forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Martin Mystère

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
DeeCay Posted - 15/11/2011 : 02:02:15
Martin Mystère

Džentlmen arheolog

Ovaj topic ni izdaleka nije dovršen!!!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
solar Posted - 07/12/2019 : 15:24:50
solar Posted - 07/12/2019 : 15:19:27
quote:
Originally posted by Tornadomaster

Zna li neko šta je ovo?

MARTIN MYSTÈRE ONE SHOT N°:1

MARTIN MYSTÈRE E IL GRANDE ZIRMANI CONTRO IL FANTASMA DEL MUSEO

11/12/2018
Alfredo Castelli, Raul Cremona
Paolo Ongaro

Spock Posted - 24/11/2019 : 10:09:11

MM VČ 43: "Pojekat Kiborg" (MM SR 321)

Scenarij: Paolo Morales
Crtež: Paolo Morales & Davide De Cubellis
Naslovnica: Giancarlo Alessandrini

Kratki sadržaj:
Nakon što, stjecajem okolnosti, sazna da je netko naručio njegovo ubojstvo, naš Marty će otkriti da je u pitanju zavjera na svjetskoj razini, a on zna nešto što nije trebao. Kako li će se izvući, tko su tajanstveni krojači iz sjene i na koji način to rade?

Komentar:
Morales nam je u ovoj priči donio jedan tipičan akcijski triler. Glavna ideja je više nego zanimljiva, pa čak ni scenaristički nije loše odrađena. Još kada napomenem da je ta ideja došla iz "Zvjezdanih staza", onda je logično da ću biti zadovoljan. ;-) Lijepo je to Morales ukomponirao u priču i nije da nema smisla - kad promisliš. Problem su mi konstantne akcijske scene u stilu američkih akcijskih blockbustera. Ja to ne volim, niti tražim takve stvari u Martyju.

Crtež hladan, većinom krut, drven i neujednačen. Marty ponegdje izgleda kao mladić u najboljim godinama, a ne starac od preko šezdeset. Znam da je o tome glupo raspravljati, ali malo realniji crtež glavnih junaka ne bi škodio. Razlozi neujednačenosti su ponajprije u činjenici da su dva crtača radila na stripu, od kojih je jedan scenarist Morales, a drugi De Cubellis. Naslovnica bez veze.

(priča: 8, scenarij: 5, crtež: 5, naslovnica: 2) - 60%
Kontrast 2 Posted - 22/11/2019 : 13:58:19
quote:
Originally posted by Curunir

Naravno da je ovo Serž potpuno pogrešno, nema tu nikakve dvojbe.
Delboj je ponudio razumno objašnjenje, iako se s Dnevnikom često ne može povezati razum, kao ni s Ludensom
Ja sam samo mislio da e moglo ostaviti iz tradicionalnih razloga.

Ako je strip Italijanski:
Italijani imaju svoj oblik imena Sergej - Sergio (Serđo).
Serge kod Nemaca, Engleza, Francuza... čita se Serž.
A ovde lepo piše:
https://shop.sergiobonelli.it/scheda/10391/Il-matrimonio-di-Sergej-Orloff.html
Sergej - tako da je očigledno reč o izvornom Ruskom imenu.
Dakle - Sergej Orlov - zbog onoga što je Curunir napisao.
Korg Posted - 22/11/2019 : 09:40:58
Iz početnog razdoblja kao najlošije priče bih izdvojio: Prokleto pleme, Knez tame, Dvorac strave, Povratak u Liliput, Duhovi na Manhattanu, Smrt u varijetu, Intriga u Pekingu, U zemlji Dogona... a nisu me se dojmile ni: Kristalna kugla, Blago sedam gradova, Šumski čovjek, Santa Claus 9000, Lov na vješticu, Crna piramida. Dok su mi Zona X i Četvrta dimenzija više priče za neke dodatne edicije, nego za redovne serije.
Korg Posted - 22/11/2019 : 09:11:44
Čarobni napitak nije ostavio neki dojam na mene, ni nakon 3 čitanja. S druge strane, Smrtonosni ubod mi je odlična priča.
Spock Posted - 21/11/2019 : 23:01:45
Da, Čarobni napitak apsolutno, a meni i #76/77: Narod malih ljudi (U zemlji patuljaka), iako je to više subjektivni osjećaj.
Curunir Posted - 21/11/2019 : 22:42:15
quote:
Originally posted by Korg

Evo jedno pitanjce za sve ljubitelje našeg detektiva, da malo pokrenemo razgovor.
Velika većina favorizira tih prvih 100-tinjak epizoda, ali ja mislim da su neke kasnije priče bolje od većine iz tog početnog razdoblja. Od tih prvih najbolje su mi Operacija Doriana Greya, Mač Kralja Arthura, Čudo od djeteta, Susreti bliske vrste, Tanguska, Reinkarnacija Annabel Lee, Izvor mladosti i još neke. Od kasnijih bih izdvojio Kameni sarkofag (top 10), Pješčanu knjigu i Javinu prošlost. No, tu su i mnoge druge dobre priče: Povratak magova, Teutonska baština, Gospodarica zmija, Povratak u New York, Obiteljski posao, Newyorške priče ...

Koje su vam najbolje priče, a da su poslije 108. broja, tj. poslije "Osvete Mr. Jinxa"?

Meni su gotovo sve nakon 70. broja manje-više nesnosne (osim nekoliko Giganata), pa neću o tome, ali zar je moguće da ti u staroj gardi među najboljima nije Čarobni napitak?? Možda više odgovara DD-u, ali maestralna epizoda. Pa tu je onda Smrtonosan ubod... Predivna priča.
Spock Posted - 21/11/2019 : 15:44:06
-Najbolje poslije Dnevnika ako gledamo samo scenarij su mi:

#109-111: More otrova (SD 4/5) - 9
#111-113: Javina prošlost (LIB 70) - 9
#115bis: U središtu zemlje (LIB 73) - 10
#121: Deset godina poslije (SD 6) - 9
#123/124: Programirani čovjek (LIB 80) - 9
#129/130: Ulica Bejker (VA 5/6) - 10
#133/134: Welcome to Italy (LIB 89) - 9
#139bis: Jasparov povratak (LIB 93) - 9
#142: Trinaesti znak (SD 8) - 9
#148: Decameron! (SD 14) - 9
#149/150: Povratak Magova (SD 15/16) - 9
#164/165: Tajni život Diane Lombard (SD 30/31) - 9
#171: Psihički simboli (SD 37) - 9
#174/175: Obiteljski posao (SD 40/41) - 9
#180-182: Posljednja karavela (LU 46 + SA 47/48) - 10
#182-184: Njujorške priče (SA 48-50) - 9
#184b: Time travel Inc. (SA 50b) - 9
#187-189: Kameni sarkofag (SA 53-55) - 9
#196/197: Grad pet prstenova (SA 62/63) - 10

SP 9: Četvrta karavela (SA SP 2) - 10

GIG 1: Tajna svetog Nikole - 10
GIG 2: Xanadu - 9
Korg Posted - 21/11/2019 : 14:53:01
Evo jedno pitanjce za sve ljubitelje našeg detektiva, da malo pokrenemo razgovor.
Velika većina favorizira tih prvih 100-tinjak epizoda, ali ja mislim da su neke kasnije priče bolje od većine iz tog početnog razdoblja. Od tih prvih najbolje su mi Operacija Doriana Greya, Mač Kralja Arthura, Čudo od djeteta, Susreti bliske vrste, Tanguska, Reinkarnacija Annabel Lee, Izvor mladosti i još neke. Od kasnijih bih izdvojio Kameni sarkofag (top 10), Pješčanu knjigu i Javinu prošlost. No, tu su i mnoge druge dobre priče: Povratak magova, Teutonska baština, Gospodarica zmija, Povratak u New York, Obiteljski posao, Newyorške priče ...

Koje su vam najbolje priče, a da su poslije 108. broja, tj. poslije "Osvete Mr. Jinxa"?

morski Posted - 20/11/2019 : 21:31:44
quote:
Originally posted by delboj

Nisam obratio pažnju, ali nije ni bitno. Svakako sam nedavno naišao na termin "srbijanski srpski". Jeste malo smiješno, ali možda zaista postoji potreba za takvim izrazom.

Šta je tu je, Orli čak djeluje onako malo zlokobnije.

nije smesno nego uzasno
toliko je ekavica uhvatila zamah u beogradskim medijima kao glavnom sredstvu informisanja naroda srbije, da se (i)jekavica cini kao nesrpski izgovor, sto je van pameti
dodatni problem je nastajanje novih drzava i sa njima novih jezika, pa deca ne mogu ni da znaju (osim ako ih u skolama ne nauce) da je i (i)jekavica srpski izgovor, odnosno jedan od izgovora u srpskom jeziku
delboj Posted - 20/11/2019 : 20:00:03
Nisam obratio pažnju, ali nije ni bitno. Svakako sam nedavno naišao na termin "srbijanski srpski". Jeste malo smiješno, ali možda zaista postoji potreba za takvim izrazom.

Šta je tu je, Orli čak djeluje onako malo zlokobnije.
Curunir Posted - 20/11/2019 : 19:00:09
Zbunit ćeš ga s ovim "ni mi ni vi" jer ste obojica Srbi
Samo si ti ijekavac, ali to je ovdje potpuno nebitno.

Naravno da je ovo Serž potpuno pogrešno, nema tu nikakve dvojbe.
Delboj je ponudio razumno objašnjenje, iako se s Dnevnikom često ne može povezati razum, kao ni s Ludensom
Ja sam samo mislio da e moglo ostaviti iz tradicionalnih razloga.
Imamo dosta pogrešnih, čak i potpuno pogrešnih naziva, ali tradicionalno ostaju, poput Sijuksa umjesto Sjua, Uskršnjeg otoka (umjesto Uskrsnog) itd. Ne valja to mijenjati, stoljeća su tako ispisana i to treba ostati.
Naravno, MM u Dnevniku nije živio ni 20 godina, ali opet, tradicija je stvorena.
delboj Posted - 20/11/2019 : 16:26:05
quote:
Originally posted by Kontrast 2

Da se razumemo:
nisam nikakav stručnjak za jezik i ne petljam se u dogovoreni način pisanja (gramatika).
Samo sam izneo kako Rusi izgovaraju takvo ime i prezime.
Sergej Arlof.
Šta je, dakle, pravilno?
Dogovor, pravilan izgovor, uobičajeni način?
Stvar (opet) dogovora.

Ali, zašto bi Sergej bio Serž?

To kako Rusi izgovaraju nije bitno. Izgovaraju Rusi i Maskva, pa ni mi ni vi ne koristimo taj oblik.

Zašto je Sergej u Dnevnikovom izdanju postao Serž? Pa sigurno da je to imalo određene veze s politikom, smatrali su da treba da ima neko drugo ime koje nije rusko.
Korg Posted - 20/11/2019 : 14:14:41
quote:
Originally posted by solar

Castelli na Lucca comicsu

Je li Castelli kazao išta zanimljivo?
Kontrast 2 Posted - 20/11/2019 : 13:57:19
Da se razumemo:
nisam nikakav stručnjak za jezik i ne petljam se u dogovoreni način pisanja (gramatika).
Samo sam izneo kako Rusi izgovaraju takvo ime i prezime.
Sergej Arlof.
Šta je, dakle, pravilno?
Dogovor, pravilan izgovor, uobičajeni način?
Stvar (opet) dogovora.

Ali, zašto bi Sergej bio Serž?
Curunir Posted - 20/11/2019 : 12:25:52
Nema veze čak i da jest Rus.
Izgovor se ne pretače doslovno u slova, nikad nije niti će.
To bi tek bio kupus i užas. Zamislite arapski, hebrejski, kineske jezike...
Uglavnom, davno prožvakana tema.
Riječ je o transkripciji, o njoj se sve zna, kako u hrvatskom tako i u srpskom.
Sergej Orlov. Nikako drukčije, bio Rus ili Klingonac.
Naravno, imamo i ovo potpuno pogrešno Dnevnikovo, ali moglo se izabrati da ostane tradicionalno, kao što je VČ odlučio da Dylanov uzvik ostane "Stotinu mi vampira!" I dobro je odlučio u tom slučaju.
Spock Posted - 19/11/2019 : 20:09:23
quote:
Originally posted by morski

Ali ovde ne govorimo o ruskom jeziku već transkripciji (sa italijanskog) na srpski.
Prost primer je englesko ime John koje je u srpskom Džon, a svi koji znamo izgovor, znamo da zapravo nije. Itd.

Točno, zato sam i napisao "ako je riječ o Rusu", a o Rusu ovdje nije riječ.
morski Posted - 19/11/2019 : 19:57:41
Ali ovde ne govorimo o ruskom jeziku već transkripciji (sa italijanskog) na srpski.
Prost primer je englesko ime John koje je u srpskom Džon, a svi koji znamo izgovor, znamo da zapravo nije. Itd.
delboj Posted - 19/11/2019 : 19:07:02
Da, tačno je napisao, u ruskom zvučni suglasnici na kraju sloga ili riječi potpuno gube zvučnost. Nego sam govorio o tome kako je nastao oblik tog prezimena.
Spock Posted - 19/11/2019 : 19:01:42
quote:
Originally posted by delboj

Zanimljivo mi je bilo jednom kad sam čuo da su čovjeka koji se preziva Arlov pitali je li Rus porijeklom i on je odgovorio da mu je valjda djed došao iz Rusije, prezivao se Orlov, ali kako su to kod nas valjda napravili kombinaciju izgovora i pisanja, sad je njegovo prezime Arlov.

Zato što se u ruskom nenaglašeno "o" čita "a", tako da bi njegovo prezime Rusi tako i izgovarali, ako je naglasak na nekom drugom slovu.

Ukratko, Kontrast 2 je točno napisao izgovor ako je riječ o Rusu.
solar Posted - 19/11/2019 : 18:17:36
Castelli na Lucca comicsu
morski Posted - 19/11/2019 : 17:28:02
quote:
Originally posted by Večiti Kontrašt 2

Sergej Arlof.

delboj Posted - 19/11/2019 : 14:19:22
Zanimljivo mi je bilo jednom kad sam čuo da su čovjeka koji se preziva Arlov pitali je li Rus porijeklom i on je odgovorio da mu je valjda djed došao iz Rusije, prezivao se Orlov, ali kako su to kod nas valjda napravili kombinaciju izgovora i pisanja, sad je njegovo prezime Arlov.
Kontrast 2 Posted - 19/11/2019 : 13:38:34
Sergej Arlof.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000