forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Munch

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Mr. Bushido Posted - 06/12/2016 : 17:22:33
Čini se da bi izdavačka kuća V.B.Z. uskoro mogla objaviti domaće izdanje norveškog stripa Munch, autora Steffena Kvernelanda. Riječ je o nagrađivanoj biografiji Edvarda Muncha, slavnog ekspresionističkog slikara.



25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
bonjovi4ever Posted - 11/03/2021 : 10:19:24
Ista stvar je i kod mene, samo iz drugačijeg razloga.
Godinama sam - dok nisu birtije pretvorili u epidemiološku problematiku - subotom volio sjesti u svoj kutak (imao sam dva takva), piti vino i jednostavno pisati nalivperom.
Ponekad sam baš imao mnogo ideja, pa sam se drugo jutro, prilikom pretipkavanja, podosta mučio pročitati rukopis jer bih se napio.
Srećom da pišem praktički krasopisom, pa sam uvijek nekako uspio zadržati čitljivost.
Mada mi ne bi smetalo da sam imao i prigodno društvo, kako je imao Munch.
Tijekom tjedna je to jedino bilo nezgodno, jer sam morao pisanje kombinirati s poslom, a jednom prilikom sam, za primjer, u otpusno pismo zaklamao najnoviju pjesmu.
I mogu otvoreno reći, sad kad je potvrđeno: i dalje pišem, ali upola manje nego do prošlog ljeta.
Tako da definitivno svatko piše (stvara) na svoj način, ili se barem navikne.
Meni je nešto najbolje bilo sjesti u kutak birtije, u subotu ujutro pa do večeri (ok, malo bih se prošetao), i uvijek bi bilo nekakvih ideja, nekad manje nekad više.
A većina ljudi to ne razumije, jer nemaju ni kapaciteta ni mogućnosti.
Što nije ništa loše - jednostavno su drugačije (egzistencijalno) skrojeni.
I oni bi, u ovom konkretnom slučaju, bili NEVJERODOSTOJNI ili sasvim površni izvori.
Njihove bi izjave bile tipa: "Je, furt je tam sedel i pil.", "Bil je čudan, furt je nekej pisal i pil.", "Je, spili smo si tu i tam koju, ali nisam ga baš razmel", i sl.
Pa ti na temelju toga napiši nečiju biografiju ;)

Shaner Posted - 11/03/2021 : 09:59:28
Stoji sve što kažeš. Ima nepovezanih skokova u naraciji, ali stvar je i osobnog afiniteta, a meni nije toliko zanimljivo čitati priče o zanesenim i opijenim umjetnicima. Radije bih bio među njima.

bonjovi4ever Posted - 11/03/2021 : 07:52:31
quote:
Originally posted by Shaner

Vizualno raskošno i raznovrsno, iako većim dijelom izrazito karikaturalno, što mi nije baš po guštu. No pravi problem leži u scenariju. Kverneland skače napred-nazad kroz Munchov život bez ikakvog smisla i reda. Citira njegove poznanike i prijatelje, kao i samog Muncha, predstavljajući njihova svjedočanstva kao pouzdana, dok ih istovremeno predstavlja kao zanesene umjetnike opijene alkoholom i opsjednute mističnim koji ne ostavljaju dojam vjerodostojnog izvora informacija. Ima tu zanimljivih likova i epizoda, ali sve je toliko nepovezano da na kraju ostaje jedino dojam propuštene prilike.



Mislim da je tu dosta u pitanju osobni dojam, zato dojmovi variraju. Crtež je i meni isprva bio previše karikaturalan, ali kad me priča uvukla, vidio sam da itekako odgovara deliričnom Munchovskom okružju, punom mahnitanja, tjeskoba i eskpada, tj. općenito tonu pripovijedanja.
Najbitnije, s obzirom na Munchovu personu, ne možeš očekivati da će među ljudima koji su ga ipak malo bolje poznavali, biti nekakva trezvena, uškrobljena gospoda
E sad, recimo na primjeru Bukowskog i mnogih drugih "zanesenih umjetnika opijenih alkoholom i opsjednutih mističnim", meni njihovo stvaralaštvo djeluje puno stvarnije od sve one izbigecane, društveno prihvatljive gospode pune manira. Mislim da oni (gospoda) zapravo ne žive život, samo ga glume.
A iz osobnog iskustva mogu reći da alkohol ne mora baš nužno umanjiti vjerodostojnost umjetnika. Za razliku od odvjetnika, načelnika, predsjednice i sl. Jedno je posao, a sasvim drugo je umjetnost. Svatko stvara na svoj način, a oni koji imalo vrijede, stvaraju na vlastiti način, bez nekakvih konevencija. A to ih često čini, hah, pomalo ekstravagantnim zanesenjacima.
Što se tiče prijelaza, e da, i mene je taj dio pomalo zasmetao, pogotovo u završnom dijelu, ali izgleda da je Munch tada postao jako povučen i jednostavno nije bilo toliko informacija.
A bez obzira koliko vjerodostojni ili upitni Kvernelandovi izvori bili, on se vidno trudio izbjeći glasine i nagađanja. No, u svakom slučaju, to je jedini razlog zašto strip nisam recenzirao s najvišim ocjenama.
Zadržao sam toliko objektivnosti i ispričao se zbog toga mojem i Munchovom duhovnom posredniku: boci vina
Tonto Posted - 10/03/2021 : 21:19:58
Bome meni je bio odlican, nikakvog problema sa scenarijem se ne sjecam, sve mi je bilo na mjestu i nikakve nepovezanosti nisam primjetio. Jedna od boljih biografija koje sam citao.
Shaner Posted - 10/03/2021 : 21:03:05
Vizualno raskošno i raznovrsno, iako većim dijelom izrazito karikaturalno, što mi nije baš po guštu. No pravi problem leži u scenariju. Kverneland skače napred-nazad kroz Munchov život bez ikakvog smisla i reda. Citira njegove poznanike i prijatelje, kao i samog Muncha, predstavljajući njihova svjedočanstva kao pouzdana, dok ih istovremeno predstavlja kao zanesene umjetnike opijene alkoholom i opsjednute mističnim koji ne ostavljaju dojam vjerodostojnog izvora informacija. Ima tu zanimljivih likova i epizoda, ali sve je toliko nepovezano da na kraju ostaje jedino dojam propuštene prilike.

Stipa82 Posted - 29/11/2017 : 20:05:21
Kupio sam ga sestri za diplomu. Nije neki fan stripova, ali diplomirala je Povijest umjetnosti, Munch joj je jedan od najdražih umjetnika i odselila je u Oslo tako da mi se ovo činio kao prigodan poklon . Nisam ga stigao pročitati, ali ona je rekla da joj se sviđa.
Dragan Andjelkovic Posted - 29/11/2017 : 17:48:02
da li ima da se kupi u Bgd-u. Na sajtu Alan Forda pise da nemaju.
KuntaKinte Posted - 29/11/2017 : 09:09:01
Po mene, ovo je najbolja strip biografija ikad. Ikad!
Doduše, subjektivan sam jer se radi o omiljenom mi slikaru.
Sve taman kako treba, crtež fenomenalan, scen pametan da se bavi samo onim bitnim periodima i stvarima iz Munkovog života (spojlerčić: većina stripa posvećena najbitnijem i najinteresantnijem periodu, odnosno 90im XIX veka, a potpuno zenemaren period života i svraranja u XX veku).
Strip skup, al vredi.
Opti Posted - 26/02/2017 : 00:58:58
Vrijedi pogledati i ovo

http://www.imdb.com/title/tt0074462/
Deers Posted - 25/02/2017 : 23:49:59
Zanimljivo djelo o ovom osebujnom umjetniku prilično zanimljivog života. Pohvala autoru i za sam pristup izradi ove biografije kao i odabiru stila (ili bolje reći stilova) crteža.
izivko Posted - 15/12/2016 : 13:41:36
Njemačko izdanje HC, 34,95 €
KuntaKinte Posted - 15/12/2016 : 13:20:40
Au, al su zacepili sa cenom. Na BD je bez proksija meki povez 24e.
Mr. Bushido Posted - 15/12/2016 : 11:26:32
Izašlo je.

http://www.algoritam-mk.hr/munch/PR/186195,7090
nika331 Posted - 08/12/2016 : 16:22:01
vau.
DODSFERD Posted - 08/12/2016 : 09:54:54
quote:
Originally posted by teller

quote:
Originally posted by Johnny Difool

A baš sam htio ostaviti post o tome kako je čudno da se teller još nije javio s tvrdnjom o očajnom crtežu i preporukom da čitamo EsseGesse.




šta je tebi čovjeće?
crtež je vrhunski.
Uzimam u tri primjeraka prvom prigodom.


Svaka čast, duplirati skupe stripove, ima se, može se, a?
teller Posted - 07/12/2016 : 23:52:42
quote:
Originally posted by Johnny Difool

A baš sam htio ostaviti post o tome kako je čudno da se teller još nije javio s tvrdnjom o očajnom crtežu i preporukom da čitamo EsseGesse.




šta je tebi čovjeće?
crtež je vrhunski.
Uzimam u tri primjeraka prvom prigodom...nagrađen ekspresionizam?...kako to propustit?
Johnny Difool Posted - 07/12/2016 : 21:48:25
A baš sam htio ostaviti post o tome kako je čudno da se teller još nije javio s tvrdnjom o očajnom crtežu i preporukom da čitamo EsseGesse.

ivanl Posted - 07/12/2016 : 17:39:52
Nice. Thx!
Mr. Bushido Posted - 07/12/2016 : 12:27:02
quote:
Originally posted by ivanl

Da li se zna broj stranica albuma?


Piše u prvom postu.
cerichus Posted - 07/12/2016 : 12:18:49
quote:
Originally posted by ivanl

Da li se zna broj stranica albuma?


280
ivanl Posted - 07/12/2016 : 12:16:27
Da li se zna broj stranica albuma?
Shaner Posted - 07/12/2016 : 11:48:17
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Itekako zanimljivo. Još ako cijena ne bude previsoka...




250 kuna

ivanl Posted - 07/12/2016 : 00:56:46
Bas dobro. Kakva luda glava, kakav umjetnik... Bez obzira kolika cijena bila, ovo me bas zanima.
Johnny Difool Posted - 06/12/2016 : 21:21:38
Itekako zanimljivo. Još ako cijena ne bude previsoka...


Nekoliko kadrova i tri table stripa:










ivanl Posted - 06/12/2016 : 21:05:13
E. Munch u stripu, zvuci bas zanimljivo...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000