forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Noći strave i užasa - Forum živih mrtvaca

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
vukozec Posted - 19/09/2017 : 16:45:52
HORROR MARATHON/CHALLENGE, 2018 EDITION!

Predlažem ova pravila:
1. nema nikakvih pravila, gledajte koliko možete, pišite koliko možete, probajte ostvariti izazov ili ne, sve je dozvoljeno
2. izazov: ja ću probati ostvariti HoopTober5.0 izazov sa letterboxda (pravila u nastavku), no ako netko ima neku svoju ideju/izazov slobodno neka ga postavi ovdje pa mu se možda još netko pridruži.
3. Kraj je 31.10. kad predlažem gledanje filma Halloween tematike.

HoopTober5.0 pravila:
10 'Anniversary Films' (Release years end in an 8, excluding 2018)
6 countries
6 decades
6 films from before 1970
6 films from the following: Romero, Cronenberg, Clive Barker, Terence Fischer, Sergio Martino, Bill Lustig (mix-and-match, or all one)
2 flying things that kill you films
1 silent film as a tribute to A Quiet Place
1 aquatic menace film as a tribute to Meg
2 women directed films
1 inanimate object comes alive film
1 film with Barbara Crampton in it.
2 Tobe Hooper Films (There must ALWAYS be a Hooper film)
***FOR THOSE THAT LIKE TO DO EXTRA WORK: WATCH TALES FROM THE HOOD AND TALES FROM THE HOOD 2, WHICH DROPS OCT 2. YOU WILL RECEIVE A SHOUT OUT IN NEXT YEARS HOOP-TOBER. JUST LET ME KNOW WHEN YOUVE FINISHED ALL 33***
-review them all.(eek)

Vjerujem da je najteži zadnji zadatak: napisati osvrt na svaki film. Ja sam lani pogledao 35 filmova u 40 dana i stvarno napisao osvrt na svaki. Da je bilo lako, nije :)

Moja lista za ovu godinu:
https://letterboxd.com/mavuku/list/31-days-of-night-the-chase-is-better-than/

ORIGINALNI POST IZ 2017.::

Ovo je tema na kojoj diskutiramo o horor filmovima (i, ajd, serijama).

Originalno je tema bila zamišljena kao challenge/maraton.

Ovo je bila originalna ideja (koju reaktiviramo, ako se sjetimo, svake godine u listopadu):

Listopad/oktobar je mjesec u kojem filmofili tradicionalno organiziraju maratone i razne izazove gledanja horror filmova. Evo mog ovogodišnjeg izazova kojeg sam produžio na 40 dana zaključno sa 31.10. (nešto kao Halloween advent). Znači početak bi bio ovaj petak.

Pravila igre:
- svaki pogledani horror film nosi 1 bod + još 1 bod za svaku od dolje navedenih kategorija u koju upada
- nije bitan broj filmova već ukupan broj bodova (jedan film može nositi više bodova)
- 12 je standardnih kategorija i jedna specijalna, ukupno naravno 13 (666 bi ipak bilo previše )
- specijalna kategorija je ovogodišnja "featured" kategorija, cilj je pogledati što više filmova iz te kategorije

Kategorije:
- Based on comic
- In memoriam: Tobe Hooper & George A. Romero
- Stephen King
- Animals/force of the nature/eco horror
- Gothic/Religious
- In space/From space/SF
- This year's monster: Vampire
- Set in snow
- Traped/Captive/Home Invasion/Survival
- Different decades // one point for each decade movie is made in
- NoUSA // neamerički filmovi
- Halloween
- SPECIAL CATEGORY: 80s Slasher

10 Bonus bodova se dobije ako se popune sve gornje kategorije.

Eto, ja ću ovdje voditi dnevnik gledanja, a ako se nađe još zainteresiranih da mi se pridruže možemo organizirati i malo natjecanje (najzanimljiviji dio je uvijek čitanje tuđih komentara).

Lista filmova koje planiram pogledati (većinu): https://letterboxd.com/mavuku/list/40-days-of-night-no-sleep-til-halloween/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Sneaksie Thiefsie Posted - 31/03/2019 : 07:48:05
umro Joe Pilato
http://www.dreadcentral.com/news/291530/rest-in-peace-joe-pilato-of-day-of-the-dead-has-passed-away/
pcoro Posted - 02/02/2019 : 20:51:46
Gledao sam neki dan novu Suspirio i bila mi je filozofski bezveze, kao što Mihelj kaže i vizualno fascinantna kao Shaneru.. danas možda pogledam staru, da vidim kako će mi sjest.
Shaner Posted - 28/01/2019 : 23:29:13
Meni se baš ta upotreba modernog plesa svidjela (kao i ona Labuđeg jezera u spomenutom i meni izvrsnom Black Swan), a mislim da i nosi neku svoju poruku. Kad ga je ono Madame Blanc kreirala, četrdeset i neke?

Evo Volk ipak nije u potpunosti izmišljen ples! Mislim, naravno da je, samo ne za potrebe ovog filma.

https://www.vulture.com/2018/10/suspiria-choreographer-damien-jalet-explains-the-films-dance-scenes.html

Mhejl Posted - 28/01/2019 : 22:56:48
haha, da, arđentova suspirija mi je u top 5 horora i jedan od dražih filmova uopšte. baš sam bio uzbuđen zbog rimejka itd.

ma film svakako zaslužuje više gledanja, očito ovdje imaju ulogu i razlike u estetici i temperamentu, ja više volim neobuzdanije, razigranije filmove, ova suspirija mi je zaista bila hladna sa ispranim bojama, jesenje-zimskim berlinom, nagovještajima u nagovještajima itd. Fuzija plesa i naracije jeste pretežno odlična, međutim, eto, vidiš, meni bi bila bolja da su iskoristili transformaciju nekog klasičnog plesa - kao što je uradio Aronofski u crnom labudu - nego neki izmišljeni ples, Volk i slično, "primalni krik", itd., prosto mi neuvjerljivo izgleda.
Shaner Posted - 28/01/2019 : 17:39:36
Hvala na osvrtu!

Moram priznati da ja nisam zagrebao ni približno toliko duboko kao ti. Više-manje sam se zaustavio na razini čistog audio-vizualnog utiska, koji je u mom slučaju stvarno jak. Nećkao sam se tu večer da li da odem u kino ili doma, bio sam gladan, umoran i pospan, na kraju se ipak odlučio za kino i jednom kad je počeo film zaboravio na sve navedeno te bio praktički u transu slijedećih dva i pol sata. S originalnom Suspirijom je s druge strane bilo upravo suprotno, krenuo sam gledati film u idealnim uvjetima i u jednom trenutku se počeo dosađivati te se na kraju praktički prisilio završiti ga.

S obzirom da si očito fan Argentovog filma, jasno je da neizbježna usporedba kod tebe ima drugačiji rezultat. Složio bih se da se Guadagninov film bavi drugačijim temama, ali nikako ne bih rekao da je vještački i lišen emocija. Možda tako djeluje zbog hladnoće kojom odiše (setting, boje, likovi, sve je puno suzdržanije nego kod Argenta), ali meni je bio itekako emotivan (jedino me nije do kraja kupila priča s doktorom Klempererom i njegovom ženom). Pada mi na pamet usporedba Mondriana i Pollocka, gdje je prvi "stroži" ili "kontroliraniji" u svom izrazu dok je drugi "slobodniji", iako su, naravno, oba vrlo proračunata.

Što se likova tiče, ako ništa su kompleksniji i upečatljiviji od Argentovih. Po meni glavna junakinja od malih nogu zna/osjeća za što je predodređena, kao što se vidi u onoj flashback sceni sa zemljopisnom kartom, a što se talenata tiče, ona i je vještičja "Mary Sue", zar ne? Inače, izraz mi nije bio poznat, ali srećom tu je google.

Meni se posebno svidjelo što u ovoj školi plesa ples zapravo ima ulogu, i te scene su mi odlične, s naglaskom na onu koju si i sam spomenuo. Činjenica je da je Guadagnino u film/priču uvrstio sve i svašta i to ne sve jednako efektno, a i intelektualizam koji spominješ je očigledan, no meni ne i nešto negativno. Tu sam se recimo sjetio Blade Runnera 2049 u kojem se (za razliku od prvoga) osjeća da je rađen s predumišljajem i da je cilj bio napraviti "intelektualan" film, ali je svejedno odličan i po meni je uspio pokazati da to nije nužno loša stvar.

Eto toliko od mene za sada. Imam namjeru uskoro ponovo pogledati film pa ću onda, nadam se, imati i nešto konkretnije za reći.

Mhejl Posted - 27/01/2019 : 14:57:01
E, hvala na komplimentima Shaner, iskreno već dvije nedelje pokušavam da nađem dovoljno slobodnog vremena i volje da napišem malo duži osvrt na Suspiriju, tako da ću ovdje biti kratak.

Po mom mišljenju, ovaj rimejk u potpunosti žrtvuje iracionalnost, zadiranje u nesvjesno, simboliku i estetiku arđentovog filma, gubeći time i onaj sloj bezvremenosti na kome film bez problema komunicira sa gledaocem, nastojeći da "usidri" priču u konkretnu vremensku epohu, istorijska dešavanja, i politički diskurs preispitivanja odgovornosti u hijerarhijskim strukturama represije (što ovdje coven, i pored površinskog feminizma, nesumnjivo jeste). Dakle, žrtvuje se bajkovitost i bezvremenost filma zarad dnevno-političkog diskursa, površnog i emocija lišenog intelektualizma, koji svjesno, planski, cilja na "respektabinost" i "avangardnost", usput žrtvujući autentičnost. Drugačije rečeno: nova Suspirija ne "diše", već više djeluje kao vještački proizvod koji pozira publici. Mislim da se to vrlo fino uklapa u današnji zeitgeist.

Ako pogledamo likove, nijedan od njih nije do kraja razrađen, apsolutno su nejasni motivi koji pokreću i glavnu junakinju i veliki dio ostalih likova; oni su lišeni čak i onog osnovnog pokretača likova u hororu - motiva za preživljavanjem, pa čak i radoznalosti, pasivno se teturajući od dešavanja do dešavanja. I pored relativno dobre glume Dakote Džonson, lik koji su napisali za nju je apsolutno bezličan, neupečatljiv, nema nikakvu ulogu u radnji sve do samog kraja, koji je, istina, bogat simbolikom, ali ni na koji način se ne nadovezuje logično na ostatak razvoja lika. Može se reći i da sve talente počne da ispoljava preko noći, kao da je svojevrsna vještičja "mary sue" (mislim da ti je poznat izraz sa tv tropes).

ukoliko gledamo film kao horor, i tu mu se može mnogo štošta zamjeriti: previše je indirektan, zamrljan i sakriven, previše se diči svojim plesnim koreografijama da bi izazvao istinski, nepatvoreni užas. JEdina zaista odlična scena jeste smrt Olge, koja je, doduše, jedna od najjezivijih i najmaštovitijih scena smrti koju sam odavno vidio. Konačna kulminacija je uronjena u jaku simboliku, ali praktično jedini aspekti koji funkcionišu jesu ogoljavanje srca i mahniti dionizijski ples preživjelih balerina na kraju. Izgled frau Markos, biće koje je prizvano, te scene smrti - su mi više groteskne, na ivici parodičnosti, negoli istinski strašne. Dobro, ovdje se može raditi o razilaženju u estetici.

Najgori zločin nove SUSPIRIJE je potencijal i zato sam dodatno strog prema njoj: imala je toliko potencijala! koji se i dalje vidi na svakom koraku! Elementi filma koji beskrajno obećavaju jesu svojevrsno pomjeranje arđentove priče kroz psihoseksualnu sferu razvoja: originalna SUSPIRIJA je preispitivanje strahova i arhaizama djetinjstva, iz jedne za odraslu osobu potpuno sumanute pozicije. Nova Suspirija je mogla pozicionirati iste arhaične strahove, sukobe i anksioznosti (Dobra i Proždiruća majka, uništenje pogledom, riječju, mrakom; raspadanje i uništenje tjelesnog i psihičkog Ja) u područje buđenja ka odraslosti (adolescencije), cvjetanja seksualnosti i ponovnog buđenja starih aveti i strahova u borbi za odraslost. Ovih elemenata ima (postajanje Majke iz pozicije Djeteta; preuzimanje odgovornosti za svoje postupke), ali oni su apsolutno zatrpani i nerazvijeni, jer im nije dato dovoljno prostora u filmu, niti su estetski uočeni, istaknuti, oblikovani. Umjesto toga smo dobili krajnje plitke paralele autoritarizam-holokaust-ćutnja i prikrivanje odgovornosti, težnja starijih generacija da produže svoje bivstvovanje manipulacijom i žrtvovanjem mlađih, uloga svjedoka, itd.

eto, to je otprilike sve što mi smeta.
Shaner Posted - 27/01/2019 : 12:48:47
Ona scena plesa je toliko fantastična da ga vrijedi pogledati samo zbog nje. Ja sam ga nažalost propustio pogledati po drugi put u kinu, ali to ću ispraviti doma prvom prilikom.

vice Posted - 27/01/2019 : 00:52:24
Zezanciju na stranu, svidija mi se. :D
Shaner Posted - 27/01/2019 : 00:22:32
quote:
Originally posted by vice

Pogleda san i Climax. Pogodi kakav mi je? ^^

vice Posted - 26/01/2019 : 22:06:44
Pogleda san i Climax. Pogodi kakav mi je? ^^
Shaner Posted - 26/01/2019 : 18:42:37
quote:
Originally posted by vice

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by vukozec

I plus PS za kraj: da svi nemamo te vražje instant dostupne "videoteke", 90% nas horormana filmofila koji se vrzmamo po topicu bi gledalo ovaj maraton i sad bi raspravljali o njemu, a ovako kad svatko gleda ono što ga je volja, kad ga je volja, o pogledanom može raspravljati samo sam sa sobom.

Ovo je živa istina i pokazatelj da i ta dostupnost svega u svakom trenutku ima loše strane.

Inače, neki dan sam po prvi put gledao oriđiđi Suspiriu i moram reći da sam ostao razočaran. Zanimljive boje i muzika, ali ostalo mi je bilo čak i ispodprosječno. Naravno, takvom dojmu je uvelike pridonijela sinkronizacija koja maltene pretvara film iz horora u (nenamjernu) komediju. Za tri dana idem gledati Guadagninov rimejk/omaž/štoveć i usprkos kritikama da je riječ o art prenemaganju, imam osjećaj da će mi bolje sjesti. Javim da li je bio dobar.

Baš zato će ti bit dobar.

Evo bio si djelomično u pravu. Dobar mi je jer je art, samo ja to ne bih nazvao prenemaganjem. Meni, uz Climax, najupečatljiviji prošlogodišnji film.

@Mhejl
Volim čitati tvoje osvrte i baš me zanima zašto smatraš film tolikim promašajem, pa ako ti se bude dalo...

Windwalker Posted - 23/01/2019 : 17:34:28
Meni je nova Suspiria čak bila ok.
Nije mi ni blizu remek djela kako neki pišu, ali nije mi ni blizu sranja.
Skroz ok film za pogledati, s par fora horror scena i ok background pričom.
Malo predugo traje za horror, ali imao sam vremena, nisam bio pospan, pa mi nije film ni bio dosadan.
Al nije za svakoga.
vukozec Posted - 23/01/2019 : 16:14:05
Centralna tema spomenutog maratona u subotu je bio John Carpenter, pa mi je došlo da razmislim osobnom rangu njegovih filmova.

Pogledao sam većinu najvažnijih, no mnoge jako davno (neke toliko davno da se ne mogu sjetiti jesam li ih uopće gledao ili nisam: Prince of darkness, Memoari nevidljivog čovjeka, Big trouble in Little China), te bih ih većinu trebao ponoviti. Najsvježiji su mi Christine, te The Thing, Assault, Halloween i Fog, koji su svi relativno nedavno imali rewatch (Halloween sinoć). Od njih, jedino mi je Magla ostavila slabiji dojam od onog kojeg sam imao u meroriji.

Dakle:

The Thing & Assault on Precinct 13
- Ova dva su vrh. Jedan je Carpenterov big budget masterpiece, drugi njegov low budget masterpiece. Oba ulaze u usku listu najdražih filmova koje bih uvijek iznova gledao.

Halloween
- Još jedno niskobudžetno remek djelo. Film čije mane se gube kad se razmisli koliko je to inovativan, utjecajan i dosjetljiv film (genijalna režija i kamera).

In the mouth of Madness & Someone's watching me

- Filmovi o kojima se ne sjećam previše (kažem, davno je to bilo) osim da su ostavili jako dobar dojam.

They Live
- I ovoga nisam gledao odavno, pa dok ga ne ponovim mi je dojam da je zanimljivije bilo gledati Žižekovu interpretaciju filma od filma samog.

Escape From NY
- Zabavni pulp fiction.

The Fog & Christine
- Nit' smrde, nit' mirišu.

Ah, zaboravih, The Ward
- Ni C od Carpentera. Ovaj generički modern day horor mogao je režirati biko tko. Ne bi me iznenadilo da je tako više manje i bilo, a da je Carpenter samo ime, mamac na omotu/platnu.

BONUS
Suspiria je u điru, pa evo i Argento ranked:
1. The Bird with the Crystal Plumage 1970
2. Deep Red 1975
3. Sleepless 2001
4. Four Flies on Grey Velvet 1971
5. Suspiria 1977
6. Tenebre 1982
7. Do You Like Hitchcock? 2005
8. Jenifer 2005
9. The Cat o’ Nine Tails 1971
10. Phenomena 1985
11. The Stendhal Syndrome 1996
12. Trauma 1993
zeljko Posted - 23/01/2019 : 07:19:02
da...bas mi je yifi rip...sad je kasno
Mhejl Posted - 23/01/2019 : 00:57:56
quote:
Originally posted by zeljko

Suspirija...mislim da su promasili fusbal
Eto...sta ja znam...po cinovima gledam film
Dosta se prica na njem. Ali nema prevoda...kofol fora neka

nije nikakva fora, nego nisi našao dobre titlove, evo ti link za kompletne:

https://www.yifysubtitles.com/subtitles/suspiria2018720pblurayx264ytsag-english-140118

inače, nova suspirija je promašaj na toliko nivoa.
vice Posted - 23/01/2019 : 00:34:45
quote:
Originally posted by Shaner

quote:

I plus PS za kraj: da svi nemamo te vražje instant dostupne "videoteke", 90% nas horormana filmofila koji se vrzmamo po topicu bi gledalo ovaj maraton i sad bi raspravljali o njemu, a ovako kad svatko gleda ono što ga je volja, kad ga je volja, o pogledanom može raspravljati samo sam sa sobom.

Ovo je živa istina i pokazatelj da i ta dostupnost svega u svakom trenutku ima loše strane.

Inače, neki dan sam po prvi put gledao oriđiđi Suspiriu i moram reći da sam ostao razočaran. Zanimljive boje i muzika, ali ostalo mi je bilo čak i ispodprosječno. Naravno, takvom dojmu je uvelike pridonijela sinkronizacija koja maltene pretvara film iz horora u (nenamjernu) komediju. Za tri dana idem gledati Guadagninov rimejk/omaž/štoveć i usprkos kritikama da je riječ o art prenemaganju, imam osjećaj da će mi bolje sjesti. Javim da li je bio dobar.

Baš zato će ti bit dobar.
zeljko Posted - 22/01/2019 : 22:08:40
Suspirija...mislim da su promasili fusbal
Eto...sta ja znam...po cinovima gledam film
Dosta se prica na njem. Ali nema prevoda...kofol fora neka
Shaner Posted - 22/01/2019 : 21:10:59
quote:

vukozec Posted - 22/01/2019 : 14:54:04
Aa, i naslućivao sam da bi ono "repriza" moglo biti sarkastično ;)

Ne znam, meni je još drugačiji filing kad nešto ide na TV. 90% onoga za što kažem da ću pogledati kasnije iz "videoteke" na kraju nikad ne pogledam (pa čak i Snimalica i to gledanje unatrag koje nude operateri nisam siguran da mi se sviđaju, najbolje se posvetiš nečemu kad nemaš drugog izbora nego gledati "uživo"). Plus, ovaj maraton je bio presjecan sa čak 3 segmenta emisije iz studija u kojoj se raspravlja o prikazanim filmovima.

mladjo Posted - 22/01/2019 : 14:46:48
quote:
Originally posted by zeljko

suspirju gledam tri dana

Kaj je tak dugačak film? :D
mladjo Posted - 22/01/2019 : 14:46:22
quote:

Pa, ako imaš neki od IPtv-a, još uvijek možeš pogledati cijeli hrt program od subote (ili na hrti.hrt.hr) :)

Ma zjbvm se :D
Em sam ih sve gledao em sve to mogu, khm, dignuti u videoteci :D
vukozec Posted - 22/01/2019 : 14:39:52
novu? kako stoji u odnosu na oriđiđi?
zeljko Posted - 22/01/2019 : 14:06:09
suspirju gledam tri dana
vukozec Posted - 22/01/2019 : 11:03:41
Pa, ako imaš neki od IPtv-a, još uvijek možeš pogledati cijeli hrt program od subote (ili na hrti.hrt.hr) :)
mladjo Posted - 21/01/2019 : 23:18:35
Jao ne, fulao sam!
Kad je repriza?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000