forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Racunala i internet
 Amiga 500 / 600

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Nivox Posted - 23/03/2012 : 23:29:38
Ne otvaram topic zbog nostalgije. Vidio sam da već postoji topic Mašine na kojima smo se igrali...ili tako nekako se zove...na kojem ste raspravljali o starim kompjuterima i konzolama-zanimljivo.

No meni treba konkretna pomoč. Prije dosta vremena frend mi je osposobio moju staru Amigu 500 (tj. 600 jer je proširena na 1MB ako se ne varam) i sad bi ja trebao ako to još igdje postoji-igrice za nju.

Znači, ne zanima me igranje igrica od Amige 500 preko emulatora na PC-u (to sam već odigrao prije par godina) več želim igrati igrice za Amigu baš na Amigi 500.

Ima li netko možda koju? Ili da li zna netko gdje se može kupiti?
Ima na e bay-u ali nema puno i nesigurno mi je kupovat diskete stare 20 godina.

Imao sam u prvoj polovici devesetetih lika koji je imao katalog sa tisučama igrica za Amigu. Siguran sam da netko negdje to još skladišti doma...

Vidim da sam napisao da ne otvaram topic zbog nostalgije, a zapravo baš zbog nostalgije želim igrati te igrice baš na tom prastarom kompu.

Eto.

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Nivox Posted - 03/04/2012 : 22:49:45
quote:
Originally posted by radulovic marko

http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2012&mm=04&nav_id=597071


Ha ha jebeno
Nivox Posted - 03/04/2012 : 22:48:26
quote:
Originally posted by zorglub

Je l' ti ovo treba?
Davno sam igrao Amigu kod starijeg brata, ne sećam se kako su izgledale diskete.


Da da to je to,
Narućio baš jutros 10 paznih DD disketa iz engleske.
radulovic marko Posted - 03/04/2012 : 18:58:07
http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2012&mm=04&nav_id=597071
zorglub Posted - 03/04/2012 : 15:18:56
Je l' ti ovo treba?
Davno sam igrao Amigu kod starijeg brata, ne sećam se kako su izgledale diskete.
Nivox Posted - 03/04/2012 : 08:40:52
Sinoć sam konačno našao vremena i napravio sve prema video uputstvu. Spojio sa null modem kebelom, namjestio port na ADF sender terminalu (što se slabo vidi na video uputsvu i trebalo mi je vremena da skužim to jer nije htjelo raditi iz prve) i slijedio ostatak uputsva i proradilo je. Uspješno sam prebacio Amigin ADF (prvi disk igre Cannon Fodder) sa PC-a na floppy disk u Amigi.

Znaći sve sa uputsva sam napravio kako treba i sve je napravljeno kako treba...ali ipak mi Amiga sada ne želi čitati tu disketu. No mislim da znam razlog, tj. mogla bi biti 2 razloga :
1.Nisam imao DD disketu nego HD i nisam ju formatirao na LOW (na 720kb)već sam ju prije upotreba formatirao na normalan način pomoću Workbencha jer drugi način ne znam. Nije mi jasno kako i na koji način mogu formatirati HD da bude DD.
2.Postoji također mogučnost da sam na tu disketu nasnimio ADF format koji ne paše Amigi 500, pošto sam skinuo igricu sa nekog sajta gdje nije pisalo (ili ja nisam vidio) za koju je Amigu.

Uglavnom malo prije sam sa e baya naručio iz engleske 10 DD diketa (nekih 60 kn sa poštarinom) pa kad to stigne sve ću napravit ponovno i siguran sam da će raditi.

Što se tiće HOMBRE diskete pomoću koje sam to prebacivao-to je disketa koja na sebi ima više programa i više mogučnosti prebacivanja, kopiranja i slično. Čini mi se da je to dobra stvar.

Ovu bateriju koja je iscurila još nisam skinuo, ali budem pa ću vidjeti da li će raditi memorija bez nje.

ned_lynx Posted - 01/04/2012 : 01:32:43
quote:
Originally posted by Solim1

To je Ni-cad 3,6v 60mAh baterija za sat. Nisam siguran da ce proraditi ako je zamenis ali u svakom slucaju vredi pokusati.
Probe radi mozes da izvadis bateriju iz telefona (fiksni panasonic i sl) pa vidis da li ce uopste proraditi.
Posle mozes da se bacis u potragu za nekom manjom :)
Koliko je to dobavljivo stvarno ne znam.

Treba ti ovako nesto
http://jppbattery.en.made-in-china.com/product/hezQIOVrLKWw/China-Long-Life-Rechargeable-Ni-CD-Battery-3-6V-.html


Ako imaš lemilicu, makni tu krepalu bateriju; sat ti nije potreban.
Solim1 Posted - 31/03/2012 : 10:57:43
To je Ni-cad 3,6v 60mAh baterija za sat. Nisam siguran da ce proraditi ako je zamenis ali u svakom slucaju vredi pokusati.
Probe radi mozes da izvadis bateriju iz telefona (fiksni panasonic i sl) pa vidis da li ce uopste proraditi.
Posle mozes da se bacis u potragu za nekom manjom :)
Koliko je to dobavljivo stvarno ne znam.

Treba ti ovako nesto
http://jppbattery.en.made-in-china.com/product/hezQIOVrLKWw/China-Long-Life-Rechargeable-Ni-CD-Battery-3-6V-.html
ned_lynx Posted - 31/03/2012 : 01:35:58
quote:
Originally posted by Nivox

Nakon što sam ju u srijedu nakon nekoliko godina prvi puta uključio Amiga je radila 5 minuta i onda je počela kenjat nešto. Nije htjela čitati diskete više. Popizdio sam i iako nisam znao šta me čeka rastavio sam ju i skinuo RAM proširenje od pola megabajta i fala Bogu proradila je. Da sam znao da je u pitanju memorija mogao sam ju skinuti bez da rastavljam cijeli komp, već sam samo mogao otvoriti plastična vratašca na dnu i izvaditi ju, ali mislio sam da je floppy riknuo.
Uglavnom Amiga sada radi ali više nije proširena na 1 megabajt. Iscurila je nekakava baterija na memoriji. Ne znam da li se ta baterija (ili šta je to već) može nabaviti, ali ako može mislim da bi opet proradila memorija.
Kupio sam null modem kabel ali još nisam imao vremena spojiti ju na PC.

rastavljena Amiga 500


pokvarena memorija


rastavljena Amiga radi







Šta piše na bateriji?
Nivox Posted - 30/03/2012 : 08:30:00
Nakon što sam ju u srijedu nakon nekoliko godina prvi puta uključio Amiga je radila 5 minuta i onda je počela kenjat nešto. Nije htjela čitati diskete više. Popizdio sam i iako nisam znao šta me čeka rastavio sam ju i skinuo RAM proširenje od pola megabajta i fala Bogu proradila je. Da sam znao da je u pitanju memorija mogao sam ju skinuti bez da rastavljam cijeli komp, već sam samo mogao otvoriti plastična vratašca na dnu i izvaditi ju, ali mislio sam da je floppy riknuo.
Uglavnom Amiga sada radi ali više nije proširena na 1 megabajt. Iscurila je nekakava baterija na memoriji. Ne znam da li se ta baterija (ili šta je to već) može nabaviti, ali ako može mislim da bi opet proradila memorija.
Kupio sam null modem kabel ali još nisam imao vremena spojiti ju na PC.

rastavljena Amiga 500


pokvarena memorija


rastavljena Amiga radi



Spiderman Posted - 29/03/2012 : 16:39:25
quote:
Originally posted by Nivox
Iskreno ja nemam pojma ali evo šta kažu na hr.comp.retro (pitanje nisam postavio ja, već je netko o tome raspravljao prije):



Retro grupa je meni bolja od amige grupe jer ovdje se zna naći kako nađu amigu ili neki stari komp u lošem stanju i onda se igraju te ga poprave da bude tip-top. Čak izbjeljuju i plastiku da bude ljepša.

O disketama je već bilo riječi na retro grupi.
Nivox Posted - 29/03/2012 : 09:27:35
quote:
Originally posted by ned_lynx

HD ili DD disketa, svejedno je, primeti: HD ima rupu viška od double density. Pokrij rupu nalepnicom; thus, problem solved;)


Ok,
ako je tako-super.

Iskreno ja nemam pojma ali evo šta kažu na hr.comp.retro (pitanje nisam postavio ja, već je netko o tome raspravljao prije):


Moglu li se HD diskete (formatirane na 720KB) koristiti na A500 ?


U većini slučajeva teško. Morao bi probati u praksi. Nekad prave
probleme, a nekad rade. Ovisi o puno faktora, npr. da li je i kako
disketa "tvornički" već formatirana na PC HD format, zatim ovisi o
floppy disk driveu u Amigi s kojim ih formatiraš na Amigin DD format pa
zatim o disk driveu u Amigi s kojim ih čitaš tako formatirane... Ugl.
previše faktora je u igri, ali u pravilu s DD diketama ćeš imati puno
manje problema nego s HD. DD ti neće raditi samo ako nisu ispravne, a HD
i ako su najispravnije imat će možda problema ovisno o nizu drugih faktora.

BTW, Amigin DD format ti nije 720 KB kao PC-ev, nego 880 KB. Da bi
diskete koristio kao "Amigine", s Amiginim formatom, moraš ih
formatirati na Amigi. E sad... Postoji način da Amiga čita (i piše) u
PC-evom 720 KB formatu, koristi se za razmjenu podataka s PC-em. No
pretpostavljam da te zanima baš Amigin format disketa uobičajen na svim
modelima Amiga. Moraš ih probati formatirati na Amigi, snimiti nešto pa
probati čitati. Na ruku ti ide ako su diskete nove/nekorištene, a stare
godinama jer je onda "tvornički" zapis trackova na njima slab pa će "HD
trackovi" manje smetati Amiginom floppyu kod pozicioniranja i čitanja
nego da su friško proizvedene i formatirane na PC HD (1,44 MB) format. ;)
ned_lynx Posted - 29/03/2012 : 00:05:50
HD ili DD disketa, svejedno je, primeti: HD ima rupu viška od double density. Pokrij rupu nalepnicom; thus, problem solved;)
Nivox Posted - 28/03/2012 : 12:02:12
quote:
Originally posted by wolf



Ne može se spojiti jer nema kompatibilnog sučelja. A čini mi se da Amiga 500 ne prepoznaje ni HD diskete, nego samo one DD (720 kB), tako da ne znam je li izvedivo snimanje igre na disketu putem PC-a. Možda ako ju se prethodno formatira na low level format tj. DD, pa se onda snimi igra, vjerujem da ih se može skinuti s Neta.

A da probaš otići na neku od gamerskih news grupa (npr. hr.comp.amiga), pa vidi ima li štogod od ponude disketa.



Sad sam zvao Micro Team, Chipoteku i Macro Micro-nigdje nema 3.5 DD disketa. Samo HD. Kako se može HD formatirati u DD da Amiga to normalno prepozna. Da li bi to trebao formatiati na Amigi ili na PC-u ?
Ima DD disketa na e bayu ali to bi trebao čekati da stigne tjedan, dva.
Nivox Posted - 28/03/2012 : 07:50:48
OK,
Mislim da mi je sve jasno. (proučio sam i vrste null modem kablova i ostalo)
Hvala Solim1 i svima ostalima. Čim stignem pokupovat ću sve što mi treba i napraviti kako je objašnjeno u ovom video uputstvu.
Javim kako je ispalo.
Ako negdje zapnem, tu ste pa se čujemo .
Solim1 Posted - 28/03/2012 : 01:25:58
quote:
Originally posted by Nivox

Ok, hvala, vidjet ću. Možda ne bude potrebno ako uspijem nešto iskombinirati sa ovim podacima s kojima raspolažem. Tj. čekam da mi netko (Solim1 recimo) napiše kako da riješim točku 3 u ovom video uputstvu.



Koliko videh na linku koji si dao uz ovu HOMBRE kolekciju na tom flopiju imas upravo ono sto ti treba a napisah ti u prethodnom postu (transwarp). Tako da je i tacka 3 resena ;)

http://adfsender.stoeggl.com/

edit: zaboravih a vazno je! Amiga ima "originalni" 25-pinski rs232.
Vodi racuna da ti je nulmodem kabl 9-25. Mozes naravno da kacis i adapter 9-25 na nulmodem kabl 9-9.
Nivox Posted - 27/03/2012 : 13:33:01
quote:
Originally posted by Spiderman

quote:
Originally posted by Nivox

Inače,

na hr.comp.amiga mi daju različite prijedloge:



hr.comp.retro probaj. tam čuda rade od starih strojeva :)



Ok, hvala, vidjet ću. Možda ne bude potrebno ako uspijem nešto iskombinirati sa ovim podacima s kojima raspolažem. Tj. čekam da mi netko (Solim1 recimo) napiše kako da riješim točku 3 u ovom video uputstvu.
Spiderman Posted - 27/03/2012 : 13:10:08
quote:
Originally posted by Nivox

Inače,

na hr.comp.amiga mi daju različite prijedloge:



hr.comp.retro probaj. tam čuda rade od starih strojeva :)
Nivox Posted - 27/03/2012 : 09:23:43
Inače,

na hr.comp.amiga mi daju različite prijedloge:

- http://www.lemonamiga.com/help/faq_crossplatform.php - ovo još nisam proučio - ovdje ima nekoliko objašnjenja koja su slična ovim ostalim načinima ali nije mi sve baš skroz jasno

- http://torlus.com/floppy/ -odlično ali skupo

- http://wiki.abime.net/file_transfer/hombre - To je disketa sa programima za prijenos preko diskete, serial ili paralel porta - ovu HOMBRE disketu imam ali ne znam ju koristiti pa ćekam da mi jave kako se koristi


također su mi se javili i ljudi koji imaju neke igrice pa možda bude nešto i od toga, iako bi rađe da sam nađem način za snimanje igrica- ovaj Solimov video mi se čini najboljim rješenjem
Nivox Posted - 27/03/2012 : 09:16:12
quote:
Originally posted by Solim1


Naravno da moze. Prvo je bila varijanta ParNet-a (preko paralelnog porta) odnosno PC2AM pa zatim i najklasicnija moguca mreza sa PCMCIA Ethernet karticom (600, 1200). Samo sto ne znamo koju zapravo amigu Nivox ima:) 500-ica i 600-ica se poprilicno razlikuju i tu dodavanje memorije nema bas puno veze al dobro. U svakom slucaju ono sto je za Nivox-a najjednostavnije resenje (bez obzira koja je Amiga u pitanju) je ADF Sender Terminal? Transwarp na amigi, ADF Sender na PC-u, nullmodem kabl i to je to.

ps. Obrati paznju za koju amigu skidas igre da bi to uopste i proradilo.




OK hvala,

Ovaj video mi se čini prilično jednostavan, ali ajmo redom.

1.AMIGA 500 - imam
2.PC -imam
3.AMIGA floppy disk with the "transfer software" - gdje i kako da ovo nabavim. Da li mogu skinuti na netu i snimiti na disketu? Ili u tom slučaju neće biti kompatibilno sa Amigom?
4.Empty floppy disk- kupit ću
5.PC software "ADF sender terminal" - skinem s neta i instaliram na PC
6.The null modem cabel - kupim-navodno košta 20-ak kuna

I da,
Sigurno imam Amigu 500, a ne 600. Evo slike su tu ,a na poleđini piše A500. Mislio sam da proširenje sa 0,5 na 1 MB znači da je A500 pretvorena u A600. Krivo sam mislio očito.

kutija


amiga


napajanje-crklo je pravo, ovo je modificirano-staro napajanje od PC-a i radi normalno


Solim1 Posted - 26/03/2012 : 18:58:00
quote:
Originally posted by wolf
Ne može se spojiti jer nema kompatibilnog sučelja.



Naravno da moze. Prvo je bila varijanta ParNet-a (preko paralelnog porta) odnosno PC2AM pa zatim i najklasicnija moguca mreza sa PCMCIA Ethernet karticom (600, 1200). Samo sto ne znamo koju zapravo amigu Nivox ima:) 500-ica i 600-ica se poprilicno razlikuju i tu dodavanje memorije nema bas puno veze al dobro. U svakom slucaju ono sto je za Nivox-a najjednostavnije resenje (bez obzira koja je Amiga u pitanju) je ADF Sender Terminal? Transwarp na amigi, ADF Sender na PC-u, nullmodem kabl i to je to.

ps. Obrati paznju za koju amigu skidas igre da bi to uopste i proradilo.

Nivox Posted - 26/03/2012 : 08:27:20
quote:
Originally posted by wolf

quote:
Originally posted by Cromwell

Hmm a jesi razmišljao o tome da spojiš amigu na komp pa onda nasnimiš skinuto s interneta na praznu disketu?
Nisam zapravo siguran da li se to uopće može nego samo bacam hint :D
Ja sam imao samo komodorca (i to dok sam bio pinklec prije 20 godina)ali što se tiče amige sjećam se da sam kod frenda to igrao par puta preko videorekordera? :S možda bi ti tak bilo lakše?



Ne može se spojiti jer nema kompatibilnog sučelja. A čini mi se da Amiga 500 ne prepoznaje ni HD diskete, nego samo one DD (720 kB), tako da ne znam je li izvedivo snimanje igre na disketu putem PC-a. Možda ako ju se prethodno formatira na low level format tj. DD, pa se onda snimi igra, vjerujem da ih se može skinuti s Neta.

A da probaš otići na neku od gamerskih news grupa (npr. hr.comp.amiga), pa vidi ima li štogod od ponude disketa.


Bio sam na Bug forumu i tamo su mi rekli da postoji mogučnost da se na PC-u pomoću nekog softvera snimaju igre za Amigu ali nisam uspio. To je bilo prije jedno 2/3 godine.
tamo sam našao i lika koji mi je poklonio Cannon Fodder 1 (4 diskete) i jedna od te 4 ne radi. Nakon toga sam ponovno spremio Amigu i zaboravio na nju i evo neki dan sam se sjetio da pitam ovdje.

Pogledat ću na još na hr.comp.amiga
Nivox Posted - 26/03/2012 : 08:21:02
quote:
Originally posted by DzekDenijels


Da, Cannon Fodder 3 je skoro izašao za PC.
Težak je svega 577 MB, skida se za čas, ništa nije izgubio od šmeka koji je imao, a dolazi sa odličnom grafikom.
Od mene preporuka ipak za PC verziju...



Cannon Fodder 3 odlično izgleda. Nisam znao da je to izašlo. Skinut ću ga i odigrat. Ali ja bi ipak igrao original na Amigi. Da čujem onaj stari poznati zvuk učitavanja diskete...
Nivox Posted - 26/03/2012 : 08:18:40
quote:
Originally posted by Spiderman

quote:
Originally posted by Nivox

E da,
Posebno me zanima igrica Cannon Fodder.



Cannon Fodder ti postoji i za PC :)



Ma ja bi baš na Amigi igrao .
Nivox Posted - 26/03/2012 : 08:17:41
quote:
Originally posted by brko17

Uuuuuuu Amiga, imao sam onu bez numerickog dijela tipkovnice, jel to bila 500? Frend je imao Amigu 2000 :). Sjecam se rado igara poput Super Frog, Base jumpers, Alien breed assault tower, Gunship 2000, Monkey Island, i druge.


Vidim da imaš i avatara Super Frog. To je bila odlična brza klasična 2d arkadna igra. Sječam se.
Nivox Posted - 26/03/2012 : 08:16:16
quote:
Originally posted by Obi-wan

E da Cannon fodder. To budi nostalgiju. Odigraj i Another world ako nađeš...
Nisam siguran da proširenje Amige 500 čini Amigu 600 (mislim da je to nešto sasvim drugo).
Nadam se da se nećeš razočarati vremenom za učitavanje i izgledom igara.
Evo savjeta za igre, možda upali:
Idi na Njuškalo i ukucaj amiga u tražilicu.
Kada ti izbaci rezultete, naći ćeš par ljudi koji prodaju kompjuter. Pogledaj koji daju i igre uz njega pa ih kontaktiraj i zamoli da ti prodaju igre. Drugo mi ne pada na pamet...


Nisam ni ja siguran, ali znam da je proširena.

Bio na njuškalu. Nema ništa trenutno, tj. ima ali ne za mene.

Hvala svejedno.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000