forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KLO 229 Velikom rijekom uzvodno

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 20/09/2022 : 08:25:10


Listopad 1803... Časnici stižu u mirno normandijsko selo da provedu novačenje među seljanima. Na drugom kraju svijeta Francuska prepušta Louisianu mladoj američkoj naciji. Unovačen kako bi sudjelovao u "pacifikaciji" tih divljih krajeva, mladi seljak Alban primoran je otploviti u Novi svijet, gdje – pun mladenačke žestine i pod utjecajem ideala Revolucije – metkom staje u obranu mladog roba. Od omče ga spašava francuski traper Toussaint Charbonneau te ga odvodi u ekspediciju koja će promijeniti njihove živote... Prugne se manirom virtuoza poigrava žanrom vesterna. Nepregledna prostranstva, indijanski ratovi i galerija osebujnih likova... na pozadini povijesne zbilje. Integral "Velikom rijekom uzvodno" obuhvaća trilogiju Frenchman, Pawnee i Irokezi. Akcija i ritam tih triju albuma uranjaju nas u filmove Sergia Leonea, u realistične vesterne Grega i Hermanna, a mogli bismo slobodno reći i u tematiku i kolorit Huga Pratta, čijim se nasljednikom Prugne s pravom može nazvati. Integral, između ostalog, sadrži i bogati grafički dodatak prepun ilustracija i skica naslikanih u akvarelu.

Kolorka 229 • Velikom rijekom uzvodno • 312 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Patrick Prugne • Crtež Patrick Prugne • Prijevod Tony Šercer • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.9.2022. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-229-velikom-rijekom-uzvodno/816/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 04/02/2024 : 17:26:52
Sve je prilično dobro rečeno već o ovom stripu, ali nadovezat ću se na pohvale.
Ovo je kolekcija 3 podulja albuma o francuskom kolonijalizmu i susretima s domorodačkim plemenima. Prva dva su povezane priče, dok treći odlazi malo u dalju prošlost i stoji sam za sebe.
Priče su dosta klasične, jednostavne i dopadljive. Ima tu daška avanture, obiteljske drame i vječitih etičkih pitanja oko teritorija. Sve je to odrađeno prilično školski, bez velikih narativnih bravura i na tome treba pohvaliti Prugnea. Prilično je evidentno je da je tu glavni adut crtež. Likovno je ovo remekdjelo, svaku tablu se može izložiti u umjetničku galeriju i ne bi se pogriješilo. U takvom crtežu pejzaži su predivno oslikani i pogođeni, a dobije se i neka doza mirnoće i sjete u događanjima. Idealna dodatna snaga koju priči daje ovaj crtež. Ono što u crtežu je možda jedini prigovor, to je da su likovi dosta slični međusobno pa je neke teže razlikovati, ali to je stvar mog dojma možda.
Treći album je po kvaliteti možda malo ispod prva dva, ali generalno nema velikih oscilacija u kvaliteti i vrlo se lako ovo čita. Ne znači da se ne izazovu emocije ili da se ostane ravnodušan, ali sve je nekako tečno i kompletno u ovom stripu. Definitivno stavlja umjetnost u frazu deveta umjetnost.

4/5
prop_ovednik Posted - 25/09/2023 : 22:05:25
Dobro, baš dobro. Ugodno iznenađenje, od crteža sam dobio što sam i očekivao - top, top kvalitetu, nešto što gledaš i diviš se... ali priče ne zaostaju baš tako puno, ima tu živopisnih likova, dobrih dijaloga, pravih ljiga i simpatičnih junaka.

Dobro su prve dvije priče povezane.
anto Posted - 28/07/2023 : 00:27:56
Do sada sam od Prunjeovih vesterna pročitao samo Zaliv kanua (doduše nisam ni mogao ništa više,jer je samo to i objavljeno (u tom momentu)),ali tu je bio drugi scenarista,pa sam se pobojao kakav je Patrik na olovci - slobodno mogu reći,jako dobar.
U prve dve priče Frenchman i Pawnee, radnja je jednostavna,ali efektna.Ni na čemu joj ne bi mogao zameriti.
Posebno je jak deo u kojima se indijanac sveti belom ološu.
Malo sam bio razočaran uvidevši da treći album nije nastavak prva dva, možda mi je zbog toga i dojam za pola ocene slabiji,a možda su Irokezi objektivno nešto lošiji.
Preporuka za integral;za prve dve priče 4.5/5, za treću 4/5.
Crtež ne prokomentarisah,ali to je valjda opštepoznato - Patrik Prunje je čisto blago kao crtač.
Kerempir Posted - 04/07/2023 : 07:50:35
Ovo je bilo ugodno iznenađenje. Crtež je prelijep, a što se tiče priča, pitko je i interesantno.

Za ovaj integral sam mislio da je pričom povezan, ali ovdje imamo 2 priče. Prva 2 albuma prati događaje albana kako je i najavljeno u opisu, dok treća priča prati skroz druge likove i vremensko razdoblje premda je i dalje zanimljivo.

S jedne strane lijepa priroda u kontrasta sa surovim životom indijanaca i kolonija s time da mi se sviđa i što autor nije trebao posezati za eksplicitnim scenama da bi nam ostavio mučninu u zelucima i dušama.

Definitivno mi je vrhunac dio sa indijancem koji se sveti za pobijenu obitelj u 2. albumu.
Cromwell Posted - 21/04/2023 : 16:01:25
Prije svega trebam reći da sam očekivao da je priča propuh, no srećom nije ispalo tako. Istina, ne ostavlja neki pamtljiviji dojam ali cjelokupan scenarij je potpuno u maniri klasičnih majstora pustolovine a takav neambiciozni pristup pričopričanju meni u zadnje vrijeme baš jako jako odgovara. Tim više što je crtež PREKRASAN! Naprosto jedva čekaš okrenuti stranicu vidjeti kakav je novi kadar Prugne odlučio iščarobirati i kao nekakvom nevidljivom sponom povezati u jednu cjelinu, pa makar i ne imalo previše veze s radnjom. Tu ponajviše mislim na scene iz prirode poput glavinjanje medvjeda po šumi, lešinarov let, prduckanje bizona na ravnici i ostale scene iz prirode koje čitatelja kao kakvom magijom baš snažno uvuku u taj, možemo reći, netaknuti i sad već davno izgubljeni svijet.
Kolorit mekan, sanjiv i nostalgičan i zaslužan vjerojatno za preko 60% crtačkog dojma ovoga stripa. Pogotovo je to vidljivo u trećem albumu gdje se prečesto primjeti da su likovi višemanje sličnih izraza lica i ne pokazuju baš nekakvu šaroliku paletu emocija. Prugne je baš lijepo svoje minuse sakrio kolorom, svaka čast!
borg Posted - 28/03/2023 : 01:23:27
Boje su me kupile. Malo slamno žute, pa red zelene, pa nebo plave... Odmor za oči. Crtež takođe odličan.
Priča i dijalozi... Što bi Pejo rekao - jednostavni.
Da ne budem ja manji diplomata od njega.
vknez Posted - 16/03/2023 : 12:44:10
Vrlo dobar strip. Očekivao sam da će treća epizoda nekako biti povezana prva dva, ali ok.

4/5
Peyo Posted - 24/01/2023 : 11:06:04
quote:
Originally posted by Markos
Integral, između ostalog, sadrži i bogati grafički dodatak prepun ilustracija i skica naslikanih u akvarelu.



I puno hvala na tome. Već se samo zbog dodataka ovo isplati kupiti.

Što reći za priču? Obično je crtež u službi priče. Ovdje je priča u službi crteža.

Priča je jednostavna, lagana za čitati, meni je najbolja ona u prvom albumu. Koga ne smeta preveliki broj "slučajnosti" neće imati bitnijih primjedbi na priču.

Ipak glavni junak ovdje je crtež i atmosfera dočarana njime.

Po meni, nijedan ljubitelj westerna ne bi smio ovo propustiti. Ja nisam. Ni teller ne bi smio ovo propustiti.

Očekujem brzu rasprodaju i veselim se novim nastavcima.

Nadam se da drugo izdanje neće ići na povećanom formatu da ne moram opet preprodavati.
sawitch Posted - 05/11/2022 : 16:35:36
Meni Prat ne lezi ni najmanje a ovo kao budali samar
Aco Posted - 05/11/2022 : 16:03:33
Nisam puno očekivao ali ovo je skroz ok. Filmska priča, ne prekomplicirana, dobro vođena, ok likovi. Šteta što se 3.album ne nadovezuje na prva, iako kao samostalna priča isto skroz ok funkcionira.
Plus je susret Angeline i Louisa dosta na kraju 2.albuma dosta mlak odnosno uopce ne vidimo ništa. Isto tako očekivalo se i prikaz transformacije Louisa u Indijanca itd. Kao da se Prugne odlucio na sigurniju variantu, sa dosta akcije i što manje drame.

Crtež poetski, akvareli topli, baš oku ugodno. Iako se ne bih baš složio da je kao Pratt jer to je skroz drukčiji stil.
Sviđa mi se kako u radnju ubacuje kadrove životinja u prirodi, to baš ima efekt i još dodatno naglašava okruženje i ugođaj u kome se odvija priča. Dodaci sa ilustracijama i komentarima na kraju su zakon. Pomažu razumijeti autora.

Sve u svemu - jako dobro i sa zadovoljstvom uzimam i buduće radove od Prugnea
Mr. Bushido Posted - 01/11/2022 : 16:26:17
quote:
Originally posted by Sr77777

znam da nije ovdje tema, ali...
kad će najava za Rahana ??



https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/rahan-1-tajna-sunca/849/

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/rahan-2-posljednji-covjek/850/
magirus Posted - 01/11/2022 : 10:32:00
i ja sinoć pročitao :)
Nije ovo uopšte loše, ni priča. O crtežu da ne pričam to je svima jasno
Priča nije nešto kompleksna ali nije loše.
Sve u svemu za uživanje
sawitch Posted - 01/11/2022 : 08:14:46
Sinoc procitao. Crtacko remek delo! Kakve slike, kakve boje.. Radnje se maltene necu secati za 2 dana ali crtez ostaje bas upecatljiv. Jedva cekam nastavak, ovo je bas top.
jaki Posted - 24/09/2022 : 16:56:53
Simpa albumi...
Ernie Pike Posted - 20/09/2022 : 21:14:00
I za mene prvi izbor u ovoj turi.
Caldera Posted - 20/09/2022 : 20:01:37
quote:
Originally posted by Sr77777

znam da nije ovdje tema, ali...
kad će najava za Rahana ??



Sr77777 Posted - 20/09/2022 : 19:47:31
znam da nije ovdje tema, ali...
kad će najava za Rahana ??



Caldera Posted - 20/09/2022 : 18:47:38


Privju obećava, zanimljivo.
risbozg Posted - 20/09/2022 : 18:46:17
Super, obavezno za kolekciju
velka031 Posted - 20/09/2022 : 18:36:48
Kakvo remek djelo!
Red Marquis Posted - 20/09/2022 : 15:23:10
Prvi pik ture.
sawitch Posted - 20/09/2022 : 15:05:16
Procitao preview i mogu reci da mi se svidelo ovo.
RaoulDuke Posted - 20/09/2022 : 13:46:45
Svaka čast
Markos Posted - 20/09/2022 : 13:38:31
quote:
Originally posted by RaoulDuke

quote:
Originally posted by Markos

Dogodine ide drugi integral s još 4 albuma.



Canoe bay, Tomahawk, Vanikoro i Pocahonthas?


Tako je.
Bachy Posted - 20/09/2022 : 13:34:35
Skidam kapu za Prugnea!

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000