forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Moebius: Metalne godine

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 14/11/2012 : 00:12:56


Jean Giraud (1938.-2012.), možda najpoznatiji kao likovni tvorac "Blueberryja", jednom je izjavio kako se od 1974. do 1978. "osjećao kao da gori". Taj unutarnji kreativni plamen najrazvidniji je u stripovima što ih je tih godina stvarao za časopis Metal Hurlant redefinirajući svoje drugo lice, poznato kao Moebius, iz bezbrižnoga humorista u fantasta i vizionara.

Osam knjiga ciklusa "Metalne godine" obuhvaćaju sve njegove bitne samostalne radove toga razdoblja, mahom kratke priče - dosjetke, oniričke pasaže i ludičke dekonstrukcije klasičnih stripovskih pripovjednih obrazaca - ali i kulminaciju moebiusovske poetike, njegovo remekdjelo "Hermetičnu garažu". Moebius je zločesto dijete stripa, uvijek u sebičnoj potrazi za slobodom, uvijek spremno pokazati dugi nos svakome autoritetu. U predvidljivo ironičnom obratu, "Metalne godine" Jeana Girauda postale su autoritet, obavezno štivo i kamen temeljac suvremenoga svjetskoga stripa.

Otkako nas je Moebius napustio postoji potreba da ga se raščlani, nanovo ocijeni, da mu se nađe mjesto u povijesti pa čak i da se njemu samome pokaže dugi nos. Kakav god bio rezultat, mislim da će jedno ostati neupitno: "Metalne godine" su spomenik nadahnuću, kreativnom plamenu koji iz postojećega umije iskovati novi svemir.

Zato, pozor: stranice ovih knjiga još uvijek peku.

Darko Macan


Moebius 0 • Metalne godine • 512 stranica • C/B + Kolor • 240 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Moebius • Crtež Moebius • Prijevod Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 13.11.2012. • Cijena 600 Kn

U kompletu se nalazi 8 albuma:








Naklada svakog albuma je 500 primjeraka, od čega će se 300 primjeraka prodavati samo u kompletu, u kutiji, dok će 200 primjeraka biti pušteno u slobodnu prodaju.

Više informacija o pojedinačnim albumima možete pronaći na
http://www.fibra.hr/index.asp?cat=3&SeriesID=33&TitleID=0&AuthorID=0&ListType=1

Hvala Darku na sjajnom prijevodu i Melini na fantastičnom dizajnu. Granice postoje da bi ih se pomicalo, ali nakon ovoga...
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
DiSkAcH Posted - 16/09/2021 : 14:19:08
quote:
Originally posted by BeaGea

https://youtube.com/watch?v=uN6YTQli-wk&list=PLSRG1ex6COIq3VVNoHx5hOsCXo3UHC2Nq&index=5

Predobro!

Jel ovo strip u pokretu ili animirani film!?



Štogod da je, odlično je.
BeaGea Posted - 16/09/2021 : 13:58:53
https://youtube.com/watch?v=uN6YTQli-wk&list=PLSRG1ex6COIq3VVNoHx5hOsCXo3UHC2Nq&index=5

Predobro!

Jel ovo strip u pokretu ili animirani film!?
AleksandarN Posted - 31/10/2020 : 14:35:03
quote:
Originally posted by anto

doviđenja Metalne godine (osim Garaže),dobrodošli Salvatore,Ditere Lumpene,Fantomasov gnevu i Malatere



Kazem hvala Anto, kazi hvala Aco.
anto Posted - 31/10/2020 : 14:14:37
doviđenja Metalne godine (osim Garaže),dobrodošli Salvatore,Ditere Lumpene,Fantomasov gnevu i Malatere
john connor Posted - 28/10/2020 : 15:52:45
Da li se planira trece izdanje? Stvarno vredi.
vukozec Posted - 28/10/2020 : 11:00:33


Shaner Posted - 28/10/2020 : 08:58:56
Ako se ne varam, drugo izdanje se rasprodalo nekad ove godine.

anto Posted - 28/10/2020 : 08:50:52
ovo je odavno rasprodato?

pitam zato što je možda trenutak da ga stavim na doboš,jer imam ono što mi je bitno (kao duplikat),Hermetičnu garažu,a za 600 kuna mogu uzeti nešto što me baš zanima.
jaki Posted - 19/02/2020 : 15:15:59
Evo sliku Fibrinog izdanja mu koristi lik na uvodu u video:
bisley Posted - 18/12/2018 : 17:18:07
Moebius' Comics and How He Inspired Western Films - Comic Tropes (Episode 63), ...odmah na početku dokumentarca Fibrina kutija sa stripovima...

don_draper Posted - 06/12/2018 : 13:32:23
da se i ja nadovežem
šteta za ovu kolekciju je da kad se vidi kako je dobro napravio Hermetičnu garažu i Edenu da je šteta da i ostale knjige nisu na toj razini, znam da su većinom ovo kratke crtice i umjetnička poigravanja, ali nekada presušno manjka nekakva poanta
Metalne godine su mi usprkos manama draga kolekcija, ima tu svašta za pronaći za svakoga, crtež varira, ali izdanje samo po sebi je toliko lijepo
1. i 7.knjiga nekako najslabije, Garaža i Čovjek su sjajan serijal, nastavak je malo slabiji ali ništa pretjerano strašno
Arzach i Pharagonescija su kategorija 4+, stvarno vrlo dobri ali za malo promašuju onu najvišu ocjenu
Major i Long Tomorrow su čudesni miks svega, od nekih briljantnih priča do nekih totalno bespotrebnih i besmislenih

@jocko definitivno pročitaj Edenu, super je i sama po sebi jedna jako zanimljiva ideja i vizija, a i u Rajskim godinama su Mačje oči, jedno od najzanimljivijih umjetničkih poigravanja koje sam vidio
Jocko Posted - 06/12/2018 : 12:07:40
Zadovoljan sam Mebijusovim solo radovima, ali ne i prezadovoljan.

Na polju originalnosti i eksperimentisanja je maher, tu nema dileme - uostalom predgovori su bili vrlo informativni, i iz njih se dalo shvatiti dosta o autorovim idejama iza većine priča, kao i o periodima nastanka pojedinih priča (iskakanje iz okvira konvencionalnosti s Bluberijem i sl). Mnoge priče bi bile apsolutni wtf da autor nije kroz predgovor pojasnio (često i indirektno) o čemu je u stripu reč, čime je dao preko potrebne smernice čitaocima.

Sigurno je da ću se opet, nakon što pročitam mnoge druge Mebijusove stripove, vratiti Metalnim godinama, jer ima dosta internih stvari (koje se često tiču samog Mebijusa, njegovog posla, internih fora i sl) koje su mi promakle.

Ali ono što me je razočaralo je što su Mebijusova dela uglavnom toliko nepretenciozna da ne teže nečem većem.
Čak i njegovo najgrandioznije solo delo - Hermetička garaža, nastalo je kao i većina drugih njegovih dela, spontano, možda i na lsd-u, sigurno na travi... i nema tu nekih velikih težnji.
Primera radi Trilogija Nikopol Enkija Bilala mi je vrhunsko SF delo, koje ima to nešto što Mebijusu konstantno nedostaje.

Čak Mebijus u predgovorima kaže, parafraziram, ''ovo priču sam napisao kao odogovor na dešavanja...'', ''ovo mi je sinulo dok sam češo muda'', ''ovo su me prijatelji nagovorili da napišem'', ''ovo mi se javilo jednog setnog jesenjeg popodneva na elesdiju'', ''ovo sam crtao žmurećki'', ''ovo sam crtao levom. Nogom.'', ''ovo sam sanjao prethodno veče''...

Kada se sagledaju SVA njegova Metalna dela na gomili, to je jedna impozantna mešavina svega i svačega, ekscentrična i nepretenciozna, i zaista je sjajno šta je ovaj autor uspeo da postigne uz malo truda, između dva Bluberija, na pauzama za ručak i sl.
Ali malo koja njegova priča ima dubinu i težinu Trilogije Nikopol, ili nekog sličnog SF (ili ne nužno SF) stripa.

Kao da autor, namerno ili ne, nije iskazao svoj puni potencijal, da kroz strip ispriča nešto veće.
Tome u prilog ide i činjenica da mu je crtež često vrlo karikaturalan, šarenih boja; mnoge njegove priče su pre svega humoristične, a eto samo smeštene u SF okruženje.
Naravno ima i nekoliko ozbiljnih priča, a iza te fasade zajebancije se ne tako retko kriju vrlo ozbiljne teme.

Ali opet, i slepcu je očigledno da je on radeći Metalne stripove više eksperimentisao, zajebavao se, i ujedno pronalazio sebe (što crtački, što kroz svoje nekonvencionalne scenarije), nego što je pokušavao da napravi neko kapitalno delo koje bi nosilo epitet klasika i oduvalo publiku. Tome je doduše najbliži bio u Hermetičnoj garaži.

Čitaću i Rajske godine. Kažu da mu je Edena najzrelije solo delo, i uz Hermetičku garažu ujedno i najbolje. Će vidimo.


Jocko Posted - 06/12/2018 : 02:27:49
Da seciram:


1. Kita mahnita / uzorita +++++

2. Major na ljetovanju
- Plaćeni ubojica ++
- Kinji vas sad ovo, sad ono +
- Misteriji erotizma 1 i 2 ++++
- Split ++
- Grand hotel B +++
- Zavojevači ++
- Pustolovine Johna Watercolora ++
- Mali pionir svemirskoga prostranstva +++
- Nema se para ++++
- Lov na francuskoga turista +++++
- Isprekidana glazba +++
- Crni četvrtak ++
- Brza basna br. 377 ++++
- Giraudov intervju +++++
- Čudesa svemira ++

3. Arzak / Arzach
- Zaobilaznica +++
- Arzak (ilustracije, Arrzak, Harzack) ++
- Arzak (priča iz 4 dela) +++++
- Legenda o Arzachu ++

4. The Long Tomorrow
- The Long Tomorrow +++++
- Rock city +
- Vaseljena je baš mala +++++
- Riđobradi i mozak-pirat +++++
- Artefakt +++++
- Približavanje Kentauriju ++++
- Varijacija br. 4070 na ''poznatu'' temu ++++

5. Iskrcavanje na Pharagonesciji
- Iskrcavanje na Pharagonesciji +++++
- Na Feniksonu živi princ iz bajke ++++
- Dvostruki bijeg +++
- Valja li čovjek? ++++
- Major Grubert u jednoj od svojih pustolovina ++
- Flora raja 9 ++
- Neka pustolovina majora gruberta +++
- Paradise nine's strange flowers +
- Opružen +

6. Hermetična garaža
- Fatalni major +++++
- Hermetična garaža Džerija Kornelijusa +++++

7. Slijepa citadela
- Slijepa citadela +++
- Deima +++
- Balada ++++
- Absoluten Calfeutrail +++++
- Pita od jabuka +++++
- Bijeli košmar ++++
- Božićna bajka +++
- Ktulu +++

8. Čovjek sa Cigurija +++++





Hermetična garaža mi je definitivno najbolja (a ujedno je i najduža) Mebijusova priča - vidim da je mnogima tako - ipak je najsmislenija i najzaokruženija koliko se to za jedan Mebijusov strip može reći. Njen nastavak Čovjek sa Cigurija je sasvim dobar kao sequel, u duhu Garaže. Kita mahnita je vrlo neobična i zabavna.
Sve ostale kolekcije priča su mi manje ili više dobre, zavisno od priča u njima. Arzak je odličan ali su propratne priče onako.
Od ostalih kolekcija The Long Tomorrow i Slijepa citadela su mi po pričama jake. Iskrcavanje na Pharagonesciji ima odličnu noseću priču i još dve dosta dobre, ostalo malo slabije. Možda mi je najslabiji Major na ljetovanju, ima dosta osrednjih priča, gegova, ali i nekoliko vrhunskih, poput one o Majorovom lovu.


(Napomena: ovih ''+++++'' ne znači da je strip vrhunski, 5/5, već prosto da je najbolji od Mebijusovih koji su u opticaju).
Hermetička garaža je za 4.5/5, većina ostalih je 4/5, ili između 3.5/5 i 4/5.

Jocko Posted - 06/12/2018 : 01:55:55
The Long Tomorrow (Moebius, O'Bannon, Druillet)

Opet kompilacija kratkih priča, kao i Arzak.

Prva, najduža i naslovna priča, The Long Tomorrow, je dosta dobra, ali ne i naročito originalna noir avantura. Ambijent mi se naročito svideo - nivoi, gde su viši nivoi bliži površini buržujski, a niži rupe ogrezle u zločinima, nemoralu i oronulosti. Nit' kraće priče, nit' bolje odrađenog ''sveta''. Ono sluzavo stvorenje me podseća na strip Druuna, samo što ovde umesto nje imamo kuratog Pita. I postoji aluzija na Hermetičku garažu.

Priča Rock City je dosta tripozna, sa ''ružnijim'', manje detaljnim crtežom. Iskreno, najmanje mi se svidela od svih, a nisam provalio šta je pisac hteo da kaže, jer ima nekoliko zbunjujućih detalja a nema teksta. Kao što lepo reče Moebius u uvodnom tekstu, svako može da izvede zaključak kakav želi.

Vaseljena je baš mala je odlična kratka priča, tek u završnici vidimo koliko je zapravo naslov (u ovom slučaju crnohumorni) važan, kao deo jedne priče, jednog dela. Obožavam ovakav tip spontanih kratkih priča, a većina kratkih priča iz Arzaka (ne računajući 4 priče o Arzaku, Baladu) mi uopšte nisu legle kao neke iz ovog albuma.

Riđobradi i mozak-pirat mi je takođe odlična, i još draža, volim te crnohumorne spontane zajebancije od pričica, sa često vrlo ključnim poslednjim kadrom, kao što je to slučaj i sa sledećom pričom, Artefakt.

Artefakt, šta reći, simpa pričica, podseća na kratku sf pričicu koju mi je jednom čini mi se Paka preporučio, Omega men Vega: Brief Lives. To je taj tip pričica sa simpatičnim tvistom na kraju.

Približavanje Kentauriju je scenario radio Druillet. Naročito mi se svidela vizuelno, jedan potpuni pad u morbidnost i crnilo, a zatim ponovno buđenje. Nije mi jasna završnica tj prećutkivanje glavnog lika. Nije da je sasvim nejasno, ali završnica kao ovakva može da ima više tumačenja i podstiče na razmišljanje, što je kod kratkih priča pohvalno.

Varijacija br. 4070 na ''poznatu'' temu sam očekivao da će biti jedna od onih nebitnih pričica, a ispade gorko svedočanstvo jednog vremena u nekom alternativnom univerzumu, iako isto tako može da bude i naša budućnost. Sviđa mi se postapokaliptični vajb i depresivna tišina nEmih kadrova.

Sve u svemu, mahom dosta dobre pričice. Sveukupno ništa spektakularno, ali sam prilično zadovoljan pročitanim.
Jocko Posted - 06/12/2018 : 01:54:37
Sa Darkwood foruma

Hermetička garaža, Arzak, Kita mahnita...

Za sada najbolji Moebiusov strip od prva tri pročitana, Hermetička garaža.
Od Arzaka, Harzaka, Arzaca i Harzacka su mi se svidela 2, eventualno 3 od 4 (borba sa gorilom i piramida su mi najdraže, prva je ok a poslednja wtf), dok su mi one kraće priče mahom bezveze, ona završna, Legenda o Arzaku je čista sklepana glupost, a ni ona Obilaznica (The Detour) me nije oduševila (napomena: Arzaka sam čitao u američkom izdanju, možda bi mi sa našim prevodom bio maalo bolji, ko zna). Citadela i Ktulu su onako, dok je Balada dosta dobra.
Kita mahnita kao diptih je veoma interesantan, leva strana (mozga?!) je zanimljiv eksperiment, naročito kada se brzo okreću stranice pa to izgleda kao kratak animirani film na manuelni pogon. Desna strana je perverzna i opičena SF priča koja pomalo pati od onoga što zovem ''jednokratnost'', gomile likova, lokacija i naziva do kojih čitaocu nije stalo. Ipak, utisak je prilično pozitivan, čak pozitivniji od Arzaka + kratkih priča, a ona scena u Kiti kada je Kita na gospi Kovalski, iz ptičje perspektive, je jedna od onih koje se urezuju u pamćenje i imaju moć da budu svojevrsne ikone pop-kulture i reprodukovane na majicama, muralima itd...

Upravo zato mi je Hermetička garaža i najbolje sela, jer pomenute jednokratnosti iz Kite mahnite ima manje. Doduše nije da je nema. To je kao da pročitaš broj 12432473274328998, i a zatim 32904324, 34324329 i 324324932. Da te neko pita da ponoviš te brojeve, nećeš znati, jer te boli kurac; mozak ne obraća pažnju na nebitne informacije, a niko normalan se neće mučiti da pročita ta tri broja, već će ovlaš preći pogledom. ''Naći ćete posao na vantuzu... nema možda ni parsek odavde... rigalijanci traže stručnjaka za kablor vašeg kalibra''... U pomenutoj rečenici me boli piša i za to šta je vantuzu, i za parsek i za rigalijance. Jedino mi je kablor od nekog značaja, i to jer je već pominjan. Previše nebitnih informacija, to hoću reći. To je jedna od stvari koje mi se ne sviđaju, uz omaž superherojima u poslednjoj četvrtini stripa, ali to je već stvar ličnog ukusa.

Sa druge strane, ima i pravih poslastica, poput:

- ''Ne ljutim se što napuštam ovaj apsurdni univerzum.''
- ''Razumem vas... To je univerzum Majora Grubera.''

- ''Zašto stalno nosite tu masku?''
- ''Kako bi me mogli prepoznati... Bez nje sam samo obični ja, između nepremostivih zidova.''

Rezime: Džej-Kejeva garaža je hermetička.

Teško je rezimirati nemerljivo.

''Coldoza oz onde. Oz stazden... Cortine! Sali! Vocal!''
''Haha! Hahahahaha! Haha! Cort! Blaz blaz!''

Rezime: Džeri Kornelijus imao je garažu za čuvanje svih svojih vozila... Ali... Ali ta garaža bila je hermetička! Avaj!

''No, Gruberu... Kakav je osećaj sad kad si običan smrtnik?''
''Običan smrtnik? U to ću poverovati tek kad umrem! A i Bakalit sigurno tako misli!''

i mnoge druge...

Ima tu svega: bele šume (čija ''stabla'' podsećaju na dildoe), konja koji je stvoren po uzoru na našeg zemaljskog, zapuštenog tj ugojenog čuvara piramida sa smešnim suncobranom, neobičnog stvora kog jaše Gruber, tri nivoa jednog istog sveta, uništenog kablora, šlema sa šiljkom čija je uloga vrlo važna, svemirskog broda u obliku penisa, člana posade sa Cigurija koji hoda čudnim crevom, ljudi nalik na Arzaka koji ritmičnim pevanjem uzrokuju samosagorevanje drveta, neobičnog vozila zvanog Cvekla 2000 koji pola stripa juri tundrom, trga koji se zove listić rizle, kauboja koji pričaju čudnim jezikom.... itd itd...

Priča je takva da je potrebno više čitanja da bi se shvatilo da ne može da se ukapira do kraja. Baš kao što reče Xander za Četvrtu silu, ovde te autor ne vodi za ručicu kroz strip, već (ovo ja kažem) sve vreme beži na skuteru lavirintom uličica i dobacuje ''uhiti me ako možeš, fegetuuuu!'' E takav je osećaj tokom čitanja Garaže. Nikad se ne može znati šta će biti na sledećoj stranici i ima li smisla za dalji tok stripa išta što likovi pričaju...
Gruber tokom dobrog dela stripa igra prilično sporednu ulogu i iako je opisan kao polubožansko biće i kreator svih svetova koje u stripu vidimo, iz nekog razloga se ne eksponira i uglavnom nemamo prilike da vidimo sve njegove moći; Džeri Kornelijus pola stripa putuje tundrom; za Barnijea se ispostavlja da je žensko (!?); pominje se i Cvet i Madam Kovalski...
Jedan od dražih aspekata priče jeste pobuna Gruberovih svetova tj nivoa, u želji za autonomijom.
Uvodna pričica je dosta dobra i upoznaje nas sa Bakalitom koji će biti donekle važan lik kasnije. Tu je Gruberova uloga vrlo neobična a ujedno i skromna, a u jednom trenutku on pominje i kako je Mebijus poklonik skandala.
Poslednja scena kada Gruber beži u naš svet je odlična kao završnica, ali mi se onaj deo pri kraju sa superherojskim Gruberom i Džerijem nije svideo.

Crtež je maestralan, nekad bogat kadar po strani, a nekad usitnjen, sa manje ili više detalja, realističnim ili karikaturalnim likovima, ali uvek iznenađujuć, nikad se ne zna šta sledeća strana donosi. Rezimei su odlični, kao i 1001 način da se napiše i predstavi ''Le Garage Hermetique Jerry Cornelius''. Svaki uvod u novo poglavlje iznenađuje kreativnošću.

Iako mi je crtež bolji aspekt ovog stripa, ipak je i priča ta koja ne ostavlja ravnodušnim, naprotiv, sa svakom stranom iznova šokira čitaoca svojom psihodeličnošću i nesvakidašnjom, iseckanom, nimalo konvencionalnom naracijom.

I Kita mahnita i nešto manje Arzak (uglavnom zbog zaboravljivih kratkih priča) su stripovi koji ne ostavljaju ravnodušnim, ali je ipak Garaža taj koji ću dugo da pamtim i iznova čitam. S druge strane, ovaj strip je isuviše ''wtf'' da bi ga nazvao jednim od najboljih koje sam pročitao i sl., ali svakako svojom neobičnošću i prepoznatljivošću odskače od mnogih stvari koje sam do sada čitao.

Ostaje još Long Tomorrow, pa pravim pauzu sa Mebijusom, pa ću preći na ostale njegove stripove objavljene na engleskom jeziku.
ŠAŠ Posted - 28/12/2017 : 16:47:09
https://dangerousminds.net/comments/the_long_tomorrow_by_comix_master_moebius_key_source_for_blade_runner
Jocko Posted - 13/12/2017 : 08:47:20
Kita mahnita / Kita uzorita

Moj prvi susret sa ovim autorom... prošao je prilično dobro.

Ovde potpuni primat ima desna priča, dok sam levu doživeo kao nekakav, doduše vrlo interesantan i originalan bonus. Recenzent je fino analizirao tu levu.
Zasmetalo mi je kod stripa što ima određenu dozu onoga što zovem 'jednokratnošću' - na manjem broju strana se upoznajem sa velikim brojem likova, mesta i dešavanja (egzotici, metrit, embargo, debela trudnica itd..) i trebalo mi je vremena da ukapiram ko tu koga, šta kako i zašto - a u više navrata umalo što nisam izgubio strpljenje u hvatanju konaca.
Zato za scenario ide veća ocena. Pod scenarijem podrazumevam ovde i inače raspored sličica, dijaloge, i uopšte način na koji je strip izveden, a izveden je odlično, jer je jedna naizgled banalna i jednokratna priča tako napisana i prikazana da drži pažnju. Strip počinje vrcavo, zatim su tu posvete, seksualne perverzije, duhoviti dijalozi... Uglavnom gomila nekih sitnica i detaljčića (neke su iznete u recenziji) zbog kojih sam i uživao u stripu.
Crtež je odličan, originalan - svaka sledeća stranica iznenađuje nečim, nekad je to kadar preko cele strane iz perspektive ptice u niskom letu, nekada samo likovi kao ona kada Kita, Kovalska i malo Šopen lebde. Scena kada je Kita na gospi Kovalski, iz ptičje perspektive, je jedna od onih koje se urezuju u pamćenje i imaju moć da budu svojevrsne ikone pop-kulture i reprodukovane na majicama, muralima itd...
Po nekim stvarima me prvi deo Bilalovog SF stripa 'Trilogija Nikopol' podseća na Kitu mahnitu - enterijer i izgled likova (naročito onih pedera) imaju sličnosti a i humor i način pripovedanja su na momente bliski. Doduše samo na momente.
Na kraju, dadoh iste ocene kao recenzent. Da je strip mogao da bude bolji u nekim segmentima mogao je (iako bi to verovatno zahtevalo i više strana), a mogao je da bude i mnogo lošiji.
To je neki prvi utisak od mene.
usagi77 Posted - 09/07/2017 : 14:27:11
Napokon uspio nabaviti ovaj komlet 8 albuma po prihvatljivoj cijeni (305 kn) i krenuo s čitanjem. Vrlo zanimljive priče koje variraju kvalitetom crteža, od kojih mi je svakako najznimljivija "The long tommorow" tj. "prvotni" Inkal.



P.S. Pojedini komentari na ovih 9 stranica su pravi urnebes
Opti Posted - 02/06/2016 : 10:38:38
Mord Posted - 04/12/2015 : 01:35:29
Ovo je nesto mozda najbolje nacrtano sto sam imao prilike vidjeti i u isto vrijeme najgluplje sto sam imao prilike procitati. Dakle i umjetnost i slikovnica i genijalno i glupo...
NESVRSTANI Posted - 03/12/2015 : 17:29:20
quote:
Originally posted by Cromwell

Prvi put kad sam čitao bila mi je ista situacija
Drugi i treći put nisam uopće čitao tekst nego samo detalje u crtežu.
Metalne godine nisu govno nego su slikovnice za odrasle i kao takvima im se treba pristupiti jer za normalnog stripofila tu nema ˝priče˝ u kojoj bi mogao uživati ili nešto naučiti. Za razliku od većine drugih ozbiljnih stripova
Jedino ako se netko bavi hermeneutikom, onda je priča u npr Kiti uzoritoj ili Slijepoj citadeli izvrstan materijal za analizu .

Osobno s vremena na vrijeme poželim zaviriti u Moebiusov svijet i srećom- tu je knjižnica pa ne trebam za slikovnicu davati 500-600 kn.

Rajske godine su, s druge strane, super. Pogotovo prva polovica albuma.


Ja često ispalin prvo šta mi je u glavi pa može zvučat grublje nego šta mislin.
Naravno da nije govno, ali nije ni daleko.
Cromwell Posted - 03/12/2015 : 16:56:28
Prvi put kad sam čitao bila mi je ista situacija
Drugi i treći put nisam uopće čitao tekst nego samo detalje u crtežu.
Metalne godine nisu govno nego su slikovnice za odrasle i kao takvima im se treba pristupiti jer za normalnog stripofila tu nema ˝priče˝ u kojoj bi mogao uživati ili nešto naučiti. Za razliku od većine drugih ozbiljnih stripova
Jedino ako se netko bavi hermeneutikom, onda je priča u npr Kiti uzoritoj ili Slijepoj citadeli izvrstan materijal za analizu .

Osobno s vremena na vrijeme poželim zaviriti u Moebiusov svijet i srećom- tu je knjižnica pa ne trebam za slikovnicu davati 500-600 kn.

Rajske godine su, s druge strane, super. Pogotovo prva polovica albuma.
swamp thing Posted - 03/12/2015 : 16:53:47
Meni je Hermetička garaža odlična, pokušao sam i sa Arzakom i Kitom mahnitom, vidio da nije to za mene...
NESVRSTANI Posted - 03/12/2015 : 12:19:05
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

O majko mila i draga.....
Osjećan se ka maratonac koji je odusta od utrke 500 metara od cilja.
Mučija sam se i borija do samoga kraja, govorija sam sebi "glupane kako ne razumiš, ovo je umjetnost, izguraj do kraja, prosvitlit će te", ali onog zadnjeg u nizu "Čovjeka sa Cigurija" san samo prolista i umisto 15-20 bespotreno potrošenih minuta života na čitanje te pizdarije, tih san 15-20 minuta porošija na prebrojavanje dlaka šta mi vire iz nosa.

Ovo je najobičnije Moebiusovo nadrogirano govno.
Pozdrav svin strip umjetnicima, teoretičarima i prodavačima magle svih boja i dezena.

Iz današnje perspekive, nakon pročitanih Metalnih godina, puno bolje razumin onoga vinara iz Neznalica kad je za Moebiusovu izložbu reka da nevalja ništa.
Trenutno san na Edeni iz Rajskih godina, i ovo iznenađujuće liči na nešto. Čak je i dobro.



quote:
Originally posted by anto



Pa eto; moj predosećaj me po ko zna koji put nije prevario.Mislim da je ovo najprecenjeniji strip koji se pojavio na ovim prostorima.Cela ova priča sa hiperbrzom rasprodajom i totalnim raspamećivanjem sa mebijusom me podseća na priču "Carevo novo odelo/ruho".
Čini mi se da je oko Metalnih godina napravljena fama da je sve ovo puna metafora,aluzija,simbolike,...
Ma meni je ovo ipak go qurac, uzaludno traćenje jednog ogromnog talenta velikog crtača.





Ma mi ne razumimo umjetnost.
Bolje nan se uvatit Zagora.
anto Posted - 03/12/2015 : 12:12:15
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

O majko mila i draga.....
Osjećan se ka maratonac koji je odusta od utrke 500 metara od cilja.
Mučija sam se i borija do samoga kraja, govorija sam sebi "glupane kako ne razumiš, ovo je umjetnost, izguraj do kraja, prosvitlit će te", ali onog zadnjeg u nizu "Čovjeka sa Cigurija" san samo prolista i umisto 15-20 bespotreno potrošenih minuta života na čitanje te pizdarije, tih san 15-20 minuta porošija na prebrojavanje dlaka šta mi vire iz nosa.

Ovo je najobičnije Moebiusovo nadrogirano govno.
Pozdrav svin strip umjetnicima, teoretičarima i prodavačima magle svih boja i dezena.

Iz današnje perspekive, nakon pročitanih Metalnih godina, puno bolje razumin onoga vinara iz Neznalica kad je za Moebiusovu izložbu reka da nevalja ništa.
Trenutno san na Edeni iz Rajskih godina, i ovo iznenađujuće liči na nešto. Čak je i dobro.



quote:
Originally posted by anto



Pa eto; moj predosećaj me po ko zna koji put nije prevario.Mislim da je ovo najprecenjeniji strip koji se pojavio na ovim prostorima.Cela ova priča sa hiperbrzom rasprodajom i totalnim raspamećivanjem sa mebijusom me podseća na priču "Carevo novo odelo/ruho".
Čini mi se da je oko Metalnih godina napravljena fama da je sve ovo puna metafora,aluzija,simbolike,...
Ma meni je ovo ipak go qurac, uzaludno traćenje jednog ogromnog talenta velikog crtača.


forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000