forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Inkal

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 22/02/2011 : 16:28:29

INKAL izgleda poput melanža svih klasičnih motiva znanstvene fantastike – prebujale civilizacije na pragu propasti, zlatne dekadencije u središtu galaktičkog carstva, plemenitih junaka, nesmiljenih ubojica, žena koje su etalon ženstva, nemani koje su ljudi i ljudi koji su nemani, bitaka koje odlučuju o sudbini postojanja i konačnog pogleda u obraz Boga – pomiješanih s halucinantnim vizijama potpirenim pejotlom i vrelim meksičkim suncem, a obješenih o vrat Johnu Difoolu, nevoljkomu junaku, nedoraslu čovjeku kojeg savjest prati u vidu betonskoga papagaja ... ali INKAL nije samo to.

INKAL je nastupni strip Alejandra Jodorowskog; djelo prvo, ali već ambiciozno preko svake mjere, pionirski ciklus albuma zamišljenih kao roman koji će promijeniti način na koji francusko tržište razmišlja o stripu.

INKAL je i Moebius na vrhuncu stvaralačke snage, strip u kojem poetika svih kratkih i dužih stripova koje je Jean Giraud objavio pod tim pseudonimom doseže sintezu i rađa svemir čija će kompleksnost i do danas ostati nedosegnuta.

INKAL je remekdjelo stripa, na hrvatskom jeziku dostupno prvi put, u cjelovitom opsegu i izvornom koloru, te popraćeno opsežnim analitičkim komentarom.

Inkal 1 • Inkal • 352 stranica • Kolor • 240 x 320 • tvrdi uvez • Scenarij Alexandro Jodorowsky • Crtež Moebius • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.2.2011. • Cijena 300 Kn

http://www.fibra.hr/index.asp?cat=6&SeriesID=23&TitleID=145
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
netkotreci Posted - 03/03/2024 : 21:13:01
Hahah ma ne, odvajam fanove Inkala i djela Jodorowskog od njegove psihe. I to kakve psihe :D
jaki Posted - 03/03/2024 : 20:15:07
Ja?😁
netkotreci Posted - 03/03/2024 : 18:49:01
Htio sam napisat al računam bolje ti nego ja. Koji je to stari pervo!
jaki Posted - 03/03/2024 : 16:02:14
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by netkotreci

Bubreg po komadu! Svaka naslovnica sadrži dlačicu s brade starog Jodo-a.


S obzirom na njegov opus,dlačica bi bila s nekog drugog dijela tijela.

netkotreci Posted - 03/03/2024 : 14:54:23
Bubreg po komadu! Svaka naslovnica sadrži dlačicu s brade starog Jodo-a!

quote:
Originally posted by JAH WOBBLE

Nažalost, vreme je pokazalo da su bili u pravu u vezi tiraža. Prodavalo se godinama. Izgleda da nema baš puno strip fanatika koji bi ovo kupili. Isto je bilo i sa drugim 30x40 albumima (Hermetična garaža, Arzach...)
Crno-belo francusko izdanje je samo u prve dve epizode imalo tiraž 1200. Treća i četvrta su išle po 1000. Stigle su mi, prelistao i odložio. Petu i šestu nisam još naručio.
Sumnjam da bi se Markos u ovo upustio, i nemam predstavu koji bi bio realan tiraž i cena da bi se uopšte isplatilo. Ono što očekujem od Fibre je crno-beli integral klasičnih dimenzija.

Velika šteta što nema više takvih ljubitelja. Ali s obzirom na to da mi po druš. mrežama iskaču razne grupe s insertima crteža Janjetova i Ladronna, a ljudi mahom komentariju da se radi o hommageu, poster verzijama ili samo rekoloru, izgleda da ih dosta ne zna za postojanje više od jedne knjige. Tako da ipak ima smisla mali tiraž i odaziv.

Crno-bijela verzija, iako zasigurno odlična i zanimljiva, bi i meni bila samo za prolistati. Ovakav svijet traži kolor.

Ipak, vidim da oversizedi i razne edicije počinju još 2010-e, pa opet idu u print 2011 jer se rasprodalo, pa 2012-e ide ograničena edicija Prije Inkala, da bi 2013-e izašlo tih 6 ultimativnih izdanja. Možda je i to igralo ulogu, svako malo izdavati nanovo u nadi da će fanovi 'pušiti' foru skoro godinu za godinom...
jaki Posted - 03/03/2024 : 14:45:27
30x40,Oversized u boji,pojedinačni albumi u kutiji.
Tiraž 111 primjeraka,cijena bubreg!
JAH WOBBLE Posted - 03/03/2024 : 14:39:46
quote:
Originally posted by netkotreci


Usput, zna li se zašto se ograničava na +-999 primjeraka? Kao šta ste poentirali vas par na temi Moebius Oversized, razgrabilo bi se i da ih je puno više!


Nažalost, vreme je pokazalo da su bili u pravu u vezi tiraža. Prodavalo se godinama. Izgleda da nema baš puno strip fanatika koji bi ovo kupili. Isto je bilo i sa drugim 30x40 albumima (Hermetična garaža, Arzach...)
Crno-belo francusko izdanje je samo u prve dve epizode imalo tiraž 1200. Treća i četvrta su išle po 1000. Stigle su mi, prelistao i odložio. Petu i šestu nisam još naručio.
Sumnjam da bi se Markos u ovo upustio, i nemam predstavu koji bi bio realan tiraž i cena da bi se uopšte isplatilo. Ono što očekujem od Fibre je crno-beli integral klasičnih dimenzija.
netkotreci Posted - 02/03/2024 : 19:23:39
Iz tvojih ušiju u markosovu to-do listu!
jaki Posted - 02/03/2024 : 19:21:33
Nema teorije da za par godina neće Fibra objavit takvu Inkal verziju👍
netkotreci Posted - 02/03/2024 : 19:12:13
Da, vidio sam tvoje teme pa zato i pitam jer mi google baca verzije iz 2019 a koliko vidim tvoje su iz 2013 (linkovi na Humanoids iz teme više ne rade).
Ako su to iste kao i "Coffee Table Book" verzije, danas iste idu od 150-220 dolara po komadu, šta i ima smisla s obzirom da su neke od njih netaknute i ograničen je print na 999 kopija.

Lijepo je znat da ipak postoji takvo nešto, dođe kao šta kažeš blizu originalima, pogotovo kad je tako kvalitetan print i tvrd papir. Zavidim :D
Usput, zna li se zašto se ograničava na +-999 primjeraka? Kao šta ste poentirali vas par na temi Moebius Oversized, razgrabilo bi se i da ih je puno više!
JAH WOBBLE Posted - 02/03/2024 : 18:28:21
Za netkotreci:
Imaš Incal 40x30 cm, koje pominje jaki.
Pisao sam o njemu ovde:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=43329&whichpage=1
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=43329&whichpage=2

Imam svih 6 u boji, na engleskom, i prva 4, crno bela na francuskom. Sve je besprekorno: korice, štampa, papir, uvez...

Jedan potpuno drugačiji pogled na ovaj strip. Mislim da su i originalne table bile približnih dimenzija.
jaki Posted - 02/03/2024 : 15:32:32
Onaj 40×30 Inkal?
netkotreci Posted - 02/03/2024 : 15:06:42
Referiraš se na Super Oversized, a ne onaj iz 2019? Za potonji ima negodovanja po pitanju kvalitete - neravnomjerno ljepljen, oštećenja unutar slipcasea (ne prilikom transporta), a i dizajn omota je malo 'low effort'.
Super Oversized su bome papreni cijenom, ali i dosta hvaljeni. Hvala šta si mi ukazao na njih, zasad ostaju samo nedostižan san osim ako se Sandman smiluje...
jaki Posted - 02/03/2024 : 13:39:24
Ima.
Ono oversized pojedinacno.
netkotreci Posted - 02/03/2024 : 13:12:26
Prije Inkala mi je osobno najslabiji - totalno pretjerivanje i ponavljanje društvenih komentara u vidu dekadencije, regresa društva, vulgarnosti a zapravo sve viđeno u prvom Inkalu. Nekako mi se nije ni radnja puno pomakla tj nisam ima osjećaj da dobijam bitan uvid u lika DiFoola ili informacije o svijetu i radnji.

Treći dio gdje se radnja opet micala u petoj brzini mi je puno bolje sjeo, i iskreno drago mi je što je Moebius odustao a fenomenalni Ladronn preuzeo. Većina panela je za 'past na guzicu', a priča je dobila lijepu cjelinu a čak i širinu.

Inkal kao cjelinu, zapravo većinu SF avantura Jodorowskog triba gledat kroz prizmu njegove želje za ekranizacijom Dine Franka Herberta. Da ne spojlam niti Dinu niti ostale grafičke novele, lajtmotiv je skoro identičan i u Inkalu, Metabarunima te Tehnoočevima kao što je u Dini.

I smatram da je propast njegove ekranizacije najbolje što se moglo dogodit - nije nas maltretirao suludo dugim i vjerojatno iskasapljenim filmom o Dini, a njegova ekscentričnost i kreativnost je svijetu stripa donijela nešto novo i izrodila zanimljive te utjecajne naslove - sviđali se oni nekima ili ne. Ne radi se tu o posve originalnom konceptu, naposljetku Mesija je jako star pojam i viđamo ga svugdje, ali kako nacrt i scenarij za Dinu Jodorowskog, tako i Inkali, uz radove Moebiusa, inspirirali su mnoge umove i ostale radove, te nastavljaju dan danas (npr Peetersova Aama, kao hibrid Akire i koncepta nesavršenog Mesije).

Inkal mi ostaje jedan od favorita po pitanju neumoljivog tempa (izuzev Prije Inkala), otkačenog svijeta, majstorskog crteža i epske skale radnje. Žao mi je samo šta je Janjetova dopao Jodo u možda malo manje kreativnoj fazi, ali Janjetov je itekako svoj dio odradio majstorski i izvukao maksimum. A o Fibrinom tretmanu kolekcionarske verzije riječi su suvišne. Ne znam postoji li bolje izdanje, nisam tražio, ali uvjeren sam da 'nema dalje'


quote:
Originally posted by dapazinSto se tice analitickog apendiksa, veliki sam pobornik la mort de l'auteur intepretacije i jako mi je bilo zanimljivo citati sve simbolike koje je intepreta vidio u Inkalu, ali iskreno - cinilo mi se debelo navuceno hahah, jer 90 posto toga mi se ucinilo jako jako osobno interpretirano. Mislim da Inkal kao takav nema neku visu simbolicku i filozofsku vrijednost (osim naravno plitkog Božjeg simbolizma koji Jodorowsky baca u skoro svemu sto radi).
Takav dojam sam i ja stekao po pitanju Jodoa i njegovih, da ne buden prost, iz..mišljo..tina. Najbolja stvar kod njega je što sve baca na hrpu bez neke racionalizacije i onda iz tog čušpajza izađe nešto kreativno - iako često ne smisleno, čak ni pobornicima tarota, misticizma, religije - jer sa svime koketira na površnoj razini. Ali je zato jako zabavno, i odlično paše u SF žanru kako bi stripu dalo čudnovati žar i osobnost. Ozbiljnija i konkretnija koketiranja su svakako uratci poput Battlestar Galactice, svakako ne kao šta spominješ planet s meduzama, pa ovako, pa onako, bez marenja za opravdanošću takvih planeta i zbivanja. Kakav u filmu, takav u stripu, odvaljuje od 0-100 brže od Rimčeve Nevere i ne gleda di vozi. Jodo je definicija 'adio pameti' Sigurno nije lako raditi s takvom osobnošću navrh sebe, tipom koji ujutro posloži tarot karte i uzvikne "ovo će biti hit!" na temelju istih. Svaka čast autorima koji su s njim imali suradnju, dobro su se očeličili.
kuzman Posted - 27/02/2024 : 17:37:56
Normalno kad je crtao Zoran Janjetov.
Inače autor nenadmašnog Bernarda Panasonica za one koji ne znaju
Njemu nije ni potreban Jodorowsky.
Šteta što nije nastavio samostalno.
matori paraliticar Posted - 27/02/2024 : 10:56:52
jeste kako da nije
moralo se desiti da se nekada
u vezi necega slozim sa tobom
jagodanbg Posted - 27/02/2024 : 10:50:55
Procitao sinoc i 'Zavrsni Inkal' i konacno kompletirao celu trilogiju.
Prica mi je najmrsavija ali mi se crtez najvise dopao (mozda zato sto je najmoderniji).
Da li je ok da kazem da se meni najvise dopao 'Pre Inkala'?! :)
dapazin Posted - 07/07/2023 : 11:39:20
Moram odmah na pocetku reci da sam gledao filmove Jodorowskog i iako nisam nikakav fan njegovog filmskog izricaja, iznimno ga postujem kao umjetnika (ili “AUTEURA”) jer ima svoj umjetnicki jezik, jako je autentican i cini se kao jako simpa tip.

S druge strane, Moebiusa nisam nikad imao prilike iskusiti, samo sam njegovu umjetnost upijao kroz "nadahnuto Moebiusom" proizvode ala videoigra Sable.

I nabavih tog famoznog Inkala nadajuci se da ce mi se stripovski Jodorowsky vise svidjeti, a Moebius dopasti kao sto su mi se dopale i njegovi puleni koje je inspirirao.

I sve skupa - jako dobro je ovo, ali sam se nadao da ce me izuti iz cipela.

Jodorowsky ima taj dar da u svojim filmovima fantasticno i jednostavno postavi narativ i odvede ga u potpuno nepotrebnu suludost i (cesto plitku) simboliku. Ovdje je malo, ali bas malo zatomio tu potrebu. Prica pocne fantasticno, briljantno, samo sam okretao stranice uzivajuci. Ali onda dodje prvi deus ex machina, pa drugi, pa treci... Poslije sesnaestog sam odustao i rekao - ok, sad ce Jodo opet iz guzice izvuci nesto sto nema smisla samo da radnja ide dalje.

Likovi su ili simpaticni ili genericni strip likovi. Nije to lose, samo ono, nije me izulo. Difool je, doduse, kralj - fantastican lik. A lik ovog malog, "sina od metabaruna", znao sam cim sam ga vidio gdje ide s njim jer sam gledao El Topo i znam sta ce PLAVI DJECACI u njegovim rukama postati hahahaha, ne moze Jodo protiv sebe.

Njegov worldbuilding je izvrstan, iako ostavlja dojam spontane nabacanosti bez veze jedno s drugim, tipa - hmmmm, aj sad tu planet vode al ima grad i neke te meduze koje to kao rade. Hmmmm aj sad sunce usred planeta hmmmm aj sad... Nije da mi smeta, ali ne osjecam da je poslozio potpuno cijeli svijet i njihove backstorye prije pisanja, nego mu je dolazilo spontano - zato mi se cini da ima poprilicno cudan i neprirodan odnos izmedju planeta.

Kraj je bio.... jako dobar. Valjda. Nije da ga nisam shvatio, jer Kubrick je sve to vec odradio prije njega, ali je jako dobro napisan, tempiran, pojasnjen i zavrsen briljantnom tablom. Mozda mi je ipak dosao ni iz cega, ali dobro, moglo je i puno gore.

Sve skupa, Jodorowsky bolji od ocekivanog.

Ali zato JEBENI MOEBIUS.

ZNACi STA JE OVO??? Marko je u clanku svojevremeno spomenuo da mu je Mort Cinder vjerojatno najdraze nacrtan strip svih vremena. E pa bome, ima i Inkal nesto reci.

Sad kad je ovaj art style postao passé opcenito u umjetnosti, nakon sto su ga svi silovali desetljecima, cudno je vratiti se tamo gdje je sve pocelo. Moebius je toliko ispred vremena, toliko je briljantan, inovativan, mastovit, ma svi svi epiteti stoje, van sebe sam bio, a onda su dosle zadnje dvije knjige gdje njegov art doslovno skace sa stranice, gdje je izgubio ikakvu potrebu za redom, uredenjem, kvadratima, funkcijom - jednostavno sam bio bez rijeci.

Fantazija, fantazija!

Sto se tice analitickog apendiksa, veliki sam pobornik la mort de l'auteur intepretacije i jako mi je bilo zanimljivo citati sve simbolike koje je intepreta vidio u Inkalu, ali iskreno - cinilo mi se debelo navuceno hahah, jer 90 posto toga mi se ucinilo jako jako osobno interpretirano. Mislim da Inkal kao takav nema neku visu simbolicku i filozofsku vrijednost (osim naravno plitkog Božjeg simbolizma koji Jodorowsky baca u skoro svemu sto radi).

Bilo kako bilo, jako dobar Jodo i nestvarno dobar Moebius.
Spock Posted - 06/07/2023 : 00:34:24
Recenzija Inkala - konačno:

https://www.stripovi.com/recenzije/inkal-jd-stkon-13-14-inkal/3049
jaki Posted - 17/11/2022 : 18:11:16
DiSkAcH Posted - 04/11/2021 : 18:53:53
Taika Waititi je odličan redatelj i glumac!
Film bi mogao biti opasna bombetina!
Ja jedva čekam, ali ovo vj nema šanse da bude gotovo još najmanje 3 godine.
Deers Posted - 04/11/2021 : 18:03:49
Nisam bio uopce zaiteresiran ali sada…. Ima moju pozirnost.
Red Marquis Posted - 04/11/2021 : 17:41:16
quote:
Originally posted by naker

Eh, ne delim baš oduševljenje iskreno Waititi stvari previše okreće na humorističnu stranu i donekle je razumljivo što je izabran jer je humor bitna stavka Incala i ne sumnjam da će film biti zabavan za gledanje ali bojim se da ne ostane samo na tome i skeptičan sam da li će uspeti da skine svu tu ezoteriju i ludilo koje ovo Alejandrovo čedo ima u sebi


Samo nek pojača humor na račun ezoterije i puna kapa
kasper Posted - 04/11/2021 : 17:38:54
standardni nop i preskok

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.55 seconds. Snitz Forums 2000