forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Koliko zaradjuju crtaci stripova i scenaristi

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
goodpaso Posted - 01/12/2020 : 08:07:01
Uvek me interesovalo kako se odredjuje cena koju dobije crtac stripova.
Verovatno to ide po tabli a tek neznam za scenaristu.
Kada cujem da prosecan crtac moze da dnevno nacrta tablu ili dve to znaci da se jedan boneli strip crta oko 2-3 meseca, kako onda crtaci mogu da zive od tog?

A mogu tek da zamislim u zemljama bivse YU, verovatno je tuga.

I sta je isplativije crtac ili scenarista?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ivanl Posted - 02/12/2020 : 20:10:28
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by ivanl

Montanari & Grassini, kraljevi. Trade mark Dylana. No, oni su kao tripice/skembici/vampi/tripe...ili volis ili ne volis. Za mene nedodirljivi ktaljevi crteza interijera/eksterijera/detalja/igre sjene i svjetla, kao i neprikosnoveni crtaci vizualnog identiteta Dylana. Neponovljivi. Pa neka ih masa i ne voli. 'Za dobrim se konjima prasina dize'.



Loše rade perspektive, lica, anatomiju i pokret. Kompozicija im nije nešto, linije često predebele, neadekvatne, crne površine kao kod stripa za boju... Sem toga, nisu loši.


Da nisi koristio pojam mnozine, ucinilo bi mi se da pricas o 'majstoru' Ferri-u.
alexts Posted - 02/12/2020 : 00:34:41
quote:
Originally posted by ivanl

Montanari & Grassini, kraljevi. Trade mark Dylana. No, oni su kao tripice/skembici/vampi/tripe...ili volis ili ne volis. Za mene nedodirljivi ktaljevi crteza interijera/eksterijera/detalja/igre sjene i svjetla, kao i neprikosnoveni crtaci vizualnog identiteta Dylana. Neponovljivi. Pa neka ih masa i ne voli. 'Za dobrim se konjima prasina dize'.



Loše rade perspektive, lica, anatomiju i pokret. Kompozicija im nije nešto, linije često predebele, neadekvatne, crne površine kao kod stripa za boju... Sem toga, nisu loši.
Vlaadisha Posted - 01/12/2020 : 22:30:41
evo jedna relativno sveza anketa medju americkim autorima: https://fairpagerates.com/
Vlaadisha Posted - 01/12/2020 : 22:20:25
quote:
Originally posted by ivanl

Montanari & Grassini, kraljevi. Trade mark Dylana. No, oni su kao tripice/skembici/vampi/tripe...ili volis ili ne volis. Za mene nedodirljivi ktaljevi crteza interijera/eksterijera/detalja/igre sjene i svjetla, kao i neprikosnoveni crtaci vizualnog identiteta Dylana. Neponovljivi. Pa neka ih masa i ne voli. 'Za dobrim se konjima prasina dize'.

meni su bili odlicni na malom rendzeru, na dilanu je konkurencija zestoka
ivanl Posted - 01/12/2020 : 22:09:24
Montanari & Grassini, kraljevi. Trade mark Dylana. No, oni su kao tripice/skembici/vampi/tripe...ili volis ili ne volis. Za mene nedodirljivi ktaljevi crteza interijera/eksterijera/detalja/igre sjene i svjetla, kao i neprikosnoveni crtaci vizualnog identiteta Dylana. Neponovljivi. Pa neka ih masa i ne voli. 'Za dobrim se konjima prasina dize'.
Vlaadisha Posted - 01/12/2020 : 20:24:34
ima brzih crtaca u bonelliju, recimo roi ili alessandrini (neka me ispravi neki veci fan ako gresim). od amera je jack kirby bio najbrzi; tzv. "kirbyjeva barijera" je kad neko nacrta pet tabli u olovci dnevno, al' da bude profi. bilo je i slucajeva da crtac postavi celu epizodu za vikend, cak i medju domacim autorima (koji ce ostati neimenovani). japanci rade sa asistentima i to je sweatshop
alexts Posted - 01/12/2020 : 19:19:56
quote:
Originally posted by goodpaso


Secam se da sam citao da Hal Foster, crtac princ Valijanta je crtao jednu tablu od 7 do 10 dana, ja sam se bio frapirao.



Da je crtao 10 dana, kasnio bi, jer su table izlazile nedeljno (zato se zovu nedeljne table), ali je on imao i asistente.
alexts Posted - 01/12/2020 : 19:18:09
quote:
Originally posted by goodpaso


Kada cujem da prosecan crtac moze da dnevno nacrta tablu ili dve to znaci da se jedan boneli strip crta oko 2-3 meseca, kako onda crta



Prosečan ne može (odakle ti te pogrešne informacije?). Prosečan crtač, američki, može jednu tablu dnevno, ali samo u običnoj olovci, da je drugi istušira. Dakle, dvojica prosečnih za dan. Možda brži Boneli crtač može jednu dnevno, kompletno, ne znam?

Strana za BD albume se radi prosečno po nedelju dana.

jaki Posted - 01/12/2020 : 18:36:59
Nije.
Bonelli je štancanje i to znaju izdavač.autori i publika(večina publike).
MiG su zahvaljujući svojoj brzini zarađivali više novaca. cilj.Da su radili sporije zarađivali bi manje novaca.Jednostavno.
goodpaso Posted - 01/12/2020 : 16:54:26
quote:
Originally posted by supermark

Montanari i Grassani su rasturali, što se tiče brzine
mislim da sam negdje pročitao da su čak i imali manju plaću zbog toga



Pa bolje da su i oni crtali sporije, ipak je ovo neka umetnost nije kopanje kanala...
ivanl Posted - 01/12/2020 : 16:32:43
Originalne table i autorski crtezi vrijede od autora do autora. One poznatijih imaju i vece cijene, normalno. Naslovnice pogotovo vrijede vise. Sad, masa autora ih uopce vise ni nema u svom vlasnistvu vec kruze u uskim krugovima kolekcionara. A bogme neke i dobro 'pizaju' kod SBE prvenstveno;Milazzo, Castellini, Stano, Villa...tim rasporedom. Kad spominjemo Bonelijanu koja na ovim prostorima najvise intrigira fanove devete umjetnosti.
Poli Posted - 01/12/2020 : 16:14:58

A koliko zarađuju ti koji sile olovke i peru copice, skacu po sendvice, donose kafice, nema vise toga? Euro, ima li vec koja ideja na tu temu?


jaki Posted - 01/12/2020 : 15:44:00
Nije baš tako...
Ima tu više od 2 sloja.
zeljko Posted - 01/12/2020 : 15:38:45
znači kod crtača kao i u ostatku biznisa
vrh kupi kremu
ostali se bore za preživjljavanje
supermark Posted - 01/12/2020 : 14:55:33
quote:
Originally posted by jaki

Biseru imali su manju kad su dijelili na dva dijela





Na tri, jedan dio je išao i manageru :P
Poli Posted - 01/12/2020 : 14:50:49
quote:
Originally posted by goodpaso

Secam se da sam citao da Hal Foster, crtac princ Valijanta je crtao jednu tablu od 7 do 10 dana, ja sam se bio frapirao.


Veliki Magnus je Texona (224 table) crtao 7 godina, probio sve moguce rokove, Bonelli je trebao uvesti nove crtace ako su htjeli svake godine novog Texona... ali na kraju, kakve su to table, olala!


jaki Posted - 01/12/2020 : 14:24:08
Biseru imali su manju kad su dijelili na dva dijela
supermark Posted - 01/12/2020 : 14:22:57
Montanari i Grassani su rasturali, što se tiče brzine
mislim da sam negdje pročitao da su čak i imali manju plaću zbog toga
jaki Posted - 01/12/2020 : 12:15:28
Ne zaboravite da crtačima ostaju i originalne table(kad ih podijele s scenaristom i eventualno koloristom)a i to vrijedi neku pinku.
Beva Posted - 01/12/2020 : 11:55:18
quote:
Originally posted by 1Euro

Prije par godina dopisivao sam se sa Luigijem Meratijem (Kit Teller) i rekao mi je da traži 10.000 eura da nacrta novog Kita Telera. Pošto je Kit Teller završen serijal, znači da bi on nacrtao neki specijalac na 128 ili 160 stranica što bi to na kraju značilo da on dobiva između 60-80 eura po stranici (ovisi o broju stranica). Znači sigurno nekog početnika plačaju duplo manje!



Ja sam govorio za Bonelli, koliko se sjećam u Star Comicsu su značajno manje plaće, ali to je većini crtača ionako odskočna daska za dalje. Moraju postojati i manji izdavači na kojima se uči zanat.

Još jedan izvor zarade crtačima je prodaja originalnih tabli i crteža.
1Euro Posted - 01/12/2020 : 10:36:39
Prije par godina dopisivao sam se sa Luigijem Meratijem (Kit Teller) i rekao mi je da traži 10.000 eura da nacrta novog Kita Telera. Pošto je Kit Teller završen serijal, znači da bi on nacrtao neki specijalac na 128 ili 160 stranica što bi to na kraju značilo da on dobiva između 60-80 eura po stranici (ovisi o broju stranica). Znači sigurno nekog početnika plačaju duplo manje!
Hercule Poirot Posted - 01/12/2020 : 09:52:48
Za Gambu bi bilo bolje da je crtao manje. Dovoljno je vidjeti kako to izgleda na Zagoru...
ReemCP Posted - 01/12/2020 : 09:49:06
quote:
Originally posted by ivanl

A ovo sto si gore napisao da crtaci rade 1-2 table dnevno, nikako i nemoguce.

Nemojmo zaboraviti na legendu

ivanl Posted - 01/12/2020 : 08:59:30
quote:
Originally posted by goodpaso

Aha, pa tu onda dolazimo sa 2,3 posla u isto vreme i probijanja termina... pa onda opadanja kvaliteta crteza.
Secam se da sam citao da Hal Foster, crtac princ Valijanta je crtao jednu tablu od 7 do 10 dana, ja sam se bio frapirao.



Eh, pa jedan i jedini je bio Harold Foster. Rijetko i nitko kao on poslije njega...
A ovo sto si gore napisao da crtaci rade 1-2 table dnevno, nikako i nemoguce. Jedino Igor Kordej to moze, (kad ga je volja)
A ostalo ti je Beva dobro kazao.
Milac Posted - 01/12/2020 : 08:36:51
U kontaktu sam sa jednim strip autorom i mogu reći da uopšte nije sjajna situacija. Otprilike je kao i sa fudbalerima ili glumcima - nekolicina njih čija imena svi znamo, na svjetskom nivou, enormno zarađuju, poznati su, slavni a hiljade drugih tavore, krpe se i sl. Ovi drugi možda nisu dostigli taj kvalitet, ali ih je stvarno dosta koji su možda i bolji od onih najpoznatijih. Stvar je talenta, rada ali i u velikom dijelu sreće, prodornosti, momenta, mjesta gdje se radi (što je naprostoru bivše YU teški hendikep). Svako zna nekoga ko je bio vrhunski talenat za neku oblast i posvetio se tome ali zbog nemanja sreće i drugih vanjskih faktora nije iskoristio ništa od toga.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000