forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Besna Kobila

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
d.r.p Posted - 08/09/2010 : 18:02:06
http://besnakobila.co.rs/
Zna li neko nešto više?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
izivko Posted - 28/03/2024 : 13:44:33
Kad bi neko tko, ima izdanje Besne kobile, šibnuo prijevod onih 5-6 haiku stihova, bio bih mu jako zahvalan.
Da vidim koliko sam fulao.
izivko Posted - 28/03/2024 : 12:40:14


Nijemci su preveli s Der nutzlose Mann (Beskoristan čovjek) što po mom mišljenju savršeno odgovara.
Njihovo izdanje ima 416 stranica i 12 poglavlja dok je izdanje Besne kobile rađeno po uzoru na francusko i upola je manje.

Što čovjeka čini korisnim odnosno nekorisnim? Ima li beskoristan čovjek vrijednost? Koju ulogu ima društvo na oblikovanje pjedinca?
Koji je smisao života?

Gorka satira o čovjeku koji odbija sudjelovati u društvo usmjerenom k uspjehu, koji se protivi pritisku da bude “koristan čovjek”. Koji bi najradije nestao.

Crtež podsjeća na Mizukija za kojeg je Tsuge radio kao pomoćnik.
Prilično je jednostavan ali učinkovit i dobro prikazuje osjećaje. Krajolici jako detaljni i skoro relistični, kao kod Mizukija.

Sjajno djelo!
naker Posted - 23/05/2023 : 22:26:52



Zec - Trkač 1 (Saša Jovanović)

2500 dinerosa
vetropiroman Posted - 25/03/2023 : 20:25:53
Sjajan papir u Mobi Diku, ali ne smeta previše. Uporedio sam na licu mesta sa sjajnim papirom koji koristi ČK i za razliku od tog, ovaj se ne providi. AMD štampao i izdanje deluje ok. "Čovek" ima isti papir kao u prvom izdanju, ne mogu da tvrdim sa stopostotonom sigurnošću, ali mi se čini da čak ima i bolji otisak nego moj stari primerak.
wesskowaz Posted - 16/03/2023 : 18:14:49
Moraće se ovoga puta uzeti "Čovek".
john connor Posted - 16/03/2023 : 16:04:35
Covek prvo, meni je ok...smetao mi sjajan papir u Mobi Diku, ako su to promenili, odlicno.
AleksandarN Posted - 16/03/2023 : 15:01:12
quote:
Originally posted by john connor

Jel neko moze proveriti da li je ostao isti papir u Mobi Diku? Covek bez talenta, sjajan strip, a papir, povez, prevod, sve savrseno.



Koje izdanje imas? Imam prvo izdanje i sve je super osim sto je rikna dosta uza nego sto bi trebalo ali to je ocekivano jer AMD ni dan danas ne znaju da odrade debljinu rikne kako treba ili previse zategnu knjizni blok pa se rikna krivi...
john connor Posted - 16/03/2023 : 10:47:11
Jel neko moze proveriti da li je ostao isti papir u Mobi Diku? Covek bez talenta, sjajan strip, a papir, povez, prevod, sve savrseno.
jagodanbg Posted - 16/03/2023 : 10:26:21
Deers Posted - 24/12/2022 : 22:16:55


Zec

Saša Jovanović

Vječna i najstarija priča, ona o borbi dobra i zla, ispričana grafički i scenografijom kako je autoru bilo najdraže. U jednom distopijsko-utopističkom (a kakvom drukčija?) Amsterdamu događaju se čudne stvari. Izgleda da se pojavilo neko zlo, staro zlo, i puno njih ga pokušava shvatiti i uhvatiti. Samo što, to zlo, nam je možda jedni način da se spasimo.

Priča u osnovi jednostavna ali obogaćena takvim ludim i zanimljivim detaljima da na kraju imamo sve samo ne običnu priču. Nije dovoljno da imamo SF budućnost nego je tu ubačena i nekakav magija, arhetipovi i avatari. U takvoj priči bi se i puno veći autori pogubili dok kod Saše Jovanovića izgleda nema tih problema. Izgleda kao da od početka zna kamo ide. Ne nužno i kako. Vremenom, drugi dio stripa, se apstraktnost i apsurdnost pomalo spiralno povećava do konačne borbe. Ne znam da li je sve to bilo izmaštano na početku ili su mu se neki detalji otkrivali kako se priča odvijala.
E sada, baš zbog hrpa detalja, čitatelj se lako pogubi. SPOILER ON Na kraju nisam siguran da sam shvatio - početak. Da li sam krivo razumio ili "božanstavo" samo stvara Zeca, onoga koje ga na kraju i uništava? Utješno je razmišljati da zlo, na kojoj god skali da djeluje, je na suštini autodestruktivno. SPOILER OFF

Crtež odlikuje jaki chiaroscuro sa debelim i teškim sjenama. Usporedba sa Mignolom nije slučajna, on je takav kontrastan crtež jako volio koristiti. Ipak, nije crtež njegov klon, ta sličnost se više očituje u nekim figurama, pokretima i kompozicijama, ali samo povremeno. Na kraju crtež djeluje ujednačen mada se i on mijenja kroz strip što nije ni čudo koliko se različitim odrednicama bavi. Od realističnih pejzaža (sa medvjedima redovnicima) do čiste apstrakcije i simbolike. Uz crtež jako je naglašena i boja. I ona dosta varira. Od plošnih tonova koji odgovaraju kontrastnom crtežu do prelaznih tonova i realistično oslikanog neba. Ovo zadnje zna u nekim scenama dosta stršati u odnosu na crtež jer daje različit dojam prostora od samog crteža.

I to je skoro pa jedini nedostatak. Uz papir. Mislim da crtežu sa toliko tamnih tonova i crnim figurma ne odgovara sjajan papri jer se zbog odsjaja jednostavno ne vide figure.

Ukupan dojama je jako zadovoljavajuć, čak sam bio oduševljen sa nekim dijelovima. Neujednačen ritam pripovijedanja čak i ne smeta jer je ubrzanje konstantno i ne zastajkuješ (čak i scena sa simpatičnim stiliziranim likovima funkcioniraju kao intermezzo i kontrapunkt naraciji, a uz to i nešto objasne). Džambas edicija mi je možda najdraži moderni srpski strip koji znam. Jedva čekam nove knjige.
Gil-galad Posted - 14/11/2022 : 22:11:04
Hvala Lakiju na vremenu izdvojenom za PreliStAvanje! Njegovo predstavljanje Žutog taksija i Chaboutea je otvorilo našu novu rubriku, Izdavači predstavljaju.

vetropiroman Posted - 19/09/2022 : 13:43:13
quote:
Originally posted by jagodanbg

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by naker




Zec - Saša Jovanović

Dobar je zeconja, kolor malo previše "jak" za moj ukus, i priča mi je na momente bila konfuzna zbog bogatog vokabulara SF terminologije pa sam u jednom momentu morao da se vratim na početak i počnem ponovo, ali generalno govoreći pozitivni utisci. Rekao bih da strip ne shvata sebe previše ozbiljno jer kod dijaloga ima dosta komičnih opaski, ali to je samo u prvoj polovini stripa jer u drugoj teksta ima veoma malo pa se strip brzo "čita" i sve je podređeno vizuelnom doživljaju i čestim scenama akcije i borbe u kojima sam iskreno poprilično uživao, na mahove me crtež podseća na Helboja i stekao sam utisak da je autor fan Minjolinih radova. Takođe, super su mi oni mini crteži između svakog poglavlja.

Sigurno ću se ponovo vratiti ovom stripu, zaslužio je Zeka od mene prelaznu ocenu


Evo samo da potpišem nakerov komentar.

Maštovito, zabavno i vizualno upečatljivo, a meni čak ni kolor nije smetao. Svakako ću se morati vratiti na početak da upijem sve detalje priče, ali i ovako na prvu sam uživao.

Opasna ova Džambas edicija. Do sada sam čitao tri naslova (ovaj, Korporativni pandemonijum i Prokleto igralište) i među njima nema lošega. Morat' ću ovjeriti i ostale.





Evo konačno pročitao i ja. Crtež KIDA, ali iskreno priču ništa nisam razumeo ☹️



Scenaristički nije da ne škripucka, čovek ga je radio u jako dugom vremenskom periodu, mada, ako se dobro sećam, pred kraj lik(ovi) u stripu praktično sve objasne. Sam kraj ostaje relativno otvoren ali sam to skapirao kao foru da se poveže sa "nastavkom" koji je nedavno izašao. Kontam da bi ti ponovljeno čitanje u skorijem periodu bilo benefitarno, ali čak i da nije, crtež KIDA. ;)
Shaner Posted - 18/09/2022 : 17:20:46
quote:
Originally posted by anto

nisu ni šaner ni nejker nego se prave pametni.




anto Posted - 18/09/2022 : 17:04:14
nisu ni šaner ni nejker nego se prave pametni.
jagodanbg Posted - 17/09/2022 : 23:24:35
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by naker




Zec - Saša Jovanović

Dobar je zeconja, kolor malo previše "jak" za moj ukus, i priča mi je na momente bila konfuzna zbog bogatog vokabulara SF terminologije pa sam u jednom momentu morao da se vratim na početak i počnem ponovo, ali generalno govoreći pozitivni utisci. Rekao bih da strip ne shvata sebe previše ozbiljno jer kod dijaloga ima dosta komičnih opaski, ali to je samo u prvoj polovini stripa jer u drugoj teksta ima veoma malo pa se strip brzo "čita" i sve je podređeno vizuelnom doživljaju i čestim scenama akcije i borbe u kojima sam iskreno poprilično uživao, na mahove me crtež podseća na Helboja i stekao sam utisak da je autor fan Minjolinih radova. Takođe, super su mi oni mini crteži između svakog poglavlja.

Sigurno ću se ponovo vratiti ovom stripu, zaslužio je Zeka od mene prelaznu ocenu


Evo samo da potpišem nakerov komentar.

Maštovito, zabavno i vizualno upečatljivo, a meni čak ni kolor nije smetao. Svakako ću se morati vratiti na početak da upijem sve detalje priče, ali i ovako na prvu sam uživao.

Opasna ova Džambas edicija. Do sada sam čitao tri naslova (ovaj, Korporativni pandemonijum i Prokleto igralište) i među njima nema lošega. Morat' ću ovjeriti i ostale.





Evo konačno pročitao i ja. Crtež KIDA, ali iskreno priču ništa nisam razumeo ☹️
jagodanbg Posted - 07/09/2022 : 17:28:10
quote:
Originally posted by anto



Gaets,Lučani&Munjoz:Čudan zvuk motora (Besna kobila)

Još jedan od brojnih pogodaka Besne kobile(procentualno,da se razumemo (a šteta je što nije i količinski aka kvantitativno)).

Ako je neki od malobrojnih opisa ovog stripa gađao u centar,to bi bio Ropeov:
Crnjak o klinji koji manje-više kompletno istrebi svoje selo vrlih ništarija.
Uz jedan duhovit dodatak sa kojim se slažem:
Ovaj strip blista tamo gde je Neću umreti kao lovina prdecnula samo tako.

A i Jocko lepo doda ovo:
Glavni ''junak'' je dete-psihopata, a kako strip odmiče kraju, tako shvatamo da on nije jedini psihopata u selu. I naravno postavlja se pitanje koke i jajeta, da li je dečak rođen kao jedna moralna nakaza bez empatije (nature) ili je takav postao navikavajući se na užase i disfunkcionalnost male odurne zajednice u kojoj je odgajan (nurture)?

I za kraj,opet Rope:
Strip ne predugačak, nijedan kadar viška. Crtez odličan, kolor još bolji.

5/5 (ocena je moja)



Ja sam ga dugo izbegavao, tacnije izbegavao sam da ga kupim jer rekoh sta ima da citam o nekom klinji koji kolje po selu...medjutim kako sam se z*jebao. Danas naleteo u biblioteci na njega i kao hajda da uzmem da procitam. Kako je ovo bolesno dobro :) I bas se brzo cita.
Sve je onako dosta sirovo i tvrdo, i ako sam predpostavio sta se desava, ovaj deo me je ipak malo sokirao (pogodio):

jagodanbg Posted - 06/09/2022 : 21:52:45


Shaner Posted - 26/08/2022 : 23:36:57
Znam da izdaju malo, ali probrano. Imam još toga njihovog van Džambasa, a i još neke stvari sam čitao i tu nema greške, samo mi je bilo posebno drago vidjeti da je cijela edicija posvećena domaćem stripu na toj razini.

Hvala na infu za Trkača, to se svakako uzima kad izađe.

naker Posted - 26/08/2022 : 22:27:42
Markiz mudro zbori, Kobila retko izdaje i deluje da su im u poslednje vreme knjige prioritet u odnosu na stripove, ali kada nešto izdaju to su uglavnom probrane stvari i tu nema greške.

Evo baš danas Kobila na DW forumu javila da su uzeli prava na još jedan strip Saše Jovanovića - Trkač
Red Marquis Posted - 26/08/2022 : 14:29:20
Kobila ti je sigurica. Malo izbacuje, ali tu nema promašaja.
Shaner Posted - 26/08/2022 : 11:57:22
quote:
Originally posted by naker




Zec - Saša Jovanović

Dobar je zeconja, kolor malo previše "jak" za moj ukus, i priča mi je na momente bila konfuzna zbog bogatog vokabulara SF terminologije pa sam u jednom momentu morao da se vratim na početak i počnem ponovo, ali generalno govoreći pozitivni utisci. Rekao bih da strip ne shvata sebe previše ozbiljno jer kod dijaloga ima dosta komičnih opaski, ali to je samo u prvoj polovini stripa jer u drugoj teksta ima veoma malo pa se strip brzo "čita" i sve je podređeno vizuelnom doživljaju i čestim scenama akcije i borbe u kojima sam iskreno poprilično uživao, na mahove me crtež podseća na Helboja i stekao sam utisak da je autor fan Minjolinih radova. Takođe, super su mi oni mini crteži između svakog poglavlja.

Sigurno ću se ponovo vratiti ovom stripu, zaslužio je Zeka od mene prelaznu ocenu


Evo samo da potpišem nakerov komentar.

Maštovito, zabavno i vizualno upečatljivo, a meni čak ni kolor nije smetao. Svakako ću se morati vratiti na početak da upijem sve detalje priče, ali i ovako na prvu sam uživao.

Opasna ova Džambas edicija. Do sada sam čitao tri naslova (ovaj, Korporativni pandemonijum i Prokleto igralište) i među njima nema lošega. Morat' ću ovjeriti i ostale.

Poli Posted - 10/06/2022 : 13:40:33
quote:
Originally posted by anto

super
taksija nema u Gorkim bajkama? (da sad ne tražim gde mi je strip)


Imas podatak i na Fibrinom sajtu.
https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-44-gorke-bajke/778/


anto Posted - 09/06/2022 : 20:01:44
aha
thx
Shaner Posted - 09/06/2022 : 19:57:34
Ima.

anto Posted - 09/06/2022 : 19:50:05
super
taksija nema u Gorkim bajkama? (da sad ne tražim gde mi je strip)

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000