forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Dz. R. R. Tolkin/J. R. R. Tolkien

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
sawitch Posted - 22/07/2012 : 12:41:08
Biografija

Tolkin je rođen u Blumfontejnu u današnjoj Južnoafričkoj Republici, kao sin Artura Tolkina (Arthur Tolkien), engleskog bankara, i Mejbel Tolkin, rođene Safild (Mabel Tolkien, neé Suffield). Većina Tolkinovih predaka po ocu, koliko je poznato, bili su zanatlije. Porodica Tolkin potiče iz Saksonije u Nemačkoj, ali živi u Engleskoj od XVIII veka. Prezime Tolkin je anglicizirano Tollkiehn od nemačkog tollkühn, ludo odvažan. Lik pod imenom Profesor Rašbold (Professor Rushbold) u The Notion Club Papers je aluzija na ovo ime. Tolkin je imao samo jednog brata, Hilarija Artura Ruela Tolkina (Hillary Arthur Reuel Tolkien), rođenog 17. februara 1894. godine.

Tolkin se sa svojom majkom, koja se teško nosila sa afričkom klimom, vratio u Englesku u trećoj godini – otac mu je umro u Južnoj Africi od teškog krvarenja u mozgu pre nego što im se mogao pridružiti. Pošto je on bio jedini član porodice koji je bio zaposlen, živeli su sa Mejbelinim roditeljima u Birmingemu neko vreme, ali su uskoro, već 1896, prešli u Serhol (Sarehole), tada selo u Vorvikširu (Warwickshire), a danas deo Birmingema.

Mejbel je podučavala svoja dva sina i Džon je bio predan učenik. Naučila ga je mnogo o botanici, ali najviše su ga zanimali jezici – majka ga je naučila osnovama latinskog vrlo rano. Naučio je da čita u četvrtoj godini, a ubrzo je znao i dobro da piše. Pohađao je Školu kralja Edvarda (King Edward’s School), Akademiju kralja Filipa (King Phillip’s Academy) i studirao je na Egzeter koledžu u Oksfordu (Exeter College, Oxford).

Njegova majka je prešla u rimokatoličku veru, uprkos oštrim protestima njene porodice. Umrla je od dijabetesa 1904, kada je Tolkinu bilo dvanaest godina, a on je ceo život smatrao da je postala mučenik za svoju veru, što će imati veliki uticaj na njegova katolička uverenja. Tolkinova predana vera je bila značajni faktor u prevođenju K. S. Luisa u hrišćanstvo, a njegova dela sadrže dosta hrišćanske simbolike i vrednosti.

Budući siroče, odgajio ga je otac Frensis Morgan (Father Francis Morgan) iz Birmingemskog oratorijuma, u delu Birmingema zvanom Edžbaston (Edgbaston), gde je dalje i odrastao.

Tamo je upoznao i zaljubio se u Edit Brat (Edith Bratt) (koja će kasnije poslužiti kao model za Lutijenu). Uprkos mnogim preprekama, on uspeva da se oženi njome, svojom prvom i najiskrenijom ljubavi u životu.

Tolkin se priključio britanskoj vojsci tokom Prvog svetskog rata. U tom periodu je video mnoge sadrugove, od kojih su neki bili njegovi najbliži prijatelji, kako ginu, a on sam je uskoro završio u bolnici zbog rovovske groznice. Tokom oporavka, počinje da piše seriju bajki, zasnovanih na proučavanju mitologije i folklora, koje naziva „Knjiga izgubljenih priča” (The Book of Lost Tales). Proučavaoci njegovih dela kažu da je rat uticao na njegovo pisanje i to tako što je kroz fantaziju nalazio put da pobegne od okrutne realnosti fabrika, mašina, pušaka i bombi XX veka.

Njegovo prvo civilno zaposlenje nakon rata bilo je na Oksfordskom rečniku engleskog jezika (Oxford English Dictionary), u kojem je, među mnogim drugim, reč morž (engl. 'walrus') njegov unos. 1920. godine postaje docent za engleski jezik na Univerzitetu u Lidsu (University of Leeds), ali se 1925. vraća u Oksford kao profesor anglosaksonskog jezika. 1945. godine prelazi na oksfordski koledž Merton (Merton College, Oxford), gde postaje profesor engleskog jezika i književnosti, što ostaje sve do penzionisanja 1959. godine.

Džon i Edit Tolkin imaju četvoro dece: Džona Fransisa Ruela [John Francis Reuel] (1917.), Majkla Hilarija Ruela [Michael Hilary Reuel] (1920.), Kristofera Ruela [Christopher Reuel] (1924.) i Prisilu Anu Ruel [Priscilla Anne Reuel] (1929.).

Tolkin je umro u Oksfordu 1973. godine, i sahranjen je na groblju Volverkot (Wolvercote Cemetery) kraj svoje žene Edit, a na nadgrobnom spomeniku su uz njihova imena uklesana i imena Berena i Lutjene, upoređujući njihovu ljubav sa najvećom ljubavnom pričom Srednje zemlje.

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
sawitch Posted - 30/10/2023 : 21:08:47
Bravo majstore!
naker Posted - 30/10/2023 : 18:40:30
Stigao i Numenor, konačno kompletirana ova prelepa edicija. A kad već slikam, evo fotki i ostatka Tolkinovštine



sawitch Posted - 01/08/2023 : 17:38:05
Sto? Ja sam dvaput procitao
Imrahil Posted - 01/08/2023 : 14:44:39
NK izdanje je lepo jedino za policu, da se duvaš šta imaš na istoj
naker Posted - 01/08/2023 : 00:34:23
Većina stvari su krš u poređenju sa tim izdanjem :)

Ali lakše je čitati tri manje knjige negoli jednu ogromnu, prevod Stanojevića, ilustracije Alana Lija, kutija za kolekcionare, po meni sasvim dovoljno i lepo izdanje za one koji su preskočili izdanje NK.
sawitch Posted - 31/07/2023 : 22:28:33
Meni je to krs naspram Narodne knjige
naker Posted - 31/07/2023 : 20:52:21
Potrajalo je, ali izgleda da se nakon pet godina rasprodalo izdanje Gospodara u kutiji od Publik Praktikuma. Videćemo da li će biti reprinta.

https://www.publikpraktikum.rs/proizvod/379/gospodar-prstenova-komplet
naker Posted - 24/06/2022 : 14:31:30
Vrh je Silmarilion, najbolji pokazatelj bogatstva Tolkinove mašte.
zeljko Posted - 24/06/2022 : 14:14:24
nisam neki fen tolkija mimo hobita i 3 knjige gospodara prstenaca
naker Posted - 24/06/2022 : 13:15:04
To su proširene priče iz Silmariliona, za kolekcionare i najzagriženije fanove. Većina ih uzima zbog deluks izdanja i sjajnih ilustracija Alana Lee-a. Uzeo sam sve tri, pa ću uzeti i Numenor
Paka01 Posted - 24/06/2022 : 11:53:57
Kakve su uopće te samostalne knjige? Imam Hurinovu Djecu i skroz mi je dobra, al nisam uzimao ove druge dvije koje su kasnije izašle.
naker Posted - 23/06/2022 : 23:09:29
Sjajna vest, bio sam nešto čitao da posle trilogije Hurin / Beren & Luthien / Gondolin više neće objavljivati delove iz Silmariliona, ali verovatno ih je izlazak Amazonove serije na jesen naterao da promene odluku.

Numenor mi je možda i omiljena celina iz Silmariliona, a ilustracije Alana Lee-a nikada ne odbijam
panzer Posted - 23/06/2022 : 22:30:27
https://www.tolkiensociety.org/2022/06/new-tolkien-book-the-fall-of-numenor-to-be-published/
sawitch Posted - 21/01/2022 : 15:01:54
Lepo izgleda. Ali ja moj LOTR u izdanju Narodne knjige ne dam nizasta
lwood Posted - 20/01/2022 : 09:41:59
Naletjeh na ovo jutros,ako koga zanima...

https://shop.skolskaknjiga.hr/komplet-tolkien-petoknjizje-u-kutiji.html
wesskowaz Posted - 19/10/2021 : 16:41:06
https://www.art-anima.com/luksuzna-izdanja-tolkinovih-dela-u-pretprodaji/
sawitch Posted - 25/09/2020 : 12:47:43
Cudi me da neko nije uzeo da odradi neka uniformna sabrana dela.
fandango Posted - 17/09/2020 : 09:45:59

U svibnju 2021. izlazi "nova" Tolkienova knjiga, s jos neobjavljenim tekstovima, The Nature of Middle-earth:

http://tolkiengateway.net/wiki/The_Nature_of_Middle-earth
Tonka24 Posted - 15/07/2019 : 21:31:46
quote:
Originally posted by sawitch

Kakve veze sve ovo ima sa Tolkinom?


Iste kao i fandagonov post na koji nisi reagirao a bio je prije moga.
sawitch Posted - 12/07/2019 : 07:42:13
Kakve veze sve ovo ima sa Tolkinom?
Tonka24 Posted - 24/06/2019 : 20:46:05
wesskowaz Posted - 23/05/2019 : 11:08:56
Silmarilion u izdanju Publik Praktikuma.

https://publikpraktikum.rs/p/824/Silmarilion
fandango Posted - 30/09/2018 : 08:08:51
Komplet je otisao brze nego sto sam ocekivao, preostaje jos samo realizacija. Sto se tice redoslijeda, evo sto je Algoritam preveo, a sto nije:


The Hobbit - Hobit

The Lord of the Rings - Gospodar prstenova (u tri knjige naravno: Prstenova druzina, Dvije kule i Povratak kralja)

Tales from the Perilous Realm - Pripovijesti iz opasnih predjela

The Silmarillion - Silmarilion

The Children of Húrin - Hurinova djeca

Beren and Lúthien - nije prevedeno

The Fall of Gondolin - nije prevedeno

Unfinished Tales - Nedovrsene pripovijesti

The History of Middle-earth - nije prevedeno

The Legend of Sigurd and Gudrun - nije prevedeno; ovo je Tolkienova obrada Sage o Nibelunzima, a ako te interesiraju Nibelunzi, postoji prijevod velikog Tomislava Ladana u izdanju Medicinske naklade, u sklopu njegovih sabranih djela

The Fall of Arthur - nije prevedeno; ovo je obrada price o kralju Arturu, a na hrvatskom mislim da smo svi citali obradu legende Howarda Pylea, cini mi se da je to preveo Mate Maras, jos jedan prevoditeljski velikan

Beowulf - nije prevedeno; ovo je Tolkienov prijevod Beowulfa s komentarima, a na hrvatski je Beowulfa preveo Mate Maras

The Story of Kullervo - nije prevedeno; radi se o kratkom fantasy romanu koji nema veze s Medjuzemljem
fandango Posted - 25/09/2018 : 10:33:22
Ako jos nekoga interesira, napravio sam si redoslijed citanja Tolkienovih djela na bazi sluzbene stranice i nekoliko diskusija na razlicitim forumima:

The Hobbit
The Lord of the Rings (preporucam izdanje uz koje dolazi cetvrti tom Reader's Guide)
Tales from the Perilous Realm
The Silmarillion
The Children of Húrin
Beren and Lúthien
The Fall of Gondolin
Unfinished Tales
The History of Middle-earth
The Legend of Sigurd and Gudrun
The Fall of Arthur
Beowulf
The Story of Kullervo


Za one koji zele znati vise idu dalje:

The Annotated Hobbit (Douglas A. Anderson)
The History of the Hobbit (John D. Rateliff)


Za one koji zele znati jos vise nakon toga:

The Tolkien Companion and Guide - u tri knjige od kojih je prva Chronology, a druge dvije Reader's Guide
The Letters of J.R.R. Tolkien


zeljko Posted - 18/09/2018 : 18:55:20
Martin me je baš razočarao
Do tolkina sam čitao roverandom
Prava knjiga za djecu
Moram silmarilion i huriona još

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000