forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Fibrarijum - samo dobri stripovi (tm)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
Mairosu Posted - 30/07/2011 : 19:36:20
Cesto osecam da se na ovom sajtu, donekle, zapostavljaju Fibrina izdanja (koliko god ovo apsurdno bilo). Dok za svakog SBE junaka mozete ocas posla citati recke na sajtu i milion komentara, doci do informacija o Fibrinim izdanjima cesto ume biti prilicno problematicno. Valja kopati po forumu "Izdavacki izlog", juriti clanove ovako ili onako za misljenja, i tako dalje i tako blize. Stoga, iz najbolje namere, otvaram thread u kojem ce korisnici moci da diskutuju o Fibrinim albumima (znaci, akcentujem ovo - ne da pitaju Markosa koliko je zenskog stripa ostalo na lageru ili da ga pitaju ka'ce Magicni Vetar i tome sl.). Nadam se da ce ova ideja naici na odziv publike, a ako ne ne naidje, uvek imamo katanac.

Slobodno pisite recenzije, duge utiske, krace utiske, malo duze, malo krace, kako god...ja cu otvoriti sezonu sa mojim pregledom biblioteke Orka, najistrajnije Fibrine edicije. Ocene su od * do ***** i predstavljaju, naravno, apsolutno subjektivno misljenje autora tj. mene u ovom slucaju.

Let's get it on.

OR1 - Bosanske Basne ... morbidno duhovit prikaz recentnog ratovanja je prvi u nizu Lavricevih bisera koje nam Fibra priredjuje. Price su uglavnom "bittersweet", negde vise jedno, negde drugo. Standout omnibusa : vinjeta o metalcima u rovovima. **** / *****

OR2 - Presveto Srce ... Jodo, po obicaju, tuce u establishment na svoj nacin, Moebius prati solidnim crtezom. Prica pocinje obecavajuce, iz lagane psihologije prelazi u satiru koje se drzi do kraja, ali tempo je neujednacen i poslednja trecina albuma malo "ispada" iz ritma po meni. Ipak, vredi procitati. ***1/2 / *****

OR3 - Tom's Bar ... Berardi/Milazzo a nije Ken Parker, prvi u nizu ovakvih izdanja u biblioteci Orka. Setne price o bivsem "heavyu" koji u penziji drzi kafanu, generalno zanimljivo stivo uz poslednju pricu u knjizi (onu sa bivsom ljubavnicom) koja udara u srce jako. Lepo. **** / *****

OR4 - IvanPiire ... posedujem, ali je jos na backburneru. N/A.

OR5 - Glista u bijegu ... relativno zabavan ali minor album od Lavrica, prica o sitnom kriminalcu koji upada u krupne probleme. ***1/2 / *****

OR6 - Pakao ... nemam. Jedina Orka koju nemam. Z'inat necu citam na Engleskom dok Markos ne uradi reprint :D N/A

OR7 - Detektiv Marvin : Slucaj Marion Colman ... i ovo je na backburneru. N/A

OR8 - Che ... medju Argentincima se vec duze vreme provlaci anekdota da je Oesterheld zavrsio onako kako je zavrsio zbog svog vise-nego-simpateticnog portreta Ernesta Che Guevare u stripu. Breccia x2 svojim tamnim, mracnim crtezom odlicno docaravaju zivotopis velikog revolucionara, a scenario se trudi da bude imparcijalan...koliko uspeva, zavisi od vasih politickih uverenja. Nezahvalno je oceniti ovaj strip ali od mene cetvorka, jer sam ipak blizi levom spektrumu. **** / *****

OR9 - Lucin Pogreb ... prilicno intrigantan naslov koji se odigrava slicno nekoj bizarnijoj Twilight Zone epizodi, uz lep, mastovit crtez i pricu kratkoj na scenariju ali dugoj na razmisljanju koje indukuje. Srdacna preporuka. ****1/2 / *****

OR10 - Autocesta Sunca ... road strip u pravom smislu te reci, Baruov magnum opus je saga o dvojici mladica iz razlicitih zivotnih sfera koje nevolja tera na avanturu diljem francuske niz cuveni "Autoroute du Soleil" (tj. A7/E15 Lyon-Marseille). Jedan od onih stripova koji je gresno poceti citati pred spavanje, jer spavanja onda nece biti. Dragulj. ***** / *****

OR11 - Biljeske za ratnu pricu ... antiratna shtorija iz pera coveka koji je rat video na TVu automatski izaziva prezir kod nas Balkanaca (koji smo svi videli rat na neki nacin i to jako blizu), ali opet, kako sam naveo vec drugde po forumu, ima neku jaku dozu iskrenosti i dubokih osecanja. Pola zvezde manje zbog skaradnog crteza, inace vredi odraditi. ***1/2 / *****

OR12 - Tiki ... eco-basna iz pera Berardija (crtez by, da ne poverujete, Milazzo) koju sam cini mi se vec procitao samo pod Mr. No firmom. Lep crtez, ali prica je za jedno popodne. Meni nista specijalno. *** / *****

OR13 - Evropa ... krvava odiseja Srbina Zileta, koji 90tih odlazi u EU kako bi kriminalnim radnjama izbrisao ratna secanja i popravio svoj ekonomski stadijum, remek je delo ex-SFRJ, i zasto ne reci, svetskog stripa. Lavric pazljivo balansira stereotipe sa stvarnim licnostima, preplice sudbine vise gastarbajtera i slika gorku, oporu sliku nekad skladnog drustva u poodmaklom stadijumu raspada. Mucno, gorko, fantasticno, obavezno. ***** / *****

OR14 - Mali Blues sa Zapadne Obale ... jos jedan francuski "road trip", ali ovaj put mnogo cinicniji i ozbiljniji nego Baruov. Manchette i Tardi uzimaju klasican hitchcockovski "pogresan covek na pogresnom mestu u pogresno vreme" hook i uvlace nas u mali privatni pakao glavnog protagoniste. Fantastican album ***** / *****

OR15 - Mort Cinder ... serijal koji pamtim po dobru jos iz stripoteke nije izneverio u svom integralnom izdanju, mada, kvalitet prica je neujednacen i nisam odusevljen bas bas svime. Vredi ga procitati jos jednom, dotle **** / *****

OR16 - Fulu ... Trillo/Risso i zanimljiva, ali predugacka i malo isforsirana prica o mladoj crnoj robinji koja ima neke "magicne" kvalitete. Prelep crtez, ali me prica nije odusevila koliko sam mozda zeleo. ***1/2 / *****

OR17 - Sharaz-De ... nisam procitao. Samo prelistao. Crtez je wow, ali moram procitati pre ocene. N/A

OR18 - Altai & Johnson ... Sclavijevi scenaristicki poceci i pitka kolekcija one-note viceva o dvojici smotanih privatnih detektiva iz San Francisca, svojevrstan kontra-homage Dirty Harry filmovima. Kvalitet opada kako album odmice, doduse. Zabavna razbibriga, nista vise. ***1/2 / *****

OR19 - Hodocasnik Zvijezda ... svojevrstan exploration-era Star Trek i kolekcija eklekticnih pricica o jedrenjaku koji plovi kosmosom. Neke price bodu u centar, ali vecina mi je nekako besciljna, bas kao i sam jedrenjak. Nedostatak bookending price takodje smeta - meni barem. *** / *****

OR20 - Welcome to Springville ... jos ne procitah. N/A

OR21 - Balada o Halo Jones ... tek kupio. N/A

OR22 - Light & Bold ... Trillo i Bernet se zezaju na temu hladnog rata i superspijunskih filmova, ali rezultat je mlak i prosecan. Par dobrih gegova ali ne na nivou koji bi opravdao potpisane. **1/2 / *****

OR23 - Kolekcionar ... izuzetno misticna i intrigantna prica iz pera Sergia Toppija, Kolekcionar je omnibus prica o coveku cudnog hobija i jos cudnijih kvaliteta. Obozavam sve u vezi ovog stripa - od aure misterije koja okruzuje sve likove, do Toppijeve umetnosti. Ne ostavlja ravnodusnim...nikako. ***** / *****

Eto toliko od mene. Uskoro cu se pozabaviti i Kolorkom, i drugim izdanjima. Uletite i vi, pripomognite.

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
talicnitom Posted - 11/07/2020 : 10:16:25
Evo i mojih deset:

1. Bilo jednom u Francuskoj
2. Ubojica
3. Sahist
4. Aldebaran
5. Casni ljudi
6. Stare prdonje
7. Tyler Cross
8. Svagdanja borba
9. Papak
10. Dani sto nestaju
corto33 Posted - 11/07/2020 : 10:01:25
Nakon 34 glasova ovo je top 10:

quote:
Bilo jednom u Francuskoj - 20 glasova
Aldebaran - 16 glasova
Sedam života kopca - 15 glasova
Gospodari ječma - 15 glasova
Svagdanja borba - 15 glasova
Stare prdonje - 12 glasova
Hombre - 10 glasova
Naša majka rat - 10 glasova
Velika Šninkelova moć - 7 glasova
Dani što nestaju - 7 glasova

zare80 Posted - 11/07/2020 : 03:51:05
quote:
Originally posted by Paka01

Djeca čitaju stripove, nije da nisu, samo se to možda i ne vidi ovako na prvu. Nekidan majka od te nećakinje šalje fotografiju kako ova opet ispočetka čita te iste stripove koje ima, tako da joj baš danas donosim nešto novih. A igrom slučaja sam danas u Makarskoj vidija curicu od nekih 9-10 godina kako priko rive prolazi s dvi knjige Bookglobeovog Asterixa. Ima takvih slučajeva, samo šta to baš i ne primjećujemo

Verujem da decu mozes vrlo lako usmeriti dok su mala jer te kopiraju. Tako sam je krenuo gledajuci caleta, pa sam mu iscepao i isvrljao mali deo ZS LMS kolekcije ali tada je ljude za to bolelo uvo. Moja devojcica od godinu i po, sedi pored mene dok citam i pazljivo gleda, videcemo sta ce biti 😀
Elem klinci ce razviti neki svoj pravac, ali da se na njih u svemu moze uticati moze. Mislim da ljubav prema stripu koji smatramo umetnoscu, ne moze biti losa nikako, ali se mora pazljivo birati sta dati.
Paka01 Posted - 10/07/2020 : 13:58:39
Ja bi samo kratko htio prokomentirati kako mi je super što je Fibra pokrenula imprint za dječje stripove. Imam nećakinju od 8 godina i općenito je onako avanturističkog duha, voli se igrati vani po prirodi i slično, a voli i čitati tako da sam baš išao vidit oće li joj se svidit stripovi. Prvo bi joj s vrimena na vrime donosija svoje stare Miki Maus stripove i to joj se strašno svidilo pa sam joj kupija prve dvi Hilde jer mi se činilo da će joj odgovarat. Uglavnom, oduševljena je, pročitala ih je po 2-3 puta i jedva čeka nastavke, tako da ću joj uskoro donit i treću knjigu, pa nakon toga i ostale

Djeca čitaju stripove, nije da nisu, samo se to možda i ne vidi ovako na prvu. Nekidan majka od te nećakinje šalje fotografiju kako ova opet ispočetka čita te iste stripove koje ima, tako da joj baš danas donosim nešto novih. A igrom slučaja sam danas u Makarskoj vidija curicu od nekih 9-10 godina kako priko rive prolazi s dvi knjige Bookglobeovog Asterixa. Ima takvih slučajeva, samo šta to baš i ne primjećujemo
kifi Posted - 10/07/2020 : 13:03:35
Mojih 10
1. Potraga za pticom vremena
2. Gospodari ječma
3. Aldebaran
4. Indijansko ljeto
5. Djeca kapetana Granta
6. Veliki mrtvac
7. Posvojenje
8. Zvjezdani dvorac
9. Potkazivač
10.Preživjeli
AleksandarN Posted - 10/07/2020 : 12:04:38
Dosta toga je ostalo da se procita ali od procitanog bez redosleda favorizovanja:

Aldebaran i ostali nastavci
Gospodari ječma
SOS Sreća
Potez kredom (imam Modesty izdanje ali nema veze)
Velika Šninkelova moć (imam BP izdanje ali nema veze)
Stare prdonje (imam Makondo izdanje ali nema veze)
Jonas Fink
Dani što nestaju (uprkos prosecnom crtezu)
Priča bez junaka (nepravedno potcenjen strip!)
Melvile / Priča o Saulu Milleru (oba Melvila zasluzuju mnogo vise paznje ali sam siguran da ce dobiti zasluzeno mesto kad mnogima legne prica i crtez)
Poli Posted - 10/07/2020 : 11:39:08
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Niko da pomene "Pet bagdadskih pripovjedača"?!?
Ponekad se osećam kao Leonardo di Kaprio u Scorseseovom filmu "Shutter Island": mislim da su svi drugi ludi, a u stvari sam lud ja.

quote:
Originally posted by Zula

Izazov prihvaćen!

008 Pet bagdadskih pripovjedača
034 Naša majka rat
036 Ljepotica
040 Jednog proljeća u Černobilu
048 Diplomatske kronike
081 Moć nevinih
086 Smrt caru!
088 Velika Šninkelova moć
120 Tyler Cross
126 Ardalen

Teško je ovo, bar je još 15 ravnopravnih.
Pročitanih 103/160 (još 7 čeka čitanje).

029 Svagdanja borba (ovaj genijalan strip imam u većem formatu pa ukupno nije u prvih 10 kolorki 😉)

Korg Posted - 10/07/2020 : 11:30:55
quote:
Originally posted by Shaner

Molio bih cijenjene kolege Korga i Peyu da budu malo pažljiviji pri sastavljanju svojih lista. Svebor i Plamena, Matteo, Družina od sumraka, V kao Vendetta, te Plašt i očnjaci nisu Kolorke.

Kakva nesmotrenost

Onda Markiza od Anaona in, SiP out
KuntaKinte Posted - 10/07/2020 : 10:56:11
Niko da pomene "Pet bagdadskih pripovjedača"?!?
Ponekad se osećam kao Leonardo di Kaprio u Scorseseovom filmu "Shutter Island": mislim da su svi drugi ludi, a u stvari sam lud ja.
DiSkAcH Posted - 10/07/2020 : 10:43:43
quote:
Originally posted by anto

quote:

Nakon 17 popisa (uključujući Gil-galadov iz videa), navedeno je 69 različitih Kolorki, a top10 (to jest 12) izgleda ovako:

1. Bilo jednom u Francuskoj - 11 glasova
2. Svagdanja borba - 10 glasova
3. Aldebaran - 8 glasova
4. Sedam života kopca - 7 glasova
Naša majka rat - 7 glasova
6. Stare prdonje - 6 glasova
7. Gospodari ječma - 5 glasova
8. Časni ljudi - 4 glasa
Dani što nestaju - 4 glasa
Velika Šninkelova moć - 4 glasa
Hombre - 4 glasa
Diplomatske kronike - 4 glasa

quote:

Aldebaran
Bilo jednom u Francuskoj
Svagdanja borba
Naša majka rat
Sedam života kopca
Hombre
Esteban
Moć Nevinih
Petar Pan
Tyler Cross
Dani što nestaju

jbga,morao sam jedanaest naslova.

sedam naslova koje sam nabrojao su na listi najboljih,i to me raduje;četiri preostala su Tajler Kros,Petar Pan,Moć Nevinih i Esteban;TC je relativno nov naslov,a i ima crtež koji nije baš realističan,pa kapiram zašto nije u vrhu (iako je topčina od stripa);Esteban je ista priča (nekonvencionalniji crtež),i baš mi je žao,jer je u pitanju preeeedivan strip.
Moć nevinih,top akcioni strip sa prepametnim scenarijem LikaBrunšviga se nije primio međ fibrofilima,ali dobro,oni su ti koji gube što ima je ovo izmaklo na radaru sjajnih stripova.Petar Pan...izgleda da Loazel i nije cenjen kako sam mislio da jeste na ovim prostorima.

Sa druge strane,ostali sa liste a koima nisam dao glas:
Stare prdonje - ovo je zaista vrhunski serijal,ali imam ga od Makonda pa ga nisam uzeo u razmatranje;Velika Šninkelova moć - sjajan strip;Gospodari ječma - odličan strip,mada je slaba završnica malo pokvarila celokupnu sliku.
Časni ljudi i Diplomatske hronike - još dva sjajna naslova,ali ne tako sjajna kao neki nabrojani.

Ma ti se ovoga ulovio kao da je to zadnje, pa vjerujem da je većini kao i meni top10 jednostavno premalo za nabrojati sve odlične stripove koje je Fibra izdala.
Recimo baš Moć Nevinih koji spominješ i nastavak su jako dobri stripovi, ali eto, neki su mi ipak mrvicu draži jer ja naginjem više prema SFu.
Glori Posted - 10/07/2020 : 10:39:23
Ljepota tame
Odgoda
Papak
Fotograf
Svagdašnja borba
Djeca kapetana Granta
Veliki Mrtvac
Killiana song
Put kraljica
Sami
sir_oliver Posted - 10/07/2020 : 01:07:48
009. Aldebaran
019. Ljepota tame
020. Gospodari ječma
028. Bilo jednom u Francuskoj
039. SOS Sreća
046. Sedam života kopca
047. Kililana song
066. Jedna noć u Rimu
100. Zlato i krv
122. Ar-Men, živi pakao
Tonto Posted - 09/07/2020 : 22:52:04
Putovanje u Italiju
Aldebaran
Lulu
Svagdanja borba
Bilo jednom u Francuskoj
Sedam života kopca
Juan Solo
Dieter Lumpen
Časni ljudi
Potez kredom
izivko Posted - 09/07/2020 : 22:13:43
Evo i mojih Top 10

Njujorški triptih
Universal War One
Delirična svakodnevnica
Vječni rat
Maggy Garrisson
Ardalen
Hombre
Žalopojka za izgubljenim pustarama
SOS sreća
Green Manor
borg Posted - 09/07/2020 : 21:57:22
A zašto samo kolorke kad su najbolji Fibrini stripovi van kolorki?
Od svih ovih kolorki koje sam do sada pročitao Prdonje i Svagdanja borba bi mogle da uđu u top 20 Fibri. Ostale kolorke dobre, ali...

Potez kredom
Stare prdonje
Ardalen
Rebetiko
Bilo jednom u Francuskoj
Svagdanja borba
Ja, Francois Villon
Abelard
Alvin
Love

udarnik007 Posted - 09/07/2020 : 20:05:18
Od 160 kolorki procitao sam 117. Ostale čekaju slobodno vrijeme.
Nekih 10 najboljih, bez redoslijeda, bilo bi
1-Potočići
2-Aldebaran
3-Fotograf
4-Gospodari ječma
5-Bilo jednom u Francuskoj
6-Portugal
7-Vječni rat
8-Come prima
9-Ja, Francois Villon
10-Dani što nestaju
Izbor je jako težak i u prosjeku mi nema loše osim
"Mirisa gladnih dječaka".
john connor Posted - 09/07/2020 : 19:41:42
Svagdanja Borba
Ekvinociji
Bilo jednom u Francuskoj
Tyler Cross
Portugal
Gospodari jecma
Abelard
7 zivota kopca
Zlato i krv
Stare prdonje

Nisam jos procitao Dani koji nestaju, oba dela Moci nevinih, ali to je to...tu su pri vrhu i Koma, i Aama...
Ne razumem ovaj hajp oko Ubojice, meni cist prosek npr...
lwood Posted - 09/07/2020 : 19:11:26
Top 10,bez redoslijeda

Sedam života kopca
Hombre
Jednog proljeća u Černobilu
Putovanje na samotne otoke
Dvorska luda
Ar men,živi pakao
Veliki Mrtvac
Šuma djevica
Delirična svakodnevica
Učitelj mačevanja
anto Posted - 09/07/2020 : 16:40:28
quote:

Nakon 17 popisa (uključujući Gil-galadov iz videa), navedeno je 69 različitih Kolorki, a top10 (to jest 12) izgleda ovako:

1. Bilo jednom u Francuskoj - 11 glasova
2. Svagdanja borba - 10 glasova
3. Aldebaran - 8 glasova
4. Sedam života kopca - 7 glasova
Naša majka rat - 7 glasova
6. Stare prdonje - 6 glasova
7. Gospodari ječma - 5 glasova
8. Časni ljudi - 4 glasa
Dani što nestaju - 4 glasa
Velika Šninkelova moć - 4 glasa
Hombre - 4 glasa
Diplomatske kronike - 4 glasa

quote:

Aldebaran
Bilo jednom u Francuskoj
Svagdanja borba
Naša majka rat
Sedam života kopca
Hombre
Esteban
Moć Nevinih
Petar Pan
Tyler Cross
Dani što nestaju

jbga,morao sam jedanaest naslova.

sedam naslova koje sam nabrojao su na listi najboljih,i to me raduje;četiri preostala su Tajler Kros,Petar Pan,Moć Nevinih i Esteban;TC je relativno nov naslov,a i ima crtež koji nije baš realističan,pa kapiram zašto nije u vrhu (iako je topčina od stripa);Esteban je ista priča (nekonvencionalniji crtež),i baš mi je žao,jer je u pitanju preeeedivan strip.
Moć nevinih,top akcioni strip sa prepametnim scenarijem LikaBrunšviga se nije primio međ fibrofilima,ali dobro,oni su ti koji gube što ima je ovo izmaklo na radaru sjajnih stripova.Petar Pan...izgleda da Loazel i nije cenjen kako sam mislio da jeste na ovim prostorima.

Sa druge strane,ostali sa liste a koima nisam dao glas:
Stare prdonje - ovo je zaista vrhunski serijal,ali imam ga od Makonda pa ga nisam uzeo u razmatranje;Velika Šninkelova moć - sjajan strip;Gospodari ječma - odličan strip,mada je slaba završnica malo pokvarila celokupnu sliku.
Časni ljudi i Diplomatske hronike - još dva sjajna naslova,ali ne tako sjajna kao neki nabrojani.
sumohrvat Posted - 09/07/2020 : 16:12:59
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Potočići
Aldebaran
Papak
Gospodari ječma
Naša majka rat
Sedam života kopca
Časni ljudi
Markiz od Anaona
Stare prdonje
Tyler Cross

Bravo za odabir Potočića... Stvarno fin strip. Vjerujem da ga dosta ljudi nije ni čitalo jer nije među onim razvikanijim naslovima pa možda i zato ga tako malo ljudi hvali.
NESVRSTANI Posted - 09/07/2020 : 10:18:36
Potočići
Aldebaran
Papak
Gospodari ječma
Naša majka rat
Sedam života kopca
Časni ljudi
Markiz od Anaona
Stare prdonje
Tyler Cross
zare80 Posted - 09/07/2020 : 02:50:33
Prvi mi jeste licno najznacajnija kolorka, iako prvo izdanje nije kolorka, a ostali su random poredjani:
1. Svagdanja borba
2. Papak
3. Zlato i krv
4. Sedam zivota kopca
5. Vjecni rat
6. Ubojica
7. BJUF
8. Irena
9. Ardalen
10. Come prima
11. Aldebaran (ako vec nesto mora da otpadne)

Meni licno Orka jaca kvalitetom, ali to sad nije tema. Ispali su neki bitni autori, ali morali bi imati top 20 onda 😀
petarStripovi10 Posted - 08/07/2020 : 22:05:46
Čovjek s Filipina
Ljepota tame
Gospodari ječma
Naša majka rat
SOS Sreća
Vječni rat
Hombre
Indijansko ljeto
Makaroni!
Velika Šninkelova moć
risbozg Posted - 08/07/2020 : 21:54:17