forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 PDV na knjige

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Mali_Mate Posted - 21/09/2012 : 21:36:45
Dakle, čini se da nam je neizbježno uvođenje PDV-a na knjige od iduće godine. Priča se o stopi od 5% no s našom vladom svašta se može očekivati

Tako da, dva pitanja za razmišljanje.

Najprije teoretsko - kako će se to odraziti na strip izdavaštvo/scenu?

Nakon toga praktično - hoće li se išta mijenjati prilikom kupovine s Amazona i sličnih sajtova?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
jaki Posted - 15/10/2013 : 16:19:49
ti očekuješ nešto dobro od poreznika?
Tome272 Posted - 15/10/2013 : 10:29:09
Zakon je tek u tijeku izmjena, trebao bi biti gotov do kraja 11. mjeseca pa ćemo viditi što nas čeka.

Dok ne vidimo zakonski prijedlog ne možemo biti sigurni u ništa, novinari uvijek prenose jedan dio nikada sve.
Johnny Difool Posted - 14/10/2013 : 19:21:25
Jesem ti, opet mijenjaju porez na novine, a na 5 % su ga spustili prije samo 3 mjeseca.
Ovdje se više ne zna tko je lud a tko zbunjen, ali je zato seksa ko u priči!

jaki Posted - 14/10/2013 : 18:33:49
evo nije na knjige ali je na časopise(kiosk stripove):
povećanje za 3%.Hoće li izdavači povisiti cijenu stripova?
http://danas.net.hr/novac/linic-dize-i-pdv-na-dnevne-novine-na-13-posto
---------------------------------------------------------------------------------
Prijedlog je i da se sve novine i časopisi oporezuju stopom od 13 posto, uključujući sve dnevne novine, osim onih koji u cijelosti ili djelomično sadržavaju oglase ili služe za oglašavanje. Naime, prema sadašnjim zakonskim odredbama, dnevne novine i znanstveni časopisi oporezuju se po sniženoj stopi od 5 posto, javlja HRT.
-----------------------------------------------------------------------------------------
maddox031 Posted - 25/09/2012 : 11:41:51
samo za neku hranu ne placa se Vat (PDV) u engleskoj
mladjo Posted - 25/09/2012 : 11:39:42
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by zeljko

quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by zeljko

to je ona što je svojim novinama nastavila davati pare a smanjila donacije npr hrvatskom slovu


To je veliki udarac za hrvatsku kulturu, nema šta



nek je njezin list nastavio dobivati zajedničke pare


A što se drugo moglo očekivati od crvenih licemjera?




Hajde opušteno s politikom, molim te...
Raven84 Posted - 25/09/2012 : 11:32:57
Dobor je znati za ovo. Jasno je da će naša štampa porasti, no nisam uopće razmišljao da će mi moći naplatiti pdv na narudžbe iz inozemstva. A kad dođu amazon paketi takorći će vrištati: otvori me. Morat ću do nekog perioda pokrpati što je više moguće rupa u svojim Amerima i naručiti da stigne prije ulaska u Uniju.
torca Posted - 23/09/2012 : 15:29:10
quote:
Originally posted by 76


Stvar je u tome da ulazimo u EU, a tamo je zabranjeno imati nultu stopu PDV-a na bilo što. Zato se u nas uvodi PDV na knjige, ali i na kruh i mlijeko koji su dosada bili izuzeti.


U nas se uvodi jer smo bezvrijedna stoka.
Britanac ne plaća harač za knjige i kruh.
zeljko Posted - 23/09/2012 : 12:06:47
vjerovanje u vlastitu supremaciju uvijek vodi u propast
dsormaz1 Posted - 23/09/2012 : 00:22:16
quote:
Originally posted by zeljko

quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by zeljko

to je ona što je svojim novinama nastavila davati pare a smanjila donacije npr hrvatskom slovu


To je veliki udarac za hrvatsku kulturu, nema šta



nek je njezin list nastavio dobivati zajedničke pare


A što se drugo moglo očekivati od crvenih licemjera?
GGG Posted - 22/09/2012 : 23:24:21
Zadnjih par godina sam knjige narujčivao preko Hrvatske (roditelji imaju kuču u Gorskom kotaru) i tako izbjegao slovenski porez. Prošle godine sam naručio neštu urgentno od book depository-a u Slo i automatski su mi izračnali porez u cjenu, a naša carina se nije mješala. Mislim, da je kod Amzona slično. Ako pošiljka ide preko e -baya ili neke manje poznate firme izvan EU, stvar se carini, odnosno oporezuje, ako je vrednija od 25€. Ali stvar nije tako jednostavna - kao prvo, u vrijednost pošiljke ulazi i poštarina, a kao drugo, carinski postupak traje i košta. Imam primjer od prošlog tjedna - sinovom prijatelju koji se bavi jo-jo trikovima sam naručio nekakav profesionalni jo-jo, koji je našao na ebayu. Cijena je 30$+10$ poštarina, znači 30€ - na to onda ide 6€ PDV + 3€ carinski postupak + 1,25€ pismena obavjest + 1€ provizija pošti za plačanje - na kraju 41€. Uz to su na carini sjedili 5 dana na paketu nakon što sam jim poslao kopiju računa.
jang Posted - 22/09/2012 : 22:34:56
kao što je rekao 76 carina je na amazon iz amerike, za amazon iz anglije ili nemačke ( ili ostalih EU ) nema carine...samo nemam pojma koliki iznos mora biti da ti opale carinu.

a kod nas je DDV na knjige i štampu 8,5%, samo nešto razmišljaju da bi za novine i revije povisili na 20%...za knjige neznam
Obi-wan Posted - 22/09/2012 : 16:26:16
quote:
Originally posted by sawitch

Kod vas u HR deru sa knjigama a jos nema pdv-a!!! Bacite se na knjige na srpskom.. Kod nas ima pdv i knjige su jeftinije.. A eu ima stav o pdv-u na knjige prilagodjen njihovom podneblju.. Uvoditi ga ovde gde je veliki procenat ljudi nepismen, i slabo obrazovan.. To je je tezak apsurd.. Treba ukinuti pdv na 5-10 osnovnih zivotnih namirnica, stvari za bebe, knjige i skolski pribor i na racunarsku opremu.. Ovim samo idemo unazad..


Eh, tko će sad još učit i srbski...
A kažu da ima i neki zakon da se knjige ne smiju iznosit iz zemlje pa ionako ne vrijedi...
sawitch Posted - 22/09/2012 : 15:56:08
Kod vas u HR deru sa knjigama a jos nema pdv-a!!! Bacite se na knjige na srpskom.. Kod nas ima pdv i knjige su jeftinije.. A eu ima stav o pdv-u na knjige prilagodjen njihovom podneblju.. Uvoditi ga ovde gde je veliki procenat ljudi nepismen, i slabo obrazovan.. To je je tezak apsurd.. Treba ukinuti pdv na 5-10 osnovnih zivotnih namirnica, stvari za bebe, knjige i skolski pribor i na racunarsku opremu.. Ovim samo idemo unazad..
76 Posted - 22/09/2012 : 15:43:21
quote:
Originally posted by Rada13

carina će ti ga zaračunat ili će ti ga čak amazon sam dodat tako da oni ne moraju ništa radit :), pošta će ti donit obavijest da je doša paket i da ga moš preuzet kad platiš toliko i toliko :)

edit:
mislim da bi netko iz Slovenije mogao najbolje odgovorit na to pitanje, kakva je procedura kod njih s naručivanjem iz inozemstva i kako im zaračunavaju DDV?



Ne zaračunava carinu amazon, nego naši (znam jer sam naručivao i knjige i DVD-ove - za knjige nisam morao plaćati carinu, a za DVD-ove jesam).
Ali, isto kao što se s ulaskom u EU uvodi PDV na knjige, tako bi se trebala i ukinuti carina za robu koja dolazi iz neke druge zemlje EU. Dakle, ako naručuješ knjigu s amazon.com - platit ćeš carinu, a ako naručujueš sa amazon.co.uk - nećeš.
76 Posted - 22/09/2012 : 15:38:50
quote:
Originally posted by Rico

po meni je to u redu, jer počelo se sve više i više čitati, a bome načitani ljudi nisu baš u interesu ni jedne vlasti:)



Stvar je u tome da ulazimo u EU, a tamo je zabranjeno imati nultu stopu PDV-a na bilo što. Zato se u nas uvodi PDV na knjige, ali i na kruh i mlijeko koji su dosada bili izuzeti.
Solid Snake Posted - 22/09/2012 : 15:30:38
Ovamo kod nas u PDV na kjnige je 5 %
Rico Posted - 22/09/2012 : 15:19:50

quote:
umjesto da lupe pdv na kič i treš 30%

ne, ne, to bi tek bilo sranje puno manipulacija i nestručnosti. Naravno kad bi u struku imao povjerenja onda da, ali ovako no way!
zeljko Posted - 22/09/2012 : 14:43:37
quote:
Originally posted by jaki

Nisu ni Fibri smetale zajedničke pare pa makar bile i od desničara


ma nema to veze...

bitno je da drugi moraju stezati pojas a moji ne moraju...
to je osnovni princip štednje... ne koristi i troši svoj nego tuđi novac

umjesto da lupe pdv na kič i treš 30%
rommel Posted - 22/09/2012 : 14:26:47
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by rommel

pa to je u redu...zašto bi ono dvoje troje četvoro ljudi koji nešto čitaju bili izuzeti...
a zapravo to i je dobro - necu vise gomilati stvari kojima cu se baviti u penziji (koju necu dozivjeti ali neka) nego se baviti onim sto sam gomilao do sada - zivjela hrvatska - ZEMLJA (NE)ZNANJA


Važnije je hrvatskom narodu da nema pdv na osnovne životne stvari a ne na knjige.
Ionako će pdv na knjige biti puno manji nego npr za hranu.To je po meni glupost.



naravno treba narod zatupiti do kraja a tup je ionako :)
jaki Posted - 22/09/2012 : 13:23:45
quote:
Originally posted by rommel

pa to je u redu...zašto bi ono dvoje troje četvoro ljudi koji nešto čitaju bili izuzeti...
a zapravo to i je dobro - necu vise gomilati stvari kojima cu se baviti u penziji (koju necu dozivjeti ali neka) nego se baviti onim sto sam gomilao do sada - zivjela hrvatska - ZEMLJA (NE)ZNANJA


Važnije je hrvatskom narodu da nema pdv na osnovne životne stvari a ne na knjige.
Ionako će pdv na knjige biti puno manji nego npr za hranu.To je po meni glupost.
jaki Posted - 22/09/2012 : 13:20:14
Nisu ni Fibri smetale zajedničke pare pa makar bile i od desničara
zeljko Posted - 22/09/2012 : 12:54:04
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by zeljko

to je ona što je svojim novinama nastavila davati pare a smanjila donacije npr hrvatskom slovu


To je veliki udarac za hrvatsku kulturu, nema šta



nek je njezin list nastavio dobivati zajedničke pare
rommel Posted - 22/09/2012 : 12:49:53
pa to je u redu...zašto bi ono dvoje troje četvoro ljudi koji nešto čitaju bili izuzeti...
a zapravo to i je dobro - necu vise gomilati stvari kojima cu se baviti u penziji (koju necu dozivjeti ali neka) nego se baviti onim sto sam gomilao do sada - zivjela hrvatska - ZEMLJA (NE)ZNANJA
sinister Posted - 22/09/2012 : 11:39:57
I kod nas u BiH se plaća PDV (17%) na knjige. Do sada sam samo naručivao sa BD-a i pošto oni svaku knjigu šalju zasebno nisam plačao nikakvu carinu. Mislim da do određene vrijednosti toleriraju ili ako nisu u pitanju veće količine. S Amazona nisam naručivao, ali vjerujem da bi na neki veći paket opalili carinu.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000