forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Hellboy i B.P.R.D.

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Raven84 Posted - 17/11/2010 : 14:53:27
Na podforumu ima već par tema povezanih s ovim stripovima, ali ni jedna centralna.
Kako sam prosli vikend procitao 13 B.P.R.D. albuma, a i sve sto je izdano od Hellboya na ovim prostorima, htio sam otvoriti ovaj topic da bih rekao kolko su mi ti stripovi super.
Fascinantno je koliko je Mignola dobro isplanirao te serijale, do te mjere da se stvari iz Hellboya povezuju s dogadajima iz B.P.R.D.-a vise od 10 godina poslije. Ili recimo jedan lik uzme malu sitnicu u kratkoj prici, koja se kasnije pokaze klucjnom u sprjecavanju smaka svijeta (koji je vrlo čest ). Pomaze i sto je crtez na Hellboyu izvrstan, crtao ga Mignola, Fegredo ili Corben, a ni B.P.R.D. nije nista losiji zahvaljujuci Guyu Davisu.
Davis je crtac kojem strasno lezi horor tematika i izvrstan je dizajner. Ne znam kako to nisam prije primjetio, ali Davis recimo nikad ne skrtari na crtezu poput nekih crtaca. Nema onih fora, "dva lica u krupnom planu iz kojih je siva pozadina jer je to zid". Covjek natrpa toliko detalja da je to nevjerojatno. Naslovnice B.P.R.D. su isto sjajne, posebno Mignoline. Sve u svemu, svakom tko ovo nije čitao, a voli zabavne, super nacrtane i odlično napisane stripove neka proba i nece zazaliti. Oba su super na svoj način. Možda poslije stavim par stranica iz B.P.R.D-a koje su mi posebno super.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
pcoro Posted - 20/08/2023 : 17:53:36
Meni je taj prvi ciklus B.P.R.Da možda i najbolji,mada i kasnije ima vrhunaca, pogotovo finiš Hell on Eartha koji je isto fantastičan. Al ovdje je još uvijek u igri prva postava biroa, još uvijek crta Davies i to su sjajni i zabavni stripovi. Ako bi imao koji prigovor, onda je to "deux ex machina" kraj zadnje priče, ali jebiga, Mignola je to i kad se nešto previše zapetlja onda jednostavno presiječe i ide dalje.

Sjećam se onog momenta kad se Liz ukaže vizija iz budućnosti koju crta Mignola, to mi je na prvo čitanje bilo baš WOW! Ali i cijela ta štorija, misterije, miješanje prošlosti i sadašnosti, Memnan Saa, Lobster Johnson, sve je to vrhunski odrađeno kroz ovu sagu koja je skromno počela sa Hollow Earth i onim bezveznim kratkim pričicama.
naker Posted - 14/08/2023 : 22:14:31



B.P.R.D. Najezda žaba 4


BPRD, američka vojska, žabe, roboti, jeti-monasi, čudovišta, hiperborejci, i zmajevi, nikako ne može bez zmajeva.. Kako ne voleti BPRD Čevrti tom donosi kraj sage o žabolikim stvorenjima, potrajalo je da se priča razvije i dostigne svoj vrhunac, ali apsolutno je vredelo. A Guy Davis.. Kako rečima opisati njegov crtež i nepresušnu sposobnost mašte i kreativnosti. I tekstualno i vizuelno, BPRD zaslužuje visoke ocene.

Zadržavam mišljenje da BPRD na momente i prevazilazi osnovni serijal o Hellboyu. BPRD je sjajna stvar.
alexts Posted - 18/01/2023 : 11:50:24
quote:
Originally posted by naker

Deluje da se stalo kod #7.

https://hellboy.fandom.com/wiki/Trade_Paperback_Collections



I ja bih rekao.
naker Posted - 18/01/2023 : 11:28:23
Deluje da se stalo kod #7.

https://hellboy.fandom.com/wiki/Trade_Paperback_Collections
alexts Posted - 18/01/2023 : 10:07:04
Zna li neko bar približan odgovor:

Koliko je kroz svoja izdanja System Comics obuhvatio materijala originalnih trejdova? Odnosno, koje trejdove, po redu izlaženja?
Poli Posted - 12/01/2023 : 16:46:10

Svakako treba Ognjena procitati par puta, ili recimo to tako, strip koji daje i na drugo (i sljedece) citanje. :D

I svakako je dobro procitati sve skupa u cugu, ako je moguce. Ne bas sad takmiciti se da se sve sto brze procita, ali da nema duzih prekida kod citanja (godina i tako). Eh, ali valjda to vazi za sve povezane serijale.


alexts Posted - 12/01/2023 : 11:38:22
Helboj je entertainment, a Sendmen umetnost.

Kao likovi, sa kim na pivo? - pa sa Helbojem, ovaj drugi i nije (ljudsko) biće. Mada je Hellboy po karakteru prekopirani The Thing/Ben Grimm, za koga znam dosta ranije.

Iako realno, veća je šansa sresti Sandmana (u snu).
naker Posted - 12/01/2023 : 10:00:40
Yep, Mignola odlično radi karakterizaciju. Svi likovi nose sa sobom neke svoje lične želje ili ambiciju da postanu nešto drugo, nešto veće, ili u slučaju Hellboya - nešto manje, a po pravilu ih ili okolnosti ili nešto duboko u njima samima natera da krenu drugim putem, nekim mračnijim putem. Prasac mi je sjajan i ima moje simpatije koliko je to tragičan lik
pcoro Posted - 12/01/2023 : 08:50:18
U Divljem lovu, top mi je kako su odrađeni lik Nimue i onog prasca Grugača, sa onom noćnom scena koja se svako malo ponavlja, na travnatom brežuljku, ispod golog drva, Nimue istovremeno krhka i zlokobna i smiješno/tragični prasac. Super mi je i kako se Nimue razvija, od nečeg malog, nemoćnog, zatvorenog u kovčegu do sile koja može uništiti svijet. Dobro su pogodili njenu zlu prirodu. Vrh mi je što je čak i ona na kraju zgrožena onim u što se pretvorila.
pcoro Posted - 12/01/2023 : 08:33:42
quote:
Originally posted by alexts

Ma koliko dobar strip, Hellboy nije na nivou Sandmana.



Mah. S kim bi prije na pivu, sa Sandmanom ili Hellbojem? Hellboy na najbolji način spaja narodno i herojsko, Hellboya svi vole, a Sandman je umišljeni aristokrat 😤
john connor Posted - 12/01/2023 : 08:30:21
quote:
Originally posted by alexts

Ma koliko dobar strip, Hellboy nije na nivou Sandmana.


Subjektivno.

Slazem se sa nakerom, i meni na toj razini. Jednako prozet mitologijom, kompleksan, stilski samosvojan, razgranao se na vise serijala, neverovatan stripski svet.

Kao lik, priraste srcu vise od ikoga.

Fibrina izdanja su tehnicki najsavrsenija, i od Library ed, koja sam imao takodje, nakon par knjiga nisam nastavio uzimati zbog prevoda, ovih sam se resio. Uzimam 300 cuda, zadovoljan sam, iako je moglo bolje. Sta je tu je.
naker Posted - 12/01/2023 : 01:26:38
quote:
Originally posted by pcoro
Inače - usporedba sa Sandmanom - u Sandmana se sve kaže, Sandman uvijek nešto priča, svi pričaju li ga pričaju i razlažu i ok, nije to krivo, ali kod Hellboya mi je najdraža stvar to što on sve drži u sebi, ko i mi tu na Balkanu. I čitatelju nije napismeno dano - Hellboy bježi od sebe i od ljudi jer ga je strah da ne postane Zvijer Apokalipse - i nema nekih plačljivih monologa nego samo djela pričaju. Djela i slike.



Nije ni čudo što nikada nije raspoložen za priču kada ga drugi non stop gnjave sa: "uzmi mač Helboje, povedi vojsku kroz kapije pakla Helboje, Helboje budi sin kakav je tvoj otac želeo da budeš, BUDI MUŠKO HELBOJE"


alexts Posted - 12/01/2023 : 01:08:31
Ma koliko dobar strip, Hellboy nije na nivou Sandmana.
pcoro Posted - 11/01/2023 : 23:18:46
Vrijeme prolazi, a Divlji lov mi samo raste. Meni je čak bio bolji na drugo čitanje jer je pun detalja koji promaknu kad čitaš onako brzo, da saznaš šta će dalje biti. Kad sam vidio kraj, onda mi je bio gušt ponovno čitati natanane, bolje doživjeti cijelu priču.

Jako sam zadovoljan Fibrinim izdanjem ali za Divlji lov samljubomoran na ove omnibuse jer je cijela priča u jednom trejdu, kako treba biti.

Inače - usporedba sa Sandmanom - u Sandmana se sve kaže, Sandman uvijek nešto priča, svi pričaju li ga pričaju i razlažu i ok, nije to krivo, ali kod Hellboya mi je najdraža stvar to što on sve drži u sebi, ko i mi tu na Balkanu. I čitatelju nije napismeno dano - Hellboy bježi od sebe i od ljudi jer ga je strah da ne postane Zvijer Apokalipse - i nema nekih plačljivih monologa nego samo djela pričaju. Djela i slike.
naker Posted - 11/01/2023 : 17:48:51



Hellboy Omnibus #3 - Tmina zove, Divlji lov, Oluja i Bes

Ono što su Dobrostive gospe u Sandmanu, to je ovaj treći tom za Hellboy univerzum. Sve ono o čemu se govorilo u prethodna dva toma, i svi oni sitni nagoveštaji iz kratkih priča koji sugerišu o velikim stvarima, su dobili svoju kulminaciju kroz tri priče ovog trećeg omnibusa gde je Mignola iskoristio rusku mitologiju i legendu o Arturu da da bi na Hellboya sručio težinu predodređenosti sudbine o kojoj mu ceo život govore. Epohalno delo krcato fantastičnim i okultnim folklorom uz ubilje epskih scena borbi i emotivnih momenata - treći tom je vrhunsko štivo.

Ubija koliko je ovo dobar strip, bukvalno nakon završetka čitanja sam morao da ga iščitam još jednom, toliko mi se svideo. A ovo mi se desilo samo par puta u životu, i to kod stripova kao što su Inkal, Asterios Polyp, Pinokio, Lepota tame, prvi album Nikopola.. a sada se u ovom elitnom društvu nalazi i ovaj Hellboy

Hellboy je genijalna stvar, dugo sam mislio da je Sandman nedodirljiv kao najbolji serijal što postoji u svetu strip fantastike, ali za sada deluje da Hellboy stoji rame uz rame sa Sandmanom


pcoro Posted - 04/12/2021 : 09:33:08
Nisam ni znao da ovo treba izać dok nisi napisao.. Ja nisam nesto odusevljen. Čini mi se da je Mignola otišao predaleko sa pojednostavljivanjem crteža, a i priča se čini nebitna, a opet - već viđena. Našla se dva stara lika i pola sveske ponavljaju stvari koje smo već vidjeli. Kao Burattini.

Po meni je univerzum zatvorena priča sa Devil you know, a sve ovo poslije je nepotrebno. Macanov Aheront je bolji.
Vlaadisha Posted - 03/12/2021 : 17:24:42
sta mislimo o acheronu?
ridiculus Posted - 09/11/2021 : 18:42:54
quote:
Originally posted by Vlaadisha

mignola sat i po prica o uticajima, karijeri, procesu i nastanku hellboya



Da, video sam. Hteo sam da pomenem, jer su se ovde Kejfebeovci malo izvukli kod mene. (Suviše mnogo Liefelda/McFarlane-a/Silvestrija/et al za moj ukus, plus nazvati Kick-Ass "remek-delom"...)

Ima i drugi intervju sa Mignolom, na Mindspace-u (epizoda 15), i zanimljivo da oba puta dosta vremena posvećuje priči o svom susretu sa Coppolom i Lucasom (u vezi adaptacije filma Dracula).
Vlaadisha Posted - 09/11/2021 : 18:35:54
mignola sat i po prica o uticajima, karijeri, procesu i nastanku hellboya

Deers Posted - 18/04/2021 : 19:47:47
quote:
Koliko vidim BPRD je manje ambiciozniji projekat od Helboja,


Krivo, mada to jos iz ovog toma nije jasno.
anto Posted - 18/04/2021 : 15:16:59


Minjola,Dejvis&drugi:B.P.R.D., prvi tom - Najezda žaba (300 Čuda)

Helboja sam do sada pročitao u prve dve Fibrine knjige (za preostale četiri nikako da nađem vreme,a sedmu još nisam nabvio),i na osnovu njih mogu reći da ne delim oduševljenje mnogih ovim serijalom.
Tako da sam od ovog,svojevrsnog spinofa Helbojiše,spustio očekivanja,što se i pokazalo dobro,jer ovo je ta neka slična priča i tematika,pa sam proveo finih par časova u druženju sa junacima Biroa za paranormalne pojave i odbrane.

Koliko vidim BPRD je manje ambiciozniji projekat od Helboja,što ne znači i lošiji.Pratimo tih nekih pet,jako specifičnih likova (jedino je šefica Kejt normalan lik,a doduše i Liz je ljudska osoba,sa specijanim moćima) na raznim slučajevima paranormalnog,okultnog i tome sličnog.
U prva dva trejda su kraće priče (mada je prva,Šuplja zemlja,poduža),a ceo treći je jedna priča (po kojoj je ovaj tom i dobio ime).
Šta znam,nešto su mi bolje legle ove kraće storije;a sa druge strane,najbolji mi je crtež Dejvisa u tom,trećem delu.Mada su mi i svi drugi crtači baš dobri.

Inače volim ovaj žanr,ali način na koji se pripoveda u BPRD (a i u Helboju) me nije previše kupio.Nekako,previše mi je fantastike,čudovišta...voleo bih da je više zastupljen realni aspekt,da je više detektivskog zapleta,plus što mi se ne sviđa baš kako se razrešavaju misterije u pričama.

za Šuplju Zemlju i Dušu Venecije & druge priče 3.5/5
za Najezdu žaba 3/5
going going Posted - 27/03/2021 : 01:07:15
quote:
Originally posted by fler

Pa .. gomila.
Frogs 4 omnibusa, HoE 5,
Devil You Know 1.
Svaki je po 3 knjige.

I onda još ove dodatne priče,
odokativno desetak knjiga.

Sretno s čitanjem



Neka nema veze! Kao sto rekoh na drugom topiku - Samo da 300 cuda lepo sve to izdaje dobrim tempom po ovoj ceni, bez poskupljenja i nekih nepredvidjenih okolnosti i super ce biti ovo kolekcija! 6 Helboj omnibusa 10 BPRD omnibusa, kolko god da bude, uzimace se!
fler Posted - 26/03/2021 : 23:42:53
Pa .. gomila.
Frogs 4 omnibusa, HoE 5,
Devil You Know 1.
Svaki je po 3 knjige.

I onda još ove dodatne priče,
odokativno desetak knjiga.

Sretno s čitanjem
going going Posted - 26/03/2021 : 22:18:11
Hvala fler i pcoro! Nije bilo dvojbe da li cu uzimati B.P.R.D. nego ovako pitah kakav je po kvaliteti i koliko ga ima, javljam se s utiscima kad se nabavi i procita B.P.R.D. u izdanju 300 cuda.
https://300cuda-comics.com/BPRD/
pcoro Posted - 26/03/2021 : 21:30:32
Fler je sve rekao. Tko voli Hellboya, nema razloga da ne pročita B.P.R.D. B.P.R.D kronološki počinje nakon Hellboyevog trejda Crv osvajač i onda se miješaju radnje, tako da pravi kraj Hellboya zapravo bude u zadnjem BPRDu.

U početku je BPRD nešto slabiji, nakon par trejdova se zalaufa, krajem prvog omnibusa recimo počne prava priča.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000