forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Jesu li Demoni Ludila ipak malo precjenjeni?

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
nagor Posted - 17/11/2012 : 04:20:08
Dobro jutro. : )

Dok traju demoni ludila na »svaštari« i ako je još nekom do tipkanja o stripovima, ajmo mi o pravim »Demonima ludila«. Pitanje glasi: Jesu li Demoni Ludila (Divovi dobra i zla) ipak malo precjenjeni?

Nije mi namjera provocirati zagorovce, jer sam i ja zagorovac. Znam samo, da je to strip, koji na ovim prostorima ima kultan status i uvijek se ponavlja kako je to najbolji Zagor (čak i Bonelli) svih vremena. Možda je moj problem što sam ga pročitao sa prevelikim očekivanjem i to što sam ga prvi puta pročitao tek ove godine, ali nekako se ne mogu složiti , da je to najbolje što nam Bonelli i Zagor mogu ponuditi.

Znam, da je Sclavi htio napraviti duboku priču o poraženom junaku, ali ja sam stekao dojam, da je nekako prije svega htio napraviti najdužu priču i oprostiti se od Zagora sa tim rekordom.

Ideja o porazu junaka je u redu, ali izvedba mi se nije svidjela, odnosno kao glavnu zamjerku bih istaknuo razvučenost. Maximalno razdužen uvod (sa onim indijanskim pokušajem liječenja zagorovog ludila, odnosno liječenja, za koje se na kraju pokaže, da uopće nije bilo potrebno niti je išta utjecalo na Zagora, jer je ovaj cijelo vrijeme imao čip iza uha), dobije 140 stranica dok najbolje ideje cijelog stripa (ideja o propasti Darkwooda i Zagorov izbor, da u potpunosti stane uz svoje indijance protiv bijelaca) dobiju tridesetak stranica.

Nisu Demoni loš strip, ali mi se čini, da nije ni toliko (pre)dobar strip…
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
igor 12 Posted - 27/07/2017 : 10:31:54
Demoni su najvažnija struktura za razumijevanje Zagora, u njima je sadržana esencija samog Zagora. U 500 i nešto stranica Sclavi je stavio, dekonstruirao i ponovo sastavio srž Zagora, što su neki autori kroz cijelu svoju karijeru na serijalu pokušavali uraditi i još im ne polazi za rukom, čak se i gube u svemu tome.
ike666 Posted - 27/07/2017 : 09:51:49
Apsolutno nema smisla voditi Zagorove junake i antijunake poput Hellingena u metafiziku, gdje njihova smrt ne predstavlja ništa osim kraj pojedine epizode, a svi znamo da će se ponovo vratiti u nekom obliku. To je karakteristično za američke superheroes stripove, a ja se nadam da to nije i neće postati Zagor.
To ne zamjeram Sclaviju koji ga je otpravio sa stilom već Boselliju i Burattiniju koji ga siluju umjesto da smisle nekog drugog karizmatičnog negativca.
Dwayne_Looney Posted - 27/07/2017 : 09:14:46
Jesu, precijenjeni su a svaka cigla od epizode mora ići pod povećalo i oko nje se lomiti koplja. Slažem se s nagorovim uvodnim postom, Sclavi je želio stvoriti spektakl i najdužu epizodu i kao da se sprdao s radnjom u njoj. Boselli je još gori, bolesna težnja da epizoda bude nešto novo je kao mač sa dvije oštrice. Ja volim realnije epizode i zato mi se ova ne sviđe i smiješno mi je ovoliko tupljenje o njoj, ispisano je 100 stranica garant.
Isto tako i ike666 pravilno zbori, ta je epizoda, kakva je da je već, trebala biti kraj Hellingena u serijalu. Ali, dobra baza čitatelja postoji i sve će se raditi da ona ostane, pa Hellingen doživjeti i jubilarno 10. pojavljivanje, čak se ne bih čudio i kad bi dobio pozitivnu ulogu na kraju. Ono "na kraju" jer kraja nema

Ne kužim što je resetom solar želio postići, neće ovo dobaciti ni do 30 glasova, ljudima se ne otvara ovaj topic više.
morski Posted - 27/07/2017 : 08:54:18
a mozda su sva objasnjenja sizofrena, luda i sl. mozda pisac nije hteo da kaze nista vise od onoga sto vidimo. mozda je sve tako zato sto je - tako.
primera radi, u intervjuu marka selica sa paolom barbato u kojem on iznosi teoriju (razradjivanu na ovom forumu) o stripu "preko praga", ona mu odgovara: "izvini, tvoje tumacenje je totalno pogresno..." i onda daje mnogo jednostavnije i lakse objasnjenje cele price koje bi mogao da vidi i prosecan citalac bez neke potkovanosti knjizevnom teorijom.
King Warrior Posted - 27/07/2017 : 07:54:47
quote:
Originally posted by Vlladimir



A nikom nije palo na pamet da je sam naslov stripa zamka... da sve počinje i završava se sa ludilom, i da ni na šta ne možeš da se ukačiš, ili da tvrdiš da je išta 100% tako. možda je i sam zagor demon ludila, možda je cela stvar njegova borba sa unutrašnjim strahovima, opsesijama, dok ne eskalira u samo ludilo.

Zanimljiva je i ta poslednja tabla, koja se završava šizofreno.
šizofrenija 1-jelen koji priča
šizofrenija 2-opominje zagora da životinje ne pričaju,
i sledi punch, gde se oni ''šale'' sa zagorom, a on sa šizo-kezom maše entitetima koje samo on vidi...

znači, još jedna od varijanti je da nije paralelni univerzum, niti noćna mora, nit da je mrtav, već samo poludeo (voices & shit).


Ne, nije to nikakav san ili ludilo ili slicno. U SBE je Demon ludila integriran kao prica iz paralelne dimenzije.
To je potvrdjeno i u aktuelnom specijalu Znit 666, kao i u Bosellijevom Hellingenu.
Takodje i u Nathan Neveru.

solar Posted - 27/07/2017 : 01:26:11
Resetirano.
FelipeKajetano Posted - 27/07/2017 : 00:34:26
Najjača priča Zagora ikada, i Sclavi i Ferri u najboljem izdanju. Bilo bi izvrsno kao posljednja ikada priča Zagora ali hvala bogu Zagor je besmrtan :D
solar Posted - 27/07/2017 : 00:16:06
Postoji mogućnost da se poll resetira i onda da glasanje ide ispočetka, možda bi to bilo najbolje, što ti kažeš?
nagor Posted - 27/07/2017 : 00:13:45
Ah, klasičari... :)
solar Posted - 27/07/2017 : 00:02:04
@nagor
Tek sam sad vidio da nisi bio stavio "members only" kod glasanja tako da ti anketa ne vrijedi puno.

100 članova foruma je glasalo ali ukupno ima 187 glasova, znači cijeli poll je izmanipuliran.
PijaniPatak Posted - 26/07/2017 : 17:21:04
I mene muci to vec dugo vremena, cak sam pokusao da iskobeljam resenje u onom svom nesretnom clanku 2011.godine:

Sve ovo što je Sclavi servirao ima puno odgovora, neki su očigledni i nema potrebe čak i da se spomenu, a za neke se moramo posebno oznojiti. A kako Sclavi ima običaj da sve završava pod znakom pitanja, zagonetke oko ove priče i dalje ostaju. Na primer, ako je u Hellingenov svet dovučen samo Zagor, a ako su Čiko, Peri, Tonka, Ikarovo pero, Forbes, Šalak i svi ostali samo Hellingenove figure koje su Zagorovim povratkom u svoj svet vraćeni živi i zdravi (ustvari, gde su ga jednostavno čekali.), kakav je status likova Akota i Makuatija? Ako svaki od gore navedenih ima svoje ja u svakom svetu/dimenziji/univerzumu kako to da su ova dvojica prikazana bićima koji su univerzalni, tj. nemaju svoje dvojnike? Akoto se žrtvuje za Zagora i staje rame uz rame sa Manituom. Makuati vraća Zagora u život (bukvalno, reklo bi se) i verovatno je tim vaskravanjem Manituu platio životom. Žrtva, dakle. Ali to ne daje odgovore na naše pitanje.
Ja mogu samo da naslutim, budući da su obojica vračevi (oni koji su u stalnom kontaktu sa Manituom tj. Tvorcem) a to je opet moje lično gledanje na stvari, nikako odgovor.

Ako uzmemo da je Tvorac jedan jedini (kako god ga ko zvao) onda su njegovi glasnici (vračevi, sveštenici) takođe jedni i univerzalni, a njihovi hramovi (vračeva koliba, Akotova pećina) su univerzalni svet nezavistan i odvojen od raznolikosti miliona svetova. Oni dakle delaju kao i Tvorac u svim svetovima


Pretpostavljam da je to to, samo se treba bolje obraditi. Verovatno me to ceka kada se Epicenter uhvayi Demona Ludila
morski Posted - 26/07/2017 : 15:49:14
nesto mi nije jasno: ako se sve desilo u nekoj drugoj dimenziji (sna?) i ako je, na kraju, u DW-u sve kao i pre, sta je sa akotom i makuatijem?

mpavin Posted - 19/07/2017 : 13:27:47
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by mpavin

Ma kakvi najbolji, pa nisu čak ni prvi na ovom sajtu, na recenzijama su jedva u top 25 po ocjeni.


Na prvom mjestu je Chico story kao najbolji Zagor ikad.



Očekivan odgovor na koji san moga udrit kontru i prije nego si ga napisa ali ne da mi se toliko razglabati po forumu.
Dukidule Posted - 19/07/2017 : 13:17:42
Ja upravo dovršio "Posljednjeg vikinga" u izdanju tog novog Ludensovog klasika.
Rezime: za ovo su "Demoni ludila" vrh vrhova, epizoda nad epizodama, strip svih stripova - bez obzira da li u izdanju starog Dnevnika, OP ili bilo čega trećeg, četvrtog....
Stvarno je teško reći zašto mi ova epizoda danas djeluje toliko naivno.
Do same radnje nije, niti do crteža, biti će valjda da je do Ludensovog prijevoda.
Dakle, "Demoni ludila" (po meni) nisu precijenjeni, a meni osobno - uz "Zimsku zmiju", najdraži.
legaz Posted - 19/07/2017 : 13:14:55
quote:
Originally posted by ike666

Slažem se. To je trebao biti kraj za Hellingena, ne za Zagora.
Svaki idući Hellingen je naočigled sve lošiji.


+1
swamp thing Posted - 19/07/2017 : 12:42:05
Ovo je jedina priča ovog junaka koja mi se imalo svidjela, iako je i ona imala svoje loše momente.
tex2 Posted - 19/07/2017 : 12:20:40
Najbolji Bonelli ikada: teško, ili skoro sigurno nije. Jedan od najboljih Zagora je, kad sam ga prvi put pročitao devedesetih bio je fantastičan, zadnje čitanje kad je izašao kao OP već je oduševljenje splasnulo, godine čine svoje!
ike666 Posted - 18/07/2017 : 22:51:11
Slažem se. To je trebao biti kraj za Hellingena, ne za Zagora.
Svaki idući Hellingen je naočigled sve lošiji.
WOLF-HUNTER Posted - 18/07/2017 : 22:41:05
Po mom mišljenju "Demoni ludila" je jaka epizoda, i za sada najbolja epizoda Zagora... Problem je samo što su nakon ove epizode Hellingena vratili opet 2 puta... Smatram da su "Demoni ludila" sve kazali i da nema nekog smisla vraćati Hellingena više... Dobro, novi dio nam je dao po koju zanimljivu činjenicu o njemu, njegovo pravo ime npr., ali svejedno je glupo vraćati jednog iskorištenog lika više. Razumijem da je Boselli htio da doprinese sagi o njemu, ali ipak... Ono... A Burattini - on ovako ionako je htio da uradi epizodu o Hellingenu, tako da ipak "Hellingen je živ" nije toliko loša epizoda koliko Buretov Hellingen.
ike666 Posted - 18/07/2017 : 21:55:07
Ne samo najbolji Zagor, ne samo najbolji Sclavi i najbolji Ferri, nego i najbolji Bonelli ikada.
Sviđa mi se očita kontroverznost jer samo potvrđuje dosege ovog remek-djela - većina ga cijeni, manjina ga mrzi, ali baš svi dobro znaju koja je to epizoda.
Može li se tako utvrditi za bilo koju drugu?
Ne bih ulazio u rasprave da li je Zagor trebao završiti s Demonima ludila, jer tu svatko ima svoj stav koji se može ili ne može svidjeti drugima. Moje osobno mišljenje je da ne jer bi ostali uskraćeni za ponajbolje epizode Toninellija i pogotovo Caponea koje slijede. Kraj je trebao nastupiti s dolaskom Bosellija i Nestalim istraživačem, odnosno prije toga.
Rahazlam Posted - 18/07/2017 : 20:58:48
quote:
Originally posted by Vlladimir

quote:
Originally posted by Rahazlam

Demoni su definitivno došli prerano,sigurno epizoda koja bi mogla biti fantastičan završetak serijala,no i ta epizoda ima mana i nije savršena.Predug uvod i prebrz kraj je najveća mana i trenutno jedina koja mi pada na pamet.Uskoro ćemo ponovit gradivo pa će dojmovi biti mnogo jasniji,epizoda je precijenjena zbog tipova poput King Warriora i njemu sličnih koji govore kako je to najbolji strip svih vremena i slično.




Ma epizoda je bućkuriš konfuzije, realno. Kako je god gledao, nema ni glavu ni rep. Nit adekvatna, poštena da tako kažemo ZAVRŠNICA JEDNOG POGLAVLJA SERIJALA ILI ČAK I SAMOG SERIJALA, niti BITNA ZA SERIJAL EPIZODA. Što bi Džoni Štulić rekao, gomila nesklada...

No, sobzirom u kom pravcu serijal ide, ne sumnjam da će jednog dana Buratini rešiti, da odradi rimejk Demona, koji će crtati Nuccio, Sedioli i Verni, a Buratini sve to lepo pojasniti, i epizoda će verovatno ići u 12 nastavaka, da se sve do tančina pojasni, od uvodne sekvence kad zagor stupa u močvaru da lovi jelena po močvari... do scene kad Kiki otpozdravlja Zagora u izmaglici uspomena na dotičnog.





Ma...Ajmo ostavit diskusiju o demonima za negdje pola godine kad će krenut izlaziti u ludensovom izdanju.Stvarno jedva čekam to,vjerujem da nisam jedini.
morski Posted - 18/07/2017 : 11:53:44
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by mpavin

Ma kakvi najbolji, pa nisu čak ni prvi na ovom sajtu, na recenzijama su jedva u top 25 po ocjeni.


Na prvom mjestu je Chico story kao najbolji Zagor ikad.


sto je samo po sebi nonsens.

quote:
Originally posted by King Warrior

Demon ludila je prica oko koje se najvise prasine dize, najcitanija recenzija na sajtu i recka sa najvise komentara. Ocjene vecinom idu iz krajnosti u krajnost, ljudi ili obozavaju ovu pricu ili je pljuju, ali kao sto se moze da vidi i na ovoj temi, rijetko ko je ravnodusan. Tako je sa svim velikim djelima.


potpuno sam saglasan. po mom skromnom misljenju, epizoda je vrhunska i jedinstvena (u bonelliju, barem). moze se imati i kao jedina u kolekciji jer u njoj je sazet i njom je prozet ceo zagor.
King Warrior Posted - 18/07/2017 : 09:43:43
quote:
Originally posted by mpavin

Ma kakvi najbolji, pa nisu čak ni prvi na ovom sajtu, na recenzijama su jedva u top 25 po ocjeni.


Na prvom mjestu je Chico story kao najbolji Zagor ikad.
Demon ludila je prica oko koje se najvise prasine dize, najcitanija recenzija na sajtu i recka sa najvise komentara. Ocjene vecinom idu iz krajnosti u krajnost, ljudi ili obozavaju ovu pricu ili je pljuju, ali kao sto se moze da vidi i na ovoj temi, rijetko ko je ravnodusan. Tako je sa svim velikim djelima.
mpavin Posted - 18/07/2017 : 07:22:27
Ma kakvi najbolji, pa nisu čak ni prvi na ovom sajtu, na recenzijama su jedva u top 25 po ocjeni.
Rahazlam Posted - 18/07/2017 : 04:52:07
Demoni su definitivno došli prerano,sigurno epizoda koja bi mogla biti fantastičan završetak serijala,no i ta epizoda ima mana i nije savršena.Predug uvod i prebrz kraj je najveća mana i trenutno jedina koja mi pada na pamet.Uskoro ćemo ponovit gradivo pa će dojmovi biti mnogo jasniji,epizoda je precijenjena zbog tipova poput King Warriora i njemu sličnih koji govore kako je to najbolji strip svih vremena i slično.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000