukoba između seljana dva susjedna sela bi mi više odgovaralo nekom art filmu nego stvarnom događaju. Mada, seljani koji se gledaju prekriž, četvrta generacija nasmrt posvađanih osoba, opsjednutost događajima od pred više od stotinu godina (u ovom slučaju Velikim ratom) ostavljaju dojam čistog realizma.

Sve u svemu, još jedan dobar Zerocalcare. Kako odrasta, njegovi strahovi, dvojbe i neuroze prate kako njega tako i njegove čitatelje. Bez obzira, što se nikad ne radi u globanim temamam ili problemima često su nam bliske jer se možemo lako prepoznati u njima.




vatrena_stenica Posted - 22/07/2024 : 18:03:35
Dobro, Poli, možda čovek nije gledao. Preporuka za film svakako. Davno sam gledala Fitzcarraldo, pa ne bih znala li je tu rečenicu ikad upotrebio u njemu ili u nekom drugom svom filmu (i u prenesenom i u bukvalnom značenju), ali u intervjuu jeste. Koliko se sećam, za potrebe filma je stvarno zahtevao da se brod vuče preko nekog brda usred Amazonije, jer ništa ne sme biti fejk. 😂
Poli Posted - 22/07/2024 : 17:45:40
quote:
Originally posted by Vlaadisha

je l' to iz nekog filma? jednom smo vukli krevet preko brda, ne bih nikom preporučio.


Ne znam da li se salis ali...
https://en.wikipedia.org/wiki/Fitzcarraldo


Vlaadisha Posted - 22/07/2024 : 16:15:40
hahaha kakvo cipelarenje. ko je rošet, onaj što je radio onog medveda? sećam se da mi svidela suva četkica.
quote:
Originally posted by vatrena_stenica

što bi rekao Verner Hercog - Every man should pull a boat over a mountain once in his life. 😂

je l' to iz nekog filma? jednom smo vukli krevet preko brda, ne bih nikom preporučio.

lep prikaz btw.
pcoro Posted - 22/07/2024 : 14:33:01
Gnušam se i jednog i drugog.

Pazi ovu patetiku:

"There was El Capitain. 10000000000 feet of unforgiving verticality. Climbers all over the world come to risk their lives on that wall.

And I.. I..What the hell was I doing there.."
alexts Posted - 22/07/2024 : 14:24:33
Ne zna se šta je gore, planinar koji radi stripove ili strip autor koji planinari.
Salkan Posted - 22/07/2024 : 14:18:27
Opet Rochette i planine.
Dajte ga u Slavoniju ili Posavinu, pa nek pravi stripčinu!
pcoro Posted - 22/07/2024 : 13:28:06
quote:
Originally posted by vatrena_stenica





Ima umjetnika čiji je jedan crtež dovoljan da prepoznam da čovjek radi krivo i da je pozer, a jedan od onih koji me je taknuo na takav način je ovaj čuveni Rochette. Dovoljno je da se samo sjetim Vuka..

Drago mi je vidjet da je i dalje jednako prazan i lažan, već je ova prva stranica dovoljna da ga razotkrije, a savak iduća samo potvrđuje moj dojam. Jer u stripu ne možeš imati samo miljenike, moraš imati i neprijatelje..
vatrena_stenica Posted - 22/07/2024 : 13:10:13


Ailefroide:Altitude 3954 [Jean-Marc Rochette, Olivier Bocquet], 4/5

And I caught on fire. Alone, watching the world being born.



Strast - reč koja bi najbolje opisala ovaj strip tj. alpinizam/penjanje.
Strast i sloboda - ako bismo tražili dve.
Strast, sloboda i ogoljenost - ako bismo tražili tri.
Strast, sloboda, ogoljenost, samospoznaja - ako bismo tražili četiri...

Zapravo bismo našli još mnogo njih, ali suština je tu - He who climbs upon the highest mountains laughs at all tragedies, real or imaginary.

Ukoliko volite planinarenje, naročito alpinizam, ovo je pravo štivo za vas. Ukoliko ipak ne, onda ćete se malo smoriti kod opisa uspona, njihove zahtevnosti, naziva vrhova i imena ljudi koji su ih prvi ispeli. Evo primera ispod. Ono što je zajedničko za ove uspone, Rošet ih sve preporučuje! Pretpostavljam da je za nas probrao najlepše i najbolje. 😂



Ovaj strip vam može dati mali uvid u strast zvanu alpinizam. Ludački sport gde se život lako gubi što svojom nesmotrenošću i ambicijom, što reakcijom prirode (lavine, seraci, glečeri, pukotine, odroni ...). Odatle i poznati odgovor na pitanje ko je najbolji alpinista na svetu - najstariji živi. Živa legenda ovog sporta, Rajnhold Mesner, alpinizam/penjanje opisuje više kao umetnost nego kao sport. Mesner je više puta rekao - I am afraid to die and I love to live. But an adventure is only an adventure when there is the threat of dying. Jeste legenda, ali je svejedno ludak. I nije jedini. Slično izjavljuje i Tod Skiner - Climbing and soloing aren’t worth dying for, but they are worth risking dying for.



Smoriću malo ovim uvodom, ali možda pomogne u probijanju kroz strip. Penjanje je verovanto posebno stanje duha i tela, naročito solo penjanje. Penjač, Aleks Honold, je nekom prilikom pomenuo da ljudi vide vrlo podenjeno penjače. Ako uspeju u svojoj ludačkoj zamisli - ljudi ih hvale kao žive legende, a ukoliko ne (usled smrtnih slučajeva), pominju ih kao tragične idiote. Nikad nisam raščistila da li za to trebaju golema muda i ljubav ili samo treba biti lud (kada pričamo o ekstremnom penjanju i alpinizmu). Bonati kaže da je u "normalnim situacijama bitna veština, ali u ekstremnim je duh taj koji vas spasava". On takođe priznaje i da u "penjanju ima malo eskapizma, ali da on nikako ne sme zaseniti njegovu pravu suštinu, a to nije bekstvo, već pobeda nad sopstvenim ljudskim slabostima". Katarina Destivel je svojevremeno rekla da voli solo penjanje, jer se oseća snažno i spokojno, kao i da je penjanje naučilo koliko je koncetracija u svakom trenutku bitna, ali i da se nikad ne bi pela da se plašila, jer ne voli da se kocka. (dodaću da je i dalje živa)



I ovaj sport, kao verovatno dosta drugih, ima svoje lepe, strašne, tragične i ružne momente. U ovom stripu je fokus na onim lepim, ali usput će Rošet dotaći i one strašne i tragične. Ružnih se držao podalje.

Mali Rošet je otkrio svoju ljubav prilično rano, na kratkom planinarenju sa majkom. Prva ljubav su naravno bili francuski Alpi koje pominje i u Poslednjoj kraljici.

O penjanju/alpinizmu ne zna apsolutno ništa, ali to ga nije sprečilo da sa svojim drugarom Sempeom krene odmah na ozbiljnije stene. Pravo je čudo kako su obojica živi, jer deluje da celu stvar vrlo olako shvataju. Rošet ne zna šta je prusik, gurtna, ni čemu služi karabiner, ne zna šta je cepin, šta su dereze, klinovi, spitovi, čokovi, frendovi, ne zna da zaveže nijedan čvor, ne zna šta je naveza, bivakovanje... a sve su to male-velike stvari koje život znače. Zato i kažem da je pravo čudo kako nisu poginuli negde. To je isto konstatovala i Rošetova majka kada joj se mali Rošet hvalio šta je peo. Pitala ga je da li je umislio da je Lionel Terray. No, ispostavilo se da Rošet brzo uči i da će prešišati mogućnosti i ambicije svog drugara Sempea.

Kako je Rošet voleo povremeno da pravi pizdarije u školi (bilo je tu besa i bunta verovatno prouzrokovanih porodničnom situacijom), samohranoj majci je savetovano da ga pošalje u internat da se nauči disciplini, redu i radu. Rošeta u internatu čekaju nove stege.



Sempe s druge strane "zida" cupka jer gubi partnera za penjanje i primoran je da traži drugog. No, prepreku premošćavaju i nastavljaju s pentranjem po obližnjim stenama francuskih Alpa. Na prvoj tabli ovde izbija Rošetov bes i bunt - Down there, some asshole's always telling you what you can and can't do. Up here, the mountain gets to decide. And no one else. You can all go fuck yourselves!



Rošet će početi i solo da penje vrlo opasne deonice, ali i da menja partnere u penjanju, najčešće zbog povreda ili nesreća sa smrtnim ishodom, jer alpinizam/penjanje ne dozvoljava nijedan vid nesmotrenosti i neopreznosti. I najmanje propuste planina ume debelo da kazni, jer đavo je u detaljima, a i u "mraku". Što bi rekao Mesner - Mountains are not fair or unfair, they are just dangerous. Ili što bi rekao Rošet - In this game, falling wasn't an option. Life hangs by a thread... and lucky outcrop.



I pored tragičnih momenata, uživala sam u ovim Rošetovim usponima i lepotama kojima vas planina nagradi. Rošet ne krije nezrelost svoji likova, sujete pojedinaca i mladalačko proseravanje. Sve je to deo njegovog odrastanja i dokazivanja, i verovatno bega od svakodnevnice lišene uzbuđenja kojih je u alpinizmu na svakom koraku. Scena u kojoj se njegov pijani drugar Sempe pojavljuje go pred Rajnholdom Mesnerom i njegovim bratom Gunterom je nezaboravna! (Gunter će na pomenutom Nanga Parbatu i izgubiti život, a Mesner dosta prstiju usled promrzlina, te će morati da se oprosti od ozbiljnog penjanja po stenama i posveti high altitude penjanju) 



Malo mi je smetalo što je pokušao da dotakne i neke sociološke teme tadašnje Francuske bez da nam da neki veći i detaljniji uvid u stvari. Te momente isto tako vrlo brzo prekida. Jedan posle protesta rečenicom - If I'd still had any illusions about living in a democracy, I lost them that day. I to je to. Svađa se s majkom jer njoj više nije do protesta i tabanja s policijom i odlazi u Ameriku da penje stene u Josemiti parku, da živi svoj američki san bežeći od francuskog košmara. Međutim...



Nakon ove spoznaje, Rošet svoju prvu strast menja svojom drugom strasti - crtanjem. I dobro je da je tako, jer su velike šanse da danas ne bismo čitali i gledali njegova dela.

Takođe mislim i da je odnos s majkom šturo opisan i slabo dotican tokom celog stripa. Ona je tu negde, obezbeđuje mu opremu, vodi ga leti na kampovanje, ne staje na put njegovoj strasti, a opet je nekako u zapećku ovog stripa. Možda je hteo da zaštiti njihov odnos, da ga ne ogoli pred nama strancima koji ćemo čitati ovo. A možda i nije želeo da pokaže koliki je kreten bio prema majci (jer na momente mi se čini da jeste). Deluje mi i da su ove stranice neki vid iskupljenja, jer je strip posvetio upravo njoj.

Na poslednjim stranicama stripa Rošet nam otkriva da se posle dugo godina vratio svojoj velikoj ljubavi - penjanju. No, ovog puta pristupajući svojoj mladalačkoj strasti mudrije i sa dozom opreza i straha, jer "stena ga je ujela i telo to pamti". Mnogi penjači su izjavili da momenta kada se pojavi strah, tu ekstremnom penjanju više mesta nema. Ali što bi rekao Verner Hercog - Every man should pull a boat over a mountain once in his life. 😂



Obratiti pažnju koliko je samo sete i žudnje u ovoj Rošetovoj poslednjoj rečenici za vrhovima koje nije popeo i koje neće popeti! Pokojni Aleks Lou je rekao da postoje dve vrste penjača - oni čije srce peva kada su u planinama, i svi ostali.
Rošetovo srce je definitivno pevalo!
vetropiroman Posted - 21/07/2024 : 19:08:11
quote:
Originally posted by wintermute

quote:
Originally posted by vetropiroman

Odakle iskopa(ste) ovo... :D
Forum mi je dragocen upravo zbog vas par što bunarite ove bisere za koje nikad čuo nisam, a deluje da mogubit rajt ap maj eli. Tako da jedno glasno fala za sve vas što punite ovu temu zanimljivim naslovima.



A meni je dragocen kada procitam da neko to cita i da mu donosi zadovoljstvo.

Sto se tice "odakle iskopa..." problem pretrage i nabavke stripova je odavno resen. Ono sto NIJE reseno i sto je specificno za svakoga je problem PRONALASKA stripova koji ce ti se svideti. Ja licno idem po americkim knjizarama i striparnicama i bukvalno azbucnim redom kako su slozeni gledam sve naslove (preskacem mange i superheroje sto znatno smanji potencijalne kandidate, recimo za 80%, pisao sam o toj racunici ranije ovde). A onda nekom samo meni znanom heuristikom (koja cesto i zezne) biram ono sto je blisko mom ukusu na osnovu naslovnice, prvih nekoliko strana, crteza i sinopsisa radnje. U principu ja naginjem necemu sto je blisko BD i Bonelli ali u americkom fazonu (dosta BD je prevedeno ovde i to se naravno "vidi iz aviona"). Tokom vremena sam takodje uocio koji izdavaci izdaju stripove koji mi se svidjaju (npr HUMANOIDS i ABLAZE) i onda gledam i njihove sajtove povremeno i tako "lovim" ono sto nije bilo trenutno u prodavnicama. Nekad i Amazon algoritam predlozi nesto interesantno jer sam tamo sada vec izgradio profil kupca specificnih stripova.

Zatim to citam online (najcesce besplatno) a ako mi se bas svidi (moja ocena 9 ili 10) onda retroakrivno kupim u papiru da imam i da podrzim. Ako ne postoji online a mislim da ce mi se svideti ja kupim na Amazonu pa vratim ako sam se zajebao (imam mesec dana da to uradim).

Uglavnom dok me drzi ovaj entuzijazam ja cu i dalje ovde pisati...



Samo piši, dosta tvojih predloženih/komentarisanih naslova sam iščitao (naravno, i od ostalih forumaša sa ove teme), tako da znaš da jeste čitano. :)
Čirz!
wintermute Posted - 21/07/2024 : 17:49:19
quote:
Originally posted by vetropiroman

Odakle iskopa(ste) ovo... :D
Forum mi je dragocen upravo zbog vas par što bunarite ove bisere za koje nikad čuo nisam, a deluje da mogubit rajt ap maj eli. Tako da jedno glasno fala za sve vas što punite ovu temu zanimljivim naslovima.



A meni je dragocen kada procitam da neko to cita i da mu donosi zadovoljstvo.

Sto se tice "odakle iskopa..." problem pretrage i nabavke stripova je odavno resen. Ono sto NIJE reseno i sto je specificno za svakoga je problem PRONALASKA stripova koji ce ti se svideti. Ja licno idem po americkim knjizarama i striparnicama i bukvalno azbucnim redom kako su slozeni gledam sve naslove (preskacem mange i superheroje sto znatno smanji potencijalne kandidate, recimo za 80%, pisao sam o toj racunici ranije ovde). A onda nekom samo meni znanom heuristikom (koja cesto i zezne) biram ono sto je blisko mom ukusu na osnovu naslovnice, prvih nekoliko strana, crteza i sinopsisa radnje. U principu ja naginjem necemu sto je blisko BD i Bonelli ali u americkom fazonu (dosta BD je prevedeno ovde i to se naravno "vidi iz aviona"). Tokom vremena sam takodje uocio koji izdavaci izdaju stripove koji mi se svidjaju (npr HUMANOIDS i ABLAZE) i onda gledam i njihove sajtove povremeno i tako "lovim" ono sto nije bilo trenutno u prodavnicama. Nekad i Amazon algoritam predlozi nesto interesantno jer sam tamo sada vec izgradio profil kupca specificnih stripova.

Zatim to citam online (najcesce besplatno) a ako mi se bas svidi (moja ocena 9 ili 10) onda retroakrivno kupim u papiru da imam i da podrzim. Ako ne postoji online a mislim da ce mi se svideti ja kupim na Amazonu pa vratim ako sam se zajebao (imam mesec dana da to uradim).

Uglavnom dok me drzi ovaj entuzijazam ja cu i dalje ovde pisati...
vetropiroman Posted - 21/07/2024 : 11:49:12
Odakle iskopa(ste) ovo... :D
Forum mi je dragocen upravo zbog vas par što bunarite ove bisere za koje nikad čuo nisam, a deluje da mogubit rajt ap maj eli. Tako da jedno glasno fala za sve vas što punite ovu temu zanimljivim naslovima.
Vlaadisha Posted - 21/07/2024 : 05:53:48
quote:
Originally posted by Vlaadisha



nenametljiv autorski debi mladog australijanca
cita se ko nezvanicni nastavak clowesovog "sveta duhova": devojka koja je uspela u zivotu vraca se u rodnu selendru, ali reunion sa najboljom drugaricom iz detinjstva nije kao u bajci
vidim da je gooch uradio jos dve knjige, i to cu potraziti u nadi da je nesto ambicioznije ili licnije


o, kako sam se ogrešio o ovog dečka kad sam ga proglasio fanom clowesa.

istina, deeps breaths me još više smorio, mislio sam da je novi tomine haha.

ali under-earth... wow. chris se zapravo loži na otoma i millera. kaže, kao crtača ga zanima nasilje i akcija. neka, mlad je, dobro mu stoji.

dodatni plus je što the spire liči na beograđanku, znači mesto radnje je srbija.

jedini minus je top shelf, koji mu je ovo izdao na a5 formatu i na guz papiru, još se knjižica raspada pri čitanju. razumem da možda postoje tehnička ograničenja za izdanja od 500 strana, da ne smeju koštati previše itd. ali brate ako je naslov dotiran, daj bre odradi to kako treba.

in utero nije loš ali se čini kao skretanje u YA. nadam se da grešim.

quote:
Originally posted by KuntaKinte

Chris Gooch. Na ovog čoveka treba obratiti pažnju. Crta kako ume, ali piše opasno.



..
wintermute Posted - 20/07/2024 : 23:05:03


Samo kratko, procitah i Notes for a War Story of Gipi-ja. Ovo je izdala i Fibra davno.

Ocenio sam ga sa 9/10 a vise pisao o njemu na odgovarajucoj temi: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=32114&whichpage=7
wintermute Posted - 20/07/2024 : 01:40:28


Trenutno postoji 14 udaljenih britanskih teritorija koje koje su ostaci nekadasnje imperije u kojoj nikada sunce nije zalazilo a u kojima trenutno zivi oko 250000 ljudi od kojih vecina nisu etnicki anglosaksonci. Tehnicki oni su gradjani Velike Britanije ali postoje velike birokratske prepreke koje ih sprecavaju da se zaista i presele i zive na engleskom ostrvu. Neke su pod sporom sa drugim drzavama koje nakon osamostaljenje od britanske imperije traze da kompletiraju svoje teritorije a oko nekih su se vodili i pravi ratovi (npr. rat sa Argentinom oko Folklandskih ostrva).

British Ice je prica inspirisana dogadjanjima po britanskim teritorijama a smestena je u 1984. godinu. Protagonista je "komisionar" britanije (osoba zaduzena za nadgledanje i vodjenje udaljene britanske teritorije, de fakto strani diktator), i sam sin cuvenog komisionara. Rodjen je na nekom ostrvcetu u okeanu gde je njegov otac bio komisionar i zapravo nikada nije ni ziveo neki normalan zivot. I tako on biva rasporedjen po zadatku na jednu udaljenu arkticku teritoriju gde zivi malo pleme "domorodaca" i par stanovnika koji su se igrom slucaja nasli tu koji pricaju engleski: novozeladnjanin (pilot helikoptera) i kanadjanka (medicinska sestra). Njegov prethodnik je nestao pod cudnim okolnostima i na njemu je da nastavi nadzor nad teritorijom i eventualno mozda i otkrije sta se desilo i zasto...

Ideja stripa je originalna ali crtez nije bas najbolji (narocito lica). Srecom skoro sve se desava u belini snega tako da to ne smeta mnogo. Prica je zanimljiva ali ne vrhunska iako ima interesantan (ali napola ocekivan) obrt. Strip je podeljen na poglavlja u okviru kojih se radnja odvija na preskok po numerisanim danima "vladavine" komisionara (dan 1, dan 7, dan 103...). Kraj je malo nejasan i mogu da ga interpretiram na vise nacina ali nista strasno. Realno ovo je sedmica ali zbog originalnosti dajem ocenu vise. Ovo nije nesto sto je bas vredno imati u papiru ali sam ga kupio na putovanju kao uspomenu a i ne postoji online (bar ja ga nisam nasao).

Moja ocena: 8/10

Amazon: https://www.amazon.com/British-Ice-Owen-D-Pomery/dp/1603094601
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/45289434-british-ice


wintermute Posted - 19/07/2024 : 02:35:23


A Fire Story je strip o jednom od pozara koji su pre nekoliko godina divljali po Kaliforniji (https://en.wikipedia.org/wiki/2017_California_wildfires) i u cijoj vatri je kuca autora (sa 6200 drugih kuca) izgorela sa skoro svim sto je ikada imao (ukljucujuci naravno i njegovu kolekciju stripova). 44 osobe je umrlo a vatra se na trenutke sirila tolikom brzinom da je "jela" povrsinu fudbalskog igralista svake tri sekunde! Autor je dobitnik Eisner nagrade i jos nekih kao i dodatnih Eisner nominacija. Ovo je isprva bio web strip a onda je ovo izdanje napravljeno od toga uz dodatne 32 strane materijala. To je iskrena prica o gubitku kako personalnom tako i na visem nivou jer ceo grad je prakticno izgoreo. Strip je prosaran i tekstualnim pricama o komsijama i poznanicima i kako su se oni snasli (ili nisu snasli) nakon sto su prakticno sve izgubili. Dotice se i neverovatnih podataka da vecina nije dobila nikakvo upozorenje iako su postojala cak cetiri sistema ranog uzbunjivanja. Tu su i opisi kompleksnih i na trenutke besmislenih sistema osiguranja i birokratija sa kojima se autor borio mesecima.

Strip ima odlicnu ideju i originalnost kao i autenticnost ali ipak iz nekog razloga nije uspeo da se kod mene potpuno primi. Smetale su mi ogromne kolicine teksta kojima je povremeno ispresecan. Znam da su to sve vazne i polu-neverovatne price ali moglo se to na malo manje zamoran nacin predstaviti. Takodje, pomalo mi deluje neverovatna smirenost i racionalnost autora i njegove zene, ocekivao sam vise emocija i psiholoskih momenata a strip se sveo na nabrajanje kako je ponovo morao da kupi cekic pa majicu itd. Crtez mi je takodje preveseo i ne odgovara ozbiljnosti price. Nekako mi nije sve stimalo i ubedjen sam da bi neki drugi autor ovo mnogo bolje uradio. Ipak vredi ga procitati zbog autenticnosti ali ga necu uzimati u papiru i sumnjam da cu mu se ikad vratiti. Nisam ga nasao online, procitao sam ga u knjizari.

Moja ocena: 7/10

Amazon: https://www.amazon.com/dp/1419735853
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/40816175-a-fire-story



wintermute Posted - 17/07/2024 : 20:02:47
quote:
Originally posted by wintermute
Dog Days je slice of life prica o sredovecnom ocu...

Moja ocena: 10/10



Juce sam dao supruzi da procita Dog Days. Ona generalno ne cita stripove (jedino na moju ogromnu preporuku) i malo se nećkala ali sam joj rekao samo pocni par stranica i onda u bilo kom trenutku ako ti se ne svidja prekini. Procitala ga je u jednom dahu i rekla da je fenomenalan.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000