forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 NATHAN NEVER

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
mladjo Posted - 04/05/2010 : 00:04:43
Nathan Never
kronike budućnosti

Dobro došli u budućnost dragi prijatelji!
"Budućnost je nesigurna baš kao i prošlost" - kaže jedna pjesma grupe Vaya Con Dios i kada je slušam ne mogu a da se ne sjetim čovjeka koji u sebi najbolje utjelovljuje te riječi. Čovjek je to koji ne zna što mu donosi ocean snova koji ga vraća u prošlost, a onda ga poput oluje baci u vrtlog budućnosti zajedno sa bremenom sadašnjosti. On se ne miri sa bolom, sa tugom, ne miri se sa sobom. Što je stariji to je iskusniji, ali jednom kada se uvuče pod kožu, bol postane opipljiva i kao da čovjek ni ne može više bez nje...Nathan to možda najbolje zna.
Kako ga razumjeti? Krivo pitanje. Kako ga ne razumjeti? Da li i dalje vjerovati da budućnost donosi bolje sutra? Zašto vjerovati da će ljudi odigrati drukčije? Na žalost, Nathanova budućnost je realna. Opasno realna. Jer ako smo nešto naučili to je da se povijest ponavlja i da čovjek nikada ne uči na greškama.
Ni drugih ljudi, a kamoli svojima.

Potaknut sjajnom Ultrasovom idejom sa DD topicom, odlučio sam napraviti jedan topic koji bi obuhvatio sve relevantno za Nathanov svijet. Trebao bi to biti topic koji će služiti raspravama/popisima/lakšem snalaženju, a naročito bi htio pomoći onima koji tek ulaze u Nathanov svijet da se laše snađu i informiraju.

Htio bih naglasiti jednu stvar: najveći dio moga znanja o Nathanu Neveru mogu zahvaliti dvojici ljudi: Vladimiru Tadiću - Djoletu i Danielu Kuzmiću - DeeCaju. Bez njihovih tekstova/recenzija/rasprava ne bi ni bilo ovoga topica.U odnosu na njih ja sam samo jedan mali amater. Posebno mi je pomogao Djoletov osvrt na univerzum Nathana Nevera, bez kojega bih se vjerojatno još uvijek vrtio ukrug:))
Stoga momci još jednom veliko hvala i keep the good work:))

SADRŽAJ:
1) Mali putokaz - kako čitati Nathana Nevera

2) USPOREDNI KRONOLOŠKI POPIS IZDANJA NATHANA NEVERA - popis sadrži sve relevantne podatke o stranim i domaćim izdanjima, uključujući i scenariste i crtače.Popis je sastavio član Ferri i može se također naći u podforumu "Popisi".

3) POPIS RECENZIJA - SLOBODNA DALMACIJA, LUDENS, LIBELLUS - mnoge recenzije još nisu napisane. Navalite!

4) NATHAN NEVER - RASPRAVE I TOPICI - popis nekoliko relevantnih topica o našem junaku. Nadam se da će ih biti još!

5) POPIS AUTORA

6)KRONOLOGIJA UNIVERZUMA/MULTIVERZUMA NATHANA NEVERA, autor:Djole

7) TEKST VLADIMIRA TADIĆA - DJOLETA O NATHANU NEVERU OBJAVLJEN POVODOM MAFESTA 2010.

8) SLIKA NATHANOVOG SVIJETA

9) LEGS WEAWER - POPIS EPIZODA SA NASLOVNICAMA

Novo - sažetci epizoda i pojašnjenja u vezi kontiniuma (u izradi)

10) USPOREDNI POPIS SVIH NATHAN NEVER IZDANJA UKLJUČUJUĆI REDOVNU SERIJU, SPECIJALCE, ALMANAHE...(u izradi)

GLAVNI LINKOVI:

NATHAN NEVER - stripovi.com

NATHAN NEVER - recenzije

NATHAN NEVER - facebook

NATHAN NEVER - Sergio Bonelli Editore

Eto prijatelji, to je zasada to. Ali, biti će konstantnih updejtovanja, a i plan je da svaki tjedan imamo novu temu za raspravu(ideja by Ultras na DD topicu)
Navalite!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Kerempir Posted - 20/11/2019 : 13:00:49
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Zaboravio sam napomenut da mi se sviđa što skoro svi likovi u Ponovnom Rođenju psuju normalno(iako ima jako malo psovanja), svi osim Sigmunda.
Moram priznat da mi to više paše od onih klasičnih sto mu kiselih krastavaca...

Eh da, i tu se može vidjeti koliko se zeitgeist promijenio od početaka serijala. Zanimljivo, koliko god da su me prije iritirali "kiseli krastavci", sad mi se čini da malo previše beštimaju . No u svakom slučaju definitivno je prirodnije.

Što se tiče samo miniserijala, možda je problem moja povezanost sa Nathanom, pa mi ne sjedaju ti rebootovi i sl. Recimo čitam one Fibrine Batmane, svaki daje drugačiji origin story, svaki put drugačije reinterpretiraju glavne likove, i to me u potonjem ne smeta jer nisam pasionirani pratitelj Batmanova serijala, dok ovdje, hm.

Ipak, i dalje ostajem na mišljenju da je to daleko od Meddinih vrhunaca u redovnom serijalu, a jedino su mi od svih tih origin storyja Generacije baš pravo sjele. Pravi sf spektakl.
Jerry Krause Posted - 20/11/2019 : 08:14:24
Teško da će to biti. Ako će se držati usporednog izdavanja svih izdanja onda sad idu svi popratni, znači novi almanah, novi UA, novi AA i novi SP.
DiSkAcH Posted - 20/11/2019 : 07:46:06
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by Jerry Krause

quote:

A onaj miniserijal što je izbacila ČK, to je isto varijacija origin story-a ili je nečeg drugog, ili nešto originalno?

Isto pakiranje kao Nulta godina i Ponovno rođenje samo ovaj put sa Serrinog gledišta.

Trebalo je i to u LL-u ove godine. Mozda i hoce, a najkasnije pocetkom slijedece.

Vidiš, taman mogu recimo taj miniserijal i 14-u knjigu. To bi IMHO bila idealna kombinacija.
ivanl Posted - 19/11/2019 : 18:18:01
quote:

quote:

A onaj miniserijal što je izbacila ČK, to je isto varijacija origin story-a ili je nečeg drugog, ili nešto originalno?

Isto pakiranje kao Nulta godina i Ponovno rođenje samo ovaj put sa Serrinog gledišta.

Trebalo je i to u LL-u ove godine. Mozda i hoce, a najkasnije pocetkom slijedece.
DiSkAcH Posted - 19/11/2019 : 15:12:47
Zaboravio sam napomenut da mi se sviđa što skoro svi likovi u Ponovnom Rođenju psuju normalno(iako ima jako malo psovanja), svi osim Sigmunda.
Moram priznat da mi to više paše od onih klasičnih sto mu kiselih krastavaca...
Jerry Krause Posted - 19/11/2019 : 12:42:37
quote:

zeljko Posted - 19/11/2019 : 12:05:25
počeo ponovno čitati gigant 11 crno srce... došao do 75. str i digao ruke
kad vidim one maure već su nas jednom smarali i bijeli grad
ajd zdravo
jednostavno mi ne drži pozornost

giganti 12 i 13 su ok
DiSkAcH Posted - 19/11/2019 : 11:41:54
Evo pročitao tj progutao sam Ponovono Rođenje.
Naslovnice su mi kao što sam već spomenuo, jako loše, ali crtež unutra je odličan.
Priča, iako varijacija na temu, napeta i dobra.
Sve u svemu meni se i ovo svidjelo kao i Godina Nulta.
Sviđa mi se Nathan sa repom, šteta što nije ostao tako... :(

Baš me napalilo da se opet bacim na NN; 101 pa na dalje, ali prvo moram slistit ostatak IL ture, pa ću se vj opet bacit intenzivno na Nathana. :)
Nego tek sada sam skužio da imamo kompletnu SD, sad još samo Ludens.(Za mene je čaša napola puna trenutno )

Kerempir Posted - 18/11/2019 : 07:24:24
quote:

Naslovnice izgledaju užasno, ali dobro, takve stvari me ne smetaju. Ali opet ''origin story'' ispričan na drugačiji način... Pa dobro hoće li oni obradit neki drugi dio Nathanovog opusa ili će svi samo lupat po tom početku?!
Dobro i ja prduckam o ponavljanju, a više puta sam pogledao svih 7 verzija Blade Runnera.
Kad pročitam javim dojmove, ovo ću definitivno pročitat preko reda jer je ionako zasebno. Da ponovim stao sam na 100-oj epizodi da malo odmorim. :)

Ako misliš na Ponovno rođenje, da, može se čitati zasebno. Jedino što nećeš skužiti na što sam mislio da Medda istodobno kombinira stare i nove elemente za "origin story" jer si stao na 100-tom broju.
ivanl Posted - 16/11/2019 : 08:40:12
Drogsy je cini mi se, mislio na redovne naslovnice Giarda, koje izlaze danas u Italiji, ne na Bonazzieve sa ovim novim pocetkom naseg junaka. A Giardo kao 'naslovnicar' jednostavno nema sto traziti na NN-u nakon Castellinija i De Angelisa.
DiSkAcH Posted - 16/11/2019 : 06:02:12
Naslovnice izgledaju užasno, ali dobro, takve stvari me ne smetaju. Ali opet ''origin story'' ispričan na drugačiji način... Pa dobro hoće li oni obradit neki drugi dio Nathanovog opusa ili će svi samo lupat po tom početku?!
Dobro i ja prduckam o ponavljanju, a više puta sam pogledao svih 7 verzija Blade Runnera.
Kad pročitam javim dojmove, ovo ću definitivno pročitat preko reda jer je ionako zasebno. Da ponovim stao sam na 100-oj epizodi da malo odmorim. :)

ivanl Posted - 15/11/2019 : 16:51:27
quote:
Originally posted by drogsy

Jbte, ovaj Giardo lagano ide od loših do katastrofalnih naslovnica. A u početku je bio čak i pristojan...

Tocno. Nije ga uopce briga. Kako sam nedavno rekao, kako SBE dopusta ove nemuste crckarije na jednom od njihovih najslavnijih serijala. Danas, samo odraduje gazu, i to lose.
drogsy Posted - 15/11/2019 : 16:32:57
Jbte, ovaj Giardo lagano ide od loših do katastrofalnih naslovnica. A u početku je bio čak i pristojan...
Kerempir Posted - 15/11/2019 : 15:28:17
Pročitao Ponovno rođenje.

Dakle, kako je rečeno, Medda je iznova reinterpretirao Nathanov život nakon osobne tragedije a prije početka rada za Agenciju Alfu. Priča nije dio glavne narativne linije u redovnom serijalu, premda iznova kombinira likove i elemente iz te glavne priče i premda je fora što dok se Medda drži osnovne priče iz glavnog "kontinuuma" (Nathan lovi Macea koji mu je ubio ženu i oteo kćer) i pritom miksa elemente koji su u tom "kontinuumu" vremenski udaljeni, to može povremeno dovesti do zbunjujuće motivacije likova.

I dok je ok što je opširnije pokriven period koji nam je zapravo slabo poznat iz glavnog kontinuuma (Nathanov život prije početka rada za Alfu, odnos Macea i Ann, Reiserov trud za osnivanje agencije itd.), opet dolazimo do problema da novi čitatelji koji ne poznaju redovnog Nathana, mogli bi biti zbunjeni tko je sad ovaj ili onaj lik, zašto se tako ponašaju i sl.

Nathan je skroz nesimpatičan. Jasno mi je zašto je okorjeo ali problem je što cijelo vrijeme imam dojam kao da je robot koji pokušava naći Macea i Ann ne zbog emocija poput osvete, grižnje savjesti, želje da nađe kćer, već zato što mu robotska logika nalaže da se od njega to očekuje.

Crtež nažalost ne pomaže popravljanju dojma, u najboljem slučaju ga mogu opisati kao prolazno. Ista stvar vrijedi i za naslovnice. Nije mi najgori crtač, ali i inače u glavnoj seriji, ono mogu podnijeti Bonazzijevu jednu nacrtanu epizodu među epizodama drugih crtača, a ovdje ih imamo 6 u nizu. No dobro, to sam od Bonazzija i očekivao, ali Medda je taj koji me razočarao i čije priče inače obožavam, jer ne bi me smetalo što iznova čitamo na drugačiji način već ispričanu priču, ali nije mi se svidjelo što je ispuštena glavna Meddina osobina u pripovijedanju - emotivnost. Vrlo zaboravljivo, a nisam mislio da će mi Vignina Godina Nulta biti bolja.
Jerry Krause Posted - 15/11/2019 : 09:13:44
quote:
Originally posted by IGMAN2

quote:

A ima nas dosta koji bi to htjeli...ali dobro, još samo 10-ak godina i imat ćemo zatvorenu rupu. :D

Ipak 5 godina
2024. izlaze 20. i 21. knjiga

Gdje si Igore sunce ti tvoje. Pa mogao si poslati koji PM, počinje mi magliti sjećanje na našu suradnju. ;)
Jerry Krause Posted - 15/11/2019 : 09:10:54
quote:

A 2 godišnje izlaze, a ne 1?
Krivo sam mislio onda. :)

Nije ni jedno ni drugo točno. Prosjek je 1,5 godišnje. Nekad izađu 2, nekad 1 kao što će biti ove godine. Prošle godine su izašla 2, pretprošle 1, pretpretprošle 2 i tako redom.
DiSkAcH Posted - 15/11/2019 : 05:47:16
A 2 godišnje izlaze, a ne 1?
Krivo sam mislio onda. :)
IGMAN2 Posted - 15/11/2019 : 00:19:40
quote:

A ima nas dosta koji bi to htjeli...ali dobro, još samo 10-ak godina i imat ćemo zatvorenu rupu. :D

Ipak 5 godina
2024. izlaze 20. i 21. knjiga
risbozg Posted - 14/11/2019 : 23:36:31
Super naslovnica
solar Posted - 14/11/2019 : 21:51:17
Specijal #30
Scenarij: Alessandro Russo
Crtež: Alessandro Russo, Francesca Palomba

https://www.sergiobonelli.it/nathan-never/2019/11/08/albo/dentro-il-buio-1007372/

table:
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1573209825765.jpg--.jpg?1573209826000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1573209826179.jpg--.jpg?1573209826000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1573209826531.jpg--.jpg?1573209826000
DiSkAcH Posted - 14/11/2019 : 10:32:33
ivanl Posted - 13/11/2019 : 22:31:54
Svaka im cast na ovome sto su 'izbacili'. Kad spoje 'rupu' u redovnoj seriji, bit ce to za skidanje kape. Osobno bi da to urade sto brze. Recimo po dvije knjige svaka tri mjeseca...i bili bi gotovi s tom mukom u slijedecoj godini. E to bi bio pothvat!
risbozg Posted - 13/11/2019 : 13:53:17
quote:

Evo malo statistike od Dade s Libellusovog foruma:

quote:
Evo i nekoliko zanimljivosti što se tiče izdanja Nathana Nevera koja smo od svog osnutka 2004. pa sve dosad objavili (prve dvije knjige NN-a objavili smo 19.5.2006. i bila je riječ o gigantima “Dvostruka budućnost” i “Odiseja u budućnosti”):

1) od 2006. naovamo objavili smo ukupno 130 knjiga iz Nathanova univerzuma, odnosno u prosjeku 9,29 godišnje.Smile

2) Po segmentima to izgleda ovako: redovna serija – 63 knjige; specijalci – 17; almanasi – 7; giganti – 13; maxi – 4; Agencija Alfa – 18; Asteroid Argo – 3; Super Book – 3 (dva s MM-om i jedan samostalni); Godina nulta – 2 i Univerzum Alfa 2.

posjedujem sve osim ...Asteroid Argo – 3.., to mi je totalno sr...
Jerry Krause Posted - 13/11/2019 : 12:38:37
Evo malo statistike od Dade s Libellusovog foruma:

quote:
Evo i nekoliko zanimljivosti što se tiče izdanja Nathana Nevera koja smo od svog osnutka 2004. pa sve dosad objavili (prve dvije knjige NN-a objavili smo 19.5.2006. i bila je riječ o gigantima “Dvostruka budućnost” i “Odiseja u budućnosti”):

1) od 2006. naovamo objavili smo ukupno 130 knjiga iz Nathanova univerzuma, odnosno u prosjeku 9,29 godišnje.Smile

2) Po segmentima to izgleda ovako: redovna serija – 63 knjige; specijalci – 17; almanasi – 7; giganti – 13; maxi – 4; Agencija Alfa – 18; Asteroid Argo – 3; Super Book – 3 (dva s MM-om i jedan samostalni); Godina nulta – 2 i Univerzum Alfa 2.

Jerry Krause Posted - 13/11/2019 : 12:37:32
quote:

quote:

Izgleda da bi još 3 NN knjige po Dadinim najavama trebale izaći do kraja godine.

Pa u neko vrijeme su rekli da ide 6 komada, i od tada su izbacili 13,71 i ovaj reboot koji se sastoji od 2 knjige, dakle dobivamo 1 pride.

EDIT: A možda sam ja i nešto pobrkao, pa su rekli 7 ili 8 knjiga.

Pa ovoliko su i najavili da će biti do kraja godine. S ove najavljene 3 bi trebalo biti sve po planu.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000