forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 26 - No pasaran

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 14/10/2013 : 18:48:42


U listopadu 1938., dok Španjolska proživljava strašne dane, Max Fridman za sobom ostavlja mirnu Ženevu i kreće na putovanje koje će ga odvesti u tragičnu zbilju građanskog rata kako bi pronašao prijatelja kojemu se odavna izgubio svaki trag. Dok borbe bjesne, duhovi iz prošlosti ga navrću na tragove koji vode sve do fronta na kojemu se odvija završna krvava bitka prije samoga kraja - tragičnog epiloga u kojemu Fridman, ranjen i umoran, bez obzira na sve veći rizik i pritisak ne odustaje od potrage za majorom Trevesom koja će ga dovesti do otkrića gorke, neizbrisive istine.

Kolorka 26 • No pasaran • 226 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Vittorio Giardino • Crtež Vittorio Giardino • Prijevod Jelena Bulić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.10.2013. • Cijena 200 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
corto33 Posted - 21/05/2023 : 19:47:41
Ima li možda Fibra u planu da objavi i prve dvije epizode iz serijala Avanture Maxa Fridmana?
https://www.bedetheque.com/BD-Max-Fridman-Les-aventures-de-Tome-1-Rhapsodie-hongroise-7055.html
https://www.bedetheque.com/BD-Max-Fridman-Les-aventures-de-Tome-2-La-porte-d-Orient-7056.html
ŠAŠ Posted - 10/12/2022 : 20:50:58
malo slovo k u ovom stripu ,a i u drugim sličnim fontovima izgleda više kao veliko!
Kerempir Posted - 26/08/2021 : 15:50:18
Dobar špijunski krimic u ambijentu španjolskog građanskog rata, ali ne više od toga. Jako mi se svidio crtež, posebice ljudi, izgledaju jednostavno naslikani ali tako vješto odrađeni da su svi lako prepoznatljivi. Dapače uživao sam promatrati sa profesionalnog stajališta oblik čeljusti u likova.

Ako je to uopće važno napomenuti, jasno je kojoj se strani priklanja autor ali je dosta odmjeren, uostalom glavni lik je nekadašnji razočarani republikanski dobrovoljac, ali ni to u konačnici nije bitno jer je sukus potraga za frendom dok cijeli rat pruža samo pozadinu priči. Uglavnom sama priča je dosta intrigantna, treba malo vremena da se u glavi posložiti hrpa likova ali sjedne sve to na kraju.

Glavni lik se često izvlači iz puno nevolja? Hoće to tako kada je uvučen u vrtlog građanskog rata, po takvom narativu ne bi bilo nijednog jedinog preživjelog, a a nema smisla ubijati glavnog lika tijekom priče, ne?

Što mi fali da strip bude bolji? Kako je već rečeno, likovi su prehladni, fali malo topline, ima par scena koje su dirljive ali u većini slučajeva likovi kao da su automati, ratu usprkos koji tek djelomično može biti opravdanje za emocionalnu hladnoću, a u nekim scenama kao da ih autor ne uspije dočarati.

Edit: ta hladnoća me podsjetila na topicnu atmosferu nekadašnjih hladnoratovskih špijunskih filmova. Gledam neke skice koje nisu ubačene u strip i žao mi je jer daju dodatnu dimenziju likovima, tako da je super što imamo barem takve dodatke u ovom stripu.

kasper Posted - 24/03/2017 : 08:46:56
quote:
Originally posted by Mrkva

Slazem se s kasperovim mišljenjem, kojim god :)



Mrkva Posted - 24/03/2017 : 08:34:59
quote:
Originally posted by alexts

Nešto kvalitetno, kao Changeling? Nema ničeg zaboravljivog u ovom stripu - evo, ja sam ga čitao pre skoro godinu dana i sećam se svake scene. Nije savršen, ali Giardino i prosek ne idu u istu rečenicu.

Moj rivju od tada je par postova iznad (citirao Anto)



Vidjela sam i svidio mi se tvoj osvrt, ali ne znam zašto, i dalje mi ostavlja dojam da bi se strip trebao natjecati u kategoriji "standardno". Djeluje mi standardno zbog pogolemog broja klišeja, ili ako to hoćeš romantičarski reći, referenciranja.

I sam si rekao da je to "dobra priča u maniru špijunskih". Ja špijunske znam za pet plus i čini mi se da me to mozda koštalo uzitka čitanja: očekivane scene proganjanja, misteriozni nestanak, košmar, sve sam to već negdje vidjela. Mozda je kriv i medij, ne znam.
A sam pisac nekako radi disclaimer na početku: iako on to umotava u priču o idealima, meni se čini da je riječ ponajprije o dječačkoj fascinaciji ratom kakvu često viđam u dječaka i muškaraca, a pogotovo s obzirom na to koja imena baca u priču (Malrauxa je čak dosta besprizorno ubacio).

Ali moram ti priznati, iako se ne kuzim u crtez, da imam dojam da si tu apsoštrumfno u pravu, da u crtezu ima puno vještine, marljivosti, brige i ljubavi. Tako da, sve u svemu, moramo pričekati godinu dana da vidimo hoću li se sjećati ovog stripa pa onda mogu revidirati svoje mišljenje :)

U krajnjoj liniji, priznajem: sve je ovo subjektivno. Više sam zbunjena nego oštra :)
alexts Posted - 23/03/2017 : 23:20:30
quote:
Originally posted by alexts

[quote]Originally posted by Mrkva

Slazem se s kasperovim mišljenjem, kojim god :)

Ono...ko da gledam neki film s Angelinom Jolie: zaboravljivo. Dijalozi su mi bili smrtno predvidljivi, do u slovo. Ljubavna priča neuvjerljiva. Ali volim ratne teme ako su dovoljno poglupljene, a ova definitivno jest.



Nešto kvalitetno, kao Changeling? Nema ničeg zaboravljivog u ovom stripu - evo, ja sam ga čitao pre skoro godinu dana i sećam se svake scene. Nije savršen, ali Giardino i prosek ne idu u istu rečenicu.

Moj rivju od tada je par postova iznad (citirao Anto)
alexts Posted - 23/03/2017 : 23:19:05
*

Mrkva Posted - 23/03/2017 : 20:38:05
Slazem se s kasperovim mišljenjem, kojim god :)

Ono...ko da gledam neki film s Angelinom Jolie: zaboravljivo. Dijalozi su mi bili smrtno predvidljivi, do u slovo. Ljubavna priča neuvjerljiva. Ali volim ratne teme ako su dovoljno poglupljene, a ova definitivno jest.
Zagor-te-nay Posted - 23/07/2016 : 19:12:09
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

6/10



tja, losije cak i od bajki



Bar se slažemo da je ovo samo prosječan strip...ko i bajke...al je ozbiljan...a ne za ekipicu 8-mi razred.
kasper Posted - 23/07/2016 : 17:39:45
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

6/10



tja, losije cak i od bajki
Zagor-te-nay Posted - 23/07/2016 : 16:47:25
6/10
Peyo Posted - 23/07/2016 : 13:20:13
Ova emocionalna hladnoća ili kako bih ja rekao distanca je karakteristična za Giardinove stripove, a pogotovo za Max Friedmanove avanture.

Po meni to nije neka osobita mana, ali svako ima svoje viđenje, odnosno ukus.

Imao sam zadovoljstvo za vrijeme CRŠ-a provesti u razgovoru s Giardinom nešto više od pola sata i nije mi ostavio utisak hladne osobe, naprotiv.
anto Posted - 23/07/2016 : 11:49:57
evo jednog lepog prikaza sa DW foruma (od alexts-a):



Priča o potrazi, smeštena u vreme španskog građanskog rata, uz više nego ubedljivu rekonstrukciju pomenutog perioda, okolnosti i zbivanja neće razočarati ljubitelje ove tematike, ali i dobrog stripa uopšte. Vittorio Giardino je autor odličnog crteža čiste linije i odgovarajućih pripovedačkih sposobnosti.

Ne treba mešati detaljističko crtanje u savremenom evropskom (posebno francusko-belgijskom) stripu (Giardino je Italijan) nametnuto autorima po komercijalnom diktatu urednika izdavačkih kuća, sa suštinskom, izvornom osobinom stila kao umetničke tehnike kod Giardina. Ovaj strip, koji po ambicijama pripada strip umetnosti u najboljem smislu značenja, po mom mišljenju nije bez mana. Autor, iako sjajno barata likovima (koji su crtački svi različiti, što sa aspekta fizionomija nije lako postići), ipak ne razvija dovoljno emotivni nivo drame koja se odvija, čak svesno, iako mu se pružaju mogućnosti za to. Zbog toga, po pročitanom, ostaje utisak emocionalne hladnoće, odnosno distance u odnosu na glavni lik Maxa Fridmana, zbog nedovoljno izraženih (preterano suptilnih) njegovih interakcija sa drugima.

Ali i ovako, kao dobra priča u maniru špijunskih, uz realan prikaz građanskog rata i opasnosti i zamki koje nosi po učesnike, od protivničke strane ali i strane na kojoj se nalaze, strip zaslužuje pažnju.

***1/2

Residents Posted - 09/09/2015 : 10:17:20
Strip od koga sam ja ocekivao bog zna sta, a na kraju se ispostavilo nista. Prica koja je ispricana na celo 182 strane, mogla bi lagano da stane u barem 82. Sve je supljo, prazno, zaplet tanak, rasplet jos tanji, itd.itd. Izuzetno je malo stripova sa ovakvom tematikom, covek je upropastio u startu ovakvu divnu priliku. Crtez hladan, sterilan i tek na momente interesantan. Likovi slicni jedni drugima, uz kombinaciju kosmati-celavac,brkonja-bradonja itd.Biblioteka -Kolorke-zauzima posebno mesto u mojoj kolekciji, a ova knjiga uz nesrecne bagdadske pripovedace mi je ubedljivo neomiljena.Ja joj necu dati drugu sansu, novim citanjem, sve je jasno kao dan, nema niceg nedorecenog i nejasnog.
kasper Posted - 01/09/2015 : 14:05:41
prvo, da ponistim moj gornji post, ne znam u kakvom sam ga metalnom stanju prvi put citao, al svakako nije bilo dobro

dalje, novo misljenje

svet rata, duplih igara, izdaje, herojstva u najboljem mogucem obliku. raspad republikanaca pred kraj rata U Spaniji je na sve strane, svo to ludilo stvara mrtve na sve strane. Giardino je vrhunski pripovedac, nevrovatno koliko je stavio kratkih epizodista u stripu, pri cemu svaki prosipa veoma upecatljive recenica. ceo strip se moze posmatrati i kao jedan dokument o spomenutom ratu. Max mi je jedan od boljih melaholicnih likova do sada, sve se nadam da ce Markos objaviti i prva dva dela ovog serijala.
dodatno, lepo je videti Evropski strip kojeg ne pise Francuz/Belgijanac
kasper Posted - 29/12/2014 : 17:43:50
ovaj No passaran mi i nije nesto
radnja se slabo krece, sve se vrtimo u krug, broj ucesnika u prici manje vise isti. sad, lek za ovo bi bio da scenarista drzi paznju uzbudljivim desavanjima, dobrim dijalozima al nista od svega. za dijaloge, tokom citanja imao sam utisak da je moglo bolje da se prevede.
dobra strana stripa je sto se bavi tematikom koja je u strip retka
alexts Posted - 22/12/2014 : 01:10:43
Ovo je strip koji ću nabaviti. Preporučujem i tekst o autoru i intervju u Strip vestima.
anto Posted - 22/12/2014 : 00:56:27
nekako mi ovaj strip nije bio pri vrhu liste želja za nabavku,ali igrom slučaja sam došao u njegov posed dosta ranije nego što sam planirao,večeras ga pročitao i jako se prijatno iznenadio.
U stvari, najlepše je kad od nekog stripa nemaš neka očekivanja, a on ti sjajno legne - uživanje u istome je onda još veće.
Elem,strip me je od prve stranice "kupio", i pričom i crtežom.Giardino tečno vodi radnju uz zanatski lep crtež, i po tome je na trenutke asocirao na Žibru (Gibrata).Špijunsko-kriminalističko-politička priča smeštena u okrilje španskog građanskog rata.O samom ratu (o moje li sramote), nisam znao skoro pa ništa, što me je dovodilo u česte "zbunove" sve dok se nisam informisao u tekstu o ovom ratu na kraju albuma.Tad je mi praćenje stripa postalo lakše.
Integral sam pročitao u dahu,dodatci na kraju mi i nisu nešto potrebni,mada nisu ni loši,i sve u svemu, sa moje strane, tople preporuke za No pasaran
9/10

edit:sad kad sam ušao malo u poznavanje problema španskog građanskog rata, mogao bih da iskoristim to da ponovim gradivo sa Bilalovim Falangama crnog reda - sećam se da mi je svojevremeno ovaj strip bio totalno nejasan.
vknez Posted - 18/01/2014 : 11:23:37
vrlo dobar strip
split85 Posted - 11/01/2014 : 21:37:40
9/10
stbojan Posted - 28/11/2013 : 10:41:22
dodatak, nakon stripa, se bavi izmedju ostalog i temom autonticnosti koja je prikazana u stripu... pomaze za opsti utisak...
jaki Posted - 28/11/2013 : 01:10:04
tj.nama izgleda autentično jer tako nekako zamišljamo tu zemlju ali tko zna kako je u stvarnosti bilo.
stbojan Posted - 28/11/2013 : 00:26:57
Izuzetno zanimljiv, dobar, sad vec i drag, strip... na stranu sama prica koja se odnosi na gradjanski rat u Spaniji i zaplet koji je jasno naznacen nakon prvih par strana... ono sto je posebno dobro je nacin na koji je prikazan i "prenet" zivot i atmosfera "nacina zivota" u Barsi i Kataloniji tokom tog perioda... sve je tako "zivotno" docarano i na neki "prirodan" nacin preneseno da jednostavno tokom citanja "dozivis" sve to, kako kroz sam tok i radnju price... tako i kroz sjajnu karakterizaciju likova i autentican prikaz grada, zivota u njemu i vremena koje ga karakterise... sve to deluje vrlo realno i na neki svoj nacin jedinstveno, dragoceno... vrlo pozitivan utisak....
tekumze Posted - 19/11/2013 : 15:52:09
Jučer sam počeo čitati, danas završio. Predhodno sam pročitao fantastični Bilo jednom u Francuskoj, pa sam malo i pod dojmom tog stripa. No pasarn je vrlo dobar ratno-vuhunski strip. Glavni junak pokušava, da pronađa ratnog druga i otkriva tajne, koje ne smiju biti otkrivene. Strip je svakako dobar i vuče na čitanje, jedino kraj, kada odkriju krticu, me je možda malo razočarao. Fibrino izdanje sa svima dodatnim materialom je sjajno. Vrijedi pročitati.

Moja ocjena bi bila 8 možda i 9/10.

dino alic Posted - 10/11/2013 : 11:13:36
Vrhunski strip. Fantastičan crtež,odlična priča,super dodatci.Stvarno po meni jedno od najboljih Fibrinih izdanja uopće.Još sam imao sreće pa me je Giardino počastio crtežom i posvetom na CRŠ u tako da je užitak potpun. Što se tiče ideološke pozadine priče, mislim da je autor zauzeo više nego korektan stav pa i za to čista desetka.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000