forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
Ultras Posted - 15/06/2010 : 00:00:05

Prvih 58 godina !

15. jun 1961 - 15. jun 2019

Zagor - tekst o junaku

Zagor - recenzije

Zagor - facebook

Zagor - Sergio Bonelli Editore

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
going going Posted - 22/11/2019 : 18:18:47
quote:
Originally posted by legaz

quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Spock

Već je Bosellijev Hellingen apsolutno nepotreban.

Potpisujem.

Da se pridružim klubu. Čista glupost.

I ja se slazem da je u potpunosti bespotreban. Medjutim od Bosselijevog povratka ,,velike trojke" (Helingen, baron Rakosi i Kandraks) Helingen mi je najbolje legao i najbolja mi je prica. Kandraks je odlicno poceo, prvi deo koji je crtao Ferri je stvarno odlican, sve posle je otislo dodjavola sa katastrofalnim krajem.
Vampir mi je takodje jako slab.
Kontrast 2 Posted - 22/11/2019 : 14:10:27
quote:

Već je Bosellijev Hellingen apsolutno nepotreban. Meni je Burattinijev čak i bolji. Burattini je vješto izbjegao Sclavijevu zamku u koju je Boselli upao i njegov uopće nema veze sa Sclavijevim, ni Bosellijevim Hellingenom, odnosno nije direktni nastavak nečega što se ne može nastaviti.

Za prave Zagorovce - sve posle Nolitinog Helingena je besmisleno.
Sklavijev je besmislena upotreba Helingena, koja bi više priličila nekom novom neprijatelju - možda nekom Demonu, ili nečem takvom (da je tada postojao Vendigo, onda bi to mogao biti epski završni sukob sa njim).
Priče o Helingenu su bile klasični SF, Sklavi je otišao u Fantastiku, a Bozeli u još blesaviju Fantaziju (demoni i slične pojave).
Bure je pokušao da sve to vrati korenima, što je plemeniti pokušaj - ali je bilo daleko iznad njegovih mogućnosti, a sve što je iole i uspeo u tom pogledu - zasrao je završnicom.
I opet sve vratio u Fantaziju.

Bilo bi lepo da se neki dobar scenarista oproba sa pričom koja se nastavlja na Nolitinu - bez Sklavija, Bozelija, Bureta,...
Kontrast 2 Posted - 22/11/2019 : 14:02:22
quote:
Originally posted by delboj

Bilo bi lijepo sabrati ono "nekoliko mirnih mjeseci u Darkvudu" u cijelom serijalu. Rezultat u godinama bi bio trocifren.

Već posle prve priče postoji veći vremenski period do dešavanja druge priče.
Ali, tada niko nije mislio da će Zagor izlaziti 60 godina.
legaz Posted - 22/11/2019 : 07:21:22
quote:

quote:

Potpisujem.

Da se pridružim klubu. Čista glupost.
King Warrior Posted - 21/11/2019 : 23:12:08
quote:

Potpisujem.
delboj Posted - 21/11/2019 : 22:14:28
quote:

Ja sam mislio jednom da napisem tekst sa svim vremenskim anomalijama i istorijskim cinjenicama koje se desavaju u serijalu. Nakon izvjesnog vremena sam shvatio da je to borba protiv vjetrenjaca. Jednostavno ne vrijedi, pocevsi od sitnica pa do velikih dogadjaja, to je takav vremenski buckuris da to nije normalno.

Bilo bi lijepo sabrati ono "nekoliko mirnih mjeseci u Darkvudu" u cijelom serijalu. Rezultat u godinama bi bio trocifren.
Spock Posted - 21/11/2019 : 22:07:49
quote:
Originally posted by velka031

Nakon Bosellijevog Hellingena morala se završiti ta priča. Ajmo reći da i nije morala, ali ovi "nastavci" pod Buretovom palicom su krš krševa. Strašno loše.

Već je Bosellijev Hellingen apsolutno nepotreban. Meni je Burattinijev čak i bolji. Burattini je vješto izbjegao Sclavijevu zamku u koju je Boselli upao i njegov uopće nema veze sa Sclavijevim, ni Bosellijevim Hellingenom, odnosno nije direktni nastavak nečega što se ne može nastaviti.
velka031 Posted - 21/11/2019 : 21:53:47
Nakon Bosellijevog Hellingena morala se završiti ta priča. Ajmo reći da i nije morala, ali ovi "nastavci" pod Buretovom palicom su krš krševa. Strašno loše.
King Warrior Posted - 21/11/2019 : 20:16:36
Hm, interesantno. Hvala na informaciji, moracu to u naredno vrijeme proci jos jednom, taman prije nego sto najnovijeg Hellingena budem citao i na nasem jeziku. Procitao na italijanskom ali slabo sta razumio. Pogotovo kada je Hellingen u pitanju interesuju me ti detalji, a nije da ih nema.
Dexters Posted - 21/11/2019 : 20:08:10
quote:

Ja sam mislio jednom da napisem tekst sa svim vremenskim anomalijama i istorijskim cinjenicama koje se desavaju u serijalu. Nakon izvjesnog vremena sam shvatio da je to borba protiv vjetrenjaca. Jednostavno ne vrijedi, pocevsi od sitnica pa do velikih dogadjaja, to je takav vremenski buckuris da to nije normalno.

I ti se znaš zeznuti, a kako neće Moreno

Evo baš čitam recenziju "Hellingenovog nasljeđa" i u zanimljivostima si napisao da je od "Svemirske braće" do ove epizode prošlo 10 godina, jer Hellingen kaže da je robote programirao da se probude nakon 10 godina. Istina je da su tako programirani, ali je rečeno i da je dolazak Akronijanaca u jubilarcu 600 uzrokovao prijevremeno buđenje robota, tako da nije prošlo 10 godina.

Inače, scenarij sam ocijenio s 3/10. Priča bez ikakvog duha i maštovitosti, nagomilana dosadnim objašnjenima od kojih neki poput Hellingenovih rasističko- eugeničkih teorija spadaju u red najglupljih ideja u serijalu.
King Warrior Posted - 21/11/2019 : 19:52:44
sumohrvat Posted - 21/11/2019 : 19:32:21
To moraš pitati Buratinija. On Zagora s vremena na vrijeme ugura u razne povijesne događaje. Ovo je bilo samo hipotetski... Koji su događaji bili u ovom razdoblju u kojem se Zagor kreće.
Gru Posted - 21/11/2019 : 18:18:51
Zašto od Zagora praviti povijesni strip???
sumohrvat Posted - 21/11/2019 : 10:48:47
Baš gledam malo gdje bi od povijesnih događaja mogli Zagora pronaći... https://www.thoughtco.com/timeline-from-1830-to-1840-1774037
Alamo i posljednja bitka za neovisnost Teksasa mi se čine sasvim realnima.
krk23 Posted - 20/11/2019 : 20:49:54
Možda si u pravu. Baš ću pregledati tu epizodu još jednom ;)
Kontrast 2 Posted - 20/11/2019 : 14:07:37
quote:
Originally posted by krk23

Ja mislim da je Nolitta sam pomjerio radnju. U priči broj 88 "Povratak U Darkwood" (LUX 114-116 / ZS 323-325 / KL 16-17 / VČOP 5// original 107-109), Nolitta uvodi lik predsednika Andrew Jacksona. On je bio predsendik od 1829. do 1837. godine.

Ti si mladja generacija, očigledno.
Nigde Nolita nije pomenuo ime predsednika i on je (namerno) nacrtan neutralno - ne liči ni na jednog stvarnog predsednika.

Tek je Bure kasnije ubacio (u priči Dugo putovanje) da je aktuelni predsednik SAD u vremenu odigravanja Zagorovih avantura - Endrju Džekson.
I kod Bureta je to i dalje Džekson (i danas).
Ovi anahronizmi, poput zemljotresa, su nebitni - jer potiču od želje scenarista da Zagora ubace u neke značajnije dogadjaje u zemljama kroz koje prolazi.
Ne bi me iznenadilo da Zagor, prolazeći kroz ove krajeve - bude učesnik II srpskog ustanka (1815.).
Jedino što će to sprečiti je - što Zagor izlazi i u Turskoj, inače bi opet bilo anahronizma.
krk23 Posted - 19/11/2019 : 14:37:41
quote:
Originally posted by Kontrast 2

quote:

Imamo dosta informacija koje nam daju vremenski kontekst Zagorovih priča.

U Maxiju 36 imamo referenciju da se priča odvija negdje u 1830-im. Svakih 40 godina se ona žrtvovanja u trećoj priči dešavaju u gradu koji je osnovan 1674. godine. Ako je vještica uspjela da zaustavi zarazu čim je grad osnovan onda se priča odvija 1834. godine (1674-1714-1754-1794-1834). Na strani 36 imamo malu informaciju "tokom godina". Ja mislim da se radi toga priča može staviti negdje u periodu od 1835-1837 godine.

U Maxiju 29 se spominje "Trail of Tears" iz 1835. godine

U LU 265 saznajemo da je mali Button bio u Londonu i da je vidio kralja i kraljicu. Kralj William je umro 1837. godine. Button kaže u broju LU 267 da je kralja vidio dve godine ranije. Znači priča može se samo dešavati 1839. ili ranije. Dodatno imamo naziv Graham Land u toj priči. Ime koje je tek ustanovljeno 1832. godine. Nekoliko izdanja ranije (LU 259) imamo tačan datum radnje: 20.02.1835 - zemljotres u Concepcionu

Sve u svemu ove priče više ukazuju na radnju sredinom 1830-ih godina.

To je već Buratinijev period.
On je pomerio vremenski tok unazad.
Nolita je radnju zamislio oko sredine devetnaestog veka (1840-te).

Ja mislim da je Nolitta sam pomjerio radnju. U priči broj 88 "Povratak U Darkwood" (LUX 114-116 / ZS 323-325 / KL 16-17 / VČOP 5// original 107-109), Nolitta uvodi lik predsednika Andrew Jacksona. On je bio predsendik od 1829. do 1837. godine.
Kontrast 2 Posted - 19/11/2019 : 13:42:22
quote:

U Maxiju 36 imamo referenciju da se priča odvija negdje u 1830-im. Svakih 40 godina se ona žrtvovanja u trećoj priči dešavaju u gradu koji je osnovan 1674. godine. Ako je vještica uspjela da zaustavi zarazu čim je grad osnovan onda se priča odvija 1834. godine (1674-1714-1754-1794-1834). Na strani 36 imamo malu informaciju "tokom godina". Ja mislim da se radi toga priča može staviti negdje u periodu od 1835-1837 godine.

U LU 265 saznajemo da je mali Button bio u Londonu i da je vidio kralja i kraljicu. Kralj William je umro 1837. godine. Button kaže u broju LU 267 da je kralja vidio dve godine ranije. Znači priča može se samo dešavati 1839. ili ranije. Dodatno imamo naziv Graham Land u toj priči. Ime koje je tek ustanovljeno 1832. godine. Nekoliko izdanja ranije (LU 259) imamo tačan datum radnje: 20.02.1835 - zemljotres u Concepcionu

To je već Buratinijev period.
On je pomerio vremenski tok unazad.
Nolita je radnju zamislio oko sredine devetnaestog veka (1840-te).

delboj Posted - 18/11/2019 : 18:12:21
Čini mi se u ovome https://www.stripovi.com/recenzije/zagor-zg-mx-12-orlovi-sa-sjevera/1377/

Evo sad gledam šta tu piše, znam da je neka nelogičnost, jer nije sad tu stavljeno da se radnja dešava poslije 25 godina, nego je neki kraći razmak.
going going Posted - 18/11/2019 : 17:36:00
quote:
Originally posted by delboj

Ali ima i onaj maksi gdje je radnja smještena u 1811!

Koji tacno?
delboj Posted - 18/11/2019 : 10:49:02
Ali ima i onaj maksi gdje je radnja smještena u 1811!
krk23 Posted - 18/11/2019 : 07:53:45

Kontrast 2 Posted - 17/11/2019 : 00:09:15
Jedan zanimljiv podatak:
U priči koja ide iza Ajron-mena (Džentlmen, ali ne previše) dobijamo informaciju da se njena radnja dešava 30 godina nakon drugog rata izmedju SAD i GBR.
Taj rat je počeo 1812. tako da je vreme radnje bar 1842. godina.
Što bi odgovaralo predsednikovanju Džona Tajlera (1841. - 1845.)
Zašto je Buratini uveo vreme Endrju Džeksona - ostaje misterija.
U ovaj vremenski okvir se solidno uklapa i vreme E. A. Poa i radnja Senki nad Darkvudom (1845.)
Kao i revolver koji koristi Zagor - kolt "Dragun", koji je bio u upotrebi od 1848. (dakle - samo koju godinu prerano).
koze123 Posted - 13/11/2019 : 00:15:51
Zagor Specijal 31: Knjiga senki

Nakon prošlog specijala koji je scenarijski bio promašaj nad promašajima i možda najnečitljiviji Zagor koji sam ikada uzeo u ruke (a opet veoma dobro nacrtan), ovde su stvari malo drugačije. Naime, Perniola kreće interesantno i tu negde oko sredine stripa je priča i najbolja, recimo do trenutka kada se nalaze svi junaci u onoj sablasnoj kući. Nakon toga kreće razvodnjavanje i totalno banalizovanje, ne bi li se na kraju završila na najpredvidljiviji i izuzetno glup način. Dobra strana je što je priča sama po sebi većinom interesantna, pitko teče i zabavna je, a vrhunac je upravo kod sablasne kućerine kada u priču ulazi famozna knjiga senki. Nažalost to Ruso nije uspeo najbolje da predstavi, pre svega što ni tu kišu i tmurnu atmosferu nije uspeo da prenese, a sa druge strane njegovi neprirodni položaji tela i facijalne ekspresije dodatno spuštaju opšti dojam o stripu. Još jedna dobra strana je Čevejo, lik koji se priključuje Zagoru i Čiku u ovoj avanturi i prirodno se uklapa u njihov odnos i čini ga drugačijim, te odskače od one suve klasike koju pratimo iz epizode u epizodu. Kao što rekoh, solidan start i veoma zabavna sredina kada su stvari još donekle mistične, pa se dolazi do završnice koja je do zla Boga banalizovana i zatupljena. Kastaldo koji iz ruku ispušta demone koji preuzimaju ljude iz tela ko da su krompiri i vuku ih u knjigu, sve dok sam Kastaldo ne postane veliki demon? Kastaldo koji se brani od metaka tako što pravi barijeru u vazduhu, pa baca vatrene kugle koje kao da ne dotiču ni Zagora ni Čeveja? Zbrzano, eto šta je. A na kraju sve ispada krajnje jednostavno, te kad demistifikujemo radnju dobijamo donekle Faustijansku priču koja ne donosi ništa novo. Dakle, ok za pročitati, čitljivo je, crtež je na momente solidan a na momente loš, a sam scenario ima i rupe na raznim mestima.

P:4 S:4 C:5 N:6
ReemCP Posted - 12/11/2019 : 18:30:27
quote:
Originally posted by mladjo

Ali to je baš krvav dio priče. Ne pamtim da je tak neka velika nesreća baš često u serijalu. Ok ima ih (poput one s Mandanima) ali nisu tako česte.

Mislio sam na onaj trenutak kad Zagor u glavi poveže sve sa tim papirićem, tu je neka vrsta drame i onda krene trčati na kraj voza, ostavljajući ostale u čudu Ali da, taj dio kasnije je zaista krvav, iako vjerojatno čitatelji tijekom čitanja samo pređu preko toga, ali kad malo zastaneš kod te scene vagona koji su završili i sjetiš se koliko je tu života otišlo Brutalno! Inženjer Robson je rekao na početku priče da je 25 vojnika koji će biti s njim u vlaku. Velika brojka koja je tragično završila, te kasnije oni indijanci koji su odletili u zrak.

quote:
Originally posted by emirem

Mislim da je taj strip bio na bazi filma "rio lobo" ili "rio grande", nisam siguran..🤔

Piše na recenziji te epizode u rubrici "zanimljivosti":

quote:
Inspiracija - film "Breakheart Pass" iz 1975. s Charlesom Bronsonom u glavnoj ulozi.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000