forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 NAJ KNJIŽEVNIK SVIH VREMENA !!!

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
profesor-inz Posted - 07/02/2010 : 11:14:49
Da nije bilo njih, svet bi bio neuporedivo siromašniji, oni su pisali u amanet za sva vremena, ostali su zabeleženi kao hroničari jednog vremena. Izvinjavam se svima onima čiji omiljeni pisci nisu spomenuti u polu misleći pre svega na Gogolja, Gorkog, Verna , Tvena, Čehova, Bulgakova, Andrića itd. Ipak verujem da će onaj sa najviše glasova ujedno biti zaista najveći. U poll sam namerno uvrstio i Kuelja zbog velike popularnost, mada će o njemu sud dati vreme...

Glasanje traje do 20. februara 2010.godine
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ridiculus Posted - 15/04/2022 : 08:54:25
quote:
Originally posted by WOLF-HUNTER

Kasnim 12 godina



Ovde (na forumu) ima boljih sličnih tema, sa mnogo većim izborom književnika, dok ova izgleda kao da je pokretač ubacio hiljadu imena u bubanj i gotovo nasumice izvukao 15. Ali ja sam oživeo baš ovu jer sam naleteo na Mhejlovo mišljenje poput zida na putu i jedva sam se zaustavio da se ne slupam - a inače cenim šta on ima da kaže o tim stvarima. Izrečeno pre 12 godina, jašta, ali zanima me da li i danas misli tako.
WOLF-HUNTER Posted - 15/04/2022 : 00:46:55
Kasnim 12 godina ali moj glas ide Dostojevskom. Mracna psihologija njegovih knjiga je nesvakidasnja. "Zlocin i kazna", "Idiot", "Kockar", "Braca Karamazovi", "Bijedni ljudi" i ostali su fantasticna djela ruske ali i svijetske knjizevnosti tako da Dostojevski kako god pogledam.
ridiculus Posted - 13/04/2022 : 09:18:11
Naletoh slučajno na ovu temu, tražeći nešto drugo, ali kad smo već tu...

Ne volim da se izjašnjavam povodom naj-ovo, naj-ono, jer volim raznovrsnost, i mogu mnogi istovremeno da budu najbolji, ali ljudi vole takmičenja, i odgovor je ovde više-manje očigledan.

A on glasi: Vilijem Šekspir.

Jednako je psihološki dubok kao Dostojevski (ili obrnuto, s obzirom ko je tu uticao na koga), a daleko, daleko, daleko raznovrsniji, i bolji je stilista. Niko nije zadužio maternji jezik kao on od svih pomenutih i nepomenutih (osim ako ne odemo u stari vek ili tako nešto), i u prethodnom milenijumu on je najuticajniji "književnik".

A što se tiče ostalog, ne znam šta bi Mhejlu:

quote:
Originally posted by Mhejl

Mislim da bi trebalo ukloniti Londona i Dikensa da bi ubacili Andrića i Gorkog.



Ludilo mladosti.

Ajde, London je ovde ubačen gotovo slučajno, zato što ga je neko čitao i voleo (verovatno u detinjstvu), a umesto njega bi se moglo ubaciti bilo koje od nekoliko desetina imena, ali Dikens... Dikens je jedinstven. I najuticajniji od svih, posle Šekspira. Na svetskom nivou, ne samo britanskom.

Mada je dovitljivo ubaciti Dikensa i London u istu rečenicu sa neočekivanim značenjem.
etmgosa Posted - 02/10/2010 : 21:57:58
quote:
Originally posted by profesor-inz

Da nije bilo njih, svet bi bio neuporedivo siromašniji, oni su pisali u amanet za sva vremena, ostali su zabeleženi kao hroničari jednog vremena. Izvinjavam se svima onima čiji omiljeni pisci nisu spomenuti u polu misleći pre svega na Gogolja, Gorkog, Verna , Tvena, Čehova, Bulgakova, Andrića itd. Ipak verujem da će onaj sa najviše glasova ujedno biti zaista najveći.


Dodjoh na ovaj dio foruma da postavim onaj link za slike u visokoj rezoluciji, kad ono ovdje prava olimpijada. Sve sami atleticari...
Sneaksie Thiefsie Posted - 27/09/2010 : 10:47:29
Ne bih to "naj",ali cu pomenuti one koje mi posebno znace,a to su Desanka Maksimovic i Branko Miljkovic.
azra x. Posted - 23/09/2010 : 22:11:40
Hese no1. Dostojevskog obozavam,ali fali mu Heseova poeticnost.
Uvek izmedju realizma i ekspresionizma radije prednost dajem ovom drugom.
manhunter Posted - 31/08/2010 : 22:49:25
quote:
Originally posted by mladjo

Otvorit ću sutra novi topic, "Najbolji književnik po izboru forumaša Stripovi.com" pa ćemo tamo utanačiti pravila i krenuti sa prijedlozima. Može?



Može.
Opti Posted - 31/08/2010 : 19:49:01
Ephraim Kishon
H. G. Wells
Rock.Bob Rock Posted - 31/08/2010 : 13:44:40
Može.



Ako uopće tražiš dopuštenje
mladjo Posted - 30/08/2010 : 22:29:22
Otvorit ću sutra novi topic, "Najbolji književnik po izboru forumaša Stripovi.com" pa ćemo tamo utanačiti pravila i krenuti sa prijedlozima. Može?
elva Posted - 30/08/2010 : 21:16:14
Pa kaže,
Hermann Hesse
Fjodor Dostojevski
Charles Bukowski
Edgar Allan Poe
H.P.Lovecraft
Stephen King
Albert Camus
Richar Bach
J.R.R.Tolkien
George Orwell

Recimo...
mladjo Posted - 30/08/2010 : 21:07:37
Može, ajmo ovak:

- jedna skupina za sve pisce

- neka svatko nabaci desetak imena za koja smatra da trebaju biti na popisu
- kada skupimo određeni broj krećemo sa glasanjem
- ISKLJUČIVO pišite i stavljajte na listu pisce koje ste čitali. dakle, ako niste čitali ništa od Dostojevskog nemojte ga stavljati na listu "zato jer je to općeprihvaćeno" isl.

Bitno: ovime vrlo vjerojatno nećemo dobiti potpuno kompetentnu sliku o najboljim književnicima, ali ono što ćemo dobiti biti će lista najboljih književnika u izboru forumaša Stripovi.com sastavljena isključivo od onih knjiga koje su pročitali.

Šta kažete?
dajte svoje prijedloge
Rock.Bob Rock Posted - 30/08/2010 : 11:44:53
quote:
Originally posted by mladjo

Ova anketa je, po ponuđenim piscima, u najmanju ruku neozbiljna.
Ima, naravno, onih koji zaslužuju tu biti, ali ima i onih kojima tu definitivno nije mjesto i kao takva je više rezultat ničim potkrijepljene ubijeđenosti otvarača topica u vlastitu stručnost i znanje, nego što je rezultat ispravnog odabira ključnih imena cjelokupne književnosti.
Možda ne bi bilo loše da organiziramo jedno ovakvo istraživanje, ali da se ponudi više krugova, pa da od, recimo pedesetak, izaberemo polufinaliste, pa finaliste, etc...
Ili da napravimo po žanrovima, pa da onda na kraju suočimo pobjednike žanrova i tako dobijemo "Ultimativnog gazdu" među piscima
Šta kažete?




Pa ne možeš baš to po žanrovima, jer se književnost zapravo i dijeli na "Književnost" i "Žanrove".
Najbolje bi bilo odrediti 50-ak pisaca, i ajmo glasanje.
Iako, teško je biti kompetentan ako nisi čitao sve ponuđeno.
all_ba Posted - 30/08/2010 : 01:50:01
Dobra ideja.:)
mladjo Posted - 30/08/2010 : 01:11:42
Ova anketa je, po ponuđenim piscima, u najmanju ruku neozbiljna.
Ima, naravno, onih koji zaslužuju tu biti, ali ima i onih kojima tu definitivno nije mjesto i kao takva je više rezultat ničim potkrijepljene ubijeđenosti otvarača topica u vlastitu stručnost i znanje, nego što je rezultat ispravnog odabira ključnih imena cjelokupne književnosti.
Možda ne bi bilo loše da organiziramo jedno ovakvo istraživanje, ali da se ponudi više krugova, pa da od, recimo pedesetak, izaberemo polufinaliste, pa finaliste, etc...
Ili da napravimo po žanrovima, pa da onda na kraju suočimo pobjednike žanrova i tako dobijemo "Ultimativnog gazdu" među piscima
Šta kažete?
acestroke Posted - 29/08/2010 : 22:58:01
Dickens. Da je samo napiso Christmas Carol & Great Expectations, ja bih ga ovdje stavio, ali napiso ih je gomilu drugih nezaboravnih knjiga ....
Ipak, cudi me sto Gabriel Garcia Marquez nije na ovoj listi - mozda zato sto je jos uvijek ziv, i relativno 'nov'?
all_ba Posted - 17/08/2010 : 21:24:41
Kitaric je mislio na Tiziana Sclavia, italijanskog strip-autora.:))
SnotMan Posted - 17/08/2010 : 15:51:42
Pa i on je filozof:)
kitaric Posted - 15/08/2010 : 12:38:28
Ljudi, a gde je Sclavi???
all_ba Posted - 02/08/2010 : 12:43:54
quote:
Originally posted by SnotMan

quote:
Originally posted by all_ba

quote:
Originally posted by SnotMan

Niče.


Genealogija morala je njegovo sjajno djelo. Njega bi ipak trebalo svrstati u filozofe jel se slažeš.

Da,ali je po profesiji filolog.


Ali je poznat kao filozof.
SnotMan Posted - 31/07/2010 : 20:02:07
quote:
Originally posted by all_ba

quote:
Originally posted by SnotMan

Niče.


Genealogija morala je njegovo sjajno djelo. Njega bi ipak trebalo svrstati u filozofe jel se slažeš.

Da,ali je po profesiji filolog.
cat claw Posted - 31/07/2010 : 11:49:53
Piter Čini.
all_ba Posted - 30/07/2010 : 00:08:35
quote:
Originally posted by SnotMan

Niče.


Genealogija morala je njegovo sjajno djelo. Njega bi ipak trebalo svrstati u filozofe jel se slažeš.
SnotMan Posted - 23/07/2010 : 07:37:35
Niče.
all_ba Posted - 18/07/2010 : 17:49:25
Dostojevski, pročitao sam gotovo sve što je relevantno za ovoga velikoga književnika.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000