forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka Specijal 12 - Perzepolis

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 10/11/2012 : 16:16:25


Perzepolis je priča o nezaboravnom djetinjstvu i odrastanju Satrapi u velikoj i sretnoj obitelji u Teheranu u doba Islamske revolucije; o suprotnostima između privatnog i javnog života u zemlji koju tište politički prevrati, o njenim srednjoškolskim danima u Beču, gdje proživljava iskušenja adolescencije daleko od svoje obitelji, o njenom povratku kući, istovremeno veselom i strašnom i, napokon, o njenom samonametnutom progonstvu iz voljene domovine. To je nečuvena a bliska kronika djevojaštva i adolescencije, kronika mladog života isprepletenog s poviješću njene zemlje, no ispunjenog sveprisutnim kušnjama i veseljima odrastanja.

Oštar, žestoko pronicljiv i iskren, često srceparajuć, no u cijelosti protkan sirovim humorom i teško stečenom mudrošću – Perzepolis je zapanjujuće djelo strip crtačice jedinstvena talenta, jedne od najcjenjenijih današnjeg doba.

Kao i obično, Fibra vam nudi besplatan ogled, ovaj put prve 73 stranice (PDF, 33Mb).

Orka Specijal 12 • Perzepolis • 344 stranica • C/B • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Marjane Satrapi • Crtež Marjane Satrapi • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.11.2012. • Cijena 150 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
john connor Posted - 17/08/2023 : 19:13:55
Verovatno joj se smucilo kada je videla Ck izdanje Persepolisa, i oterala sve kvragu...
manhunter Posted - 17/08/2023 : 19:10:41
https://www.index.hr/mobile/magazin/clanak/autorica-jednog-od-najboljih-grafickih-romana-u-povijesti-necu-vise-raditi-stripove/2488210.aspx?index_ref=clanak_magazin_najnovije_m
Paka01 Posted - 02/02/2023 : 15:13:09
Ako koga iz Splita zanima:

Peyo Posted - 29/09/2022 : 13:28:27
Meni su nepojmljive lomače i vještice i sl., tako da ne vidim prevelike razlike kada neke grupacije imaju veliki utjecaj na vlast.

Pale se knjige, ljudi, pune zatvori s neistomišljenicima, šire se zabrane itd.

Već viđeno.
tex2 Posted - 29/09/2022 : 11:50:40
Budući da o povijesti Irana ne znam puno izuzetno mi je edukativan strip, pravi veliki mozaik prikaza društva tog vremena, prikazan do najsitnijeg detalja, ispričan na jednostavan i zanimljiv način. Svatko će naravno imati svoj dojam, meni je strip legao. Zašto sam rekao teško shvatljiv, nepojmljiv i naporan, pa neke opisane stvari su jednostavno nepojmljve, a i dan danas su mi neke stvari teško pojmljive, zašto su takve, poput uređenja nekih država, kao Irana ovdje. Jednostavno je tema takva, puno toga nepojmljivog.
Peyo Posted - 29/09/2022 : 11:47:20
quote:
Originally posted by Paka01

U jeku trenutnih protesta u Iranu vezanih za ženska prava i slobode, mislim da nema boljeg vremena za ponovno pročitati Perzepolis.
Svi vi koji mu još niste dali šansu, obavezno ga kupite ili posudite u knjižnici. Ovaj je strip uvijek bio relevantan, no ovo što se događa u Tehranu i ostatku Irana mu daje poseban značaj.



Kada sam ga čitao imao sam dojam da su mi ti ljudi (Iranci) jako bliski i slični nama po mnogočemu.

Jako su hrabre ove žene koje tamo protestiraju.
Nadam se da će pokrenuti promjene sa što manje žrtava.
Zula Posted - 29/09/2022 : 10:59:29
quote:
Originally posted by tex2

Odličan strip, možda na trenutke teško shvatljiv, nepojmljiv i naporan, ali odličan svakako!


Možda da ipak dodaš što ga tebi čini odličnim, kad si već nabrojao da je ponekad teško shvatljiv, nepojmljiv i naporan... 😅
prop_ovednik Posted - 29/09/2022 : 10:36:10
Ovo je strip koji je i moja zena progutala i govorila kako je odlican. Nemos mu dati vecu pohvalu...
tex2 Posted - 29/09/2022 : 09:56:16
Odličan strip, možda na trenutke teško shvatljiv, nepojmljiv i naporan, ali odličan svakako!
Paka01 Posted - 29/09/2022 : 09:53:35
U jeku trenutnih protesta u Iranu vezanih za ženska prava i slobode, mislim da nema boljeg vremena za ponovno pročitati Perzepolis.
Svi vi koji mu još niste dali šansu, obavezno ga kupite ili posudite u knjižnici. Ovaj je strip uvijek bio relevantan, no ovo što se događa u Tehranu i ostatku Irana mu daje poseban značaj.
pcoro Posted - 18/11/2021 : 19:55:05
E da je Strip agent izdao Villin i Carnevaleov gihant, ne bi morao citati Persepolis, Texe

Neizdavanje ovih giganata vec drugu godinu uaredom je mozda i najveca stripovska nepravda na ovim prostorima
tex2 Posted - 18/11/2021 : 18:27:33
Pročitao nadavno, dobar strip, ali na momente naporan, nije moj tip. Ocjena 7.
Markos Posted - 08/05/2021 : 14:28:43
Nema boljeg izdanja Perzepolisa u svijetu. To dovoljno govori.
Shaner Posted - 08/05/2021 : 12:03:07
quote:
Originally posted by Paka01


Fibrino izdanje prva liga, super mi je ova ideja s kraćim dustjacketom


Dizajn Fibrinog izdanja je apsolutno fantastičan. Sad kad razmišljam, šteta možda jedino što nije umjesto plavo-bijelo-crno kombinacije upotrebljena iranska zastava.

Sam strip, naravno, remek-djelo.

Paka01 Posted - 08/05/2021 : 10:30:32
Perzepolis mi je bio na listi za nabavu praktički još od onog dana 2012. godine kad je po prvi put izašao, no igrom slučaja sam ga nabavio tek prije nekoliko mjeseci. Ako ćemo iskreno, ni sam ne znam zašto mi je toliko trebalo i zbog čega sam toliko odolijevao.

Perzepolis je ukratko - odličan! Skoro pa 350 stranica mi je proletjelo strašno brzo i praktički sam se jedva uspio natjerati nekoliko puta da prekinem čitanje kako ga ne bi slistio odjednom, čisto da mi se dojmovi slegnu kako treba i da bez pritiska mogu promisliti o svemu pročitanome. Volim ovakve stripove koji me kroz autobiografske crtice u stvari nauče neke stvari o životu i situaciji o dijelovima svijeta o kojima nemam previše znanja. Moja informiranost o prošloj i sadašnjoj situaciji na bliskom istoku se uglavnom svodila na stvari iz opće kulture s obzirom da ne pratim politiku previše, tako da su mi neke stvari koje Satrapi ovdje prikazuje bile prava novost. Ne toliko što se tiče kulturoloških stvari (upoznat sam npr. s dosta otvorenijom situacijom u Iranu prije islamske revolucije), već onih vezanih za ratnu politiku između Irana i Iraka o čemu, moram priznati, nisam znao baš puno. Satrapin stil pisanja je jednostavan, pitak i zanimljiv. U Perzepolisu nam svoju životnu priču prikazuje kroz seriju kraćih priča povezanih u jednu veću cjelinu, obrađujući pritom politiku, rat, ljubav, kulturu, privatne odnose s prijateljima i obitelji, raznorazne aspekte utjecaja islamske revolucije na svakodnevni život, kao i različite oblike pobune protiv državnog sistema. S narativne strane stvarno nemam praktički nikakvih primjedbi.

Crtež mi se nažalost nije svidio. Nisam ni inače ljubitelj ovakvog uvelike stiliziranog indie stila tako da ne mogu reći da sam uživao u njemu. U velikoj većini slučajeva mi se uopće ne sviđa, koliko god se svojski trudio prilagoditi tom stilu, iako tu i tamo zna zasjati poneka stvarno lijepo prikazana tabla koja se po mom mišljenju više oslanja na elemente grafičkog dizajna nego na klasični stripovski crtež. No i unatoč takvom crtežu (za koji ne mogu reći da ne valja, već meni jednostavno ne leži) smatram da je Perzepolis djelo koje itekako vrijedi ne samo pročitati, već ga i posjedovati na polici i vraćati mu se svako toliko.

Fibrino izdanje prva liga, super mi je ova ideja s kraćim dustjacketom
naker Posted - 21/01/2021 : 19:27:32
Nažalost ušao sam u ovaj strip sa kriminalno slabim predznanjem o Iranskoj revoluciji i moram priznati da ovo delo ima strašnu edukativnu težinu jer otkriva malo više kroz šta su sve žitelji više srednje klase proživljavali tokom političke tranzicije koja je iz korena izmenila njihovu zemlju

Satrapi je po meni kritikovala i hvalila obe strane medalje, prikazala nam je u kojoj meri ekstremistički fundamentalizam može gušiti mladu žensku osobu, dok s druge strane videli smo i do čega sve mogu dovesti prevelike liberalne slobode EU zemalja kada se mlade osobe podaju porocima

Mora se pohvaliti i samo izdanje, dustjacket sa ženom u tradicionalnoj nošnji koja bez osmeha nosi veo skriva mladu devojčicu koja sa osmehom gleda na svet oko sebe, tako mali detalj ali koji na jak način prenosi poruku koju je Satrapi želela da pošalje sa ovim delom

Sa razlogom obavezna lektira stripa
supermark Posted - 01/10/2020 : 09:03:42
U kinima:
https://www.imdb.com/title/tt6017756/?ref_=nm_flmg_dr_1

redateljica: Marjane Satrapi
Markos Posted - 07/06/2017 : 21:40:44
Od danas u prodaji drugo izdanje Perzepolisa.
Zagor-te-nay Posted - 08/08/2015 : 22:00:21
Dobar strip i loša autorica Marjane. Mislim loša kao osoba. Jel lako šta je, prema autobiografskom stripu radila sitne pizdarije u prošlosti nego ih i radi i danas...čim je izdala strip za svoju osobnu korist ne mareći za stvarne ljude šta je izasrala u stripu, ljude koji su živi i zdravi danas i bili ok prema njoj...ne virujem da su oduševljeni ovim stripom...jako sebična ku+čka.
Sami Perzopolis 8/10
Tex Willer Posted - 08/08/2015 : 18:29:27
quote:
Originally posted by Shaner




Ovo s Piletinom ti nije loša ideja. Ja sam ju čitao dan nakon Perzepolisa i bila mi je znatno slabija. Iako je realno u pitanju slabiji strip, mislim da bi dojam ipak bio nešto bolji da sam imao neku veću pauzu.





Tako sam se vec presao vise puta, imam malo slobodnopg vremena a dosta toga neprocitanog, pa ce ovo na cekanje bar par meseci. Krenem s jednim autorom, npr. Abuli, i onda od svakog stripa ocekujem Crnjake ili Torpeda, pa se razocaram prilicno. Sledeci put obnavljam od tih "slabijih". Mozda i nisu toliko slabi
Shaner Posted - 08/08/2015 : 07:02:11
quote:
Originally posted by Tex Willer

Jedan od onih stripova sa kojima sam cekao s kupovinom predugo, a da ni sam ne znam zasto.
Verovatno zaboravio da procitam preview, jer sam vec tu pao.
Stvarno izvanredan strip.
Mislim da cu pricekati s citanjem Piletine sa sljivama, strah me da se ne razocaram posle Perzepolisa.
I s moje strane najtoplije preporuke za ovaj strip




Ovo s Piletinom ti nije loša ideja. Ja sam ju čitao dan nakon Perzepolisa i bila mi je znatno slabija. Iako je realno u pitanju slabiji strip, mislim da bi dojam ipak bio nešto bolji da sam imao neku veću pauzu.

Tex Willer Posted - 08/08/2015 : 03:24:03
Jedan od onih stripova sa kojima sam cekao s kupovinom predugo, a da ni sam ne znam zasto.
Verovatno zaboravio da procitam preview, jer sam vec tu pao.
Stvarno izvanredan strip.
Mislim da cu pricekati s citanjem Piletine sa sljivama, strah me da se ne razocaram posle Perzepolisa.
I s moje strane najtoplije preporuke za ovaj strip
Shaner Posted - 05/08/2015 : 18:00:42
Topla autobiografska priča o autoričinom odrastanju u Iranu, ispričana na naizgled jednostavan, ali izuzetno efektan način. Kritika islamskog Irana, ali i "naprednog" zapada. Priča o očekivanjima i razočaranjima, ograničenjima i slobodi, o obiteljskim i društevnim odnosima i teškoćama koje ih prate. Ima tu riječi i o pogreškama i porazima, ali i o tome kako se vratiti na pravi put. Ima ih koji misle da je u pitanju propagandno djelo i, ako misle na propagandu obrazovanja i čitanja, u pravu su. Prikazana jednostavnim crtežom koji uspješno iskazuje teške i komplicirane situacije i osjećaje, Marjanina priča osvaja svakim svojim detaljem te nas navodi na razmišljanje i preispitivanje vlastitog života.

10/10

kasper Posted - 06/12/2014 : 17:59:08
ajd ako Anto kaze to sto kaze, kusacu i ja ovo. ako mi ne svidi ima da mu naplatim
anto Posted - 06/12/2014 : 15:53:00
Strip definitivno dostojan kultnog statusa kojeg ima.
Tečno i jako zanimljiv ispričan autobiografski strip, crteža jednostavnog i efektnog,a u potpunosti u funkciji priče.Delo u kojem se jasno sagledava svo licemerje,kako pojedinca tako i celokupnih društava;i modernog zapadnjačkog, i onog u kojem živi i odrasta autorka.
I ni najmanje se ne bih složio sa tvrdnjama onih koji kažu(i na ovom forumu i na darkvudovom) da je Perzepolis dodvoravanje zapadu kroz kritiku islamskog režima u Iranu.
Pljunula je Marjan jednako snažno i fundamentalističko uređenje svoje države,koje nema veze sa iskrenom verom u Boga,kao i hladnoću zapadnjačkog društva,a pre sve prljave igre zapadnih moćnika koji zarad profita izazivaju sukobe u svetu otvarajući ratna žarišta.
Dodao bih i da se na mnogim mestima vidi prevelika ljubav koju Satrapijeva ima prema svojoj zemlji,iako je odabrala da nastavi svoj životni put u Francuskoj.
Osim politike, opisala je autorka i probleme odrastanja koji su zajednički svim mladima u bilo kom kutku sveta.

Izdanje je perverzija,sve sa prelepom naslovnicom i super dojajnim papirom.

Ocena za strip mi je 10/10, mada ovu desetku dajem "na mišiće".Možda je to zbog činjenice što sam Perzepolis pročitao odmah nakon fenomenalnog Adolfa (kao kad bi seli u neku mečku ili BMW-a iz Ferarija).

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000