forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Pet tabli scenarija za Zagora (odlomak)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Rick Posted - 31/05/2012 : 23:50:17




25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Rick Posted - 11/12/2012 : 18:48:11
Hvala, druže! Znači isto koliko i od vas ovde (dobro, možda malčice manje).

Dobro je što će neko možda skrenuti pažnju Buretu, ako već nije.

Ti sigurno skrećeš pažnju na ZTN svojom iskrenošću.
PijaniPatak Posted - 11/12/2012 : 00:51:49
Momci, čestitam vam na zelenom svetlu koje ste dobili od članova ZTN foruma.
King Warrior Posted - 07/12/2012 : 00:35:30
U pravu si. Kada malo bolje razmislim i L.Enoch (Gea, Lilth) se takodje ne uklapa u SBE svijet, ali to ne znaci da je losiji od ostalih, bas naprotiv.
MisterYES Posted - 07/12/2012 : 00:26:19
@King; pa kada i sam pogledam ove table; zapitam se slicno. No, nesto raditi moras a kako sam dobio kakvu takvu priliku da njima makar prezentujem to, bilo bi blesavo da je prokockam kada je svakako pouzdanija od "nezavisni autor" varijante .
Dok se stvar takodje moze posmatrati sa "kada vidimo sta svakako SBE objavljuje; gdje je mjerilo za sta je sta?. aspekta.
Ima i trece: koliko god Ricku nije drago, on zna sto sam mu rekao, a to je da meni Zagor poprilicno ne lezi generalno. Ne samo kao figura i lik vec full enviroment. Ali sam upravo zato odabrao taj script da vidim kako cu odgovoriti na izazov. Mozda se prosto i nisam najbolje snasao. Vidjecemo poslije tabli Dylana, Texa i Saguara.
King Warrior Posted - 06/12/2012 : 23:35:52
Po mom skromnom misljenju mislim da ne pases u SBE svijet, odokativno bih rekao da su za tebe najbolji autorski i nezavisni stripovi bez posebnih kriterija, jer mislim da tvoj stil ne odgovara nijednoj od poznatih teritorija.
Izvini ako sam bio ostar i slicno, nisam ja kompetentan da dijelim savjete o crtezu, tako da moje misljanje u ovom slucaju nema neku tezinu.
MisterYES Posted - 06/12/2012 : 22:40:34
@DeeCay; Hvala i da, ovo je vise manje prvi "pro" rad. Zavisi i sta pod tim podrazumjevamo...ja sam napravio ogromnu pauzu od crtanja i stripa a ovo mi jesu definitivno prve (bar ozbiljnije) table u Bonelli formatu/layout-u, i sa njihovim karakterima. Tako mi je namjenski Bure trazio na Mafestu jer ono sto je vidio u tadasnjem portfoliu je bilo sve samo ne klasicni Bonelli (mada mu se svidjelo jako). Nije on ni jedini koji je dobio ovo na uvid, uvezao me je i sa Bosellijem takodje. Cekamo, i svejedno spremam/o nove table sa drugim likovima. To su trazili i ranije, ali nisam bio u prilici da uradim (privatne zavrzlame).
Rick Posted - 06/12/2012 : 19:52:54
Scenarističko pravilo kojeg se držim, ili bar pokušavam- "nikada događaj ili lik radi njega samog".

Nikada procep u vremenu da bi neko samo prošao kroz njega, vođa ratnika da bi imali nekog vođu, nikada dvoboj da bi Zagor na kraju bio man of the day, itd., itd....
Rick Posted - 06/12/2012 : 19:43:34
Nisam mogao odmah da otvorim recenziju, ali malopre jesam. Ispravio sam post iznad.

Hvala ti još jednom na komentarima. Mada nisam puno toga o pisanju (Boneli) scenarija naučio od Bureta. Od Nolite jesam.

Kod mene je reč o pravom portalu, ali koji se ne otvara samo u službu priče i dolaska tih divljih plemena koja su u stvari preci plemena koja sada žive u Darkvudu (između ostalih i Vijandota koji se pominju u scenariju).

Poentiram na samom kraju. Otkrivam ti (vam) deliće i sam kraj priče, odnosno sinopsisa...

"Na kraju, na nogama ostaje samo jedan „sin Manitua“- Duh Sa Sekirom". Poraženi osvajači iz prošlosti vraćaju se svom vremenu...

...Vrač pokazuje na znak orla na logorskom totemu i kaže: „Znak orla na našem totemu stoji već mnogo, mnogo proleća. Predali su nam ga naši stari. Nekada smo bili narod osvajača i ubica, a onda nam je Veliki Duh poslao heroja koji ne može da umre, da nam pokaže novi put, da nas uvek čuva i opominje na kaznu koja nas čeka ako se vratimo onom što smo bili.“

DeeCay Posted - 06/12/2012 : 19:32:14
Imaš i link na recku od Izvora...
Kao pao je meteor u neki izvor i drevno (darkvudsko?) pleme od vode postalo je besmrtno i zarobljeno u "nekoj vremensko-prostornoj dimenziji". I sad ti "Indijanci" dolaze kroz taj portal krasti žene jer se ne mogu razmnožavati...

Ova tvoja rečenica u sinopsisu me podsjetila na to:

"Portal ka prošlosti je otvoren, a sa druge strane dolaze divlja plemena koja su nekada naseljavala Darkwood."

Mada to je onako štura sličnost; scenarij, zaplet i ostali motivi kod tebe su sigurno potpuno drugačiji. Ma slobodno zanemari ovu moju opasku. Ide ti sasvim dobro i bez mojih primjedbi odnosno pohvala...
Rick Posted - 06/12/2012 : 19:26:45
Pročitao sam na sajtu SBE, pročitao Kingovu recenziju i jedino što se preklapa je nepoznato pleme. I to samo donekle, jer je kod mene samo donekle nepoznato.
Rick Posted - 06/12/2012 : 19:16:26
quote:
Originally posted by DeeCay

Ako su vam ovo prvi "pro" uratci, meni izgledaju odlično... Likovi jesu malo kosturasti i suhonjavi, no to je crtačev šmek, odnosno trademark očito. Rick je odlično izučio i proanalizirao Burattinija tako da kadriranje i naracija teku glatko, po meni, a rakursi znaju biti zanimljivi.

Meditativna i napeta je atmosfera, osjeća se u zraku. Samo, kao da je sve nekako pretiho, kao da gledam nijemi film. Da, noć je, ali i noć ima svojih zvukova. Dobro, možda je ovako izvan kontekst i usred priče drugačiji osjećaj.

Jeste to već predali Burattiniju? Rick, na koliko stranica si zamislio epizodu? Ovo sa ratnicima iz prošlosti i portalom iz prošlosti malo dijeli zaplet s epizodom "Tajanstveni izvor".




Hvala na čitanju i lepim rečima, DeeCay.
Epizodu sam zamislio za jedan Almanah, Specijalac ili svesku i po, mada bi priči najviše prijale 2 sveske.

Već smo poslali Buretu, čekamo.

Nisam čitao Tajantsveni izvor. Valjda nema previše preklapanja, bar sinopsis, scenario sigurno ne bi imao.
DeeCay Posted - 06/12/2012 : 18:33:07
Ako su vam ovo prvi "pro" uratci, meni izgledaju odlično... Likovi jesu malo kosturasti i suhonjavi, no to je crtačev šmek, odnosno trademark očito. Rick je odlično izučio i proanalizirao Burattinija tako da kadriranje i naracija teku glatko, po meni, a rakursi znaju biti zanimljivi.

Meditativna i napeta je atmosfera, osjeća se u zraku. Samo, kao da je sve nekako pretiho, kao da gledam nijemi film. Da, noć je, ali i noć ima svojih zvukova. Dobro, možda je ovako izvan kontekst i usred priče drugačiji osjećaj.

Jeste to već predali Burattiniju? Rick, na koliko stranica si zamislio epizodu? Ovo sa ratnicima iz prošlosti i portalom iz prošlosti malo dijeli zaplet s epizodom "Tajanstveni izvor".
MisterYES Posted - 02/12/2012 : 23:08:29
quote:
Originally posted by mcn

Ako smanjiš konju sjenu na trećinu, podvučeš je pod njega, onda će biti isti kut svjetla kao na drveću u prvom planu i trebalo bi štimati. Ovako ni one duge sjene otraga nemaju smisla jer ispada da svjetlo pada po drugim kutom na drveće u prvom (okomito, sjena pod njima) i na to nevidljivo (duge sjene do preko ceste).

mcn


Plasio sam se podvucene sjene da se ne "sudari" sa crninom konja pa da ne dobijem konja sa 6 nogu :) Ali razumijem, i kontam. Kako sam gore napisao, da sada "Što smo peglali peglali smo" iz tehnickih (papir je već i sada riskantno izmazan bijelim tušem) i principijelnih razloga, ali ostaje naravoučenje za ubuduće. Hvala još 1x
PijaniPatak Posted - 02/12/2012 : 19:14:51
edit:
2/4 od ovih u zagradi je bolje resenje starog prevodioca tj Che l'alba [b]dopo la luna piena[b] e' l'alba buona per battaglia

zaboravio sam dodati da se vidi da je prevodilac profi. Gore sam naveo jedina cetiri momenta koja mislim da mogu bolje kao interpretacija Rickovog teksta, cetiri od cele gomile.
mcn Posted - 02/12/2012 : 18:50:40
>I meni je komplet scena nekako off, ali ne znam šta...

Ako smanjiš konju sjenu na trećinu, podvučeš je pod njega, onda će biti isti kut svjetla kao na drveću u prvom planu i trebalo bi štimati. Ovako ni one duge sjene otraga nemaju smisla jer ispada da svjetlo pada po drugim kutom na drveće u prvom (okomito, sjena pod njima) i na to nevidljivo (duge sjene do preko ceste).

mcn
PijaniPatak Posted - 02/12/2012 : 18:44:10
tekstualne ispravke:
stavljam u post posto se uzdam i u italijanski drugih clanova

(sifra:tabla/kais)

1/1 fali samo zarez posle "wyandot"

1/2 Akenat, tu sai di CHE cosa ho bisogno (inace gramaticki moze bez tog CHE, ali u toku citanja oseti se nedostatak)

1/4 Perche' il linguaggio della guerra, Akenat, e' lo stesso da sempre (isto kao sto stoji osim sto bih Akenat premestio u sredinu recenice, gde bi stajao u prirodnoj konverzaciji, dijalogu + plus sto pauza na tom mestu, u vidu imena, daje tezinu poslednjem delu recenice)

2/4 Che l'alba (che le segue=sto mu sledi/dopo la luna piena=posle punog meseca) e' l'alba buona per battaglia.

il mattino=jutro
l'alba=zora

u zagradi su dve opcije za srednji deo recenice
il mattino nije problem, ali Rickov original i recenica koja je trenutno na tabli ne govore u istom tonu. Zora je rec koja u sebi sadrzi iste boje kao i rat- zuto kao plamen i crveno kao krv. Mozda sam malo patetican ali mislim da je efekat mnogo jaci ako umesto mattino u tekstu stoji alba.


Ne bi bilo zgoreg da se ova dva-tri mesta uporede i isprave ako je potrebno.
MisterYES Posted - 02/12/2012 : 13:01:48
Nisu u pitanju dječačka izvlačenja, znam i sam kako rekoh najbolje gdje sam sve zabrljao, ali evo radi i drugih kojima možda može koristiti, cisto jedna poštena, iskrena, razmjena informacija;
quote:


Na 2/1 je čudno na van izbačena jahačeva noga.
Pokusaj da izgleda kao da je to momenat kada jahač tek skače na konja koji brzo starta pa ga je zanio u stranu (skroz lijevu pa zato desna noga ide out) očito nije uspio čim i dalje žulja oko.
quote:
Kadar 2/2 je čudan skroz: položaj Indijanca na konju i onda sjene: s tolikom sjenom konja sjena drveća bi trebala biti duža (ili konjska puno kraća: ovako velika konjska sjena čini da konj i jahač izgledaju u krivoj perspektivi u odnosu na krajolik), da i ne spominjem da sjene onkraj ceste djeluju da padaju prema nama, dok ove bliže nama padaju od nas.
I meni je komplet scena nekako off, ali ne znam šta...jedino vezano za te "kontra" sjene - zapravo bi trebale biti od nekih stabala lijevo van iz kadra, pokusaj da malo potamne cijelu scenu jer nam je djelovala presvijetla za noć, opet nije uspio - suviše sam ih "dobro" linkovao sa stablima koja se vide :) Moram naučiti da ono što možda u glavi imam da se podrazumjeva, ne mora nuzno citalac da nasluti, jos ako ga zbunim
quote:
Na 2/4 jahač sjedi konju na vratu
pokusaj da izgleda kako zapravo jahač odskakuje zbog velike brzine konja i neravnog terena pa ga na momente konj baci i malo naprijed, pa je nacrtan u zraku, ni na ledjima ni na vratu; fail again :) nije duško dugouško
quote:
Na 5/4 Zagorove noge su karikaturalne: odebele i s prevelikim stopalima
- hm, valjda izrevoltiran famoznim "talicni tom" nogama kojima nas Ferri bombarduje odoh previše u kontru

quote:
Originally posted by mcnSve ostalo je prilično dobro.
Iskreno hvala, znači i više nego se čini Svaki dodatni tip kako za ubuduće manje takvih grešaka napraviti je i više nego

(mcn)
[/quote]
Rick Posted - 02/12/2012 : 12:17:33
Hvala i od mene! Podrška uvek dobro dođe.
MisterYES Posted - 02/12/2012 : 12:04:35
Ja znam da je moj post iznad predug ali u njemu su svi odgovori na naredne postove iza njega vec :)

Tnx 4 support u svakom slucaju ;)
Rico Posted - 02/12/2012 : 11:54:21
.... eventualno bih smanjio gornju usnu zagoru na zadnjem kadru.
Rico Posted - 02/12/2012 : 11:52:58
meni je ovo lijepo, svidja mi se stil. Puno mi je zanimljiviji od "pravog" zagora, ali naravno ovo sto je mcn naznacio stoji i mislim da su vam sanse lijepe.
Znate i sami da u regularnim zagorima na svakom kadru imamo 10 puta vise gresaka nego kod vas, ali za prezentacijski rad ulozite jos malo peglanja i onda znate da ste sve napravili.

SUPER!!!!!
mcn Posted - 02/12/2012 : 07:09:27
Na 2/1 je čudno na van izbačena jahačeva noga.

Kadar 2/2 je čudan skroz: položaj Indijanca na konju i onda sjene: s tolikom sjenom konja sjena drveća bi trebala biti duža (ili konjska puno kraća: ovako velika konjska sjena čini da konj i jahač izgledaju u krivoj perspektivi u odnosu na krajolik), da i ne spominjem da sjene onkraj ceste djeluju da padaju prema nama, dok ove bliže nama padaju od nas.

Na 2/4 jahač sjedi konju na vratu

Na 5/4 Zagorove noge su karikaturalne: odebele i s prevelikim stopalima

Sve ostalo je prilično dobro.

(mcn)
MisterYES Posted - 30/11/2012 : 15:22:00
quote:
Originally posted by King Warrior Malo mi bodu oci gromade od stijena na drugoj stranici, kao da se radi o magistrali, takodje i brda u obliku piramida na trecoj, ali mislim da to u ovom slucaju nije toliko bitno.


Stoji, ma ima tona sitnica (a i krupnijih stvari) koje i sam mislim da sam mogao bolje sad kada covjek gleda "sa fotelje"...mogao bi ih nabrajati do sutra...to je prosto tako. No u precesu dok crtaš, moraš znati kada treba i stati (pogotovo ako su ti detalji slabost inače) u protivnom = nedogled. (Ironija je, neke od tih stvari bi bile bolje da sam upravo ranije stao :)
No dobro, ovo ovdje konkretno više ima veze sa slabijom isplaniranosću naravno (ne scenariste vec crtača), ali volim to porediti sa mogucnoscu rezanja, dostimavanja, overduba i mixanja kod kuce u muzici, pa onda bend pegla album godinama mjesto da ga izbaci za par mjeseci, a opet isto na kraju

Evo najnovija koju sad vidjeh je da je vrana mogla biti malo (ne malo nego malo više) čupavija, pogotovo u predjelu glave, ovako je kao iz prodavnice ili zalivena naftom :)

Sad bih ja to mogao prvo malo u PSu nabaciti tabletom da vidim tačno koliko je raščupati pa onda na osnovu toga isto to uraditi na originalu, pa isti opet scanirati (sto traje opasno dugo) pa opet sve to nazad u montažu... Jer ovdje ne zelim da se crtačke korekcije uopšte rade digitalno a kamo li tako završe i ostave.
No međutim, sve što se ne može bijelim tušem i tankim flomasterima dotegnuti na samom org. neće ni u PSu sigurno. Ovdje je to bilo imperativ
Rick Posted - 30/11/2012 : 12:53:52
To što će Bure & Co. da kažu na bio koji crtež, bilo on ovakav ili onakav, može samo da se nagađa.

Ti, kao pasionirani Zagorov čitalac, kažeš- uboli ste. Fine for me! Sve ostalo... valjda će biti istorija.

I mi bismo po neku sitnicu promenili kada bi bilo vremena, ali pri izradi probnih tabli i scenarista i crtač barataju sa toliko promenljivih (koje se inače zanemaruju kada se uđe u mašineriju izdavača) da to nije normalno.
King Warrior Posted - 30/11/2012 : 12:44:15
Vazi, druze. Mislim da je onda sasvim ok, osjeti se bas atmosfera i napetost, sto i jeste kljucni dio toga sto ste htjeli da prikazete.
Crtez je funkcionalan, mislim da ispunja svoju svrhu. Malo mi bodu oci gromade od stijena na drugoj stranici, kao da se radi o magistrali, takodje i brda u obliku piramida na trecoj, ali mislim da to u ovom slucaju nije toliko bitno.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000