forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Opskurni gradovi 1 - 4

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 15/06/2011 : 13:01:39


Mladoga službenika grada Xhystosa Franza šalju na misiju u daleki Samaris. Neprestane glasine spominju nestanke, a Franzovi prijatelji uzaludno ga pokušavaju odgovoriti od putovanja. Franz ipak na kraju stiže u Samaris. Luta gotovo napuštenim gradom zavodljive i varljive arhitekture i dopušta da ga privuče i zavede tajanstvena mlada žena. Hoće li uspjeti pobjeći tom gradu čiji se pipci pružaju na sve strane?

Prvi album iz serije Nepoznati gradovi, Bedemi Samarisa prvi je put objavljen 1983. godine. Ovo novo izdanje koristi novi fotofilmski tisak, čime na puno vjerniji način vraća originalne boje. Nakon Bedema Samarisa slijede 32 dosad neobjavljene stranice koje na jednom mjestu donose fragmente druge priče, Tajne Pâhryja.

Opskurni gradovi 1 • Bedemi Samarisa • 96 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • tvrdi uvez • Scenarij Benoît Peeters • Crtež François Schuiten • Prijevod Goran Marinić • Lektura i redaktura Mate Kapović • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.6.2011. • Cijena 130 Kn



Urbicande. Gord, veličanstven, očaravajuć grad. Njegove linije, čistoće kakvoj nema ravne, kod svih izazivaju divljenje; možda ga njegov sjaj čini gradom nad gradovima u svijetu Opskurnih gradova.
Ipak, urbatekt Eugen Robick, jedan od najvećih majstora tog arhitekturnog zračenja [ovo mi je čudno malo, ali ne znam šta bi s tim], nije zadovoljan. Komisija gradskih otaca, stvarna vlada Urbicandea, odbija gradnju trećeg mosta u gradu. Taj bi most, tvrdi Robick, ponovno uspostavio teško ugroženu gradsku ravnotežu. U tom kontekstu političke i emocionalne napetosti na Robickovu radnom stolu pojavljuje se čudnovat predmet: probušena kockasta struktura nepoznatog porijekla od naizgled neuništiva materijala koja se počinje polako povećavati i umnožavati...

Preko dvadeset godina nakon premijernog objavljivanja, Urbikandska groznica nije stekla nijednu boru. Majstorski album koji impresionira umijećem, strastven od početka do kraja, i koji je i danas jedna od glavnih epizoda ciklusa Opskurnih gradova.

Opskurni gradovi 2 • Urbikandska groznica • 112 stranica • C/B • 215 x 280 mm • tvrdi uvez • Scenarij Benoît Peeters • Crtež François Schuiten • Prijevod Goran Marinić • Lektura i redaktura Mate Kapović • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.6.2011. • Cijena 130 Kn




Giovanni Battista jedan je od bezbrojnih staratelja neizmjernog Tornja nepoznatih granica na čije su postojanje nadređeni, čini se, zaboravili. Umoran od čekanja Inspektorova posjeta, Giovanni odlučuje krenuti u potragu za njim. Tijekom teške potrage, susrest će Eliasa Aureolusa Palingeniusa koji čuva čudna platna i zaljubit će se u mladu Milenu, a kad nastavi uspon, okolnosti će ga vući od iznenađenja do iznenađenja.


Opskurni gradovi 3 • Toranj • 112 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • tvrdi uvez • Scenarij Benoît Peeters • Crtež François Schuiten • Prijevod Goran Marinić • Lektura i redaktura Mate Kapović • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.6.2011. • Cijena 130 Kn



Putovanje u Armiliju priča je o dvoje djece koja dirižablom putuju od Mylosa do Armilije. Mladi Ferdinand nosi formulu kojom se mogu ponovno pokrenuti kotačići vremena i mora je predati profesoru Pymu na dalekom sjeveru. Ali jesmo li sigurni da se ovo putovanje stvarno zbiva? Nije li prije moguće da je čitavu priču u unutrašnjosti tvornice u Mylosu odsanjao Ferdinand, čitatelj zabranjenih knjiga?

Putovanje u Armiliju sad prate tri druge priče: Nagnuta Mary, Mjesečevi konji i Biser.

Opskurni gradovi 4 • Putovanje u Armiliju • 112 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • tvrdi uvez • Scenarij Benoît Peeters • Crtež François Schuiten • Prijevod Goran Marinić • Lektura i redaktura Mate Kapović • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.6.2011. • Cijena 130 Kn

Besplatan preview prva tri albuma možete pogledati ovdje:
http://www.fibra.hr/index.asp?cat=4

Ugodno čitanje!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 09/03/2023 : 11:05:22
btw - ako vas put zanese u Brisel, obavezno posjetiti striparnicu Brusel u strogom centru grada. Interier uglavnom kao iz istoimenog albuma Opskurnih gradova, znači malo posebno i drukčije nego što je uobičajeno.
Aco Posted - 09/03/2023 : 11:03:08
Pročitao prva 2 i pol albuma. Zanimljivo prije svega zbog crteža, ali nismo (još) kliknuli sa Gradovima očito. Previše je to nejasno, otvoreno, ne znaš kamo će ići. Raspleti (bar meni) teško razumljivi. Možda kad pročitam sve bude bolje.

Samo izdaje bonbona. Papir odličan, jedino je font u oblačićima sa rukopisom malo teže čitljiv).

Crtež je poseban, mislim da je ovo jedini strip gdje su pozadine i akhitektura puno zanimljivije od samih likova. S te strane odlično.
borg Posted - 02/11/2021 : 12:23:02
Po meni tri najbolja: Toranj, Urbikandska groznica i Nagnuto dijete. Pa onda ostali, s tim što Teorija zrna pijeska malo odudara, jer se oslanja na magiju, ali i dalje jako dobro uklopljen u ceo serijal i Putovanje u Armiliju koji mi je nekako najslabiji.
I svi su različiti. Nemaš neki kao Toranj. A opet i ne mnogo drugačiji.
BeaGea Posted - 02/11/2021 : 12:07:27
Koji dio je najsličniji Tornju od preostalih osam?
Odoakar Posted - 02/11/2021 : 11:00:37
Šteta što je prvi broj rasprodan, morat ću malo proći po striparnicama jer se po previewu čini jako zanimljiv.
kasper Posted - 02/11/2021 : 11:00:08
quote:
Originally posted by corto33

Toranj je i najbolji od svih 9 integrala. Barem meni.



toranj dominira
corto33 Posted - 02/11/2021 : 10:52:42
Toranj je i najbolji od svih 9 integrala. Barem meni.
BeaGea Posted - 02/11/2021 : 10:34:30
Toranj

Odličan s fantastičnim krajem koji sve objašnjava. Baš mi je fino leglo nakon Muške može.
Markos Posted - 11/09/2013 : 23:24:59
Da, tako ce ici. Dodatci su isto u planu, ali vjerojatno ne tako brzo.
JAH WOBBLE Posted - 11/09/2013 : 22:58:24
Za Markosa:
Pretpostavljam da će se u devet predviđenih albuma, pored prva četiri, naći:
5. Brüsel
6. L'enfant penchée
7. L'ombre d'un homme
8. La frontière invisible (integral)
9. La Théorie du grain de sable (integral)

Odnosno, da za sada nije u planu SOUVENIRS DE L'ETERNEL PRESENT? Ovaj album se vodi kao dodatak, razmišljam da ga uzmem.
supermark Posted - 09/09/2013 : 19:39:17
procitao prvu knjigu
odlicno i slojevito,
procitat cu ponovno danas/sutra da pohvatam izgubljene konce, jer je preslojevto djelo za jedno citanje
prva prica najbolja, druge mi nisu bas sjele, nekako su... nezavrsene

jedino me uzasno izritirao onaj rukopis u zadnjoj priči, odustao sam nazivciran nakon par pisama
stbojan Posted - 01/04/2013 : 23:47:09
Nadasve neverovatan i cudan serijal... izuzetno zanimljive price koje ti daju mogucnost slobodnog tumacenja i razumevanja radnje i toka stvari tokom citanja svake knjige... da bi na kraju svake od njih dosao tamo gde je ovaj sjajan dvojac i zeleo da te odvede. Crtez je apsolutno maestralan i iskreno sam uzivao u svakoj stranici...
Ako bih morao da izdvojim jednu knjigu, onda bi to bila treca (Toranj)... slojevita i vrlo interesantna epizoda po svim aspektima, sa neobicnim detaljima...
Ono sto mi sa jedne strane nedostaje, a sa druge upravo daje tu draz i uzivanje u citanju, jeste nedostatak uvida u celinu... gde ovo vodi, sta ce sveukupno da zaokruzi pricu o gradovima, da im da smisao i koja sustina proizilazi iz svega... verujem da ce ostatak serijala da pomogne u razumevanju navedenog...
Uistinu neobican... neobican... strip serijal...
anto Posted - 15/10/2012 : 09:58:34
Opskurni gradovi su mi sasvim pristojni stripovi.Niti su me razočarali,niti oduševili.Da je kraj u Bedemima Samarisa i u Tornju bio po mom ukusu, možda bih se i oduševio, ovako sam samo zadovoljan uloženim novcem.

1.Bedemi Samarisa - strip koji se brzo čita, odlične atmosfere;jako mi je bio zanimljiv do poslednje stranice.Nažalost,način na koji sam ja razumeo kraj mi je donekle pokvario celokupan utisak.
Tajne Pahrija - 1. priča ok, 2.mi nije legla

2.Urbikandska groznica - najbolji strip iz ove ture.

3.Toranj - žao mi je što mi se kraj nije svideo, da ne kažem što ga nisam razumeo; da jeste, ovaj bi mi strip bio pravo otkrovenje.

4.Putovanje u Armiliju - super ideja za strip (kao uostalom i kod prethodna tri albuma).Prvo sam se začudio zašto je priča prilagođena mlađem uzrastu (za razliku od ostalih Opskurnih gradova), ali se onda setih zašto je to tako, odnosno ko ju je napisao, i sve je leglo na svoje mesto.

Dr. Zistis Posted - 11/10/2012 : 20:34:13
quote:
Originally posted by dcopic

Opskurni gradovi 6/10
Bedemi Samarisa- grad sa pomičnm stijenama. Urbikandska groznica- mala kocka na stolu koja rastući u nedogled na kraju nestaje
utječući na sve aspekte života u gradu. Toranj- zanimljiva priča o održavatelju jednoga ogromnog tornja sa nezanimljivim završetkom.
Putovanje u Armiliju- zanimljiva avantura sa dirižbalom i još tri kratke priče... Sve u svemu, nije me previše oduševilo...



Procitao samo Bedeme Samarisa...ne i ostala tri...nekako sam hteo ostaviti vremena,ne da sve procitam odjednom...cudni stripovi sa ovom Kafkijanskom atmosferom...ako je suditi po samarisu nikako losi, ali jako sporo se citaju...
Raven84 Posted - 10/10/2012 : 11:33:57
Autor dolazi na CRŠ, jedva čekam. Ovo mi je jedan od dražih stripova, i izdanje je prekrasno, a sad će biti uljepšano i s potpisom. :)
kasper Posted - 26/08/2012 : 11:06:41
Procitao Urbikandska groznica. Dosadnikav strip, iako je ideja odlicna.
Crtez jako dobar.
DeeCay Posted - 13/06/2012 : 22:11:24
Osećaj neiscrpnosti opusa - Brüsel ili Bruxelles
(Benoît Peeters & François Schuiten: Opskurni gradovi)

Esej by Zoran Đukanović


Ući u Opskurne gradove je kao ući u san koji dugo traje. Mogu se isto tako uporediti s ogromnom katedralom (čak i vizuelno, to je sasvim opravdano). Prilazili joj od spolja ili iznutra, ostajemo gotovo nemi pred njenom složenošću i lepotom koju su stvorili dvojica tihih opsenara i čarobnjaka, Benoît Peeters i François Schuiten...


ziki Posted - 03/06/2012 : 23:53:40
Pročitao sva četiri i sviđaju mi se, iako ću morati pročitati još jednom da sve sjedne na svoje mjesto. Baš ima nešto mistično u cijelom serijalu.
dcopic Posted - 28/02/2012 : 07:57:19
Opskurni gradovi 6/10
Bedemi Samarisa- grad sa pomičnm stijenama. Urbikandska groznica- mala kocka na stolu koja rastući u nedogled na kraju nestaje
utječući na sve aspekte života u gradu. Toranj- zanimljiva priča o održavatelju jednoga ogromnog tornja sa nezanimljivim završetkom.
Putovanje u Armiliju- zanimljiva avantura sa dirižbalom i još tri kratke priče... Sve u svemu, nije me previše oduševilo...
PurgerII Posted - 27/02/2012 : 09:45:38
quote:
Originally posted by konj87

quote:
Originally posted by PurgerII
Ako je to točno, onda je ovaj naš prijevod netočan, jer engleska riječ "obscure" na hrvatskom ne znači "opskurno".

Engleska riječ "obscure" znači "zasjenjeno/zamračeno/skriveno iza nečeg", a o tome se u serijalu doslovce i radi: O planetu s druge strane Sunca, dakle o planetu koji je (za promatrača sa Zemlje) zasjenjen Suncem, tj. skriven iza Sunca.



opskuran -rna, -rno lat. (obscurus) mrk, mračan, taman, zlogalsan, potajan, skrovit, skriven, prikriven, nepristupačan, nejasan, nerazgovjetan, mutan, nerazumljiv, neshavtljiv, maglovit, neodređen, neznan, nepoznat, neznatan, neslavan, neugledan
Bratoljub Klaić, Rječnik stranih riječi



Ne kužim zašto si boldao značenja "mračan" i "taman" osim ako ne misliš da to znači isto što i "zasjenjen/zamračen/skriven iza nečeg". Iako u stvarnosti to ne znači.

Slično vrijedi i za "skrovit", dok "skriven" i "prikriven" mogu biti značenja o kojima govorim, ali treba uočiti kako su ona "utopljena" u cijelom moru drugih značenja koja s onim pravim nemaju puno veze.

Ipak, ne bih želio da se ova moja intervencija shvati kao pretjerano cjepidlačenje. Sasvim je jasno da nije jednostavno prevoditi očito višesmislene naslove s jezika koji hrvatskom nije srodan i drago mi je čuti da su i u Fibri bili svjesni težine tog zadatka kad su ga se uhvatili.

Uzgred, još se nije javio odličan govornik francuskog jezika, jer sam se i u prvom postu ogradio rekavši kako svoju dilemu temeljim samo na (neslužbenom) engleskom prijevodu.
konj87 Posted - 20/02/2012 : 01:42:24
quote:
Originally posted by PurgerII
Ako je to točno, onda je ovaj naš prijevod netočan, jer engleska riječ "obscure" na hrvatskom ne znači "opskurno".

Engleska riječ "obscure" znači "zasjenjeno/zamračeno/skriveno iza nečeg", a o tome se u serijalu doslovce i radi: O planetu s druge strane Sunca, dakle o planetu koji je (za promatrača sa Zemlje) zasjenjen Suncem, tj. skriven iza Sunca.



opskuran -rna, -rno lat. (obscurus) mrk, mračan, taman, zlogalsan, potajan, skrovit, skriven, prikriven, nepristupačan, nejasan, nerazgovjetan, mutan, nerazumljiv, neshavtljiv, maglovit, neodređen, neznan, nepoznat, neznatan, neslavan, neugledan
Bratoljub Klaić, Rječnik stranih riječi
Raven84 Posted - 17/02/2012 : 14:40:25
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by Raven84
Bas je nakladnicima tesko kad uz prijevod, lekturu, dizajn, troskove, skladiste, prava, mailove itd. jos moraju i paziti kakvu vrstu papira kupci vole, jer ne daj Bože da bude sjajni,



Papir je sve!


Da, taj se komentar odnosio bas na tebe.
jaki Posted - 17/02/2012 : 14:13:57
Škuri gradovi
jaki Posted - 17/02/2012 : 14:13:18
quote:
Originally posted by Raven84
Bas je nakladnicima tesko kad uz prijevod, lekturu, dizajn, troskove, skladiste, prava, mailove itd. jos moraju i paziti kakvu vrstu papira kupci vole, jer ne daj Bože da bude sjajni,



Papir je sve!
Amos Posted - 17/02/2012 : 13:57:24
Što se tiče Fibrinih prijevoda, govoreći iz perspektive hrvatskog jezika, kritizirati ih mogu samo nepismeni ljudi.
Oko nekih drugih stvari koje Fibra radi se možda može polemizirati, ali za prijevode nema potrebe jer su odlični..

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000