forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Omiljeni SF strip

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Zoroasterixx Posted - 05/04/2015 : 17:08:31
Ne znam je li ovakva tema već bila, ali me zanima forumsko mišljenje koji je najbolji strip SF žanra, osobno sam do prije godinu dana poznavao samo NN, a ostale po imenu, da bih se upoznao i čak oduševio sa nekim dotad meni nepoznatim stripovima. Kako volim ovaj žanr, htio bih vidjeti i što drugi forumaši imaju reći.
P.S. Ako je moguće napišite malo o vašem izboru, zašto vam se sviđa i to...da se tema ne pretvori u nabrajanje.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
boddhisatva Posted - 15/04/2015 : 12:04:08
to ti je sada viječna mijena, Tonto ;o))
stvari idu i razvijaju se i onako kako nismo očekivali ili se njima nadali
sad ako uzmeš "Gulliverova putovanja" i još neka djela ona su se dosta vremena čitala isključivo kao štivo za odrasle a sada spadaju pod dječju književnost i lektiru....

al bez obzira zu si i u pravu, treba tu i mnogo, mnogo više nego baratanje žanrovima i podžanrovima da se napravi dobar SF u obliku knjige, stripa, filma... žanrovi su kao što sam iznio u svom mišljenju tek kao neki temelj, baza i sl.
Tonto Posted - 15/04/2015 : 11:32:12
Ja bi postavio pitanje glede tih podžanrova i koliko te u kojoj mjeri to sve ima smisla... Danas prakticki u svemu ima pregršt raznih elemenata, ali elementi avanture, romanse, akcije itd. nisu dovoljni da bi dominirali pri određivanju žanra. Dok s druge strane i najmanje naznake znastvene fantastike su savim dovoljne da se djelo okarakterizra generalno kao sf. Bar je to nekakav moj dojam... i to mi se ne sviđa.
boddhisatva Posted - 15/04/2015 : 11:20:34
quote:
Originally posted by paro


Šta ne spada alternativna historija pod SF?
[/quote]

i spada, kako da ne ;o)) - ali ne pod Science nego pod običnu Fikciju
a gle ono ti možeš i napraviti i western a da bude u žanru alternativne historije (onaj sa Yul Brynerom...)
a opet možeš i dramu sa alternativnom historijom, triler itd itd
čista je fikcija jer alternativna historija ni ne mora biti znanstveno utemeljena
boddhisatva Posted - 15/04/2015 : 11:15:41
točno i to lwoode: Druuna kao uspjela SF+erotic+postapokalipsa

ili da krenemo na ajmo reči i serije: Fringe koji je Sci-Fi + Mistery, pa X-Files i još masa

jedino što ja mogu reči kao zaključak dugogodišnjeg čitanja SF-a je da ponovim - da smatram da SF nije nikada uspio ako je bio samo SF kao žanr, inzistiranje na nekakvim tehnologijama, tehnici, znanosti, fizici itd... jedino gdje je on bio najuspjeliji je kada je u sebi preklapao žanrove, ubacivao društvene kritike itd itd - unači ono S iliti science7znanstveno je u njemu samo kao baza, temelj na kojem gradi kuću, zemlja na kojoj sadi bilje... ;o))

paro Posted - 15/04/2015 : 11:13:09
quote:
Originally posted by boddhisatva


i Blade Runner je Science Fiction iako Dick to nigdje striktno ne naglašava ali i drama + triler + alternativna historija

LOEG bih svrstao pod SF koji uzima i elemente Fantasy književnih i sl. likova a u podžanru steampunka koji je zapravo alternativna historija kao žanr
a Baladu o Halo Jones pak svrstavam kao full čisti SF, točnije kao space operu....




Šta ne spada alternativna historija pod SF?
lwood Posted - 15/04/2015 : 11:09:37
Storm je u početku odličan,posli malo pada.
triba spomenit Druunu ka sf/erotic
boddhisatva Posted - 15/04/2015 : 11:03:47
a gle Storm je ovdje dat tek kao primjer, u to da li se nekome sviđa ili ne sviđa nisam ulazio
Storm po meni potpada pod SFF - dakle: Science Fiction+Fantasy - jer ima i elemente toga u sebi
i Blade Runner je Science Fiction iako Dick to nigdje striktno ne naglašava ali i drama + triler + alternativna historija
Iz iskustva sa bezbroj rasprava o tom žanru znam da ono F na kraju SF zna i zbunjivat ljude a naročito jer se žanrovi i podžanrovi preklapaju, neki krivo misle da je F = Fantasy umjesto Fiction
[Sve to u književnosti potpada pod generalni žanr Fantastična književnost...]
Problem je tu i u samom jeziku Fiction je kao prijevod često i fikcija, nestvarno, izmaštano ali i - fantastično, pa i fantastika... Dok je Fantasy čisto "fantastika"
Dobar SF u sebi može i ne mora sadržavati i znanstvene utemeljenosti koje su točne, to mu je odavna prestala biti sama bit
... e da, Watchmen - ja bih ga postavio u žanr koji nazivam "ShF" - SuperHeroic Fiction, nekako sam izveo tu kovanicu pročitavši da Conan potpada pod Heroic Fantasy, ipak se dešava u paralelnom univerzumu od našega
LOEG bih svrstao pod SF koji uzima i elemente Fantasy književnih i sl. likova a u podžanru steampunka koji je zapravo alternativna historija kao žanr
a Baladu o Halo Jones pak svrstavam kao full čisti SF, točnije kao space operu....

Tonto Posted - 15/04/2015 : 01:56:35
lwoode, malko kenjam. Nije mi baš tako mrzak i ima svoje kvalitete, ali likovi su mi toliko prozirni da mi je danas jedva čitljiv... al nekad mi je bio dobar. ...nešto kao zagor.
Tonto Posted - 15/04/2015 : 01:52:06
>Što se tiče stripova, neki pak trpaju Watchmen u SF, a ja nemam pojma di bi ga strpo.

Superherojska fantastična akcijska drama s elementima znanstvene fantastike i romanse....pfrrrrrrrr
paro Posted - 15/04/2015 : 01:36:06
Pa ok, iako SF ima svoju definiciju (koju sam ja šturo iznjeo), njegove granice baš i nisu strogo određene.
A što se tiče osobnog doživljaja žanra, to je drugi par rukava- jbga, nekome možda nije SF ako se ne pojavi ženska sa 5 sisa.
Meni je recimo Vremeplov čisti SF.
Što se tiče stripova, neki pak trpaju Watchmen u SF, a ja nemam pojma di bi ga strpo.
lwood Posted - 15/04/2015 : 01:35:30
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by boddhisatva

ma to ja samo pametujem, nemrem si tu pomoći, moja vjećna zanimljiva tema... čak sam i diplomirao na temu SF-a ;o)))
Whoa a kada kažeš ono kod postapokaliptičnog žanra, eh po mojemu uzmi Storma koji se dešava u postapokalipsi pa opet je i SF i fantasy
rezime svega je da je meni po tom nekom dugogodišnjem čitanju SF-a najbolje baš ono gdje se sve žanrovski pa uspješno i preklapa - SF sa fantasyjem itd itd ;o)))

Storm nije sf, Storm je sranje.
Uzmi npr. Jeremiaha, Hombrea... uzmi Mad Maxa, The road, Book of Eli... ja ništa od toga ne doživljavam kao sf.
Dobro, Jeremiah ima pokoju epizodu s elementima sf-a, ali generalno ja ga ne smatram sf-om.



Tonto Posted - 15/04/2015 : 00:52:56
Pa ja samo pričam o svom doživljaju žanra, ne ulazim u teoriju jer je ni ne poznam niti mi je previše bitna. ;)... s prvim djelom posta se slažem i ništa od navedenog ne pronalazim u svojim primjerima ili ih ne doživljavam bitnima.
paro Posted - 15/04/2015 : 00:28:39
SF obuhvaća kako i putovanje svemirom, paralelne svemire, vanzemaljski život, tako i futurističke tehnologije i znanosti, bez obzira dal je podloga priče postapokaliptična ili ne i bez obzira dal se radnja odvija na ovom planetu il nekom drugom.

Ovo ˝meni je˝ ili ˝ako se mene pita˝, baš i ne prolazi.
D.J. Posted - 15/04/2015 : 00:16:48
Ovo postaje zanimljiva tema... Sto je to ustvari SF, Sci-Fi?
Tonto Posted - 15/04/2015 : 00:05:05
quote:
Originally posted by boddhisatva

ma to ja samo pametujem, nemrem si tu pomoći, moja vjećna zanimljiva tema... čak sam i diplomirao na temu SF-a ;o)))
Whoa a kada kažeš ono kod postapokaliptičnog žanra, eh po mojemu uzmi Storma koji se dešava u postapokalipsi pa opet je i SF i fantasy
rezime svega je da je meni po tom nekom dugogodišnjem čitanju SF-a najbolje baš ono gdje se sve žanrovski pa uspješno i preklapa - SF sa fantasyjem itd itd ;o)))

Storm nije sf, Storm je sranje.
Uzmi npr. Jeremiaha, Hombrea... uzmi Mad Maxa, The road, Book of Eli... ja ništa od toga ne doživljavam kao sf.
Dobro, Jeremiah ima pokoju epizodu s elementima sf-a, ali generalno ja ga ne smatram sf-om.
lwood Posted - 14/04/2015 : 22:39:00
quote:
Originally posted by boddhisatva

ma to ja samo pametujem, nemrem si tu pomoći, moja vjećna zanimljiva tema... čak sam i diplomirao na temu SF-a ;o)))
Whoa a kada kažeš ono kod postapokaliptičnog žanra, eh po mojemu uzmi Storma koji se dešava u postapokalipsi pa opet je i SF i fantasy
rezime svega je da je meni po tom nekom dugogodišnjem čitanju SF-a najbolje baš ono gdje se sve žanrovski pa uspješno i preklapa - SF sa fantasyjem itd itd ;o)))





to je to
boddhisatva Posted - 14/04/2015 : 16:34:36
ma to ja samo pametujem, nemrem si tu pomoći, moja vjećna zanimljiva tema... čak sam i diplomirao na temu SF-a ;o)))
Whoa a kada kažeš ono kod postapokaliptičnog žanra, eh po mojemu uzmi Storma koji se dešava u postapokalipsi pa opet je i SF i fantasy
rezime svega je da je meni po tom nekom dugogodišnjem čitanju SF-a najbolje baš ono gdje se sve žanrovski pa uspješno i preklapa - SF sa fantasyjem itd itd ;o)))
Tonto Posted - 14/04/2015 : 13:37:22
@ boddhisatva

Dobro, nisam blesav pa da tvrdim da to nije sf. Samo ja više volim onu vrstu sf-a kad se otisnu s plavog planeta. Iliti: *ebeš sf bez svemirkih brodova i lasera.

...a sad recimo "Vremeplov" u širem pojmu jeste sf, ali prije sf-a spada u više drugih žanrova, pa ga je ni ne gledam kao sf. Čak mi je puno bliži fantasyu nego sf-u.
Isto tako postapkaliptični žanr nikad ne bi trpao u sf.
vronski 3 Posted - 14/04/2015 : 13:27:14
quote:
Originally posted by lwood

triba si napisat Kapetan Miki



Jebo te Živadin!
boddhisatva Posted - 14/04/2015 : 12:59:43
quote:
Originally posted by Tonto

>sf ne mora nužno bit u svemiru

*ebo ja takav sf.



e pa i Zemlja je u svemiru, kajne ;o))
SF fakat ne mora biti u svemiru, i H. G. Wellesov "Rat svjetova" se odvijao na Zemlji, isto kao i njegov "Vremeplov" ... i nadalje bi mogao nabrajati ostale SF-e koji se dešavaju na Zemlji - samo kao parametar uzmi: vremenski odmak (prošlost/budućnost), kataklizme, itd itd... ;o))
Tonto Posted - 14/04/2015 : 11:44:05
>sf ne mora nužno bit u svemiru

*ebo ja takav sf.
lwood Posted - 14/04/2015 : 11:32:37
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by lwood

triba si napisat Kapetan Miki



Miki nije bio u svemiru.



sf ne mora nužno bit u svemiru
Zoroasterixx Posted - 14/04/2015 : 11:10:00
quote:
Originally posted by lwood

triba si napisat Kapetan Miki



Miki nije bio u svemiru.
Zoroasterixx Posted - 14/04/2015 : 11:09:05
quote:
Originally posted by vronski 3

Meni se lično Natan ne dopada previše ali me je zato prvi integral Valerijana oduševio!



Kakvo ti je mišljenje o Inkalu i Asteru?
lwood Posted - 14/04/2015 : 11:08:13
triba si napisat Kapetan Miki

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000