forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Hellblazer - Napokon redom

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Mord Posted - 28/11/2010 : 15:41:01
http://www.dccomics.com/vertigo/graphic_novels/?gn=17039

Ako sam dobro shvatio, ovo je pocetak novog serijala trejdova u kojem bi napokon trebale biti objavljene sve epizode redom bez preskakanja, ukljucujuci na pocetku i dijelove iz serijala swamp thing!

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
zveles Posted - 17/02/2024 : 22:49:53
Spurrier je općenito jedan od trenutno najboljih scenarista. A još je morao i čekati na ovog Hellblazera deset godina. Bio mu je obećan 2013. nakon Milligana, no DC je tada ugasio seriju. Mislim da je posebno nabrijan baš na njega, ovo je bomba za sve fanove starog Johna.
fler Posted - 17/02/2024 : 22:33:07
Već i prva stranica odmah udara nisko
naker Posted - 17/02/2024 : 21:27:01
Sandman & iluzija američkih vrednosti - tako se započinje nov Hellblazer


fler Posted - 17/02/2024 : 13:56:18
quote:
Originally posted by zveles

16.1.2024. kreće nastavak Spurriera i Campbella na Hellblazeru. Dobili su zeleno svjetlo dovršiti svoju priču o Constantinu.

https://aiptcomics.com/2023/10/14/nycc-2023-john-constantine-hellblazer-dead-in-america/?utm_content=cmp-true



Krenulo!
Prvi broj obećava, kao izvađen iz neprežaljenog Vertigo serijala -
što mi savršeno odgovara, solidno dugo su ga baš mrcvarili sa superherojštinom.

Željno čekam nastavak, a dotad taman stignem ponoviti Spurrierova 2 trejda,
radnja se u miniju (tj. više maxiju) direktno nastavlja.
Zaključio sam da mi je baš dobar pisac,
ne znam da sam pročitao nešto njegovo a da mi nije valjalo.
alexts Posted - 16/11/2023 : 20:07:47
quote:
Originally posted by going going

Hvala fler. Dakle za izbegavanje. Iako me kopka taj film s Kijanom iz nekog razloga.





Ako se gleda odvojeno od stripa, to je solidan, mada više simpatičan, nego dobar film. Verovatno danas, već što se tiče CGI-ja i zastareo.

Ako ti nešto znači, ja sam tada narezao na DVD i napravio omot, što je onda bilo u modi.

(5 ili 6 /10)
fler Posted - 16/11/2023 : 18:55:38
Ma, pogledaj ako te zanima, samo ga nemoj doživljavati kao ekranizaciju.

Swamp T. je zapravo neočekivano solidan (pogotovo vizualno),
ali je otkazano nakon prve sezone a priča ostala nedovršena..
pa se osjetiš prevarenim.
going going Posted - 16/11/2023 : 18:10:00
Hvala fler. Dakle za izbegavanje. Iako me kopka taj film s Kijanom iz nekog razloga.

@naker za Swamp thing seriju sam cuo samo pohvale, to bi mozda bilo vredno pogledati. Kazu da je adaptacija odnosno inspirisano Murovim trkom.
fler Posted - 16/11/2023 : 12:51:01
Evo ja ću, iako ništa konkretno:

film kao ekranizacija predloška je apsolutni užas,
iskasapili su ga do neprepoznatljivosti.. veze to sa stripom/likom nema,
počevši sa kompletno promašenim Keanuom.
Detalje ti ne mogu dati jer ih se baš i ne sjećam, ostalo mi je samo da je grozan,
a nema teoretske šase da ga ponavljam.

Moguće da sam po sebi funkcionira solidno, ali ne mogu ga odvojiti.
A da su samo promijenili ime (što su 'ladno mogli napraviti,
jer poveznica baš i nema previše), stvari bi bile sasvim drugačije.
Hellblazer sam po sebi nije ime koje privlači publiku,
bar ne u rangu "top" DC/Marvel likova - tako da sve što su time postigli
je odbijanje ljubitelja predloška, neupućenima ionako ništa ne znači
i koliko sam primijetio, pozitivni komentari dolaze više-manje od takvih.

Serija je već bolja (prvenstveno mislim na Johna - Ryan je odličan, i nastupom i izgledom),
za par nijansi bliža izvorniku, iako daleko od sjajne.
Opet po sjećanju, otprilike, jer je prošlo dosta vremena i svašta između:
naprosto, previše holivuda, a premalo onoga što strip čini izvrsnim.
Ajd, u jednom trenutku čak i zapali (za razliku od Keanua koji ima JEBENE NIKOTINSKE FLASTERE),
što je solidan uspjeh za američanski TV.
Rekao bih ovako, za one koji nisu:
istovremeno i vrijedi pogledati i nećete ništa propustiti ako preskočite.

Još je najbolja ekranizacija omiljenog mi smrada
ona jedna epizoda Sandmana
naker Posted - 16/11/2023 : 06:51:49
Davno bila 2005, ne sećam se.. A što se tiče serija nisam gledao ni Constantina, ni Swamp Thing, ni Preachera, ni Sandmana.. Zaobilazim serije bazirane na stripovima u širokom luku :)
going going Posted - 16/11/2023 : 06:23:19
@naker kakvo je tvoje misljenje o filmu sa Kijanu Rivsom? Izgleda da prave nastavak filma, ako se ne varam. I o seriji sa Mattom Ryanom u glavnoj ulozi ako si gledao.
DzekDenijels Posted - 10/11/2023 : 19:57:05
quote:
Originally posted by naker

Markos voli Ennisa, često objavljuje Vertigo i Macana, deluje mi najozbiljniji da će objaviti ceo serijal u rekordnom roku.. Valjalo bi da to Fibra odradi.


Apsolutno...
naker Posted - 10/11/2023 : 07:29:39
Markos voli Ennisa, često objavljuje Vertigo i Macana, deluje mi najozbiljniji da će objaviti ceo serijal u rekordnom roku.. Valjalo bi da to Fibra odradi.
going going Posted - 10/11/2023 : 04:26:34
Nakeru, svaka cast za retrospektivu! Bilo je uzivanje pratiti je i citati. Red bi bio konacno neko da nas obraduje Helblejzerom od pocetka. Ili Fibra ili 300cuda ili ko god. Ali krajnje je vreme.
naker Posted - 09/11/2023 : 20:14:57
@going: Da


.............


Ostao sam dužan za popis gostujućih autora koji su uzeli učešće na serijalu kada regularci nisu bili dostupni:


- Grant Morrison, David Lloyd (#25-26) / Prvi gostujući pisac na Hellblazeru i ujedno i najbolji. Constantine, politika, tačerizam, crkva, ljudi u maskama, i totalno ludilo. Počne ovo kao seciranje britanske politike, da bi se kasnije pretvorilo u distopijsku psihodeliju, za koju velike zasluge idu i crtaču kultnog V for Vendetta. Pored Alana Moore-a, koji je stvorio lik Constantina ali nikada nije pisao Hellblazera, kao i neceremonijalnog odlaska Ellisa sa serijala, Morrison je autor za kojim ostaje najveći žal što nije bio dugoročni pisac na serijalu, jer Morrison je kontao Hellblazera. Šteta.


- Neil Gaiman, Dave McKean (#27) / Constantine i duhovi, ali nema puno autora osim Gaimana koji priču o duhovima mogu napisati sa tolikom dozom empatije. Jako tužna i emotivna priča, ali lepo napisana.


- John Smith, Sean Phillips (#51) / John Smith, dobro zapamtite ovo default generičko ime. Autor koji je uglavnom pisao 2000AD, je svoju kratku tezgu na američkom tržištu odlučio da učini nezaboravnom i kontraverznom, jer on je prvi autor koji je napisao da je Constantine imao dečka, što će kasniji autori iskoristiti da od DžonKona naprave biseksualca. John Smith došao, napisao, i otišao. Hvala mu puno na ovome.


- Eddie Campbell, Sean Phillips (#85-88) / Najduži angažman koji je neki gostujući pisac imao na serijalu. Samo jedan problem, nemam pojma šta sam ovde pročitao. Ovo je po obimu i složenosti priča za ceo jedan arc, a ne za samo četiri sveščice. Bespotrebno komplikovana priča, teška za praćenje, i smor za čitanje. Gubljenje vremena.


- Darko Macan, Gary Erskine (#144-145) / Ako ništa drugo, Macan može da se pohvali da je upao u poprilično ekskluzivnu ekipu zvučnih imena gostujućih pisaca koji su imali tu privilegiju da pišu Hellblazera. Sama priča dovlači ex-yu momente gde su likovi naše gore list i gde se više priča srpskohrvatski negoli engleski. Pčele, med, i majka koja sebi odseca prst kako bi nahranila sina.. E moj Macane šta ovde napisa.. Ne pomaže ni što je Macan sarađivao sa najlošijim crtačem od svih ostalih gostujućih crtača. Jedino pozitivno u ova dva broja je kada psuju Constantina na našem: "Pizda si sam, pederu engleski!"


- Jason Aaron, Sean Murphy (#245-246) / Svako ima svoju ahilovu petu, a za Constantina to predstavlja onaj čuveni incident u Newcastle-u, događaj koji će ga uvek proganjati i koji će se spominjati i na njega se referisati tokom čitavog serijala. Aaron ovde ne staje samo na tome, već takođe skida koprenu i sa perioda iz Constantinovog života o kojem znamo veoma malo, kada je bio frontmen punk rock benda. A Sean Murphy iako ovde u ranoj fazi svoje karijere, pokazuje svoj talenat.


..............


I stigli smo do kraja puta, bar što se tiče ove moje retrospektive Hellblazera. Čujemo se ponovo kada počne da izlazi nastavak Spurrier-ovog Constantina
going going Posted - 29/10/2023 : 18:21:30
quote:
Originally posted by zveles

16.1.2024. kreće nastavak Spurriera i Campbella na Hellblazeru. Dobili su zeleno svjetlo dovršiti svoju priču o Constantinu.

https://aiptcomics.com/2023/10/14/nycc-2023-john-constantine-hellblazer-dead-in-america/?utm_content=cmp-true



To je nastavak onog sto je ČK objavila u dve knjige pre 2,3 godine?
naker Posted - 28/10/2023 : 22:37:05
Super vest. Drago mi je zbog autora, čitao sam izjavu Spurriera nakon gašenja Hellblazera kada je rekao da mu žao što se to desilo jer je tek zagrebao površinu sa DžonKonom i da je imao velike planove za Constantina. Čitaće se
zveles Posted - 25/10/2023 : 00:58:13
16.1.2024. kreće nastavak Spurriera i Campbella na Hellblazeru. Dobili su zeleno svjetlo dovršiti svoju priču o Constantinu.

https://aiptcomics.com/2023/10/14/nycc-2023-john-constantine-hellblazer-dead-in-america/?utm_content=cmp-true
naker Posted - 05/10/2023 : 23:04:40
Rang lista scenarista, po pravilu poređeno od lošijih ka boljim stvarima:


- Denise Mina / Nije najgora zato što je jedina žena na listi, najgora je zato što je njen Hellblazer očajan. Denise inače piše knjige, ovo joj je bio prvi strip, a kako ga je napisala bolje da nije.

- Peter Milligan / Poslednji pisac na Hellblazeru, ne poštuje kontinuitet i rad prethodnih pisaca, njegov trk je sapunica voli me ne voli me u a la Y: The Last Man stilu. A oženiti DžonKona sa devojkom koja nije Kit je jeres. Italijanski crtači užasni, crtež negledljiv, osim brojeva koje je crtao Bisley.

- Paul Jenkins / Početak izrazito mračan i morbidan sa silaskom u pakao, ali kasnije strip izbledi i gubi na oštrini. Jenkins je jedini pisac koji je Johnu podario happy end, a ja vas pitam ko želi ovog ciničnog anti-junaka da gleda kada je srećan? Meh. Ovo je Jenkinsu bio prvi strip koji je napisao. Svetla tačka ovog trka je crtež Seana Phillipsa, svima poznatog zbog objavljenih stripova koje je radio sa Brubakerom.

- Jamie Delano / Delano nikome neće biti najbolji pisac koji je radio na Hellblazeru, ali bio je prvi, i udario je neke jake temelje koji će se provlačiti kroz praktično svih #300 brojeva (incident u Newcastleu, kritika aktuelnih političara itd.). Najveći problem sa Delanom je što mu od celog trka samo dve celine vrede. Original Sins, i The Family Man. Ovo su odlične celine, ali sve ostalo je... Ono što sahranjuje njegov trk je celina The Fear Machine, užasno dugačko i dosadno za čitanje, zamorno, ako se Hellblazer ikada bude ponovo objavljivao kod nas ne bi začudilo da brdo ljudi odustane od čitanje kod ovog dela. Delano je takođe napisao tri miniserijala, The Horrorist odličan, preostala dva slobodno preskočite.

- Andy Diggle / Diggle zapravo.. uopšte nije bio loš. Kod njega ima više magije negoli kod drugih pisaca gde je John uglavnom blefirao u pokeraškom stilu. Diggle takođe ne izmišlja toplu vodu već se drži starih dobrih vrednosti, i često se referiše na stvari koje su započeli pisci pre njega. Jedino što je malo čudno kod Digglea je što je na početku prikazao Johna kao zajebanog tipa, da bi ga kasnije često dovodio u situaciju da gubi.. Posebna napomena za specijal Lady Constantine koji je radio sa Sudžukom. Dobra priča, dobar crtež, stvarno bedak što ženska verzija Constantina koju smo imali prilike da vidimo u Sandmanu nije dobila veću minutažu, bilo je ovde mnogo potencijala.

- Warren Ellis / Teško je objektivno oceniti njegov rad na Hellblazeru jer je reprezentativan uzorak tako mali pošto je autor iz principa napustio rad na serijalu kao što je već svima poznato. Ono što je pisao je bilo odlično, ali opet, premalo je ovo brojeva da bi ga rangirao jače u odnosu na pisce koji su pisale više jer u suštini nikada do kraja nismo dobili njegovu viziju Constantina.

- Brian Azzarello / Kontraverzni pisac sa razlogom. Sam početak je odličan, dok je Azzarello bio skoncentrisan i pisao dobro njegov Hellblazer je razvaljivao. Crtež moguće da neće svima leći, ali crtež se zapravo odlično uklapa sa pričom koju je Azzarello želeo da ispriča. Problem sa Azzarellom je što mu je trk duže trajao to je postajao lošiji, i autoru je iz ko zna kojeg razloga bilo bitnije da Johna prikaže kao biseksualca negoli da piše dobru priču. Ali ajde da pamtimo Azzarella po onome što je uradio dobro.

- Mike Carey / Što se mene tiče najprijatnije iznenađenje od svih pisaca koji su radili na Hellblazeru, što ne treba da čudi jer pisac iz Liverpoola piše o liku iz Liverpoola. On nije izmišljao toplu vodu i težio da bude kontraverzan, pisao je logički i priča je pitka i dobro napisana. Što se tiče crteža ponovo se vraća dobri stari Dillon, da bi potom započela argentinska veza crtača na Hellblazeru. I crtački i scenaristički na veoma visokom nivou, Carey je znao šta treba raditi sa DžonKonom. Miniserijal Od naprava tvojih takođe veoma dobra priča.

- Garth Ennis / Ludi Irac očekivano najbolji pisac kojeg je Hellblazer imao. Njegov trk je jedini trk koji je praktički bez greške, nema padova, sve je odlično povezano, karakterizacija i dijalozi po običaju jača strana ovog autora. Ennis je Hellblazera pisao pre Preachera pa ovde možete da videte neke ideje koje će on kasnije nadograditi u svom čuvenom serijalu. A Kit, šta reći o njoj.. Idealan jak ženski lik koji može da izađe na kraj sa Johnom, i idealna ljubavna priča za ovog anti-junaka. Dillon na crtežu odličan, on je crtač koji je definisao i standardizovao Johnov izgled. Čitajte Ennisovog Hellblazera ljudi, ovde nema greške.


................


Još jedino što je ostalo je retrospektiva svih gostujućih pisaca
naker Posted - 02/10/2023 : 22:48:58



Peter Milligan (#250–300) 2009-2013


Hellblazer je dugo trajao, ali kako su se stvari primicale svom kraju ovaj serijal je definitivno video bolje dane. Milligan je dobio odrešene ruke da radi šta hoće, on je pisac koji ne poštuje nikakav raniji kontinuitet i piše kako mu šta padne na pamet, on potpuno ignoriše rad svih prethodnih pisaca što je meni lično poprilično bedak potez. Njegov trk se može opisati kao španska sapunica jer uglavnom se bavi Johnovim devojkama i budućom suprugom. Ovaj trk je više za one koji vole lagane sladunjave priče u a la Vaughan stilu kao što je Y: The Last Man. I da, dobro ste pročitali, večiti Don Juan Constantine će kod Milligana biti oženjen Problem sa ovim je što se svi dobro sećamo Ennisovog trka na Hellblazeru, Kit Ryan je bila idealna partnera za Johna, i što se mene tiče bogohuljenje je oženiti DžonKona sa devojkom koja nije Kit. Tinejdž riba sa pirsingom nije ni do kolena Kit, ma nije dostojna ni cipele da joj briše. Milligan nema pojma kako napisati dobru ljubavnu priču.

Jedino pozitivno što mogu reći za ovaj trk je priča kada John izgubi svoj kaput i on oživi i počne da priča o sebi u trećem licu. Glavni lik u ovoj celini je sam kaput i pratimo njegove napore da se vrati Constantinu. Jako dobra priča.

Što se tiče crteža, nema više sjajne argentinske veze već umesto toga počinje italijanska veza na Hellblazeru koja je najbolje rečeno srednje žalosna. Kao da je u ovoj eri Hellblazer crtan za tinejdž publiku. Smenjivaće se ovde italijanski crtači, i jedan svima poznat Britanac. Ostaviću vama da presudite koji crtež bi radije gledali? Bisley barabo belosvetska



.......

I šta reći, luda avantura druženja sa Constantinom kroz #300 brojeva. Jedan od većih strip poduhvata koje sam uspeo da realizujem, neću lagati poprilično sam ponosan na sebe što sam uspeo da iščitam sve od redovnog Hellblazera

Uskoro stavljam rang listu svih redovnih scenarista koji su uzeli učešće na Hellblazeru
naker Posted - 27/06/2023 : 22:26:01



Andy Diggle (#230–244, #247–249) 2007-2009


Novi pisac nastavlja tradiciju od ranije i već u startu ne gubi vreme i Constantina baca u vatru (u ovom slučaju, vodu), jer DžonKon je zavezan i u vodi do kolena i moli boga kako da pronađe izlaz iz ove nemile situacije. Diggle je prvih par brojeva posvetio tome kako će Constantine da ponovo pronađe svoj mojo i postane zajeban mag. Kod Digglea magijski sistem igra dosta bitnu ulogu u odnosu na ranije pisce koji su Johna više prikazivali kao manipulatora koji blefira. Diggle će takođe iz naftalina iskopati neke stare priče, seća se neko demona Gladi iz PRVE sveščice Hellblazera? E pa Diggle će se referirati na to, i takođe će se posvetiti Golden Child priči koju je prvobitno uradio Delano. Kontradiktorno kod Diggle-a je to što je na početku svog trka Johna prikazivao kao zajebanog, da bi kasnije Constantina dovodio u situaciju da često gubi.. Ne znam iskreno šta da mislim o tome, ali OK.





Iščitao i specijal: Hellblazer Special: Lady Constantine #1-4, crtač Goran Sudžuka. Glavni lik je Johanna Constantine, lik koji smo već imali prilike da upoznamo u Sandmanu, koju angažuju da pronađe opasni artefakt koji nikada ne sme da padne u pogrešne ruke - pandorinu kutiju. Pojavljuje se tu i Swamp Thing naravno, Swampika i Constantine familija uvek idu ruku pod ruku. Radnja je smeštena u prošlost i gro priče se odvija na moru i brodovima, što će mnoge dovesti u situaciju da asociraju gospođicu Constantine sa glavnom heroinom iz Nošeni vetrom. Kratka priča, ali korektno napisana, sviđa mi se i Sudžukin crtež, zaista šteta što ovoga nije bilo više, Lady Constantine je po meni imala ogroman spin-off potencijal.





Generalno mi se sviđa šta je Diggle uradio sa Constantinom, Manco takođe skroz korektan crtač, iako je ovde negovao malo drugačiji stil u odnosu na njegov početak rada na serijalu. Šteta što se Diggle-ova tezga na Hellblazeru prerano završila. I njegov rad na osnovnom serijalu i njegov mini serijal sa Lady Constantine ostavljaju utisak da je tu moglo biti još toga. Dobar je Diggle

I približavamo se polako kraju ove avanture, još je preostao samo jedan redovan pisac - Peter Milligan.
naker Posted - 15/05/2023 : 22:21:24



Denise Mina (#216-228) 2006–2007


Ko bi rekao da će mačo lik kakav je Constantine doživeti da ga piše jedna žena, ali upravo se to desilo kada je Carey-a zamenila Denise Mina. Sećate se onog užasnog Fear Machine arc-a od Delana? Da, i ja ga se sećam nažalost. E pa Denisin Empathy Machine dođe nešto slično, znači opet se pokušava sa nekom empatijom, kolektivnom svešću i politikom, kada su više ljudi "umreženi" i misle i delaju slično, krupne stvari će se desiti i promene će uslediti. Sve bi to bilo super da Denise ovo kolektivno nije vezala za fudbal, za meč između Engleske i Portugala, gde navijači-vojnici ne žele da njihov tim izgubi.. Žene i fudbal, meh. Denise niti razume fudbal, niti razume stripove jer ona je u suštini pisac krimi romana i rad na Hellblazeru joj je bio prvi strip koji je ikada napisala. A kako ga je napisala bolje da ni nije. Leonardo Manco ovde vadi sve jer crtež je jedini, ali apsolutni jedini razlog zašto sam na jedvite jade dovršio ovih bednih 13 poglavlja, hvala bogu pa Denisina tezga na Hellblazeru nije potrajala.





Uglavnom, po meni ubedljivo najgori pisac koji je radio na Hellblazeru, crtež je ovde jedino što vredi jer se nastavila argentinska veza crtača na Hellblazeru.

Približavamo se kraju druženja sa Constantinom doduše, još samo dva redovna pisca preostala, sledeći na redu je Andy Diggle
naker Posted - 28/04/2023 : 19:22:31
Lucifer će biti prioritet, ide na listu
john connor Posted - 27/04/2023 : 22:37:16
Da, odlican.

Ne bih rekao sa ide silaznom putanjom nakon Careyja, ima par slabijih epizoda, ali Milliganov run je sasvim solidan.
Mr. Bushido Posted - 27/04/2023 : 22:30:58
Odličan je Carey. Preporučam Lucifera i The Unwritten, kao i njegov angažman na serijalu X-Men.
naker Posted - 27/04/2023 : 10:25:46



Mike Carey (#175–215, #229) 2002–2006


Nakon kontraverznog odlaska Ellisa, i kontraverznog pisanja Azzarella, Hellblazeru je bio potreban neko ko će da smiri situaciju, i vrati serijal u normalne vode. Izbor je pao na Carey-a, pisca poznatog po radu na Sandman spin-offu Lucifer (kojeg nisam čitao.. još!), i nakon pročitanog mogu reći da je odradio veoma dobar posao. Uostalom, ima neke kosmičke pravde u kosmosu kada autor koji je rođen u Liverpoolu piše o strip junaku koji je rodom iz Liverpoola, malo li je reći da Carey odlično prepoznaje ono što čini lik i delo DžonKona.

Carey Constantina vraća korenima, vraća ga u London gde se on ponovo susreće sa nekim starim, dobrim poznanicima, koje smo već sreli ranije tokom serijala. Carey će Constantina takođe ponovo provlačiti kroz Pakao, što smo takođe već susreli tokom serijala, nije teško uočiti šablon da Carey nije težio da izmisli toplu vodu i rekreira Constantina, ne, on ga je provlačio kroz već poznato, ali na drugačiji, moglo bi se čak reći, i na bolji način. Carey u suštini dođe kao duhovni naslednik Delana, samo što je sve uradio na bolji način od Delana. Naravno, u trku će se pojaljivati i Swamp Thing, jer Constantine i Swampika ne idu jedan bez drugoga. Vredno pomena je i parče priče kada jedna demonka prevari Constantina i on će sa njom imati troje dece, a vi pogađajte da li je veća verovatnoća da će Constantinova deca činiti dobro ili zlo. Jubilarni #200 broj sadrži tri priče: prošlost, sadašnjost, budućnost; i svaku će ilustrovati drugi crtač: Dillon, Frusin, Manco. Ono što će Carey ostaviti u zaostavštinu je celina kada Constantine silazi u same ponore Pakla kako bi spasao svoju sestru, i tamo će čekati svi njegovi stari drugari i gresi prošlosti. Veoma, veoma dobra celina, diskutabilno i jedna od boljih, sigurno ulazi u top 5 Hellblazer priča.

Što se tiče crteža, pa on uopšte ne kaska za tekstom, vratiće se stari dobri Steve Dillon, i nastavila se argentinska veza na Hellblazeru, jer će za crtež biti zaduženi Frusin i Manco. Par gostujućih crtača su za zaborav, ali tu su Jock i Bermejo koji će popraviti stvari. Dosta različitih crtača se smenjivalo kod Carey-a, što ne treba da čudi jer njegov trk spada među duže trkove na Hellblazeru (pored Milligana i Ennisa). Najupečatljivije vizualije se očekivano mogu videti kada Constantine siđe u same ponore Pakla kako bi spasao svoju sestru, vraća se horor i jeza koja je krasila ranije brojeve ovog serijala. Kod Carey-a je uživanje potpuno, i scenaristički i vizuelno.






Carey je takođe uradio i jedan mini serijal koji je izbacila Čarobna knjiga (Od naprava svojih; All His Engines), preglednosti radim kopiram osvrt za tu grafičku novelu: Misteriozna zaraza baca ljude u komu po celom svetu i ovde Constantine pomaže svom vernom pajtašu Chasu da spase njegovu unuku. Opasna igra između dve vatre gde ga sa jedne strane čeka drevni bog koji je uvek žedan krvi žrtava, i ambiciozni demon koji želi da stvori sopstveni privatni pakao, pakao na zemlji, ko će bolje da se snađe u ovoj igri između dve vatre negoli majstor blefiranja Constantine, samo što ova priča nije pokerska igra već igra ko će ispasti veći kukavica.. Zanimljivo da je ovo jedna od retkih, ako ne i jedina priča gde Constantine ne privodi devojku, već to radi Chas što se u redovnom serijalu nikada nije desilo. Vredi iščitati.

Uglavnom, Carey mi je najprijatnije iznenađenje od svih Hellblazer pisaca jer nisam očekivao da će biti tako dobar. Pored svete trojke (Ennis, Azzarello, Ellis), Carey mi je najbolji od svih ostalih pisaca. Takođe, on je bio poslednji pisac koji je uspeo da održi visok nivo kvaliteta, jer nakon njega nažalost ovaj serijal počinje da se kreće silaznom linijom.

Carey-a je zamenila Denise Mina, a kako je pisala bolje da nije

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.18 seconds. Snitz Forums 2000