forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Fibra predstavlja: Orka specijal 5: Plave Pilule

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 31/10/2009 : 21:16:33


Autobiografska priča o ljubavi, djeci i aidsu.

http://fibra.hr/index.asp?cat=6&SeriesID=10&TitleID=103

U prodaji idući tjedan.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
dapazin Posted - 11/08/2023 : 13:00:00
Jako lijepo, jako "obično" u najboljem smislu, nepretenciozno a opet vrlo duboko i protkano predivnim ljudskim emocijama. Mini remekdjelo.
anto Posted - 07/12/2021 : 16:20:25
+1
naker Posted - 07/12/2021 : 12:53:20
quote:
Originally posted by vukozec
Meni je ovakav blago karikiran crno-bijeli crtež najdraži stripovski crtež, ritam i kompletan feeling dok čitam takav crtež mi pogađaju prave frekvencije guštanja. Također, neka rješenja koja omogućuje strip, npr. miješanje mašte i stvarnosti za potrebe prenesenih značenja i slično, se ne mogu tako dobro izvesti u nijednom drugom mediju.



+1, idealna grafička podloga za autorske / autobiografske stripove

Dobar je Peters, pročitao sam sve njegove radove koje su radili Fibra / Komiko + Lupus i izuzev Dečaka zadovoljan sam pročitanim, njegove stripove uvek krasi lep crtež dok su mu priče krcate nadrealnim momentima i neočekivanim završecima, ko voli taj stil uživaće, u svakom slučaju meni lično jedan od dražih autora. Nadam se da ćemo u skorijoj budućnosti imati prilike da čitamo još neke njegove radove
corto33 Posted - 07/12/2021 : 09:55:05
Da ne bude Peyo sam, ni meni nije sjeo Plave pilule.
I inače nisam nešto oduševljen Peetersom a pročitao sam podosta njegovih stripova.

6/10 od mene.
Peyo Posted - 06/12/2021 : 22:17:46
Imam samo prvu knjigu koju sam uzeo iz radoznalosti jer mi je bilo čudno da se netko upustio u stripizaciju Prousta. Djeluje čak i dosta OK.

A vezano za WR-a samo ga zezam. Njegove rečenice su jednosložne spram Proustovih koje počinju na jednoj, a završavaju na drugoj stranici.
Shaner Posted - 06/12/2021 : 21:19:31
quote:
Originally posted by Peyo


Wolfrabbita neću ni komentirati , uništio me tim Proustovskim rečenicama i kontradikcijama .



Vidi se da si davno čitao Prousta.

Kad smo kod toga, što kažeš na stripovsku adaptaciju Potrage za izgubljenim vremenom?

Peyo Posted - 06/12/2021 : 20:11:42
quote:
Originally posted by naker

quote:
Originally posted by Peyo
Ovdje ne nalazim ono što ja prvenstveno od stripa očekujem, a to je da strip sadrži barem nešto od ovoga: akciju/avanturu, humor i atraktivan crtež



Onda sjajno što si uzeo da čitaš indie autobiografski strip o HIV-u

Čudi me iskreno što ti ovaj strip nije bolje legao jer stekao sam utisak da ne voliš stripove koji previše mrače i kod kojih ne vlada neka sveopšta pozitiva i zdrav pogled na život, a ovaj Petersov rad je upravo to - iskrena ljubavna priča sa lepom poukom da ako neko postane HIV pozitivan to ne mora da znači da ne treba biti pozitivan u životu jer ne odbacuje se čitav jedan život samo zato što je malo okrnjen




Dobar !

Inače najbolji način da se klinci od nečega odbiju je da to postane obavezna lektira.

Wolfrabbita neću ni komentirati , uništio me tim Proustovskim rečenicama i kontradikcijama .

Drago mi je da vam nije promaklo da sam strip u prvoj rečenici pohvalio kao štivo, ne kao strip.

I da, Peeters naravno zna odlično crtati, ali ovakav stil kao u Plavim pilulama meni manje leži.
vukozec Posted - 06/12/2021 : 19:41:41
quote:
Originally posted by Peyo


Upravo to, mislim da je ovaj strip ono što sam već više puta definirao kao strip za nestripovsku publiku.

Mislim da ovakvo štivo treba biti literatura, a ne strip.
Kada bi svi stripovi bili ovakvi ja nikada ne bih kupio niti jedan strip već bih čitao isključivo knjige. Mislim da je strip čak alibi za jednu ovakvu temu. Njime se izbjegava ulaziti u dubinu/dodatna objašnjenja koje traži pisanje knjige i zadržava se na naznakama koje nudi crtež.

Ovdje ne nalazim ono što ja prvenstveno od stripa očekujem, a to je da strip sadrži barem nešto od ovoga: akciju/avanturu, humor, atraktivan crtež sa scenama u kojima volim uživati promatrajući ih i poželjnost ponovnog čitanja (znači određena kvaliteta priče/scenarija, atmosfera i karakterizacija likova).
Naravno da to ne znači da takvi stripovi moraju biti plitki ili da se ne bave problematičnim situacijama u životu koje proizlaze zbog zdravlja, egzistencije, drugačijeg načina razmišljanja, rasnim i nacionalnim pitanjima i dr.




Razumijem što pišeš, ali...

Strip ima svoje prednosti koje nudi baš ovakvim temama. Ja ovu priču vrlo vjerojatno ne bih pročitao da nije bila u stripu (a vrlo mi je drago da sam ju pročitao). Strip je pristupačniji od drugih medija poput knjige, pa čak i filma. Čitatelju je lakše skočiti u ovakvu temu kroz strip.

Također se ne bih složio da ovaj konkretan strip nema atraktivan crtež (usto je i prožet humorom). Čini mi se da meni ovakav blago karikiran crno-bijeli crtež najdraži stripovski crtež. Ritam i kompletan feeling dok čitam takav crtež mi pogađaju prave frekvencije guštanja (mislim da je Scott McCloud dao objašnjenje u čemu je tajna takvog crteža). Također, neka rješenja koja omogućuje strip, npr. miješanje mašte i stvarnosti za potrebe prenesenih značenja i slično, se ne mogu tako dobro izvesti u nijednom drugom mediju.

Složio bih se donekle da je ovo tip stripa za nestripovsku publiku, u smislu da i oni koji ne čitaju stripove redovno će ovakav strip bez problema konzumirati, pa moguće i da će ta tzv. "nestripovska" publika činiti veći dio čitatelja ovog stripa od tzv. "stripovske" publike, no to možda govori o navikama oba tipa publike: ako s jedne strane govori da "nestripovska" publika nije navikla čitati "prave" stripove, sa druge govori da je "stripovska" publika često zatvorena u svoje šablone po pitanju onoga što čita i rijetko iz njih iskače.

Što se tiče tvrdnje da ovo nije strip za ponovno čitanje, baš sam nedavno o tome razmišljao po pitanju ovog stripa. Meni je ovaj strip kad sam ga onomad pročitao posuđenog iz knjižnice bio odličan. Dugo se na Fibrinom sajtu nudio na 50% popusta po stvarno bagatelnoj cijeni i ja sam ga dugo mjerkao, no pitao sam se treba li mi ta kupnja pošto sam ga pročitao, kao statusni simbol ne polici nema neku težinu, pa ako ga ne namjeravam opet čitati čemu ga nabavljati. I tako ga nisam kupio. No sad sam baš dobio žeju da ga opet pročitam. U međuvremenu je naravno rasprodan, no i dalje je tu knjižnica :)
naker Posted - 06/12/2021 : 19:05:49
quote:
Originally posted by Peyo
Ovdje ne nalazim ono što ja prvenstveno od stripa očekujem, a to je da strip sadrži barem nešto od ovoga: akciju/avanturu, humor i atraktivan crtež



Onda sjajno što si uzeo da čitaš indie autobiografski strip o HIV-u

Čudi me iskreno što ti ovaj strip nije bolje legao jer stekao sam utisak da ne voliš stripove koji previše mrače i kod kojih ne vlada neka sveopšta pozitiva i zdrav pogled na život, a ovaj Petersov rad je upravo to - iskrena ljubavna priča sa lepom poukom da ako neko postane HIV pozitivan to ne mora da znači da ne treba biti pozitivan u životu jer ne odbacuje se čitav jedan život samo zato što je malo okrnjen

Danas su svi opsednuti koronom i prinuđeni smo da čitamo teorije zavera anti vaksera gde vlada jedna sveopšta neinformisanost i neznanje, a nekada je upravo to važilo i za sidu gde su oni nesrećnici koji su postali zaraženi bivali izopšteni od društva, oni su postali osobe sa stigmom i okolina ih se bojala i izbegavala, a ljudi se uvek boje onoga o čemu ništa ne znaju. Peters se u ovom stripu hrabro i iskreno hvata u koštac sa ovim predrasudama.

Džek je lepo sumirao ovaj strip što nije čudno jer ako se ne varam ova tematika mu je donekle bliska jer je po profesiji lekar.

quote:
Originally posted by DzekDenijels
Bolest nikako ne sme da bude ono što će unapred diskvalifikovati čoveka, naprotiv, kroz borbu i želju za izlečenjem, prihvatanje i ljubav, jednostavno nam pokazuje da su prihvatanje i razumevanje jednako važni kao najbolji lekovi.



Ovo je suština onoga što je Peters hteo da postigne sa Plavim pilulama i ova pouka pogotovo dobija na relevantnosti u ovo ludo vreme pandemije.

Imam Komikovo izdanje pa nisam ranije ostavio komentar na ovoj temi ali Plave pilule su odličan strip i pročitao sam ga već nekoliko puta, da ima boga ovo bi bilo obavezna literatura u srednjoj školi gde bi mladi ljudi na jedan jednostavan ali edukativan način mogli mnogo toga da nauče pre nego što postanu seksualno aktivni
Peyo Posted - 05/12/2021 : 18:53:06
Snažna tema, vješto i kvalitetno obrađena pa ipak evo nekih mojih dojmova (ako ikog zanima) koji se (ponovo) mnogima neće svidjeti.

quote:
Originally posted by KOMIKO
Plave pilule se danas smatraju nezaobilaznim delom koje je uspelo da osvoji i onu publiku koja ne prati strip.



Upravo to, mislim da je ovaj strip ono što sam već više puta definirao kao strip za nestripovsku publiku.

Mislim da ovakvo štivo treba biti literatura, a ne strip.
Kada bi svi stripovi bili ovakvi ja nikada ne bih kupio niti jedan strip već bih čitao isključivo knjige. Mislim da je strip čak alibi za jednu ovakvu temu. Njime se izbjegava ulaziti u dubinu/dodatna objašnjenja koje traži pisanje knjige i zadržava se na naznakama koje nudi crtež.

Ovdje ne nalazim ono što ja prvenstveno od stripa očekujem, a to je da strip sadrži barem nešto od ovoga: akciju/avanturu, humor, atraktivan crtež sa scenama u kojima volim uživati promatrajući ih i poželjnost ponovnog čitanja (znači određena kvaliteta priče/scenarija, atmosfera i karakterizacija likova).
Naravno da to ne znači da takvi stripovi moraju biti plitki ili da se ne bave problematičnim situacijama u životu koje proizlaze zbog zdravlja, egzistencije, drugačijeg načina razmišljanja, rasnim i nacionalnim pitanjima i dr.

Što se ostalog tiče sve ste već napisali, a izdvojio bih:

quote:
Originally posted by KOMIKO
O Plavim pilulama:
Ova hrabra ljubavna priča lišena sentimentalnosti ...
- Krejg Tompson



quote:
Originally posted by DzekDenijels
Iako se čitajući nisam vezao za junake i priča me nije previše “pogodila”,



Da, ovo je zanimljivo kako je autor to uspio postići da piše o tako teškoj temi, a da zadrži čitatelja na distanci.

quote:
Originally posted by ŠAŠ
.. razgovor sa mamutom pred kraj je



Zanimljivo rješenje i meni se to umnogome svidjelo.

P.S. Zanimljivo i Mali Mate je u kratkom vremenu čitao Tri sjene i Plave pilule i opet napisao odličnu recenziju:

https://www.stripovi.com/recenzije/plave-pilule-plapi-orka-sp-5-plave-pilule/1465/
DzekDenijels Posted - 16/04/2021 : 21:02:59
Neobična i emotivna (autobiografska) priča o životu i bolesti, ljubavi i porodici, veri u bolje sutra.
Peeters na jedan iskren i totalno otvoren način govori o svojevrsnoj “taboo” temi današnjeg društva, pokazujući nam da bolest nikako ne sme da bude ono što će unapred diskvalifikovati čoveka.
Naprotiv, kroz borbu i želju za izlečenjem, prihvatanje i ljubav, jednostavno nam pokazuje da su prihvatanje i razumevanje jednako važni kao najbolji lekovi.

Iako na momente teška i potresna, priča odiše nekim mirom i optimizmom.
Glavni junaci će se suočiti sa svojim nesigurnostima i strahovima, pobediće ih i time pokazati da na kraju ipak pobeđuje ona dobra energija.
Bez obzira da li je zovemo život, zdravlje ili ljubav.
I taj “happy end” prikazan u poglavlju “Trinaest godina kasnije” je upravo ono što i treba jednoj ovakvoj priči.

Crtež je neobičan, gotovo karikaturalan (osim u poslednjem poglavlju).
Nekome će se svideti, nekome ne.
Meni se dopao.

Iako se čitajući nisam vezao za junake i priča me nije previše “pogodila”,
Plave pilule su definitivno strip koji će nas nečemu naučiti i podstaći na razmišljanje.
Preporuka za čitanje, u svakom slučaju
Poli Posted - 04/05/2016 : 09:40:48

moj kratak osvrt na ovaj odlican strip
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=75&TOPIC_ID=34842#1968478


ŠAŠ Posted - 19/10/2013 : 14:02:24
odličan strip,a razgovor sa mamutom pred kraj je
stbojan Posted - 21/07/2013 : 18:43:54
izuzetna prica... verujem da je trebalo poprilicno truda i umesnosti da se ovako nesto "isprica"... ctrez jes' malo odbojan i trazi privikavanje, ali iskreno ne znam ni kakav bi drugi bolje isao uz ovakav "scenario iz zivota"...
Archy Posted - 23/08/2012 : 16:46:36
Evo, ja sam ispravio svoju grešku. Hvala što si podsjetio!
Charlito de la Vega Posted - 23/08/2012 : 10:17:42
gombi, Mord, Porter, andjustice, Ignus, Deers, darth, Raspucin, Archy - zašto ne ostavite komentar na recenziji
Šteta, ima puno ljudi koji su pročitali ovaj strip (vrijedi i za ostale), a ne ocjene ga na glavnom siteu.
gombi Posted - 23/08/2012 : 08:19:03
quote:
Originally posted by anto

Nisam očekivao ovako dobar strip.
Gore je sve već napisano, a ja ću samo dodati da je ovo jedan od naiskrenijih i najživotnijih stripova ili knjiga koje sam pročitao - preporuka od srca




super strip...stvarno velike preporuke
anto Posted - 01/08/2011 : 02:25:25
Nisam očekivao ovako dobar strip.
Gore je sve već napisano, a ja ću samo dodati da je ovo jedan od naiskrenijih i najživotnijih stripova ili knjiga koje sam pročitao - preporuka od srca
Mord Posted - 24/02/2011 : 10:41:32
quote:
Originally posted by darth-vader

hm, da, teška životna priča, vjerojatno puno teža od one u pierreu



Ovaj strip je autobiografija sretnog covjeka koji je rascistio neke stvari u zivotu bez obzira na okolnosti. Pierre je autobiografija nesretnog covjeka koji mora pronaci sebe.

Malo kasnim, ali odlican autobiografski strip.

anto Posted - 22/06/2010 : 15:14:14
Pa dobro onda!
Porter Posted - 22/06/2010 : 15:06:47
Pa nista!
anto Posted - 22/06/2010 : 15:02:23
quote:
Originally posted by Porter

Citajuci Plave pilule sam kvalitetno prozivjeo 1 sat zivota,cijelo vrijeme me brinuo kraj stripa,tuzan ali dobar.
Sam strip se vidi da je pravljen iz dubine duse,poucan,hrabar,dirljiv..ukratko odlican.


Pa šta? Ovako izgleda bilo koji broj Zagora
Porter Posted - 22/06/2010 : 14:59:29
Citajuci Plave pilule sam kvalitetno prozivjeo 1 sat zivota,cijelo vrijeme me brinuo kraj stripa,tuzan ali dobar.
Sam strip se vidi da je pravljen iz dubine duse,poucan,hrabar,dirljiv..ukratko odlican.
andjusticeforall Posted - 15/06/2010 : 00:49:00
Go SIDA!
Ignus Posted - 04/06/2010 : 12:24:20
jako dobar strip, crtež je 'čudan' ali kad se malo privikneš ne predstavlja nikakav problem. Strip je pun emocija i unatoč teškoj temi pun životnog optimizma.
9/10

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000