forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Tehnoočevi

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 04/05/2010 : 20:29:21


Tehnoočevi 1 • 220 stranica • Kolor • 240 x 320 mm • tvrdi uvez • Scenarij Alexandro Jodorowsky • Crtež Zoran Janjetov • Fred Beltran • Prijevod Goran Marinić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 19.5.2010 • Cijena 250 Kn

Prokleta galaktika... kroz čija neizmjerna prostranstva putuje ogroman svemirski brod...

A neizmjerne su i opasnosti, kako po broju, tako po vrsti, koje vrebaju njegovu posadu, Albina i njegovih 500 000 sljedbenika, ali je zato i njihov cilj više nego vrijedan izlaganja rizicima: posadu tvori cvijet čovječanstva koji želi stvoriti novo društvo u novom svijetu, izbjegavajući sve zamke u koje je rodna galaktika upala.

A u rijetkim trenucima odmora od piratskih napada, nepojmljivih oblika života pa i unutrašnjih neprijatelja, Albino pripovijeda svoj život koji započinje strašnim silovanjem i nastavlja se nizom nedaća i patnji i strašnim spoznajama o prirodi zla, no ništa od toga ne uspijeva njegovu dobrotu i altruizam pretvoriti u gorčinu i beznađe.



Tehnoočevi 2 • 204 stranica • Kolor • 240 x 320 mm • tvrdi uvez • Scenarij Alexandro Jodorowsky • Crtež Zoran Janjetov • Fred Beltran • Prijevod Goran Marinić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 19.5.2010 • Cijena 250 Kn

Albinova tri putovanja - ono sadašnje u kojem predvodi 500 000 pantehnovaca kako bi utemeljili novo društvo u kojem će sretni ljudski odnosi biti važniji od tehnološkog razvoja, ono osobno u prošlosti u kojem opisuje sve patnje koje je morao proći kako bi dobio priliku za najuzvišeniju misiju na kojoj se u sadašnjosti nalazi i ono drugo u prošlosti koje opisuje majčine i sestrine patnje - polako dolaze do kulminacija i točke u kojoj će se prošlost stopiti sa sadašnjošću i odakle će se nazrijeti ostvarenje utopijskog sna. No ako su nas dosadašnja iskustva ičemu naučila, to je da je svakim novim korakom ulog sve veći i da najveće kušnje i najteže žrtve tek predstoje.

Iako ovo svemirsko lutanje neprestano priziva Mojsija, mistična mitologija Jodorowskog na neki se način puno više inspirira drugim biblijskim likom, Noom i njegovom arkom. Jer, Albinova potraga za obećanom zemljom putovanje je koje stvarno i virtualno ispire trulež prošlosti i zauvijek za sobom ostavlja stari svijet. A taj stari svijet i njegova trulež su, pak, ružni dio naše sadašnjosti: nasilje, destruktivna utrka za profitom, zagađenje, netolerancija, smisleno ili bezumno slavljenje zla, sve oblici autodestruktivnosti kojoj se prečesto prepuštamo.

Preview, cijeli prvi album: http://www.fibra.hr/Download.asp?ID=49

Ukoliko sve bude kako treba, albumi bi trebali izaći za Mafest, gdje će se moći kupiti po prigodnom popustu od 10% i dobiti potpis i crtež od autora.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
naker Posted - 05/05/2021 : 23:49:22
A Tehnoočevi počeli da izlaze 6god pre pojave WoW-a, matori vrač kao najveći prorok
Chui Posted - 05/05/2021 : 22:07:25
Uživam kako Jodorowsky pere gaming industriju 😃
anto Posted - 02/07/2017 : 19:30:57
i to što kažeš :)
usagi77 Posted - 02/07/2017 : 19:04:38
quote:
Originally posted by anto

izgleda da je jedino Obiju i meni ovaj Beltranov kolor super.



Tim bolje za vas jer ste onda mogli uživati više u stripu ;)
anto Posted - 02/07/2017 : 19:02:27
izgleda da je jedino Obiju i meni ovaj Beltranov kolor super.
usagi77 Posted - 02/07/2017 : 18:42:03
Nakon što sam još prošle godine pročitao prva 4 albuma tek danas dovršio i preostala 4. Je, ubila me malo ta jako loša boja koja prevladava nad crtežom, stvarno šteta. Priča sama po sebi nije bog zna kakva ali Jodo je majstor pa ju spašava njegov način pripovjedanja. Sve u svemu, čitanja vrijedno ali daleko ispod Inkala i Metabaruna.

P.S.
Ima li netko fibrin drugi integral za razmjenu nek se javi
kasper Posted - 22/02/2016 : 21:01:18
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Born To Run
Imam utisak da ih svi zele imati


Nop




nekom cudnom igrom sudbine mi je zapao ovaj strip, boze sacuvaj sta je ovaj Janjetov sve morao da crta. nikad vise Jodo, nijedan
stbojan Posted - 12/07/2013 : 00:15:16
Odlican strip, beprekorno izdanje...
No, i pored toga sto mi je svet koji je Jodo kreirao fascinantan i sto mi je prica apsolutno drzala paznju... ipak ima i par stvari koje mi i nisu bile bas po volji...
Precesto posezanje Albina za kojekakvim tzv. "ektoplazmaticnosupertransformacijskomentalnim" resenjima skoro uvek kada se nadje u bezizlaznoj situaciji (naprosto obezvredjuje prethodne pokusaje da resi problem i omogucava predvidljivost resenja u kasnijim situacijama), donekle banalan kraj (ocekivao sam nesto malo zanimljivije i drugacije) i rekao bih "jednolican" kolor (koji se mozda i ne bi cinio toliko los, ali kad vezes dva albuma uocis da ti neka monotonija kolora ubija stvarno fenomenalan crtez)...
mladjo Posted - 02/05/2011 : 18:11:57
Odlična space - opera sa svim elementima (pod)žanra. Kad malo čovjek razmisli, s obzirom koliko je svijet okrutan, zašto svemir ne bi bio daleko okrutniji? Tamo ipak ima puno više mjesta da se zlo uhljebi.

Nekako mi je logična usporedba sa Metabarunima - Tehnoočevi nisu na tom nivou ali su blizu.

A to je najbitnije.
Lord Vader89 Posted - 13/02/2011 : 16:01:52
Jesam, vrlo simpaticno izgleda zaista! :)
ima da se nadje po internetu, pa baci pogled ;)
anto Posted - 13/02/2011 : 12:08:36
Kada se već dotičeš te teme, jesi li video kada Mikija iz ZGMM i KJMBM u boji ? I kako ti se sviđa takav Miki ?

Lord Vader89 Posted - 13/02/2011 : 11:14:13
potpuno irelevantno.
tom logikom bi miki mausa i paju patka trebali da damo nekoj decici da boje uz pomoc drvenih i vostanih boja?
anto Posted - 13/02/2011 : 11:04:22

Ej ljudi, nemojte me zajebavati!!
Vulgaran kolor,plitak kolor, jeftin kolor - pa kako po vama treba da izgleda kolor u stripu kao što su Tehnoočevi ?
Pa ja jesam laik, ali nisam lud; ima li neko neki link za cb tehnoočeve ili neki po vama bolji kolor ?
Pa ovo je tehno strip, spejs opera, pa i ne stoji mu toliko loše ovakav kolor.
Amos Posted - 13/02/2011 : 00:30:57
quote:
Originally posted by Lord Vader89
kada kolor ispadne onako vulgaran, kao da se radi o screenshotovima iz video igara ili CGI crtaca, onda jebes ceo posao....



Ovime je sve rečeno o koloru u slučaju Tehnoočeva.

Kada sam prvi put uzeo Tehnoočeve u ruke iznenadio me kolor baš zbog te plitkoće, podsjetilo me na Money for nothing i onaj kockasti spot, a još me više iznenadilo da je Marko to uopće tiskao, osobito zato jer je više puta jasno iznio svoj stav oko digitalnog kolora. Sada je i to obrazloženo.

Ali dobro, bolje Tehnoočeve ikako nego nikako! Barem će Inkal biti kako treba..

jaki Posted - 12/02/2011 : 23:06:54
quote:
Originally posted by Markos
(mada jedan urnebesan lik mene već dugo gnjavi mailovima tipa "Autor nikada nije zeleo da to tako izgleda, tako lose boje su bile zbog nacina stampe. To ne lici ni na sta. A ti nisi relevantan da ocenis jer sam ja kupac, a ti prodavac i ja sam uvek u pravu!":)))) ).




Još jedan
bisley Posted - 12/02/2011 : 22:57:43

[/quote]
Postojali su, ali Beltran ih nije sačuvao, a ni Humanoidi, samo finalne kolore. A oni nisu u lejerima, nego su fletani (i još su u 200 dpi!!!) A Janja se uzdao u njih i ...
[/quote]

Šteta. Ne znam što bih rekao, ali bez obzira na reputaciju, dosta neprofesionalno od Beltrana. Ne znam ima li smisla uopće raspravljati o tome, ali kad se radi ovoliki posao, ne samo da se sprema u .psd, nego se radi nekoliko kopija na nekolikoo mjesta...(to govorim iz iskustva). Marko hvala na odgovoru!
Markos Posted - 12/02/2011 : 22:35:05
quote:
Originally posted by bisley
Negdje ipak valjda postoje c/b skenovi, jer nemoguće je raditi digitalnu boju ako ne postoji podloga. Boja se nanosi u slojevima i pravilo je da se uvijek sprema u .psd formatu prije nego se fleta i spremi u .pdf ili.jpg ili bilo kojem drugom. Ako je Beltran ili njegov studio radio boju, radio je na skenirane Zoranove crteže, a po tisku se vidi da je sken dobre kvalitete. Zaključak je da u studiju vjerojatno imaju skenirane Zoranove table...


Postojali su, ali Beltran ih nije sačuvao, a ni Humanoidi, samo finalne kolore. A oni nisu u lejerima, nego su fletani (i još su u 200 dpi!!!) A Janja se uzdao u njih i ...
bisley Posted - 12/02/2011 : 22:29:42
Kompjuterski kolor, naravno. On se potpisuje, ali iza toga stoji cijeli studio. Meni se, osobno, to, blago rečeno, nimalo ne sviđa, ali kod Tehnoočeva jednostavno nije bilo izbora, kao kod Inkala npr. Taj kolor je hladan, isprazan, plitak i jeftin. Meni osobno. Ja sam htio tiskati tehnoočeve i u c/b verziji jer kad vidiš kako je taj crtež dobar, a kako ga je ovaj usrao i ugušio bojom i sakrio sav taj Janjin trud i detalje, dođe ti muka. Ali buduci da ne postoje c/b skenovi, to je bilo nemoguće.



Negdje ipak valjda postoje c/b skenovi, jer nemoguće je raditi digitalnu boju ako ne postoji podloga. Boja se nanosi u slojevima i pravilo je da se uvijek sprema u .psd formatu prije nego se fleta i spremi u .pdf ili.jpg ili bilo kojem drugom. Ako je Beltran ili njegov studio radio boju, radio je na skenirane Zoranove crteže, a po tisku se vidi da je sken dobre kvalitete. Zaključak je da u studiju vjerojatno imaju skenirane Zoranove table...
anto Posted - 12/02/2011 : 22:29:17
Hmmm, čudno.
Što se tiče inkala, skoro sam kod prijatelja gledao njegove Vistine i Systemove Inkale (sad se setih gde san video ime Beltrana), gde je on pljuvao novi kolor a hvalio stari kolor - složio sam se sa njim 100%, stvarno su lepše stare boje!!
A evo sad me je taj isti kolor oduševio u Tehnoočevima.
Svašta.
Markos Posted - 12/02/2011 : 22:22:27
Ma bez brige, jasno da nije zlonamjerno (a čak i da jest, ako kritika zaista stoji, mogu se samo ljutiti na sebe jer mi se dogodio propust, a ne na tebe što si ga uočio), treba reći ako nešto ne valja. A uostalom, pa i ja sam tu kudim neke stvari, zar ne?

A što se tiče boje, ukusi su ukusi, nema tu puno priče. Ima ljudi kojima se više sviđa Beltranov kolor, a ima nas kojima se sviđa drugačiji, stari kolor iz Inkala i svatko drži svoju stranu, naravno. Glupo je da uvjeravamo jedni druge u suprotno, svatko neka uživa u onome što voli i gotovo (mada jedan urnebesan lik mene već dugo gnjavi mailovima tipa "Autor nikada nije zeleo da to tako izgleda, tako lose boje su bile zbog nacina stampe. To ne lici ni na sta. A ti nisi relevantan da ocenis jer sam ja kupac, a ti prodavac i ja sam uvek u pravu!":)))) ).
anto Posted - 12/02/2011 : 22:20:06
ma sve ću uraditi, samo da izborim doživotni popust kod Fibre od 20% - šlihtanje je samo uvod!
Sledeći potez je zvanje markosa na strip festival u kragujevcu, 01.07.- 03.07 tekuće godine kao VIP gosta, a tamo ću tek da nastavim radnju!!!
Ultras Posted - 12/02/2011 : 22:12:18
quote:
Originally posted by anto
U stvari, sam si kriv Markose, rekao si da te previše hvalim, pa sam morao da napišem neku kritiku, ali ništa ovde nije zlonamerno - u suštini, oba albuma su pravi biseri strip izdavaštva.





Ban.















Anto, šlihtaro, samo ti nokti vire...
anto Posted - 12/02/2011 : 21:55:19
@Markos
Što se tiče propratnih tekstova i cene,pretpostavio sam da postoji neka caka zašto nije bilo ništa od dodataka, ali sam ipak mišljenja da se mogla staviti barem biografija autora - ali to ćeš verovatno uraditi u Mladosti;i za cenu sam mislio na drugi tom u kome su svi albumi po 46 stranica i jasno mi je da smo plaćali zasebne albume da bi nas izašlo ovo još više, ali kao što i sam kažeš navikli smo da plaćamo 250 kuna za veći obim stranica, pa ovo ispada nešto skuplje.
U stvari, sam si kriv Markose, rekao si da te previše hvalim, pa sam morao da napišem neku kritiku, ali ništa ovde nije zlonamerno - u suštini, oba albuma su pravi biseri strip izdavaštva.
Što se tiče boja, ne znam šta bih rekao, meni se one jako sviđaju, ne vidim tu nikakvu hladnoću ni ispraznost, ali opet ponavljam, smatram sebe laikom po ovom pitanju;nisam video kako izgleda c/b,tako da ne mogu ništa da pričam .
Nismo se složili ni oko kraja, tebi je on podbacio na kraju, meni je "isčupao priču sa krajem", ali to je već stvar ukusa.
Lord Vader89 Posted - 12/02/2011 : 20:34:05
moram da se slozim za kolor u Tehnoocevima.
nemam nista protiv upotrebe kompjutera, ali dokle god kolorista zna sta radi, te krajnji rezultat izgleda kao rucni rad, ili barem dovoljno podseca na tako nesto.
kada kolor ispadne onako vulgaran, kao da se radi o screenshotovima iz video igara ili CGI crtaca, onda jebes ceo posao....
Markos Posted - 12/02/2011 : 19:46:15
quote:
Originally posted by anto

Tehnoočevi su pali, pa bih izneo i moje "dojmove":

što se tiče Fibre, to je opšte poznata i uhodana priča - pravo je zadovoljstvo držati u rukama i biti vlasnik ovakve dve knjige.Ali izneću, po meni, dva nedostatka:
1.ne bolujem od propratnih tekstova,pogovora,predgovora i ostalih "ora",ali da pored samog stripa u jednom ovakvom izdanju nema baš nijednog slovca, to baš nije u redu.Ako ništa, moglo se napisati nešto o Zoranu Janjetovu i Fredu Beltranu, pošto o Hodu znamo manje-više sve.
2.ne volim da pričam o ceni, jer to je bolna tačka, kako za izdavče, tako i za nas čitatelje, i na kraju krajeva slažem se sa onim "kome je skupo ne treba ni da kupuje, ili neka ćuti",ali 250 kuna za integral sa 4 albuma od po 46 stranica, ipak je malo mnogo.


Fibra je vjerojatno izdavač s prosječno najviše predgovora/pogovora/uvodnika/popratnih materijala po izdanju kod nas, ali nekad jednostavno nema mogućnosti za takvo nešto, stjecajem raznoraznih okolnosti. Ja sam, konkretno, htio staviti jos dodatnih bar 20-30 stranica crnobijelih Janjinih originala/skica/itd po njegovom izboru, ali budući da Humanoidi nemaju c/b skenove, a ni sam Janja, morao je on skenirati originale. Čekali smo do zadnjeg trena, ali Janja to nije, iz raznoraznih razloga (table su velikog formata, on ima mali skener, trebalo je naci A3 skener itd itd) stigao napraviti i eto.

Što se cijene tiče, prvi albumi imaju po 56 stranica. Osim toga, za tu cijenu inače dobiješ ta tri pojedinačna albuma, dakle, opet se ustedi jedan album. Neko je kao pravilo da integral ima 5 albuma, pa se za tu cijenu očekuje 5 albuma, to razumijem, ali s druge strane, ne vidim da se itko buni kad jedan npr. Bijeli lama koji ima 6 albuma košta isto. (ili sad većina novih Kolorki koji imaju po 300 stranica, tj. 6 albuma)

quote:
Originally posted by anto
što se tiče potpisnika ovih albuma, idemo sledećim redom:
1.Fred Beltran - who the fuck is Fred Beltran ????? Najbolje boje koje sam ikada video u jednom stripu! Da li čovek ovo ručno boji ili kompjuterski (izvinite na pitanju, totalan sam laik)? Šta je čovek još radio (poznato mi je ovo ime)?


Kompjuterski kolor, naravno. On se potpisuje, ali iza toga stoji cijeli studio. Meni se, osobno, to, blago rečeno, nimalo ne sviđa, ali kod Tehnoočeva jednostavno nije bilo izbora, kao kod Inkala npr. Taj kolor je hladan, isprazan, plitak i jeftin. Meni osobno. Ja sam htio tiskati tehnoočeve i u c/b verziji jer kad vidiš kako je taj crtež dobar, a kako ga je ovaj usrao i ugušio bojom i sakrio sav taj Janjin trud i detalje, dođe ti muka. Ali buduci da ne postoje c/b skenovi, to je bilo nemoguće.

quote:
Originally posted by anto
2.Zoran Janjetov - crtač koji me nekada i nije ništa specijalno oduševljavao (da li iz Yu stripa ili Stripoteke ili nečeg trećeg, ne sećam se), čak naprotiv.Međutim, grdno sam pogrešio, u Tehnoočevima brilira.Fantastičan crtač.Posebno me oduševljava njegova detaljnost, koja se često graniči sa ludilom.Ne znam da li grešim, ali rekao bih da je Zoki najbolji aktivan srpski crtač, ako ne i najbolji ikad.


Janja je sjajan crtač i super lik, zabavan, prijatan i rijetko dobrodušan i otvoren. Crtež mu krasi ta manijakalna detaljnost, upravo je zato šteta što ga je Beltran ubio svojim kolorom.

quote:
Originally posted by anto
3.Hodo - po mom mišljenju, čovek genijalnih ideja, ali i ne tako genijalnog izvođenja.To bih isto rekao i za ovo delo.Priča često neubedljiva, sa jeftinim rešenjima i povremenom konfuzijom, ali u celini zanimljiva i dobra space opera.Kraj ponajbolji.Šteta što nije ispalo malo bolje.


Jodo je Jodo, sa svojim manama i vrlinama. Ovdje je donekle podbacio - pogotovo u kraju, ali i čak i kad nije najbolji, i dalje to ima šarma i dobrih momenata i vuče te dalje.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000