forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Amazon - end of my run

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Obi-wan Posted - 26/09/2012 : 21:48:07
Kada sam prije par godina počeo naručivati sa Amazona (ne znajući jasno pravila), rekao sam sebi dok ide i dok se isplati, kupovat ću.
I išlo je do danas. Naplatili su mi carinici 185 kn. na 3 knjige i 3 stripa za oko 550 kn.
Zvao sam telefonom poštu carinjenja i objašnjenje je da su u pitanju stripovi i da su naplatili pdv na te stripove. Nekoliko puta su ponovili to zloglasno "stripovi" pa je ispalo kao da sam u najmanju ruku imao drogu u paketu. Hrvatska u krizi, a ti ćeš meni naručivat stripove pa evo ti onda plati pdv. Smrt radosti, živjele naplate. Da su bile i 3 knjige nisu ni spominjali. Uglavnom, sve je to u redu i fuck you very much na suradnji.
Pregledao sam malo mutne carinske propise na sajtu carine i nisam našao ništa jasno da li stripovi podliježu nekim dadžbinama. Uostalom, nisu nam ni drugi zakoni jasno definirani pa što bi ovo bilo.
Cijene su mi do sada bile onako granični slučaj, a poslije ovoga ću na žalost odustati jer ispada preskupo.

Kako želim iz svega izvući ponešto dobro... Imao sam dobar run. Par godina, 30-tak narudžbi sa gomilom lijepih stvari. Većinu planiranog sam nabavio, a ubuduće ostat će mi više novca u džepu.
Stvari će se za mene promjeniti mogućim naručivanjem iz zemalja unutar EU (kada Hrvatska uđe) ili kupovinom jednog moćnog čitača s kojim ću skidati stripove sa interneta bez brige za pijane poštare, male carinske Napoleone, nebrižljive pakere. usputne šutače paketa, kradljivce po hodnicima zgrada i ostalu gamad koja stoji između običnog čovjeka i njegovog malog komadića sreće...
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
vknez Posted - 14/04/2015 : 09:02:35
nije to ništa. moj frend puno naručuje preko amazona (uglavnom filmovi, muzika i nešto knjiga)
njemu su opalili pdv na Game of Thrones. u pitanju je bila knjiga, a u opisu na šta je naplaćen pdv je pisalo ''igra''. neki retard je pročitao game i shvatio da je to igrica. paket vjerovatno nisu ni otvarali.

još jedan slučaj ali nevezano za pdv ali za rad carine.
naručio je nešto i paket nikako da stigne. vrijeme ide i ide. piše amazonu i odgovaraju da se paket izgleda zagubio i šalju drugi. stiže druga pošiljka istog predmeta i to preuzima. prođe još neko vrijeme (riječ je o tjednima). zovu ga s carine da ima paket za preuzeti. budući da često naručuje, mislio da je nešto od novih narudžbi. ali to je u stvari onaj prvotno naručen primjerak. objašnjava im da neće preuzeti i da to vrate nazad i popunjava neke papire oko toga.
prođe još par tjedana i opet ga zovu na carinu i opet je to onaj isti paket koji nisu vratili.
totalna retardacija
Callis Posted - 14/04/2015 : 03:05:13
Dečki, hvala vam na odgovorima. Što se knjige i stripa tiče, zaista je forma knjige. Njih se definitivno ne tiče sadržaj. Da ih idem sudski ganjati bili bi lako dokazivo. Ako je Nives Celzijus mogla dobiti Kiklopa za svoju knjigu kao najprodavaniju, ne vidim da bi se strip trebao tretirati po nekim drugim kriterijima.
Obi-wan Posted - 13/04/2015 : 19:50:39
quote:
Originally posted by Callis

I meni je bilo čudno, sutra bi trebao vratiti kusur, jer nije imao sitnog, pa ćemo tražiti račun. Mislim, poštar je inače ok.


To ti je vjerovatno PDV 10 % na stripove iznad 160 kn. van EU + za njihov trud...
Raymond Posted - 13/04/2015 : 18:49:33
pa ako je u uvezu knjige ( a ne kao sveska americka naprimjer a i to ti je kniga nacrtana) to bi trebalo da bude knjiga sta bi drugo..ta Eu je zahebata
jaki Posted - 13/04/2015 : 18:45:21
na pošiljke vrijednije od 27 eura izvan eu ide porez i pdv.
da li će strip priznati kao knjigu je drugi par postola.
Callis Posted - 13/04/2015 : 18:05:33
I meni je bilo čudno, sutra bi trebao vratiti kusur, jer nije imao sitnog, pa ćemo tražiti račun. Mislim, poštar je inače ok.
Obi-wan Posted - 13/04/2015 : 17:18:17
quote:
Originally posted by Callis

Evo i ja kupujem stripove preko Amazona već nekih 10-15 godina. Nikad niti na jedan nisam ništa platio kad mi je stizao na adresu u Zagrebu. Sada sam naručio na adresu u Zaprešiću i poštar je za strip vrijedan 83,97 USD dolara (u eurima 79,17), ukućanima koji su ga preuzeli, rekao da moram platiti 87 kuna. Zašto i zbog čega? Ima likraja lopovluku? Kome se žaliti?


Poštar da osobno naplaćuje! Zvuči sumnjivo. PDV i carina bi se trebali naplaiti na pošti kada ideš po pošiljku (bar su meni tako)...
Callis Posted - 13/04/2015 : 16:28:38
Evo i ja kupujem stripove preko Amazona već nekih 10-15 godina. Nikad niti na jedan nisam ništa platio kad mi je stizao na adresu u Zagrebu. Sada sam naručio na adresu u Zaprešiću i poštar je za strip vrijedan 83,97 USD dolara (u eurima 79,17), ukućanima koji su ga preuzeli, rekao da moram platiti 87 kuna. Zašto i zbog čega? Ima likraja lopovluku? Kome se žaliti?
jaki Posted - 18/10/2012 : 07:50:29
a da čitaš sa razumijevanjem?
Ajkula Posted - 17/10/2012 : 23:04:40
quote:
Originally posted by Rada13

evo i tog "prekrasnog" mišljenja središnjeg ureda porezne uprave:

[i]Broj klase: 410-01/07-01/63
Urudžbeni broj: 513-07-21-01/07-2
Mjesto: Zagreb
Datum: 24.9.2007.
Naslov: Oporezivanje stripa "B" porezom na dodanu vrijednost po stopi od 0%
Napominju da strip prema svim tehničkim elementima ima karakter knjige, edukativnog je karaktera te je namijenjen djeci do 14 godina.



Ajmo Markose sad gašenje foruma, sajta, Fibre i kompletnog strip sveta ...
Veću provalu u životu nisam čuo.
maram Posted - 17/10/2012 : 23:00:04
Pa prošli su meni stripovi u vrijednosti od 230 dolara bez carinjenja, a da bi oni od, recimo, 150 dolara bivali ocarinjeni.
E, da... i još se pozivaju i na foru da knjiga mora imati najmanje 49 stranice teksta, ali baš ono, teksta (kao u romanima, i sl.).
Uglavnom, cirkus totalni, tumače kako im odgovara, ali ne možeš im zapravo ništa. Samo im možeš završiti na famoznoj crnoj listi...
jaki Posted - 17/10/2012 : 22:04:09
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by Rada13
Napominju da strip prema svim tehničkim elementima ima karakter knjige, edukativnog je karaktera te je namijenjen djeci do 14 godina.


hehe, dobra... Nitko mi nije rekao da se strip prestaje čitati s 15 godina... I da je edukativnog karaktera!


To nije rekla porezna uprava već je to navela firma koja im se obratila u vezi s tim stripom.
andi Posted - 17/10/2012 : 20:59:27
Evo, meni baš danas stigao strip ukupne vrijednosti s poštarinom od 41 euro bez carine i PDV-a.

Radi se o hardcoveru Flash Gordon vol. 1.
Cromwell Posted - 17/10/2012 : 20:42:24
Dva puta sam sad pročitao i nije mi jasno.
Znači strip ne spada pod knjige a pozvali su se na članak pod čijim parametrima on SPADA pod knjige. Jel ovo neki mindfuck ili oni sami ne čitaju vlastite odredbe?
DeeCay Posted - 17/10/2012 : 20:27:07
quote:
Originally posted by Rada13
Napominju da strip prema svim tehničkim elementima ima karakter knjige, edukativnog je karaktera te je namijenjen djeci do 14 godina.


hehe, dobra... Nitko mi nije rekao da se strip prestaje čitati s 15 godina... I da je edukativnog karaktera!
Deers Posted - 17/10/2012 : 20:04:34
Pa čekaj malo, po čemu strip tu ne pripada??
Rada13 Posted - 17/10/2012 : 19:43:36
evo i tog "prekrasnog" mišljenja središnjeg ureda porezne uprave:

Broj klase: 410-01/07-01/63
Urudžbeni broj: 513-07-21-01/07-2
Mjesto: Zagreb
Datum: 24.9.2007.
Naslov: Oporezivanje stripa "B" porezom na dodanu vrijednost po stopi od 0%

Poduzeća „A“ d.o.o., obratilo nam se s upitom o tome podliježe li strip „B“ oporezivanju porezom na dodanu vrijednost po stopi 0%. Napominju da strip prema svim tehničkim elementima ima karakter knjige, edukativnog je karaktera te je namijenjen djeci do 14 godina.



U vezi navedenog odgovaramo u nastavku.



Odredbom članka 1Oa. stavak 1. točka c) Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine, od broja 47/95 do 76/07), propisano je da se porez na dodanu vrijednost plaća po stopi 0% na knjige stručnog, znanstvenog, umjetničkog, kulturnog i obrazovnog sadržaja, te na udžbenike za pedagoški odgoj i obrazovanje, za osnovno, srednje i visoko obrazovanje, otisnute na papiru ili na drugim nositeljima teksta, uključivo i CD-ROM, video kasetu i audio kasetu.



U članku 57. stavak 1. točka c) Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine, od broja 60/96 do 79/07), pobliže je određeno što se smatra knjigama. Prema navedenim odredbama Zakona i Pravilnika knjigama se smatraju neperiodične tiskovine koje imaju istodobno sva tri obilježja:



1.imaju stručni, znanstveni, umjetnički, kulturni i obrazovni sadržaj, a ne smiju imati promidžbeni sadržaj. (Promidžbenim sadržajem smatra se onaj sadržaj u kojem se kao pretežiti dio (više od 50%) pojavljuju promidžbene poruke),

2.izrađene su u tehničkom smislu u obliku knjige, otisnute na arcima papira ili već spomenutim nositeljima teksta ili u obliku slobodnih listova,

3. imaju najmanje 49 stranica (definicija UNESCO-a) ne računajući korice i naslovnu stranicu, osim dječjih knjiga - bojanki, slikovnica bez teksta te tiskanih nota i umetaka za knjige u obliku slobodnih listova koji mogu imati i manje od 49 stranica. Dječjim knjigama razumijevaju se i bojanke kao i slikovnice bez teksta.



U svrhu oporezivanja porezom na dodanu vrijednost odredbama članka 57. stavak 1. točka c) Pravilnika propisano je da se udžbenicima smatraju nastavna sredstva izrađena u svezi s odgovarajućim nastavnim planom i programom, neovisno o broju stranica (temeljna knjiga, skripta, priručnik, radna bilježnica, vježbenica, lektira i dr.) otisnuta na papiru ili na već navedenim nositeljima teksta, koje je odobrilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.



U konkretnom slučaju razvidno je da je riječ o stripu „B“, koji se ne može smatrati knjigom u smislu članka 1Oa. stavak 1. točka c) Zakona o porezu na dodanu vrijednost, stoga podliježe oporezivanju porezom na dodanu vrijednost po stopi 22%.


Super argumentirano
Paka01 Posted - 17/10/2012 : 19:03:51
Taman nekidan naručena pošiljka s Tfaw.com, nadan se da je neće carinit jebenti život...
maram Posted - 17/10/2012 : 18:58:00
Samo upozorenje onima u Zagrebu - odnedavno nemilosrdno lupaju carinu (tj. PDV) na stripove. Nema nekog baš pravila, prođu stripovi i bez carinjenja, ali... Stav im je da strip nije knjiga, a dodatno uporište koriste i mišljenje Središnjeg ureda.
DKoor Posted - 27/09/2012 : 22:34:12
Osnovni problem sa našim postojećim zakonom koji je definitivno neodgovarajući jest što nije prepoznao strip kao posebnu kategoriju.
Tako se otvara mogućnost "đubradi i gamadi" da se lupa glavu sa ovim pitanjem satima razmišljajući u koju kategoriju zapravo strip pripada.
Jer nije ni svaki strip - strip. I tu postoje kategorije.

A koliko je to svima ovdje jasno, od kojih određeni pojedinci naručuju stripove i knjige godinama izvana, dovoljno dobro svjedoči ovaj topik.
DKoor Posted - 27/09/2012 : 22:28:15
quote:
1. Vremenski ustaljenim izdanjima (periodičko izlaženje - to bi bio npr. kiosk strip ili strani pandan - npr. redovita sveska na Američkom tržištu). E sad, da li ovdje uvrstiti TPB, o tome se može diskutirati ali po meni ne jer iako je u nastavcima, ti nastavci nisu periodno definirani (kao npr. dnevni, tjedni, mjesečni). Uostalom i mnoge knjige imaju nastavke (npr. Gospodar Prstenova, Pjesma Vatre i Leda) pa ih nitko normalan ne bi izuzeo iz kategorije knjige.

Uh, ovdje bi se dalo lamentirati i uzduž i poprijeko sa ovim "periodičkim".
Znači u stvari kiosk izdanja nisu periodička ako nemaju točan plan izlaženja. Prevedeno jednom izađe 1.1. onda 15.2. pa onda 28.2. što bi bilo dosta da nije vremenski ustaljen.
Ne znam baš, nisam siguran u takvu definiciju jer ogroman broj kiosk izdanja nije "vremenski točan" a opet spada u periodičku tiskovinu.
I kad se sumira dolazi se do zaključka da TPB nije po ovom pitanju različit od prosječnog HR kiosk izdanja.

Ali, možda u razvijenim zemljama postoje točno vremenski precizirana kiosk izdanja pa bi se to onda odnosilo na njih.
andi Posted - 27/09/2012 : 22:08:56
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by Raven84

Obi, gdje su ti carinili te stripove?


U Osijeku.



Zanimljivo, već sam čuo da u Osijeku to rade. Isto tako nikad nisam čuo da se to dogodilo u Zagrebu.
Obi-wan Posted - 27/09/2012 : 21:23:55
quote:
Originally posted by Raven84

Obi, gdje su ti carinili te stripove?


U Osijeku.
andi Posted - 27/09/2012 : 15:09:25
quote:
Originally posted by jaki


Zašto ovo pišem? Ako naručiš knjige u nekog od različitih inozemnih izdavačkih kuća (npr. sveučilišna izdavačka kuća), nećeš platit carinu ako ti ovi iz inozemstva knjige pošalju uobičajenom poštom. Ali ako ti kojim slučajem angažiraju dostavljačku službu u inozemstvu (FedEx, DHL, UPS) s kojom imaju ugovor o dostavi (zapamti, troškovi dostave uračunati su već u konačan račun koji si platio!), sve će biti u redu ako oni to pošalju običnom poštom. Ali ako oni za dostavu angažiraju svoje domaće partnere u RH, e onda počinje driblanje. Ovi naši smradovi će te redovito pokušat preveslat za nemale iznose za tobožnje carinske deklaracije, špedicijske troškove, manipulativne troškove, trošak zračne luke (koji k...?!), ležarine... i dostavu knjige će ti pokušat uvjetovat avansnom uplatom navedenih iznosa. Opće ludilo povezano s činjenicom da te evidentno doživljavaju kao stoku za deranje. Meni su to pokušali napraviti nekoliko puta, valjda misleći da mi piše budala na čelu, pa kad sam kravi glupoj priko telefona hladno izreferira gore napisane članke, stavke i paragrafe, začinjeno vulgarnostima kojih se ne bi posramija ni izvršni dopredsjednik, onda su se svi stali ispričavat od šefa na niže. Drugi put kad takav nastup nije polučio rezultate, samo sam im onda rekao da ću navratiti po svoje knjige s odvjetnikom ali da ćemo onda malo porazgovarati o iznudi, ucjeni i ostalim pikanterijama iz KZ-a. To ih je odmah ohladilo, knjige su idući dan promptno bile dostavljene.




Upravo to sam i ja napisao malo iznad za kurirske službe - naši zastupnici tih službi pljačkaju samo tako!
I ja sam imao isti slučaj - nakon mog objašnjenja za 2 sata mi je dostavljač sve donio na vrata bez kune troške. A da sam šutio, platio bih još cijenu pošiljke x 2.
jaki Posted - 27/09/2012 : 15:07:02
Evo šta sam pronašao na netu:
Par savjeta ipak, iz osobnog iskustva, u rubrici "dobro je znati". Vjeruj mi mogu ti dobro doći

Kada pošiljka sadrži tiskane knjige i stručne publikacije, primjenjuje se oslobađanje od plaćanja carine temeljem članka 187. stavak 1. točka 1. Carinskog zakona (koji se odnosi na primjenu međunarodnih ugovora koji obvezuje Republiku Hrvatsku).

Naime, prema "Prilogu A" Sporazuma o uvozu predmeta prosvjetnog, znanstvenog i kulturnog karaktera, predviđeno je oslobađanje od plaćanja carine pri uvozu knjiga, novina, stručnih publikacija i časopisa. Ovim sporazumom nije određeno da korisnik povlastice mora biti samo pravna osoba ili ustanova, što znači da to može biti i fizička osoba.

Dalje. U svim slučajevima kada pošiljka sadrži knjige stručnog, znanstvenog i obrazovnog sadržaja, članak 10a. Zakona o PDV-u omogućuje nultu stopu PDV-a.

U članku 57. stavak 1. točka c) Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost, pobliže je određeno što se smatra knjigama. Prema navedenim odredbama Zakona i Pravilnika knjigama se smatraju neperiodične tiskovine koje imaju istodobno sva tri obilježja:

1.imaju stručni, znanstveni, umjetnički, kulturni i obrazovni sadržaj, a ne smiju imati promidžbeni sadržaj. (Promidžbenim sadržajem smatra se onaj sadržaj u kojem se kao pretežiti dio (više od 50%) pojavljuju promidžbene poruke),
2.izrađene su u tehničkom smislu u obliku knjige, otisnute na arcima papira ili već spomenutim nositeljima teksta ili u obliku slobodnih listova,
3. imaju najmanje 49 stranica (definicija UNESCO-a) ne računajući korice i naslovnu stranicu, osim dječjih knjiga - bojanki, slikovnica bez teksta te tiskanih nota i umetaka za knjige u obliku slobodnih listova koji mogu imati i manje od 49 stranica. Dječjim knjigama razumijevaju se i bojanke kao i slikovnice bez teksta.

Zašto ovo pišem? Ako naručiš knjige u nekog od različitih inozemnih izdavačkih kuća (npr. sveučilišna izdavačka kuća), nećeš platit carinu ako ti ovi iz inozemstva knjige pošalju uobičajenom poštom. Ali ako ti kojim slučajem angažiraju dostavljačku službu u inozemstvu (FedEx, DHL, UPS) s kojom imaju ugovor o dostavi (zapamti, troškovi dostave uračunati su već u konačan račun koji si platio!), sve će biti u redu ako oni to pošalju običnom poštom. Ali ako oni za dostavu angažiraju svoje domaće partnere u RH, e onda počinje driblanje. Ovi naši smradovi će te redovito pokušat preveslat za nemale iznose za tobožnje carinske deklaracije, špedicijske troškove, manipulativne troškove, trošak zračne luke (koji k...?!), ležarine... i dostavu knjige će ti pokušat uvjetovat avansnom uplatom navedenih iznosa. Opće ludilo povezano s činjenicom da te evidentno doživljavaju kao stoku za deranje. Meni su to pokušali napraviti nekoliko puta, valjda misleći da mi piše budala na čelu, pa kad sam kravi glupoj priko telefona hladno izreferira gore napisane članke, stavke i paragrafe, začinjeno vulgarnostima kojih se ne bi posramija ni izvršni dopredsjednik, onda su se svi stali ispričavat od šefa na niže. Drugi put kad takav nastup nije polučio rezultate, samo sam im onda rekao da ću navratiti po svoje knjige s odvjetnikom ali da ćemo onda malo porazgovarati o iznudi, ucjeni i ostalim pikanterijama iz KZ-a. To ih je odmah ohladilo, knjige su idući dan promptno bile dostavljene.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000