forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 Partizanski strip

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Dule Posted - 08/05/2012 : 23:59:22
U Parizu danas, uoči Dana pobjede položeni su vijenci, pjevala se Marseljeza i partizanska pjesma (Dnevnik HRT1). Kod nas, dakako muk. A, samo dan prije konačne kapitulacije fašističkih snaga, 8. svibnja 1945., jedinice Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije (partizana) ušle su u Zagreb i taj je dan proglašen je Danom grada Zagreba. Između ostalog i zbog više od 15 tisuća poginulih Zagrepčana u toj borbi, ali i svih drugih žrtava fašističkog terora. Ali, nakon 1991. Dan oslobođenja Zagreba nasilno se ukida i čini se sve da se antifašistička ideja marginalizira i izbriše iz javnog i kolektivnog sjećanja.
Kakve to ima veze sa stripom? Pa, zapravo velike; posebno za moju generaciju.
Jer, još kao djeca taj dio povjesti upijali smo i kroz „partizanske“ stripove Maurovića, Julesa, Bekera, Bednjanca...
Ovom prilikom i na ovom mjestu, zamolio bih kolege boljeg sjećanja da navedu i druge autore i stripove koji su se ovom, partizanskom temom bavili.
Ako na Diskaveriju imamo dokumentarac o Partizanskom filmu, zašto ovdje ne bi imali razgovor o Partizanskom stripu?


25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Jozzinelli Posted - 25/06/2019 : 19:51:40
Evo jedne table iz Vesele sveske broj 5 iz školske 1983/84 godine.
Tekst: Advan Hozić
Crtež: Abdulah Avdo Kozić





Jozzinelli Posted - 18/06/2019 : 20:24:56
quote:
Originally posted by KOMIKO

Ustvari, samo je
Kad mitraljez utihne (scenario Dobrica Erić) partizanski.
Drugi je o srpskoj istoriji, o Takovskom ustanku.


Izvinjavam se, ali moram da ispravim Vuka...

Kad mitraljez umukne nije partizanski strip
već je o doživljajima Novice, Branka i Buce u Prvom svetskom ratu
(kao i prethodne tri priče, koje je crtao Radivoj Bogičević - Neustrašivi, Predstraža i Na nišanu,
takođe objavljene u izdanju Omnibusa/Modesty comics-a)
cat claw Posted - 03/06/2019 : 22:10:55
Kad vec spominjes slovenacke autore, ne smemo nikako izostaviti strip SINOVI OGNJA Mikija Mustera. Pristojan tekst i crtez na ivici odlicnog... Komsija je imao celu tu seriju stripova i fotostripova, neki od njih sa naslovnim stranama Andrije Maurovica. Mislim da sam mu bio prilicno dosadan sa stalnim pozajmljivanjem. Istina, cuvao sam ih ko desnu ruku...

http://www.rastko.rs/strip/1/strip-u-srbiji-1955-1972/img/sinovi-ognja.jpg

https://www.muster.si/wp-content/uploads/2018/06/67b171ef0fa46b48a4bbb0d6d095c225a.jpg

http://skab612.com/naslovnice_bsp/max_bsp/naa_1.jpg
ninel Posted - 10/03/2019 : 08:21:16
1967 godine su u slovenačkom magazinu Zvitorepec izašle dve epizode stripa Marko i Rok.
Autor je Jerko Črne, koji je radio strip po uzoru na Mirka i Slavka i još ga je nadmašio -
naime strip je još lošije crtan od originala.

Sneaksie Thiefsie Posted - 10/03/2019 : 07:58:29
bilo je vise takvih buzdovanastih

@CatClaw
kad ce Porucnik Tara?
Jozzinelli Posted - 10/03/2019 : 04:49:32
Pre toga je na zadnjim koricama "Vesele sveske" izlazio strip "I mi smo partizani".
Školske 1985/86 ga je isto crtao Ahmet Muminović po scenariju Advana Hozića.
Priče su bile uglavnom od po jedne table, mada su se pominjali neki stalni likovi - Mija, Vida...
Ova je išla u 3-4 broja:






Vidi se da je Gara bolji lovac na bandite od Luksa.

Evo i jedne Muminovićeve naslovne strane za Veselu svesku:



Štafeta na ovoj slici mi je uvek više ličila na neki buzdovan.

Jozzinelli Posted - 10/03/2019 : 04:27:41
U listu "Vesela sveska" je školske 1986/87 izlazio duži partizanski strip (od 20-ak strana) Ahmeta Muminovića "Drugačija djeca".
Scenario za tu priču je napisala Valerija Skrinjar-Tvrz.









ned_lynx Posted - 12/07/2012 : 23:55:38
quote:
Originally posted by Argus

Vec mi je pun kufer partizana i antifasista,cini mi se da ce i za 150 godina jos biti zivih partizana.U mojem okruzenju to je dio povijesti koji bas ne zanima ljude.Svi su radili zlocine bili oni fasisti ili antifasisti , bila im blaga zemljica i potonuli u zaborav.Dajte rade stripove sa indijancima,barbarima,vizengotima,trubadurima i sirenama.....


Upravo.
Ili sa modernim pijavicama; advokatima, šalterušama, dalje mašti na volju.
Argus Posted - 12/07/2012 : 21:04:27
Vec mi je pun kufer partizana i antifasista,cini mi se da ce i za 150 godina jos biti zivih partizana.U mojem okruzenju to je dio povijesti koji bas ne zanima ljude.Svi su radili zlocine bili oni fasisti ili antifasisti , bila im blaga zemljica i potonuli u zaborav.Dajte rade stripove sa indijancima,barbarima,vizengotima,trubadurima i sirenama.....
vronski 2 Posted - 26/06/2012 : 15:53:46
Na wwww.pravda.rs link "kultura" danas tekst "Povratak domaćeg stripa" o albumu "Iv Rokatanski" i izdavačkoj kući "Rosencrantz".
osim Posted - 26/06/2012 : 08:02:42
Sledeće izdanje ROSENCRANTZ-a trebalo bi da obuhvati upravo tri antifašistička stripa, od kojih će jedan biti premijerno objavljen. Ali, o detaljima kad sve bude izvesno. Album očekujemo početkom avgusta...
vronski 2 Posted - 25/06/2012 : 21:12:13
Nova izdavačka kuća Rozencrantz je najavila izdavanje i stripova sa antifašističkom tematikom pa ako bi Osim koji je kako vidim njighov predstavnik ovde mogao da kaže par reči o tome bilo bi super.
Inače, sredinom devedesetih Maverick iz Kraljeva najavljivao je pokretanje serijala "Trifke izviđač", karikaturalni partizanski strip(joj žanra!!!!) a autzor je bio Braneli, isti onaj što je radio i Yupi stars. Naravno, ostalo je sve na najavi jer je Maverick uskoro pukao a sa njim i Trifke...
Risar_69 Posted - 27/05/2012 : 12:21:35
Meni je ok strip album Partizani od Julesa R.
dsormaz1 Posted - 24/05/2012 : 12:32:55
Partizanski strip:
-Mirko, pazi metak!!!
-Hvala Slavko!
KOMIKO Posted - 24/05/2012 : 08:26:36
Molim lepo,
i drugi put.
Dule Posted - 24/05/2012 : 00:32:32
Poštovani KOMIKO, fala na trudu i podacima.

KOMIKO Posted - 23/05/2012 : 16:18:20
quote:
Originally posted by Dule

Bome si brz!
"Kad mitraljez utihne"; imaš li koji sken? I/li kakav podatak o godini izlaženja etc...?
PS
Zanimao bi me Branin rad i o Takovskom ustanku; neki podaci...




Nikad robom #42: Kad mitraljez utihne
Nikad robom #136: Barjak nad Srbijom

Izdavačka kuća Omnibus Press iz Beograda najavila je monografiju Brane Jovanovića u kojoj će biti objavljeni i njegovi stripovi.
mamlaz Posted - 23/05/2012 : 11:14:25
quote:
Originally posted by Lastan

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Ako se ne varam, bilo je riječi o tome da bi Stripforum mogao izdati Radilovićeve Partizane i Kapetana Lešija.



Prvo se treba završit Herlok 2 i 3.

U albumu "HRVATSKI ANTIFAŠISTIČKI STRIP" od Julesa idu "KURIR SA PSUNJA" i "DIVERZANTI".


super vijest. jedva cekam da to sve izadje.
Dule Posted - 23/05/2012 : 00:55:31
Bome si brz!
"Kad mitraljez utihne"; imaš li koji sken? I/li kakav podatak o godini izlaženja etc...?
PS
Zanimao bi me Branin rad i o Takovskom ustanku; neki podaci...
KOMIKO Posted - 23/05/2012 : 00:46:03
Ustvari, samo je
Kad mitraljez utihne (scenario Dobrica Erić) partizanski.
Drugi je o srpskoj istoriji, o Takovskom ustanku.

Više o Brani:
http://www.zlatnodoba.com/2009/04/20/branislav-brana-jovanovic/
Dule Posted - 23/05/2012 : 00:39:21
Poštovani KOMIKO, možeš li dati još koji podatak o tome?
Značilo bi, jer je Brana Jovanović vjerojatno najzanimljiviji/najpotpuniji(!) ilustrator na ovim, "našim" prostorima.
A ono malo što sam od njegovog stripa imao prilike vidjeti, isto tako potvrđuje da se radi o iznimnom autoru...
KOMIKO Posted - 20/05/2012 : 12:03:10
Maestralni Brana Jovanović uradio je nekoliko partizanskih stripova u Nikad robom.
ninel Posted - 20/05/2012 : 11:34:24
Jelko Peternelj, crtač Crnog Roka, je nepravedno dosta prezrt autor. Malkice je k tome doprineo i sam pošto je crtao jako puno i jako brzo, pa se to poznavalo i na kvalitetu crteža. Uprkos tome ima i dosta jako dobrih stripova, pogotovo vesterna, gde je najviše došao do izražaja njegov opušten ali anatomsko besprekoran crtež (uvek me nekako podsečao na Viktora de la Fuenteja) kao i sjajno stripovsko kadriranje.
osim Posted - 20/05/2012 : 06:42:14
Treba spomenuti još Crnog Roka, pa Otpisane...
ninel Posted - 20/05/2012 : 01:52:09
Partizanski strip, ruku na srce, stvarno nije imao nekih velikih trenutaka. Osim, naravno, Radilovićevljih Partizana. To je za mene sigurno najbolji strip u celokupnom Radilovićeljevim opusu i ispred Šelroka Holmsa i Minulih stoleća, koje neki svrstavaju među njegova najbolja ostvarenja, kao što i jesu. Ali Partizani su ipak onaj serijal po kome će ga pamtiti sve buduća generacije. Životno delo Julesa Radilovića!

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000