forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Grafikon popularnosti Zagorovih epizoda

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Zoroasterixx Posted - 02/10/2014 : 19:49:16
Imao sam ideju da prikažem povijest Zagora i njegov razvoj grafičkim putem, znači napraviti grafikon koji prikazuje popularnost epizoda po ocjenama čitatelja na stranici. Plus još neke statistike.

Mislim da je ovo zanimljiv način da se prikažu neke stvari.

Evo za početak prvih 100 epizoda.



- U prvih 100 brojeva imamo najveći broj epizoda ako podijelimo Zagora na razdoblja u razmaku od sto brojeva, čak 80
- u početku prevladavaju izrazito slabe priče, da bi tek sa "Lovcima na ljude" neka priča dobila ocjenu iznad 80 %
- prva priča koja je dobila ocjenu iznad 90 % je klasik "Zarobljenici Crvene vještice"
- najlošije ocijenjene epizode u ovom periodu su Sveti jelen (39 %) i Zagorova osveta (40 %)
- Sveti jelen je također najlošije ocijenjena epizoda Zagora od strane čitatelja uopće
- najbolje ocijenjene epizode (iznad 90%) su Zarobljenici Crvene Vještice, Zagor priča, Sloboda ili smrt i Kapetan zmija
- negdje sa Zagorom protiv vampira počinje Zagorovo zlatno doba



- U ovom periodu međutim imamo najmanji broj epizoda (38)
- Zagorovo zlatno doba se nastavlja, i završava se negdje sa Bijelim tigrom, nakon čega slijedi razdoblje uspona i padova
- najlošije ocijenjena epizoda u ovom periodu je Nevidljivi čovjek (48 %)
- u ovom razdoblju ima 5 priča koje su ocijenjene iznad 90 % od strane čitatelja (Dobar i loš, Zimska zmija, Zagor protiv Supermikea, Bijeli tigar i Svemirska braća)
- Zagor protiv Supermikea je također najbolje ocijenjena priča od strane čitatelja dosad (95%)



- i ovaj period Zagora obilježava oscilacija boljih i jačih epizoda, iako se vidi da su od 5 priča koje su iznad 90 %, 3 poslijednje dolaze blizu jedna drugoj u drugoj polovici perioda
- u ovom periodu nijedna epizoda nije ocijenjena ispod 50 %
- najslabije ocijenjena epizoda u ovom razdoblju je "Prorokov sin" (55 %), a to je ujedno i predzadnja epizoda prije broja 300
- kao i u prethodnom, u ovom periodu također imamo 5 priča sa ocjenom iznad 90 % (Velika zavjera, Ukleta zemlja, Hagotova moć, Demoni ludila i Hiljadu lica straha)



- u prvoj polovini ovog perioda Zagor je imao dosta slabe epizode, jedino Mrtvačka Glava, Sindrom Belzebub, Tajanstveni samostan i Čovjek s puškom imaju ocjenu iznad 80 %
- taj slabi period Zagora je uglavnom bio preskočen od strane Slobodne Dalmacije (20 preskočenih epizoda) da bi se što prije došlo do Nestalog istraživača s kojim počinje novo zlatno doba
- u ovom periodu ima 3 priče sa ocjenom iznad 90 % (Nestali istraživač, Morska strava i Sotonski Mortimer)
- sa Nestalim Istraživačem također započinje drugo zlatno doba Zagora koje traje negdje do Sjena nad Darkwoodom (period američke odiseje)
- najslabije ocijenjena priča u ovom periodu je Sramotan sporazum (43 %)



- razdoblje stagnacije, u ovom periodu niti jedna priča nije dobila ocjenu iznad 90 %
- tek četiri epizode su dobile ocjenu iznad 80 % (Mortimerova Osveta, Kainov Povratak, Božica Mjeseca i Močvara Robijaša)
- najslabije ocijenjena priča u ovom periodu su Kukci ubojice (48 %)



- ovaj period još nije završen, u Italiji je pri kraju
- ima samo jedna epizoda ocijenjena iznad 90 %, Skiptar Tin-Hinan (94 %), a ta epizoda je također i poslijednja recenzirana epizoda po rednom broju
- najslabije ocijenjena epizoda dosad je Divlja zemlja (56 %)
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Zoroasterixx Posted - 03/10/2014 : 23:17:14
OK, hvala ti, kasnije ću se time pozabaviti i dopuniti grafikon.
Archy Posted - 03/10/2014 : 23:15:56
Stupac je prosječna ocjena čitatelja. Plava točka je gornja granica (dakle prosjek uvećan za standardnu devijaciju, ali normaliziran da iznosi maksimalno 100). Crvena točka je donja granica (prosjek umanjen za standardnu devijaciju, normaliziran da iznosi minimalno 0).

U Excelu je to ovako:
Gornja granica: =+IF((C2+A141)<=100;(C2+A141);100) - C2 je ćelija s prosječnom ocjenom, A141 je ćelija sa standardnom devijacijom
Donja granica: =+IF((C2-A141)>=0;(C2-A141);0)

U biti, formula kaže, ako je zbroj prosjeka i standardne devijacije manji od 100, onda zapiši koliki je zbroj zaista. Ako je veći, onda zapiši samo 100. Kod donje granice je obrnuto, kritična točka je 0. Ako je prosjek-standardna devijacija manja od 0, onda zapiši samo nulu.
Zoroasterixx Posted - 03/10/2014 : 23:11:04
quote:
Originally posted by Archy

Evo primjera za ono što sam mislio, samo za jednu epizodu. Ako hoćeš, šibnem ti Excel tablicu.





Aha, točkasti prikaz, ali sa jednom točkom za ocjenu čitatelja, a drugom za prosjek između najviše i najniže ocjene, je li?
Archy Posted - 03/10/2014 : 23:09:52
Ja sam za Demone ludila potrošio 10 minuta. Dakle, to se ručno ne može raditi. Ali javi se Markosu na PM, možda on može statistiku skinuti u Excelu i poslati ti. Onda bi to bilo izvedivo.
Archy Posted - 03/10/2014 : 23:06:34
Evo primjera za ono što sam mislio, samo za jednu epizodu. Ako hoćeš, šibnem ti Excel tablicu.

Zoroasterixx Posted - 03/10/2014 : 22:45:04
Hvala na savjetima, ali već ionako radim na tome da promjenim grafikone u stupčaste sa nazivima epizoda. Samo ne znam da li da obrišem ove postojeće ili da stavim nove pored njih.
Ovo je zanimljiva ideja, prikazati "prosjek" ocjenjivanja, ali to zaista traži dosta posla jer ima skoro 250 recenzija pa ne mogu reći hoću li to napraviti ili ne.
Archy Posted - 03/10/2014 : 22:40:24
Odlična analiza. No, budući da ja imam nešto malo iskustva sa statistikom, dao bi ti nekoliko savjeta.

Prvo, ovakva vrsta podataka se obično prikazuje stupčastim, a ne linijskim grafikonom. To samo promijeni u Excelu.
Drugo, bilo bi super da ispod grafikona umjesto brojeva, koji nisu previše informativni imamo nazive epizoda. Da, to vjerojatno traži malo više vremena, ali mislim da bi bilo super ako bi išlo na naslovnicu stripovi.com

Eh, sad, ima još jedna stvar koja mi je pala na pamet, ali bi zahtijevala malo više truda i rada. Ne znam koje si ocjene stavljao na grafikon: recenzentove ili ocjene čitatelja? Za ocjene čitatelja bi se mogla napraviti zanimljiva stvar: Uzeti prosječnu ocjenu, ali za svaku prosječnu ocjenu izračunati i njezinu standardnu devijaciju, pa na grafikonu prikazati gornju i donju granicu. To bi bilo interesantno, jer su često ocjene čitatelja određene outlierima gdje apsolutni fanovi daju 10-ke jer je to Zagor, a apsolutni mrzitelji daju jedinice, jer je to Zagor . Kažem, taj dio bi zahtijevao više posla, možda bi čak mogao razgovarati s Markosom može li on kako automatizirati taj posao, npr jel ti može dati sve podatke o recenzijama u Excelu.

U svakom slučaju, keep up the good work!
wele Posted - 03/10/2014 : 21:45:22
quote:
Originally posted by stinky

"jedan sam stiže na cilj. gomila je laž.", riječi apostola Pavla sadrže proročansku istinu, tako je nekako pisao Kierkegaard... recidiv naših mladih dana, mhejlovskih dana, mladost, revolucija, utopija... nema egalitarizma, to je laž. nijedan 'projekat' ne uspijeva sa gomilom, "Folk je narod. Turbo je sustav ubrizgavanja goriva pod tlakom u cilindar motora s unutarnjim izgaranjem. Turbo folk je gorenje naroda.", stvar treba radikalizirati...



Pa na onom tvom spisku Zagorovaca većina njih je obična gomila, turbo folk Zagorovci, +1 i "slažem se" masa; planirati ih u bilo kakvom projektu o Zagoru je besmisleno
u masi smrdi ali je toplo, ko to bješe rekao?
Poncho Posted - 03/10/2014 : 20:45:52
Predviđam da će ipak stvar biti odbijena. Jedino ako staviš naslov "Zašto i ja mrzim Zagora".
stinky Posted - 03/10/2014 : 20:41:44
pa bolje je da pišeš ti. uostalom, ja trenutačno radim na posljednjem Nolitti. uostalom, neću raditi za scom-sajt.

ali nema veze Zoro, kažem ti da ovi grafikoni + čisto mali komentar (dakle, ne "onaj" komentar, sveobuhvatni, "kritički") mogu bez problema na sajt ako ti je želja. ovo je pametnije i bolje od podosta stvari koje su objavljene, tako da nemaj straha.
Zoroasterixx Posted - 03/10/2014 : 20:33:03
quote:
Originally posted by stinky

wele, metodologija je ispravna, ali stvar sadrži ključnu grešku.
meni se sve posljednjih godina razbistrilo i odsada me zovite Bistri.

otkada sam radio DDoga, pa filozofiju sjekire i razne druge ljepote, došao sam do presudnog iskustva. "jedan sam stiže na cilj. gomila je laž.", riječi apostola Pavla sadrže proročansku istinu, tako je nekako pisao Kierkegaard... recidiv naših mladih dana, mhejlovskih dana, mladost, revolucija, utopija... nema egalitarizma, to je laž. nijedan 'projekat' ne uspijeva sa gomilom, "Folk je narod. Turbo je sustav ubrizgavanja goriva pod tlakom u cilindar motora s unutarnjim izgaranjem. Turbo folk je gorenje naroda.", stvar treba radikalizirati...

raditi u društvu najboljih, neću reći elite jer je pojam devalviran. nego Samobitkujući. raditi sam i drugovati sa nekoliko samobitkujućih. u tom dobrom društvu sve uspijeva, pa i narod. bit će novih potresa na sceni, ratovi na sve strane, ljudi protiv izvanzemaljaca, gomila protiv samobitkujućih... tko ne poklekne, imat će što pričati unucima.



Zašto ne napišeš komentar na ovu moju analizu? Moj grafikon i tvoj komentar, pa će ga možda objaviti u kolumnama na naslovnoj.
Napisao bih ga ja, ali nisam dovoljno upućen u određene Zagorove periode, a i zauzet sam drugim stvarima.
stinky Posted - 03/10/2014 : 20:28:13
wele, metodologija je ispravna, ali stvar sadrži ključnu grešku.
meni se sve posljednjih godina razbistrilo i odsada me zovite Bistri.

otkada sam radio DDoga, pa filozofiju sjekire i razne druge ljepote, došao sam do presudnog iskustva. "jedan sam stiže na cilj. gomila je laž.", riječi apostola Pavla sadrže proročansku istinu, tako je nekako pisao Kierkegaard... recidiv naših mladih dana, mhejlovskih dana, mladost, revolucija, utopija... nema egalitarizma, to je laž. nijedan 'projekat' ne uspijeva sa gomilom, "Folk je narod. Turbo je sustav ubrizgavanja goriva pod tlakom u cilindar motora s unutarnjim izgaranjem. Turbo folk je gorenje naroda.", stvar treba radikalizirati...

raditi u društvu najboljih, neću reći elite jer je pojam devalviran. nego Samobitkujući. raditi sam i drugovati sa nekoliko samobitkujućih. u tom dobrom društvu sve uspijeva, pa i narod. bit će novih potresa na sceni, ratovi na sve strane, ljudi protiv izvanzemaljaca, gomila protiv samobitkujućih... tko ne poklekne, imat će što pričati unucima.
Elderane84 Posted - 03/10/2014 : 20:27:06
Ovdje je ipak kriticnija masa, naravno, gledajuci samo Zagora. DW je za mnoge druge stvari i konkurentniji forum, pa je nekako najbolje biti clan u oba foruma.
wele Posted - 03/10/2014 : 20:01:13
quote:
Originally posted by Poncho


Potrebne bi bile prave diskusije za svaku priču. Demoni ludila su primjer pravog sagledavanja neke priče.


Naravno. Nešto slično smo pokušali na DW forumu.
Poncho Posted - 03/10/2014 : 19:32:24
To je to Wele. Opale desetke a u obrazloženju- podsjeća me na djetinjstvo

Potrebne bi bile prave diskusije za svaku priču. Demoni ludila su primjer pravog sagledavanja neke priče.
wele Posted - 03/10/2014 : 17:41:51
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Ovdje sam se rukovodio ocjenama čitatelja, dakle glasom naroda. Pouzdanije nego ocjenama recenzenta jer ovako se bolje vidi popularnost pojedinih epizoda.


Bah, tek se ocjene malog dijela čitalaca mogu uzeti kao mjerodavne; desetke koje neka epizoda pobere zbog toga jer nekog podsjeća na crvenu trafiku i miris bureka iz detinjstva treba eliminisati iz konačne ocjene.
going going Posted - 03/10/2014 : 16:12:55
Odlicna ideja! Bravo!


Poncho Posted - 03/10/2014 : 15:37:30
Očekivano, rekao bih...

Razdoblje od 200-300 ima 5 priča iznad 90% a razdoblje od 300-400 svega 3-nostalgičari na djelu. Čak i razdoblje od prvih 100 brojeva ima 4 priče iznad 90%.

Priče kao što su Osveta vudu,Bosellijev Hellingen i Rakosi, Sedam gradova Cibole, Izgubljeni rudnik,Zmajevi gusari i Aljaska su sam vrh Zagora i zaslužuju ući u tu kategoriju iznad 90%.
Tonka24 Posted - 03/10/2014 : 00:38:40
Bit ce ovo korisno za ubuduce :)
Trebalo je truda jos jednom pohvale
Tintilinic Posted - 02/10/2014 : 22:38:26
Bravo za trud!
Zoroasterixx Posted - 02/10/2014 : 20:52:32
Ovdje sam se rukovodio ocjenama čitatelja, dakle glasom naroda. Pouzdanije nego ocjenama recenzenta jer ovako se bolje vidi popularnost pojedinih epizoda.
stinky Posted - 02/10/2014 : 20:44:52
može i od mene pohvala za trud, Zoro

što se tiče statistike, već znate: ja sam čovjek kvalitete, ne kvantitete.
jedno i drugo dobro dođe u analizi, no odlučnu prednost dajem - kvaliteti.

jednom, kada dobijem(o) indeks epizoda (sa strane kvalitete) bit će zanimljivo vidjeti usporedbu. ima li poklapanja.
Tonka24 Posted - 02/10/2014 : 20:29:58
Odlicno, pogledati cu poslije i detaljnije komentirati.
Dudley Smith Posted - 02/10/2014 : 20:25:31
Sexy


Šteta što se kod drugih junaka ovo baš i ne može napraviti, jer većina toga nije recenzirana.
Zoroasterixx Posted - 02/10/2014 : 20:07:22
quote:
Originally posted by King Warrior

Hej, super ti je ova statistika. Daj jos slicnih stvari.
Sve pohvale za trud.



Hvala, King, iako nije još gotovo.
Zagor je bio najpogodniji za ovakvu analizu jer su gotovo sve epizode recenzirane.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000