forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Paulov ljetni posao

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 22/02/2011 : 16:26:35

Kao i mnoga druga djeca u Sjevernoj Americi, Michel Rabagliati odrastao je čitajući stripove. Ali rođen je 1961. u Montrealu, pa je umjesto Hulka ili Supermana Michel gutao velike strip-albume objavljivane u Belgiji i Francuskoj: Tintina, Spiroua, Gastona i Asterixa između ostalih. Michel se vjerno pretplaćivao na sve europske strip-časopise i kopirao omiljene crtače, pisao i crtao vlastite stripove i brzo ih zaboravljao negdje po ladicama. Do sredine sedamdesetih prestao je crtati i bavio se samo grafičkim dizajnom. Studirao je tipografiju i grafički dizajn i 1982. postao profesionalni ilustrator.

Gotovo desetljeće kasnije, 1990., Michela su zamolili da dizajnira logotip za novog izdavača stripova Drawn & Quarterly, pa se tijekom toga susreo s cijelim novim svijetom izdavača stripova na engleskom jeziku. Ponovo se zainteresirao za strip i počeo skupljati stripove na engleskom i francuskom jeziku. Godine 1999., kad je imao 38 godina, Michel je izdao svoj prvi strip: Paul na selu, a nakon njega i Paulov ljetni posao, autobiografsku priču o osamnaestogodišnjem Paulu, koji 1979. dobiva iznenadnu ponudu da ljeto provede radeći u kampu za siromašnu djecu. Znajući da nije navikao ni na teške uvjete života ni na djecu, nespremni se Paul baca na zadatak svim srcem i s mnogo volje...

Paul 1 • Paulov ljetni posao • 196 stranica • C/B • 215 x 280 • tvrdi uvez • Scenarij Michel Rabagliati • Crtež Michel Rabagliati • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.2.2011. • Cijena 150 Kn

http://www.fibra.hr/index.asp?cat=6&SeriesID=24&TitleID=146
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 29/08/2023 : 10:33:10
Bolji od nastavka, prije svega zbog strašne scene na kraju kad Paul toliko godina kasnije obilazi mjesto uz jezero gdje su nekad imali kamp i pronalazi privjezak. Stvarno moćno.
Inače sam strip je tako-tako. Prve 2 priče potpuno nebitne i plitke, ništa posebno. Glavna priča bolja, ali osim slijepe djevojčice nema nekih dubljih veza među likovima.Brzo se čita, crtež skroz jednostavan.

Prije čitanja svakako vrijedi pročitati i pogledati ono što je Nesvrstani postao na ovoj stranici topica.
anto Posted - 13/04/2021 : 23:00:28
Aleksandar polako postaje stripaš sa dobrim ukusom.

ovde su ti svi albumi:
https://www.bedetheque.com/serie-5827-BD-Paul__10000.html

cenim da su zadnja dva, nord i maison, topčine,ali džaba kad je markos rešio da najbolje strvari iz svog kataloga zabatali.
Red Marquis Posted - 13/04/2021 : 22:10:23
Nisu tematski povezani, samo likom Paula.
Ima 9 zasad koliko znam, ovaj je poslednji https://www.planetebd.com/bd/la-pasteque/paul/paul-a-la-maison/40584.html
AleksandarN Posted - 13/04/2021 : 20:43:15
Jos jedan od stripova koji sam kupio mnogo kasnije jer mi je crtez blago receno nezanimljiv / neispirativan. Uprkos tome sam nabavio oba Paul-a, spremio ih na policu da sacekaju neke bolje dane. U pauzi dok sam gutao Zive Mrtvace odlucih da uzmem Paul-a i da se zavalim u krevet da vidim na sta lici. Do pola knjige sam se pitao cemu sve ovo. Neka totalno obicna avanturica nekog tipa koji ne zna da crta, ali... Kad sam zavrsio strip, nekako je sve leglo. Obuzela me u isto vreme i toplina i tuga. Ne znam ni da opisem osecaj. Paul mi je nekako nezan i sentimentalan strip. Uprkos crtezu Paul je uspeo da se progura do mog srca. Videcemo kakva je druga knjiga.

8/10

Marko, da li jos ima Paul-a osim ove dve knjige koje si objavio?
Secam se da si negde rekao da neces objavljivati vise Paul-a ali nisam pratio pricu o ovom stripu pa ne znam o cemu se tacno radi.
pcoro Posted - 01/02/2020 : 22:40:07
Svaka čast! Nisam znao da izviđači ulažu toliko truda da bi pripremili logorovanje
Paul je dobar strip, šteta što nije izašao još koji, ali dobro da je izvukao ove priče na sunce
Peyo Posted - 01/02/2020 : 18:13:17
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Običaj je bija da se gušterima koji prvi put negdi putuju napravi neko sranje, pa su tako mene u vlaku kompletno namazali kalodonton.



Heh, ovo su meni fakini napravili tokom spavanja u šatoru na Obonjanu, kada sam imao otprilike 11/12 godina.

Ujutro sam se probudio prije drugih i isprao u moru, tako da su bili razočarani kod postrojavanja.
lwood Posted - 01/02/2020 : 16:40:09
Hehe,opisi u rangu Hitlerjugenda
NESVRSTANI Posted - 01/02/2020 : 15:38:16
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Izviđači devedesetih, a pogotovo u Jugi osandesetih su jako daleko od onoga šta se može vidit u američkin filmovima tako da ti ne triba bit čudno.
Baš zato šta je bilo svega je i bilo dobro.



Po tebi ispada da su ti izviđači bili kao ovi likovi i situacije iz Preachera.

Samo najjači su preživjeli.


A slušaj...
Kiki Stojanović bi bez problema proša ka lik iz Preachera.
Šta se tiče preživljavanja, i tu si jako blizu. Razmažena derišta su otpadala jako brzo.
Uz dužno poštovanje prema vlastitin roditeljima, kad su samostalnost i odgovornost u pitanju, izviđači su za mene napravili više od bilo koga. U današnje vrime plavih telefona, političke korektnosti, i držanja dice pod staklenin zvonon neke stvari zvuče ka SF. Dat ću ti jedan banalan primjer. Moje prvo logorovanje je bilo 1986. kad san ima 10 godina na Zlatiboru, 4-5 kilometara od sela Sirogojno. Običaj je bija da se gušterima koji prvi put negdi putuju napravi neko sranje, pa su tako mene u vlaku kompletno namazali kalodonton. Problem je nasta sutra ujutro kad se u uniformi tribalo pojavit na postrojavanju a meni uniforma kompletno usrana, pa san uplakan otiša do starješine Fiste koji je tada ima 30ak godina. Konverzacija je išla otprilke ovako:
Jere:Buhuhuhuu šporkali su mi uniformu.
Fista:I šta sad oćeš od mene?
Jere: Buhuhuuu kako ću ja sad, šta ću, ko će mi to oprat?
Fista: Jesi dobija spisak opreme za logorovanje?
Jere:Šmrc, šmrc, jesan.
Fista: To znači da si ponija sapun za robu?
Jere:Šmrc, šmrc, jesan.
Fista: Jel znaš di je voda?
Jere:Šmrc, šmrc, znan.
Fista: E onda imaš sve šta ti triba, prestani slinit i da si za pola sata na postrojavanju u čistoj uniformi.
Moga san nastavit kukat ili se pobrinit za sebe. Očistija san uniformu i za pola sata bija u stroju. Nakon toga više nikad nisan slinija.
Sa istog logorovanja iman primjer kako se rješavala razmaženost. Ka ditetu, daleko najmrža hrana mi je bila fažol(grah) i kad se doma kuva fažol meni se spremalo nešto drugo. U 10-15 dana koliko je trajalo logorovanje, čut sa roditeljima si se moga jedan put, kad smo posjetili to obližnje selo, i to bez cici-mici jer je u redu za telefon bilo 70-80 dice. Materi san reka tri kratke rečenice: Sve je super. I znaš šta mama? Jea san fažol.

Kasnije, kad san bija stariji, sa otprilike 16 godina su stigle nove odgovornosti i novi gušti. Za razliku od Paula koji dolazi na već pripremljeni teren za logorovanje, mi smo dolazili na divlju livadu koju je tribalo pripremit za život za 60-70-80 dice. 7-8 ljudi bi otišlo 4 dana ranije na teren da se naprave kuhinja, trpezarija, poljski zahodi, most i umivalište. Od materijala si ima sikiru, pilu i šumu. Moj kum i ja smo bili zaduženi za trpezariju.

Ovu trpezariju nismo mi radili, ali su je radili momci koji su bili klinci kad smo je mi radili.
Od šume, pile i sikire prvo moraš dobit ovo:


A onda od toga napraviš ovo:






Kuhinja:


Most do poljskih zahoda:


Zahodi u izradi:



Logor:








Poli Posted - 01/02/2020 : 13:11:40
quote:
Originally posted by Peyo

Po tebi ispada da su ti izviđači bili kao ovi likovi i situacije iz Preachera.

Samo najjači su preživjeli.


A kaj nisu?


Peyo Posted - 01/02/2020 : 11:21:59
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Izviđači devedesetih, a pogotovo u Jugi osandesetih su jako daleko od onoga šta se može vidit u američkin filmovima tako da ti ne triba bit čudno.
Baš zato šta je bilo svega je i bilo dobro.



Po tebi ispada da su ti izviđači bili kao ovi likovi i situacije iz Preachera.

Samo najjači su preživjeli.
lwood Posted - 01/02/2020 : 08:10:01
Ma sve ok,ja nisan nikad bija u izviđače.
NESVRSTANI Posted - 31/01/2020 : 23:33:47
quote:
Originally posted by lwood

ko bi reka da su ti likovi bili u izviđačima.


Izviđači devedesetih, a pogotovo u Jugi osandesetih su jako daleko od onoga šta se može vidit u američkin filmovima tako da ti ne triba bit čudno.
Baš zato šta je bilo svega je i bilo dobro.
lwood Posted - 31/01/2020 : 22:14:14
ko bi reka da su ti likovi bili u izviđačima.
NESVRSTANI Posted - 31/01/2020 : 22:05:48
quote:
Originally posted by lwood

I moj glas za Paula.

@ Nesvrstani, nisan zna da si povezan sa mojom osnovnom školom.


Nisan povezan sa školon na Trsteniku. Odred izviđača Split je bija na Peristilu, ali je ta ekipa bila sa Trstenika.
lwood Posted - 31/01/2020 : 21:55:36
I moj glas za Paula.

@ Nesvrstani, nisan zna da si povezan sa mojom osnovnom školom.
NESVRSTANI Posted - 31/01/2020 : 20:53:53
Paulov ljetni posao će dok san živ bit u TOP10 ikad pročitanih stripova iz čisto subjektivnih razloga. Bija san aktivan u izviđačima od svoje osme godine do ranih 20ih i iako da naravno da situacije nisu identične itekako se mogu pripoznat u ovome stripu. I iz perspektive diteta koje priplašeno prvi put spava u šatoru u mračnoj šumi i iz perspektive adolescenta koji brine o drugoj dici koja se boje spavanja u šatoru u mračnoj šumi. Usput, ko nije čua jelenju riku usrid noći taj nezna šta je strah, a daleko najveća frka je bila kad nan je u Sloveniji kraj Kočevja u logor uletija medo, i lipo gazda uša u šator u kojen je stala hrana, razvalija teglu od 50 Kg Kinder lade i sladija brk dok ga stariji nisu uspili otirat vilama i lopatama.
Ono šta je mene najviše dojmilo u stripu je bilo kad je Paul na brigu dobija skupinu problematičnih dječaka jer recimo da san ima identičnu situaciju kad san dobija na brigu skupinu od 10ak klinaca od 12 godina sa Trstenika(Kvart u Splitu) koji su već tada bili prava banda. Moran priznat da mi je sa ton dicon na kraju bija najveći gušt radit, jer kad stekneš njihovo povjerenje možeš ih usmjerit u neku konstruktivu i sa njima možeš šta oćeš. Nažalost, većina ih nije završila dobro.
Ovo je recimo lik koji je tada među njima bija glavni:
https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/crna-kronika/kiki-stojanovic-ponovno-osloboden-optuzbe-za-tesko-ubojstvo-na-kocinjem-brdu-sudac-objasnio-sto-se-dogadalo-kobnog-dana-ali-jedan-detalj-iz-istrage-ni-njemu-nije-jasan-636603
Najgoru sudbinu među njima je doživija lik koji mi je bija najdraži. Par godina nakon našeg druženja, on i ekipa su isprid kuće dočekali nekoga lika i krenili ga iz nekog razloga cipelarit. Stari od toga lika je čua frku, izaša na prozor, i smistija u njega 2 metka.

Paul na pecanju mi je isto dobar, ali mi nema tu osobnu poveznicu pa me nije u tolikoj mjeri oduševija.
NESVRSTANI Posted - 31/01/2020 : 18:01:28
I moj glas za Paula.
Shaner Posted - 31/01/2020 : 17:55:11
I ja!

Red Marquis Posted - 31/01/2020 : 17:31:46
Ako treba još jedan glas za Paula, tu sam!
Poli Posted - 31/01/2020 : 09:06:41

Publika trazi treci album!!


SenG Posted - 31/01/2020 : 04:55:57
Pročitao ponovno Paula poslije 9 godina. I još mi je bolji nego prvi put. Pretpostavljam da će 2030 udariti još jače.
lwood Posted - 11/02/2019 : 21:06:51
quote:
Originally posted by stripofil

quote:
Originally posted by lwood

iako je ovo odavna izašlo,tek sad pročitah. Uglavnom dojam je skroz ok. Zanimljivo kod ovog stripa je to, da šta ide kraju je sve bolji i bolji.
8/10



Ja sam ga isto tek nedavno pročitao i uživao u svakoj stranici. Jednostavno i iskreno pripovijedanje i odgovarajući crtež. Probudio je u meni sjećanje na prve ljubavi, ljetne večeri, društvo uz more i kraj ljeta. Predivan strip za malo stariju generaciju.

Isto bi mu dao 8/10.

Da,kad ga je markos objavia 2011. nije mi djelova nešto zanimljivo. Valjda sad kad san još stariji puno bolje djeluje,čak i tužnije.
stripofil Posted - 11/02/2019 : 16:47:20
quote:
Originally posted by Markos

Da, Paul na pecanju je meni još bolji.



Pa gdje će bolje od ovoga
Sad znam što se sljedeće naručuje, sa malim zakašnjenjem od 5-6 godina.
stripofil Posted - 11/02/2019 : 16:46:16
quote:
Originally posted by lwood

iako je ovo odavna izašlo,tek sad pročitah. Uglavnom dojam je skroz ok. Zanimljivo kod ovog stripa je to, da šta ide kraju je sve bolji i bolji.
8/10



Ja sam ga isto tek nedavno pročitao i uživao u svakoj stranici. Jednostavno i iskreno pripovijedanje i odgovarajući crtež. Probudio je u meni sjećanje na prve ljubavi, ljetne večeri, društvo uz more i kraj ljeta. Predivan strip za malo stariju generaciju.

Isto bi mu dao 8/10.
lwood Posted - 09/02/2019 : 14:53:47
iako je ovo odavna izašlo,tek sad pročitah. Uglavnom dojam je skroz ok. Zanimljivo kod ovog stripa je to, da šta ide kraju je sve bolji i bolji.
8/10

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000