forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Migelančo Prado: ARDALEN

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
KOMIKO Posted - 24/09/2018 : 11:22:28


Nova knjiga u našoj ediciji "Meridijani" jeste najnoviji rad proslavljenog španskog autora Migelanča Prada, višestruko nagrađivani grafički roman "Ardalen". Ovaj obimni rad na 260 strana smo objavili u koprodukciji sa izdavačkom kućom Modesty stripovi, u punom A4 formatu, tvrdom povezu, na izuzetnom francuskom papiru Condat matt Périgord.

O knjizi

„Uspomena imam mnogo, mešaju se i javljaju nekim svojim redom i nikad nisam načisto šta se dogodilo pre a šta posle, imena i lica titraju i lelujaju… Kao da su iz knjige mojega života istrgnute stranice i da mi je u rukama ostalo svega nekoliko listova koje mogu ponovo da složim po redu. Ponekad mi se čini da te uspomene uopšte i nisu moje… Nisam čak siguran ni da razlikujem ono što sam zaista proživeo od onoga što sam umislio.“

*********

Mi smo ono čega se sećamo. Samo što pamćenje nije neki nepromenljivi registar objektivnih činjenica. Sabela pokušava da rekonstruiše priču koja čini deo njene lične prošlosti i zbog toga se trudi da pronikne u svet Fidelovih uspomena. Međutim, u ovoj priči o oživljavanju prošlosti postepeno se otkrivaju i druge niti, druga lica i druga sećanja, koja se međusobno prepliću. Jer mi smo isto tako i ono čega se drugi sećaju. A u tim sećanjima, tuđim i našim uspomenama, kriju se ljubav i strast, ali i mržnja i zloba.
Zato naše pamćenje nije nešto bezazleno.
Ali čovek koji ne pamti nije ni živ.


Tehnički podaci
Ardalen
Biblioteka Meridijani, knjiga 16
Prevod sa španskog: Vuk Šećerović
Strana: 260
Štampa: kolor
Povez: tvrdi
Format: A4
Festivalska cena: 2000 dinara

24   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
KOMIKO Posted - 15/10/2021 : 12:52:36
http://stripblog.in.rs/2021/10/14/ardalen/?fbclid=IwAR3lFqaQn5ompNOnicqLX5JCN02y7cM9S7JzO-FdUNvoZ7XZQPlsErOWjXE
naker Posted - 10/08/2021 : 09:58:10
Vrh
KOMIKO Posted - 09/08/2021 : 23:41:15
I Ardalen je rasprodat baj nau.
naker Posted - 09/08/2021 : 20:49:06
Duva vetar svuda oko nas i odnese naša sećanja ali donese i neka druga, tuđa, kada si mlad pamte se mnoge stvari jer kroz naše živote samo malo pirka, duva košava, ali kako starimo sve češće dolazi nevreme i naša sećanja oduva tornado, orkan, više nismo sigurni šta se stvarno desilo, da li se to zaista nama desilo, nekada nam naša sećanja deluju toliko strano kao da pripadaju nekome drugom..

Tipično setno-melanholičan strip ovog autora sa prelepim ali prelepim tablama naslikanih kitova koji nas nadletaju dok izlaze iz šume eukaliptusa i gde bukvalno možemo da "čujemo" njihovu pesmu.. Sjajni su i "podvodni" akvareli jer kada "zagnjurimo" previše duboko u naša sećanja nekada deluje kao da smo dotakli dno okeana pa izgleda kao da ribe plivaju oko nas... Takođe tek sad na drugom čitanju uočavam krv između panela koju nisam ranije primetio, jaka crvena boja koja simbolizuje bes i ljutnju koja izbija iz reči govornika

Propratni tekstovi na prvi pogled deluju suvišni ali ništa kod Migelanča nije prepušteno slučaju jer kroz ceo strip provejava ideja koliko su sećanja varljiva, promenljiva kategorija, dok nasuprot njima tu su članci iz enciklopedija, medicinski nalazi doktora ili sudski izveštaji sa svim svojim potpisima, pečatima i hladnim rezonovanjem, i nakon što bivaju zavedeni u matičnu knjigu oni u neku ruku postaju "trajno sećanje", trajna fotografija nečega uhvaćenog u vremenu što se nikada ne menja, sušta suprotnost našim sećanjima gde se sa protokom godina mnoge stvari izvitopere, kao fotografija koja je predugo stajala na suncu pa je izbledela..

Trag kredom je i dalje bliži srcu, ali oba dela su vrhunska i spadaju u sam vrh Pradovih radova

Pako Roka se sa svojim Wrinkles bavio tematikom sećanja na sličan način kao i Migelančo pa ko visoko ceni Ardalen verovatno će ceniti i taj strip, ne mogu dovoljno jako naznačiti koliko bih voleo da se taj strip objavi
Manny Posted - 11/11/2019 : 17:26:55
Da imam novca, mogao bih imati ovo u originalu:

anto Posted - 11/11/2019 : 16:11:12
quote:
Originally posted by Manny

pogledao sam malo zavir u Fibrino izdanje, i na nekim mestima je prevod baš različit.

Na primer, na 16. stranici Sabela kaže:


"Lijep je dan. Lako je voziti po svim tim zavojima. Sigurno je teže kad je ružno vrijeme?" (Fibra)

dok u Komikovom prevodu je to drugačije:

"Bogami je dobar dan. Nego teško se diše. Mora da se vreme menja?"

Manny Posted - 11/11/2019 : 14:54:01
Ardalen je još jedan odličan rad Migelanča Prada, i stvarno je uživanje čitati strip u kojem autor na tako dubokom nivou promišlja to ko smo, šta nas čini takvim, i na kraju - da li bismo bili neko drugi da su nam se desile druge stvari. I da li već sutra, ako možemo zaboraviti jedna i zadobiti druga sećanja, da li smo već koliko sutra neko drugi? Dosta se na ovu temu razgovara u samom delu (kako figurativno tako i u propratnim tekstovima), i ako zanemarimo nepotreban i pretenciozan uvodni tekst (slobodno ga preskočite ili čitajte na kraju), malo toga vam mogu reći osim da uzmete strip i krenete da ga čitate, i da ga shvatite ozbiljno, i da ga ne shvatite ozbiljno, jer prepun je metafora i slika kojima nam autor želi reći da možemo biti onaj ko želimo, i da ako ste nekome dragi počeće i on/ona da svet vidi vašim očima. Ardalen je vetar razumevanja, vetar vere, vetar novih mirisa i priča, vetar života, i način na koji nam priroda otkriva svoje tajne.
Glavnog lika zovu Brodolomac, i navodno je preživeo tri brodoloma, ali kao i sve ostalo u ovom stripu, i ti brodolomi su metafore, a njegova sećanja su olupine broda koje su plivale i na koje se popeo čekaći da ga morske struje odbace do obližnjeg sigurnog mesta. To rade svi, menjamo sećanja ako su suviše teška, činimo ih svetlijim, lepšim, podnošljivijim. Da preživimo brodolome.

Stripom dominiraju tamnije zagasite boje, tako da bih preporučio da se čita danju, uz dnevnu svetlost, bolji je ugođaj.
Potez kredom mi i dalje ostaje najbolji Pradov strip, ali Ardalen je takođe odlično delo jednog od najznačajnih živih strip autora današnjice.
Macon Posted - 10/11/2019 : 18:38:56
Velemajstorsko. Grafički deo je prva liga ali prića kreče polako, sporo a u drugi polovini sve staje na svoje mjesto i odlično završi. Vrlo subtilan psihološki tekst, dodaci su isto vrlo dobri i vrede detajlnog proučavanja i čitanja.

Preporuka za sve žene, koje čitaju stripove, mislim, da bi se dosta njima Ardalen sviđao.
KOMIKO Posted - 11/08/2019 : 13:28:48
Prikaz Ardalena autora Migelanča Prada (Komiko, Modesty stripovi, 2018) u današnjem Dnevniku.
Napisao Ilija Bakić.

https://www.dnevnik.rs/kultura/naslovi/ardalen-kad-kitovi-iz-sume-eukaliptusa-plivaju-kroz-vazduh-11-08-2019
Dr. Zistis Posted - 12/02/2019 : 18:45:01
quote:
Originally posted by anto

Što sam stariji,sve manje marim za umetničke stripove,a prednost dajem komercijalnim;i sve teže me ti umetnički pogode.
Što je recimo slučaj sa Pradovim delima.I Tangente i Potez kredom i Delirična svakodnevnica su ubole u centar,a takođe i Ardalen.

Sabela je na pragu četrdesetih,skoro se razvela i ostala bez posla.Dolazi u malo seoce na severu države ne bli pronašla starog drugara svog dede,koji je zajedno sa njim pre dosta godina radio na brodu u karipskim morima,te tako dobila odgovore na neka pitanja koja je muče od malena.
Upoznaje Fidela,starca koji bi mogao biti taj čovek i zbližava se sa njim,što će izazvati nezadovoljstvo pojedinaca u tom mestu.
Istovremeno,ulazi u svet Fidelovih sećanja što će je odvesti na jedan neobičan put.

Prelep strip.Predivno nacrtan,kako to samo Prado ume,ispričan i ozbiljno i sanjarski.
Istakao bih,recimo,kako je Prado prikazao zlobu lokalnih meštana,pogotovu Tomasa - ma prosto čovek može da opipa zlo koje izbija iz njega.Majstorski.

Takođe i način na koji je razrešena priča me je skroz oborio.

Dodaci imaju oni koji su u funkciji priče ali i oni informativnog karaktera,po meni bespotrebni.

5/5

Ardalen je definitivno među najboljim prošlogodišnjim stripovima,ali i pravi biser u Komikovoj biblioteci.




A ja ga prevideo uglasanju za strip godine...idiotttt
anto Posted - 12/02/2019 : 17:42:39
Što sam stariji,sve manje marim za umetničke stripove,a prednost dajem komercijalnim;i sve teže me ti umetnički pogode.
Što je recimo slučaj sa Pradovim delima.I Tangente i Potez kredom i Delirična svakodnevnica su ubole u centar,a takođe i Ardalen.

Sabela je na pragu četrdesetih,skoro se razvela i ostala bez posla.Dolazi u malo seoce na severu države ne bli pronašla starog drugara svog dede,koji je zajedno sa njim pre dosta godina radio na brodu u karipskim morima,te tako dobila odgovore na neka pitanja koja je muče od malena.
Upoznaje Fidela,starca koji bi mogao biti taj čovek i zbližava se sa njim,što će izazvati nezadovoljstvo pojedinaca u tom mestu.
Istovremeno,ulazi u svet Fidelovih sećanja što će je odvesti na jedan neobičan put.

Prelep strip.Predivno nacrtan,kako to samo Prado ume,ispričan i ozbiljno i sanjarski.
Istakao bih,recimo,kako je Prado prikazao zlobu lokalnih meštana,pogotovu Tomasa - ma prosto čovek može da opipa zlo koje izbija iz njega.Majstorski.

Takođe i način na koji je razrešena priča me je skroz oborio.

Dodaci imaju oni koji su u funkciji priče ali i oni informativnog karaktera,po meni bespotrebni.

5/5

Ardalen je definitivno među najboljim prošlogodišnjim stripovima,ali i pravi biser u Komikovoj biblioteci.
KOMIKO Posted - 07/11/2018 : 09:20:35
Zoran Penevski u Danasu piše o Pradovom Ardalenu, o vetru:

https://www.danas.rs/kultura/zavedeni-vetrom/
KOMIKO Posted - 02/10/2018 : 19:12:02
Stigla dopuna Ardalen u SnK:

https://www.stripovi.hr/detalji_proizvoda.fae346fd791f43369540520cd7a17c8b.ardalen.aspx
delboj Posted - 26/09/2018 : 10:34:39
quote:
Originally posted by KOMIKO

quote:
Originally posted by delboj

Ovo je u prodaji ili tek treba da izađe?



Tek treba, do kraja nedelje.


Aha, dobro, najbolje bi bilo da se i ovdje napiše kad izađe.
KOMIKO Posted - 25/09/2018 : 22:27:48
quote:
Originally posted by delboj

Ovo je u prodaji ili tek treba da izađe?



Tek treba, do kraja nedelje.
KOMIKO Posted - 25/09/2018 : 14:37:33
Evo i celih korica>

izivko Posted - 25/09/2018 : 13:58:24
Prado je veliki meštar. Delirična svakodnevnica grom.
Ovdje je kratki osvrt na Ardalén:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=1888972
Poli Posted - 25/09/2018 : 13:13:18

Meni se iznimno sviđala i Deliricna svakodnevnica, cak vise od Traga kredom, mada nisu primerljivi stripovi.


Jocko Posted - 25/09/2018 : 12:37:10
Posle melanholične misterije Trag kredom, studije muško-ženskih odnosa kroz niz kratkih pričica Tangente te saradnje sa Lunom u Izvorištu noći setnog detektiva Manuela Montana, na red dolazi meni najprivlačniji Pradov strip (od preostalih neobjavljenih) - Ardalen. Definitivno strip mog senzibiliteta.

Sigurna nabavka za Salon!
Jozzinelli Posted - 25/09/2018 : 08:38:46
quote:
Originally posted by KOMIKO
Osim onoga što se može naći u ponekoj knjižari u Srbiji, na lageru ima još nekoliko komada.


Jel' to sve ukupno preostalo i kod tebe i kod Modesty?
Kako raspodeljujete količinu kada je izdanje u koprodukciji, unapred ili vam stoji u zajedničkom magacinu?
KOMIKO Posted - 24/09/2018 : 22:33:29
quote:
Originally posted by verab

Komiko&Modesty stripovi = najbolje moguće izdanje. Šteta što se vašu zadnju suradnju nije dovoljno nahvalilo. Irmina je fantastično odrađena. Bolje ne može (sori libellus,Fibra,DW i ostali...), veselim se Pradu u ovoj kombinaciji.



Tnx, verab!
Možda Irminu nisu dovoljno nahvalili na forumu, ali naše zajedničko izdanje je praktično rasprodato posle 11 meseci. Osim onoga što se može naći u ponekoj knjižari u Srbiji, na lageru ima još nekoliko komada. I kraj. Tako da je zaista odlično prošla.
delboj Posted - 24/09/2018 : 14:26:35
Ovo je u prodaji ili tek treba da izađe?
verab Posted - 24/09/2018 : 13:29:54
Komiko&Modesty stripovi = najbolje moguće izdanje. Šteta što se vašu zadnju suradnju nije dovoljno nahvalilo. Irmina je fantastično odrađena. Bolje ne može (sori libellus,Fibra,DW i ostali...), veselim se Pradu u ovoj kombinaciji.
ivanl Posted - 24/09/2018 : 12:31:18
Moze novi Prado! Nice!✌

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000