forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 101 najveći crtač stripova po izboru Tripwirea

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
ridiculus Posted - 11/09/2021 : 23:00:44
Pre nekog vremena je britanski "časopis" o popularnoj kulturi Tripwire počeo seriju članaka o najvećim crtačima stripova. Ponekad bacim pogled na njihov sajt, zato što ga uređuje Joel Meadows, koji je imao neke dobre tribine i projekte vezane za strip - na primer, bio je urednik knjige Masters of Comics, gde su predstavljeni studiji i radni prostori nekih od najvećih živih crtača, ne samo sa engleskog govornog područja.

Ali pomenuta lista jeste vezana samo za angloamerički strip, barem kako sada stvari stoje. A stvari sad stoje... i bukvalno. Hoću da kažem, serija je išla jednom dnevno sa novim unosom i novim imenom sa liste, ali pre jedno dve nedelje je stala, i nema promene i nema obaveštenja.

A obaveštenje je ono što ova lista nema u izuzetnoj meri. Ništa nije objašnjeno, ništa nije nagovešteno, nema nikakvog konteksta. Nisam siguran ni da je poređana po redosledu - i voleo bih da nije, jer Barks na 90-i-nekom mestu bi značio objavu rata. Ali predstavljena imena do sada su zvučna, i osim jednog ili dvoje, svi i treba da su tu. Tako nekako.

Evo šta su do sada napisali. A, koga mrzi da čita na sajtu (iako će tamo videti vizuelne primere), evo liste imena do sada ubačenih, kako su se pojavljivala:

- Kevin Nowlan

- Murphy Anderson
- Jim Aparo
- Tim Sale
- Bob Fujitani
- Syd Shores
- CC Beck
- Alan Davis
- Carmine Infantino
- Carl Barks
- Fiona Staples

- Todd McFarlane
- Matt Baker
- Michael Golden
- George Evans
- Paul Gustavson
- Ross Andru
- Denys Cowan
- Jim Lee
- John Paul Leon
- Marie Severin

- Dan DeCarlo
- Jose Luis Garcia-Lopez
- Sean Phillips
- Tommy Lee Edwards
- Gilbert Shelton
- Dan Zolnerowich
- Irv Novick
- JH Williams III
- Eduardo Risso
- Tarpe Mills

- Nestor Redondo
- Al Feldstein
- Shawn Martinbrough
- Bryan Hitch
- Matt Wagner
- Nick Cardy
- Harry Anderson
- Reed Crandall
- David Mazzucchelli
- Brian Bolland

- Alex Toth
- John Severin
- Marshall Rogers
- Joe Maneely
- John Romita
- Michael Zulli
- Gil Kane
- Steve Dillon
- Darwyn Cooke
- Johnny Craig

- Mike Ploog
- Frank Quitely
- Cary Nord
- Michael William Kaluta
- George Perez
- Gene Colan
- Daniel Clowes
- Adam Hughes
- Mike Zeck
- Jim Starlin

- Jerry Robinson
- Mac Raboy
...

Neka imena nisu tagovana, pa se ne mogu naći na linkovanom spisku, ali njih sam zasebno "hipertekstovao".

Videćemo za dalje.
10   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ridiculus Posted - 07/05/2022 : 14:52:57
Ponovo sam osvežio listu za nekoliko imena.

Još uvek mi nije jasan princip po kome je pravljena. "Veličina" je subjektivna i može se menjati od doba do doba, u skladu sa prihvaćenim načelima i vrednostima, ali teško da neko može razložno da tvrdi da je, na primer, Cary Nord (#48) bio značajniji od Gila Kanea (#54) ili Alexa Totha (#60). Možda položaj nije bitan? A opet, mnogih najpoznatijih imena za sada nema, i očekujem da će biti na samom vrhu. Videćemo. Čovek koji stoji iza Tripwire-a je vrlo dobar poznavalac angloameričkog stripa - samo zato sam i postavio ovu listu.
ridiculus Posted - 18/03/2022 : 20:42:02
Osvežio sam listu, koju smo prošli put ostavili na Rogersu. Mnoga poznata imena od tada! I ovo:

quote:
Kaluta also revisited the Shadow on more than one occasion, as well as drawing covers for Vertigo, which is more than apt considering that he may well be the most influential artist for that imprint, with many Sandman pencillers owing him a significant debt.

Što je, naravno, bulzaj! Ali ne pominje se često, pa treba skrenuti pažnju.
ridiculus Posted - 26/10/2021 : 22:28:30
quote:
Originally posted by alexts

Uh, Irv Novick na Greatest listi! Ali, verujem da ima dosta takvih primera.

quote:
Originally posted by Vlaadisha

prilicno nasumicna imena. mislim, nemam nista efikasno protiv nekih, samo mi nisu u top 101. mozda 1001

Todd?
Vlaadisha Posted - 26/10/2021 : 22:27:11
quote:
Originally posted by alexts

hahaha
alexts Posted - 26/10/2021 : 22:01:53
ridiculus Posted - 26/10/2021 : 19:14:24
Nisam neko vreme bio pratio listu, pa sam je sada dopunio.

Sam raspored je neuredan, ali ima bitnih informacija i primera radova kod svakog, pa lako može da se otkrije nešto novo i interesantno.
ridiculus Posted - 18/09/2021 : 21:50:45
Izbor za najbolja izdanja i stripove 2020, snimljen i postavljen na YouTube-u. Nisam glasao - a mogao sam - jer više od pola ovih stvari nisam čitao. Kako zašto, pa valjda živim daleko od mesta dešavanja! (a i od sadašnjosti, aka odma i ovde, ali to je dobrovoljno)

Ne može biti gore od Eisnera, nemate šta da izgubite.
ridiculus Posted - 12/09/2021 : 20:12:22
Postoje još dva teksta koja se ne mogu naći preko pretrage ili ključnih reči (osim ako umapred ne znate koje ime da tražite). Ali ima ih pod "strip-vestima". Tommy Lee Edwards i Gilbert Shelton. Dodao sam ih gore na listu.
ridiculus Posted - 12/09/2021 : 18:58:15
quote:
Originally posted by Vlaadisha

prilicno nasumicna imena. mislim, nemam nista efikasno protiv nekih, samo mi nisu u top 101. mozda 1001

evo jedna matora lista, znam koliko voles liste

http://www.acomics.com/best.htm

A, znam za to, mislim da sam jednom ukazao Aleksu na nju. Strogo američki crtači, bez novinskih stripova i andergrounda. Ali ono što ima je dobro i (uglavnom) dobro argumentovano.

Ali nema Garcia-Lopeza. Automatski povlači -1000 poena.
Vlaadisha Posted - 12/09/2021 : 18:52:15

evo jedna matora lista, znam koliko voles liste

http://www.acomics.com/best.htm

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000