forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
Ultras Posted - 15/06/2010 : 00:00:05

Prvih 59 godina !

15. jun 1961 - 15. jun 2020

Zagor - tekst o junaku

Zagor - recenzije

Zagor - facebook

Zagor - Sergio Bonelli Editore

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
going going Posted - 20/04/2021 : 18:11:46
Eštonvil/Odmetnici

Zambreleti/Manđantini

Priča za popunjavanje rupe izmedju dve priče. Solidna vestern akcija, nije nista preglupo da vređa inteligenciju (kao prethodna priča združenog povratka Letećeg manijaka Markusa i Čoveka-Munje), ali ni ništa posebno po čemu će se priča pamtiti.

Priča: 6
Scenario: 6
Crtež: 5
Naslovna strana: 6

57%
Deers Posted - 19/04/2021 : 20:30:48
Buretov ili možebitni Rauchov? Ako je nešto zadnji Kandrax pokazao onda je to da dobra ideja ce uvjek biti bolja od sigurne reciklaže, ma kako scenarij ne bio na razini.
D.J. Posted - 19/04/2021 : 19:13:30
quote:
Originally posted by Deers

quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by adriano

Taj dio sa helingenovim studentskin danima je i najbolji dio Tog helingena. Objasnjava lijepo njegove kasnije postupke prema indijancima. Poncho ti se stalno vrtis Öko Tog prepricavanja. Pa nije to prepricavanje uvijek nuzno visak

Meni je najbolji dio sve vezano za robotiku. Voljela bih kad bi strip doživio nastavak u vidu epske bitke s Hellingenovim robotima. Cilj – brisanje čovječanstva, nitko od nas nije dostojan nastanjivati Zemlju. Cijeli Darkwood ujedinjen, vojska, Indijanci, traperi, krijumčari alkoholom. Moraju kotrljati one topove na kolima i burad s viskijem, a pred njima neki jebački roboti. Nije dovoljno imati čarobni luk i strijelu kao protiv Akronijanaca, nego trebaju prizvati čitavu hordu nekih Indijanskih babaroga. Od svih pojava pop trendova, po Darkwoodu se najmanje mlatilo s robotima. Vanzemaljci su bili već nekoliko puta. Sada želim kauboji vs roboti.

Zanimljiva ideja. I u skladu sa temom Magija vs. Znanost u Hellingenu. Nakon što je čarobni luk bio pokušan objašnjen znanošću, Rauch to u svom Hellingenu odbacuje i bilježi bod za magiju. Stvarno bi mogli dobiti taj konačan sukob u vidu Indijanska magija protiv robota.

Da, samo sto je to bio Rauch (u stopama Nolitte!), koji je na tih samo 94 stranica uspio vise dobroga postići nego Burattini sa svojih 8 svezaka o Hellingenu. Sumnjam da njegova priča ide tim putem...
Deers Posted - 19/04/2021 : 08:29:48
quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:

Taj dio sa helingenovim studentskin danima je i najbolji dio Tog helingena. Objasnjava lijepo njegove kasnije postupke prema indijancima. Poncho ti se stalno vrtis Öko Tog prepricavanja. Pa nije to prepricavanje uvijek nuzno visak

Meni je najbolji dio sve vezano za robotiku. Voljela bih kad bi strip doživio nastavak u vidu epske bitke s Hellingenovim robotima. Cilj – brisanje čovječanstva, nitko od nas nije dostojan nastanjivati Zemlju. Cijeli Darkwood ujedinjen, vojska, Indijanci, traperi, krijumčari alkoholom. Moraju kotrljati one topove na kolima i burad s viskijem, a pred njima neki jebački roboti. Nije dovoljno imati čarobni luk i strijelu kao protiv Akronijanaca, nego trebaju prizvati čitavu hordu nekih Indijanskih babaroga. Od svih pojava pop trendova, po Darkwoodu se najmanje mlatilo s robotima. Vanzemaljci su bili već nekoliko puta. Sada želim kauboji vs roboti.

Zanimljiva ideja. I u skladu sa temom Magija vs. Znanost u Hellingenu. Nakon što je čarobni luk bio pokušan objašnjen znanošću, Rauch to u svom Hellingenu odbacuje i bilježi bod za magiju. Stvarno bi mogli dobiti taj konačan sukob u vidu Indijanska magija protiv robota.
adriano Posted - 18/04/2021 : 16:10:12
Scenarij ko stvoren za bozelia. Ja bi ukljucio i irske mitoloske bogove na strani zemljana, mozda bi trebalo razmislit i o nekoj paralelnoj dimenziji di se vodi druga epska bitka, sve skupa kao neki Miks demona ludila i treceg kandraksa. quote]Originally posted by grofica Varga

quote:

[/quote]
Poncho Posted - 18/04/2021 : 12:01:44
Zanimljivo zvuci to s irskom mitologijom, toga je falilo (a i iraca i njihove borbe al s druge strane bez fantastike, to bi trebalo dodat) plus zanimljiv crtač. Al vidim da je Bure opet udavio

Čekaj uistinu je ubacio scenu da neko zapaljenu krpu nosi na glavi? Zaista?
grofica Varga Posted - 18/04/2021 : 11:22:25
quote:

Spock Posted - 18/04/2021 : 08:46:38
Novi Zagor by Igor je na meniju:

https://www.stripovi.com/recenzije/zagor-zg-lu-301-302-krik-vile-smrti/2630/
King Warrior Posted - 18/04/2021 : 06:25:48
Nisam siguran šta misliš s time "nekog većeg smisla ni dubine nema, a posljedice na serijal biće nepostojeće", ali ok. Ipak je ovo Zagor i znamo kako serijal funkcioniše.
Mi se izgleda još uvijek držimo one stare "bez tri sveske nema dobre epizode". Mogao je Marolla ubaciti i uvod sa Chicovim i Trampijem vratolomijama na četrdesetak stranica, ali onda bi mu sigurno neko prebacio kako kopira Nolittu. Marolla nije zapostavio Chica, čak je humor itekako dobar, ali njegove šeprtljave gegove je odlično integrirao u samu epizodu, pri tom ne izgleda kao da je tim kočio radnju. Dužina priče je na mjestu, kao što sam rekao, ovo je jedan drugačiji pristup, prije svega moderniji, tako i zamišljam Zagorovu budućnost. Ne trebaju nam kopije već viđenih priča i autora.
Elderane84 Posted - 18/04/2021 : 00:54:41
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by King Warrior

Zombiji u Darkwoodu (aka Sindrom belzebul 2.0)

VAU, koja epizoda! To se traži, ovo je moderan Zagor kakav i treba da bude. Ovakvog Zagora želim da čitam, a ne neku blijedu kopiju Nolitte i Ferrija. Da se razumijemo, meni je taj Nolitta-Ferri Zagor do dan danas najbolji, ali ponekad treba prihvatiti stanje kako jeste, obojica više nisu među nama i autori poput Burattinija i Vernija su blijede kopije dvojice velikih majstora. Ako želim da čitam Nolittu i Ferrija, uzeću neku dobru staru priču iz tog doba, ne treba mi nešto što me na pola puta podsjeća na njih. Ova priča je baš to pravo, svježe i odlično u svakom pogledu.

Marolla i Bisi su već prije pokazali da su fantastičan tim, ovom pričom su to još jednom potvrdili. Iako tema nije skroz nova, imali smo i zombije i mutirana čudovišta i prije, ova priča je najbolja svoje vrste. Dakle, Sindrom belzebul nam je svima dobro poznat, ovdje dolazi do mutacije tog opasnog virusa, koji pretvara ljude u opasne zombije. Epizoda je dinamična od samog početka, tek u drugom dijelu slijedi mali predah pred veliko finale. Pa i pored dobre dinamike, Marolla nije zaboravio da ubaci i dobre Chicove gegove, koji zaista imaju šmek i izmame čovjeku osmijeh na licu. Ima nekoliko zaista odličnih scena, sprovedenih od strane Bisija na najbolji mogući način, recimo kada mlada u vjenčanici stoji na terasi i posmatra haos u gradu. Cijela ta scena, njen izraz lica, kadriranje, presrećan sam bio dok sam čitao te stranice. Kada već spominjem čitanje, ovu epizodu sam čitao tri dana, dvadesetak stranica pročitam pa napravim pauzu, da se sve to malo slegne i sve tako.

Treba napomenuti da je ovo najbrutalniji Zagor do sada, toliko brutalnih scena nisam nikad ni u Dylanu vidio. Ono što je dobro je to što te scene imaju svoje mjesto u priči i nisu tu samo zato da bi se napravio jedan brutalni strip. Oduševile su me i raznorazne posvete zombi djelima, kao na primjer kada akteri stoje na zgradama i dopisuju se transparentima (Dawn of the Dead), takođe kada zombiji preskaču jedan preko drugog u silovitom napadu (World War Z). Zaista se ne sjećam kada sam pročitao nešto ovako dobro, nostalgičarima bih preporučio da otvore um i ne razmišljaju u pravcu "ovo nije Zagor". Ovo jeste Zagor, kakav u današnje doba i treba da bude! Priču sam stavio na četvrto mjesto najboljih Zagorovih epizoda svih vremena, mislim da to sve govori. Zaista sam mnogo srećan, nisam ni slutio da ćemo u današnje vrijeme ovako nešto dobro dobiti.

Ocjena 100%

Bez spojlera:
Delim odusevljenje i srecu povodom ove price. Kao sto i napisah pre neku stranicu kada sam procitao strip stvarno odlican moderan Zagor. Duže vreme nije bio ovako dobar Zagor u redovnoj seriji, dosta bolje od Povratka Zimske Zmije, Kandraksa! još nisam čitao. Marolla ima potencijala za mnogo i nadam se da ce pisati češće, vec sad bi mogao da mu ga doda malo po gasu.
Pored ogromne kolicine akcije i nasilja, Marolla uspeva da izvede i par mirnih, poeticnih trenutaka i odlicno da iskoristi Cika i njegov odnos s jednim likom, da ne otkrivam kojim.
Samo mi je zao sto Marolla nije imao jos jednu svesku na raspolaganju da se razmase jos vise, jer je ova epizoda jako bitna po masivnosti i posledicama dogadjaja i jer je druga sveska ipak malkice zbrzana.

Nije mi bas za 4.mesto all time najboljih Zagora, vreme ce pokazati gde pripada ova prica ali je najverovatnije za sad najbolji Zagor od #600 pa nadalje.

Moje ocene bi bile:
Prica: 8
Scenario: 9
Crtez: 10
Naslovnice: 10

91%

Čini mi se da pretjeraste u hvaljenju... Daleko je ovo od najblistavijih trenutaka serijala. Ima solidnih momenata, ali vidi se da je pisano za specijal, događaji se dešavaju kao na traci, nekog većeg smisla ni dubine nema, a posljedice na serijal biće nepostojeće, sumnjam da će se i spominjati ova avantura, iako bi morala.Bisi standardan, lijepo je vidjeti njegov crtež nakon svakakvih škrabotina.
Ipak, mogu se složiti da je bolje da ovaj Marolla piše malo češće. Ova priča bar nije nečitljivo smeće, kao Rekijonijev Kandraks, ima tu i potencijala, a da je dobio još stranica da se razmaše, možda bi sve izgledalo i malo smislenije.
Kruger Posted - 17/04/2021 : 18:08:57
U vezi Helingena zaboravih spomenuti Castelija. On je u jednom svom izdanju MM-a ubacio Helingena i Zagora. Da li ga hvaliti ili kuditi ne znam jer koliko vidim Caqsteli vam nije drag jer j ebolji od Nolite.
Kruger Posted - 17/04/2021 : 17:59:27
Što se tiče Helingena ni meni se taj Buretov uradak nije svidio vjerojatno zbog predrasude: ah opet još jedan Helingen. Dosta više tih Helingena, nakon Svemirske braće STOP!!!!
Nakon svih ovih rasprava kad bi opet čitao Buretovog Helingena možda bi mi djelovao bolje, a opet ne vjerujem.
Kruger Posted - 17/04/2021 : 17:55:27
Poncho, ne bih rekao da Bure ima preko 30 loših priča. To je nekakav loš subjektivni dojam pojedinaca.
Nekako mi se čini kako vama pojedincima smeta ta Buretova objašnjavanja zbog toga što krpa rupe koje je ostavio Nolita ili otkriva Nolitine mane. Da li se može reći kako je Nolita imao mane jer se radilo o nekim drugim vremenima, to doba od tadašnjih autora priča njih toliko tražilo, nekako je publika bila drugačija i naravno daleko manje zahtjevna. Nije baš prošlo puno vremena a nakon Zagora Nolita stvara Mister Noa puno boljeg junaka od Zagora. Zagor ustvari ima i Ferija pa je i to svakako jedan od tih razloga zašto je bio zanimljiv.
Poncho Posted - 17/04/2021 : 15:57:05
Nekad? Lik ima preko 30 loših priča. Nekima je to cijela karijera.

Taj dio oko Hellingena je ne samo loš (kao sto je cijela ta priča jedna velika blamaža) već pokazuje dubinsko nerazumijevanje lika. U svojoj silnoj želji da svaki detalj objasni Bure je poništio čak i Nollitu. Sto u Zagorovom kontekstu je totalni promašaj.
Kruger Posted - 17/04/2021 : 15:29:57
Da, dobro adriano veli. Doduše taj Helingen svakako nije nešto najbolje što je Bure napravio, mora i on nekad napraviti nešto lošnjikavo.
adriano Posted - 17/04/2021 : 15:23:53
Kruger Posted - 17/04/2021 : 15:10:17
quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

quote:

quote:

Krivo si protumačio moju analizu nekih događanja/rasprava na forumu. Napravio sam dobu usporedbu Van Hammea i Buratinija, kod Van Hammea priča zapinje ali je to O.K., kod Buratinija ide brzo i čitko. Nisam pravio usporedbu je li kod avanture dobro objašnjavanje i prepričavanje, znam kako je kod trilera to poželjno. Ja osobno smatram kako je prepričavanje kako to Bure radi odlično. Brzo, pitko, protočno.
Amerikanizacija se dogodila Boseliju, on je mračan, plitak i površan.

Bure koji je pasivan i glavna karakteristika mu je prepričavanje je brz, pitak i protočan. To je naprosto oksimoron. Ne možeš stajati i prepričavati i bit protočan.

Dopustam da je novi Boselli isto poceo davit s pričom i da je postao mračan, ali Bosellijev forte je akcija i epski spektakl sve suprotno od mračnog, plitkog i površnog. Al ajde nisan popratio novijeg Bosellija pa je možda i on podlegao buratinizaciji.

Može biti prepričavanje brzo i protočno to su upravo odlike Bureta. Ima jako brze i protočne priče, nema zatrpavanja bezveznim detaljima. Ne znam koliko pratiš BD ili te superjunake pa da vidiš što je zamor i davež u priči.

Može bit brzo i protocno kao sto može biti i drveno željezo. Sam taj pojam je suprotnost protocnosti. Kao da napišeš da je kurva nevina. Sam pojam isključuje značajku koju pridodaješ.

Osim toga baš je Bure taj kojemu je osobina da baš mora svaki i najočitiji detalj objasniti. To sto netko još više davi s detaljima ne eskulpira Buru. Ta zaboga Bure nam je prepricao i objasnio čak i Hellingenove studentske dane, to je vrhunac njegov stila.

BD sam malo zapustio, baš nekog Blueberrya listam. Amere preskačem, bar te superheroje, tu sam se svaki put gorko razočara, mislim da je kulturološka stvar.

Zašto bi bilo suprotno, brzo u autorovoj zamišljenoj akciji koji je crtač dobro nacrtao, protočno u samoj priči. Strip se sastoji od više detalja.
Nema kod Bureta pretjeranih detalja. Zašto bi bilo loše što se Bure sjetio Helingenovih studenskih dana?
Počeo je izlaziti novi Bleuberry, novi serijal o Blueberyju, nisam još pročitao da vidim o čemu se radi. Superjunaci su smeće, uglavnom. Tu se izgleda slažemo ili imamo slično mišljenje.
Poncho Posted - 17/04/2021 : 14:59:34
quote:

quote:

quote:

Krivo si protumačio moju analizu nekih događanja/rasprava na forumu. Napravio sam dobu usporedbu Van Hammea i Buratinija, kod Van Hammea priča zapinje ali je to O.K., kod Buratinija ide brzo i čitko. Nisam pravio usporedbu je li kod avanture dobro objašnjavanje i prepričavanje, znam kako je kod trilera to poželjno. Ja osobno smatram kako je prepričavanje kako to Bure radi odlično. Brzo, pitko, protočno.

Bure koji je pasivan i glavna karakteristika mu je prepričavanje je brz, pitak i protočan. To je naprosto oksimoron. Ne možeš stajati i prepričavati i bit protočan.

Dopustam da je novi Boselli isto poceo davit s pričom i da je postao mračan, ali Bosellijev forte je akcija i epski spektakl sve suprotno od mračnog, plitkog i površnog. Al ajde nisan popratio novijeg Bosellija pa je možda i on podlegao buratinizaciji.

Može biti prepričavanje brzo i protočno to su upravo odlike Bureta. Ima jako brze i protočne priče, nema zatrpavanja bezveznim detaljima. Ne znam koliko pratiš BD ili te superjunake pa da vidiš što je zamor i davež u priči.

Može bit brzo i protocno kao sto može biti i drveno željezo. Sam taj pojam je suprotnost protocnosti. Kao da napišeš da je kurva nevina. Sam pojam isključuje značajku koju pridodaješ.

Osim toga baš je Bure taj kojemu je osobina da baš mora svaki i najočitiji detalj objasniti. To sto netko još više davi s detaljima ne eskulpira Buru. Ta zaboga Bure nam je prepricao i objasnio čak i Hellingenove studentske dane, to je vrhunac njegov stila.

BD sam malo zapustio, baš nekog Blueberrya listam. Amere preskačem, bar te superheroje, tu sam se svaki put gorko razočara, mislim da je kulturološka stvar.
Kruger Posted - 17/04/2021 : 14:52:16
quote:

quote:

Poncho Posted - 17/04/2021 : 14:44:27
quote:

Kruger Posted - 17/04/2021 : 14:42:20
Poncho, sve optužbe koje pišeš protiv Bureta vrijede za Boselija. Zašto to različito vidimo mislim da je razlog upravo ta pojava amerikanizacije europskog stripa pa normativi ocjenjivanja stripa idu kroz tu površnost.
Tu raspravu koju spominjem sam dao kao primjer, nije prvi put, a vjerujem ni posljednji put da će se takve rasprave razviti. Zaboravio sam nadodati kako ti amerikanizirani kritičari pljuju po fanovima starog i starijeg BD-a. Znači od nedavno mjerila vrednovanja kvalitete stripa se gledaju kroz pojavu te amerikanizacije.
Kruger Posted - 17/04/2021 : 14:35:55
Poncho Posted - 17/04/2021 : 13:57:50
quote:

quote:

Izgleda da ne podrazumijevamo isto pod pojmom amerikanizacija, rabiš taj pojam u (za mene) čudnom kontekstu.

Normalno da je Zagor epski heroj, pa to je bit serijala, nikakva "amerikanizacija" s tim nema veze.

Čitam raspravu na topicu Čarobna Knjiga i vidim tu amerikanizaciju.
No prije da obrazložim nešto drugo. Kad čitaš texsone i uvod dosta autora spominje utjecaj western filmove iz sredine prošlog stoljeća, dakle utjecaj gfungerizma. Louis l Amour jest američki pisaca ali pod amerikanizaciju europskog stripa ne mislim na to. I ti filmovi i ti pisci ( g.f.unger nije Amerikanac ali možda neki drugi pisci koji su se tada pojavljivali ) ako su imali utjecaj na razvijanje Bonelija, a gotovo sigurno jesu, nemaju veze sa amerikanizacijom na koju mislim.
Dakle na tom topicu se razvila neka tiha svađa između Bonelijevaca i BD-ovaca, bolje je reći nametnuo se podcjenjivački stav prema Boneliju. Ima tu razni varijanti ali čini mi se da većina tih BD-ovaca prati i američke supeheroje. E sad američki superheroji su ono doslovno smeće od stripa, mada se među njima zna pojaviti nešto i dobro, ono što izdaje Fibra i još neki izdavači. Nije to baš nešto vrhunsko da ćeš pasti u nesvijest ali može se čitati. Fanovi tog serijala će agresivno nametati takve stripove kao nešto za probranu i inteligentnu publiku. Ne bih o scenariju, on je onako dosta plitak i površan iako se trudi biti dublji, no ti su stripovi jako mračni i negativni. Pomalo se taj mračni i plitki stil prelio na BD pa i na Boneli, ustvari ne pomalo već podosta. Kad sve te rasprave čitaš/pratiš stječe se dojam kako se ta negativa američkog smeća pomalo prelila i na rasprave između fanova različitih strip stilova.
U toj se raspravi spominju i neki BD serijali, to jest razlozi zašto ne bi trebali biti izdani od strane ČK. Jedan od njih je Largo Winch, meni odličan serijal. Dosta vas Buratiniju spočitava objašnjavanje i prepričavanje, e pa i Van Hamme ( autor Largo Wincha ) voli jako puno objašnjavati i prepričavati, nekad zna biti pomalo dosadan. Razlika između njega i Buratinija je u tome što Van Hamme radi triler pa je to normalno i poželjno a Buratini avanturistički strip pun akcije. Van Hammeova prepričavanja i objašnjavanja nisu tako lako čitljiva a i kako sam rekao znaju biti ponekad za mrvicu ili nešto više od mrvice dosadna. Buratini svoja prepričavanja i objašnjavanja radi s lakoćom, kod njega se to pročita u jednom dahu bez zapinjanja.

Od Korijena mi je nekako najlošija petica jer ne volim tu indijansku mitologiju, ali za povezivanje cjeline je i ta priča bila bitna. Trebalo je u 60-ak stranica ubaciti sve ono što je Nolita zaboravio ili nije stigao, a i tadašnja publika nije bila toliko zahtjevna pa nije bilo potrebe. Da je Buratini imao sreće pa dobio barem Faracija, Faraci je pisac jednostavnih, dinamičnih i jako lako čitljivih priča. Onda bi se Buratini moga posvetiti stilu koji je razvio u ovom kratkom serijalu u Korijenima. E sad, kad gledaš Largo Wincha jedan album izađe otprilike na godinu, 46 strana na godinu ( ili ako ima nešto više stranica, ne mogu se sjetiti da li ima 46 ili više ali i to je do 60 str ) protiv oko 1200 u Zagora. Trebaš ti odraditi tih 1200 str u godini plus nekakvi maxiji, specijalci i što već. Ovaj ima godinu dana razbijati glavu što će napraviti a autori Bonelija nemaju baš previše vremena ni prostora.

Ok i di ti vidiš amerikanizaciju u kontekstu kritiziranja Bure? Ta nije li burino opsesivno objasnjavanje svega ikad poprilično dark night amerika stil. Ono sto je Nollita već uspostavio on je odlucio do u detalj nesto protumačit i dati Zagoru neke kao racionalne motive (zapravo kao da sam sebi nesto želi objasniti). Ta sklonost banalizaciji je poprilican odmak od nekakvog old school pripovjedanja. Kod Bure nema romantike, epske narodne pjesme uz vatru sve se mora do u detalj prepricat i objasnit. I onda se sve razvodni postane bezveze, bez tog šmeka. Ta opsesivna prčkanja po prošlosti su podosta baš to sto nazivaš amerikanizacijom.

Plus ta statika priče, ta nekakva plitka racionalizacija svega ikad. To je posve protivno duhu pozitivizma, vatre, akcije. To je prije dim nego vatra. I sam priznaješ da Bure stalno nesto prepričava i da to nije u duhu avanture. Doduše onda dodaješ da je taj Burin stil pitak i da se lako čita što je proturječno.
Bitno je naglasiti da Bure (ovaj zreli Bure jel) ne priča Priču već prepričava što je bitna razlika. Tako da radnja ne teče nema tu dinamike i života ceć je sve nekakva pasiva, usmrđena voda stajačica ergo poprilicno blizu negativi i pasivnosti koju nazivaš amerikanizacijom.

Sto se tice overloada sa poslom tu je Bure kao glavni urednik sam kriv, oni želi što više za sebe i on je taj koji odlučuje ko koliko sudjeluje u pričama. Mogao bi smanjit svoj udjel, dodat nekog suradnika imat kakvo gostovanje iz drugih serijala kuće. Nista ne poduzima na tom planu, pasivan je i neaktivan poput svojih priča. Nema tu nekog života, erosa, dinamike sve nekakva pasiva, truljenje, kukavičluk, baš ono protiv čega zboriš.
Kruger Posted - 17/04/2021 : 11:47:42
quote:

Izgleda da ne podrazumijevamo isto pod pojmom amerikanizacija, rabiš taj pojam u (za mene) čudnom kontekstu.

Normalno da je Zagor epski heroj, pa to je bit serijala, nikakva "amerikanizacija" s tim nema veze.

Čitam raspravu na topicu Čarobna Knjiga i vidim tu amerikanizaciju.
No prije da obrazložim nešto drugo. Kad čitaš texsone i uvod dosta autora spominje utjecaj western filmove iz sredine prošlog stoljeća, dakle utjecaj gfungerizma. Louis l Amour jest američki pisaca ali pod amerikanizaciju europskog stripa ne mislim na to. I ti filmovi i ti pisci ( g.f.unger nije Amerikanac ali možda neki drugi pisci koji su se tada pojavljivali ) ako su imali utjecaj na razvijanje Bonelija, a gotovo sigurno jesu, nemaju veze sa amerikanizacijom na koju mislim.
Dakle na tom topicu se razvila neka tiha svađa između Bonelijevaca i BD-ovaca, bolje je reći nametnuo se podcjenjivački stav prema Boneliju. Ima tu razni varijanti ali čini mi se da većina tih BD-ovaca prati i američke supeheroje. E sad američki superheroji su ono doslovno smeće od stripa, mada se među njima zna pojaviti nešto i dobro, ono što izdaje Fibra i još neki izdavači. Nije to baš nešto vrhunsko da ćeš pasti u nesvijest ali može se čitati. Fanovi tog serijala će agresivno nametati takve stripove kao nešto za probranu i inteligentnu publiku. Ne bih o scenariju, on je onako dosta plitak i površan iako se trudi biti dublji, no ti su stripovi jako mračni i negativni. Pomalo se taj mračni i plitki stil prelio na BD pa i na Boneli, ustvari ne pomalo već podosta. Kad sve te rasprave čitaš/pratiš stječe se dojam kako se ta negativa američkog smeća pomalo prelila i na rasprave između fanova različitih strip stilova.
U toj se raspravi spominju i neki BD serijali, to jest razlozi zašto ne bi trebali biti izdani od strane ČK. Jedan od njih je Largo Winch, meni odličan serijal. Dosta vas Buratiniju spočitava objašnjavanje i prepričavanje, e pa i Van Hamme ( autor Largo Wincha ) voli jako puno objašnjavati i prepričavati, nekad zna biti pomalo dosadan. Razlika između njega i Buratinija je u tome što Van Hamme radi triler pa je to normalno i poželjno a Buratini avanturistički strip pun akcije. Van Hammeova prepričavanja i objašnjavanja nisu tako lako čitljiva a i kako sam rekao znaju biti ponekad za mrvicu ili nešto više od mrvice dosadna. Buratini svoja prepričavanja i objašnjavanja radi s lakoćom, kod njega se to pročita u jednom dahu bez zapinjanja.

Od Korijena mi je nekako najlošija petica jer ne volim tu indijansku mitologiju, ali za povezivanje cjeline je i ta priča bila bitna. Trebalo je u 60-ak stranica ubaciti sve ono što je Nolita zaboravio ili nije stigao, a i tadašnja publika nije bila toliko zahtjevna pa nije bilo potrebe. Da je Buratini imao sreće pa dobio barem Faracija, Faraci je pisac jednostavnih, dinamičnih i jako lako čitljivih priča. Onda bi se Buratini moga posvetiti stilu koji je razvio u ovom kratkom serijalu u Korijenima. E sad, kad gledaš Largo Wincha jedan album izađe otprilike na godinu, 46 strana na godinu ( ili ako ima nešto više stranica, ne mogu se sjetiti da li ima 46 ili više ali i to je do 60 str ) protiv oko 1200 u Zagora. Trebaš ti odraditi tih 1200 str u godini plus nekakvi maxiji, specijalci i što već. Ovaj ima godinu dana razbijati glavu što će napraviti a autori Bonelija nemaju baš previše vremena ni prostora.
adriano Posted - 17/04/2021 : 09:52:01
Da Sam bar na tvom mjestu. Tek bi me cekale neke najbolje epizode

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.4 seconds. Snitz Forums 2000