forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Ekipa za izdavanje stripova (breinstorming)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Obi-wan Posted - 30/07/2011 : 18:55:14
E sad, prije nego što se prezrivo nasmijete, porazmislite o ovome kao o ideji. Ne kažem da će to ikada postati stvarnost, ali...
Koliko od vas je sanjalo da jednog dana postane izdavač stripova. Da odjebe šefove s bičem i počne raditi nešto što istinski voli. Neki od nas su otišli i sitan korak dalje te se raspitali kako to otprilike ide i saznali da treba novac, hrabrost, radinost, komunikativnost, snalažljivost, debeli živci, sreća i još neke sitnice. Što je najgore ni to ne garantira uspjeh.
Kako bi bilo da se skupe ljudi, pronađe cilj, podjele uloge (poslovi), skupi novac i izda nešto skromno za početak.
Na forumu ima ljudi koji imaju nešto novca, firmicu, prodajno mjesto, znaju razne jezike, razumiju se u stripove, dizajn, štampu i koričenje (ona dva člana iz USA čuda stvaraju). Možda netko čak ima ideju gdje i kako pristupiti autoru ili izdavaču (nositelju prava). A možda netko ima dobar strip koji bi volio vidjeti u prodaji.
Hajd pa zamislite, maštajte malo...





Obi-wan (precjednik svemira, Batman created by Bobi-wan)
Paka01 (dizajn)
Zlotvor (fizikalac, skladištar)
Supermark (financijski direktor)
zkne (prijevod, lektura, djelomični sponzor)
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
hogar_5 Posted - 31/07/2011 : 16:44:24
od necega se mora poceti, ja sam odlucio da probam...

pozz
Nostromo Posted - 31/07/2011 : 15:13:03
quote:
Originally posted by hogar_5

quote:
Originally posted by King Warrior

Zasto ne napravite prvi korak sa nekom strip revijom? Tekstovi + amaterski stripovi domacih autora. Revije su trenutno in, Kisa, Parabellum itd...



ovo je ideja u kojoj ima potencijala,
-strip revija formata stripova S.Dalmacije
-textovi o ljudima sa ex yu prostora koji imaju bilo kokve veze sa stripom a zasluzili su malo da im se posveti paznja(izdavaci,crtaci,kolekcionari..)
-radovi domacih "anonimnih autora" i sl

Evo ja konkretno pozivam sve koji bi dali svoj prilog za prvi broj(ili predboj) sa raznim materijalima, ja svakako planiram da pokrenem jedan takav casopis u BiH sto da to ne bude zajednicki projekat, naravno ako se neko vidi u tome.
Sto se tice finansiranja takodje sam spreman sam da preuzmem rizike i na tom polju a nije problem i da nas bude nekolicina.
Odlicno bi bilo kada bi se iz ovoga oformila jedna konstantna grupa, revija da izadje kad se skupi materijal i finansije, bez rokova i datuma, sve opusteno...

pozz



Bojim se da to nema šanse. Kome je to namjenjeno? Tko bi to kupovao?
Koga to zanima? Bez uvrede, samo pričamo. Takav časopis kupio bi samo onaj čiji bi strip bio objavljen u njemu. Evo ti Kvadrat, super je, vrijedan je i pametan časopis i tko priča o njemu? Nitko. Tko ga kupuje? Tu i tamo netko kad Macan prazni skladište. Na žalost. Macan uloži pola života u Q, izda odlične premijerne stripove i onda ih mora prodavati za JEDNU kunu. Jebemti život.
Domaći anonimni autori? Ajmo biti realni. Marko ne može prodati Trondheima godinama u parsto komada.
Ako se kreće u izdavaštvo tri su puta (varijacija Osimovog razmišljanja):
1. izdaješ stripove koje voliš i koje želiš imati relativno nezainteresiran za financijsku dobit (Fibra, Darkwood)
2. izdaješ domaći strip jer želiš da ga ima, da se razvija svjestan da nema financijske dobiti (Mentor)
3. izdaješ stripove za koje kontaš da će ti eventualno donijeti neku financijsku dobit (Libellus, Bookglobe, Strip-Agent).

E sad najbolje je naći neki četvrti put, kombinaciju prvog i trećeg, a to je naravno teško jer svi oni isto to pokušavaju godinama bez nekog velikog uspjeha.
Ali eto, pričamo :).
d4nic4 Posted - 31/07/2011 : 14:22:56
Prepunkurac dobra ideja, pogresno vrime. Al triba ustrajat. Ako van zatriba teta u vrticu,recite :D
hogar_5 Posted - 31/07/2011 : 14:10:04
quote:
Originally posted by King Warrior

Zasto ne napravite prvi korak sa nekom strip revijom? Tekstovi + amaterski stripovi domacih autora. Revije su trenutno in, Kisa, Parabellum itd...



ovo je ideja u kojoj ima potencijala,
-strip revija formata stripova S.Dalmacije
-textovi o ljudima sa ex yu prostora koji imaju bilo kokve veze sa stripom a zasluzili su malo da im se posveti paznja(izdavaci,crtaci,kolekcionari..)
-radovi domacih "anonimnih autora" i sl

Evo ja konkretno pozivam sve koji bi dali svoj prilog za prvi broj(ili predboj) sa raznim materijalima, ja svakako planiram da pokrenem jedan takav casopis u BiH sto da to ne bude zajednicki projekat, naravno ako se neko vidi u tome.
Sto se tice finansiranja takodje sam spreman sam da preuzmem rizike i na tom polju a nije problem i da nas bude nekolicina.
Odlicno bi bilo kada bi se iz ovoga oformila jedna konstantna grupa, revija da izadje kad se skupi materijal i finansije, bez rokova i datuma, sve opusteno...

pozz
osim Posted - 31/07/2011 : 13:22:35
A šta bi uopšte bila poenta izdavaštva? Samo da se izdaje još neki strip, pa makar koji? Po meni motiv može biti jedan od ova dva:

1. Izdaješ stripove koje ti lično voliš i koje želiš imati
2. Izdaješ domaći strip, jer želiš da ga ima, da se razvija. Mislim na premijerni domaći strip, a ne na reprint reprinta. Šansa autorima da objavljuju.

Izdavanje makar čega, sa idejom da se što više izdaje, ima smisla, ako neko želi da bude izdavač (takva mu se uloga sviđa). Isto kao što neko kupuje stripove zato što je kolekcionar svega i svačega, a uopšte ih ni ne pročita. Ali, ne znam šta bi nekom značilo da izdaje još jednu niskotiražnu reviju, šarolike uređivačke politike (reprint domaćih stripova, poneka premijera stranog stripa) ili neki strip isključivo komercijalne namene, sa prežvakanim temama i trivijalnim pričama.

U svakom slučaju, ne vidim da je izdavaštvo danas isplativ posao, tj. da može bez pomoći države ili drugih sponzora. Takođe mislim da je strip danas prvenstveno namenjen odraslima, da su oni ciljna publika, a klinci se mogu privući stripom kroz dečje časopise, tipa Malog zabavnika. Možda mange i amerikanci imaju neke šanse (zbog prateće filmske produkcije).
Obi-wan Posted - 31/07/2011 : 08:31:09
quote:
Originally posted by alanford

quote:
Originally posted by dicmanjac

quote:
Originally posted by Paka01

A nije ti palo napamet da je to ilegalno



mislim raspitat se za ponovno izdavanje toga...buduci da to nije zanimljivo velikim kućama,vjerovatno bi prodali i nama pravo na to. a stripovi su vec napravljeni. kužiš.

Dosta je više reprinata ZS . Kol'ko Amera neobjavljenih kod nas ima...


Jedno su želje, a drugo realnost. Ako bi se Tim i Dasti bolje prodavao nego Batman, onda je potencijalnom izdavaču bolje ići na Tim i Dasti. Vjerujem da je lakše dobiti prava za T&D i jeftinije. HC integral sa nekoliko epizoda ili jednom cjelovitom, naklada 500 i u striparnice.
King Warrior Posted - 31/07/2011 : 06:37:53
Zasto ne napravite prvi korak sa nekom strip revijom? Tekstovi + amaterski stripovi domacih autora. Revije su trenutno in, Kisa, Parabellum itd...
alanford Posted - 31/07/2011 : 01:01:40
BTW. Super ideja Obi!
alanford Posted - 31/07/2011 : 00:59:46
quote:
Originally posted by dicmanjac

quote:
Originally posted by Paka01

A nije ti palo napamet da je to ilegalno



mislim raspitat se za ponovno izdavanje toga...buduci da to nije zanimljivo velikim kućama,vjerovatno bi prodali i nama pravo na to. a stripovi su vec napravljeni. kužiš.

Dosta je više reprinata ZS . Kol'ko Amera neobjavljenih kod nas ima...
dicmanjac Posted - 31/07/2011 : 00:00:52
quote:
Originally posted by Paka01

A nije ti palo napamet da je to ilegalno



mislim raspitat se za ponovno izdavanje toga...buduci da to nije zanimljivo velikim kućama,vjerovatno bi prodali i nama pravo na to. a stripovi su vec napravljeni. kužiš.
Paka01 Posted - 30/07/2011 : 23:18:49
A nije ti palo napamet da je to ilegalno
dicmanjac Posted - 30/07/2011 : 23:12:46
evo možda moja ideja nema veze sa ničim,ali vrijedi pokusati...da je bilo probat izdati ponovno ove neke stripove iz zlatne serije(koji nisu napeti izdavačkim kućama), npr.tim i dasti. http://www.zlatnaserija.freeiz.com/
izgleda da imaju ovde skenirane i pripremljene stripove samo za print.
mozda je lakse to nego progurati neki svoj strip.
ako je ideja glupa,nemojte bit oštri. lol
Nostromo Posted - 30/07/2011 : 22:36:20
quote:
Originally posted by Obi-wan

Priča se da je za The walking dead već netko otkupio prava...
Invincible (Nepobjedivi) je sjajan strip. No, možda prevelik zalogaj za početak. Ja bih to volio vidjeti u izdanju sličnom (istom) HC ultimate collection (možda netko od renomiranih izdavača)...




Koliko sam skužio Bookglobe se raspitivao prije četiri godine o tome. Četiri godine i još ništa.
Invincible može izdati samo renomirani izdavač u HC-u u luksuznom izdanju i prodati eventualno tristo komada u dvije godine. Ja ću ga kupiti, ti ćeš ga kupiti (drugi puta), dvadeset ljudi sa foruma će ga kupiti prvi tjedan i onda će se prodavati po tri knjige mjesečno godinama.
Nema sreće u pametnim i zabavnim stripovima za geekove jer je ciljna skupina provjereno tristo ljudi na dvadeset milijuna.
I pametni klinci se boje i bježe kao vrag od tamjana od toga da ih se slučajno ne poveže u društvu sa tim stvarima, cure bi im se smijale i samo pojačale cajke na svojim ipodima kada bi ih vidjele što čitaju.
Dakle da bi se uspjelo treba naći nešto što je više od stripa i da je široko dostupno; čitaj kiosci (jer striparnice su četiri na četiri milijuna ljudi). Mange u prvom naletu nisu uspjele (ali i dalje imaju veliki potencijal u budućnosti). Superjunaci isto nisu uspjeli (očigledno ih se poistovjećuje s nečim djetinjastim pa je strah od geek sindroma jak bez obzira na filmsku podršku).Dakle traga se za nečim što je zamotano u privlačan celofan zabave za malo odraslije (ispod površine ipak za tinejdžere), popraćeno podrškom filma/tv-a i okruženog hypeom nečega što je cool :). Dakle da kad u društvu prijatelja sedamnaestogodišnjaka kažeš da si kupio novi trejd TWD-a ne ispadneš ti idiot nego da idiotom bude proglašen onaj koji ti se smije. Jednostavnim riječima.
Cijena čak ne igra presudnu ulogu (što se pokazalo u puno primjera do sada). Onaj koga nešto zanima, kupit će to ako je cijena u razumnim okvirima. Dakle gotovo je svejedno da li nešto na kiosku košta 35 ili 40 kn. Onaj koga to ne zanima neće kupiti ni za pet kuna, onaj tko je zainteresiran platit će neku poštenu cijenu. Jedna runda za tri-četiri čovjeka je 50 kn tako da...
Raspisao sam se, sori :).
mcn Posted - 30/07/2011 : 22:17:37
> namakni nam nešto novca...

http://www.kickstarter.com/

mcn
Zlotvor Posted - 30/07/2011 : 22:11:21
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by supermark
supermark (financijski direktor)


Ok.
Počni polako tražiti sponzore.
Npr. ministarstvo kulture RH, tvojeg gradonačelnika, ljubitelje stripa koji bi posudili nešto novca (njihovi smo dužnici zauvijek). Uglavnom, posluži se mozgom i namakni nam nešto novca...

Da, nemoj bit ka Šuker!
Obi-wan Posted - 30/07/2011 : 22:01:03
quote:
Originally posted by supermark
supermark (financijski direktor)


Ok.
Počni polako tražiti sponzore.
Npr. ministarstvo kulture RH, tvojeg gradonačelnika, ljubitelje stripa koji bi posudili nešto novca (njihovi smo dužnici zauvijek). Uglavnom, posluži se mozgom i namakni nam nešto novca...
Obi-wan Posted - 30/07/2011 : 21:51:22
quote:
Originally posted by Nostromo

Obi zovi Djoleta ili Dekaru i pitaj ih za Walking Dead :). Koliko je para potrebno i u kojim snovima bi se to moglo naći u obliku trejda na hrvatskim kioscima. Sveščice su greška, kod nas prolazi samo nešto preko sto stranica, što klinci vide na tv-u, krv, akcija, pomodni zombiji, druga sezona se snima a hype je velik. I što je najvažnije ta priča je prerasla strip, što je dobro jer klinci ne znaju što bi sa nečim što je SAMO strip. Eto, desetak ljudi, četrdeset kn na kioscima, neplaćena reklama u medijima.


Ja baš i ne volim svjesčice (više sam za trejd ili integral).
Inače, kontaktirao sam prije par mjeseci Djoleta. Lijepo mi je objasnio osnovne stvari oko izdavaštva. Nisam išao u dubinu jer ja trenutno nemam novca za počinjanje nečeg takvog. No, shvatio sam da je to težak posao i traži dosta početnog ulaganja.
Obi-wan Posted - 30/07/2011 : 21:39:47
Priča se da je za The walking dead već netko otkupio prava...
Invincible (Nepobjedivi) je sjajan strip. No, možda prevelik zalogaj za početak. Ja bih to volio vidjeti u izdanju sličnom (istom) HC ultimate collection (možda netko od renomiranih izdavača)...
Nostromo Posted - 30/07/2011 : 21:14:38
Kao sveščica nije imalo nikakve šanse. Dva onda potpuno nepoznata stripa kod nas bez obzira na trud u takvom obliku nisu mogli uspjeti.
Grujah. Posted - 30/07/2011 : 20:55:10
Jeste, ali kao svescice, Walking Dead sa jedne strane Invincible sa druge.
Mairosu Posted - 30/07/2011 : 20:44:37
Nije li Walking Dead vec krenuo pa propao jedared ?
zkne Posted - 30/07/2011 : 20:39:04
Walking dead bio bi odlican izbor! Mogao bi uloziti dio sredstava i kao profesor pomoci u prevodjenju ili lekturi!
Nostromo Posted - 30/07/2011 : 20:15:04
Obi zovi Djoleta ili Dekaru i pitaj ih za Walking Dead :). Koliko je para potrebno i u kojim snovima bi se to moglo naći u obliku trejda na hrvatskim kioscima. Sveščice su greška, kod nas prolazi samo nešto preko sto stranica, što klinci vide na tv-u, krv, akcija, pomodni zombiji, druga sezona se snima a hype je velik. I što je najvažnije ta priča je prerasla strip, što je dobro jer klinci ne znaju što bi sa nečim što je SAMO strip. Eto, desetak ljudi, četrdeset kn na kioscima, neplaćena reklama u medijima.
supermark Posted - 30/07/2011 : 20:14:54
quote:
Originally posted by Obi-wan

Obi-wan (ministar finansija/precjednik svemira)
Paka01 (dizajn)




supermark (financijski direktor)
Zlotvor Posted - 30/07/2011 : 20:02:55
I'm in!
Ako ne mogu dati doprinos pameću i novcima, ja ću fizikalijom!
Uvik će se tražit skladištar i tako...
Šalu na stranu, i ja san student (čitaj: neman para), al' želia bi sudjelovat bilo kako.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000