forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 Kobra - Koji od ova dva covera... ili neki treci

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
cat claw Posted - 14/07/2009 : 08:51:08
Koji od ovih dizajna vam se vise svidja? Ili biste neki treci.
klasicni


malo manje klasicni
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
bisley Posted - 11/06/2013 : 11:29:29
Hvala tebi na najavi!
Najvažnije od svega je da knjiga ide, mjesec prije ili poslije nije uopće važno.
cerichus Posted - 11/06/2013 : 07:19:53
U svakom slucaju, bice :)
zstefanovic Posted - 11/06/2013 : 02:05:12
IZVINJAVAM SE NA PREURANJENOJ NAJAVI

Večeras se videh sa Grbićem i Ivanovićem, pa mi oni rekoše da sam ja pogrešno shvatio. Naime, knjiga će biti spremna za štampu ovog meseca, a kada će se štampati i biti odštampana -- e, to će vam izdavač i urednik blagovremeno najaviti.

Izvinjavam se za brzopletu najavu -- dakle, za istu onu stvar zbog koje ja grdim mlade saradnike...

Ali, razumite i nas koji smo odrasli na ovome. Malo smo previše nestrpljivi da ovo vidimo.

Zoran/Зоран
cerichus Posted - 10/06/2013 : 22:46:04
Ne mogu vjerovati! Konacno! Toooo!!!
bisley Posted - 10/06/2013 : 21:52:11
quote:
Originally posted by Tornadomaster

Током овог месеца у штампу улази први интеграл „Кобре“, култног серијала цртача Бранислава Керца и сценаристе Светозара Обрадовића, стрипа који је на прелазу седамдесетих у осамдесете променио југо сцену.

Прва књига доноси епизоде са врхунца серијала, плус бонусе и ексклузиве (укључујући и детаљну критичку историју овог стрипа).

Zoran Stefanović

Koliko knjiga će ići i koji ritam će biti, te koliko stranica će imati?
Tornadomaster Posted - 10/06/2013 : 19:21:17
Током овог месеца у штампу улази први интеграл „Кобре“, култног серијала цртача Бранислава Керца и сценаристе Светозара Обрадовића, стрипа који је на прелазу седамдесетих у осамдесете променио југо сцену.

Прва књига доноси епизоде са врхунца серијала, плус бонусе и ексклузиве (укључујући и детаљну критичку историју овог стрипа).

Zoran Stefanović
DeeCay Posted - 30/12/2010 : 13:30:02
Okačio jučer tekst o junaku...

Kobra by Kerac/Obradović!

Nezadovoljni produkcijom stripa i izdavačkom politikom NIŠRO "Dnevnik", Obradović i Kerac su započeli saradnju sa izdavačkom kućom "Dečje novine" iz Gornjeg Milanovca. Prvi projekt je bio "KOBRA", strip o mladom kaskaderu koji doživljava avanture po celom svetu. Pošto su te, 1979. godine kung fu veštine bile u zenitu popularnosti (Brus Li, Iron Fist, Shang-Chi itd.) Kobri su pridodate i vanserijske karate sposobnosti kojih se nije odrekao ni u jednoj epizodi ali je njihova eksponiranost opadala u onolikoj meri koliko su kvalitet i ozbiljnost stripa rasli.



http://www.stripovi.com/index.asp?page=hero-view&Hero=COB
dexa pantelejski Posted - 13/03/2010 : 16:04:23
quote:
Originally posted by cat claw

Uz malu neskromnost, ono sto su Betko i Spajdi bili u USA, Kobra je bio u bivsoj YU. Od Kobre niko nije osekivao zivotne istine i moralnu poduku. Bum-Tras i malo humora je bilo sve sto se od njega trazilo.




Vaistinu.
Renky Posted - 20/01/2010 : 21:22:08
Fuckin' kvotanje!!!!
mlLandj3 Posted - 20/01/2010 : 20:03:19
quote:
Originally posted by King Warrior


@ mlLandj3. Sto se tice emocija izmedju serifa i bogatasice, to je nesto sto niko ne zeli da vidi.Ono sto natjera citaoca ili recimo gledatelja filmova da procita/pogleda nastavak je ono sto se odigrava izmedju glavnih likova, a ne nekih sporednih koji su uz to jos i negativni.

e vidiš, tu grešiš jer upravo su sporedni i negativni likovi oni koji pokreću radnju. glavni likovi su tu tek da budu neki vezivni faktor izmedju one epizode pre i one posle. Da ne govorim i o tome kako negativci mogu da variraju u svojoj negativnosti na milion i jedan način. Pozitivac je uvek isti.

Ja govorima za sebe kad kazem da citajuci ovu epizodu ja ne vidim ni najmanjeg razloga koji bi me natjerao da saznam sta je bilo prije ili poslije ove epizode, jer nema niti jednog elementa koji ce me zainteresovati da vidim dalji tok radnje. Evo, da Bane nije rekao ne bih ni znao da postoji neka "napetost" izmedju Kobre i "Sis".

kako? pa napetost izmedju dvoje glavnih junaka se valda podrazumeva! modesti i vili, kobra i sindi, zagor i čiko...

Ipak ovo moje razmisljanje treba uzeti sa oprezom, jer je ovo jedina epizoda od Kobre koju sam procitao, pa je moguce da se u drugim epizodama nalaze sve ove stvari koje sam ja napisao kao nedostatak.
Mislim da je oduvijek a pogotovo danas vazno za usjeh da se napravi nesto novo, nesto drugacije a ne nesto sto je x puta prepricano.

To je itekako tačno. Ali verovatno su i pisci Star Wars-a, Aliena, Gorštaka, Terminatora, Matriksa proveli godine i godine pišući već vidjene stvari dok im jedne noći nakon 16 flaša viskija u posetu nije došla gospodja inspiracija



cat claw Posted - 20/01/2010 : 17:45:39
''ovo moje razmisljanje treba uzeti sa oprezom, jer je ovo jedina epizoda od Kobre koju sam procitao''
-----------------------
Kobra i Sindi su zapoceli svoju vezu u 13. albumu a Arizona Heat je 17. Zato te i nije zanimala njihova hemija.
------------------

''Te stvari pale danas samo kod utemeljenih stripova sa velikim imenom kao sto su Batman,Spider-Man i slicni.''
--------------
Uz malu neskromnost, ono sto su Betko i Spajdi bili u USA, Kobra je bio u bivsoj YU. Od Kobre niko nije osekivao zivotne istine i moralnu poduku. Bum-Tras i malo humora je bilo sve sto se od njega trazilo.
King Warrior Posted - 20/01/2010 : 17:26:19

@ mlLandj3. Ne mozes tako masovno da trpas filmove u jedan kos, svaka decenija je imala svoje avatare i teen-vampire.Ima i danas itekako dobrih filmova, samo treba kopati malo dublje ispod povrsine.
Sto se tice emocija izmedju serifa i bogatasice, to je nesto sto niko ne zeli da vidi.Ono sto natjera citaoca ili recimo gledatelja filmova da procita/pogleda nastavak je ono sto se odigrava izmedju glavnih likova, a ne nekih sporednih koji su uz to jos i negativni.Ja govorima za sebe kad kazem da citajuci ovu epizodu ja ne vidim ni najmanjeg razloga koji bi me natjerao da saznam sta je bilo prije ili poslije ove epizode, jer nema niti jednog elementa koji ce me zainteresovati da vidim dalji tok radnje. Evo, da Bane nije rekao ne bih ni znao da postoji neka "napetost" izmedju Kobre i "Sis".Ipak ovo moje razmisljanje treba uzeti sa oprezom, jer je ovo jedina epizoda od Kobre koju sam procitao, pa je moguce da se u drugim epizodama nalaze sve ove stvari koje sam ja napisao kao nedostatak.
Mislim da je oduvijek a pogotovo danas vazno za usjeh da se napravi nesto novo, nesto drugacije a ne nesto sto je x puta prepricano. Te stvari pale danas samo kod utemeljenih stripova sa velikim imenom kao sto su Batman,Spider-Man i slicni.
cat claw Posted - 20/01/2010 : 16:18:10
@Milandj
posalji mi mejlom catclaw(#)sbb.rs , rado cu pogledati i javiti ako budem imao nesto pametno da ti pomognem.
mlLandj3 Posted - 20/01/2010 : 15:46:42
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by cat claw

Na greskama se uci, a za ucenje nikada nije kasno.


Ja tebe treba nesto da ucim o stripovima? Ponovi ovo jos jednom i ispisacu se sa foruma

dobro, ono sta meni nedostaje scenariju...Prica mi djeluje 24/7, ono sto se dosta puta vidjelo i poznato je, kako u stripu tako i u drugim medijima kao sto je film ili tv serije. Ne mogu sada da mozgam gdje i kada, ali meni ostavlja utisak vidjenog/poznatog.
Juznjacki serifi kao naduvana bagra(koje iznenadjenje ), komplot neke osobe koja da bi dosla do bogatstva pravi smicalice i jedan neduzni junak koji je upao u svu tu semu kao zrtvena ovca. Poznato.
Ako smijem dodati, fali koja emocija i malo patetike, to kod mase uvijek pali.
Ali crtez je majstorski, sto jest-jest!



Ako smem da se umešam, holivudski film koji je svima nama manje-više neki orijentir, je još nekako i bio kvalitetan baš dok se trudio da priča već milion puta prežvakane priče. Onog momenta kad je počeo da beži od sebe i pravi transformerse, skakače, avatare, tinejdž vampire i ostala čuda postao je smeće.
verujte mi, meni je mnogo veće uživanje da po ko zna koji put gledam na primer, Poverljivo iz El-Eja, nego bilo koji moderni CGI blockbuster, prosto jer je prvenstveno radjen u duhu glumačke igre po principu čovek na čoveka i drugo drži se starih dobrih proverenih premisa žanra.
ovo je još jedna varijacija na temu "južnjačkih" filmova u kojima su skorseze, hil i ekipa velemajstori ali nije tek banalna interpretacija vidjenog.
Odnos izmedju šerifa i bogataševe žene je itekako bremenit emocijama. Ne radi se ovde samo o interesu već o istinskoj ljubavi ma koliko ona bolesna bila obzirom na okolnosti. Ovde šerif nije tek neki gadni zlikovac sam po sebi već čovek koji je zarad ljubavi i bekstva u bolju budućnost spreman da počini zločin. To mu daje plastičnost.
Tajming je ovde postavljen znalački, posebno je ubedljiv razgovor one dvojice kauboja koji osmatraju udaljenu grmljavinu a ona kao da nagoveštava da će se uskoro desiti nešto gadno. Kulminacija svega je paralelna montaža tuče Kobre i Drajgera i konobarice i Melvina na drugom mestu. Ja lično više volim ubedljivije momente gde pozitivca npr. isprebijaju do krvi, na ništa ga naprave, a onda on uz tešku muku i pomoć tamo nekog sidekick-a krene u kontranapad. Tada njegov bes, osveta šta god, dobijaju na težini ali shvatam da ovde jednostavno nije bilo ni vremena ni mesta za takvo nešto.
Moja jedina zamerka je što je i ovde kao i u gomili sličnih formata nije više iskorišćen lik pozitivca iz redova negativaca. Kao i u američkim filmovima sličnog opredelenja i on je poslužio samo da pogine na početku. Jedan od retkih svetlih primera te vrste je Rej Liota u "Zemlji policajaca". Ali, kao što rekoh verovatno nije ni postojala mogućnost da se bolje iskoristi.

P.S. Bane, da li bi se ljutio ako bih ti poslao jedan moj scenario da ga pogledaš i čisto mi daš neke predloge kako bi ga ti završio. U pitanju je isto ovako nekakva čovek na čoveka pričica pa sam kraj i ne može da bude neki bum - tras eksplozija več obični stereotip koji ja opet nikako da izmozgam.
cat claw Posted - 20/01/2010 : 15:38:41
@King W
A zasto ti ne bi znao nesto sto ja ne znam? Dovoljno je da primetis nesto sto je meni promaklo, to je vec korist, zar ne?

Kobra u svojoj sustini kao strip jeste TV komercijalna TV serija u kojoj nema mnogo pametovanja. Ako si primetio, vecina mejstrim serija bazira svoju popularnost na likovima a ne na sadrzaju. Ako se potrefi da je lik ok i jos ima korektne price (dakle ne vrhunske nego samo da nisu totalno bljak)serija mora da uspe. Npr, serija NCIS ima vrlo prozaicne forenzicke pricice slicne ostalim CSI serijama i vrlo brzo bi se urusila da nema sjajne likove poput Gibsa, Ebi, Dakija, DiNozoa, Zive i Kejtlin. Retko ko se seca prica iz epizoda ali svi znaju likove (tj glumce). Tako je i u Kobri bitno ono sto rade on i Sindi a prica manje vise treba to da veze. Jer, nas ustvari interesuje sta ce biti posle ove epizode i da li ce se uzeti. To da ce se Kobra izvuci i da ce serif nadrljati znali smo odavno.
Pretpostavljam da si gledao FIRST BLOOD i da si odmah znao sve ali si ipak odgledao do kraja.
Dok sam smisljao scenario za ovu epizodu, prece mi je bilo korektno zanatsko izvodjenje, da sto vestije sakrijem batlera i osmislim prihvatljiv obrt. Nisam ni pokusavao da pobegnem od stereotipa. Vaznije mi je bilo da te stereotipe upakujem kao nesto staro, davno prezvakano u novu kutiju, dovoljno dobro dizajniranu da se stereotipi ne prepoznaju bas odmah. A kad se razotkriju, za citaoca je kasno jer je vec uvucen u pricu i zeli da vidi kraj. Naravno, kraj se da pretpostaviti ali ono sto intrigira citaoca je doza spektakla koja ce tu biti uneta.
Sigurno da sa takvim stavom Kobra nece uci u 100 najboljih stripova, ali Kobri (meni) to i nije bio cilj. Osnovna namera je da se ja zabavim dok crtam i da se citalac zabavi dok cita. Ako u tome prepoznas filozofiju B produkcije, neces pogresiti.


King Warrior Posted - 20/01/2010 : 14:03:25
quote:
Originally posted by cat claw

Na greskama se uci, a za ucenje nikada nije kasno.


Ja tebe treba nesto da ucim o stripovima? Ponovi ovo jos jednom i ispisacu se sa foruma

dobro, ono sta meni nedostaje scenariju...Prica mi djeluje 24/7, ono sto se dosta puta vidjelo i poznato je, kako u stripu tako i u drugim medijima kao sto je film ili tv serije. Ne mogu sada da mozgam gdje i kada, ali meni ostavlja utisak vidjenog/poznatog.
Juznjacki serifi kao naduvana bagra(koje iznenadjenje ), komplot neke osobe koja da bi dosla do bogatstva pravi smicalice i jedan neduzni junak koji je upao u svu tu semu kao zrtvena ovca. Poznato.
Ako smijem dodati, fali koja emocija i malo patetike, to kod mase uvijek pali.
Ali crtez je majstorski, sto jest-jest!
cat claw Posted - 20/01/2010 : 00:53:25
@King Warrior
A zasto ne u javnosti? Na greskama se uci, a za ucenje nikada nije kasno. Slobodno kazi sta ti je zasmetalo, sta smatras da bi bilo bolje i sta mislis da je moglo da se izbegne. Ako su primedbe razlozne i svrsishodne, nema razloga da o njima ne razmislim u nekom drugom stripu.
Kakva je to konobarica bez pramenova?
cat claw Posted - 20/01/2010 : 00:47:26
@Marlowe
Konacno nesto korisno i od Kobre.
marlowe Posted - 19/01/2010 : 23:00:55
O ovome sam ja objavio naučni rad na konferenciji Jezik, književnost globalizacija u organizaciji Univerziteta u Nišu 2008. godine.
Rad se zvao KABOOM! Uticaj globalizacije na jezik popularne kulture: Onomatopejski izrazi u mediju stripa
Nekolicina primera je i iz Arizona Heat-a.

Bilo je uživanje gledati reakcije akademske zajednice na rad koji se bavi onomatopejama u stripu. U startu nisam znao šta da očekujem, ali sam se jako prijatno iznenadio - svima je to bilo jako interesantno, rad prihvacen, objavljen i u zborniku, a ja dobio bodove za nauku.
mlLandj3 Posted - 19/01/2010 : 20:57:45
quote:
Originally posted by King Warrior
Odlicne su mi one opaske kao kad udara covjeka u vrat cuje se kao zvuk "vraaatttt"



ajd' što je on pisao takve onomatopeje nego što je zarazio i nas mlađariju
[URL=http://img691.imageshack.us/i/scan0001fi.png/][/URL]
mlLandj3 Posted - 19/01/2010 : 20:35:12
quote:
Originally posted by cat claw

ne mogu da procitam broj na registarskoj tablici. To je datum kada je naslovna radjena.



ha! evo sad sam proverio datum na registraciji. 29.05.89. Tacno na moj sesnaesti rodjendan
doduse to je sa kadra unutar stripa. pretpostavljam da je isto i na naslovnici.
King Warrior Posted - 19/01/2010 : 19:36:04
procitao Kobru(po prvi put). Odlicno nacrtan strip, a scenarijo...necu u javnosti.
Odlicne su mi one opaske kao kad udara covjeka u vrat cuje se kao zvuk "vraaatttt"
Je li ona djevojka morala imati pramenove?
Cat Claw je ipak za klasu bolji.
cat claw Posted - 19/01/2010 : 16:30:16
Nije. Za razliku od vecine mojih stripova, u ovoj epizodi nisam mnogo koristio poznate likove, pa tako ni Mrguda. Pokusao sam da saam iz glave napravim karaktere koji su van sablona. Drajger je pomalo inspirisan Teks Vilerom, ali samo inspirisan, a onaj drugi policajac je Ervin Rustemagic, ali samo na prvu loptu, bez razrade i korekcije, onako napamet.
Osim mene i Toze, u lincmobu ucestvuju jos i Sibin (na drugoj slici iz kafane, sedi) i P. E. Serpieri (za stolom, na prvoj slici iz profila).
U celoj epizodi jedini likovi koji su skroz po referensu su Trans Am, Camaro i Frightliner .
mlLandj3 Posted - 19/01/2010 : 15:01:47
quote:
Originally posted by cat claw

Hvala za izuzetno povoljno misljenje o scenariju i samoj epizodi.
Sto jes, jes, zaista sam zagino na toj epizodi. Steta sto su kasniji dogadjaji uticali na to da ne razvijem to sto sam zapoceo.



Kad smo već kod arizone, možeš li da se setiš čija si lica koristio za likove u stripu, naravno izuzimajući neizbežnog O'brejdija i onog odrpanog sa kravatom što je najglasniji u lynchmob-u
ja bih rekao da je Mr. Renkin lice glumca Miodraga Radovanovića-Mrguda?
cat claw Posted - 18/01/2010 : 17:23:34
Hvala za izuzetno povoljno misljenje o scenariju i samoj epizodi.
Sto jes, jes, zaista sam zagino na toj epizodi. Steta sto su kasniji dogadjaji uticali na to da ne razvijem to sto sam zapoceo.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000