forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 vrucina i vlaga - neprijatelji stripova

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
zveles Posted - 28/07/2005 : 18:27:25
dobro je poznato da su vrucina i vlaga jako stetni za stripove. toplina moze unistiti ljepilo kojim su ovi zaljepljeni, a vlaga moze pogodovati da papir brze strune.
kod mene je zadnjih nekoliko dana (slavonija, nemoj da neko zbija salje s papua-om ) 100 postotna vlaga u zraku i tijesim se da su mi stripovi ipak dobro zasticeni u najlonskim vrecicama, ispod stakla, na policama.
kako drugi opaki kolekcionari to rijesavaju? zanima me bas pravo? i jel ima mozda netko tko bi nam s kemijsko-tehnoloskog stajalista mogao pomoci i reci sto bi se sve jos moglo napraviti da se stripovsko blago zastiti?
znam da nisu svi bolesni kolekcionari koji pate od glanc glancera, pa bih ovom prilikom molio da imate razumijevanja za nas.

http://zveles.blogspot.com/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
bero7 Posted - 10/03/2024 : 12:01:51
Narucio sam ove 131x178 formata. Epizode novijeg datuma (Strip Agent, zadnjih 10-15 brojeva Vjesnika) pasu savrseno u te vrecice.
Medjutim malo stariji Vjesnikovi koji su malo deblji ne stanu. Uzeo sam onda i 140x183 (namijenjene Mangama tog formata) i svi Fordovi stanu u te vrecice, ali imaju malo lufta.

Uglavnom, izmedju ta dva formata ce se potrpat sve unutra nekako :).
Za original kartonce u dobrom stanju se drzim BCW mylar vrecica izrezanih da pasu sa tvrdim kartonom za podrsku.

DiSkAcH Posted - 01/03/2024 : 13:33:13
quote:
Originally posted by wintermute

Tema pominje vrucinu i vlagu ali jos jedan ogromni neprijatelj papira (knjiga, stripova) i plastike (npr. starih kompjutera) je direktna sunceva svetlost.

Ovde u blizini imam jednu knjizaru kojoj polica sa stripovima vec godinama stoji direktno na suncu i neverovatno je za videti kako ti hrbati izgledaju, to je katastrofa, kao da ih je neko ispirao razredjivacem boje pa onda osusio i ispeglao. Sto je najgore ko ne zna kako izgleda nov strip on kupi to misleci da tako treba!

Plastika i moze da se donekle popravi retrobrighting-om ali papir nema sanse...



Retrobrajtaš fino sa kistom i bojama.

Inače koliko sam vidio po netu, taj retrobrajting sa hidrogenom zapravo napravi tu plastiku krtu i postaje lomljivija. Isto tako su se javljali ljudi koji su izbjelili npr comodorca, pa ga fino spakirali i spremili u ormar...i kad su ga otvorili nakon par godina, navodno ej izgledao gore nego prije, opet neke fleke i slično.

Vidim da nitko na YT ne spominje ovo, ali sam na više mjesta naletio na to.
wintermute Posted - 01/03/2024 : 02:26:34
Tema pominje vrucinu i vlagu ali jos jedan ogromni neprijatelj papira (knjiga, stripova) i plastike (npr. starih kompjutera) je direktna sunceva svetlost.

Ovde u blizini imam jednu knjizaru kojoj polica sa stripovima vec godinama stoji direktno na suncu i neverovatno je za videti kako ti hrbati izgledaju, to je katastrofa, kao da ih je neko ispirao razredjivacem boje pa onda osusio i ispeglao. Sto je najgore ko ne zna kako izgleda nov strip on kupi to misleci da tako treba!

Plastika i moze da se donekle popravi retrobrighting-om ali papir nema sanse...
ivanl Posted - 28/02/2024 : 09:05:56
Bogami, kad znam, od kojeg su materijala tocno, koji je to maziv i kemijski sastav...
Plastika??? ;)
Ne znam. Prozirne vrecice. Cijeli onaj kolorit i forma prekrasnih Alan Ford knjizica se lijepo vidi. Efektne. Preklopi se gornji dio na samoljepljivu crticu i zatvori. A ima po 5-6 mm sa svake strane, gore na vrhu, prostora da papir 'dise'.
Kako sam ja 'pacijent-kolekcionar' tako sam u tih par godina neprestance i zamjenjivao primjerke u sve 'tri klase', (jer uvijek postoji ljepsi komad), pa sam te kesice i otvarao i zatvarao i sve 5. Nisu samo za zatvori i me diraj shemu.
Kazem ti, ako te interesira posaljem ti slike...
bero7 Posted - 28/02/2024 : 08:50:46
Hvala na savjetima.
Za kartonce sam uzeo vec od BCWa silver format pa isao rezat isto kartone i skracivat vrecice. Kvaliteta je odlicna, ali i dalje je to preveliko i neprakticno.
Za ostale brojeve bi htio prakticnije rjesenje, vise po mjeri.

Od kojeg materijala su te po mjeri iz tiskare u Vukovaru? Mylar je izgleda jako tesko nac a da nije u velikim formatima.

@wintermute hvala na linku. Narucio sam sa ebaya 100komada mislim od istog proizvodjaca. Isto nisu mylar, ali cu vidit kakva je kvaliteta.
Polypropylen je ok, ali bi se navodno trebao mijenjat svakih 2-5 godina max.
ivanl Posted - 28/02/2024 : 07:13:58
quote:
Originally posted by bero7

Pozdrav svima.
Zanima me ako netko zna da li igdje postoje za naci mylar vrecice u formatu Alana Forda?
Poput ovih: https://www.bcwsupplies.com/comic-book-storage/comic-bags

Najmanji format koji sam nasao je za mange 157x230, ali ni to nisu mylar, vec polypropylen vrecice.

Hvala unaprijed.



Ja sam to napravio prema preporuci jednog naseg clana u tiskari u Vukovaru, koja se bavi upaljacima, kalendarima, rokovnicima...
Covjek je dobar bio s gazdom pa mi je uredio da mi ovaj na 'pegli' odradi vrecice za tri Vjesnikova kompleta po mjeri. Kartonci sa vecim kesicama i ostali sa manjim. Izislo me je tada kunu po vrecici. Ali prekrasno izgledaju i jako su kvalitetne vrecice.
Pa se raspitaj po tiskarama, moze li ti to netko uraditi.
Ja sam jos za prvih pedesetak izrezao i tanki kartoncic da strip stoji totalno pravo, kojeg sam stavio iza.
Jako lijepo i kvalitetno.
Ako te zanima, posalji broj na PM, pa ti na whatsupp poslikam kako to izgleda.
A izgleda vrhunski!
wintermute Posted - 28/02/2024 : 03:04:47
quote:
Originally posted by bero7

Hvala. Ima ih u polypropylenu na ebayu, ali nisam mylar nasao nigdje jos.



Ovaj link sam davno snimio, ne znam da li ti ove odgovaraju:

https://www.wrbuste.it/wr_buste.htm

(potrazi Alan Ford na stranici)
bero7 Posted - 24/02/2024 : 19:08:58
Hvala. Ima ih u polypropylenu na ebayu, ali nisam mylar nasao nigdje jos.
jaki Posted - 24/02/2024 : 18:37:45
quote:
Originally posted by bero7

Pozdrav svima.
Zanima me ako netko zna da li igdje postoje za naci mylar vrecice u formatu Alana Forda?
Poput ovih: https://www.bcwsupplies.com/comic-book-storage/comic-bags

Najmanji format koji sam nasao je za mange 157x230, ali ni to nisu mylar, vec polypropylen vrecice.

Hvala unaprijed.


Probaj talijanske stranice i e bay.
matori paraliticar Posted - 24/02/2024 : 15:59:10
quote:
Originally posted by mike

Eto ja vise nemam rijeci.


Sta se desilo posle...? Jel imas slika te tragedije...

Kod mene ovde kao da je vreme stalo (uslovi su za sada poprilicno idealni)..nista se sa nicim ne desava..mozda sa izuzetkom zs/lms..koji cini mi se sve brze stare..
bero7 Posted - 24/02/2024 : 15:27:42
Pozdrav svima.
Zanima me ako netko zna da li igdje postoje za naci mylar vrecice u formatu Alana Forda?
Poput ovih: https://www.bcwsupplies.com/comic-book-storage/comic-bags

Najmanji format koji sam nasao je za mange 157x230, ali ni to nisu mylar, vec polypropylen vrecice.

Hvala unaprijed.
vladar81 Posted - 14/01/2023 : 00:10:11
quote:
Originally posted by HC

Na nekolicini stripova primjetio sam neke smeđe mrlje na vrhovima listova, zna li tko o čemu se radi i postoji li način da se to skine?





Najobicnija smirgla za drvo sto sitnija i lagano.
Ali ozbiljno, ja sam moje pojedine primerke preporodio :-)
velka031 Posted - 15/08/2020 : 01:53:14
Kod mene su u staklenoj vitrini, soba sa balkonom koji je često otvoren, 2,5 metra dalje je kuhinja... Stripovima nije ništa 15,20,25 godina...
Solid Snake Posted - 14/08/2020 : 14:16:26
Ja stripove cuvam evo gotovo 4 god. u posebnu sobu gde se celo vreme susi obleka. Ali stalno je otvorena vrata pa se provetrava. Nijedan strip nije nastradao. Mozda jer su u staklenu vitrinu.
mike Posted - 13/08/2020 : 23:20:52
Eto ja vise nemam rijeci.

Danas sam malo bolje pregledao stripove i prakticki svi imaju iskrivljene ili napuvane korice. I ne samo to, iskrivljena im je i ona bela traka, na koju su vezane stranice i koja bi se trebala drzati hrbata kad je strip zatvoren. Naravno kad pocnes citati, savije se i traka, ali da je tako kad strip stoji na polici, nekako mi ne valja. Znaci ako strip pogledas odozgo, stranice imaju oblik polukruga.

Nema sanse da idem sad ravnati sve te korice. Pa kad bi i to uradio, traka ce jos uvijek odstupati od hrbata.

Nije mi jasno sta, kako i zasto se sve to desilo.

Dakle da se pohvalim, sad imam kolekciju iskrivljenih napuvanih glancera. Nek ode sve kvragu.

E da, kiosk stripovima nije se desilo ama bas nista. Svi su ostali glanc od glanca. Sad cu da ih polijem vodom, da nece vise tako odstupati.
mike Posted - 11/08/2020 : 13:57:23
Jos jedno pitanje i onda nek sve ide u tri krasne..

Zasto pobogu mi se desava da na tvrdoukoricenim stripovima korice vise nisu ravne, nego se upognu? Stranice su ravne, ali strip sa takvim koricama izgleda nekako naduvan, napihnjen, ne znam kako drukcije da se izrazim :).

Zna li mozda netko, molim za pomoc..
DiSkAcH Posted - 26/07/2020 : 19:59:00
quote:
Originally posted by mike

@diskach

Novi problem :). Sad mi se stripovi, koji su vec bili u stanu A pocinju previse sušiti. Odvlazivac je radio bez prestanka na punom duvanju od petka navecer do sad.

Nadam se da nisam sa ovom šok terapijom napravio jos vecu stetu. Stripovi iz stana B sad jesu ravni, nema vise valova. Ali sad papir na stripovima, koji su vec bili u sobi u stanu A, postaje sve vise tvrd, stranice ukupno nesto malo pocinju odstupati od korica.

Sad sam odvlazivac nastavio na malo duvanje i 45% vlage. Znaci kad doseze taj nivo, sam se izklopi. Onda se opet uklopi itd.. Stanica u sobi mi kaze trenutno 53%.

Jel je sad ovaj postupak dobar?



A valjda je, da ne kužim što ti se dešava sa stripovima, ali mislim da je za knjige općenito 70% bila prevelika vlaga.
Očito im ne paše sada niska vlaga, iskreno nisam ni vidio presušenu knjigu ili strip, pa ne znam kako to izgleda.
40-60% bi bilo idealno za život, za knjige ne znam. Ja sam inače odvlaživač kupio baš zbog vlage i gljivica i otkad ga koristim sam se spasio, ali i prozračivanje je dovoljno kad vani nije prevelika vlaga.
Nisam ga kupio zbog stripova.
mike Posted - 26/07/2020 : 19:48:16
@diskach

Novi problem :). Sad mi se stripovi, koji su vec bili u stanu A pocinju previse sušiti. Odvlazivac je radio bez prestanka na punom duvanju od petka navecer do sad.

Nadam se da nisam sa ovom šok terapijom napravio jos vecu stetu. Stripovi iz stana B sad jesu ravni, nema vise valova. Ali sad papir na stripovima, koji su vec bili u sobi u stanu A, postaje sve vise tvrd, stranice ukupno nesto malo pocinju odstupati od korica.

Sad sam odvlazivac nastavio na malo duvanje i 45% vlage. Znaci kad doseze taj nivo, sam se izklopi. Onda se opet uklopi itd.. Stanica u sobi mi kaze trenutno 53%.

Jel je sad ovaj postupak dobar?
DiSkAcH Posted - 26/07/2020 : 08:48:16
quote:
Originally posted by mike

@diskach

Elektricni odvlazivac je u ca. 24 sata nakupio skoro 4L vode. Vlaga se smanjila sa 70 na 47%. I rezultat toga je, da prakticki vise nema valova, skoro ni mrvicu. Teku mi suze srece :). Naravno ja cu pustiti da radi jos koji dan, da se sve sravna do milimetra, onda cu pratiti sta ce se desavati.

Hvala!



Eto, ja sam ti uvijek za pravi odvlaživač, ali ljudi su općenito škrti dat lovu za to, plus troši i struju. Ali po mom iskustvu je jedino što valja. Pusti ga fino tjedan dana neka dobro to sve posuši i izvuče vlagu iz zidova. Onda npr slj tjeda-dva prati higrometar, pa ako se opet digne vlaga, znaš da ti negdje vuče i da ćeš trebat svako toliko palit odvlaživač ili češće prozračivat. Prozračivanje je najefektinije zimi kada griješ (i/ili kad je vani suh zrak), čak i kada pada kiša...zbog termodinamike (ovo isto ne pričam napamet, probao).
Drago mi je da sam pomogao.

EDIT: Eh da, možeš pustit u sva vrata u stanu otvorena pa da ti isuši cijeli stan.
mike Posted - 26/07/2020 : 00:27:18
@diskach

Elektricni odvlazivac je u ca. 24 sata nakupio skoro 4L vode. Vlaga se smanjila sa 70 na 47%. I rezultat toga je, da prakticki vise nema valova, skoro ni mrvicu. Teku mi suze srece :). Naravno ja cu pustiti da radi jos koji dan, da se sve sravna do milimetra, onda cu pratiti sta ce se desavati.

Hvala!
DiSkAcH Posted - 24/07/2020 : 20:02:37
quote:
Originally posted by mike

Sad sam pronasao kod kuce prenosnu klimu. Verovatno je mogu upotrijebiti ili ne?



Klima će ti svakako spustit vlagu, ali ni blizu odvlaživača.
mike Posted - 24/07/2020 : 19:49:32
Uh, sad sam izmjerio vlagu u sobi, skoro 70%. Sutra idem po odvlazivac, nadam se da ce pomoci, da se stranice ponovno izravnaju.
mike Posted - 24/07/2020 : 16:27:02
Sad sam pronasao kod kuce prenosnu klimu. Verovatno je mogu upotrijebiti ili ne?
DiSkAcH Posted - 24/07/2020 : 14:03:54
quote:
Originally posted by mike

@diskach i corto hvala na prijedlozima..

Ono verovatno najbitnije sto nisam napisao je da smo u sobi prestavili vrata iz jedne stijene na drugu. Znaci rusili zid, stavili vrata na tu stijenu, a staru stijenu zatvorili sa gips plocama. Naravno da je bilo potrebno nesto kitanja i farbanja. Ali posto je toga bilo malo, mislio sam da nece imati utjecaja.

Sad je ocito, da stijena gdje su prije bila vrata i gdje su vrata sad, jos uvijek nije sasvim suha i to prouzrukuje vlagu. I soba je prakticki sasvim zatvorena.

Ali kako onda objasniti, da sve to ima utjecaja samo na prebacene stripove?

I sto sad uraditi? Sacekati, da se sve potpuno osusi ili kupiti odvlazivac na struju, koji ipak kosta puno?

Molim ako je moguce za brze odgovore..



Kod nas se mogu unajmiti veliki industrijski odvlaživači (oni će ti to vj posisat za par dana) koji se koriste u gradnji, pa možda da se raspitaš kod nekoga ko iznajmljuje alat.
mike Posted - 24/07/2020 : 13:11:29
@diskach i corto hvala na prijedlozima..

Ono verovatno najbitnije sto nisam napisao je da smo u sobi prestavili vrata iz jedne stijene na drugu. Znaci rusili zid, stavili vrata na tu stijenu, a staru stijenu zatvorili sa gips plocama. Naravno da je bilo potrebno nesto kitanja i farbanja. Ali posto je toga bilo malo, mislio sam da nece imati utjecaja.

Sad je ocito, da stijena gdje su prije bila vrata i gdje su vrata sad, jos uvijek nije sasvim suha i to prouzrukuje vlagu. I soba je prakticki sasvim zatvorena.

Ali kako onda objasniti, da sve to ima utjecaja samo na prebacene stripove?

I sto sad uraditi? Sacekati, da se sve potpuno osusi ili kupiti odvlazivac na struju, koji ipak kosta puno?

Molim ako je moguce za brze odgovore..

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000